İzleyiciler

Evde Orkide Bakimi
Evde Orkide Bakımı

Afrika menekşesi yetiştirilebilen her evde orkide yetiştirmenin mümkün olduğunu biliyormuydunuz?

Bir çok kişi Orkide yetiştirmenin güç olduğu fikrine sahip oysa orkide yetiştirmek diğer ev çiçeklerini yetiştirmekten farksız.

Evde yetiştirdiğimiz orkideler dünyanın tropik ve yarı tropik iklim kuşaklarından geliyor. Evde başarılı orkide yetiştirmenin altın kuralı evimize uygun orkide türlerini seçmekten geçiyor. Yetiştirmesi en kolay ve en ucuz orkide türü Phalaenopsis. Bu türün çiçekleri çok uzun ömürlü ve iki ile altı ay arasında çiçekli kalabiliyor. Bazı Paphiopedilum türleri de Phalenopsis gibi yetiştirmesi kolay.

Evimizin ortalama sıcaklık durumunu  dikkate alarak seçim yapacak olursak phalaenopsis, doritis, ve bazı paphiopedilum, dendrobium türleri sıcak seven orkide türleridir. Genel olarak en iyi yetişme sıcaklıkları 18-27 C derece arasında ki sıcaklıklardır. Cymbidium, odontoglossum, miltonias, ve bazı paphiopedilum, dendrobium türleri soğuk seven orkide türleridir. Bu türler için en iyi yetişme sıcaklıkları 12 - 21 C derece arasındaki sıcaklıklardır.

Orkideleri evin hangi penceresine yerleştirirseniz yerleştirin öğlen dik gelen güneş ışınlarından korumanız gerekir. Perde veya jaluzi arkasına yerleştirmek aynı ormanda palmiyelerden süzülen ışık gibi orkideler için mükemmel bir yer olacaktır.

Nem orkideler için çok önemlidir. %40-80 arası bağıl nem uygundur. Çakıl dolu tepsilere su doldurmak suretiyle nem miktarı artırılabilir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta orkide saksısı çakıl üzerine oturtulduğunda su seviyesinin çakıllardan altta olmasını sağlamaktır. Spreyle günlük su püskürtmek de nem oranını artırmaya yardımcı olur.

Sulama sıkılığı ortamın bağıl nemine, saksı harcının yapısına, saksı türüne (toprak veya plastik)  ve büyüklüğüne göre değişim gösterebilir. Genel olarak orkideler iki sulama arasında kurumayı severler. Yavru orkideler, etli köklü ve yaprakları ince orkideler  sürekli nemli kalmayı tercih ederler.

Orkide saksı toprağı (Saksı karışımı)

Doğada pek çok orkide tropikal ormanlarda ağaç üzerlerine tutunmuş (epifitik), kökleri aşağı sarkar vaziyette yaşar. Kökler genellikle günde bir kez yağmurla ıslanıp kurur. Bu ortamı simüle etmek amacıyla saksı toprağı; çam kabukları, hindistan cevizi lifleri, pomza veya sphagnum yosunu gibi saksı materyallerinden oluşur. Bu materyaller orkideler için özel olarak hazırlanmış karışım halinde veya ayrı ayrı orkide satış noktalarından veya internetten temin edilebilir.

Gübreleme

Orkideler düzenli olarak gübrelenmekten hoşlanırlar. Bunun için NPK 15-5-5 kompoze gübreden 4 litreye yarım çay kaşığı  karışıtırılarak kullanılabildiği gibi orkideler için özel olarak hazırlanmış gübreler de kullanılabilir. Yazın haftada bir kez, kışın azot oranını düşürmek suretiyle ayda bir kez gübreleme yapılmalıdır.

İster kendi evinize alın, ister sevdiklerine hediye orkide gönderin bakımı kolay orkide türlerinden seçmeniz hem sizin yetiştirme şansınızı artıracak hem de sevdiklerinizinkini artıracaktır.


153 yorum:

Adsız dedi ki...

Orkide hakkında özenle hazırlanmış, her türlü bilgiye ulaşabildiğim bir site. Tebrik ve teşekkür ediyorum.

gokay dedi ki...

Faydalandığınıza çok memnun oldum. İlginize teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Orkideler hakkında çok detaylı bilgi veren harika bir site, yeni aldığımız orkidemiz için yararlı olacak :) Emekleriniz için çok teşekkür ederiz ellerinize sağlık :) :)

Adsız dedi ki...

Orkidem ciceklerini döktü Altta bulunan yaprakları yandı dalına dokunduğumda da bal gibi bı kıvamda ve dallarından su veriyo dışarı orkidemi nasıl yasatabiliriz

gokay dedi ki...

Durumu fotoğraflayıp orkidenin bulunduğu yeri tarif ederseniz yardımcı olmaya çalışırım. Sıcakılık-nem-saksı-sulama sıklığı-güneşlenme-hava sirkülasyaon durumu vb...

Adsız dedi ki...

orkidemin köklerinde yaprak gibi yosunlar oluştu ve sarmaşık gibi kökleri sardı orkidemin çiçekleri soldu yeni tomurcuklar dahi döküldü ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim...

Adsız dedi ki...

slm benim orkidem var topragin alt tarafindan toprak yosunlasmis orkideme zarar vererimi yosunu gidermek icin neyapmaliyim

Adsız dedi ki...

hatice ben orkide hediye geldi bana,üzerinde çiçekleri var 2 aydır.saksılarını ne zaman değişmeliyim.

Unknown dedi ki...

Benim bir orkidem var ama tür ismini bilmiyorum. Kışın çiçeklerini döktü 2-3 ay içinde. Üzerinde bir kart vardı "yarı gün ışığında , 7 günde bir sulanacak diye işaretler vardı. Ancak yerşni beğenmed herhalde bir daha hiç çiçek açmadı. Ve gövdesinden dışarıya kök vermiş, saksısı küçük ve plastik. Plastik saksının daha iyi olacağı söylendi ışık iletkenliği açısından. Ben boğumlarından kestim gene çiçek açar diye ama o boğumda kurumuş gibi sarı bir hal almış ve dediğim gibi kökleri uzuyor yeşil çubuk şeklinde ve artık gövde kısmından da kök vermiş. Çiçek bana daha büyük bir saksı mı var diyor yoksa imdat mı diyor ne diyor ne yapmam lazım??

Adsız dedi ki...

çok güzel bir site, bilgiler için çok teşekkür ederiz

Adsız dedi ki...

Benimde bir Orkidem var ve ben onu çok seviyorum Bilgilerinizden faydalandım çok Teşekkür ederim hangi sıklıkta çiçek verir acaba? kaç günde sulamak lazım bittikcemi acaba? yanıtlarsanız çok sevinirim Saygılarımla SEVİL

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım,
Öncelikle bu güzel site için çok teşekkür ederim.Size bir soru sormak istiyorum : 1 yıldır baktığım 2 adet orkidem var.Bugün farkettim ki, bir tanesinin toprağının içinde çok minik beyaz solucanlar var.Diğer orkidemde de ( sürekli yıkamam rağmen ) su damlasına benzeyen yapışkanlar var.Bu sorunların çözümü için ne yapabilirim?
Çok teşekkürler,

Unknown dedi ki...

merhaba,
bana mor renkli bir orkide hediye geldi,
öncesinde bilmediğimiz için normal çiçek toprağında toprak bir saksıya yerleştirdik.sonrasında bir arkadaşımdan özel toprağı olduğunu öğrendim ve orkide toprağıyla plastik saksıya taşıdık yeniden 2 tane yeşil yaprağı vardı 2 side düştü üst kökleride sulamama rağmen kurumuş duruyor ve ucundan bi kaç çiçeği kuruyup düştü direk güneş alan bir yerde durmuyor. ve bi kovaya su doldurup saksıyı içine koyarak suluyorum. ama o kuruyan kökleri ne yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim. verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkürler..

nuran emir dedi ki...

benim orkidem üç dört yıldır benimle.Sadeceeylül ayında çiçeksiz kalıyor(o da bir dalda beş çiçeği var,onu saymıyorum)Geri kalan her an çiçekli.Profösyonel bir bakım yapmıyorum.Sanırım yerini sevdi.Sususz kalınca az suluyorum.Arada orkide gübresi.Şu anda baktım sap uzatıyor.Maaşallah deyin:))

Unknown dedi ki...

merhaba,bana geçtiğimiz hafta mor çiçek yaprakları olan bir orkide hediye edildi. satan kişinin dediğine göre o gün sulamam gerekiyormuş,bende internetten başka bir siteden okuduğum kadarıyla alttan geniş bir kabın içinde saksının yarısına gelecek kadar beklemiş suda 1 saat beklettim ve sonra emilmeyen suyu döktüm. orkidemde 3 büyük dal ve tomurcuklu dolu dolu çiçekler vardı. ancak ben saksının yerini değiştirirken elim tam ortada olan ve en çok çiçeğin bulunduğu dala çarptım ve kırdım. aradan 3 gün geçti,sağlam dallarda sorun yok,kırılan dalı saksının içine soktum.sulamam gübrelemem veya vitamin vermem gerekirmiydi hemen akabinde? yardımcı olabilirmisiniz?

mssgreen dedi ki...

23 eylül 2011 de 4-5 çiçekli bir orkide hediye geldi bir süre sonra onları döktü fakat 2 ay içerisinde yeniden çiçek açtı,bir kaç ay sonra onları da döktü ama bir daha çiçek açmadı şimdi yeni bir yeşil yaprak büyüdüğünü gördüm... yeniden çiçek açması için ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

İlgili başlık. Ben normal bakım koşullarına göre çiçeklenmeyen orkideler için yeniden çiçeklendirme programı kapsamında açıklama yapmıştım. Ancak gelen sorular normal bakım koşulları dışını da içeriyor. Bu nedenle çiçek dalı vermiyorsa sorusuna birde gübrelemeyi eklemek durumundayım. Orkide topraktan beslenmediği için sadece sudan aldığı besinlerle gelişimini sürdürdüğü için mutlaka gübrelenmesi gerekir. Gübrelemeden gelişim ve çiçek beklenemez. Yakın zamanda yayınlayacağım orkide gübreleme makalesini takip edin. Orada tüm detaylarıyla açıklamaya çalışacağım. Orkide budama konusunun sonundaki yorumda benzer bir soruya cevap yazmıştım orayıda okuyabilrsiniz.

mehmet bodur dedi ki...

iyi günler bende de orkide var ve 12 çiçekli ortalama 2 günde bir tomurcuklar çiçek açardı ama şu an tomurcuk vermeyi bıraktı kalan 3 tomurcuktan biri kurudu diğer ikisi ise sarardı suyunu biraz çok vermiş olabilirim ama oda günde 2 sefer suluyordum. bana yardımcı olabilecek var mı saygılar

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Mehmet Bodur günde 2 kez sulamak orkide için çok fazla. Çiçekler için bundan sonra yapacak birşey yok. Önceliğiniz kökleri çürümeden kurtarmak. Fotoğraf yollayabilirseniz durumu bizde görürüz. Eğer çok fazla çürüme olmuşsa çürüyen kökleri temizlemeniz, saksı harcını değiştirmeniz gerekebilir. Eğer durum kurtarılabilecek haldeyse sulamayı kökler grileşinceye kadar duruduracaksınız. İlk gün kökleri ve harcı dağıtmadan oda koşularında bir alana çıkarın çok sulu cıvıklık gidene kadar burada bekletin, daha sonra saksıya alıp sulama zamanına kadar bekleyeceksiniz. Bu esnada gübreleme yapmayın. Ortamı havadar olsun. Gidişata göre başka önlemlerde alınabilir. Durumu gözlemleyin orkide biraz geç tepki verir ilk bir hafta da durumda değişme gözlemlemeyebilirsiniz, daha sonra düzelme yaşanacaktır. İlerleyen dönemde tekrar yazarsanız yine yardımcı olmaya çalışırız.

Suziko dedi ki...

İyi günler dilerim Sumru Hanım
sitedeki sorularda göremediğim bi sorunum var.
2 yıldır orkide besliyor ve bakımları icin çaba harcıyorum
bu sene köklerin bazılarını budarken bi hata yaptım sanırım.
Yapraklarda sarımtırak benekler var ...köklerini tekrardan çıkararak gelişenler var ancak dal çıkaran 4 orkidem hastalandı. ..çiçek açtı acmasina ancak tomurcuk sayısı önceye göre az
ayrica 2sinde de beyaz minicik bitler var ve yapışkan bi sıvı peydahlandı :(
Baska bitkilerden de gelmis olabilirmi salonda 3-4 yapraklı bitki daha var

Rica ederim evde tedavi edebileceğim bir yol gösterin bana

Teşekkürler :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. suziko muhtemel bir böcek saldırısı kesin teşhis için ve ilerde diğer kullanıcılarımızın faydalanabilmesi için sizden fotoğraf isteyeceğim. İster mail yoluyla bana yollayın ister herhangi bir yere yükleyin oradan aldığınız linkleri buradan mesaj atın görerek teşhis koymak daha doğru olur. Siz zaten muhtemel nedeni tahmin etmişsiniz böcekler diğer taşıyıcı bitkilerle gelebildiği gibi şu sıralar hava yoluyla pencereden de girmiş olabilir. Minicik bitleri yakından fotoğraflarsanız çok çok daha iyi olur kısa zamanda teşhis koyarsak tedaviye hemen başlayabiliriz. mail sumru19@gmail.com

Unknown dedi ki...

Benim orkidem çok fazla açmadı sadece 3 çiçek var. Onlar da solmak üzere. Sadece su veriyorum. Acaba daha fazla mı su vermeliyim ya da gübre kullanmam gerekiyosa hangi gübreyi almalıyım?

gokay dedi ki...

Çiçek açmamasının çeşitli nedenleri olabilir normal bakım yaptığınızı varsayarak yeniden çiçeklendirme konusunda yazmıştım. Muhtemelen orkideniz besin eksikliği çekiyor. Bu konuda şimdilik tavsiyem hazır orkide besinlerinden alıp kullanmanız. Eğer yakınlarda temin edebileceğiniz orkide besini yoksa azot oranı yüksek ve azot içeriği NO3 olan NPK+iz element katkılı NPK (10-5-5) gibi rakamlar yazan toz gübrelerden alın tek orkideyse 2 litre suya çay kaşığının ucuyla (yaklaşık 1/5i) gübre atıp iyice karıştırın. Az oldu biraz daha atsam demeyin eğer suya daldırarak gübreleme yaparsanız 10 dakika gübreli suda bekletin sudan çıkardıktan sonra bu sefer gübresiz suyu saksının tepesinden döküp gübre tuzlarını yıkayın yani bulaşık durular gibi kökleri durulayın. Daha detaylı bilgi önümüzdeki günlerde yayınlanacak bu konu hassas olduğu için ve gübre eldesinde bazı güçlükler olduğu için özen gösteriyorum. Şırnak,ta orkide yetiştiren bir orkide severimiz kapıdan çıktığında orkide gübresi bulup kullanacağı şekilde konuyu hazırlıyorum hem ucuza maledeceksiniz hemde her yerden temin şansı olacak. Sorularınız olursa tekrar yanıtlamaya çalışırım.

Unknown dedi ki...

Sevgili Sumru Hanım,
Ben öğretmenim bana hediye gelen orkidelerimi sınıfımda bakıyorum.Şubat tatilinde gelen bir orkidem çiçeklerini yeni döktü yaprakları ve kökleri çok sağlıklı suyunu altına koyduğum tabağa dökerek veriyorum.Bana çiçeklerin üstünde bulunduğu dalı kesmemi söylediler doğru mudur, ikincisi orkidem bir daha ne zaman açar? Teşekkür ediyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba hocam sitemize hoş geldiniz. Bilimsel bir araştırmada sınıfta bitki olan öğrencilerin bitkisiz sınıflara göre matematikte %40 başarılı oldukları tespit edilmiş. Orkideyi sınıfa götürerek öğrencilerinize büyük bir iyilik yapmışsınız.

Orkidenizle ilgili bir noktayı düzeltiyim. Orkide diğer bitkiler gibi sulanmıyor tek seferde eşit şekilde sulayıp tabağında hiç su bırakmamanız gerekiyor. Bu konu sulama bölümünde var. Orkide 2-4 ay arası çiçekli kalabilir diğer dönemlerde genelde kendi gelişimine ayırır. Çiçekli kaldığı dönem kasım-haziran arasıdr. Bunlar yaklaşık genel phalaneopsis türü için geçerli değerler. Orkidenizi orkide budama konusunda gösterildiği gibi budamanız ve yeniden çiçeklenmeye teşvik etmeniz gerekiyor bu şekilde çiçekleri bir kez daha izleme şansınız oluyor. Sonra kış dönemine kadar bekleyip hasret çekmelisiniz. Diğer sınıflara göre enaz %40 daha mutlu sınıfınıza ve size başarılar dilerim.

Arzu dedi ki...

Merhaba. Bundan 5,6ay önce erkek arkadaşım bana hediye olarak orkide almıştı. çok sevindim çokta güzel gözüküyordu. o zamandan bu yana çiçeklerini döksede yine dalında 3,4 tane kalıyordu. şu sıralar 2 tane çiçeği kaldı hatta biri de dökülmek üzere. daha önce bazı çiçekçilere danışmıştım nasıl bakıldığına dair veya saksı değişimiyle ilgili fakat bana saksıyı değiştirmene gerek yok aradan biraz vakit geçsin 1.1.5 yıl gibi dediler bende değiştirmedim saksıyı. şuanda orkidemin en büyük dalının üst kısmı kurudu diğer yanlardaki dallar sağlam. bunu görünce budama mı yapmam gerekiyo diye düşündüm. ve bugun orkidemi incelerken yapraklarının alt kısmında köke yakın yerinde minik bi yaprak gördüm fakat sararmış bir yapraktı.. Ve orkidemin cinsini bilmiyorum tam . Mor bir çiçek. Ne olur bana yardımcı olun nasıl bakım yapmam gerekir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Arzu orkideniz uzun süre çiçekli kalmış sanıyorum yerini sevmiş. Orkidenin cinsi büyük ihtimalle phalaneopsis,tir diğerlerini ülkemizde bulmak biraz zahmet istiyor. Saksı değişimi için acele etmeyin büyük saksıya geçiş orkide için her zaman geçerli bir seçenek değil bazen yıllar geçse de büyük saksıya geçecek kök gelişimi olmayabiliyor bu durumda saksı aynı kalarak saksı harcını değiştirmeniz yeterli oluyor. Köklerin sıkışık gibi durması normal.

Çiçek dalını aşağıdaki linkteki gibi budayın taze dal büyüterek yeniden çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz. Orkideler yılda 1 veya 2 kez çiçeklenirler çiçekli dönemi beklemek ayrı bir zevk bu yıl daha büyük çiçekmi açacak çift dal mı olacak derken hem merak hem hasret çekiyorsunuz.

Yakında orkide resimleri sayfası hazırlıycam oradan hangi tür olduğunu kendiniz resimleri inceleyerek öğrenebileceksiniz.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-budama.html

Arzu dedi ki...

Yardımınız için çok teşekkür ederim :)

BirDamlaPınar dedi ki...

Sumru Hanım merhaba yaklask 2 buçuk 3 ay önce arkadaşım bana mor bir orkide hediye etti.Son iki üc gün icinde bütün çiçekleri döküldü ve bu duruma cok üzüldüm.Bu dökülme normal midir cünkü alttan iki tane dal çıkti ancak bir tanesi kırılmıs.Bu durumda ne yapmam gerekiyor Sumru Hanım yardımcı olursanız cok sevinecegim.

gokay dedi ki...

Orkide için 3 ay çiçekli kalabilmek iyi bir süre. Havaların ısınması, güneşlenme süresinin artması çiçeklerin dökülme hızını artırmış olabilir. Yeni gelen iki daldan kastınız çiçek dalı ise kırılan kısmı keskin bir aletle kırık kalmayacak şekilde budayın. Kırık yere toz tarçın serpebilirsiniz enfeksiyon riskini düşürür. Eğer fotoğraf yükleyebilirseniz biraz daha fazla yardımcı olabilirim.

Unknown dedi ki...

Merhaba lutfen yardim edin.............
Beyaz orkidem var cicegini acan dal qtamamen kurudu .sadece alttaki buyuk yapraklar kaldi.yeniden canlanmasi icin nr yapmaliyim. Lutfen yardim edin

gokay dedi ki...

Merhaba sn Yurtseven çiçek dalı kuruduysa kışı beklemek zorundasınız. Eğer tam kurumadan önce budasaydınız gözlerden biri canlanır kuruma dururdu. Şimdi o şansınız kalmamış bitki yazı gelişerek kışa hazırlık yapacak. Yazınki topladığı güç kuvet gelecek yıl iri ve çok çiçek olarak size geri dönecek. Bu nedenle genel bakım ve gübrelemesini düzenli yaparak orkidenizin gelişimini sağlayabilirsiniz.

Sabriye dedi ki...

Merhaba,Mart ayında beri hediye gelen orkidemi sadece durgun su ile suluyordum. Düne kadar gayet iyi durumda görünüyordu, fakat dün çiçekleri solmaya başladığını fark ettim. Bu sabah birtanesi düştü. Gübreleme mi yapmak gerekiyor? Yerini sevmiş mi dir? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Sabriye orkidelerin çiçekleri 1,5-3 ay arası dalında kalabiliyor. Mart ayından beri çiçekliyse dökülmesi normal. Döküldükten sonra yeniden çiçeklenmesi için budama yapıyoruz. Sitemizde orkide budama başlığı altında gerekli açıklama var. Orkide yetiştiriyorsanız gübre kullanmaktan hiç kaçış yolu yok. Çünkü tüm besinini kökler vasıtasıyla sudan alıyor. Yerini sevip sevmediğini garanti söyleyemem ama sevmeseydi enaz 1 yaprağı sararır çiçekleri hızlı dökülürdü diyebilirim.

LoLLa dedi ki...

Merhaba,

envai cesit cicek yetistirmeme ragmen, yillardir sagolsunlar ciceklerim beni sevmelerine ragmen, herkesin "ben öldürüyorum sen nasıl böyle güzel çiçekler yetiştirebiliyorsun" demesine rağmen; hep orkidelerin güzelliğinden, bakımlarından ürkmüştüm.
Ta ki tesadüfen sizin güzel sitenizi keşfedene kadar .)

Okudum sonuna kadar, tek tek satır satır ve cesaretimi toplayıp gittim bir yapı marketten tam 4 tane orkide aldim .)

Bakalim neler olacak .)

Uzatmayayım sonsuz teşekkürler size bu güzel ve çok faydalı site için .)

gokay dedi ki...

Merhaba sn Lolla hayatımız betonla dolduğundan beri hepimiz çiçeklere bitkilere daha çok ihtiyaç duyar olduk. Orkide bizim için tanımadığımız ormanlarda gezinti gibi gizemli, büyüleyici ve her yeni özelliğini öğrendiğimizde şaşırtan bir çiçek. Orkidelerin dünyasına hoş geldiniz facebook sayfamıza kaydolursanız paylaşımlarda bulunabilir merak ettiğiniz konularda yardım alabilirsiniz. Sitemizden faydalanmanıza çok mutlu oldum her destekleyici mesaj yeni bir motivasyon umarım kısa zamanda sizde deneyimler elde eder muhteşem orkideler yetiştirirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba,ben de ilk defa 6 ay önce beyaz çiçek açan bir orkide aldım..Daha doğrusu hediye geldi..bu zamana kadar her hangi bir çiçek bakıp beslemişliğim yoktu..ama orkideyi gerçekten çok sevdim.fakat şöyle bir sorunum var..orkidemin bir süre önce bir boğumunu kestik..mutfağımda jaluzinin arkasında duruyor devamlı..haftada bir olacak şekilde sulamasını da yaptık..diğer boğumunda iki tane çiçeği var..ama hiç saksısından çıkarmadım.şu an kökleri kurumuş bir şekilde dışına taşmış vaziyette.saksının üzerinde çakıl taşları var..aralarından g
ördüğüm kadarıyla böcekler de var..şimdi benim ne yapmam gerekiyor..yardımcı olmanızı rica edeğim..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Didem Aydın hobisi olanların en az 3-4 yıl daha uzun yaşadığını biliyorsunuzdur. Orkide diğer bitkilerden bir farkla çok öne çıkıyorki uzun ömrü nedeniyle arkadaş olabiliyor. Geçici bir çiçek değil Derya Baykal,ın 12-13 yıllık orkidelerim var diye vurgulaması bu yüzden. Orkide bakımına sadece karar vermenizle sizin ömrünüze 1 yıl kattı daha mutlu bir insan olduğunuzu göreceksiniz.

Sorununuzla ilgili,
1- Orkidenin şeffaf saksısı 2. bir saksının içinde ama taşların üzerinde duruyor doğru anlamışmıyım?

2- Böcekler ne renk, şekilleri nasıl ve nerede yaşıyorlar (saksı harcı içinde, yaprakta, çiçekte yaprak altları)

3- Böceklerin çiçeğinize verdiği gözle görülür zararlar var mı? Yapışkan sıvı, sarı benekler, örümcek ağı vs...

4- Fotoğraf yükleme şansınız varsa 1 fotoğraf rica ediyorum çünkü hepsini tek kalemde anlatabilir. Köklerin fotoğrafı çok önemli saksıdan çıkarın korkmayın orkide narin bir bitki değil vahşi ormanlarda zorlu koşullara alışkın moda tabirle doğanın survivor birincisi.

whitebrownie dedi ki...

Sumru Hn.
Bir arkadaşım orkidelere su vermeyi unutmuş ve şu anda feci durumdalar. Ancak saksıda hala yeşil kökler gördüğüm için ümitlendim. Acaba kurtulurlar mı? Sitenizi okudum, çok bilgilendirici. Bu orkideler yaşarsa sitenizdeki bilgilerle devam ederim :)


gokay dedi ki...

Eğer nemli bir bölgedeyseniz daha şanslı olabilirsiniz. İlk sulamayı çok az yaparsanız daha iyi olur. Mutlaka ılık su kullanın. Gübre vermeyin. Saksıda hala yeşil kökler varsa normal sulama periyoduna uymuş dahi olabilirsiniz. Net anlayabilmek için fotoğraf yollayabilirsiniz umarım orkideler kurtulur sizide aramıza almış oluruz.

Ozlem dedi ki...

Merhaba;
İki dal orkidem var bir sapı kurudu ve sarardı çiçeklerini dökmeye başladı acaba öldürdüm mü ne yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba telaşa gerek yok.
Çiçek dalı her yıl kuruyup gelecek yıl yeniden çıkar. Çiçekler dökülürken orkide budama konusunda anlatıldığı gibi budadığınızda yeniden çiçek dalı üreterek çiçeklenir bir süre daha çiçekleri izleme şansımız olur. Her zaman olmasada genelde çiçeklenir. Başka sorunuz olursa yine cevaplamaya çalışırım.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım...
Dün gece doğum günüm için beyaz çiçekli bir orkide hediye edildi.. Lakin Antalya'da yaşıyorum ve havanın sıcaklığını, nemini tahmin edersiniz, oldukça bunaltıcı. Plastik bir saksının içerisinde. Şuan 7 çiçek ve en az iki katı kadar da tomurcuk var. Oldukça sağlıklı ve göz alıcı duruyor. Güzelliğinin yanı sıra manevi değeri de çok büyük. Bu durumunu korumam için ne yapmam gerekiyor? Balkonumda çilek yetiştirdim iki gün sonra meyve verdi ama bir gün güneşte balkon demirinde kaldı sulamama rağmen çiçek tam anlamıyla güneşten yandı diyebilirim. Böyle bir durumla kesinlikle karşılaşmak istemediğim için yardımcı olursanız çok sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba Nur Ündar
Şuan da en şanslı orkide sever sizsiniz henüz yayına vermedim ancak orkide sayfamızda Antalya,da yetişmiş bir orkide var ona bakım kartı hazırladım taslak, ancak size yardımcı olacaktır okuyun daha sonra sorularınızı tekrar yanıtlamaya çalışırım. Sulama yöntemi belirtilmemiş sn Sevinç,den onuda öğreniriz. Orkidenin fotoğrafına facebook sayfamızdan bakabilirsiniz. facebook/orkidebakim

Orkidenin hikayesi
Orkidemiz 2010 yılında Antalya,da alındıktan sonra 2011 yılında ciddi bir rahatsızlık geçiriyor ve kökleri tamamen çürüdüktan sonra çiçekçiye götürülüyor. Çiçekçi torf nedeniyle köklerin hava alamaması sonucu çürüdüklerini söylüyor ve saksı harcını ağaç kabuklarından oluşan (Köknar kabuğu) orkide toprağı ile değiştiriyor. Orkidemiz 2012 yılında kendini toplayıp bu yılki muhteşem çiçek şöleniyle hayata geri dönüşünü yapıyor. Orkidemizin çok güzel bir başarı hikayesi var hikayeyi ve bakım bilgilerini bizimle paylaşan sn. TC Sevinç,e katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bakım kartının Adana,dan Aydın,a kadar genelde aynı iklime sahip bölgede geçerli olacağını tahmin ediyoruz.

Orkide türü: Phalaneopsis

Yetiştirildiği bölge: Akdeniz bölgesi, Antalya

İklim: Kışın 22-25 C derece arası yazın klima çalışan odada yaklaşık sıcaklık 30 C ancak zaman zaman bu sıcaklık değerleri aşılabiliyor.

Yön ve ışıklandırma: Güneye bakan pencerede tülün arkasında duruyor, yazın pencereden biraz daha içeri alınmış

Saksı harcı: Ağaç kabuğu (standart saksı harcı, köknar kabuğu)

Saksı: Şeffaf plastik saksıda içi çakıl taşlarıyla dolu başka bir saksının
içinde kökler suya değmeyecek şekilde duruyor. Hem suladıktan sonra süzülen sular alt haznede birikip tahliye oluyor hemde zaman zaman çakıl taşlarının üzerine çıkmayacak şekilde su koyularak orkideye ekstra nem sağlanıyor.

Sulama: Antalya suları kireçli olduğu için kaynak suyuyla haftada 1 kez sulama yapılıyor.

Gübreleme: Üç haftada bir çiçekli bitkiler için sıvı besin veya orkide besini 1 litre suya 1 kapak olacak şekilde kullanılılıyor.

umran dedi ki...

hediye gelen orkidem için biri tarçın dök dedi bende daldırma yöntemiyle 3 günde bir suluyordu 1 hafta içind orkidenin 10 çiçeği birden döküldü kalan 5 çiçek de pörsüdü dökülmeye hazırlanıyor ne yapmalıyım köklerde prob yok gibi duruyor

gokay dedi ki...

Merhaba sn Ümran tarçını saksı değişiminde mantar enfeksiyonu önleme amacıyla kullanıyoruz bunun dışında gereksiz bir uygulama sorunun tarçınla alakası olduğunu sanmıyorum. Çiçeklerin dökülmesi mevsimsel eğer sıcak hava akımında kalırsa bir kaç saatte bile dökülebilir. Çiçekleri uzun süre izlemek istiyorsanız sulama, nem, sıcaklık ve havalandırma konularını en iyi şekilde ayarlamanız gerekiyor. 22 C derece, %80 nem, düzenli sulama ve çok hafif taze hava akımıyla çok uzun süre çiçekleri izleyebilirsiniz. Eğer çiçek dökülmesinin başka nedenlerden olduğunu düşünüyorsanız orkidenizin köklerini ve genel görünümünü gösterir bir kaç fotoğraf ekleyebilirsiniz. O zaman daha net cevap verebiliriz.

umran dedi ki...

çok teşekkürler fotoğrafları çekip size göndereceğim saksıda biber domates çam reyhan vs bir sürü çiçek yetiştiren annem üzüntüden fena oldu

Ozlem dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım ;
Size daha önce de yazmıştım orkidemin yeşil yapraklarının koptuğuna dair. Evimize gelen yardımcımız orkideyi balkona çıkarmış. Atmak anlamında ama ben atmadan önce size fotografını gösterip sizin yorumunuzu almak istedim.http://u1307.hizliresim.com/1c/u/qtnvf.jpg ben hala sulamaya devam ediyorum sizce umut var mı ilginize teşekkür ederim

gokay dedi ki...

Fotoğrafı yolladığınız çok iyi olmuş yanlış hatırlamıyorsam yanlışlıkla tüm yaprakların koptuğunu söylemiştiniz bende o an için aklıma gelmemişti ancak fotoğrafı görünce nasıl tahmin edemediğime şaşırdım. Çünkü tüm yaprakların aynı anda kopma olasılığı çok zayıf sadece gövde çürüdüyse mümkün ve sizin orkidenizin gövdesi çürümüş muhtemel neden içine koyduğunuz 2. saksıda yeterli havalanmayı sağlayamayıp ve birde tabanda su birikmişse çürüme kaçınılmaz olmuş. Artık bu orkide için yapabileceğiniz hiç birşey yok ama gelecekte edineceğiniz orkideler için referans olmuş. Sulama konusunu resimleriyle sizin için hazırlamaya çalışacağım aynı sorun çok fazla yaşanıyor fotoğrafları 2 ay önce çekip hazırladım ancak makale kısmını hazırlayamadım. Yazın malum illa bir sebep çıkıyor siz bir daha orkide almaya ben o makaleyi hazırlarım mutlaka okuyun sulama çok kolay ancak basit bir kaç kurala dikkat edeceksiniz onları görsel olarak sunmaya çalışacağım. Hoşçakalın.

Ozlem dedi ki...

Ben hala atamıyorum içim elvermiyor hiç mi umut yok :( aslında bana geldiğinde sadece o seramik kabın içindeydi, ben daha sonra çiçekçide koydurttum o kaba ama plastik kap çok küçüktü tam sığmamıştı bence biraz da çiçekçinin hatası oldu gibime geliyor. Çünkü sığmayınca o yeşil yapraklar dışa doğru eğrilmeye başladı. Size üzüntümü anlatamam çokcanım sıkıldı eşimin aldığı ilk orkideydi.içindeki plastiğin altı delik olduğu için ben seramik kabı atmamıştım.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özlem kuzenimin anneler gününde hediye gelen orkidesi aynı sizinki gibi olmuş kontrol etmem için bana gösterdiler gövde çürümüş 1 tanede yaprak var oda atmaya kıyamıyor. Hediye geldiği için çok uğraşıyor ama durumu kabullenip çözmek bence çok daha hızlı bir çözüm yolu olur. Yapılabilecek en güzel şey bu durumdan gerekli dersleri çıkarıp eşinizi 2. orkideyi almak için teşvik etmek olacaktır. Çiçekçilerimiz orkide bakımında yeniler o nedenle bazen hata yapabiliyorlar, düne kadar orkide bulmak getirtmek hayaldi şimdi hepimizin evinde birer orkide oldu.

b dedi ki...

merhaba sumru hanım benimde çok güzel bir orkidem var 15 gün önce hediye geldi ama bu 15 gün içinde yeşil yaprakları sararmaya başladı. ayrıca çiçekleride dökülüyor. plastik bir kabın içinde plastik kapta seramik bir saksının içinde plastik saksıdan kurtarayım mı orkideyi napayım teşekürederim

gokay dedi ki...

Merhaba b seramik saksıdan kurtulmalısınız. Orkide havasız ortamlardan hoşlanmaz seramik saksılar orkideler için uygun değil kendi şeffaf saksısının tabanına bakarsanız maksimum havalanma için özel olarak dizayn edildiğini görebilirsiniz. Alt yapraklarda 1-2 sararma sorun olmayabilir ancak gövdeye doğru bir geçiş varsa o zaman sorun var demektir. Kökleri ve yaprakları gösterir fotoğraf yollayabilirseniz orkidenizin durumu hakkında daha net bilgiye sahip olabilir daha fazla yardımcı olabilirim.

b dedi ki...

sumru hanım benim orkidenin galiba köklerinin bazısı çürümüş çünkü geldiğinden beri içi yarıya kadar su dolu seramik saksının içinde..yaparakları saramış bir vaziyette köklere çıkmamış ama saksının içindeki çürük kökler diğer sağlam kökleride çürütür diye korkuyorum.. birde fotoğraflarını çektim ama nasıl göndereceğimi bilemedim yardımlarınız için teşekürler

Unknown dedi ki...

Sumru hanım selamlar ben sitenizde verdiğiniz pragmatik ve son derece değerli bilgileri büyük bir keyifle okuyorum öncelikli olarak bu güzel paylaşımınız için sizi kutlarım uzun zamandır almak istediğim orkideme sonunda kavuştum şu anda 2 adet orkidem var pha cinsi ikiside sormak istediğim soru şu ben her sabah 7:30_8:00 arası orkidelerimin yapraklarına su püskürtüyorum hemen ardından camı hafif açarak sabah serinliğinde orkidelerimi havalandırıyorum tabi tatlı bir rüzgar orkidelerime geliyor aba bu işlem herhangi bir sıkıntıya sebep olur mu? Birde yapraklara püskürttüğümüz suyun çeşme suyu olması sıkıntı yaratır mı? Ayrıca bir diğer sorumda şu her iki orkidemde sabah güneşini alıyorlar ancak güneş tülün ardından süzülerek geliyor bu sıkıntı yaratırmı orkidem açısından biraz fazla soru sordum ama her ikiside benim için çok kıymetli ve ölmelerini hiç istemiyorum bilgilerinizi aktarırsanız çok sevinirim

Unknown dedi ki...

Sumru hanım orkidelerimi sulamak için kaynamış soğumuş suyu damacana suyu ile harmanlamayı düşünüyorum sizce iyi bir fikir mi?ayrıcada uylamada sakınca yoksa hangi oranlarda karışım yapmak lazım birde bu karışıma orkide besini ilave edicem görüşlerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. b fotoğrafı facebook sayfamıza yükleyebilir veya sumru19@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yağız Kayalı sitemizden faydalandığınız için çok mutlu oldum. Sizin de yakın zamanda uzman olabileceğinizi tahmin ediyorum o zaman bizimle deneyimlerinizi paylaşmanızı umarım. Çok soru sormuş olmanız bence çok iyi çünkü akla gelmeyen soru ve sorunları dile getirmiş olabilirsiniz. Sorularınızın yanıtını bu akşam detaylıca vermeye çalışacağım hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Yeniden merhaba sn. Yağız Kayalı
İlk sorunuzdan başlıyorum. Orkide yüksek nemi seven bir bitki ne zaman olursa olsun nem artışına hayır demez. Pencereden soğuk rüzgar doğrudan değmediği sürece herhangi bir sorun olacağını zannetmiyorum. Kışa doğru bu uygulamaya son verebilirsiniz.

Yaprağa sıktığınız suyun şebeke suyu olması sorun yaratıp yaratmaması suyun içeriğine bağlı yüksek tuzlu sular yaprakta lekelenme yapabilir benim orkidelerim şuan nem tepsilerinin içinde menekşelerimle yan yana duruyor. Güney batı cepheli ve güneşi tül perdeden süzülür vaziyette alıyor sürekli ve dengeli nem kaynağı olduğu için daha sağlıklı oluyorlar. Perde sorunuzuda beraber yanıtlamış oluyum perdenizin gözenekleri sorun teşkil edip etmemede önemli bazı perdelerde büyük gözler oluyor oradan gelen bir ışık hiç süzülmeden doğrudan yaprağa geldiğinde yanık yapabiliyor. Ancak normal tül perdeler de güney batı cephesinde yakmıyorsa sizin sabah güneşinizin sorun yaratması çok çok düşük bir ihtimaldir diyorum.

Su kullanımında kaynamış suyu şebeke suyunuz çok tuzlu değilse doğrudan da kullanabilirsiniz, eğer tuzluysa yarı yarıya karışım yapabilirsiniz
yağmur suyu ec 0,1 ms,
kaynak suyu ec 0,2 ms/s,
şebeke suyu ec 0,5-0,6 ms/s
Bu durumda en iyi su yağmur suyu bu suya daha fazla gübre katma şansınız var tuz oranı arttıkça gübre karışım oranını azaltmanız gerekecek. Ben normal sulamaları bazen şebeke suyuyla yapıyorum ancak gübre vereceğimde kesinlikle kaynak suyu kullanıyorum. Bizim sularımızın tuz oranı yüksek bu uygulamayı mecburen yapıyorum. Sizde benzer bir metot geliştirebilirsiniz. Uygulamanızın doğruluğunu köklerin uçlarının kızarıp büyümeye başlamasından anlayabilirsiniz. Orkide 0,5 ms ye kadar sorun yaşamıyor üzeri biraz sıkıntılı oluyor tuz oranı arttıkça da sıkıntı artıyor.

duygu dedi ki...

Merhaba sumru hnm

Orkideme evde yeni bir toprak yaptim . Icine agac kabugu perlit pomza ve köpük strafor koydum . Orkidem olmek uzereydi butun ciceklerini dokup kendini sarartmaya baslamisti. Abim orkidenin kokleri acik bi halde gunlerce onu bekletmisti. Ben topragi yaptiktan sonra onu alti bol delikli bbi saksiya koydum . Ve saksiyida su dolu leğenin icine koydum ama simdi orkidenin suyu kotu kokmaya basladi hemen bosalttim ve sadece saksiyi bi kenara aldim yaprakları sararmaya basladi ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Duygu su içinde bekletmeniz çok hatalı bir uygulama, eğer ağaç kabuğuda steril değilse her türlü hastalık çıkma ihtimali var. Bu nedenle ilk yapmanız gereken kökleri, gövdeyi ve yaprakları gösterir fotoğraflar yollamanız çünkü durumunu tespit etmemiz çok önemli umarım müdahale için geç kalmamışızdır. Mesajınızı bekliyorum.

Unknown dedi ki...

merhaba bende sitenizi ,orkidemi kurtarmak icin arastırma yaparken buldum.yorumlarda fotograf gonderin demissiniz.gondermeye calıştım verdiginiz maille fakat beceremedim sanırım.lutfen bana yardım edermisiniz?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Fatoş Demirtaş fotoğrafları inceledim. Fotoğraflarda net şekilde yaprakların ve gövdenin görüntüsü belli olmuyor o nedenle teşhisi tam yapamadım. Ancak fusarium hastalığından şüphe ediyorum. Hastalığı tanımlamada sizden yardım almam gerekiyor.

Yapraklar buruşuk pileli gibi duruyor mu?

Fazla sulama yaptığınız oldu mu?

Gövde de kararma, çürüme var mı?

Yeni yaprak gelişimi var mı?

Yanıtlarınıza göre değerlendirme yapacağım cevabınızı bekliyorum. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhabalar insanlara bu kadar iyi niyetli ve tatlı dille yardım etmeniz gerçekten çok güzel bir şey.
tekzende şeffaf bir saksı içinde yaklaşık 45 cm. uzunluğunda bir orkide çiçeği aldım, orkidemin sulamasını haftada 2 kere su dolu bir kaba koyarak 10 dk. bekleme ile yapılcağını söylediler. benim sorum saksıyı suya tamamen mi koyacaz? yoksa sadece alttaki delikli kısmının 10dk. beklemesi kafii mi? 2. sorum ise güneş vuran bir perdenin arkasında durması çiçeği bunaltır mı?
şimdiden teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Murat Ayrancı iltifatınıza teşekkür ederim. Bazı üyelerimiz herkezin faydalanması için öyle fedakarlıklar yapıyor ki benim yaptıklarım yanında az kalıyor. 6 ay Antalya,da bir otel,de hastalık tedavisi üzerine çok sayıda fotoğraflarla geri dönüş oldu. O dönüşleri makaleleştirip yayınlamaya çalışacağım. Sırf diğer kullanıcılarımız faydalansın diye bu kadar zahmete girişildi. Böyle inceliklere bende elimden geldiğince karşılık vermeye çalışıyorum.

Sorunuzun cevabı; plastik saksının en üst seviyesine kadar suyun içine oturtacaksınız. Aşağı yukarı maşrapa yüksekliği uygun oluyor. Yaz kış farklı 5-10-15 dakika civarı suda bekletip suyunu iyice süzdürüp yerine kaldıracaksınız.

Perde delik aralığı büyük değilse herhangi bir sorun olmaz hatta iyi olur. Bazı perdelerde iri delikler oluyor yaprakları yakabilir bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

1 - Kesinlikle direk güneş ışınlarına maruz bırakmayınız...Sadece güneşin ışığı yeterlidir..
2 - Çiçeğin yerini iyice belirledikten sonra kesinkikle yerini değiştirmeyiniz...
3 - Haftada 2 kez ( yazın) saksının altından sulayınız...en ideal su damacana sularıdır. Bu suları kullanınız.
4 - Aspiratör, klima vede hava cereyanından mutlaka koruyunuz...çiçeğiniz nezle olur..Ve açmaz...Yapraklarının aşağı doğru boynu bükük bir halde görürsünüz..
5 - Haftada bir kez vitamin veriniz ...Suyun içine katarak vitaminini ilave ediniz...Vitaminini direkt olarak toprağın üzerine dökmeyiniz...
6 - Çok iyi bir çiçek vermesini istiyorsanız senede 1 kez yarısından biraz yukarısından Eylül, Ekim ayında dezenfekte olmuş Jilet ile 45 derecelik eğimle keserek budayınız...
7 - Orkidemizin yaşam ısısı ortalama 20 - 25 derece en ideal ısılarıdır.
8 - Aynı saksı içerisinde 3 ayrı renkteki Orkideleriniz ide yetiştirebilirsiniz...Harika bir renk cümbüşü oluşturuyorlar...Hatta ortamını bulduklarında 4. renkte melez bir renkte oluşturabiliyorlar...
9 - Bahar ve yaz aylarında yapraklarını bildiğimiz Kelebeklerden koruyunuz..Kelebek larvaları yapraklarını yerler...
10 - Bir saksıda yeşil yaprak sayısı en fazla 4 olmalıdır...Fazlası olduğunda en büyük yaprağını yine Jiletle ( Falçata ) 45 derece eğimle kesiniz...

gokay dedi ki...

3-6 ve 10. maddeleri biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz.

3- neden saksı tabanından sulamalıyız özellikle yazın

6- yarısından biraz yukardan budayın derken kastınız orkidenin neresidir

10- Neden 4 yapraklı olmalı

Teşekkürler facebook sayfamıza bekleriz.

Unknown dedi ki...

Merhaba dilek ben
Dogum gunumde hediye aldigim Phalaenopsis orkidem var annem sularken cicegi olan dalı kırmış bende cicegi dipten sayarak 4.bogumun 2 cm ustunden kestim 3.bogumdan kesseydim cok kiaa kalir die dusundum sonra kestigim yeri aleminyum folyo ile sardim (intermette oyle bi video izlemistim) simdi kestigim o sap gayet saglikli yesil kokleride yesil zaten 1 aylik cicek. Simdi o kestiğim yerden cikacak cicekler kucuk mu olacak yoksa 3u bogumdan mi keseyim daha guzel cicekleri olmasi icin? Folyo kalsin mi cikartayim mi?
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.. :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Dilek Folyoyu çıkarabilirsiniz şimdiye kadar çoktan yarayı kapatmıştır. Boğumun neresi olduğunun önemi genede 3. boğumun daha şanslı olması, yere yaklaştıkça daha rahat besin alışverişi sağlandığı için daha sağlıklı çiçekler elde edebilme şansı ve 3. göz bir sebeple zarar gördüyse diğer 2 göze şans tanımak amacıyla yani bir nevi emniyet sübapı gibi görev yapması amacıyla 3. gözden budama yapılıyor. Yoksa illa 3. göz diye bir kanun yok zamanla gözleri inceledikçe öğreneceğiniz üzere bir tarafı kabarık ve sürgün vermeye diğerlerinden daha hazır görünecek o zaman onun üzerinden budama yaptığınız da o göze yol vermiş olacaksınız.

Unknown dedi ki...

merhaba;
geçen hafta eşim mor yaprakları olan bir orkide hediye etti bana fakat ben bu hafta dışındaki tülünü çıkardım ve içinin su dolu olduğu bir plastik kaba başka bir plastik kap içinde orkidenin oturtulduğunu gördüm hemen boşaltıp çiçeklerini sprey yardımıyla nemlendirdim fakat kökler yumuşamış ve bazıları sarımsı renkte iki tane çiçek açmış fakat açmış olan iki taneside solmuş ne önerirsiniz ışık alıyor ama cam önünde değil ofis ortamında ki gün ışığı sadece..lütfen yuardımcı olun işlk defa çiçek bakıyorum

Unknown dedi ki...

mrh benimde birkac phalaenopsis beyaz acan orkidelerim var gecen kis almisdim ben onlari cok seviyorum bakimlari cok zor saniyordum ama bu siteden aldigimbilgiler bana cok yardimci oldu cok tsk ederim benimde bir sorum olucakti müsadenizle simdi orkidemin birtanesinin cicek saplarinda keiki olusdu 3 tane diyerinde önceki cicek saplari daha yesil sararmadi baska yeni cicek saplari cikartiyor benim önceki cicek saplarini bidamalimiyim yoksa dursunmu bilmiyorum bana yardimcin olurmusunuz lütven ne yapmaliyim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sati Kolcuoğlu facebook sayfamızı takip ettiğinizi biliyorum, orkide için özen gösteriyorsunuz kısa zaman da orkide bakımını öğrenmenize çok sevindim bu yıl çiçek fotoğraflarına sizin de katılmanızı umuyorum.

Sorunuzun net bir cevabı yok. Cevap sizde ben olabilecekleri anlatıyım siz seçimi yapın. Eski dallar yeniden çiçek üretimi için sürgün vermeye başlarsa yeni dallarla birlikte çok sayıda çiçeğiniz olur. Çok çiçek küçük çiçekler manasına gelir. Son yıllarda nektarinleri çağla şeklinde mevsiminden önce satılıyor görmemizin nedeni seyreltme yaparak büyük meyve elde etme amacından kaynaklanıyor. Orkide içinde durum aynı çok çiçek küçük çiçekler demek. Eğer eski dalları budarsanız gücü bir kaç dala vereceğiniz için daha uzun ömürlü iri çiçekler elde edeceksiniz. Görüntü olarak her ikisi de güzel olabilir o nedenle şu yolu izleyin demek mümkün değil seçim sizin.

Unknown dedi ki...

Sumru hanım mrhaba daha önce de yazmıştım.Orkidelerimin içinde çok minik beyaz solucanlar vardı.Şimdi yaklaşık bir yıldır sadece HYDROTON un içindeler. İlaçsız solucanlardan tamamen kurtuldular.sadece günde yarım saat güneş aldıkları için (evimiz kuzey cephe olduğu için) çiçek açmıyorlar besin de veriyorum çiçek açmaları için başka bir yöntem var mıdır? yaprakları ve kökleri çok sağlıklı çiçek açınca en fazla 3-4 çiçek veriyorlar acaba ne yapabilirim. çok teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yasemin Oral cevabınızı biraz geciktiriyorum. Sebebi bu konuda yanlış bilgi aktarımı yapmak istemiyorum. Kabaca tek çözüm ekstra ışıklandırma ancak bununda lümen değeri, ışık kaynağına uzaklık ve ışıklanma süresini dengeleyip aktarmam gerekiyor o nedenle biraz zamana ihtiyacım var en kısa zamanda dönüş yapacağım.

Unknown dedi ki...

Merhaba sevgilim bana hediye olarak orkide almış.İlk kez orkide bakıyorum cinsini falan bilmiyorum nasıl sulamam gerektiğini de bilmiyorum.Çiçekçiye sordum hafta da 1 kez yaklaşık 3 litre sulun içinde kalacak şekilde sula dedi ama orkidem çiçeklerini döktü dalları kuruma başladı altta bulunan büyük yaprakları kaldı orkidemin tekrar çiçek açması için ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

Unknown dedi ki...

merhaba sumru hanım bana nisan ayında bir oride hediye geldi mor çiçekli. anak çiçekler belli bir süre sonra döküldü. bende uclarından kestim yeniden ç.içek açsın diye ama kaç ay geçti hala açmadı. yeni yeni yapraklar çıkıyor am açiçek açmıyor. evde cam kenarında tutuyorum. haftada bir suluyorum.

gokay dedi ki...

Cam kenarında kalorifer petekleri yakınındaysa, çok güneş alıyorsa, ortam sıcaksa evet bir süre daha yaprak alacaksınız daha sonra gün kısaldıkça çiçeklenmeye başlayacak. Özellikle petek ve perde arasında kalıyorsa mutlaka perdenin arkasına alın. Düşük nem oranında ve sabit sıcaklıkta çiçeklenmesi zorlaşıyor. Budamayı uçlardan değil dipten saydığınızda 3. göz üzerinden yapmanız gerekiyordu yeniden budama yapabilirsiniz. Sürgün vereceği zaman gözlerde şişmeyi rahatlıkla fark edebilirsiniz. Orkidelerin genelde yılda 1 kez çiçeklendiğini unutmayın.

Unknown dedi ki...

İyi günler Sumru Hanım,
Orkidemin aynı anda hem çiçekleri hem de yeşil yaprakları döküldü. Kökleri ise hala yeşil görünüyor. Acaba tamamen orkideyi kaybetmiş olabilir miyim? Yeşil yaprakları önce aşağıya doğru inerek sarardı ve döküldü. Fazla sulamadan olabilir diye düşündüm, ancak 9-10 günde suluyorum ve yaklaşık 6-7 ay orkidem çiçekli bir şekilde gayet güzeldi. Çiçeklerinin dökülmesi mantıklı geliyor eskimiş ve zamanı gelmiş olabilir. Ama bir anda yeşil yapraklarının da sarararak dökülmesini anlayamadım. Sitenizi takip ediyorum, sayenizde orkide ile ilgili çok güzel ve değerli bilgiler öğrendim. Ben orkidemi sulamaya devam edeyim mi acaba? yoksa ümit kalmamış mıdır? İlginize şimdiden çok teşekkür ederim. Özlem Eren...

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özlem Eren fazla sulamadan ziyade saksı tabanında ihtiyaç fazlası su kalması durumunda çürüme sık yaşanan bir durum. Orkideniz enfeksiyon kapmış olabilir çok hızlı dökülmeler genelde bakteriyel hastalıklarda oluyor. Keşke yapraklar sarıyken bir iki fotoğraf yollasanız durumu anlayabilirdik. Bundan sonra çok düşük ihtimalle yeniden sürgün verebilir. 2-3 yıl sürecek uzun bir süreç genelde orkide gövdesi tamamen çürüdüğünde atmak en kesin çözümdür. Çünkü şuanda saksı materyaliniz hastalık taşıyor ve diğer çiçek ve bitkilerinize hastalığı bulaştırabilir. Saksısını ayırırsanız %10 luk çamaşır suyu ile dezenfekte etmeyi unutmayın.

tülayyy dedi ki...

mrb hediye orkide çiçeği geldi bana ama bakımı hiç bilmiyorum geldiğinde çiçekleri vardı soldu fakat sapları duruyor üzeride alttan tekrar sapları çıkııyor öncekilerini kesmelimiyim gayette sağlıklı gözüküyor yardımcı olursanız çok sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tülay eski çiçek saplarını 3. gözden budayabilirsiniz. Çiçek sayısı arttıkça çiçeklerin büyüklüğü düşer eğer tüm saplar çiçek verirse küçük çiçekler, bir iki sap çiçek verirse büyük çiçekleriniz olur tercih sizin.

Unknown dedi ki...

merhabalar bana hediye orkkide cicegi geldi aldıktan sonra 4 tane cıcegım actı hatta besıncıde acmaya yakındı sapı düz uzasınn dıye cubuk koydum ona doladım cok guzeller cok hosuma gıttı ılk defa beselyecegım bir çiçekti fakat talihsız bır olay oldu sapını tekrar cubuklar dolarken kırıldı :(:( tekrar acarmı ya yada kırılan dalı tekrar koklerın ıcıne koydum canlanırmı bana yardımcı olun cok benımsemıstımm cıcegıı ne yapmam gerekıyor kırılan yerden tekrar acma sansı warmı yada kırıldıgı dal tekrardan hataya gecermı ? yardıımcı olursanız cok sevnırım..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Elif Balcı gerçekten orkide için en talihsiz durumlardan biri. Kırılan dalı köklerin içinden çıkarın açan çiçekler olduğuna göre vazoya koyup bir süre izleyebilirsiniz. Kalan kısımda 1-2 göz kaldıysa erken kırıldığı için buradan çok büyük ihtimalle yeni çiçek dalı üretecektir. Eğer dipten tamamen kırıldıysa yine şans var ancak bu uzun sürebilir.

Çiçek dalı dik dursun istiyorsanız belli büyüklüğe geldiğinde gün gün hafif hafif kaldırarak dikleştirebilirsiniz. Sıcak ve nemli havalarda, sulamalardan sonra biraz daha esnek olabiliyor.

ilhan dedi ki...

Merhaba Sumru hanim
Orkide ciceginin buyumus olmasi nedeniyle daha buyuk saksi aldim ve topragini degistirdim. Hazir toprak, normal toprak ve gubre ile karistirdim. Ama orkidenin yapraklari boyyn buktu ve 3-4 yaprak sarardi malesef. Neden olmus olabilir, bu vakitten sonra ne yapmam gerekir bilgilendire bilir misiniz?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. İlhan normal topraktan kastınız nedir. Torf mu? Nasıl bir gübre ile karıştırdınız?

Mesajı okuduktan sonra bir daha sulama yapmayın yeniden bilgilendireceğim.

ilhan dedi ki...

Torf degil. Esim Bahceden almis. Yapraklarin hepsinin boynu bukuk ama tam oryadan yeni cikan yapraklar var.Topragini tekrar degistirsem mi. Tamamen hazir toprakla mi degistireyim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. İlhan orkide için çok büyük bir hata yapmışsınız özel orkide harcı kullanabilirsiniz. Bunun dışında odun kömürü, iri taneli pomza, strafor, torf vb. materyallerle kendi karışımınızı oluşturabilirsiniz. Orkide toprağı olmayan bölgeler için uygulanabilecek çözümler kendim kullanıyorum eğer nasıl performans gösterdiklerini görmek isterseniz facebook sayfamıza ekleyebilrim. Acilen saksı harcı değişimi yapmalısınız.

Unknown dedi ki...

sayın SUMRU HANIM İKİ GÜN ÖNCE BANA GELEN ORKİDEMİN YAPRAKLARI SARARMAYA BAŞLADI BENDE TELAŞLA YARIMÇAY BARD.SU DÖKTÜM -+ŞİMDİDE ÇÜRÜYECEKMİ ACABA DİYE KORKUYORUMNE YAPMALIYIM

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Saliha Keskin yaprak sararması orkide için 2 günde gerçekleşmez onun daha önceden sorunları olmuştur. Aşağıdaki linkte yaprak sararmasının olası nedenleri yazılı inceleyin aklınıza takılıyorsa mutlaka fotoğraf yollamalısınız. Fotoğraf çok etkili ve çok hızlı teşhis koymamıza yarıyor. Fotoğraf yollayacak olursanız köklerin ve sararan yaprakları ayrı ayrı gösterir fotoğraflar yollayın. Gönderemezseniz tekrar mesaj yazın nereden nasıl geldiği sararmanın şeklini hangi yaprak ve ne şekilde sararma olduğunu açıklayın. Hoşçakalın.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-yapraklarinda-sararma.html

angel dedi ki...

merhaba ben daha öncede yazmıştım ama cvp alamadım orkidem yaprakları dökülde ve dalları kökü sarardı ne yapmam gerekio yardım ederseniz sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhana sn. Angel sorunuzu orkide sulama sayfasında sormuşsunuz aynı gün oradan yanıtlamışım. Aradan uzun zaman geçmiş sizden ricam bir fotoğraf yollamanız yanıtı hemen okuyup önlem alsanız çok iyi olurdu ama gözden kaçmış umarım çok geç kalmamışızdır.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-sulama.html?showComment=1386834925887#c5876839271811722449

Unknown dedi ki...

merhaba ben daha önce bakımından anlamadığım orkide mi çürüttüm bitkiden anlamadığım gibi bugün gelen orkide nin cinsini bilmediğim için yukarda ki bilgilerden yararlanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Merve Bulut bakım yaptığınız konumla birlikte mümkünse yerinden oynatmadan bir fotoğraf yollayın bu orkideyi uzun yıllar yaşatmanızda yardımcı olmaya çalışalım. Orkidenizi hangi yöne koyduğunuzu güney-kuzey, yaşadığınız bölge iklimi, evin sıcaklık durumu gece-gündüz normal koşullar gündüz 22-24 gece 16-18 veya sabit 22-24 bilgilerini verirseniz diğer bakım koşullarıyla beraber açıklamaya çalışıyım.

Unknown dedi ki...

soruma yanıtınızdan dolayı teşekkür ediyorum. orkide hakkında detaylı bilgileri yine burada mı paylaşıyoruz yada size daha sağlıklı ulaşma yolu varmı tşklr

FuFu dedi ki...

merhaba ben nurhayat bir senedir orkide bakıyorum şimdi yeniden çiçekleniyor fakat çiçekler açmadan tomurcukken soluyorlar ben hiç budama yapmadım gübrede vermedim çok üzülüyorum ne yapabilirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Merve Bulut
Asıl sitemiz burası detaylı konular burada açıklanıyor. Bunun dışında facebook sayfamız var burada olmayan bazı paylaşımlar orada yapılabiliyor. Orkide yetiştiricisi dostlarımızın gönderdiği fotoğraflar yayınlanabiliyor. İster oraya katılın ister sumru19@gmail.com adresinden bana ulaşın, isterseniz yine buradan sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.

Unknown dedi ki...

Merhaba, benim orkidem son verdiği çiçeklerinde yapılşan bir sıvı oluştu,sonra çiçekler döküldü. Şimdi yapraklarında da aynı yapışkan sıvı kalıntıları var,yapraklarını nemli bir bez ile silebiliriyim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nurhayat tomurcuk dökülmesinin başlıca nedenlerini yazıyorum hangisi olduğunu siz seçin. Ani sıcaklık değişimleri, kapı-pencere-klima-petek önü hava akımı oluşturacak konumlar, aşırı sulama, düşük nem, fazla gübre kullanmak siz kullanmadığınız için bu şıkkı eliyoruz ve birde böcek etkisi oluyor ama nadir görülüyor. Cevabınıza göre yeniden durum değerlendirmesi yapabiliriz.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zafer Aktaş büyük ihtimalle yaprak biti denen böcek zararına benziyor. Eğer istila az sayıda böcekten kaynaklanıyorsa tüm tomurcukları temizleyip çünkü içinde saklanıyorlar bitkiyi ılık suyla komple yıkayarak temizleme yoluna gidebilirsiniz. Eğer istila çok ağırsa sizin için zannetmiyorum kimyasal ilaç yolunu tercih edebilirsiniz. Bitler gözle görülebilir genelde yeşil sarı renkli hızlı hareket eden böcekler. Yaprak aralarında, tomurcuk içlerinde arayıp tespit edebilirsiniz. Nemli bezle temizlik yapabilirsiniz normal koşullarda bile yaprak gözeneklerini açtığı için faydalı bir uygulamadır. Fotoğraf yollarsanız genel durumu kontrol edebiliriz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba ben gizem benim mor çiçekli bir orkidem var tomurcukları vardı ama dökülüyor ne yapabilirim yardımcı olun lütfen çok önemli benm için

gokay dedi ki...

sn. Gizem İnce daha önce sorduğunuz da cevaplamıştım sanıyorum nerede sorduğunuzu unuttunuz sizin için ilgili sayfanın linkini yazıyorum cevabı okuduktan sonra sorunuz olursa lütfen oraya sorun bu mesajı sileceğim. Hoşçakalın.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html?showComment=1389087397720#c278346148883394162

Unknown dedi ki...

merhaba Sumru Hanım, ben Sevgi. orkidelerime nasıl daha iyi bakarım? yeniden ne zaman açarlar? gibi sorularıma cevap ararken sizinle karşılaştım. bazı konularda ki yanlışlarımı katılımcı soru ve cevaplarından öğrendim. benim iki adet orkidem var.beyaz ve mor.
ikiside kendime hediyemdir. budama bilgim olmadığı için bir tanesinin dalı çiçeklerini döktükten sonra kurudu. diğerinin dalı kurumamıştı ama nasılsa kuruyacak kuvveti ona gitmesin diye tarafımdan birinci boğumdan sonra kesildi.şimdi her ikisi de çiçeksiz. hasretle dal vermelerini bekliyorum. bu arada her ikiside yapraklanmaya devam ediyor 8 er yaprakları var. nuri bey yaprak budamasından bahsetmiş doğruluk derecesi nedir?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sevgi Tuna "kendime hediyemdir." beni gülümsetti bazen bende kendime hediye almak zorunda kalıyorum şu sıralar gözdem mavi orkide bulursam alacağım.

Orkidelerinizin durumuna geçelim Nuri beyin iletisini doğrusu ben şöyle alglıyorum 200 litre benzinli arabanız var 150 sini boşaltırsak hızlı gider mi? Evet gider ama 50 litreyle yolun yarısında kalabilirsiniz. Orkide yaprakları ihtiyaç olan benzin mekanizması onları keserseniz ihtiyaçlarını gideremez. Nuri bey dönüş yapmadı yapsaydı konuyu tartışabilirdik.

Şimdi Hollanda kökenli bir firmanın çiçeklenme üzerine hazırladığı bir makale inceledim hemen hemen herşey sıcaklık-nem ve ışığı işaret ediyor. Facebook sayfasında sıcaklık konusuyla ilgili paylaşımımız var onu incelemenizi öneririm. Phalaneopsis orkide yılda 1 veya 2 kez çiçeklenir bunu gözardı etmeyin, ayrıca evlerde sıcaklık çiçeklenmeyi engelleyici önemli bir faktördür. Bakım koşullarınızı, ortamı ve çiçeklerin durduğu konumu fotoğraflı paylaşabilirseniz neden çiçeklenmediği konusunda fikir edinebiliriz.

Unknown dedi ki...

merhaba orkidelerimin yapraklarını ve çiçeklerini garip bir ay sardı temizledim tekrar oldu yapraklarındada yapışkan sıvılar oluşuyor çok senedir orkide bakıyorum hiç böyle bişey olmamıştı ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nesrin Bayazıt sizden fotoğraf isteyeceğim. Önemli bir sorun olabilir hastalıklı orkideleri varsa diğer orkidelerden izole edin.

Sorularım
Hastalık ne kadar zamandır var? Yayılma ne şekilde ve hızı nedir? Böcek kontrolü yaptınız mı? mesajınızı bekliyorum.

Unknown dedi ki...

Merhaba. Orkidemizi aldigimizda iki cicegi bircok yapragi vardı. Once cicekleri sonra yapraklari tek tek gitti.sarardi koptu kurudu yani. Simdi 2 yapragi kaldi yapraklar yesil ana hic tomurcuk yada cicek acmiyor. Gözüne bakıyoruz sivi gubre verdik evde koymadigimiz yer kalmadi canlandiramadik.lutfen yardim edin olsun istemiyrm esime armaganim cok üzülüyor.

gokay dedi ki...

Sn. Mustafa Demir bakım yaptığınız konumda hiç dokunmadan genel durumu gösterir ve saksı içi kökleri gösterir bir kaç fotoğraf istiyorum. Doğru konuma yerleştirmeniz için yardımcı olmaya çalışacağım. Evinizin sıcaklık, nem durumu, sulama yöntemi ve sıklığınız gibi bakım bilgilerini de eklerseniz daha iyi netice alabiliriz. Mesajınızı bekliyorum hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Sumru hanim resimleri mail adresinize gonderdim. Sanirim durum vahim :(
Evimiz standart kaloriferli sicaklik 18 ile 24,derece arasinda gunluk degisiyor ( bir higrometre dataloggerimiz bile var bilgiler ordan )
Evin gunes acisindan bir sikintisi yok ama biz cicegi direkt gunese koymadik bu zamana kadar internette zararli oldugu yaziyordu. Cicek bir sure yaninda gördüğünüz mor kabin icinde durdu ama sonra kokleri isik alsin dusuncesiyle o kaptan cikartip seffaf saksisinda biraktik oda ise yaramadi. Saksinin icinde odun parcalari ve benzeri seyler var ve sanirim hic torf yada toprak yok ve biz bu zamana kadar cicegin saksi icine hic müdahale etmedik aldigimiz sekliyle duruyor. Sadece mor kapta dururken kabin alt kismina ufak cakil taslari koyduk nemlendirsin diye ama oda ise yaramadi. Daha sonra orkide icin sivi gubre kullandik ve evde aydinlik olan ancak direkt isik almayan bir pencerenin onune koyduk suan hala orda. Sulamayi haftada bir yaptik ama ise yaramadi. Zaten verdigimiz su ikinci kapta(mor kapta) birikiyordu yani ilk zamanlar cicegin koklerinin yarisi suyun icindeydi. Sonra bu duruma son verdik ama cicegi yine canlandiramadik. Nemlendirme icin ozel bir sistem kullanmadik yani nem durumuna elle müdahale etmedik. Ne yapmamiz yada yapmamamiz lazim acaba?

Unknown dedi ki...

Benim orkidem kucucuk cicekler cikartip kuruyor , uzun dallarindan biri de kurudu , yapraklari yem yesil , kasimda aldim ciceklerini doktu hala cicek acmadi ? Ne yapmaliyim? Yardimiz icin tessekur ederim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Mustafa Demir anlatımınız çok açıklayıcı olmuş fotoğraflarda durumu netleştirmiş. Orkideniz taç çürüklüğü yaşamış. Muhtemel sebep orkidenizi 2. kabın içinde suyla bırakmanız buna neden olmuş bunun asıl sebebi sulama esnasında yaprak aralarına su kaçması ve yüksek nem tetikler ancak sizinkinde hepsi beraber olmuş gibi. Önce 2. saksıda su içinde tutmanız orkideyi sarsmış sonra ki yüksek nem ve tahminim taç arasına kaçan sular çürümeye yol açmış bu durumdan sonra yapılacak en pratik çözüm orkideyi atmak çok nadir ve uzun yıllar sürecek bir süreçte bazen yandan yeniden taç oluşturarak büyüme yapabilir 2 yıl büyüme ve daha sonra çiçeklenme olacak tedavi için yabancılar sürgün verdirmek için hormon kullanıyorlar bizde böyle bir hormon yok ancak orkideye bakıma devam ettiğinizde kendisi yeniden sürgün verebiliyor. Üstten baktığınızda gördüğünüz siyah kısımlara saça sürülen peroksiti süreceksiniz o mantar enfeksiyonuna çok iyi geliyor peroksit köpürme yapacak köpürürken mantarın hücre yapısını bozup etkisiz hale getirecek. Genelde saç boyası yapan bayanlarda peroksit bulunuyor bunun dışında oraya tarçın serpebilirsiniz oda mantarın yayılmasını engeller bu şekilde mantarı durdurduktan sonra normal sulamaya devam ederseniz şansınıza yeniden taç oluşturabilir. Daha erken olsa 1-2 yaprak kalsaydı köklenme için şansınız olurdu o zaman daha farklı bir bakım metodu önerirdim ancak kalan yapraklar hem dış yapraklar hemde onlarda çürümüş. Bundan sonra ne yapmalı? Orkide yetiştirmek için eviniz mükemmel ekstra bakıma gerek yok 2. saksılardan uzak durun, standart bakımı yapın yani sadece sulama ve yerine kaldırma hepsi bu kadar arada birde orkide besini verdiğiniz de orkideniz uzun yıllar yaşayacak ve açmaya devam edecektir. Hoşçakalın.

gök dedi ki...

merhabalar ben size daha önce danışmıştım bazı konularda.resimlerde de göreceğiniz gibi bazı sorunlar yaşıyoruz orkidemle. resimleri yorumlarsanız çok sevinirim

http://i.hizliresim.com/x054pL.jpg
http://hizliresim.com/wvBQAm
http://hizliresim.com/epQmMJ
http://hizliresim.com/eXzDN0
http://hizliresim.com/xR5bNZ

http://hizliresim.com/w1A20G
http://hizliresim.com/wMMP42
http://hizliresim.com/xE1zBq
http://hizliresim.com/e5Oo3l

teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Berna Ziyabeg tomurcuk dökülmesinin temel nedenleri sıcaklıktaki ani değişimler, rüzgar etkisi ve aşırı sulama. Bakım koşullarından biri veya bir kaçı tomurcuk dökülmesine neden oluyor olabilir. Sebebini bulabilirsek tomurcuk dökülmesini önleyebilir çiçek açmasını sağlayabiliriz. Bakım koşullarınızı kısaca açıklayıp olası hatalara dikkat çekerseniz beraber sorunu tespit edebiliriz. Hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gök fotoğraflarınızı inceledim genel görüntüde çok ağır bir sorun belirleyemedim ancak orkide bakımının en önemli kısmı kök sağlığı fotoğraflarınızda saksı içi kökleri gösterir görüntü yoktu hafif bir stres olduğu doğru ancak boyutunu tespit edebilmek için sizden ricam saksı içi kökleri gösterir bir kaç fotoğraf ve görünen köklerde sizin belirlediğiniz kahverengileşme gibi bir renk değişimi var mı bunu bildirmeniz.

Benim evimde de benzer bir çiçek köşesi var ayrıca 2 uzun saksıda marul, maydonoz, nane, tere gibi otlar var marketlerde satılanlar çok sert oluyor ancak bizimkilerin aroması daha güzel ve yumuşak oluyor size de tavsiye ederim.
Mesajınızı bekliyorum hoşçakalın.

YkmGamers dedi ki...

selamlar, paphiopedilum türü büyük tek çiçek orkidem var terlik orkidesi çiçeği düştü yaklaşık bir hafta oldu bu türde çiçek sapında boğum olmadığı için nerden kesileceğini bilmiyorum. sapı dipten mi hemen solan çiçeğin altından mı kesmeliyiz yardımcı olursanız sevinirim..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. YkmGamers ilk kez paphiopedilum türü orkide için yanıt vereceğim çok mutlu oldum bakımı kolay türlerden biri, bizim aslanağzı dediğimiz bahçe çiçeğini andırıyor ama buna yanlardan bastırınca ağzı açılmıyor :) her çiçek dalı 1 kez çiçeklenip işlevini yitiriyor budamasını saksının 3-4 parmak üstünden uygun gördüğünüz bir bölümünden kesebilirsiniz. Çiçeklendiğinde sayfamızda paylaşırsanız çok memnun oluruz hep phal türü orkidelerle ilgileniyoruz farklı türleri ve bakımlarını paylaşmayı çok isteriz hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba sumru hanım ismim özüm. öncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ediyorum.benim 3 aydir zevkle baktığım bir orkidem var,haftada 1 gün suya daldirarak 5 dk bekliyorum.sizce bu sulama yeterli midir ? En alttaki yaprağı yavaş yavaş sarardi ve bu hafta tamamen sarardığı icin kestim,alttaki yapraklar en usttekilere gore biraz daha solgun duruyor sebebi ne olabilir ? Son olarak yeri ve yapraklarının rengi konusunda tam emin olamıyorum foto.atsam yardımcı olabilir misiniz?Geldiğinden beri 8 çiçek actı,her gördüğümde mutlu oluyorum. Şimdiden Teşekkür ederim 😊

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özüm Çetinkaya fotoğrafları sumru19@gmail.com adresine atabilirsiniz. Orkidenizin bulunduğu ortamın iklim durumu hakkında kısaca bilgilendirirseniz daha iyi bir değerlendirme yapabiliriz.

Büşra dedi ki...

Merhaba yaklasik 4 yıllık bir orkidem var 2 seferdir sap kismindan yaprak veriyor ancak koklenmeden kiriliyor. Yapraklari kurtarabilirmiyim

gokay dedi ki...

sn. Büşra orkideniz yavru veriyorsa muhtemelen bakımında bir sorun vardır bunu bilmenizi isterim. Yapraklar köklenebilir mi yaprak değil de gövde köklenebilir bunun için en iyi yol anne bitki üzerinde köklendirmektir şimdiye kadar çok küçük bir orkideyi köklendirmeyi denemedim ancak gövde kuvvetli ise bir ihtimal köklenebileceğini düşünüyorum. Köklenme için çok iyi ortam gerekiyor. Geçtiğimiz yıl bir yavru ile deney yapmıştım aynı ortamda açıkta ve fanusta aynı bitkiyi 1 ay arayla bakıma aldım. Fanus içinde o kadar hızlı büyümeye başladı ki her gün gözünüzle seçebileceğiniz değişimler oluyordu. Ortamı şu şekilde kurmuştum 5 litrelik bir pet şişenin üst kısmını daire şeklinde kestim küçük bir bağlantı bıraktım böylece istediğim zaman açıp kapatabildim. Tabana 2-3 parmak kadar pomza serdim sonra 100ml lik plastik bardağa çiviyi ısıtarak çok sayıda alta yanlara delik açtım standart orkide toprağı ile yavruyu 100ml lik bardağa saksıladım ve mini serama koydum. Pomza-çakıl taşı olabilir suyla ıslattım. Su seviyesi pomzanın üstünü hiç geçmeyecek. Seramın yani petin kapağını açık bıraktım yaklaşık bir ay sonra yavrunun her yerinden kökler adeta fışkırdı ve yeni yaprak çıkarmaya başladı yaprak o kadar büyüdü ki pete sığmaz oldu çıkarmak zorunda kaldım çıktıktan sonra yine büyüme çok çok yavaşladı. Sıcak-nemli-havadar bir ortam kurarsanız köklenme ihtimalini çok çok artırmış olursunuz. Deneme yaparsanız sonucu bildirmenizden memnuniyet duyarım.

Unknown dedi ki...

Merhaba benim orkidemin çiçekleri döküldükten sonra dallarını budadık. Simdi yeniden dal çıkarmadı ama farklı bir kök oluştu ve 3 tane ayrı olan kökten yaprak çıkardı. Yanlış yaptığım birşey mi var artik orkidemin çiçek açmasını istiyorum be yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden çok tesekkur ederim

gokay dedi ki...

sn. Sabriye Çal Tutal orkidenin köklerinden çok nadir yaprak çıkışı olur o çiçek dalından yaprak çıkışı oldu ise buna biz orkide dilinde Keiki yavru orkide diyoruz. Bu yavrunun çıkışı bir nebze olumsuz bakım koşullarına işaret ediyor olabilir. Eğer köklerde bir çürüme varsa, fazla sulama, 2. saksı nedeniyle tabandan hava alamamaı, aşırı tuzlu su gibi nedenler bu yavru çıkışına neden olabilir yavruyu yaşatmak için anneyi yaşatmak gerekiyor eğer orkidenizin fotoğrafını yollarsanız sorunun ne olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Saksı içi kökleri gösterir ve genel duruma dair bilgi edinebileceğim bir kaç fotoğraf gönderebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Iyi gunler bambu orkidem 1 bucuk senedir cicek acmiyo bana geldiginde cicekli ve 2 dali vardi simdi ise 5 dali var dallardanda 3 tane koklu dal verdi ama cicek yok ne yapmam lazim

gokay dedi ki...

sn. Zehra Akkurt bambu orkideden kastınız dendrobium orkide türü müdür? Birde bakım koşullarını gösterir fotoğraf gerekiyor orkideniz yavru verdiğine göre bakımda bir sorun olabilir. Ortamın iklim bilgileri neden çiçeklenmediğine ışık tutabilir. Örneğin ev sıcak, güneşli, gölge, nemli, kuru vb. ısı-ışık-nem değerlerini anlatabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba, 2 aydır baktığım bir orkidem var hediye olarak geldi her hafta sulamasını düzenli olarak saksının yarısından fazlasına su gelecek şekilde 2 saat suda bekleterek yapıyorum. Dün farkettim ki yaprağının bir tanesinde çürüme gibi bişey olmuş fotoğrafını çektim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Orkidemin çiçekleri de hala duruyor. Size fotoğrafını nasıl atabilirim ?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Neslihan sulama süresini 1-2 dakika ile sınırlayabilirsiniz 2 saat çok uzun bir süre. Su seviyesini saksı üstünden 1-2 parmak altında olacak şekilde yaparsanız sulamayı tam ve daha hızlı yapmış olursunuz. Zaman olmadığında bir kaç sefer daldırıp çıkarmak sulama için yeterli olur. Sulama periyodu sıcaklarda 2-3 gün, şu sıralar 4-5 gün kışın 5-7 gün arasında oluyor. İletişim için blogger profilimdeki email adresini kullanabilirsiniz.

Sinem dedi ki...

Merhaba benim orkidelerim yaprak açıp uzuyor ama çiçek açmayı bıraktı normal mi yapraklanı kessem olur mu
Birde çiçek saplarının düzgün uzaması için ne yapmalıyım çubuklara bağlıyorum yine de çiçekçilerde satılan orkideler gibi düz olmuyor

Unknown dedi ki...

Merhaba Gökay bey öncelikle çok teşekkür ederim ilginiz, alakanız için çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Sizinle fotoğrafları paylaştım bakabilirseniz çok sevinirim. Peki orkideye her gün su fıslatmak gerekir mi ? Bi yerde okumuştum. Ve ben orkidemin türünü bilmiyorum çok araştırdım bulamadım kaç derece sıcaklıkta olması gerekiyor bilemiyorum. Tekrar çok teşekkür ederimm. İyi çalışmalar...

Unknown dedi ki...

Merhabalar..Bana hediye gelen mor çiçekli bir orkidem oldu..Küçük şeffaf saksı içinde,sıkışık iri köklü,ve toprak değilde sanki ağaç kalıntıları içinde çiçek olduğunu görünce çok şaşırdım..Salonda aydınlık bir yerde duruyor,ne su verdim ne de saksısını değiştirebildim(çünkü çıkmıyor saksıdan:)..ilk defa orkide yetiştireceğim için bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim..Tazecik çiçekler açmış olan orkidem ölmesiiin..

gokay dedi ki...

sn. Neslihan Karaot mesajınız gelmemiş tekrar yollarsanız sevinirim. Mail adresi buraya yazılınca google aramalarında çıkıyor ve gerekli gereksiz çok fazla mesaj geldiği için yazmıyorum profil bilgilerinde herkese açık mevcut.

gokay dedi ki...

Sn. Kadriye Bakoğlu orkide bakımı çok kolay sadece diğer çiçeklerden bakımı farklı. Öncelikli işimiz konumlama doğru konumu seçmek hayati önem taşıyor. Bunun için doğrudan güneş almayan ancak en aydınlık bir alan seçeceksiniz. Pencereye yakın olabilir, hemen tül perde arkası ve güney cephe olursa en iyi konumlamayı yapmış olursunuz. Saksı değişimini bu yıl unutun ilkbaharda yapabilirsiniz şimdi sadece sulama yapacaksınız. Şeffaf saksı içinde durursa orkide için daha sağlıklı olur. altına seramik kahve fincan tabağı yerleştirebilirsiniz. Sulama için en pratik yol su dolu maşrapaya batırıp bir kaç kez daldırma işlemi yaparak suyunu süzdürüp yerine kaldırmak. Burada dikkat etmeniz gereken su seviyesi saksının üzerinden taşmayacak ve yaprak aralarına su kaçırmayacaksınız. Sulama için güneşli günleri ve sabah saatlerini seçerseniz daha iyi olur. Sulama aralığı yazın 3 güne bir, kışın haftada 1 olacak. Şimdilik yapmanız gereken bu kadar daha detaylı bilgiyi siteyi okudukça ve deneyim sahibi oldukça öğrenebilirsiniz.

gokay dedi ki...

sn. sinem orkideler yılda 1 veya 2 kez çiçeklenir. Çiçeklenme dönemi sonbahardan yaza kadar olan serin dönem. Yaprakların gelişimi kışın daha çok ve daha uzun ömürlü çiçek demek. Yaprakları kesmeyin beslenmek için onlara ihtiyacı var. Çiçeklenme için şartlar arasında yaprak kesimi yok. Çiçek dalını gelişirken çubuğa bağlamalısınız ve zaman zaman yön vermelisiniz. Çiçekler serada her yönden ışık aldıkları için ve özel bir yetiştirme kabında çiçek sapı büyürken yukarı yönlendirildiğinden çok düzgün oluyor sizin aynı şekilde yapmanız için biraz emek harcamanız gerekiyor. Çiçekçiler daha çok yer sorunları nedeniyle yukarı yönlü büyümesini istiyor bazen çift çiçek dalı büyüyüp aşağı sarkıyor onu yüksek bir alana koyduğunuzda geçerken sanki yüzünüze biri bakıyormuş gibi hissediyorsunuz biz çok seviyoruz misafirler genelde onlara ilgi gösteriyor doğal halide çok güzel.

Unknown dedi ki...

Merhaba 5adet orkidem var. 2 yildir acmiyorlar ne yapmam lazim bütün koşullarını sagliyorum yeni kok ve yapraklar çıkıyor ama bir turlu ciceklenmediler

gokay dedi ki...

Merhaba sn.Esra Erva Gezer orkidenin sağlıklı olup çiçeklenmemesi genelde sıcaklığa bağlı bir durum. Facebook sayfamızdaki sıcaklık diyagramını gönderiyorum orayı incelerseniz 16-24C arasının çiçeklenme için en uygun sıcaklık olduğunu görürsünüz. Eğer ev çok sıcak veya soğuksa çiçeklenme olmayacaktır. Özellikle petek, klima yakınları olumsuz iklim koşulları oluşturacaktır. Nasıl bir çözüm uyguluyoruz. Sıcaklığı düşük 16-24C arası, hafif loş bir ortamda yaklaşık 2 hafta bekletiyoruz bu esnada sulamayı kısıyoruz. Ortam soğuk ve loş olduğu için buharlaşma azalacak su ihtiyacı düşecektir. Eğer normal sulama yaparsak kök sorunları olabilir. Bu şekilde 2 haftalık bir teşvik çiçeklenmek için genelde yeterli oluyor. Çiçek dalını gördüğünüzde yeniden bakım yaptığınız konuma alabilirsiniz.

gokay dedi ki...

https://www.facebook.com/orkidebakimi/photos/a.652912864769798.1073741827.331804190214002/652912878103130/?type=3
Facebook sayfamızdaki fotoğraf

Unknown dedi ki...

Merhabalar ben orkideme yanlışlıkla tuzlu su verdim bütün çiçekleri döküldü sizce nevyspmam gerekli

gokay dedi ki...

Musluk suyuyla bir kaç kez yıkayın tuzun uzaklaştırılması çok önemli bir süre bekleyin çürüyen kökler olacak eğer çok fazla çürüyen kök olursa saksı değişimi yapmanız gerekebilir fazla çürüme olmazsa dert etmeyin çiçek dalını budayarak yeni çiçek dalının uzamasını bekleyebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba bana da hediye gelen beyaz üzeri mor benekli orkidem var 3 günde bir suluyorum yapraklarının altından yesillenmeye başladı Çürüyo mu?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Rukiye Er çiçek yaprakları yeşile dönüyorsa sorun yok. Yapraktan kastınızı tam anlayamadığım için net cevap veremiyorum sorunuzu tam tarif ederseniz daha iyi yanıtlayabilirim.

Unknown dedi ki...

Merhaba,orkiden dalından yaprak ve dal çıktı daha önce bu durumla karsılaşan var mı ne yapılması gerekir bunun sebebi nedir,

Unknown dedi ki...

Merhaba. Nasıl fotoğraf gönderebilirim acanba? Hediye gelen orkidemin köklerinde curume yaoraklarinda dokulme var. Bir sürü tomurcugu da acmadan dokuldu. 1 aydir 2 kez suladim

Unknown dedi ki...

Merhaba fotograf gondermek icin mail adresinizi ogrenebilirmiyim veya nereye gonderebilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selda Akbıyık orkidebakimi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nurcan YALVAÇLI SEYİTOĞLU orkidebakimi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim

Unknown dedi ki...

Selam hayırlı geceler ben orkide mi yanlış budamisim bir daha nasıl çiçek açmasını sağlaya bilirim yardimci olurmusunuz

gokay dedi ki...

Size de hayırlı günler sn. unknown orkide her yıl çiçek dalı verir. Yanlış budamaktan kasıt diplere yakın budama yapmaksa sorun yok pek çok yetiştirici zaten öyle yapıyor. Eğer budamayı yazın yaptıysanız kış içerisinde veya ilkbahara doğru yine çiçek dalı üretecek. Çiçeklenmemenin en önemli nedeni sıcaklıktır, 16-18C civarı serin bir alanda bekletin çiçek dalı üretecektir.

Unknown dedi ki...

Merhaba 3 aydır baktığım bir okidem var evde bakıyorum cam önünde. İlk başlarda yerini çok sevdi 5 yeni çiçek açtı. Bi kaç gün içinde sanki küçüldü gibi farkettim ve bugün baktım ki 2 çiçeği solmuş diğerleri de solacak belli. Ne yapmalıyım. Sakarya da yaşıyorum deniz kenarı bi yer.

gokay dedi ki...

Merhaba, sn. unknown cam önü orkideler için eğer nemli iklim ise ve cephe kuzey, doğu gibi az ışık alan ve yakıcı güneşin gelmediği dönemlerde kullanılabilir, bunun dışında özellikle kışın petekler yanıyorsa ve perde de orkidelerin üzerine çekiliyorsa orkide için en kötü koşullar oluşur. Çiçeklerin çok hızlı solması böyle bir olumsuzluğa işaret ediyor. Sakarya orkide yetiştirmek için çok iyi bir iklim yapmanız gereken pencereden içeri perde arkasına alıp en fazla ışık alan bir alana konumlandırmak. Ve ısı kaynaklarının doğrudan etkisinden uzak olmalı örneğin çok yakınında soba, kalorifer, klima vb. bir iklimlendirme cihazı bulunmamalı. Nemli iklim için en çok dikkat etmeniz gereken sulama işlemidir. Eğer kendi şeffaf saksısında bakım yapar ve sulama düzeniniz uygun olursa Sakarya,da seralardan gelen orkidelerden çok daha iyilerini yetiştirebilirsiniz. Sorunuz olursa yine yazarsınız iyi günler dilerim.

duralkubra3@gmail.com dedi ki...

Merhaba bana bugün 3 yapraklı beyaz orkide hediye geldi ama benim bakımı Hakkı'nda bir bilgim yok ve saksı seramik.Şeffaf saksı almalısın diyorlar bana bundan sonraki evrelerde Nasıl sulama yapacagım bakımını Nasıl yapacagım ve saksı değişimini ne Zaman yapmam gerektiğini rica etsem anlatır mısınız şimdiden tesekkür ederim

Unknown dedi ki...

Merhaba, benim orkidem yaklaşık bir buçuk yaşında, tepesinde hem kroki hem de tomurcuklar verdi. Yeni kökleri de çıktı. Yaprakları çatladi, biraz susuz kalmış sanırım. Çiçeklerin açması için ne yapmam gerekir? Keikiyi ne zaman ayırmaliyim? Toprağı ya da saksiyi degistirmem gerekir mi? Bu arada İzmir de yaşıyorum, evim guney cephede. Kat kaloriferi ile isiniyoruz. Doğu cephede camın yanına koymuştum, petek de orda olduğu için sanırım susuz kaldı. Bu yüzden yerini ileri aldım. Orkidemi haftada bir daldırma yöntemi ile bir kapak da gübre koyarak suluyorum. Yardimci olabilirsejartık çok sevinirim Teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

Cicegimin fotoğraflarını da yollayabilirim ama buraya yüklenmiyor sanırım.

gokay dedi ki...

Merhaba Ayşe hanım, Eğer mümkünse orkidenizi güney cephesine doğrudan güneş almayacağı perde arkasına konumlandırın. Yerden ısıtma orkide için avantajlı bir ortamdır konumlamada bu avantajı değerlendirebilirsiniz. Gübrelemede önerim, tavsiye dozu yarıya indirmeniz ve sulama aralığını 5 güne bire çekmeniz yönünde. Saksı değişimine gerek var mıdır? Fotoğraflara bakmak gerekiyor ama çok gerekli olduğunu sanmıyorum zaten çoktan adapte olmuştur. Keikinin kendine ait 4-5 kökü çıktıysa anneden ayırabilirsiniz. Çiçekler nemli, 25C sıcaklık ve ışıklı ortamda daha çabuk açar. Güney cepheli konumlama bu işlemi gerçekleştirir. Fotoğrafları facebook sayfamızdan ulaştırabilirsiniz. İyi günler dilerim.

basakz dedi ki...

Merhaba,3 tane orkidem var 2 yil araliklarla hediye olarak geldiler fakat bir turlu cicekli goremiyorum diyebilirim.bir tanesi henuz yeni fakat geldikten sonra 2 hafta icinde tum cicekleri dokuldu.digerleri ise;biri tomurcuk verdi fakat acmadan onlar da dokuldu,digerinin de yapraklari dokuluyor.perde arkasinda tutuyorum yalniz petege biraz yakin.neyi yanlis yapiyorum acaba ? Yardimci olursaniz cok sevinirim.tesekkurler.

gokay dedi ki...

Merhaba Başak hanım yapraklar dökülüyorsa bu taç çürüklüğüne işaret eder, orkidelerinizin yakından çekilmiş bir kaç fotoğrafını sumru19@gmail.com adresine rica ediyorum. İyi günler dilerim