İzleyiciler

Orkidenin anlami

Orkide çiçeğinin anlamı

Orkide doğal güzelliği ile dikkat çekmede özel bir hünere sahip dünyanın en sevilen çiçeği. Çekiciliği yalnızca görünüşünde değil yaydığı güzel kokularla kendini cezbeden bu yüzden afrodizyak etkisinin olduğuna inanılan bir çiçek. Pek çok kişi hediye orkide aldığında veya orkide hediye edeceğinde ne anlama geldiğini merak ediyor.

Eski yunanda bereketi ve erkekliği temsil eden orkidenin cinsiyeti belirlemede rol oynadığı düşünülüyordu. Büyük orkide yumrularını yiyen erkeğin erkek çocuğu, küçük yumrular yiyen kadının kız çocuğunun olacağına inanılıyordu. Çin'de masumiyeti ve saflığı, Azteklerde güç ve kuvveti simgeleyen orkide orta çağ Avrupa'sında yalnızca soyluların yetiştirdiği aristokrat çiçeklerdi.

Ülkeden ülkeye zamandan zamana orkide farklı anlamlar taşısa da bugüne kadar biriktirdiği ünüyle hemen hemen tüm ülkelerde ortak bir mesaj veriyor. Sevgililer için orkide çiçeğinin anlamı güç, şehvet, zarafet, lüks ve sevgi anlamına geliyor. Anneler için saflığı bilgeliği, yakınlar için ne kadar değerli olduklarının göstergesi

Orkide çiçeğinin rengi en az kendisi kadar özel anlamlar içeriyor. Pembe orkide sevgiyi, beyaz orkide saflığı, mutluluğu ve aşkı, sarı orkide dostluğu ve bilgeliği temsil ediyor. Genelde evlenme tekliflerinde ve düğün buketlerinde kullanılan beyaz orkideler gelecek için vaat anlamı taşıyor, bu nedenle sevgilinize alacağınız beyaz bir orkide evliliğe giden yolda ilk adımınız olabilir.

Orkideler doğaları gereği üremek için erkek böcekleri kendilerine çekmek amacıyla çok etkileyici kokular yayarlar. Orkidelerin bu özelliklerinin afrodizyak etkisi yaptığına inanılır. Eğer orkide buketi içine kokulu orkideler girerse bu orkide buketinin anlamı daha derinlik kazanır. Diğer anlamların yanına hırs, arzu ve gizem eklenir. Beyaz gül yada kırmızı gül orkidelerin yanında sade bir yaşamı işaret eder. Dünyanın büyük çoğunluğunun düz yaşadığı düşünüldüğünde orkideler egzotik ormanlara yapılan macera dolu bir seyahat gibidir. Gerçek hazinenin sevgi mi yoksa yaşamak mı olduğu ancak yolculuğun sonunda belli olacaktır.

7 yorum:

Adsız dedi ki...

ORKİDE BİR AŞK ÇİÇEĞİDİR

Adsız dedi ki...

orkide bir bir bitkidir.

Unknown dedi ki...

ozaman orkide aşk bitkisidir? :P

Toprak dedi ki...

Orkide "Kadın" gibidir.Zor ve gizemli ;)

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

Merhaba
Kızım oynarken çiçeğe çarptı şimdi de en alttaki yaprak sararmaya başladı. Belki çarpmayla ilgili değildir ama ne yapabilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özlem Oğan linkte yaprak sararması ile ilgili bilgiler var. Çarpma ile alt yaprak sararmasının bağlantılı olma ihtimali zayıf ancak çarpmayla yaprakta yırtılma, kırılma vb. bir kalıcı hasar oluştuysa o zaman sararabilir. Sararan yaprağın dip kısmına bakın gövdeyle birleştiği yerde siyah çürüme gibi bir etki yoksa normaldir ama çürüme var ve gövdeye doğru ilerliyorsa bu 2. yaprak içinde sararma ihtimalini kuvvetlendirir o zaman bir kaç fotoğrafla yine mesaj atın hemen müdahale edilirse sorun çözülür. İyi günler dilerim.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-yapraklarinda-sararma.html