İzleyiciler

Orkide yapraklarinda sararma

Orkide sarı yaprak

Sarı yapraklar orkide yetiştiricilerinin mutlaka karşılaştığı bir durumdur. Genelde hastalıklar konusunda gelen sorular, orkidemin yaprakları sarardı orkidem hastamı? Yapraklar sarardı çok endişeliyim ne yapabilirim? Orkidenizde sarı yaprak varsa hemen telaş yapmayın. Orkide yaprakları normal yaşam döngüsüne bağlı olarak veya yer değişikliği nedeni ile alt yapraklarından bir veya bir kaçının sararması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Aslında bu durumlarda yapılan telaş boşunadır, genelde de durum böyledir. Hele ki yeni orkide aldınız ve yaprağı sarardıysa bu çok büyük ihtimalle orkidenin kendini korumak adına aldığı bir karar sonucu yaprağın sararmasıdır. Bu ihtimaller dışında gerçekleşen farklı sararmalar orkide için tehlikeli olabilir özellikle genç yapraklarda sararma varsa mutlaka gerekli müdahale yapılmalıdır.

Orkide yapraklarının başlıca sararma nedenleri

1- Koşullardaki değişim ve yaşa bağlı nedenler
2- Aşırı sulama
3- Güneş ışınlarına bağlı yanıklık (Güneş yanıklığı)
4- Mantari ve bakteriyel hastalıklar

1- Değişim

Orkide alınmadan önce seralarda en iyi koşullarda yetiştirilir. Yüksek nem, doğru sıcaklık, düzenli sulama, gerekli besinler gibi her ihtiyacı karşılanır. Seralardan çıkan orkideler bu optimum koşulları bir daha göremezler. Hem satış mağazalarında hem evde gerekli bakım koşullarını sağlamak çok zordur. Orkide bu değişikliğe adapte olabilmek için alt yapraklarında (yaşlı yaprak) sararma ile tepki verebilir. Bu genelde geçici bir durumdur koşullara uyum sağladıktan sonra normal yaşam döngüsüne devam eder. Bunun dışında saksı değişiminden sonra, orkidenin bulunduğu ortamdaki düşük-yüksek sıcaklık farkları, özellikle mevsim geçişlerinde alt yapraklarda sararmaya neden olabilir.
Yaprak yaşına bağlı sararma: Orkidem 2 yıldır bende, durup dururken alt yaprağı sarardı sorusunun cevabı yaprağın yaşına bağlı sararmasıdır ki bu yeni yaprakların gelişmesi için orkide yaşamında normal bir döngüdür.

2- Aşırı sulama

Sulamanın orkide için en önemli bakım koşulu olduğunu her fırsatta vurgulamaya çalışıyoruz. Aşırı sulamaya bağlı yaprak sararmasında yapraklar aşağı sarkar, sararan yaprak pileli gibi durur, köklerde çürümeler olabilir. Kökte çürüme varsa mantari enfeksiyonlarda görülebilir. Sadece sulamaya bağlı yaprak sararması varsa sulama 1-2 hafta durdurulduktan sonra sulama düzeni ayarlanarak sorun çözülür. Eğer mantari enfeksiyon veya köklerde çürüme varsa hemen müdahale edilmeli hastalıkla mücadele edilmelidir.
Aşırı sulamaya bağlı alt yaprak sararması

3- Güneş yanıklığı

Genelde mevsim geçişlerinde veya yeni alınan orkidelerde karşılaşılan bir durumdur. Orkide yaprakları doğrudan gelen güneş ışınlarına duyarlıdır. Özellikle yaz aylarında dik gelen güneş ışınları yakıcı etki yapar. Güneş yanığına bağlı sararmada yaprağın güneşi dik gördüğü alan beyaz, yanık çevresi sarı kahverengi hale şeklinde çevrili olur. Yaprakta hızlı bir sararma varsa güneş yanığından şüphe edilebilir. Doğru ışık konumlanması yapılarak sorun çözülür.
Orkide güneş yanıklığı

4- Mantari ve bakteriyel hastalıklar

Asıl sorun teşkil eden ve acil önlem alınması gereken yaprak sararmaları hastalığa bağlı yaprak sararmalardır. Bu tip yaprak sararmalarında diğer tür sararmalardan farklı olarak yaprağın tümü değil düzensiz olarak bazı bölgeleri sararır. Sararmanın olduğu bölgede koyu kahve siyah tonlarında lekeler ve bitkide genel bir solgunluk görülür.

170 yorum:

Peroş dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım,

* Orkidemin 9 tane yaprağı var. Tek dalı çiçeklendikten sonra gövdede ve alttaki yapraklarda hafif sararma oldu.
* Alttaki yaprakları sizce kesmeli miyim ?
* Bir de daha önce iki dalı vardı. Kuvveti hep yapraklara gittiği için tek dal çıkmış olabilir mi ?
Sıkça sorulan sorular bölümüne 2. Mart'ta gönderdiğim mesaja cevap vermiştiniz. Söylediklerinizi yaptım ve şu an orkidem çok uzun bir dal olarak kocaman çiçek açtı. Tomurcukta olanlar da var. Çok teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba Hatice hanım orkidenizin çiçeklendiğine çok memnun oldum uzun bir aradan sonra çiçeklenmesi elbette sizi daha çok sevindirmiştir. Bu yıl orkideniz gücünü toplayacak hiç gübrelenmediği için normal olarak yeterli gücü olmayabilir bu sezon tek dalla idare edin zaten toplandıktan sonra yeni yaprak verecektir. Alt yapraklardaki sararma bu mevsimde olası bir durum gövde de sararma yaprağın gövdeye bağlandığı yerdededir aksi durumda gövdedeki sararma ciddi bir sorun belirtsidir (ben yaprak olduğunu zannediyorum) yaprak tamamen sarardıysa kesip çıkarabilirsiniz. Diğer olasılıklar zaten yazılı sizin kendi orkidenizin doktoru olma şansınız daha fazla uygulamalar ve genel duruma bakarak teşhisi yapabilirsiniz. Facebook sayfamızda orkidenizi paylaşarak tartışmaya açabilirsiniz hoşçakalın.

Büşra'nın Hobi Dünyası dedi ki...

Merhabalar siteniz çok aydınlatıcı gerçekten, benim yaklaşık 3 haftadır baktığım bir orkidem var bir kaç gün önce bir yaprağı sarardı neden olmuş olabilir acaba? Haftada bir daldırma yöntemi ile sulama yapıyorum resimlerini link olarak ekledim şimdiden teşekkürler
http://m1307.hizliresim.com/1c/4/pw1jz.jpg
http://m1307.hizliresim.com/1c/4/pw1m8.jpg
http://m1307.hizliresim.com/1c/4/pw1g1.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Büşra orkidelerimiz aynı, facebook sayfamıza girerseniz orada paylaşmıştım. Yaprağın sararması genelde olduğu gibi normal bir durum endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok, hatta orkideniz bir çok yetiştiricinin orkidesinden çok daha fazla sağlıklı. Sakarya,yı orkide sevmiş sizde iyi bakım yapıyorsunuz anlaşılan sulamayı ne kadar dengeli yaparsanız ve nem oranını yüksek tuttuğunuz ölçüde çiçeklerinizi izleme süreniz uzayacaktır. Hoşçakalın.

Büşra'nın Hobi Dünyası dedi ki...

Öncelikle cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim ve cevabın beni mutlu edici yonde olmasına da ayrıca sevindim :) umarım uzun sure bakabilirim cunku cok seviyorum dediğiniz gibi Facebook sayfanizi da buldum orayı da inceledim, peki saksı olarak porselen ikinci bir saksıya ihtiyac var mi yoksa bu haliyle mi kalmalı? Birde saksı degisimi de beni korkutuyor henüz bunun icin erkendir umarım tesekkurler sevgiler :)

gokay dedi ki...

Yine mutlu bir haber saksı değişimi için henüz erken ortama uyum sağlaması ve köklerin alttan üstten çok fazla çıkmaya baskı yapması durumunda değiştireceksiniz. Porselen veya seramik saksı 3 nedenle kullanılabilir
1- Dekoratif amaç
2- Nem dengesi için (Sırsız seramik saksı) (Bu orkide türüne göre değişiyor bazı orkideler hiç toprak içermeden seramik küplerin içine oturtuluyor, birde sahil bölgeleri gibi nemin çok yüksek olduğu bölgelerde sulama sorunlarını gidermek amacıyla özellikle kış sulamaları için kullanılılıyor.
3- Plastik saksıların devrilme durumlarını ortadan kaldırmak amaçlı

İhtiyaç duyduğunuz herhangi bir sebep varsa elbette kullanabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidem uzun zamandır var(3-4 sene) ama son birkaç aydır yaprağı aşağıya doğru sarkık,güçsüz ve buruşuk.fakat rengi hala yeşil son yardımcı olursanız sevinirim acaba mantar hastalığımı var varsa bunu nasıl anlarım bu arada uzun zamandır çiçekleri üzerinde yani çiçek açıyor.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Akyol http://3.bp.blogspot.com/-e761swgV9UE/UeE1Rm0VdUI/AAAAAAAABI0/t70M_ha3BjI/s1600/orchids-fusarium.jpg

Linkteki orkidenin yaprakları gibi mi?
Mantar hastalığı olduğu fikrini nasıl edindiniz?
En son ne zaman saksı harcı değişimi yaptınız?

Fotoğraf yollama şansınız varsa kök ve yaprak fotoğraflarını yollayabilirsiniz. Hem teşhisi kolay olur hemde ne aşamada olduğunu tespit edebilirsiniz. İlgili fotoğraf Alanyadan Ercan beye ait kendisi bu hastalıkla mücadele etti ilgili bilgileri detaylı size aktarırım.

greenwitch dedi ki...

merhaba,
Bir arkadasımda enkaz halinde bir orkide devraldım.
zavalının çiçekleri düşmüş, ortadaki sapı da kupkuru kalmıştı.orkide bakımı hakkında hiçbirşey bilmediğimden ve nette araştrma yapmayı ihmal ettiğimden 2 günde bir sulama yaptım.şimdi yaprakları da sarardı. öğrendim ki çok su sevmezmiş, saksıdaki suyu boşalttım. orkidemi hayata döndürmem için bana başka ne yapmamı önerirsiniz?

sevgi dedi ki...

Merhaba,

Bir arkadaşımın bir süreliğine bakmam için emanet ettiği Phalaenopsis türü orkidenin çiçekleri döküldü. 2 aydır bende duruyor. Güneydoğu yönünde duruyor. Şimdi yaprakları yumuşadı, bazı yapraklarda leke var ama hastalık mı anlayamıyorum. Fotoğrafını göndermek istiyorum. Yaşamazsa çok üzüleceğim. Yardımınızı rica ediyorum.

İyi günler dilerim,

Sevgi Çorumlu

gokay dedi ki...

Merhaba sn. greenwitch sararmanın ve köklerin ne durumda olduğu önemli aşırı sulama bazı hastalıklara neden olabilir ki geri dönüşü çok zordur orkidenin ne durumda olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Kökleri ve genel görünümü gösterir fotoğraflar yollarsanız bunu kolayca yapabiliriz. Fotoğraf yollayamazsanız lütfen belirtin durumu sizin anlamanız için gerekli bilgileri vermeye çalışıyım.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sevgi hemen fotoğraf yollayın bakalım muhtemelen hastalık var ancak ne olduğunu anlayalım. Fotoğrafınız kökleri, benekli ve yumuşak yaprakları ve bitkinin genel görünümünü gösterir olursa çok daha iyi olur. Fotoğrafları facebook adresimize veya sumru19@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

begum c. dedi ki...

Merhaba,
Doğum günümde iş arkadaşlarım çok güzel bir orkide hediye etmişti (Sion) . Bakımı hakkında bilgi sahibi değildim ama asistan arkadaşlar yapıyordu. Yaklaşık 20 günde orkidemin çiçekleri kurumaya başladı, altındaki bütün yeşil yapraklar sararıp tek tek döküldü ve kökleri çürümeye başladı. 24 Temmuz'da gelmişti, Ağustosun ilk haftası 15 dakika suda bekletildi.Bayram dönüşü yani 10 gün kadar sonra ise bu hale gelmişti. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Begüm sion orkide üreticisinin firma ismi, orkidenizin türü büyük ihtimalle phalaenopsis. Orkidenizin çürümüş köklerini ve genel görünümünü gösterir bir fotoğraf rica ediyorum. Kurtarılabilir durumdaysa kurtarmaya çalışalım, geç kaldıysak sizi boş yere üzmeyelim. Hediye olduğu için daha önemlidir bu nedenle fotoğrafla teşhis koymak en doğrusu olacaktır. Ankara,da üst köklerde çürüme kararma normal bir durum. Herşeyin normale çok yakın olma ihtimalide var. Facebook sayfamızdan veya sumru19@gmail.com adresinden mesaj atabilirsiniz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba orkidemin alt 2 yaprağı sarardı. Yeni almıştım koparmalımıyım bırakmalıyım ? ne yapmam gerekiyor?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Didem Çakır sararma olan yaprağı koparmayın çünkü kopma ve kırılmalar geniş yüzey alanları oluşturup hastalık geçişine uygun hale gelir. Eğer budama gereği olan bir durum olursa keskin bir alet yardımıyla maket bıçağı olabilir yaprağı gövdeye yakın bir yerden gövdeye zarar vermeyecek uzaklıktan kesip çıkarın. Eğer nemli iklimde yaşıyorsanız toz tarçın serpin, kurak iklimde yaşıyorsanız çok gerekli değil kısa sürede kuruyup açık yer kapanacaktır.

Unknown dedi ki...

merhaba benim orkidem kurudu acaba onu hayata döndürmemin bir yolu var mı ? neden kurumuş olabilir geldiğinde çok fazla sulanmıştı ve yaprak dipleri çürümüştü o yüzden olabilir mi ?

Unknown dedi ki...

bir iki haftadır bir orkidem var. ona en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum ama bir şekilde devrilmiş. alt yaprağı kırılmış farkına varmadım.bu olaydan 2 gün sonra sararma fark ettim. kırıldığı noktadan yapragın ortalarına doğru bir sararma söz konusu. önce sulama zamanı geçti ondan sararıyor diye düşündüm. suladım. sonra farkına vardım.yaprak kırılmış. yaprak gövdeye en yakın noktadan kırılmış. yaprağa nasıl bir müdahalede bulunmam lazım bilemiyorum. yardımcı olur musunuz?

gokay dedi ki...

Kırık ve çatlak yapraklar istenmeyen bir durum özellikle nemli bölgelerde hastalık riski taşıyor keskin bir bıçak yardımıyla en az yüzey alanı oluşturacak şekilde gövdeye dokunmamaya dikkat ederek budayabilirsiniz. Kestiğiniz bölgeye toz tarçın serpebilirsiniz. Alt yaprağın kırılmış olması bir şans zaten ilerleyen dönemde kendisi sararacaktı biraz erken sararmış oldu.

Unknown dedi ki...

Merhaba!

Bir hafta önce anneannemi kaybettim. Ondan bana yadigar, beyaz orkidesi kaldı. Cinsini bilmiyorum. Ta İstanbul'dan Eskişehir'e getirdim. İklimi değişti, sahibi değişti, yeri değişti. Haftada bir sulamam gerektiğini biliyorum. Bu sabah kalktığımda sapının komple sarardığını gördüm ve çıldırdım.

Orkidemiz aydınlık olan mutfağımızda bulunuyor. Anneannemin evindeyken cam önündeydi, acaba güneşte kalmaya mı alıştı? Hasta mı? Anneannem yok diye strese mi girdi? Yerini mi yadırgadı? Mantar mı var? Üzüntüden gözüme uyku girmiyor.

Fotoğrafları ekliyorum, lütfen yardım edin. Çiçeğimi de kaybedemem!

http://oi44.tinypic.com/33w2lpw.jpg
http://oi40.tinypic.com/241s7s0.jpg
http://oi43.tinypic.com/igzyit.jpg
http://oi42.tinypic.com/2qjhfgx.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tutumlu Pudriyer yadigar olduğu için çok değerli olduğunun farkındayım anneanneniz den size kalması çok sevindirici çok iyi bakacağınıza eminim. Orkidenizin sapının kuruması çok normal bir durum yazın yaprak-kök kış ve bahar çiçek şeklinde süren bir periyot. Orkide bakımında en önemli bölge saksı içindeki ve tabana doğru olan kökler sizden ricam kırmızı süsünden kurtarıp kökleri net gösterir bir fotoğraf yollamanız bu fotoğrafı herşeyi garantilemek için istiyorum titiz davranmamın sebebi sizin için değerli olmasından kaynaklı.

Işıklandırma şöyle olacak yazın sabah 9-10 civarı akşam 7-8 e kadar doğrudan güneş ışığı hiç değmemeli kışın az da olsa sabah veya ikindi güneşi doğrudan alabilir yüksek ışık yoğunluğu yapraklarda yanıklar meydana getirir. En iyi ışıklandırma metodu güney-güney batı penceresinden tülden süzülüp gelen ışığı alması bu tip ışık hem yeterli yoğunlukta hemde yakıcı değil ve uzun süre ışıklandığı için daha faydalı.

Yer değişikliği sitrese neden olabilir rüzgar-hava akımı cereyan dediğimiz iki açık kapı arasındaki esintiler orkide için istenmeyen bir durumdur bu tip hava akımlarından uzak tutun.

Sitemizi biraz okuyun aklınıza takılan soruları yine sorun fazebook sayfamızdan yeni iletileri takip edebilirsiniz bu kış köklere bakarak sulama ve kök sağlığı tespitini anlatacağız sizin de işinize çok yaryacaktır. Fotoğrafı bekliyorum hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Sumru Hnm., bilgilendirmeniz için çok teşekkür eder ve geciken cevabım için özür dilerim. Cenaze üzeri yoğunluk halen sürüyor.

Köklerimizde durum bu:
http://oi39.tinypic.com/2d8neyx.jpg
http://oi41.tinypic.com/vdn52g.jpg
http://oi43.tinypic.com/f1jgch.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tutumlu pudriyer orkidenizin türü phalaenopsis. Kökler sağlıklı biraz fazla nemli kalma belirtileri gösteriyor bunun sebebi de 2. saksı olabilir. Ya o saksıdan çıkarın veya sulamadan sonra tabanda hiç su kalmamasına çok dikkat edin.

Unknown dedi ki...

merhabalar ,
3 yıldır bizimle olan orkidemizi bodrumdan aldık. Yaklaşık son 2 yıldır istanbuldayız.Bodrumda çok hızlı büyüme ve gelişim gösteren çiçeğin yaklaşık ilk 6 ayında saksısını bugünküne değiştirdik.Fakat son halinin üzüntüsü ve merakı içindeiz. Sararan yapraklarının ve en üst yaprağındaki beyaz noktalı lezyonun fotoğraflarını paylaşıyoruz. Yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederiz...


http://i43.tinypic.com/241qf5k.jpg
http://i43.tinypic.com/xkpyqb.jpg
http://i42.tinypic.com/73193m.jpg

not: son dönemlerde istanbul musluk suyu kullandık !! direk olmadan ışıklı bir ortamda yaşıyor , pencereye yakın belki rüzgar da alabilir?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Taner Tığlı anlatımınızı okurken orkide de yaşanacak yeri iyi bilmiş diye aklımdan geçirmeden edemedim. Çiçeğinizde çok önemli bir sorun görünmüyor ancak olma ihtimalide var. Yaprakların sararması yaşa bağlı gibi görünüyor, bunu netleştirmek için evin nem durumu ve sulama sıklığınızı öğrenmeliyim. Yapraktaki beyaz noktalara net bir tanı koyamadım karışık mesajlar veriyor örümcek akarı gibi görünüyor ne zaman olduğu ve yeni noktaların eklenip eklenmediği önemli.

Musluk suyu çok fazla soruna yol açmıyor, genelde tolere edilebilir düzeyde oluyor. Rüzgar sorun olabilir ancak sorun belirtisi yok demek ki etkilenmemiş. Köklerin bir kısmı çürümüş keşke fotoğrafınızın biri tabandaki kökleri gösterecek şekilde olsaydı belki kışın fazla nemli kalmış olabilir sulama orkide için hayati önem taşıyor çok dikkatli olunmalı. Yeni yaprakların gelmesi, köklerin sağlıklı ve hala gelişim içinde olması sorun olsa bile ben atlatırım görüntüsün de bu da sizin için sevindirici kısmı.

Unknown dedi ki...

inanılmaz hızlı ve tatminkar yanıtınıza tekrar teşekkür ederiz.ayrıca zaman ayırmanıza da .Bu süreçte toprağını değiştirip , biraz da katkı verme fikrim oluştu !! ( tabii , bu da bir soru gibi duruyor :) ) , tekrar teşekkürler...

Unknown dedi ki...

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

hüsnadoruk dedi ki...

merhaba arkdaşlar benimde orkidem yaklaşık bir ay önce yeşil yapraklarını döktü yani sarardı hiç yeşil yaprağı kalmadı ..sanırım öldü dipleri hala yeşil diye atamıyorum kıyamıyorum bekı bir umut yaşar diye önerileriniz nelerdir arkadaşlar..sizce atmalımıyım artık ?

adsız dedi ki...

Orkidemi bir süre sulamayı unuttum çok yoğundum aklımdan çıkmış. Bir yaprağının kenarı saramaya başladı. Şimdi tekrar toprağı kurudukça sulamaya başladım.Yaprağı eski haline döner mi yoksa sararıp dökülecek mi?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Calimero sararmanın geri dönüşü yok ya öyle kalır veya ilerleyip komple düşer. Susuz kalma süresi kaç gün ve orkideniz nasıl bir iklimde yaşıyor. Sararma başka nedenle de olabilir o nedenle soruyorum.

adsız dedi ki...

3 hafta kadar susuz kalmış olabilir belki daha az ya da daha çok. ama yaprakların bitek kenarları çizgi gibi sarardı, ortası hala yeşil. sararmada ilerleme olmadı. orkidem evin içinde pencerenin önünde. güneş alma olarak da direk güneş ışığını almıyor.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. calimero 3 hafta susuz kalması bu sorunu yapmışa benziyor, zaten bilinen herhangi bir hastalık tanımına uymuyor.

CaNSu dedi ki...

Sumru Hnm merhaba; orkidemin yaklaşık bir ay önce dalını kestim şuan için bir gelişme yok.Yalnız yaklaşık iki haftadır yapraklarının birinin kenarında sararma ve hafif çürüme tonunda bir renk değişimi var neden olmuş olabilir ve ne yapabilirim.? Teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Cansu hiçbir sorunda olmayabilir, önemli bir sorunda olabilir teşhis için sizden kökleri, hastalıklı bölgeyi ve genel görünümü gösterir bir kaç fotoğraf rica ediyorum.

Unknown dedi ki...

Merhabalar orkidem aslinda cok saglikli hatta yeni cicek vermeye basladi fakat ortadaki 3 yaragi sarardi alttaki ve ustteki yapraklarda sorun yok sizce neden olabilir bir hastalik var midir

gokay dedi ki...

merhaba sn. Ayça Karakuş 3 yaprağın ve ortadaki yaprakların sararması normal değil. Çiçek açması sorunsuz olduğu anlamına gelmez, sizden kökleri ve sararan yaprakları gösterir fotoğraf rica ediyorum. mail adresime veya facebook sayfamızdan yollayabilirsiniz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba,

orkidem çiçek açmak üzere ancak orta yaprağı sarardı ve dün bakarken elimde kaldı. Kökleri sağlıklı ancak sorun ne bilemiyorum:((

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Asuman Aşıkoğlu Bozkurt bir fotoğraf yollarsanız hızlı teşhis koyabiliriz. Kökleri ve genel durumu gösterir olmalı.

Evin nem durumu, sulama sıklığınız, 2. bir saksı içine koyup koymadığınız, yaprağın daha önceden kırılmış olma ihtimali, ne zamandır sizde olduğu gibi ilave bilgiler ekleyebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

merhaba
orkidemin yeşil yaprakları döküldü. fazla suladığım için kökleride çürüme yaptı tek tek ayıklayıp topragını değiştirdim yalnız hala bi gelişme yok günden güne kuruyor. ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nil Türk tüm yapraklar döküldüyse nasıl günden güne kuruyor eğer yapraklar yeşilken nedensiz yere kırılıp düşüyorsa muhtemelen siyah kök çürüklüğü olmuştur. Nerenin kuruduğunu biraz daha açıklarmısınız?

Unknown dedi ki...

2 yıl önce aldığım beyaz orkide, çiçek açsın mantığyla 2 gün (20-21 aralık 2013) perde ile pencere arası, üstelik kalorifer peteğinin sıcaklığının da vurduğu bir yerde direkt güneş ışığına maruz kaldı.
8 koyu yeşil yaprağının hepsi şu anda sararmaya ve solmaya başladı. üstelik yaprağın çıktığı gövde de de sararma başlamış.
iki dalı var ve bunlar şimdilik yeşil.
orkidem ölmüşmüdür, yoksa tekrar canlanır mı?
ne yapmalıyım.
cevaplarınız için şimdiden bir dünya teşekkürler.

Unknown dedi ki...

2 Gün yanlışlıkla güneşe maruz kaldı (20-21 aralık günleri.)
yapraklar ve ana gövde sarardı. ne yapmalıyım.
resimler:
http://u1312.hizliresim.com/1j/w/vzb61.jpg
http://u1312.hizliresim.com/1j/w/vzbbg.jpg
http://u1312.hizliresim.com/1j/w/vzbd6.jpg

ne yapmalıyım acaba, beklesem yapraklar eski halllerine geri döner mi?

gokay dedi ki...

Geçmiş olsun sn. Muhammed Yıldırım iki yıllık orkide için üzücü bir durum. Petek-pencere-perde üçlüsü arasına orkide vb. tropikal çiçekleri koymak ciddi sorunlara yol açabiliyor bunu zaten tüm mesajlarımda açıklamaya gayret ediyorum. Sizin orkidenizin durumu bana biraz farklı göründü sadece pencere önünde kaldığı için bu hale gelme olasılığı biraz zayıf çünkü kış güneşi çok yakıcı değil üstelik üst yapraklar yerine alt yaprakların ve gövdenin haşlanmış olması zor bir ihtimal. Eğer pencere önüne koymadan önce herşey çok normal ise petek etkisi olabilir. Ben bakteriyel bir etkiden de şüphe ediyorum 1-2 günde bu hale getirebilir. Yumuşamış bölgelerde çevresi hale şeklinde sulu bölgeler olacak ve kötü kokacak böyle bir durum varsa bakteriyel hastalık yapacak hiçbirşey yok çok tehlikeli diğer çiçeklerede bulaşabilir hemen imha etmek gerekir. Yeni orkide alacak olsanız bile %10 luk çamaşır suyu ile yakın çevresini dezenfekte etmelisiniz. Sıcaklık etkisi ile bu hale geldiyse o zaman gövde canlılığına bağlı eğer gövde canlıysa yeniden yaprak verecektir yapmanız gereken yumuşamış, siyahlaşmış tüm yaprakları kesip gövdeye zarar vermeden temizlemek nem tepsisini kaldırın biraz düşük nemle devam etsin hastalık kapma riskini azaltır. Budadığınız zaman çirkin görüntü oluşabilir dert etmeyin eğer toparlarsa o görüntü zamanla kaybolur.

Cevabınıza göre yine durumu değerlendirebiliriz. Hoşçakalın

Unknown dedi ki...

cevap ve önerileriniz için teşekkürler. belirttiğiniz gibi yumuşamaya-sararmaya yüz tutmuş yaprakları ve burada belirttiklerinizi uygulayacağım.
yalnız, gövdenin de yumuşamaya-sararmaya başladığını gördüm.
ancak kökler gayet güzeller.
bu arada, belirttiğiniz gibi çok kötü koku yaymaya da başlamış.
bir kaç gün bekleyeyim.

gokay dedi ki...

Petek etkisi ile çok yüksek sıcaklıklar oluşabilir mi pencere-perde arsında? Başka çiçek koyduğunuzda petekler o çiçeklere de aynı etkiyi yaptı mı? Eğer yapmadıysa %100 bakteriyel enfeksiyon.

Unknown dedi ki...

ogün, petekten ziyade havada bulut yoktu ve yakıcı bir güneş vardı.
buna ilave olarak petek de sıcaktı. oraya başka bir çiçek hiç bırakmamıştım.
yapraklar kendiliğinden düştü. çünkü kurudular. yaprakların çıktığı gövde kısmı da kurudu. tomurcuk açmaya çalışan dallarda sararmaya başladı. saksıdan gödeye doğru bağlantı noktalarından olmak üzere kökler de siyahlaşmaya, kurumaya başladı. su vermeye devam ediyorum.
Ekte son resimleri var.
http://i.hizliresim.com/KnMGax.jpg
http://i.hizliresim.com/eQBJAx.jpg
http://i.hizliresim.com/KrMgMx.jpg
http://i.hizliresim.com/Kg852w.jpg
http://i.hizliresim.com/KPkoNx.jpg

Şimdi ne yapmalıyım/ne yapabilirim. teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Muhammed İbrahim Yıldırım geri dönüş yapmanız çok iyi oldu çünkü fotoğraflar gelecekte hastalıklar konusunda bizlere çok yardımcı olacak. Orkidenizin durumunu biraz daha araştırdım kesin emin olamadım bana daha çok bakteriyel bir hastalığı andırıyor hastalık 2-3 günde bitkiyi öldürebiliyor. Tesadüfen aynı güne gelmiştir diye düşünüyorum ama bir türlü emin olamıyorum. Düşünürken aklıma şu fikir geldi hastalık ise siz sulamaya devam ettikçe köklere doğru ilerlemesi gerekir, eğer hastalık değilse şuanki zararlanmadan daha fazlası gerçekleşemez. Sizden bakıma devam etmenizi rica edeceğim böylece sorunu netleştirir aynı hatayı bir daha tekrarlamayız. Eğer hastalıksa diğer bitkilere bulaşma ihtimali var elinizi dokunmayın ve yakınına bitki koymayın.

Not: Üzücü kısım orkideniz geri dönüşümsüz olarak veda etmiş görünüyor. Belki yapabileceğiniz en güzel şey orkide severlere pencere-petek-perde arasının etkisini veya hastalık ise kahverengi bakteriyel çürüklüğünün nasıl ilerlediği bilgisini aktarma çalışması olabilir.

Not2: Eski fotoğraflara linklerden ulaşmaya çalıştım ama görüntülenmiyor bilsem bilgisayara yükler eski fotoğraflardaki köklerle-yeni fotoğraftaki kökler arasındaki farkı kıyaslardım

Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba sumru hanım 15 gün oldu orkide hediye aldım benim için çok önemli öldürmemem lazım yanlız orkidemin iki yaprağı sarardı bi yaprağında kahve rengi benekler var çiçekleri döküldü dalların uç kısımları aşaya doğru sararmaya başladı güneş almayan bi yerde haftada bir suluyorum ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz:(

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yildiz sdr önemli bir sorun olabilir kökleri ve genel durumu gösterir bir kaç fotoğraf yollamanızı rica ediyorum. Facebook sayfamızı veya sumru19@gmail.com adresini iletişim için kullanabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Öncelikle sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler Sumru. Benim 6 ay önce aldığım Phalaenopsis Orkide yaklaşık 4 ay çiçekli olarak durdu. Sonra bir filiz verdi ve iki dalındaki çiçekler döküldü. Bu filizde çiçek açtı. Son iki haftada en alt iki yaprağı sarardı. Köküne baktığımda çok küçük beyaz bir çok sinek gibi canlıların karışım içerisinde olduğunu gördüm. Acaba bu normal mi yaprak sararmasının nedeni bumu? merak ediyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şevket Özçelik yaprak sararması bu mevsimlerde doğal olarak yaşanabilir özellikle alt yapraklarda ancak köklerdeki böcekler yaprak sararmasına neden olmuş olabilir. Eğer bir fotoğraf yollarsanız sararmanın şeklinden neden olduğunu tahmin etmeye çalışırım. Bunun yanında böceklerin hareketleri, neye benzedikleri, saksı içi köklerde yeşil dışında renk değişimi olup olmadığı, yaprak altlarında böceklerin varlığı, yaprak üstlerinde sıvı, tüğlenme, yapışkan vb. ekstra bulabildiğiniz bilgileride paylaşmanızı rica edeceğim. Tespitten sonra tedaviyi anlatacağım. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru Fotorafları sumru19@gmail.com adresinize gönderdim umarım yardımcı olursunuz selamlar

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şevket Özçelik zararlı büyük ihtimalle unlu bit adı verilen bir tür böcek. Böcek orkidenin yapraklarına, gövdesine saldırabiliyor sararmanın nedeni böcekler gibi gözüküyor. İnternette bir çok unlu bit tedavisi ile ilgili bilgi bulabilirsiniz tedavide 2 yöntem var.
1- Ekolojik yöntem Bu yöntemde istila az ise başarı sağlanabiliyor ben çok kez bununla başarı sağladım hatta ileri safhalarda bile geçerli olabiliyor. Yöntem prosedürü bana ait başka yollarda deneyebilirsiniz. a) elinizi yakmayacak şekilde çok sıcak olmayan ılık su hazırlayacaksınız sonra suyu maşrabaya koyup orkideyi suya daldıracaksınız burada maşraba veya kabın saksı seviyesinden yüksek olması şart. Yaptığınızda göreceğiniz üzere böcekler su üstüne çıkacak sonra hafif hafif su ilave ederek böcekleri lavaboya boşaltacaksınız bu işlemi bir kaç defa yaptıktıktan sonra 1 tatlı kaşığı arap sabununu suda eritip orkideyi bu suya daldıracaksınız (daldırma işleminin 3-4 kez tekrarlamak hava kabarcıklarını yok ediyor daha etkili oluyor) sonra bol suyla yine yüzeye çıkan böcekleri uzaklaştırcaksınız. Bitkiyi duş başlığı ile yine ılık olacak şekilde yıkayabilirsiniz. Bu işlemi 11-12 gün sonra yeniden tekrarlayacaksınız. Çürüme olan yerlere tarçın serpebilir veya listerine (ağız-diş sağlığında kullanılan gargara) püskürtebilirsiniz. Ben küçük parfüm şişesine doldurdum gerektiğinde kullanıyorum. Bu işlemden sonra yıkamayacaksınız çünkü mantar enfeksiyonu kapabilir ilaç enfeksiyonu önleyecek. Eğer 1. de hiç baş edemezseniz toprak değişimi gerekiyor bu kimyasal yol içinde geçerli yine yıkama ve arapsabunlu suda bekletme seçeneği geçerli çünkü tesir etmesi için böceğe dokunması gerekiyor. Yani kontak etkili

2- Kimyasal yol: Tedavide kullanılan etken maddeleri yazıyorum Malathion, imidacloprid ilaçlar yine 2 hafta arayla tekrarlanacak.

Arap sabunu: Bitkisel yağ asitlerinden elde edilen bir tür sabun doğada tamamen çözündüğü ve kalıntı bırakmadığı için güvenli sabun olarak kullanılıyor. (Yeşil sabunla karıştırmayın)

Unknown dedi ki...

Merhaba 4 ay önce aldığım beyaz orkidemin 3 dalı vardı her birinin 8 er çiçeği bulunuyordu, yaklaşık 2 ay sonra çiçeklerini döktü.Budama işlemini yaptım ve tarçın serptim yine sizden öğrendiğim gibi sulama yapmaya çalışıyorum. Fakat herşey normal görünürken bir dalı önce sarardı sonra tamamen kurudu, gövdeye yakın yerden kestim.Alttan 3 yaprağı döküldü ortadan bir yaprağı da diğerleri gibi gövdeye birleştiği yerden kırılıp gövdeden ayrıldı,gövdede sararma var.Şimdi kalan 2 dal yukardan kuruyup sararmaya başladı.Kökler iyi görünüyor.Endişe içindeyim ne yapmalıyım? Hiç gübreleme yapmadım bi kaç gün önce kapı aralığından gelen rüzgara maruz kaldı sebep bunlar olabilir mi? Şimdiden teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zulal Ervaa sadece sebep rüzgar olamaz etki etmiştir ama ana neden başka gibi duruyor. Orkidenizin durumu konusunda net fikir sahibi olamadım. Hangi bölgede bakım yapıyorsunuz, evin sıcaklık durumu, ne kadar sürede sulama yapıyorsunuz. Bu bilgilerin yanında kökleri ve genel durumu gösterir fotoğraf yollarsanız çok daha iyi fikir edinebiliriz. Teşhis koymadan tedavi etmek mümkün değil.

Unknown dedi ki...

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Sulamayı haftada bir kere kökler hafif grileşmeye başlayınca yapıyorum.Masanın üzerinde peteğe yakın yerde duruyor, oda sıcaklığı çok yüksek değil bu arada Ankaradayım dünden bu yana diğer yapraklarda döküldü sadece en üstteki 2 yaprak kaldı :( dallarda gövdeye birleştiği yerden bi hayli sararmış.N
erde yanlış yaptım ki anlamadım :(

cunci dedi ki...

Merhaba. Ekim ayindan bu yana 2 adet orkide bakiyorum. Kasim ayi gibi cicekleri tamamen dokuldu. Sonra cicek dallari dibe dogru kurumaya basladi. Budamayi yaptim ama herhangi bir filizlenme olmadi. Kestigim yerden geriye kalan kisim da koke dogru siyahlasti ve kurudu. Simdi de yapraklarin birinde kokten uca dogru sararma olusuyor. �� yeri cam kenarinda kalorifer peteginin 15 cm kadar yakininda. Sulamasini haftada bir yapiyorum. Cicek icin sivi gubre aldim. Talimata gore kullaniyorum. Yapraklari nemlensin diye haftada 1 su puskurtuyorum. Toprak hic degistirmedim. Hastalaniyor olabilir mi orkidem? Cok tesekkurler simdiden.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Cunci muhtemel neden yeriyle alakalı gibi duruyor bakım yaptığınız konumda fotoğraflarsanız uygun olup olmadığını kontrol edebiliriz fotoğraflayamzsanız lütfen belirtin uygun konumlama bilgilerini veriyim. Yapraktaki sararma başka bir tehlike olabilir birleştiği yerde kararma var mı bunuda kontrol edin fotoğraf yollayacak olursanız o bölgenin görünür bir fotoğrafını eklemeyi unutmayın. Hoşçakalın

cunci dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım,
Öncelikle hızlı yanıtınız ve paylaşımlarınız ile ilginiz için çok teşekkür ederim. Fotoğrafları istediğiniz şekilde çekmeye çalıştım. Aşağıdaki linklere ekliyorum.
Burada 2 tane orkidem mevcut.

Aşağıdaki linkler asıl sorun yaşadığım yaprağı sararan orkideme ait. Bunda çiçek açan dallardan bir tanesi sağlam duruyor. Ama henüz çiçek açma belirtileri yok. Bahsettiğim kestiğim dalı da fotoğrafladım:
http://i.hizliresim.com/wvj08R.jpg
http://i.hizliresim.com/eQVkY3.jpg
http://i.hizliresim.com/xG9q26.jpg

Bunlar da diğer orkideme ait. Yaprakları daha gür. Budama yaptım ama herhangi bir çiçek dalı çıkmadı, hala filizlenmedi :( Sadece bir dalında hafif bir güç kaybı ile sararma var:
http://i.hizliresim.com/eoOLrk.jpg
http://i.hizliresim.com/KPlRPN.jpg
http://i.hizliresim.com/wOoW7Q.jpg

Bu da kıyaslama açısından ikisini yan yana çektim :) :
http://i.hizliresim.com/eaz435.jpg

Çok teşekkür ediyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Cumci mesajınız çok açıklayıcıydı öncelikle 2. orkide için sararma doğal, 1. orkide için doğala yakın ancak onun saksı içi köklerinden 1-2 tanesi kahverengiye dönüşüp içi boşalmış gibi duruyor bu durumda saksı içinde daha önce bir sorun yaşanmış olabilir. Durumu daha iyi anlamak için bir iki sorum var. Sulama yönteminiz nedir? Kaç günde bir suluyorsunuz eviniz nemli iklimlerde mi? Bu arada konumları çok iyiymiş ben petek kaynaklı zannetmiştim ancak alakası yokmuş.

1. orkidenizin dalını 3. boğumun üstünden budayabilirsiniz budama yeni çiçek dalını teşvik eder üst kısım artık gereksiz yere enerji harcatıyor.

Mesajınızı bekliyorum Hoşçakalın.

cunci dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım.
Tam mesajınızı okurken sararan yaprak pıt diye yere düştü kendiliğinden :) 1. orkidemin dalını da dediğiniz gibi, 3. boğumdan kestim.
Sulamayı haftada bir gündüz saatlerinde yapıyorum. Derin bir kaba saksının boyunu aşmayacak kadar içme suyumdan koyuyorum. Suyun içine çiçeklendirmek için sıvı gübreden üzerinde yazdığı kadar ilave ediyorum. Orkidelerimi sırayla su dolu kapta 10-15 dakika kadar bekletip çıkarıyorum. Ama yorumlarda bu şekilde sulama yöntemiyle birbirine hastalık bulaşma riski olduğunu okudum. Bu yüzden de son sulamamı üstten sulayarak yaptım. Sulama sonrasında saksının tabağında kalan suyu da döktüm. Acaba bu sebep olmuş olabilir mi?
Çiçeklerin ortamına gelirsek; ev, genel iklim olarak soruyorsanız İstanbul'da. Evin içerisi ise çok nemli değil açıkçası. Özellikle bu mevsimlerde kalorifer yandığı için kuru bir hava söz konusu diyebilirim.
Verdiğiniz bilgiler ve hızlı geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.
İyi akşamlar diliyorum.

cunci dedi ki...

Sumru Hanım,
Ayrıca şunu da belirtmek istedim. Köklerin bazılarının kuru olduğunu belirtmiştiniz.
Çiçeklere ilk bakmaya başladığımda bilmediğim için saksıları kapalı bir saksının içerisine oturtmuştum. Kökler sarmaşık gibi büyüyüp saksıdan dışarıya sarktı. Bazı sitelerdeki yazıya göre bu köklerin ışık almayan saksıdan dolayı dışarıya taştığını, ve uzadıkça da çiçeklerin enerjisini alacağını okudum. Ve kökleri kesmenin bir sakıncası olmayacağını okuyunca dışarıya çıkan bu kökleri budadım ve kapalı saksı içerisinden çıkarııp güneş alacak şekilde şu anki yerine koydum. Kökleri budayalı sanırım 2 ay kadar oldu. Bunu da belirtmek istedim.
Çok teşekkür ederim. İyi akamlar..

gokay dedi ki...

Sn. cunci sondan başlıyorum köklerin dışa taşma sebebini facebook sayfamızın şuan ki ilk gönderisinde görebilirsiniz. Işık görmediği için kaçtığıyla alakası bile yok keşke budamasaydınız. Kökler ve yapraklar arası bir yaşam dengesi var eğer bitki kök uzatmak istiyorsa bunu önlemeye gerek yok kök çoğalınca beslenme artacak yapraklar gelişecek büyük ve çok çiçek oluşacak zincirleme bir gelişim söz konusu. 2. orkideniz gayet sağlıklı onun için söylenecek bir şey yok sulama kaplarını ayırmanız gayet mantıklı. Gübre dozunu en az üçte bir oranında düşürün. Eğer suyunuz 1. sınıf içme suyu ise 1/2 oranında kullanabilirsiniz.
Sağlığı bozulmuş orkideyi biraz takip etmek gerekiyor eğer yeni çürümeler yoksa dokunmayın çürüme devam ederse saksı değişimi şart. Hasta kökler temizlenip ilaçlanacak. Değişim gerekirse o zaman ev tipi uygun ilacı seçmenize yardım edebilirim. Yapraklara su spreylerken yaprak aralarına taç bölgesine kesinlikle su kaçırmayın. Daldırma sulamada yaprak aralarına su kaçmayacak bu çok önemli bir nokta aksi taktirde taç çürüklüğü yaşamak kaçınılmaz olur. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar sorularınız olursa yine yanıtlamaya çalışırım. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Mrb uzun yillardir orkide bakiyrm ama bu yil orkidelerimin hepsibirden kokten curudu yapraklar kokten koptu ve dallar kurudu cok uzuluyorum zevk alarak bakiyordum neden olmus olabilir?

gokay dedi ki...

Hepsinde aynı sorunun olması bir tanesinden diğerlerine geçmiş olabileceği ihtimalini doğruyor. Çiçeklerinizin yanına yeni çiçek aldınız mı? Fotoğraf yollayabilirmisiniz? Fotoğraf olursa en azından teşhisi doğru koyarız yapılabilecek tedavileri uygulayabiliriz.

Unknown dedi ki...

arkadaşlar bugün orkide toprağı için gittiğim çiçekçide çiçeklerini dökmüş bi orkide gördüm buarada muşta yaşıyoruz çiçekci dışardan bi yerden getidi halini görseydiniz acırdınız soğuktan donmuş ve günlerce su verilmemiş belkide ay olmuştur 5lira verdim aldım sorum şu eve getirdikten sonra yaprakları buzdan çözüldü ama pörsümüş yumuşacık bi halde saksının içinde kurumuş kökler var sağlamlardanda var acaba bu orkide yaşarmı lütfen cvp verirseniz çok sevinirim bu arada fotoğraf nereden ekleniyor bilmiyorum göstermeyide çok isterdim

gokay dedi ki...

Sn. Elvan Poyraz şimdiye kadar doğudan hiç mesaj gelmiyordu meraklanmıştık siz en uçtan gönderdiniz. Sorunuzu olumlu yanıtlamayı isterdim ancak çok olumlu olmayacak baştan söyleyim. Çiçekçilerin zarar görmüş çiçekleri soğukta tutmalarının nedeni normal oda koşullarına geçtiğinde hücrelerin ani çöküşüyle çiçeğin ayakta duramayacağını bildikleri için soğuktan sıcağa hiç almazlar. Genelde bana gelen sorular getirdiğimizde sapa sağlamdı birden böyle oldu ben bakamıyorum şeklinde oluyor. Halbuki öyle değil sizden önce olmuş sorunlar öteleniyor ve siz normal bakıma aldığınızda ötelenmiş tüm sorunlar aniden ortaya çıkıyor. Buraya kadar olanlar ümitsiz kısmı biz bir nebze de ümitli olmak için sizden fotoğraf rica edelim belki gövdeye yakın yerler de canlı kısımlar kaldıysa geri döndürme şansı olabilir. Fotoğrafı mail adresime veya facebook sayfamıza ekleyebilirsiniz. Hoşçakalın

sumru19@gmail.com
facebook.com/orkidebakimi

Unknown dedi ki...

evet bir tanesi hediye geldi bende yanlarına koymuştum o da gitti zaten ama fotoğraf yükleyemiyorum yoruma nasıl yükleyebilirim

gokay dedi ki...

Yoruma fotoğraf yükleme seçeneğimiz yok keşke olsaydı gerçekten çok işimize yarardı. Fotoğrafları yukarıda verdiğim adreslerden gönderebilirsiniz veya başka fotoğraf yükleme sitelerine yükleyip linkini buraya yazabilirsiniz.

gök dedi ki...

merhabalar gökalp ben..

yaklaşık 1 ay önce bir orkide edindim beyaz güzel bir şey..
fakat araştırmalarımla, aldığım kişinin bana söyledikleri çok farklı.özellikle aldığım kişi şeffaf saksıdaki orkideyi,saksıyla beraber yaygın kullanıldığı gibi beyaz seramik bir saksıya koymuş fakat orkidenin kökleri suyun içinde kalacak şekilde doldurup ,köklerin sürekli su içinde kalmasını sağlıyor.sizin sulama aralığı kadarki belirttiğiniz sürede o su değişikliği yap diyordu ve yıllarca böyle baktığını söyledi.siz ise bunun bitki köklerini çürüteceğini söylüyorsunuz.köklerde yeşil kısımlar az değil fakat sadece gömleği kalmış durumda olan kök uzantıları da var ve orkidemin bir yaprağında ,sararmayla başlayan sonra mantar tahmin ettiğim koyulaşmalar ve az miktarda büzülmeler oluştu.başka bir yaprakta ise yüzü yere gelecek şekilde bir ters dönme eğilimi var.mantar olduğunu düşündüğüm yaprağı az önce gövdeye yakın bir yerden kestim.diğer yaprak hakkında ne yapabilirim acaba ve ayrıca sadece ters dönme değil renksizlik ve sağlıksızlık da görülüyor bu yaprakta.ancak aldığımda 4 çiçeği vardı şu an 8 tane ve çiçekler gayet sağlıklı görünüyor.yani aylarca su içerisinde yaşayabilmesi sizce bir mucize mi ve bu iki yaprak hariç sanki solma eğiliminde değil gibi.bir de bu kış aylarında direk güneş alması ,yine de sorun oluşturur mu.

yakın bir zamanda fotoğraflarla da ulaşmayı deneyeceğim size.

teşekkürler şimdiden..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gökalp topraksız bakım yöntemlerinde olabilecek bir teknikten bahsediyorsunuz ancak uygulamanız ne topraksız yetiştirme yöntemlerine neden normal bakım koşullarına uygun. Orkide için topraksız bakım yöntemleri denemelerini gördüm ancak çok başarılı bir sistemle karşılaşmadım. Bizim bakım yöntemlerimiz genelde orkidenin doğasına en yakın koşulları oluşturarak ve isteklerine optimum koşullarda karşılık vererek bakım yapmak üzerine kurulu. Orkide doğada ağaçlar üstünde kökleri havayla temas içinde yaşıyor. Saksı harcımızın amacı ormanlardaki yüksek nemi sağlayarak orman havasını simüle etmek ve orkideye dayanak olmak, sulama ise yağmurların yağışını taklit etmek yani yine orkide doğasına uygun. Genel olarak durum bundan ibaret.

Sorununuza çözüm bulmak için sizden fotoğraf rica ediyorum eğer normal koşullarda bakım yapacağım eski sistemden vazgeçeceğim diyorsanız o zaman neler yapılabileceği konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Hoşçakalın.

berra dedi ki...

İyi günler, orkidemin yaklaşık 4 ay benimle, çiçeklerini döktükten sonra uygun şekilde budamasını yaptım, alt boğumdan tomurcuk çıkarmaya başladı, sonrasında iki yaprağı hariç diğer yaprakları su alıp şişti ve sarardı. ben de kopardım, ertesi gün de sağlam iki yaprağı kendiliğinden kopmuş, aşırı sulamadan dolayı oldu sanırım, türünün ne olduğunu da bilmiyorum, ne yapmam lazım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Berra orkidenizin kök ve genel görünümünün fotoğrafını yollarsanız durumu çabuk netleştirebiliriz.

sezin dedi ki...

orkidem geldiğinde 6 tane açık çiçeği 5 tane de tomurcuğu vardı ve harika görünüyordu...orkidemin önce üzerindeki tomurcukları tek tek düştü sonra çiçekleri döküldü dolaylı ışık alan bir yerde 2 günde bir az sulama yapıyordum ama batman da yaşadığımızdan ve kaloriferli bir evde olduğumuzdan nem hiç yok en son çare buhar makinası aldım ve daldırma usulü ile sulamaya geçtim ama hiç çiçeksiz çok canlı yaprakları 3 hafta dayandı hatta yeni yaprak çıkardı. fakat güneş ışıkları kendini göstermeye başlayınca batmanda 2 gün önce dolaylı güneşlensin diye bıraktığımız yerde sanırım direk güneş almış ve bütün yaprakları haşlanmış sararmış. köklerinde az da olsa kararmalar olmuş. orkidem benim için çok kıymetli ve ölmemesi gerek bana ne yapmam gerektiğini aşamalı olarak söyleyebilirseniz çok sevinirim burada danışabileceğim bilgi sahibi bir çiçekçi olmadığından gösteremiyorum da. foto yüklemeyi bilmiyorum ama anlatırsanız foto da yükleyebilirim. şimdiden teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sezin mutlaka fotoğraf gerekiyor sumru19@gmail.com adresine mesaj gönderirseniz hemen yanıtlamaya çalışırım. Şimdilik gölge bir yere alın sulamayın, buhar vermeyin duruma göre tedavi yolunu anlatmaya çalışacağım.

trknblt dedi ki...

http://i.hizliresim.com/w19DA5.jpg
http://i.hizliresim.com/wLJgqV.jpg
http://i.hizliresim.com/Krq8bP.jpg
http://i.hizliresim.com/e7OXGl.jpg
http://i.hizliresim.com/KPR6b8.jpg
http://i.hizliresim.com/KgNV1N.jpg

resimlerde görüleceği gibi biraz sorunlı bi çiçeğim var...önerileriniz nelerdir Sumru hanım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. trknblt orkidenizin saksısını neden ve ne zaman değiştirdiniz? Saksı yüksekliği standart saksıya oranla ne kadar yükseklikte? Sulamayı nasıl ve ne kadar zamanda yapıyorsunuz? Sulama esnasında su seviyesi gövde de görünen beyaz tuz izlerine kadar çıkıyor mu?

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru hanim ben bursa da yaşıyorum 12 tane normal Orkidem 5 tanede minyatür Orkidem var Orkide lerimin en eskisi 2 yıl lik fakat bu aralar tac yapraklarının kenarların da kızıl gb çizgiler oldu bazılarının yapraklarının ortalarında beyazlalamalar oldu birtane sinin de yapraklarının tam ortasi kurudu hiç yeşil yaprak çıkarmıyor kalan yapraklarida adeta yaşam savaşı veriyor size çiçeklerimin resmini gönderiyorum umarım bana yardım edebilirsiniz şimdiden teşekür ederim

Unknown dedi ki...

Merhabalar...orkideyi cok sevdgim icin esim orkde almisti kayinvalidem cok sulamis ve qorselen saksida duruyodu bakimini arastirdim saksisindan cikardim seffaf sakaida suan.daha sonra tomurcuklari dustu budadim sonra yaqraklari sarardi dustu ve bu sabah iki yesil yaqragin govdesinde dustugunu gordum cok uzuldum naqmam lazim yardimci olur musunuz

gokay dedi ki...

Sulamayı hemen durdurun 1 hafta kadar su vermeyin. Fotoğraf gönderirseniz durumu kontrol edebiliriz. Muhtemelen taç çürüklüğü hastalığına yakalanmış eğer gövde içine girdiyse diğer yapraklarda bir süre sonra düşecek girmediyse sulamayı keserseniz hastalık duracak özellikle kurak bölgede yaşıyorsanız şansınız daha yüksek.

Unknown dedi ki...

merhabalar orkidem ben işteyken güneşe maruz kalmış ve iki yaprağında büzüşme olmuş o yapraklar şimdi çürümeye başladı ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Hilal Nazlıgül güneş yanığı ölümcül bir sorun değil daha çok görsel bir sorun. Maalesef iyileşip yara kapanmıyor yeni gelen yaprakların altında kalınca dikkat çekmiyor biraz sabretmeniz gerekecek. Güneş yanığı güneşi tam dik alacağı açılarda, yaprak alın sarısı gibi renkte ve kurumuş olacak. Güneş görmediği taktirde sorun ilerlemez eğer yara ilerleme kaydederse başka bir sorun belirtisi olur hemen fotoğraf yollayarak tekrar mesaj atabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba sumru hanim orkidemin iki yapragindan biri sarardı ve bende kopardim o yaprağı doğru mu yaptım acaba birde şimdi tek yaprağı kaldı yeni yaprak vermesi için ne yapabilirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Merve Durmaz orkidenizin tek yaprağının kalması son günlerini yaşadığına işaret olabilir fotoğraf yollarsanız nedenini çözebiliriz.

rebecca dedi ki...

Merhaba,
orkidemin üzerine eşya düştü ve en üstteki iki yaprağı gövdeden tamamen ayrıldı. Gövdenin orta yerinde bir boşluk var. Çiçeğim yaşar mı? Yaşaması için ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

Büyüme noktası kırıldı ise oradan artık yeni yaprak çıkaramaz düşük bir ihtimalle bakıma devam ederseniz yanlardan yeni yavru verebilir. Önümüz yaz olduğu için bu ihtimal biraz daha kuvvetli olabilir eğer çiçek dalı varsa budamayın oradan yavru verme ihtimalide var bir süre umutla bakmanız gerekiyor kesin bir şey söylemek çok zor bu yıl yavru alanlar sayfamızdan paylaştılar

kodtxt dedi ki...

Merhaba iki adet orkidemiz var birisi taşınan komşumuz çiçekleri gitti diye atmıştı bizde aldık saksısını vs. değiştik yaprakları filan güzel yeşillendi cılız bir çiçek sapı çıkardı bu sap ta bir gelişme olmadı bunu üçüncü boğumdan kestik ama yine çiçek vermedi bir türlü çiçek alamıyoruz.
Diğer orkidemizde çiçekli halde idi çiçekleri döküldü 3. boğumdan kestik ama hiç bir hareket yok sizce çiçeklenmeleri için ne yapmalıyız.

gokay dedi ki...

sn. tedris orkide için saksı değişimi genelde gereksiz. Değişecekse bile sadece saksı harcı değişmeli aynı şeffaf saksıyı yine kullanmalısınız. Bu çiçeklenme ve sağlıklı orkide için anahtar. Sorunuzun devamı saksıyla yakından ilgili olduğu için onu başta anlatmaya çalıştım. Ancak hava sıcaklığı 22-24 C civarı üstü oldu budama yapsak dahi çiçeklenme olmayacaktır sıcak dönemler yeşil kısımlar, serin dönemde çiçekleri görürüz. Çiçeklenme için sağlıklı orkide şart, sağlıklı orkidenin çiçeklenmesi için sıcaklığın 18-22C civarı olması da diğer şart. Yani sonbahar-kış döneminde çiçeklenmesini bekleyebilirsiniz. Orkide yılda 1 veya 2 kez çiçeklenir çiçekleri iyi bakımla üzerinde 6 ay kadar kalabilir sabırsız yetiştiriciler atabiliyor neyse ki biz onları alıp yeniden çiçeklendirebiliyoruz bunun için biraz sabır gerekiyor.

kodtxt dedi ki...

Hocam orkidenin saksısını yine şeffaf saksı ile değiştik evimizin yanındaki seradan toprak istedik bize ince kahve rengi ağaç talaşı gibi bişey verdi. Bu suyu tutuyormuş bunla doldurduk ağaç kabuğuna gerek yok dedi. O şekilde yaptık yaprakları vs. Çok sağlıklı büyüyor ama çiçek yok vitaminmi versek vitamin tavsiye edermisiniz isim olarak

gokay dedi ki...

sn. Tedris blogger profilimdeki iletişim adresinden toprağın ve orkidenin kök, genel görünüş, durduğu konum fotoğrafları, ince talaşın mili metre boyutu, bulunduğunuz bölge iklimi gibi bilgileri gönderirseniz ne olduğunu anlamaya çalışalım. Phalaneopsis türü orkideler için ağaç kabuğu garantili eğer talaş faydalı olsaydı dünyada her yıl milyonlarca orkide ağaç kabuklarında yetiştirilmezdi.

Unknown dedi ki...

Merhaba ablamin hediye olarak gelen 2 adet orkidesi vardı. Yanlışlıkla güneş ışığı altında uzun süre kaldığı için Yapraklarında sararmalar ve güneş Yanıkları oluştu. Köklerinde de aynı zamanda aşırı Sulamaya bağlı çürüme vardı. Çiçekler bana getirildiğinde kötü durumda idi. Elimden geldiğince köklerini temizlemeye ve sağlam kısımlar hariç keserek ayırmaya çalıştım. Çok az yeşil kök kalmıştı bunun yanında sararan ve ölen yaprakları da gövdesine yakın yerden keserek çıkardım. Sadece bir kaç yaprak ve kurumus dalları kaldı. Yaprakları kesmek konusunda doğru mu yaptım emin değilim. Orkide lerin eski hali ve benim yaptığımdan sonraki hallerini resim olarak paylaşabilirim. Onları kurtarmayı çok istiyorum ancak mümkünmu bilmiyorum yardimci olursaniz çok sevinirim.

gokay dedi ki...

sn. Nevra kesinlikle mümkün fotoğrafları göndermeniz çözümü hızlandırır. Fotoğraftan saksı büyüklüklerini anlayabileceğim şekilde olmalı, bulunduğunuz iklim, orkidelerinizin konumu bilgilerini vermeniz. Orkide bakımı çok kolay uygun konum ve sulamaya dikkat ederseniz çok uzun yıllar yaşatabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba Eşim evlilik yıl dönümünüzde orkide almış tek daldı dört çiçeği vardı bir ay sonra çiçekler kurudu iki tane dal verdi ve üzerinde tomurcuklar var yedi sekiz tane açmaya da başladı fakat açan tomurcuk sanki soluyor gibi normal mi bilemedim bana yardımcı olurmusunuz? Daha önce hiç orkide bakmadım. Doğu dan sabah güneşi alıyor tülün arkasın dan teşekkür ederim şimdiden sevgiler...

Unknown dedi ki...

Orkidem ust kisımdan çürümeye başladı..kurtarılabilir mi?

gokay dedi ki...

sn. Nihal Koyuncu çürümenin ne kadar ilerlediği önemli, tespit için farklı açılardan hastalık görülen kısımların fotoğraflarını rica ediyorum.

Unknown dedi ki...

Gordermis olduğum fotoğraflar için cevap gelmedi size ulaşti mi?

gokay dedi ki...

sn. Nevra fotoğraflar bana ulaşmadı hangi adrese göndermiştiniz?

gokay dedi ki...

sn. Meral Bahadır normal değil. Tomurcuk solmalarının en belirgin nedeni ortam ikliminin istenen koşulları karşılayamıyor olması veya sulama kaynaklı stres sorunlarından oluyor. Eğer sağlığını garantiye almak istiyorsanız saksı içi kökleri ve bulunduğu konumda bakım şartlarını değiştirmeden fotoğraflarını gönderebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba ben daha yeni orkide aldım fakat orkidelerimi 1saat kadar arabamn içinde unuttum ve çiçek ve yapraklarını sıcak pişirmiş çiçekleri döküldü ve yaprakları kahve rengine dönďü ne yapmalıym orkidelerim düzelirmi

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Semra Yıldırım güneş zararı olduysa geri dönüşü mümkün, aşırı sıcak oldu ve bitki haşlandıysa bunun garantisi yok. Sarkan yapraklar varsa onları temizleyin mantar enfeksiyonuna yol açabilir ışık almayan serin bir ortama koyun bir hafta kadar bekleyin yeşil yapraklar kaldıysa diri ve canlıysa umutlanabilirsiniz geri dönüşü mümkün olur. Yok tüm bitki kahverengine dönüşürse yapacak bir şey kalmaz. Fotoğraf gönderirseniz durum tespitini kesin ve net yapabiliriz. Geçmiş olsun iyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba, iş yerime orkide geldi. İşyerim avrupa yakasında ben anadolu yakasında oturuyorum. Eve götürmek istiyorum fakat toplu taşıma kullanmam gerekiyor. Bu durumda orkideyi nasıl paketleyip götürmeliyim ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sevgiler..

gokay dedi ki...

Sn. Öykü Avcı çalışmadığım yerden sordunuz. Önceki yıl kullanıcılarımızla dünyanın ilk orkide severin tatil seyehat rehberini hazırlamıştık ama orada toplu taşıma yoktu. Eğer çiçekleri büyük ve çatallıysa ve toplu taşıma çok sıkışıksa taşımanız zor. Aslında orkide çiçek dalı ve çiçekleri nakliyeye dayanıklıdır ancak aşırı baskılara dayanmazlar. Kafes yapın desem kurmak çok zor. Hava şartları taşımak için sorun değil eğer toplu taşımada koruyabilirim derseniz biraz maceralı da olsa taşırsınız. Kendim Ankara,dan bir kaç defa aldığım orkideleri minübüs ve otobüsle taşımıştım. Orkideyi görenler zaten size itinalı yaklaşıyor onlarda ezilmemesi için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Baktınız ezilme tehlikesi var değmesin çaylar sıcak deyip halkayı genişletebilirsiniz :)). Taşıma için biraz tenha saatleri seçmekte opsiyon olarak düşünülebilir. Umarım rahat bir yolculuk olur iyi günler dilerim.

Sibel dedi ki...

Iyi gunler benim orkidelerim hediye geldi hepside boceklenmis beyaz bir bocek turu beyaz pamukcuk gibi yapraklari yuvaliyorlar yardimci olurmusunuz ne yapabilirim yapraklarda catlamalarda var

Unknown dedi ki...

Merhabalar, 4-5 senedir orkide bakıyorum. Bu güne kadar sorunsuz ve bol çiçekle geldik. Ama bir aydır iki tanesinin üst yaprağında su damlacıkları şeklinde yapışkan sıvı oluştu. İkisi de yeni çiçek dalları veriyor. Acaba bu bir sorun mu? Şimdiden teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Funda Barış daha önce de bu soruyla pek çok kez karşılaştım bende aynı durumu yaşadım her hangi bir hastalık belirtisi değil, korkmanıza gerek yok. Muhtemelen güneşlenme süresi ile su dengesini kuramadığı zaman ortaya çıkıyor. Dokunmazsanız o damlacıkları yeniden emecek. Önceki yıllara göre suyu fazla verdiğinizi düşünüyorsanız biraz kısabilirsiniz. Yok her şey aynı diyorsanız gözlemlemeye devam edin köklerin uzun süre ıslak kalıp kalmadığına bakın, iklim ve bakım koşullarındaki değişimleri değerlendirin. Şimdiye kadar yabancı forumlarda bir kaç teori okudum ama kesin teşhisi kimse bilmiyor belki siz bulabilirsiniz.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Unkown çatlamalar sulama ile alakalı aşırı su içinde kalıyorsa yaprak çatlamaları görülebilir. Sizden ricam bakım koşullarını değiştirmeden bir kaç fotoğraf paylaşmanız. Böcekleri yakından ve net çekebilirseniz çok memnun olurum. Fotoğraflar, sizin izninize tabi olarak muhtemel bir hastalık bilgilendirme sayfasında kullanılabilir. Fotoğraf gönderemezseniz böceklerin şekillerini tarif ederseniz hangi tür olduğunu kesinleştirebiliriz. Renk-ayak sayısı-gövde yapısı-konakladığı yer- antenleri gibi belirgin özellikleri açıklayabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Benim orkidem neden dal vermiyo

gokay dedi ki...

sn. Nazlı konuyla ilgili başlık aşağıdaki linkte. Çiçeklenme dönemi bu aylardan sonra başlar yaza kadar sürer. Eğer 2. yıla döndü, bitki olarak sağlıklı ise ve hala çiçek dalı yoksa büyük ihtimalle sıcaklık ile alakalıdır. http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

Arzu dedi ki...

Merhaba benim orkidemin sorunu örümcek ağı ile başladı sonra küçük beyaz böcekler oldu onlar için ilaç aldım toprağını değiştirdim ama alt yapraklar sarardı son iki yaprak kaldı küçük bi kök verdi ama şimdi o da durdu bugün yapraklarında yumuşama gördüm ne yapmam gerekiyor

Unknown dedi ki...

Merhabalar, orkidemin yapraklari birden bire sararip dokulmeye basladi hepsi teker teker sarriyor neden acaba? Köklerinde curukler vardi o yuzdendir diye koklerini budadim fakat hala sarariyor fotograf nasil gonderebilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Arzu ilaç kullanmanıza hiç gerek yoktu. O böcekler yüksek nemden dolayı çürüyen toprak ve köklerle beslenen zararsız böceklerdi. Sulamayı kısarak sorunu çözebilirdiniz. Son halini görmeden nasıl düzeleceği konusunda kesin bir şey söyleyemem sulamaya dikkat etmelisiniz. Geçmiş olsun

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Eda Demir orkidebakimi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhabalar. Orkidem daha bir aylık yaprakları sararmaya ve çiçekleri dökülmeye başladı aldığım günden beri saksısına ve toprağına müdahale etmedim daha sağlıklı görünmesi için ne yapabilirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sems Doğan sararan yaprakların tam gövdeye birleşim yerlerini varsa siyah bölgeleri ve genel görümü fotoğraflamanızı rica ediyorum. iletişim: orkidebakimi@gmail.com

Unknown dedi ki...

Merhaba, geçen sene edindiğim orkidem bir buçuk ay kadar sonra çiçeklerini döktü; budamasını yaptım; herşey sıkıntısızdı. Ancak eylülde çiçek yerine iki yavru verdi; sonra yavru yapraklar olduğu gibi kaldı iki daldan da iki çiçek dalı verdi; 3 çiçek tomurcuğu vermişken iki hafta yurtdışına çıktığımdan bakımını yapamadım ve geldiğimde yaprakları tek tek hafifçe sararıp döküldü. Yapraksız kalan orkidemin ama dalları kök tarafından kahverengileşti; tepeden de sararıyor; dibinde beyaz pıtırcıklı pamuk gibi bir olay var. Yardım ederseniz çol sevinirim; ne yapabilirim? Yavruları da çiçekleri de açmadan kaybedeceğimi düşünüyorum; üzülüyorum. Şimdiden teşekkğrler

gokay dedi ki...

sn. Yıldız Akel orkidebakimi@gmail.com adresine fotoğraf rica ediyorum.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidemin ortadaki yaprağı yana doğru yattı neden

Unknown dedi ki...

Iyi gunler.. Yaklasik 3 yillik bir orkidem var.. Iki dal vererek tomurcuklandi fakat yapraklari hizli bir sekilde sararip ustu sadce iki tane kaldi... Yer degisikligi yaptim yazin durdugu yer smdi kalorifer yanmadigi icin oturma odasina aldim orada iki bina arasi gunes pek gormuyor... Sulama isini npk icerikli besin suyu ile yapiyorum sizce sorun ne olabilir.. Tesekkurler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. sukur oksuzali orkidenizin sararan yapraklarının dip kısımlarının bir kaç fotoğrafını facebook sayfamıza yükleyin oradan bakalım eğer taç çürüklüğü yaşıyorsa bu ciddi bir sorundur erken müdahale gerekir. Her ihtimalde gövdeye su değdirmeyin, mümkün olduğunca havadar kurak bir alana alın. Petekler yansaydı yanına yaklaştırın derdim ama petekler yanmıyor demişsiniz. NPK gübresinin içeriği nedir, ne kadar suya kaç gr gübre katıyorsunuz?

Unknown dedi ki...

Iyi gunler suanda yanan petegin yaninda gubre sivi sekilde 1 litre suya bir kapak azot fosfor potasyum. Seklinde sulama islemi yapmayalim mi yani

gokay dedi ki...

Sulamayı yine yapacaksınız yöntem şu şekilde olacak. Su dolu bir kaba orkidenizin tabanını, yarısından bir parmak yukarı su çıkacak kadar suya batırıp çıkarmalısınız, böylece gövdeye hiç bir zaman su değmeyecek. Gübre eğer orkideye özel üretilmiş ise üzerinde yazanı unutun 1/3 dozajında kullanın. Eğer orkideye özel üretim değilse ne kadar doz kullanacağınızı bilmek mümkün değil çünkü her gübre farklı yoğunlukta veya karışımda olabilir. Uygun dozu öğrenmek için tuzluluk ölçer gerekir. Bu nedenle ya kullanmayın veya çok çok düşük dozajda kullanın gübre miktarı fazla geldiği için yapraklarda sararma olabilir. İyi günler dilerim

Unknown dedi ki...

Merhabalar, orkidemin üzerine birşey devrildi ve yaprakları kırıldı zedelendi ne yapılabilir?

Adsız dedi ki...

Orkidem iki haftadır herşey iyiykeb dün üç yaprağı elimde kaldı sarı pembe arası renk oluştu ve düştü ne yapmam gerekiyor niçin böyle olmuş olabilir bilgilendirir misiniz

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Adsız orkideniz büyük ihtimalle taç çürüklüğü yaşıyor. Eğer mantar kopan yaprakların koptuğu hizadaki gövde kısma da geçtiyse o bölgede kararma yapmış olmalı. Gövde kararma yaptıysa ne yazık ki bunun geri dönüşü yok. Fotoğraf gönderirseniz kesin teşhisi koyabilirim. İyi günler dilerim

Unknown dedi ki...

Merhaba sumru hanim orkidemin koklerinde sorun var ama anlamiyorum siyahlanma vat neden acaba

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zeynep Çakır köklerdeki siyahlanma hastalık olabilir, nem düşüklüğüne bağlı kök kuruması olabilir. Hangisi olduğunu anlamak için fotoğraf görmem gerekiyor sumru19@gmail.com adresine fotoğraf gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Poyraz dedi ki...

Merhabalar orkidemin 9 aydir benimle benim orkidemin sorunu su yapraklari cok yesil ve yeni cikan bi kac yaprak asagiya sarkiyor. Asagiya dogru uzuyor sebebi ne olarabilir. Birde orkidemin yapraklari catliyor ortadan orkidem hediye oldugu icin ayri bi yere sahip bence rica etsem yardimci olabilirmisiniz. Napmam lazim? Unutmadan ekleyeyim bi dal kucuk cikmis uzamis uzerinde iki tane tomurcuk var. Simdiden tsk ederim

gokay dedi ki...

Yaprakların yana yatık veya aşağı sarkıyor olması doğal olanı, aslında sizin aldığınız orkidenin yaprakları yukarı büyüyecek şekilde dizayn özel bir fanusun içinde yetişiyor ve böylece üretimi ve pazarlaması kolay bir ürün elde ediliyor. Eve gelince orkide doğasına uygun yaprakları yana yatık büyüyor eğer çok fazla aşağı sarkıksa ya aşırı sulanıyordur veya çok susuz kalıyordur. Yapraklardaki çatlamalar aşırı sulama nedeniyle olur iki veri birleştirildiğinde orkideniz fazla sulanmış gibi görünüyor. Kökleri de çürümüş olabilir ve kök olmadığı için susuz kalıp yapraklarını aşağı sarkıtmış olabilir. Fotoğraf gönderirseniz kesin teşhis koyabilirim. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhabalar. Oncelikle yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim. Iki orkidem var. Iki gun evvel birinin yapraginda kararma olusmus. Bugun yazinizi okurken farkettimki mantar olma olasiligi var. Yapraklarin birer bolgesinde koyu kahverengi lekeler mevcut. Size foto gondermeyi beceremedim ne yazik ki. Nasil onlem almaliyim. Insallah cok gec kalmamisimdir. Tesekkurler.

Ciceksever dedi ki...

Iyi akşamlar.yaklasik 1 aydır belkide daha fazladır baktigim bir orkide var. Ablamdaydı sonra bana verdi.kotu durumdaydı bende çiçekçiye götürüp bakımını yaptirdim.cok sulanmış ama sonrasında yaşayacağını söyledi çiçekçi.haftada 1 kere suladım.yaklasik 2 fincan kadar.ama çiçekçide bakımını yaptırdığım günden beri 3 veya 4 tane alttan sırayla yaprağı sararıp döküldü.fazla sulamaya mi bağlı diye sulamasinida geciktirdim sulamadım.ama bu sararan yapraklar cok genç.bu durum korkutuyor beni bu yüzden.ne önerirsiniz acaba.yanitinizi bekliyorum mutlaka

Beyazorkidemm dedi ki...

Merhaba. Ocak ayinda hediye orkide geldi. Ve bu hafta en alttaki yapraklardan biri sarardi asagiya dogru egri duruyor. Ama tum tomurcuklar cicek acti. Anlamadigim ölüyor mu duzelir mi o yaprak

gokay dedi ki...

Merhaba beyazorkidem hiç bir şey olmayabilir, sorun da olabilir sararan yaprağın dip kısmının bir fotoğrafı teşhis için yeterlidir. sumru19@gmail.com adresine veya facebook sayfamıza gönderebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhabalar orkidemin yaprakları zamanla döküldü ve şuan hiç yaprağı kalmadı sadece sapı kaldı. Ve toprağı fazla ıslak. Orkidemi kurtarmam için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz. Şimdiden çok teşekkürler.

gokay dedi ki...

Tüm yapraklar dökülmeden önce yazsaydınız bir şeyler yapabilirdik, bundan sonrası için yapılabilecek en iyi seçenek kalan kısmı atmaktır.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidelerimin üçünde de aynı sorun oşdu. Sarı tomurcuk şeklinde bal gibi bir sıvı var yapraklarında. Ayrıca bunlar daha sonradan koyu kahve ve siyah hali alıyor. Ne yapmam gerk acaba?

Adsız dedi ki...

Merhabalar, orkidemin yaprakları tamamen sarardı. Bu arada sürgün vermişti. Tomurcuklanıyor gibi. Ben de yaprakları kesip, saksıyı temizleyip,toprak değiştirdim.Acaba kurtulur mu? Teşekkürler . Nilgün

gokay dedi ki...

Merhaba Nilgün hanım gövdesi ve kökleri sağlamsa kurtulabilir ama tüm yaprakların sararmış olup gövdesinin sağlam kalması pek mümkün değil. Ancak güneşte çok uzun süre kaldıysa o zaman tüm yapraklar sararır ama bitki yaşadığı için yeniden kendini toparlayabilir. Geçmiş olsun iyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba bana 3 hafta önce orkide geldi suanda cicekleri axik fakat alttaki 2 saprakta sararma toplu bir halde ne yapamaliyim. Lütfen yardımci olun

gokay dedi ki...

2 yaprakta sararma varsa bu taç çürüklüğüne işaret eder, önemli bir hastalıktır erken müdahale edilmelidir. Durum tespiti için fotoğraf gönderirseniz daha iyi sonuç alırız.

bernaaaa dedi ki...

Merhaba ben yeni doğum yaptığım için bana hediye gelen orkideye bakamadım toprak ve saksisini degisemedin tamami solmuş görünüyor tekrar hayata dondurebilirmiyim

gokay dedi ki...

Merhaba Berna hanım öncelikle tebrik ederim, orkidenin saksısını veya toprağını değiştirmenize gerek yok, önemli olan bakım sürecini doğru yapmak. Solmadan kastınız çiçekler mi yoksa yeşil yapraklarda mı sorun var?

Unknown dedi ki...

Orkidemin yaprakları dibinden çürüyor nasıl bir tedavi uygulayabilirım

Unknown dedi ki...

Orkidemin toprağını değiştirdim ama şimdide yapraklarının dibinden çürüyor ve yaprakları düşüyor iki yaprağı kaldı ne yapa bilirim yardım istiyorum sızden

gokay dedi ki...

Merhaba Dilek hanım orkideniz büyük ihtimalle taç çürüklüğü yaşıyor. Kesin teşhis için fotoğraf gönderebilirsiniz. Taç çürüklüğü tedavisi ancak zirai ilaç kullanımı ile mümkün oluyor. Eğer gövde tamamen çürümediyse etken maddesi Thiophanate methyl olan bir ilaç kullanabilirsiniz. En küçük boy alın 2l suya 1 çay kaşığı ilaçtan koyup tüm bitkinizi ve toprağı ilaçlı suyla yıkayın. Zirai ilaç kutusunun üstüne kırmızı kalemle büyük bir çarpı ve tehlikeli yazısı koyabilirsiniz, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Saklaması biraz sıkıntılıdır önlem almakta fayda var. Geçmiş olsun iyi günler dilerim.

Esra dedi ki...

Merhaba benim orkidem çiçek açmıyor küçük küçük tomurcukları var fakat çiçek olmuyor onlar.

gokay dedi ki...

Merhaba tomurcuklar sonuçta ne oluyor? Kuruyup dökülüyor mu? Uzun süre tomurcuk kalıp sonra mı dökülüyor? Tam açarken mi dökülüyor? Bir kaç fotoğraf gönderirseniz pek çok bilgi verebilir.

Gizemm dedi ki...

Merhaba ilk defa orkide bakiyorum ve pek bilgim yok orkide bana subat ayinin ortasinda geldi cicekleri mart sonuna dogru dokuldu sonra ben yerine degistirip biraz daha gunes alan bi noktaya koyup sulamasina devam ettim simdi tomurcuklarindan cicek acti fakat en altaki kucuk yaprak sararmis ve yumusamis diger bi yapragimda da ufak bozuk para buyuklugunde hafif bir delik gibi yarak donusu incelmis acaba sorun ne olabilir isterseniz foto fa gonderebilirim. İyi ramazanlar

gokay dedi ki...

Merhaba sn.Gizem fotoğraf gönderirsen kesin teşhis olur. sumru19@gmail.com adresine göndere bilirsin. Sana da iyi ramazanlar dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkideyi çok seviyorum diye 3 ay önce erkek arkadaşım doğum günümde hediye etti ve çok sevindim çok iyi baktığımı düşünüyordum ama şimdi orkidemin çiçekleri döküldü ve 4 yaprağı vardı yaprağın birisi döküldü diğeri de sararmış ve o da dökülecek sanırım yani 2 yaprağı kalacak ve dallarında da sararma oldu çiçek döküldükten sonra çiçekçiye sordum sararan dalı kes dedi ben de dallarındaki sararan kısımları kestim bu sefer kestiğim yerde sarariyor anlamıyorum normal ev koşullarında duruyor pencere kenarına bir sehpa koydum hava alsin diye tülü de biraz çekiyorum çok güneş gelmesin diye acaba hava sıcak klimalı bir odada mi tutmalıyim sürekli yoksa çok mu şu verdim haftada bir iki defa veriyorum yeni halinden eser yok bol çiçekli yemyeşil yaprakliydi şimdi sadece dalları var ve 3 yaprağı ve biri sararmis tabi ne yapmam gerekiyor cicegimin eski haline dönmesi için yorumlara bakıyorum 3-4 yıl yaşatan var neden benim ki 3 ay da bu hale geldi yardımcı olursanız inanin çok sevinirim

Unknown dedi ki...

Merhaba,

3 yıllık orkidem bulunuyor, son derece güzel olan bitkimin yaprakları yumuşadı ve büzüştü bununla birlikte çiçeklerini dökmeye başladı. Hastalandığını düşünüp saksı değişimi yapıp tüm çürümüş kökleri ayıkladım aynı zamanda limonlu su ile yapraklarını da temizledim. Sadece ortasından bir yaprak veriyor şu anda ve tüm çiçeklerini döktü. Sizce yumuşamış yapraklarını kesmelimi yim?

Unknown dedi ki...

Orkidem hediye geldi yaklaşık bir aydır bende bakimiyla ilgili arastirmalar yaptim ama alt yapraklari hep sarardi neden olmuş olabilir ve ne yapmam gerekir yardimci olursaniz cok sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Burcu Grs. orkidenizi 700ml lik bir saksıya aldıysanız sorun yok ama daha büyük bir saksıya aldıysanız mutlaka değiştirin. Yapraklar yumuşadıysa ve büzüştüyse en az yarısını kesin boş yere nem kaybına neden olmasınlar zaten sararıp düşecekler. Bir süre kısmi gölgede dursun ilk kökleri gördüğünüzde durumu düzeliyor demektir.

gokay dedi ki...

sn. Nurbanu Tuncer orkidenizin gövde kısmının yakından çekilmiş bir fotoğrafı ile genel görünümünü sumru19@gmail.com adresine göndermenizi rica ediyorum. Durumu değerlendirdikten sonra size gerekli bilgiyi vermeye çalışacağım.

gokay dedi ki...

Merhaba Merve hanım mesajınız gözümden kaçmış umarım orkideniz iyidir. Sulama nedeniyle olabilir önlem olarak sulamayı haftada bire çekin. Sararan yaprağın gövdeye bağlandığı kısmı ve bakım koşullarını hiç değiştirmeden orkidenizin bir kaç fotoğrafını sumru19@gmail.com adresine gönderirseniz ne yapmanız gerektiğini kesinleştirebiliriz. İyi günler dilerim.

Alya dedi ki...

Orkidemin hiç çiçeği kalmadı ve alt yaprağı yırtılmış napabilirim?

Unknown dedi ki...

Merhabalar
İlk defa orkide bakıyorum. Çiçeklerini döktükten sonra 3. Boğumun biraz üstünden kestim. Daha sonra budadığım dallar sararmaya başladı sonra da yapraklar sararıp dökülmeye başladı ama kökleri yeşil ve sağlıklı görünüyor. Şu an 3 yaprağı kaldı bu yapraklar da dökülür mü ya da ne yapmam lazım?
https://i.hizliresim.com/pnjQ1r.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Alya orkideler kışın çiçek açar yaza doğru çiçeklerini dökerler bu doğal bir süreçtir. Solmuş çiçek dalını dipten 4 parmak kadar yukarıdan budayıp çıkarabilirsiniz. Yaprağın yırtılması genelde uzun süre susuz kalıp fazlaca sulandığında olur sulama düzenine dikkat edebilirsiniz bazende genetik bir sorundur orkidelerde sık sık rastlanır önemli bir problem değildir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Reyhan Yeşil Çiçek dallarının sararması normal bir durum onu dert etmeyin istediğiniz zaman dipten budayabilirsiniz ancak fotoğraftaki açıdan hastalık var mı yok mu tam emin olamadım. Belirtiler taç çürüklüğünü işaret ediyor ama görünürde yok, kaç yaprağı sararıp döküldü? Sulama aralığınız kaç günde bir? Başka bir saksı içine koyuyor musunuz?

Unknown dedi ki...

10 günde bir 1 saat kadar su dolu bir kapta bekletiyorum. Alttan ve üstten toplam 6-7 yaprak sararıp döküldü ortada 3 yaprak kaldı. Geceleri beyaz saksıya koyuyorum genelde gündüzleri şeffaf saksıyla güneş almayan bir cam önüne. Özellikle görmek istediğiniz bir kısmı varsa daha detaylı fotoğraf da yollayabilirim

Unknown dedi ki...

Bir de son birkaç suyuna orkide için aldığım özel bitki besininden koydum ondan zarar görmüş olabilir mi?

gokay dedi ki...

Şimdi durum daha netleşti. Öncelikle sulamanızı 4-5 günde bire indireceksiniz. Sulamayı saksı üst seviyesinin 2 parmak altında bırakacaksınız toprak üstü hiç bir zaman ıslanmayacak. Sürekli şeffaf saksıda mümkün olan en uzun süreli ışık alacak ama perde arkasından alacağı bir konumda duracak. Bu süreçte besin vermeyin verecek olursanız sulama suyunuzu kaynak suyu veya arıtma su kullanın, besleme dozu da firmanın yazdığının 1/3ü kadar olsun. Eğer 2-3 hafta içinde yeni kökler göremezseniz yine mesaj atın. Kolaylıklar dilerim.

Unknown dedi ki...

Çok teşekkür ederim :)

Unknown dedi ki...

Minyatür orkide toprakta kökleri çürüdüğü icin temizledim arap sabunu ile yaladım tarvinladim ve suya koydum kök kalmadığı icin son yaprağı var ve ortadan yaprak gorunuyor ama son yaprakta sararmaya başladı ne yapmam lazım bilemedim kaybetmek istemiyorum

gokay dedi ki...

Bir fotoğraf gönderirseniz ne yapacağınızı söyleyebilirim.

Unknown dedi ki...

Orkidem tam cicek acacakti bebgim orkideyi cekti ve duaurdu tomurcuk olan kisimlardan kirildi tekrar nasil cicek actiriim

Unknown dedi ki...

Merhabalar oncelikle iyi günler. Ben Kocaeli den yazıyorum. Yaklaşık 2 ay öncesinde anneme bir Orkide hediye edildi. Bakımının nasıl yapılacağını çok fazla bilmiyoruz. Yanlış bir şey yapıp Orkidenin solmasını istemiyoruz. Sadece çok fazla suyu sevmediğini ve perde arkasından Güneş alması gerektiğini biliyoruz. Bu 2 aylık süreçte üç dört defa dibinden olmak üzere sulama yaptık. Yeni bir tane yaprak ve dibinden bir iki tane ışkın verdi ve 1 2 yaprağında sarı ve kahverengi renkte lekelenmeler oldu sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz ve nasıl bir bakım izleyeceğimiz de tam olarak bilmiyoruz. Bize yardımcı olabilirsiniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkür ederiz.

Unknown dedi ki...

Merhaba benim orkidemin yaprağı çürümeye başladı ne yapabilirim kurtarmam lazım eger kaybedersem çok üzülürüm yardımcı olursanız sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. unknown facebook sayfamıza veya sumru19@gmail.com adresine çürüyen kısımların fotoğrafını göndermenizi rica ediyorum.