İzleyiciler

Orkide Sulama

Orkide Sulama
Evde yetiştirdiğimiz orkideler tropik ve yarı tropik ormanlarda ağaç üzerlerinde kökleri havayla temas edecek şekilde yaşamaktadır. Kökler o kadar gelişmiştir ki hava neminden faydalanabilir ve zaman zaman yağan yağmuru emip içerisindeki besinleri alabilecek yapıdadır. Sık yapılan hata bu koşullar düşünüldüğünde orkidenin sık sık sulanma ve yüksek su ihtiyacı olduğunun zannedilmesidir. Oysa kökler gün içinde çoğunlukla kurudur.

Orkide sulama kendi başına bir sanattır. Eğer bir orkide hastalanmışsa büyük ihtimalle yanlış sulamadan kaynaklanmıştır. Orkide sulama diğer ev çiçeklerini sulamaya benzemez. Bu sebeple yapılması gereken şey bitkinin yaşam koşullarına uygun sulama mantığını kavramaktır.

Orkide nasıl sulanır?

Daldırma yöntemi; Bu yöntemde suyun kök boğazını geçmesine izin vermeden saksı kova içerisine daldırılır. Tüm saksı materyali ıslanana kadar bekletilir. Sudan çıkarılan saksı, suyu süzülerek yerine kaldırılır. Eğer bir süre sonra saksı altlığında su birikirse dökülür. Bu yöntem pratik ve kullanışlıdır ancak orkidelerinizde herhangi bir hastalık görülürse tek kovadan yapılan sulamalarda hastalığın diğer bitkilere sıçraması kaçınılmazdır.
Orkide Sulama
Dökme sulama; Bu yöntem musluk altında veya sulama kabıyla üstten sulama yöntemidir. Orkide sulamada genel kabul görmüş bir kural saksı harcı tamamen ıslanana kadar sulamaktır. Bu nedenle dökme sulamada bol suya ihtiyaç vardır. Eğer su kaynağınız orkideler için uygunsa çeşme altına tutarak sulama yapabilirsiniz.

Ne zaman sulama yapmalıyım?

Saksı ağırlığı ölçülerek sulama zamanı tespit edilebilir. Bu yöntemde önce suya doyurulmuş saksı ağırlığı not edilir. İlerleyen günlerde bir kaç gün arayla tekrar saksı ağırlığı ölçülür.  Baş parmağınızı 1. boğumuna kadar saksı harcına soktuğunuzda eğer saksı harcı kurumuşsa sulama vakti gelmiş demektir bu ağırlık not edilerek ileride yapılacak sulamalarda yalnızca saksı ağırlığı ölçülerek sulama zamanı tespit edilir. Aslında sulama zamanı tespit etmede en iyi yöntem baş parmak yöntemidir. Ancak sürekli eller kirlendiği için biraz zahmetli olur. Özellikle ofiste orkide bakımı yapanlar için en uygun yöntem kurşun kalem yöntemidir. Bu yöntemde dışı boyalı, cilalı olmayan tahta kurşun kalem 2,5-3 cm kadar saksı harcının tam merkezine yakın yere batırılır. Zaman zaman kalemin ucu çıkarılıp kontrol edilir. Eğer kalem ucu kurumuşsa sulama yapılır.

Orkide kökleri her zaman nemli olmayı sevmez. Zaman zaman hafif kuruma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sulama zamanını tespit etmek orkideler için hayati önem taşır.

Sulama yaparken nelere dikkat etmeliyim?

  • Akşam sulamaları bakteriyel ve mantari hastalıklara davet gibidir. Bu nedenle sulama sabah veya öğle saatlerinde yapılmalıdır.
  • Sulama kök boğazını geçmeyecek şekilde yapılmalı yaprak aralarına su kaçırılmamalıdır. Eğer su kaçarsa kağıt mendille emdirilerek alınmalıdır.
  • Saksı altlığında su kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Hastalıklı bitkiler varsa daldırma yöntemiyle sulama kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Sulama suyu orkidenin bulunduğu ortamla aynı sıcaklıkta olmalıdır.

Ne sıklıkla sulama yapmalıyım?

Dünyanın en geniş çiçekli bitki ailesi için bu sorunun tek bir cevabı ne yazık ki yoktur. Cattleya gibi bazı orkide türleri kurumayı severler, paphiopedilum, phalaenopsis gibi orkide türleri ise her zaman biraz nemli kalmayı severler. Orkide türü yanın da bir çok değişik faktör sulama sıklığını etkiler.

Saksı Türü
Orkide bakımında toprak veya plastik saksılar kullanılabilir. Plastik saksılar yukarıdan aşağı doğru yavaş yavaş kururlar. Saksı üzeri kuru olsa dahi saksı merkezi nemli kalabilir. Bu nedenle daha seyrek sulanmalıdır.
Toprak saksılar gözenekli yapısı sayesinde çevreyle etkileşim halindedir. Plastik saksılara göre daha dengeli ancak daha hızlı kuruma yaparlar. Bu nedenle daha sık sulanmaları gerekir.

Saksı Harcı
Saksı harcı karışımına göre sulama sıklığı çok farklılık gösterebilir. Sphagnum yosunu gibi yüksek su tutucu bir malzeme veya ince taneli saksı harcı kullanılıyorsa seyrek sulama yapılmalıdır. Ağaç kabukları ve iri taneli saksı harçları çabuk kururlar bu sebeple daha sık sulanmaları gerekir.

Çevre
Buharlaşma hızı sulama sıklığını önemli ölçüde etkiler. Nemli yerlerde, serin ve durgun havalarda buharlaşma yavaş olacağından seyrek sulama, kuru ortamlarda, sıcak havalarda ve hava sirkülasyonu olan yerlerde kuruma çabuk olacağından sık sulama yapılmalıdır.
Ülkemiz orkide yetiştiricilerinin hem fikir olduğu sulama sıklığı; yazın hafta da 2-3 kez, kışın hafta da bir veya on günde bir şeklindedir. Yukarıda geniş anlatımı yapıldığı üzere kesin tarifin olmadığını vurgulamakta fayda var. Genel sulama sıklığını vermekteki amaç olası yanlışlıklardan korumaktır.
Sulama suyu nasıl olmalıdır?

Orkideler su ihtiyacını süngerimsi kökleri sayesinde hava neminden ve yağmurdan karşılarlar. Yağmurun yapısı incelendiğinde içerisinde yer yüzünden havalanan toz zerrecikleri, çeşitli mineraller ve polenler bulunur, toplam çözünmüş madde miktarı (EC) çok azdır. Bu koşullar düşünüldüğünde sulama suyu çok az tuz içermelidir. Yani sulama suyumuzun EC değeri düşük olmalıdır.

Toplam çözünmüş madde miktarı (Yaklaşık değerlerdir)
Şebeke suyu 0,5-0,7 ms/cm
Kaynak suyu 0,25 ms/cm ( Şişe suların üzerinde EC olarak yazar )
Yağmur suyu 0,02-0,1 ms/cm

Sulama da kullanılabilecek sular
  1. Yağmur suyu
  2. Kaynak suları
  3. Şehir şebeke suyu
  4. Ters ozmoz RO (Reverse osmosis)
  5. Deiyonize su
Şehir şebeke suları orkideler için genel de uygun olmamasına karşın son zamanlar da üretilen hibrit türler musluk sularındaki tuzu tolere edebilecek türlerdir. Eğer musluk suyu kullanılacaksa bir kaç gün güneşte dinlendirilerek klorun uzaklaşması sağlanmalıdır. Şebeke suyuyla yapılan sulamalarda saksı harcı üzerinde beyaz renkli tortu oluşuyorsa yeni bir su kaynağı bulmakta fayda vardır.

Su kalitesi gübreleme işlemini yakından ilgilendirmektedir. Su kaliteniz düşükse yalnızca gübreleme dönemlerinde daha kaliteli sulama suyu kullanırsanız orkideleriniz tuz zararı görmeyecektir. Temiz su kaynaklarıyla zaman zaman yapılan sulama, fazla tuzları temizlemenize yardımcı olacaktır.

Tamamen iyonlarından arındırılmış sular yalnız başına kullanılmamalı şebeke suyu gibi başka bir suyla harmanlanarak kullanılmalıdır.

86 yorum:

orkidem dedi ki...

benim orkide toprağında beyaz ince yuvarlak birşeyler var acaba mantarmı. neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verirseniz sevinirim

Adsız dedi ki...

benim orkidem var topraginda yosunlasma olmus orkideme bu yosunlar zarar verirmi yosunlari nasil gidere bilirim

Unknown dedi ki...

ORkideniz havasız ortamda kalmışsa ve cok su vermışseniz yosun yapması kacınılmaz olur . tül arkasından gün ışığı görmesi gerekir ve 10 günde bir kere orkide vitaminiyle sulanmalı

fatos tufan dedi ki...

Bircok cicekcide satilan bitki besinleri verilebilir mi?

Sami Özsoy dedi ki...

dahi anlamındaki de ayrı yazılır; hal eki olan değil. her de ayrı yazılmıyor.

Unknown dedi ki...

benim de bir orkidem var ve yaprakları soluk gibi acaba bisorun olurmu

Buşra dedi ki...

Oisimde 4 tane orkidem var cam yok güneş görmüyorlar 2 tanesi 3 günde soldu diyebilirim. Ne tavsiye edersiniz?

Adsız dedi ki...

Yazılarınız çok bilgilendirici. Ancak de ve da eklerinin nasıl kullanılacağını öğrenmenizde yarar var. Hep ayrık yazarsanız olmaz.

Adsız dedi ki...

çok güzel bilgiler verilmiş emeği geçenlere teşekkürler

Adsız dedi ki...

bir çiçek binlerce güzelliktir...

Unknown dedi ki...

orkidemin yapraklarının altında su tanesine benzer lekeler var dokununca ellerime yapışıyor.yapışkan bir sıvı acaba yanlış yaptığım bir şeymi var..

gokay dedi ki...

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-hastaliklari.html

Muhtemel bir hastalık belirtisi fotoğraf yollayabilirseniz daha kolay tespit yapabiliriz.

Unknown dedi ki...

benim orkidemin yaprakları tavşan kulağı gibi aşağı düşüyor ve çiçekleri sararıp döküldü.çiçeksiz kalan dalı da sararmaya başladı.köklerde de benekler gördüm toparlanmasını istiyorum ama yanlış birşey yapmaktan korkuyorum.yardım lütfen

gokay dedi ki...

Merhaba sn şafak bir kaç fotoğraf yollayabilirseniz çabuk teşhis koyabiliriz. Yollayamazsanız sorularım. Orkide nasıl bir saksıda duruyor? Sulamayı nasıl yapıyorsunuz? Bulunduğunuz bölgenin nem durumu nasıl? Ortam sıcak mı? Orkide nerede duruyor direk güneş görüyor mu? Köklerde kahverengi sarımsı renk değişikliği varmı. (Yeşil ve gri normal orkide kök rengi)

Unknown dedi ki...

adam bize orkide hakkinda bilgiler vermis. Siz takmissiniz de da eklerine. Dil ve anlatim sinavinda miyiz arkadasim? Konumuz yazim kurallari mi?

gokay dedi ki...

Sn. Gümüş aslında herkezin haklı olduğu bir konuya farklı pencereden bakıyoruz yazım kurallarına uymalımıydık evet uymalıydık zaten yazım denetiminde nereyi düzeltmeniz gerektiği gösteriliyor düzeltilmemesinde bir kasıt mı var evet de da lar kasıtlı olarak ayrı yazıldı, sizin de söylediğiniz gibi konunun özünde orkide bakımı var önemli olan konuyu en iyi şekilde aktarmaya çalışmaktı bizde onu yapmaya çalıştık. Ancak her fikre açık bir insan olarak olumlu olumsuz tüm eleştirileri duymak isterim kullanıcımızın bizi uyardığı konuda farkında olmadan bir hata da yapmış olabilirdik eleştiri gelişimdir bize düşen görev eleştirilerden yola çıkarak kendimizi geliştirmek. Değerli yorumlarıyla bizlere katkı sağlayan tüm orkide severlere teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

benim orkidem 1 ay önce hediye geldi 15 tane çiçeği var şeffaf saksı içinde fakat dışında birede seramik saksısı var iki saksı arasında köpük var toprağın üstüne de beyaz taşlar koyulmuş hiç oynamadım sadece birazını aldım taşların kökler havasız kalmasın diye.sulamayıdaköklerin toprağın üstünden yaptım son 4 gündür 2 çiçeği soldu ve köklerde kahverengileşerek içleri boşalmaya başladı zaten geldiğinden beri hiç çiçek açmadı çok önemli benim için ölmesini istemiyorum acil cvp yazaesanız çok sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Funda Gertel orkidenizi sadece şeffaf saksıda kalacak şekilde 2. saksıdan çıkarın. Köklerin ve genel görünümün bir kaç fotoğrafını yollarsanız ne olduğuna çabuk karar verebiliriz. Köklerin hava alması suyun tabanda birikmemesi orkide için hayati önem taşır.

Unknown dedi ki...

tabandaki köklerim hala yeşil yapraklarımda öyle sanırım zamanında müdahele ettiik.diğer dıştaki saksıyı düşünmeden sulama yapmışım ve altta su birikmiş ve havasız kalmış diğer saksıdan çıkarıp tabandaki suyu boşallttım umarım hemen toparlar.çok teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

merhaba,
orkidem daha 4 günlük fakat açmamış tomurcukları sararmaya,köklerinde de çürümeler oluşmaya başladı.ne yapmam gerekiyor?yeni bir saksıya alsam çürüyen kökleri temizleyip çiçeğimi kurtarır mıyım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nazlı Dagerik sizden bir fotoğraf rica ediyorum önemli bir sorun da olabilir, yer değişikliği vb. etkilerle olan geçici çok da önemli olmayan bir sorunda olabilir. Görmek sorunu kalıcı şekilde çözmemize yardımcı olacaktır. Çürüyen kökler, yapraklar size farklı gelen yerleri fotoğraflayabilirsiniz. Hoşçakalın.

Sılay. dedi ki...

Sumru hanım merhaba, umarım iyisinizdir size hayran olduğumu belirtek isterim çünkü orkideleri bu kadar sevip emek vermek ve soruları yanıtlamak zaman ve emek istiyor olsa gerek..
Ben şuan tek bir orkide besliyorum, inanır mısınız her gün inceliyorum ve açsın diye gözünün içine bakıyorum. Bugün hazır bir orkide besini aldım; arkada kullanım talimatında şöyle yazıyor: "Kasım ve şubat ayları arasında ayda bir, diğer aylarda bitki hızlı gelişirken, 8 ila 10 günde bir tekrarlayın."
Burada bitki hızlı gelişirken kısmını tam olarak çözemedim size bir sorayım dedim. Çiçekli olduğu zamanı mı kastediyor ve orkideyi 10 günde bir gübrelemek biraz sık değil mi? Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.. :)

betül dedi ki...

Merhaba, orkidemin bir tane çiçeği solmaya başladı ama iki tomurcuk da acıyor. Çiçek ne kadar duruyor acaba bir problem var mı anlayamadım. Şimdiden teşekkürler.

Unknown dedi ki...

Merhaba,
Benim orkidemin üst kökleri kurumaya başladı ve bazılarının içi tamamen boşaldı,çiçeğinin de bazılarında kahverengi lekeler var,şeffaf saksısında, üzerinde ağaç kabukları var,hediye geldiğinde çakıllar vardı ama onları aldım,ayrıca dökme sulama şeklinde hafta da bir suluyorum,güneş ışığını da perdenin arkasından almasını sağlıyorum.Fakat sorun ne anlamadım,yardımcı olursanız sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Betül genelde 1 hafta 10 gün arayla açar ve yaklaşık aynı arayla solar. Özellikle hibrit orkideler aynı anda açması için üretilirler. Yer değişikliği, iç ortam iklim değişikliği açma zamanını etkileyebilir açan tomurcuğu geciktirip açmışın solmasına neden olabilir. Sorun olup olmadığını anlamak için biraz erken saksı içi kökler yeşil ve canlı renkteyse, yapraklarda, çiçekte sarkma, delinme vb. bir farklılaşma yoksa büyük ihtimalle sorun yoktur.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Burcu Kar Ankara için veya şöyle söyleyim kurak iklimler için üst köklerin kuruması içinin boşalması olağan bir durum. Çiçeklerdeki lekeler muhtemel sizden almadan önce olmuştur çünkü o hastalık yüksek nem ve düşük hava sirkülasyonunda olur. İçanadolu bölgesinde kuraklıktan dolayı ilaç kullanmadan sorun çözülüyor ancak lekeler ne yazık ki kalıcı oluyor. Eğer lekelerde büyüme veya çoğalma varsa ozaman fotoğraf yollamanızı rica ediyorum başka bir sorun olabilir. Şuana kadar yaptığınız uygulamalar doğru. Sulamayı daldırma yöntemi şeklinde yapmanız daha iyi olur. Kurak iklimlerde daha iyi sonuç veriyor.

Unknown dedi ki...

İyi günler ben subat ayında 2tane çiçek dalı bulunan orkide almıstım temmuz ayında çiçekleri döküldü 1ay sonra burada tarif edildiği üzere budadım suanda alttan çiçek dalı verdi bir tanesi bayagı uzadı simdi bir tane daha cıkarıyor benm sormak istediğim sağlıklı olarak çiçeklenmesi için ekstra bişeyler yapmalı mıyım ve eski çiçek dallarını ne yapmalıyım durmalılar mı suanda onlarda sararma felan yok onlar da çiçek verirler mi çok merak ediyorum tesekkurler. phalaenpsis.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Merve Kurt anlatımınızdan orkidenize iyi baktığınız anlaşılıyor. Çiçekler için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok ancak düzenli gübreleme mutlaka yapılmalı çiçeklerin büyüklüğünü ve yaşam süresini doğrudan etkileyecektir.

Eski çiçek dalları dursun sararmadığı sürece heran onlarda canlanabilir. Eğer kendini güçlü hissederse aynı anda diğer çiçek dallarıyla beraber çiçeklenebilir çiçekler biraz küçük olsa da muhteşem görünümde olacaktır.

angel dedi ki...

merhaba benim orkidem 1 aylık şeffaf saksı ve dışta beyaz porselen saksı var ikisinin arasında su birikintisiyle geldi bende suyunu değiştirdim 2 hatfada bir su koydum içine ama yeşil yaprakları dökülüo ve kökleri sarardı ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Angel
İlk iş sudan ve 2. saksıdan çıkarmak olmalı. Sulamayı kesin kökler grileşene kadar su vermeyin. Fotoğraf yollayabilirseniz durumu daha net öğrenebiliriz.

cerduy dedi ki...

merhaba sumru hanım 4 gün önce orkidem hediye geldi. şimdilik bir sorun yok hatta tomurcuk olanlarda açtı. 2 saksı içinde.şefaf plastik ve seramik saksıya koyulmuş. camın önüne petek yanına koydum.uygun bir yermidir. direk güneş ışığı almıyor. perdeler çekili durumda . solmadan tedbir alma istedim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. cerduy öncelikle 2. seramik saksıyı dikkatli kullanın tabanda kesinlikle su kalmasın. Bunun dışında petekten biraz uzak konumlandırın çünkü petek civarı ani sıcaklık değişimleri olur ve genelde evin diğer bölümlerine göre kuraktır. Aydınlık, hava akımlarına kapalı, petekten uzak bir alan bulmalısınız. Özellikle cam önü en kötü yer olabilir cam tarafı soğuk, petek tarafı sıcak ve kurak perde cam arası etkisi ise tam çöl iklimi olur. Kaktüs için uygun orkide için uygun olmayan bir alan.

özgee dedi ki...

merhaba.bana 1 hafta önce işyerıme orkide çıçeği geldi.eve getırıken soğukdan mı yolda mı zarar gördü bilmiyorum çiçekleri soldu tomurcukları da kurudu.köklerı de dışarı çıkdı ve uç kısımlardan kurumaya başladı.ilk gün su verdim 2.saksıdan çıkardım.sadece plastık saksıda.tabanda su da yok.niye soldu anlamadım :(

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özge uygulamalarınız doğru. Tahmininizde doğru gibi gözüküyor büyük ihtimalle yolculuktan etkilenmiştir. Ortam sıcaklığı veya klima, pencere-kapı önleri vb. hava akımı yapacak etkilerde çok hızlı solmalara yol açabilir. Köklerin dışarda olması sorun değil orkidenin doğası gereği oluşan bir durum. Sulamaya dikkat edin çok sık sulayıp kökleri çürütmeyin 4-5-6 günde 1 sulama ideale yakın oluyor. Facebook sayfamızı takip ederseniz orada köklere bakarak sulama konusunu anlatacağım çok güzel bir uygulama işinize yarayacağını tahmin ediyorum. Eğer içim rahat olsun diyorsanız orkidenizin köklerini ve genel durumu gösterir fotoğraf yollayabilirsiniz o zaman daha net cevap verebilirim. Çiçek sapı kuruyorsa orkide budama sayfamızda anlatıldığı gibi 3. gözden budama yapıp yeniden çiçeklenmesi için teşvik edebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

merhaba benim de orkidem var. hediye geldiği için saksının toprak uzerinde beyaz yaşlar bukunmaktadır. bu beyaz taslar sulama yapmama engel olur mu? taşları kaldırmam mı gerekiyor? tesekkurler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Öznur Özkan taşları, süsleri, kaldırmanız gerekiyor. 2. bir saksı varsa bakımını öğrenene kadar ondan da çıkarabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba kökleri, su dolu küçük bir tüpün içinde hediye olarak geldi orkidem. Ne yapmalıyım? Saksıya almalımıyım? (Orkidemin saplarında köklenme yok) selcane

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selcane sizdeki orkide canlı orkide değil kesme çiçek olarak satılan orkidelerden. Suda durmayla veya saksılamakla köklenmez orkide özel laboratuvar ortamında köklendirilerek çoğaltılabilmektedir. Yavru vererekte çoğalabilir ancak onun için elinizde bir tane canlı anne orkide olmalı. Tüpe koyulma sebebi yolculuğa daha iyi dayanabilmesi için. Vazoya alıp uzun bir süre izleyebilirsiniz suyunu 3-4 güne bir yenilemek, alt kısmından her su yenilemede bir parmak kadar kesmek, 18-20 C odada rüzgar, petek, klima gibi dış etkilerden korumak orkide çiçeklerini izleme sürenizi uzatır. Sevgililer gününüzü kutlarım. Umarım birgün canlı orkide ile aramıza katılırsınız. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba sumru hanım benim orkidem çiçeklenme dönemine girdi tomurcuk veriyor ama tomurcuklar biraz büyüyüp kuruyarak dökülüyor önlemek için ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

sn. Seda Ay tomurcuk dökülmesi sadece sulama kaynaklı değil genelde tomurcuk dökülmesinin 3 temel nedeni var. 1- Sıcaklıktaki ani değişim, aşırı sulama, fazla gübre kullanımı, hava akımları, petek, klima etkisi vb. etkilerin biri veya bir kaçı. 2- Meyve sepetlerinden çıkan etilen gazı, evde yapılan boyalar, sigara vb. kimyasal etkiler (daha çok çiçekler üzerinde etkili) 3- Böcekler ve hastalık etkisi En sık karşılaşılan nedenler genelde 1. şıka bağlı stres kaynaklı tomurcuk dökülmeleri. Böcek etkisi çiçeklerde delinmeler, yırtılmalar, yapraklarda sararma delinme vb. etkilerle tespit edilebilir. Bakım koşullarınızı değerlendirdiğinizde hangi nedenler olabileceğini bulabilirsiniz. Durumu netleştiremezseniz koşullarınızı açıklayıp beraber hangi şıkkın neden olabileceğini bulabiliriz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Babam ameliyat oldu, geçmiş olsun diye beyaz renkte orkide yollamislar fakat bakımı olarak hic bir sey anlamadım geleli 3 hafta oldu salona gunes isigi dik olarak gelmeyen ama gunes alan bir yere koydum hic su vermedim küçücük bir plastik saksinin içinde duruyor ne yapmamı önerirsiniz çok güzel bir çiçek, mavfolmasını istemiyorum

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tobiko sol eğer babanız ameliyattan sonra kendisi bakacak ise yapılacak iş o sağlığına kavuşana kadar bakım yapmak ve sonrasında bakımını öğretmek olacak. Öncelikle konumlandırma yapmak gerekiyor ki doğru konumlamışsınız, sonra saksısı tül, taş vb. herhangi birşeyle kaplı ise onlardan çıkartmalısınız ve sulama yapmanız gerekiyor. Sulama çok basit tek orkide için en uygun yöntem daldırma sulama yöntemi bunun için yoğurt kovası, maşrapa, veya benzer bir kap kullanabilirsiniz. Orkide saksısının yarısını 1 parmak kadar geçecek şekilde ılık suyla doldurup saksıyı içine oturtacaksınız bu şekilde 5-10 dakika bekleyecek süre değişken olabilir çok uzun olmaz ise sorun yok. Bekletmeden sonra sudan çıkarıp tüm suyunu süzdürüp yerine kaldıracaksınız, bu işlemi kışın 5,6 günde bir yazın 3,4 günde bir yapacaksınız sayfamızı takibe alırsanız yeni sulama yöntemimizi ve detayları öğrenebilirsiniz yeni anlatımda tam profesyonel sulama şekli aktarılacak böylece günlerden bağımsız doğrudan orkidenin ihtiyacına göre bakım yapabileceksiniz. Temel bakım bu sonrasında ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sayfalarımızdan edinebilir aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Babanıza şifalar diliyorum hoşçakalın.

Pınar dedi ki...

Merhaba, iki hafta önce hediye gelen orkidemi, iki saksı ve süs çakılları ile birlikte tutmaya devam ettim. Üç gün içerisinde tomurcukları kurudu ve bir çiçeği kuruyarak döküldü. Bunun üzerine bir su bardağına yakın miktarda dinlenmiş şebeke suyuyla suladım ve devamında iki hafta içerisinde iki kez daha suladım. Tül arkasından güneş ışığı alıyor. Yeşil yapraklarda sıkıntı yok ancak, çiçeklerin taçyaprakları beneklenmeye başladı. Köklerinde de beyaz noktalanmalar var. Mantar gibi gelmedi bana gerçi. Yeni tomurcuklar da yine kurumaya yüz tutmuş. Bunun üzerine sitenizi buldum. Okuduklarıma göre ikinci saksıdan çıkarıp süslerini topladım. Seramik saksıda straforların üzerine yerleştirilmişti. Şuan sadece plastik saksıda duruyor. Bundan sonraki adımım ne olmalı sağlığına kavuşması için, yardımcı olursanız sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Pınar
Straforların üzerinde durması çok iyi olmuş sayfalarımızı çiçekçilerde takip ediyor demek ki artık direk suyun içinde vermek yerine straforla tabanı yükseltme fikrini uygulamaya başlamışlar. Doğrusuda bu ancak asıl bakım aşamasında plastik saksı ile bakım yapmak daha uygun 2. saksıdan çıkarmış olmanız iyi olmuş. Tomurcukların kuruması stres kaynaklı olabilir orada sorun yok. Köklerdeki beyaz benekleri bir kullanıcımızın tespiti ile daha iyi anladık zaten sorun yoktu ama daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Uzun süre susuz kalıp sulandıktan hemen sonra görünüyor aslında hastalık değil köklerin doğal yapısı bu şekilde ancak susuzluk belirtisi olması açısından benim için iyi bir saptama oldu. Sulamayı daldırma yöntemiyle yapmanız su ihtiyacının daha iyi karşılanmasını sağlayabilir. Yapılabilecek fazla bir şey yok çiçekler solunca 3. gözün üstünden budama yapıp yeniden çiçeklenmesi için teşvik edebilirsiniz. Fotoğraf yollarsanız konum ve genel sağlık durumunu değerlendirebiliriz.

Not: Fotoğrafın biri saksı içi kökleri gösterir şekilde olmalı.

Pınar dedi ki...

Sumru hn,
Yardımcı yorumlarınız için çok teşekkürler! Fotoğrafları hangi adrese göndermem gerekiyor?

gokay dedi ki...

Fotoğrafları facebook sayfamıza veya sumru19@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

2 hafta once hediye orkide geldi 3 tohum actiktan snra alt gvdelerdeki ayri ayri 2 yaprakta solmalar basladi nedeni ne olabilir ?

gokay dedi ki...

Sn. Ufuk Demirel fotoğraflarınıza baktım normal bir solma gibi görünüyor havalar ısındıkça orkide çiçeğinin ömrü kısalıyor yaz mevsimi yeşil kısımların büyüdüğü bir dönem. Orkide sonbahar-ilkbahar dönemi arasında çiçekleniyor şimdi yeni yaprak çıkarmak için kendini hazırlıyor. Çiçeklerin erken solmasına etki eden faktörler hava sıcaklığı, hava akımları, ortam nemindeki düşüklük, yeterli sulama yapılmaması gibi başlıca nedenler ancak mevsim faktörü şuan önde görülüyor.

Unknown dedi ki...

Merahabalar benim orkidemin dallari kurumaya basladi ne yapmam lazim? Cicekleri de 3ay once döküldu.

gokay dedi ki...

Eğer orkideniz susuz kalıyor veya fazla sulama sonucu köklerde çürüme yaşadıysa çiçek dallarında kurumaya neden olabilir. İhtimaller artırılabilir orkidenizin sağlığından şüphe ediyorsanız fotoğraf yollayabilirsiniz fotoğraflar mutlaka genel görünüş, köklerin ve gövdenin yakın plandan çekimleri olsun.

Not: Çiçekler solduktan 2-3 ay sonra çiçek dalının kuruması aslında normal bir durumdur, önümüzdeki aylarda yeni çiçek dallarının bekleyebilirsiniz. Orkideniz çok sağlıklı olabilir sadece olasılıkları sıralamaya çalıştım.

Unknown dedi ki...

merhaba orkide hediye edildi 1 haftadır benimle altına tabak koyup sulayın demişler ama çiçeğin yapraklarının dibinde örümcek ağı oluşmuş ve yapraklarının kenarları kahverengi olmaya başlamış ama hiç saksısını da degiştirmedim şeffaf saksıda ne yapmam gerekiyor içim gidiyor öyle gördükçe bana acil döner misiniz lütfen

Unknown dedi ki...

Merhabalar fulmaks adında bir sıvı bitki besini aldım. Bunu orkideye kullanabilir miyim üzerinde saksı bitkileri için yazıyor

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Seyma Bozkurt şeffaf saksıda bakıma devam edebilirsiniz saksı değiştirmek için baharı bekleyebilirsiniz, isterseniz sonraki bahara kadar bile sarkıtabilirsiniz. Örümcek ağları, örümcek ağı ise sorun yok ancak küflenme ise o zaman sorun var. Çünkü eğer aşırı sulandıysa yaprak uçlarında kararma, saksıda küflenme meydana gelebilir iki belirtinin aynı anda yer alması biraz tehlikeli görünüyor. Eğer fotoğraf yollama şansınız varsa blogger profilimden mail atabilirsiniz durumunu kontrol etmeye çalışırım veya fotoğrafları bir yere yükleyip linkleri gönderebilirsiniz. Fotoğraf yollayacak olursanız saksı içi kökleri, örümcek ağlarını, toprağın hemen üstündeki gövdenin yakın plan çekimi ve genel durumu gösteren açılardan fotoğraflar olsun belki her hangi bir sorun olmayabilir geçici bir durumda olabilir fazla üzülmeyin mutlaka sorunu tespit ederiz.

gokay dedi ki...

sn. Aksaray ak. markanın önemi yok içerik önemli eğer içeriği yazarsanız veya ürünün linki varsa gönderirseniz kullanılabilirliğini söyleyebilirim.

Unknown dedi ki...

Tabi ki yazayım. http://ticiz.com/p512311-fulmaks-sivi-organik.html içerik ve marka aynı. Yalnız benim aldığımda burda yazılanlara ek olarak saksı bitkileri için kullanılır yazıyor

gokay dedi ki...

İçerik olarak orkide de böyle bir içerikli ürün daha önce görmedim. Kullanılabilir mi çok emin değilim. Bu içerik daha çok bahçe toprağında yetişen bitkiler için geçerli. Çünkü aynı bakteriler orkide toprağında yok. Doz ayarlamasında yine sıkıntı var ne kadar doz gerekli olduğunu EC metre (tuz ölçer), PH metre (asitlik ölçer) ile kontrol etmek gerekir. Kendi kullandığım ürün Aksaray Tarım il müdürlüğü karşısında Yonca tarımdan almıştım ilgili linki atıyorum oradan temin edebilirsiniz. Doz olarak 2 litre suya 1/3 çay kaşığı.

http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUCTS/pro_detay.asp?gId=3&fId=110

gokay dedi ki...

Diğer kullandığım gübre orkideler için üretilmiş ancak ben fark tespit edemedim doz ayarı yapıldıktan sonra her ikisininde kullanımı çok kolay. https://www.compo.com/international/products/Liquid-Fertilizer-for-Orchids.html

Unknown dedi ki...

merhaba ben daha öncede yazmıştım ama fotoğrafta attım hatta orkidemin tek dalındaki çiçekler döküldü bende döküldüğü yerden budadım. ama diğer dallardaki çiçeklerde yavaş yavaş soluyor ne yapmam lazım bana dönerseniz sevinirm

Unknown dedi ki...

çok teşekkürler sn Gökay.

gokay dedi ki...

sn. Seyma Bozkurt sanıyorum böceklerden kurtuldunuz. Orkide çiçekleri 2 aydan 6-7 aya kadar üzerinde kalabilir eğer ki koşullar olumsuzlaşırsa erken solma yaşana bilir. Süre normal ise solması doğal süreç içerisinde gerçekleşiyor demektir. Yapmanız gereken çiçek dalını budamak.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-budama.html

Unknown dedi ki...

sn. Gökay budadım dalıda inşallah iyileşir çiçek.teşekkür ederim ilginiz için.

Unknown dedi ki...

dahi anlamında olmayan de leri ayırdığınız için okuyamadım.

gokay dedi ki...

sn. Gülçin Alp bilgisayarımda 10 yıldır kelime denetleyicisi kullanıyorum, ben hata yapsam bile o düzeltiyor. Eğer sitemiz içinde domatiz, patatez yazıyorsa yanlışlıkla olmamıştır. Daha önceki yıllarda da hocalarımız aynı konuyu iletmişlerdi. Zamanın koşullarına göre(site işleyişiyle alakalı) hazırlanmıştı belki artık değişime geçip pek çok düzeltme ve ilave yapılabilir.

Unknown dedi ki...

ARKADAŞLAR MERHABA
DENENMİŞ BİR TARİF VERECEĞİM;BİLİNEN DOĞRULARIN AKSİNE AYLARDIR OLMASI GEREKN ŞEKİLDE BAKTIM İLERLEYEN BİR ŞEY OLMADI,GEÇEN HAFTA TOPRAĞA BİLDİĞİMİZ BİTKİ TOPRAĞI ALDIM O BÜYÜMEYEN CILIZ ÇİCEK YAPRAK AÇTI BİR HAFTADA VE PENCERE KENARINDA BOL IŞIK VE GÜNEŞ ALIYOR ÇOK MUTLUYUM

Unknown dedi ki...

Selamlar orkidenin nemi sevdiği ve yapraklarının sprey ile islatilacagini okudum fakat burada yaprak aralarına kaçan suyun mendil ile islakligini alin diye bir cümle ye takildim bu hangisini uygulayacagiz

gokay dedi ki...

Orkidenin nemi sevdiği doğru Malezya, Singapur gibi tropik iklimlere bakarsanız nem oranı %80-100 arası değişiyor, her gün yağmurlu her gün güneşli. Dolayısıyla yapraklar yağmurla ıslanmasına karşın hemen güneşle buluşuyor, zaten dış ortamda yaşadığı için taze havayı sürekli alıyor. Ev ortamında ise siz yağmuru veriyorsunuz, hemen peşine güneşli saatler geldiğini düşünelim ancak veremediğiniz şey havadar ortam. Özellikle sahil şeridinde, karadeniz ikliminde spreyleyerek sulama taç çürüklüğüne yol açar, yağışlı aylarda bu risk katlanarak artar. Çok kurak aylarda spreyleme yapabilirsiniz, sprey ince taneli olsun topaklanıp damlaya dönüşmesin. Genel olarak benim tavsiyem su ihtiyacını köklerden karşılamanız yönünde.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidem dün hediye geldi
Balkonlu odada peteğin yanına koydum. Petek ile balkon kapısı yan yana. Bu sayede sıcaklığı dengelemek istedim. Bugün sabah 8.30 civarı suladim. Plastik ve seramik içinde olduğu için çiçeği kaldırıp fazla suyun olup olmadığını kontrol ettim biraz birikmisti o biriken suyu döktüm. Size yeriile ilgili nasil fotoğraf atabilirim?

gokay dedi ki...

orkidebakimi@gmail.com adresinden fotoğraf gönderebilirsiniz. Konumlama bakım için çok önemli

Şule dalkıran dedi ki...

Merhaba benim orkidemin kökleri çürümüş hiç sağlıklı kökü yok bütün kökleri kestim çok üzgünüm ne yapmalıyım ölmesini istemiyorum tekrar köklendirebilirmiyim nasıl bir yol izleyebilirim tavsiyeleriniz neler lütfen yardım eder misiniz

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şule Dalkıran orkidenizin durumunu anlyabilmem için bir fotoğrafını facebook sayfamıza gönderebilir misiniz?

Adsız dedi ki...

Merhabalar orkide hediye geldi bugün 3. Günü ve hala sulamadım nasıl sulamalıyım

gokay dedi ki...

Sulama yapmadan önce orkidenizin saksısı çok önemli standart şeffaf saksıda ise daldırma yöntemini kullanabilirsiniz, eğer dizayn edilmiş bir başka saksı içindeyse süslerinden arındırıp varsa şeffaf bir saksısı ona kadar temizlik yapmanız gerekiyor. Şu sıralar şeffaf standart saksılar 5 güne bir sulanır. Seramik bir saksıda ise bakımı sulaması çok zor şeffaf bir saksıya geçmenizi öneririm.

Unknown dedi ki...

Merhaba,
Benim orkidemi büyük bir saksıya koydum. Haftada bir daldırma yöntemi ile suluyorum ancak 1 hafta geçtiğinde orkide toprağının üst kısımları kurumuş olmasına rağmen alt kısımları hala nemli kalıyor. Bu şekilde suluyor olmak çok mantıklımı? Yoksa haftalarca bekleyip bütün saksının kurumasını mı beklemeliyim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Deniz Kocaboğa büyük saksıda orkide bu yüzden yetiştirmek mümkün değil, size daha küçük şeffaf bir saksıya geçiş yapmanızı öneririm, o zaman rutin sulama prosedürünü izleyebilirsiniz. Büyük saksıda tabana kadar kurumayı beklemek kısmi bir çözüm olabilir, tabana en az baş parmak kalınlığında meşe odun kömürü, su tutmayan köpük vb. materyaller doldurulup sonra orkide toprağının yine iri taneleri ile dolum yapmak çözüm getirebilir. Meşe odun kömürü mangal kömürü olarak geçer bakteri üremesini engellemek gibi önemli bir özelliği vardır.

Unknown dedi ki...

Merhabalar

Orkideme 2 haftadir 4-5 gun araliklarla su veriyorum ancak butun suyu dis saksiya birakiyor. Hic su almiyor. Uzun sure farkinda olmadan iki saksi arasinda su ile kaldi. Tabi ki buyuk yapraklardan birini ve bir dali kaybettim. Ancak simdi su almamasj normal mi? Tavsiyelerinizi rica ederim

Tesekkurler

gokay dedi ki...

Orkide toprağı çok fazla su tutan bir toprak değil, suyun büyük kısmını bırakması çok normal sulama aralığınız iyi, çok dikkat etmeniz gereken en önemli konu köklerin uzun süre su içinde kalmaması sulama sonrası tabana biriken suyu mutlaka dökmelisiniz hepsi bu kadar.

fatoş dedi ki...

Merhaba benim şuan 3 tane orkidem üçüde yeni fakat nasıl besleyeceğimi bilmiyorum seramik kap içerisindeler ne yapmak gerekiyor

gokay dedi ki...

Merhaba Fatoş hanım, öncelikle yapmanız gereken orkidelerinize uygun bir alan seçimi yapmalısınız. Bunun için direk güneş ışığı almayan mümkünse perde arkasından güney cephesinden ışık alan bir konum seçebilirsiniz, yoksa en uzun süre ışıklanacağı alanı seçebilirsiniz. Sıcaklık gün boyu 20-26C civarı olmalı. Klima, kalorifer peteği, soba, hava akımı ve sıcaklık değişimi yüksek olan alanlardan uzak tutun çiçekleri çok erken soldurabilir. Konumlama 1. adımdır. Bunu bir kere doğru yaptığınızda geriye sulama işlemi yapmak kalıyor. Elinizdeki saksı bir dizayn olduğu için sulama işleminde biraz zorlanacağız (tabanında su tahliye deliği olmadığını varsayarak yazıyorum) ortalama 4-5 günde bir 150ml suyu tüm saksıya eşit şekilde dökmeniz gerekecek. Eğer tabanda delik varsa daha fazla su dökebilirsiniz ancak tabandan akacağını unutmayın. Kesin bir sulama yöntemi ve programı istiyorsanız saksının nasıl dizayn edildiğini görmem gerekiyor bunun için sumru19@gmail.com adresine fotoğraf gönderebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba oncelikle sayfanızı cok faydali buldum ama cozemedigim birkac sorunum oldu orkidem uzun sure susuz kaldigi icin yapraklari tamamen kendini birakti nasil kurtarabilirim bilmiyorum cicekcim ölür bu dedi ama nasil yapacagimi bilmiyorum

gokay dedi ki...

sumru19@gmail.com adresine fotoğraf gönderin, kesin teşhis koyalım. Uzun süre susuzluktan kasıt kaç gün, bulunduğu ortam hangi iklim koşullarında ve çok yakınında petek, klima gibi bir iklimlendirici var mıydı?

Unknown dedi ki...

Merhaba.Bana da hediye gelen bir orkidem var. Ilk geldiğinde şeffaf saksının dışında tasarımlı büyük bir toprak saksıda geldi ve şeffaf saksının içinde olduğunu fark etmedim gayet iyi gizlenmisti. Fark ettigimde yeni büyük şeffaf bir saksı aldım. Saksısını değiştirdim ve kökler yukarida kaldığı icin sulamayı yukarıdan yaptım. Tüm çiçekleri soldu döküldü. Köklerde fıstık yeşili ve sarı renkte olmaya başladı ara ara da üst kısımlardan çürükler olduğunu görebiliyorum fakat saksı yeni değişim olduğu icin kenarlarda ağaç kovukları oldugundan kökleri de göremiyorum. Kurtarmak icin ne yapabilirim köklerin sararması ve cicekılerin dökülmesi neyden olabilir?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Arzu Kiper orkidenizin bir kaç fotoğrafını sumru19@gmail.com adresine rica ediyorum. Fotoğrafta saksının yanında bardak vs. gibi bilindik bir referans olsun saksı boyutunu anlamaya çalışacağım. Hangi iklimde yaşıyorsunuz? Orkide size geleli kaç gün oldu, ne kadar zamanda çiçekleri soldu? Bu bilgilerde sorunu çözmemize yardımcı olur iyi günler dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhaba , ben orkidemi yeni aldim ve ustten icme suyuyla sulayip altta biriken suyu döküyorum.daldirma yapmiyorum yani.sorun olur mu? Bir de kac gunde bir sulamaliyim?

gokay dedi ki...

Sorun olmaktan ziyade iyi bir uygulama devam edebilirsiniz. Eğer nemli iklimde oturuyorsanız 5-6 günde bir, kurak iklimde oturuyorsanız 4 günde bir sulama yapabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidemi fazla suladığım için yaprakları ve çiçekleri döküldü dallarında hafif sararmalar başladı.Orkidemi nasıl kurtarabilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba Derya hanım yeşil olan tüm yapraklar sararıp döküldü ise ve merkezi karardıysa yapacak fazla bir şey yok. Kökler hala canlı ise çok nadir de olsa yeniden gövde verebiliyor ama bu en az 2 yıl sürecek bir süreç. Eğer hatıra ise manevi değeri için bakıma devam edip şansınızı deneyebilirsiniz.