İzleyiciler

Orkide Saksisi
Orkide saksısı nasıl olmalı?

Orkide türleri arasında istekleri bakımından bir çok farklılıklar vardır. Saksı seçimi yaparken bitki ihtiyaçları göz önüne alınarak iklim şartları ve bizim bakım şartlarımıza göre saksı seçimi yapmak sağlıklı orkideler yetiştirmek için hayati önem taşımaktadır. Seçeceğiniz saksı türü sulama sıklığını, gübrelemeyi ve sık sulamada karşılaşacağınız tuzlanma problemini etkileyecektir. İsterseniz orkide yetiştirmek için en sık kullanılan orkide saksılarını yakından inceleyelim.

En çok kullanılan orkide saksıları

  • Plastik saksı 
  • Toprak saksı 
  • Sepetler

Plastik Saksılar

Kurak iklimlerde ve iç mekanlarda buharlaşma yüksek olduğundan nem isteği yüksek bitkiler için plastik saksı kullanımı nem dengesi açısından daha iyi bir seçenek olur. Epifitik (Epiphyte) orkidelerin aynı yaprakları gibi kökleriyle fotosentez yapabilme özellikeri olduğundan şeffaf saksı kullanımında köklerin güneş görmesi sağlanır. Şeffaf saksıların bir diğer avantajı kök bölgesini izleyebilme şansı tanımasıdır. Bu sayede köklerde herhangi bir zararlanma var mı veya sulama zamanı gelmiş mi tespit edilebilir ayrıca saksı çeperine zararlıların yuva yapma şansı olmadığından sağlıklı saksılardır. Hafif ve sağlam olmaları avantajları arasında olmasına rağmen uzun boylu orkideleri taşımakta güçlük çekmeleri tek dez avantajları sayılabilir. Dış mekanlara yerleştirildiklerinde mutlaka saksı sabitlenip devrilmesi engellemelidir.
Orkide saksısı

Toprak Saksılar

Nemli bölgeler için daha uygun bir saksıdır. Sıcak iklimlerde bitki kökünü serin tutar. Ağır olması sebebiyle dış mekanlarda yetiştirilecek orkideleri devrilmekten korur, özellikle uzun boylu orkideler için bu özellik iyi bir avantaj sağlar. Fazla sulama yapılması durumunda suyun fazlasını gövdesinden tahliye edebilir. Gözenekli yapısı köklerin hava almasını sağlar. Hafif nemli ortamlardan hoşlanan ve iki sulama arasında kurumasına müsade edilen orkideler için iyi bir seçimdir.

Sepetler

Hindistan cevizi liflerinden yapılmış sepetler asılarak yetiştirilen orkideler için vazgeçilmez bir seçenektir. Hafif olması, uzun süre çürümeden kalabilmesi kullanımını kolaylaştırır. Her yerinden hava almasından dolayı plastik saksılara ve toprak saksılara göre çok daha sık sulama ihtiyacı vardır. Gelişmiş kök yapısına sahip orkideler için iyi bir seçimdir. Bünyesindeki bitki besin elementleri orkideyi besler.

45 yorum:

Adsız dedi ki...

Benım orkıdem war saksısnda sabıt durmyo
Saksısı sefaf onu sefaf saksyla birlikte porselen
Saksıya koysam bişey olurmu

gokay dedi ki...

Asıl seramik orkide saksısı yanlardan ve alttan delikli böyle bir saksıda hiçbir sorun olmaz. Hatta daha dekoratif olur. Sizin porselen saksınızın deliksiz olduğunu tahmin ediyorum bu nedenle sulama dönemlerinde suyu mutlaka süzdürdükten sonra saksıya almalısınız. Eğer bulunduğu ortam çok nemli ise sorun oluşturabilir orta anadolu gibi kurak iklimlerde büyük sorun olmaz.

Unknown dedi ki...

benim orkidenin türünü bilmiyorum.. yeni aldım.. saksısı illa şeffaf mı olmalı yoksa kahverengi saksılarda kullanılabilirmi? toprağı da normal toprak olsa birşey olur mu? iyice kök sarmış.. bunu nasıl, ne yapmam gerekir? yardımcı olabilirmisiniz? lütfen.. bu çiçek benim için çok değerli.. yetiştirmesi biraz zor gibi görünüyor korkuyorum..

gokay dedi ki...

Merhaba sn Önal saksısının illa şeffaf olması gerekmiyor. Köklerin fotosentez yapma özellikleri olduğu ve acemi yetiştiriciler için kökleri takip etme şansı tanıdığı için genelde şeffaf saksı tavsiye ediliyor. Yaşadığınız şehre göre yani ortamın nem durumuna bağlı saksı seçimi yapabilirsiniz. Kurak bölgelerde az delikli, nemli bölgelerde daha fazla delikli seramik saksılar, kendi aldığınız plastik saksılar ancak mutlaka drenaj deliği olan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Orkideyi yeni aldığınıza göre muhtemelen onun enaz 1 yıl saksı değişimine ihtiyacı olmayacaktır. Büyük saksıya geçiş sulama sorunları ve çürümeleri beraberinde getirebilir. Aynı büyüklükte dekoratif başka bir saksı seçebilirsiniz. Köklerin her yeri sarmış olması normal bir durum ancak saksıdan çıkıp aşırı taşmaya başlarsa o zaman saksı değişimi yapmanız gerekecek. Saksı harcı konusunda kesin ve net bir durum söz konusu normal çiçek toprakları orkideler için olmaz kesinlikle denemeyin. Saksı harcı için kullanabileceğiniz malzeme türleri orkide toprağı konusunda yazmıştık ortak özellikleri havadar olmaları, su tutabilmeleri ve bozulmayan maddeler olmalarıydı. Normal çiçek toprakları orkideler için tane boyutu olarak çok küçük kalır bu nedenle uygun olmaz.

Orkide bakımı kesinlikle zor değil sitemizi okursanız gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Sadece farklı. Farklı noktaları öğrendiğizde hafta da maksimum 5 dakikanızı alacak. Aklınıza takılan başka sorular olursa lütfen tekrar yazın bu çiçekleri yetiştirmek çok büyük bir zevk umarım aynı zevki sizde yaşarsınız.

Unknown dedi ki...

Sn tuzun, öncelikle herkesle tek tek ilgilenmenize hayran kaldım.. biliyorum sizi biraz rahatsız ediyorum ama elimde değil.. şimdi ben orkideye normal çiçek toprağı kullanıp saksıyı değiştirdim.. tomurcuklar dökülmeye başladı.. ben onu alıp başka bir saksıya (biraz daha büyük olana) diksem olur mu? çünkü kökleri dışarda kaldı..

gokay dedi ki...

Normal çiçek toprağında tomurcukların dökülmesi normal. Orkide kökleri bol oksijene ihtiyaç duyar bu nedenle iri taneli malzemeler kullanılmalı.

Büyük saksı ve normal çiçek toprağı köklerin çürümesi için yeterli iki etken. Ne büyük saksıya geçin, nede normal çiçek toprağı kullanın. Köklerin dışarıda kalması orkidenin en güzel süslerinden biri. Eğer nemli iklimlerde yaşıyorsanız orkide resimlerinde yazdığınız gibi harika görüntüler elde edebilirsiniz. Bazı orkideler hiç toprak olmadan yaşıyorlar yakında orkide türlerinde onlarıda açıklamaya çalışacağım. Tavana asıyorsunuz kökler açıkta veya küplerin içinde muhteşem bir görüntü. Tropikal vahşi ormanlar evinize geliyor. Diğer çiçekler gibi düşünmeyin orkideler klasik bakımdan çok farklı ancak farkı zorluk olarak algılamayın.

Not: Normal çiçek toprağını orkide toprağı bulamadığınız için kullanıyorsanız size bir kaç tarif önerebilirim.

TUĞBA dedi ki...

merhaba,
ben yeni bir orkide edindim 3 lü olarak saksısı seramik ve delikleri yok sulamasını nasıl yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Tuğba 3 lü derken 3 orkide tek saksıda mı? Eğer 3 ü biraradaysa ve tabanda hiç delik yoksa ya saksıyı deleceksiniz yada değiştireceksiniz. Orkide bu konuda çok hassas özellikle nemli iklimlerde konu iyice hassaslaşıyor üç orkideye yazık olur. Bir fotoğraf paylaşırsanız biraz daha fikir edinmiş oluruz.

TUĞBA dedi ki...

evet 3 orkide ve tek saksı foto ekleme için yardımcı olurmusunuz?

gokay dedi ki...

Bende merak ettim daha önce hiç 3 lü orkide paylaşımı olmamıştı sizinki ilk olacak. Facebook sayfamızdan yapabilirsiniz. facebook.com/orkidebakim adresinden veya yanda çıkan kutucukların f yazan yere tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz. Facebook hesabınız yoksa http://hizliresim.com gibi resim yüklenen bir yere yükleyip linkleri buraya yazmanız yeterli. Facebook hesabınız yoksa eğer müsaade ederseniz fotoğrafı facebook sayfamızda bende paylaşabilirim.

TUĞBA dedi ki...

sanırım bi hata oldu link budur;

http://o1305.hizliresim.com/19/q/nbjvd.jpg

gokay dedi ki...

Orkidenizin çiçeklerindeki nokta nokta siyah lekeler botytris denen bir mantar enfeksiyonu orkidenin bulunduğu ortamın yeterince havalanmadığına işaret ediyor. Çalıştığınız ortam için çiçeklerin erken uyarı sistemleri çok mükemmel. Sadece orkide için değil kendiniz içinde önlem almanız gerektiğine işaret ediyor. Yapraktaki bazı lekeler sulama sorunu yaşayacağınıza işaret saksıyı net göremiyorum ama sonuç olarak saksı değişmezse orkideleri kaybedersiniz. Ya saksıya delik açılacak yada saksıyı değiştireceksiniz başka seçenek göremiyorum. Saksıya matkapla delik açabilirsiniz zaten sulamadan sonra suyu süzdüreceğiniz için altlık kullanmanıza gerek olmayacak.

Unknown dedi ki...

sumru hanım bir kaç tarif önerebilirfim demiştiniz sizi bekliyorum..

gokay dedi ki...

Orkide için kullanabileceğiniz harçlar içinde
1- Mangal kömürü (Meşe odunundan üretilmiş olmalı)Yapay sıkıştırılmış kömür veya sobalarda yakılan kömür olmaz.

2- Kömürü kendiniz yapacak olursanız ben şimdi bir tane yapmaya bahçeye gideceğim. (Önce ateş yakıp sonra az hava alacak şekilde ateşin üzerini örtüyorsunuz odunlar yavaş yavaş yanıp kömürleşiyor.

Her ne şekilde olursa olsun eldeki kömürün suyla yıkanıp ince toz tanelerinin uzaklaştırılması gerekiyor.

3- Asidik veya bazik pomza hafif bir taş gözenekli perlitte olur ama iri tanelisini bulmak zor. Yine tozunu yıkayıp uzaklaştırdıktan sonra orkidenizin kendi harcının büyüklüğündeki taneleri seçerek kullanabilirsiniz

Önce kendi saksı harcınızı yıkayın sonradan karışan torf uzaklaşsın kuruduktanda sonra bu malzemelerin herhangi biri veya ikisiyle karıştırıp kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi orkide toprağı sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

mustafa dedi ki...

merhaba sumru hanım 2 gün önce eşim için lila rengi orkide aldım çiçekçi saksısını dekoratif süs tül ile sardı bu tülü mecbur çıkartmalı mıyız yoksa çıkartmadan üsten sulayıp aşağıdan suyunu süzsek olur mu? muhakkak şeffaf saksı kullanılmalımı internette çiçek köklerden beslendiği için saksı şeffaf olmalı kökleri muhakkak gün ışığı görmeli diye makale okudum ne yapmalıyım çiçekleri çok seviyorum ve öldüğü zaman gerçekten üzülüyorum yardım edermisiniz

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Mustafa orkide saksınız ne şekilde olursa olsun mutlaka tabandan hava almalı. Yani tülün taban kısmını keserseniz sorun olmaz. Şeffaf saksı özellikle acemi yetiştiriciler için çok faydalı hastalık, böcek, sulama, kök çürümesi vb. her şey görsel olduğu için durumu çabuk çözmeye yarıyor asıl amacı da bu. Bakım öğrenildikten sonra şeffaf saksı harici saksılar kullanılabilir.

damla dedi ki...

Merhaba,

Orkidemi cam bir vazoya yerleştirmek istiyorum. Camın altında delik yok. Ancak tabanını bir kaç santim çakıl ile doldursam ve böylece fazla suyun süzülmesini sağlasam, çiçek sağlıklı kalır mı?
Saygılarımla

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Damla iri çakıl taneleri kullanırsanız sorun yaşanmaz. Eğer nemli bölgelerde yaşıyorsanız tabanda hiç su birikmesin, orta Anadolu gibi kurak bölgedeyseniz süzülen sular çakıl seviyesini geçmediği sürece yine sorun yaşanmaz. Saksı tabanıyla çakıl arasında hava boşluğu kalması çok önemli saksı ortasındaki deliği çakılların doldurup kapatmamasına dikkat edin.

Adsız dedi ki...

Ben sadece uzaktan hayranım orkideler, yani hiç yetiştirmedim..Şimdi almak istiyorum ama eşim " sen bakamazsın, anlamazsın ki " diyor...Onu utandırmak istiyorum..herşeyden once kendim başarmak istiyorum...Bana yardımcı olurmusunuz? türü, alırken nelere dikkat etmem gerekir. bakımında renklerin önemi var mı.? yada etkisi ? alırken kriterlerim neler olmalı..ışık..sulama ....ne çok sordum ya :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sipahi orkide bakımı çok kolay hayatınızda hiç çiçeğe bakmadıysanız daha kolay. Genelde yapı marketlerde satılıyor kelebeğe benzeyen, büyük çiçekli phalaenopsis türü orkideler sizin için çok uygun zaten başkasını bulma ihtimaliniz zayıf. Beğendiğiniz herhangi bir rengi alın renk bakımını etkilemez.

Orkide seçimi sizin için
http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-cicegi-secimi.html

Orkidenin anlamı eşiniz için
http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkidenin-anlami.html

Umarım orkideyi eşiniz yılbaşında size hediye alır. Haftada bir kaç kez sulama yapabiliyorsanız orkide bakabilirsiniz. Bakımın özünde hepsi bu kadar. Orkide alırsanız yeniden mesaj atın koyacağınız yere kadar açıklayarak anlatıyım size orkide bakabileceğinizi garanti ediyorum. Hoşçakalın

Unknown dedi ki...

merhaba.sitenizi yeni gördüm ve sanırım bir orkide için yapılmaması gereken herşeyi yapmışım.
orkidenin saksısını değiştirmiştim ve içine normal toprak koydum.kökleri hiç görünmüyordu. çiçekleri açmayınca araştırdım ve sizin önerilerinize uygun olarak tekrar şeffaf saksıya aldım.ama orkidenin köklerinin çürümüş gibi olduğunu gördüm.şimdi ne yapmalıyım.bana çok acil yardım edersiniz sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Emine Aydın mutlaka fotoğraf yollamalısınız saksı içinden çıkarıp yıkadıktan sonra çürüyen kökleri de gösterir şekilde olsun bugün ilk işim sizin sorunuzu yanıtlamak olacak ne kadar erken müdahale edilirse o kadar etkili sonuç alınır hoşçakalın.

metin dedi ki...

mrhba benimde ilk kez orkidem oldu:) bakımı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz ve dekoratif saksı içine koydum gelişimini ne yönde etkiler zarar verirmi.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Metin ilk defa orkide bakımı yaptığınız için dekoratif saksıdan çıkarmanızı öneririm. Köklerini bir süre seyredin nasıl değişim yaşıyor inceleyin çünkü orkidenin kalbi kökleridir. Bakım için evde orkide bakımını mutlaka okuyun. Orkideniz muhtemelen phalaneopsistir phalaneopsis bakımını öğrenin. Güneşten, kalorifer, klima vb. etkilerden koruyun. Doğru konumlama yaptıktan sonra sadece geriye sulamak kalır. Çok yakında hiçbirşey bilmeden profesyonel sulama yöntemi göstereceğim hiç hataya yer bırakmıyor takip ederek öğrenebilir. Sorularınız olursa yeniden yazın yeni öğrenmeye başladığınız için çok sorunuz olur elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Hoşçakalın.

arzu dedi ki...

Merhaba benimde orkidemde yeni. Plastik saksida, o saksida seramik saksi icinde duruyor. Plastik delikli, digeri deliksiz. Bu sekilde durabilir mi? Diger turlu dengede durmuyor. Az gunes olan bir odada duruyor sicakligi ortalama 23 derece. Nasil sulamaliyim kac gunde bir sulamaliyim? Yardimci olursaniz sevinirim.

Unknown dedi ki...

Iyi gunler orkidemi 4 5 ay once almistim sonra cickleri dokuldu gecnleree ise bir kac defa sivi gubre kullandim simdi ise uclari sarardi ve yumsamaya basladi neden olabilir ve ne yapmam gerekir simdiden tesekkur ediyorum

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Arzu saksınızın tabanına iri taneli çakıllar koyup zeminden biraz orkidenizi uzaklaştırın. Aslında ideal saksı değil ancak mecburi bir durum olduğu için kullanabilirsiniz. Kullanımda dikkat etmeniz gereken en önemli konu suyunu süzdürüp 2. saksıya kaldırmak tabanda su kalmasın çünkü o bölgede hava sirkülasyonu olması gerekiyor. Sulama da saksı içi köklerin özellikle tabana yakın bölgenin kök renginin griye dönüşmesini bekleyin süre değişebilir ancak kışın 4-5 günden aşağı olmaz sizin için referans kök rengi olmalıdır. Ayrıntılı bir makale yakında yayınlanacak oradan çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

gokay dedi ki...

Sn. Akif Aytrnc
Sıvı gübre dozunu nasıl ayarladınız, su kalitenizi biliyormusunuz? Genel bakım koşullarından kısaca bahsederseniz genel değerlendirme için iyi olur. Ayrıca yumuşama hangi bölgede ve sıvı çıkışı gibi bir durum gözlemlediniz mi?

Pınar dedi ki...

İyi günler ben orkide satın aldım. Ve saksısını değiştirmek istedim. Evde orkide toprağı yoktu. Bende normal bitki toprağı ile kendi özel toprağını karıştırdım. Şimdi de buradan bunun yanlış olduğunu okudum. Yaşadığım yer nemli değil ayrıca. Ne yapmam lazım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Pınar bunun için fazla seçenek yok öncelikle standart orkide saksı harcına yeniden dikim yapmalısınız kökleri iyice yıkayıp tüm torftan arındırmalısınız toz zerresi gibi tanecikler orkide kökleriniz zamanla kapatarak beslenme sorunlarına da yol açar. Saksı harcını yeniledikten sonra eski saksının büyüklüğüne yakın uygun saksıya geçebilir veya eski saksısına dikim yapabilirsiniz. Önerim bakımı öğrenene kadar şeffaf saksı ile yola devam etmeniz yönünde. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidelerim yeni yardımcı olur musunuz??
{\rtf1\ansi\ansicpg1252
{\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 .HelveticaNeueInterface-M3;}
{\colortbl;\red255\green255\blue255;\red71\green71\blue71;}
\deftab720
\pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0

\f0\fs22 \cf2 \expnd0\expndtw0\kerning0
\outl0\strokewidth0 \strokec2 http://imageshack.com/a/img23/7525/xjt1.jpg\
http://imageshack.com/a/img593/3467/2mxt.jpg\
http://imageshack.com/a/img21/4842/892l.jpg}

Unknown dedi ki...

Mrb ben bugun orkidelerimi orkide topragi ile cam fanus a taşıdım ama altlarında delik yok orkidelerim zarar gorurmu tekrar degistirmem gerekirmi

Unknown dedi ki...

Merhaba bugün orkide kökleri aldım üç tane ana ekmek için gerekli toprogim şu anda yok. Bu durumda köklerin hayatta kalabilmek için yapılabilecek sulama yöntemi var mıdır iki gün idare edecek??

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Kevser Ok
Suda bir kaç dakika beklettikten sonra minik bir poşete bir kaç küçük delik açıp kökleri içerisine alabilirsiniz. Gölgede bekletin Orkideleriniz küçükse saksılarınız küçük olsun

Unknown dedi ki...

Merhaba benimde iki tane orkidem var marketten aldım saksiları koyu renkte şeffaf olmadığı için köklerini göremiyorum ama gayet canlı duruyorlar hatta bitanesi sadece tomurcuktu aldığımda şu anda beş tane çiçek açtı acaba kola şişesini kesip delerek saksı olarak kullanmak olurmu

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Kadriye Özsever standart boyutlardaki orkideler için 600-700 ml ebatlarında yüksekliği 10 cm yi geçmeyen her kap olabilir. Kola şişesi, özellikle reçel kovaları altına veya yanına delikler açılarak kullanılabilir. Hammaddesi PET olduğu için hastalık barındırmaz. Nemli iklimlerde yaşıyorsanız alt yanlara ekstra delikler açmanız daha sağlıklı sonuç verir.

Unknown dedi ki...

Merhaba ben yeni orkide aldim çiçekleri döküldü cok üzülüyorum bakamamaktan korkuyorum.Dışarıya cikan kökleri kurumaya başladı ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

sn. Öznur Kiril orkide çiçekleri şartlar uygun olursa 2-6 ay arası bir süre solmadan kalabilir. Eğer bu süre içinde solduysa sorun yok, solma erken gerçekleştiyse çeşitli nedenlere bağlı olabilir. O zaman bakım koşullarını değiştirmeden fotoğraf yollarsanız sorunun ne olabileceğini tahmin etmeye çalışabiliriz. Köklerin kuruması çok doğal seralardaki %80 lik nemden evlerdeki %30 lara kadar düşen neme geçince kuruma kaçınılmaz oluyor. Çiçeklerimizin bir faydası da bu ortamın neminin ayarlanmasına yardımcı oluyorlar.

Polyanna. dedi ki...

Merhabalar. Tam bir orkide düşkünüyüm bayılıyorum orkidelere ama bakımı konusunda sanırım sandığım kadar bilgili değilim. Onlarla konuşur fazlasıyla da ilgi manyağı olduğumuz doğrudur :) saksı değiştirmem yönünde gelen önerileri size danışmak istedim. Birde orkide gübresi ya da vitamini diye birşey var mı? Orkidelerimin resimlerini teker teker paylaşıp sizden yardım almak isterim. Aşama aşama nelere ihtiyaçları olduğu ve Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten.
1) http://i.hizliresim.com/v8jv36.jpg
2) http://i.hizliresim.com/r8OoGN.jpg
3) http://i.hizliresim.com/P6lZjN.jpg
4) http://i.hizliresim.com/9qmPj3.jpg
5) http://i.hizliresim.com/q8GZzD.jpg
Bir numaralı olan söz orkidem o yüzden asla dokunmak istemedim küsmesin diye lakin bir dalı 2yılın sonunda kurudu ve ağlayarak kesmek zorunda kaldım, diğer dallara giden vitamini yiyormuş yoksa o dal :( 5numara ne yaptıysam sevdiremedim kendimi :) dallar solmaya başladıkça boğumdan kestim ama devam etti.. Derken son hali bu..
Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten. Büyük şeffaf saksıya ve toprağına mı ya da başka nelere ihtiyacı hangisinin varsa sizden bekliyorum tavsiyelerinizi. şimdiden çok çok çok teşekkür ediyorum :)))

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Polyanna saksı değişimi yapmadan önce danışmanız çok iyi oldu baştan söyleyim kesinlikle saksı değişimi düşünmeyin hele ki bu mevsimde hiç düşünmeyin. Orkideniz yeni çiçek dalı üretiyor onu tehlikeye atarsınız ve büyük saksılara geçerseniz orkidenizi tehlikeye atarsınız. Saksı değişimi için önerim ancak kendi saksısına yeniden saksılamak olur onu da ilkbahar sonu yaz gibi yapmanızı öneririm. Vitamin konusunda kesinlikle kullanmanız gerekiyor içme suları arıtılmış sular olduğu için orkidenin ihtiyaçlarını karşılayamaz bu nedenle dış takviye yaparız. Yapı marketlerde orkide besini olarak satılanlardan birini tercih edebilirsiniz. Ancak hangi firma ne önerirse önersin öneri dozu 1/2-1/3 gibi her sulama suyunda kullanmanızı tavsiye ederim. Sağlık garantili bir tavsiyedir. Bunun dışında 5. orkideniz sizi sevmeye başlamış orkideleriniz içinde sağlıksız hiç yok, çok iyi bakım yapmışsınız sanıyorum bu sevgiyle yakında bize katkı sağlayacak bilgi ve deneyime kavuşursunuz.

Unknown dedi ki...

merhaba.hediye olarak gelen bir orkidem var. Orkide seramik kapta. 3-4 dal tomurcuk var acılmamıs. Diğerleri açılmıs çiçeklrri. Ancak sulama nasıl olacak bilgim yok.saksının dibi delik değiL. Çiçeklenmiş diye de saksıyı değiştiremiyorum. Ne önerebilirsiniz bana? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

gokay dedi ki...

Merhaba Hatice hanım seramik saksıda orkideyi sağlıklı tutmak çok zor. Bazen çiçekçiler seramik saksı içine şeffaf saksısıyla beraber yerleştirip sonra dizayn ediyorlar, kontrol edin eğer şeffaf saksı içinde duruyorsa ve varsa süslerinden temizleyip şeffaf saksıda bakım yapın. Şeffaf saksı yoksa bir tane şeffaf saksı alın ortalama 1l olacak ona toprağını köklerini hiç oynatmadan aktarım yapın toprak eksik kalır gibi görünüyorsa tabana bir kaç köpük strafor parçası koyabilirsiniz sonra taşıma yaparsınız. Yok taşıma yapmakla uğraşmam diyorsanız saksının içine dışı boyasız tahta kalem batırın çiçek çubuğu ile aynı hizada olsun. Tahta kalem bir gün dursun nemliyse sulamayın nemli değilse çay bardağının 1/3 ü kadar 30ml civarı yapar suyu tüm saksıya gezdirerek sulayın. Suyu aşırı vermeyin ortalama 5 gün kadar bu suyla idare edebilir yine kalem kontrolü ile bu şekilde sulamaya devam edebilirsiniz. İyi günler dilerim

Unknown dedi ki...

Peki, tesekkür ediyorum.dedğinizi uygulayacagım efendim. Facevook sayfanıza paylasımda bulundum, ilk orkidemin sağlıklı olup olmadogona dair. Ancak gönderim kaybolmus sanırım. Yardımcı olabilir misiniz? Orkidemin resimlerini göndermiştim sayfanıza

Unknown dedi ki...

Merhabalar hediye gelen bir orkidem var. Orkide plastik saksıda fakat içi çakıl taşıyla dolu cam bir fanusa oturtulmuş durumda bu herhangi bir problem olur mu? Odam güneşi direk almadığından cam kenarında tutuyorum zarar verebilir mi? Bir de tomurcuklarini dökuyor bunun nedeni nedir? Şimdiden teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba Şeyma hanım Fanusun her hangi bir zararı olmaz ancak sulama sonrası fanusun tabanında su kalıyorsa suyun saksı tabanına değmemesine dikkat edin. Sahiller gibi nemli bir bölgede yaşıyorsanız fanusa gerek yok tercih sizindir. Cam kenarı konusunda tavsiyem eğer bulunduğunuz iklim soğuk, camdan soğuk hava geliyor ise, birde peteklerin doğrudan etkisine maruz kalıyorsa önermiyorum. Petek yoksa, orkide perde ve cam arasında kalmıyorsa sorun yok. Kuzenim Gölcükte kuzey penceresinde benzer şekilde bakıyor ve pek çok serada görmediğim güzellikte orkideler yetiştiriyor.
Tomurcuk dökülmesi yer değişikliğine bağlı stres etkisi buna yapılabilecek bir çözüm yok. Bunun önlemini orkide üretici seraların alması gerekiyor.