İzleyiciler

Orkide Hastaliklari
Yaygın orkide hastalıkları

Orkide hastalıkları bazı sebze meyve hastalıklarından çok farklı değildir. Bakteriyel hastalıklar, mantari hastalıklar ve viral hastalıklar olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir. Bazı bakım yanlışlıkları ve beslenme bozuklukları zaman zaman hastalıklarla karıştırılmaktadır ancak o tür problemler hastalık değil daha çok bakım hataları sonucu ortaya çıkmış sorunlardır.
Her canlıda geçerli olan erken teşhis hayat kurtarır ilkesi orkideler için daha bir önemlidir. Bitkinin yaşam koşulları gereği hastalıklar çabuk yayılma eğilimindedir. Bu nedenle orkide düzenli olarak kontrol edilmeli hastalık başlangıçta tespit edilip gerekli önlemler alınmalıdır.

Bakteriyel Hastalıklar

Orkideler de yaygın olarak görülen bakteriyel hastalıklar yumuşak çürüklük ve kahverengi çürüklük olarak bilinen Erwinia ve kahverengi benek hastalığı olarak bilinen Pseudomonas'dır. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar çok yüksek nem ve yetersiz hava dolaşımı tarafından teşvik edilmektedir. Yaşam koşulları soğuk ve nemli olduğunda orkide bakteriyel hastalıklara karşı daha duyarlı olmaktadır.

Orkideler de ortak bir sorun olan kahverengi çürüklük (Erwinia) hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık çok hızlı yayılır ve 2-3 gün içerisinde bitkiyi çürütüp öldürebilir. Yaprakta açık kahverengi üzerine yarı saydam bir bölge oluşur. Hastalık ilerledikçe kötü kokulu sulu bir çürüme görülür. Eğer enfeksiyon yapraklardan gövdeye geçerse sonuç büyük olasılıkla ölümcül olacaktır. Enfeksiyonun görüldüğü orkideler sağlıklı bitkilerden ayrılarak hastalığın diğer bitkilere bulaşmasının önüne geçilir. Steril bir jilet yada bıçak yardımıyla hasta bölgeden biraz daha içeri girilerek sağlıklı bölgeden itibaren doku kesilip çıkarılır. Captan veya bakır oksit gibi bakır içerikli uygun bir ilaçla ilaçlanır. Bitkinin yetişme ortamı %10 luk çamaşır suyu ile dezenfekte edilir.
Not: Bakır içerikli ilaçlar dendrobium türü orkideler ve çiçekli orkidelerde kullanılmaz.
Bakteriyel kahverengi benek hastalığı (Pseudomonas) Yaprağın herhangi bir yerinde küçük, yumuşak ve sulu kabarcık şeklinde görülür. Başlangıçta mat, kirli yeşil bir renktedir. Hastalıklı bölge büyüdükçe zamanla kahverengi siyahımsı renk ve kurumuş bir hal alır. Tedavi edilmezse bitki gövdesine geçerek bitkiyi öldürecektir.

Erwinia da olduğu gibi enfeksiyonun görüldüğü orkideler sağlıklı bitkilerden ayrılarak hastalığın diğer bitkilere bulaşmasının önüne geçilir. Steril bir jilet yada bıçak yardımıyla hasta bölgeden biraz daha içeri girilerek sağlıklı bölgeden itibaren doku kesilip çıkarılır. Captan veya bakır oksit gibi bakır içerikli uygun bir ilaçla ilaçlanır. Bitkinin yetişme ortamı %10 luk çamaşır suyu ile dezenfekte edilir.
Not: Bakır içerikli ilaçlar dendrobium türü orkideler ve çiçekli orkidelerde kullanılmaz.

Mantar Hastalıkları

Mantarlar orkidelerde çeşitli sorunlara neden olabilirler. Eğer doğru tedavi uygulanmazsa sarı yapraklar, çürüme ve sonunda ölüm olur. Mantari hastalıkları önlemenin en iyi yolu işin başında mantar üremesine yardımcı olan koşulları ortadan kaldırmaktır.

Bazı organizmalar mantar hastalıklarına neden olurlar. Siyah çürüklük hastalığına genelde Pythium veya Phytophthora, çiçek yanıklığı hastalığına ise Botrytis sebep olur.

Siyah çürüklük
Siyah çürüklük (Pythium-Phytophthora); Hastalığa tüm bitki hassas olmasına karşın genellikle köklerde veya yapraklar da rastlanır. Bitki kökleri su içersin de kaldığında veya saksı harcı çürümeye başladığın da görülür. Hastalık tedavi edilmezse hızla yayılır ve bitkiyi öldürür. Yaprak belirtileri başlangıçta yaprak altında küçük, düzensiz, sulu kahverengi lekeler şeklinde görülür. Hastalığın ileri aşamaların da bu lekeler morumsu kahverengine veya morumsu siyaha dönüşür.  Bu safha da hastalıklı bölgeye basıldığında su çıkışı görülebilir. Daha eski hastalıklı bölgeler kurumuş, kahverengi veya siyah renkte olabilir. Hastalık çok bulaşıcı olduğundan derhal tedaviye başlanmalı diğer bitkilerden uzak bir noktaya çekilmelidir. Lezyon görülen bölgeler steril kurallara uygun olarak kesilip çıkarılmalı thiophanate methyl gibi uygun bir mantar (fungusit) ilacı ile ilaçlanmalıdır.

Yaprak benek hastalıkları. Genelde açık yaralardan girerek hastalık yapan mantarlar yaprakta sararmalara neden olur. Başlangıçta yaprağın altında ortaya çıkan lezyonlar, daha sonra yaprağın üst kısmına yayılır. Hastalıklı bölgeler çok küçük yuvarlak benekler şeklinde içi çökük kahverengindedir. Tedavisi; hastalıklı yapraklar çıkarıldıktan sonra thiophanate methyl, chlorothalonil, captan vb. içerikli uygun bir mantar ilacıyla ilaçlanarak yapılır.
Not: Bakır içerikli ilaçlar dendrobium türü orkideler ve çiçekli orkideler de kullanılmaz.
Bakteriyel kök çürüklüğü; Kötü drenaj, aşırı sulama, tuz birikmesi veya fazla gübreleme gibi durumlar da kökün zarar görmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kök açıkça görülecek şekil de beyaz, hastalığın ileri aşamasın da siyah veya kahverengi çürümüş bir halde bulunur. Hastalık kök hastalığı olmasına karşın yapraklarda bazı belirtiler verebilir. Yapraklar ve yalancı soğanlar sarı, ince, bükümlü ve yeni gelişen yapraklar giderek küçülen formdadır. Tedaviye önce steril keskin bir alet yardımıyla zarar görmüş tüm bitki parçaları kesip çıkarılarak başlanır. Saksı harcı köklerden tamamen temizlenir. Yeni saksı ve yeni saksı harcına dikilir. Thiophanate methyl gibi uygun bir mantar ilacıyla ilaçlanır. Sulama sıklığı azaltılarak bir süre su kısıntılı verilir.

Çiçek yanıklığı (Botrytis); Bir diğer yaygın mantar hastalığı çiçek yanıklığı olarak bilinen botrytis dir. Orkide çiçekleri üzerin de küçük kahverengi veya siyah renkler de noktalar şeklinde görülür. Genellikle yüksek nem de veya çiçek üzerin de su damlacıkları kaldığın da ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedaviye bitki çevresinin hava akımını artırarak ve nem seviyesi düşürülerek başlanır. Hastalıklı çiçekler uzaklaştırılırsa hastalığın yayılma şansı azalır. Thiophanate methyl, chlorothalonil, captan vb. uygun bir mantar ilacı ile ilaçlanır.
Not: Bakır içerikli ilaçlar dendrobium türü orkideler ve çiçekli orkideler de kullanılmaz.

Mantar hastalıklarını önlemek için ne yapmalıyım?

  • Serin, bulutlu ve yağışlı günlerde sulama yapmayın ayrıca akşam sulamalarından mümkün olduğunca kaçının.
  • İyi hava sirkülasyonu sağlayın.
  • Saksı harcınız çürümüşse yenisiyle değiştirin.
  • Kesme işlemlerin de steril aletler kullanın.
  • Hastalık tespit ettiğinizde hemen tedavi edin. Erteleme yolunu seçerseniz orkidenizin hayatına mal olabileceğini unutmayın.

Viral Hastalıklar

Bazı virüsler orkidelerde hastalık yapar. Virüs hastalıklarını teşhis etmek bakteriyel hastalıkları yada mantar hastalıklarını teşhis etmek gibi kolay değildir. Bitkinin hastalıklı olduğunu anlamak biraz zaman alabilir. Yapraklarda sararma, kahverengi çukurlaşmalar gibi diğer hastalık belirtilerine benzer belirtiler gösterebilir. Hastalık zararı bakteriyel ve mantar hastalıkları gibi yüzeysel değil sistemiktir. Orkide virüs hastalıklarına yakalandıktan sonra kurtarma şansı yoktur bu yüzden hastalığın bulaşmaması için önceden gerekli önlemler alınmalıdır.

Orkide virüslerinin yayılmasını nasıl önlerim?

  • Sağlıklı orkideler alın.
  • Kesme işlemleriniz de steril aletler kullanın ve her bitki için sterilizasyon prosedürünü tekrar edin.
  • Temiz eldivenler kullanın.
  • Orkideleri batırma yoluyla suluyorsanız ayrı ayrı kaplar da sulayın. Tek bir kovadan tüm bitkileri sulamaktan kaçının.
  • Saksı değişimlerini gazete vb. bir materyal üzerinde yaparak bir seferde tek bitkiyle çalışmak suretiyle saksı değişimi yapın. Her seferde altlığı ve eldivenleri değiştirmeyi unutmayın.


324 yorum:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 324   Yeni›   En yeni»
Adsız dedi ki...

Sitenizi çok beğendim.Ummadığım kadar bilgi buldum.Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Beğendiğinize memnun oldum.
Hastalıklar konusuna ileri de resimli hastalık tanımlama bölümü yapmayı istiyorum. Elim de hastalıklı orkide resimleri olmadığı için bölümü hazırlayamadım. Site ziyaretçilerimiz ve orkide yetiştiren arkadaşlarımın katkılarıyla uzun uzun anlatmaya çalışıp belki tam anlatamadığımız konuları bir kaç fotoğrafla anlatmayı umuyorum.
İlginize teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

merhabalar,
geçen nisanda hediye aldığım orkidem, iki yeni yapraklar çıkardıktan sonra (şu an 6 yeşil yaprağı var) yaklaşık bir hafta önce tomurcuklanmaya başladı (12 tomurcuk kadar).. elbette inanılmaz sevindim lakin bugün son çıkardığı yeşil yaprağının ve sanırım bir yaprağı daha ortadan yani tam ana damarın geçtiği yerden yarıldığını fark ettim.. çok sağlıklı görünen çiçeğim hasta mı acaba??

gokay dedi ki...

Merhaba
Orkidenizin hediye olmasından dolayı daha kıymetli olduğunu varsayarak size özenle cevap vermeye çalışacağım. Sorununuzu yaşadığınız bölge, orkidenizin türü ve bakım koşulları gibi bazı bilgilerin yanın da bir adet resimle desteklemiş olsanız daha net yanıtlar verebilirdim.
Orkidenizin türünü phaleonopsis olarak tahmin edip ona göre cevaplıyorum.
Uzun süredir bakıyor olmanız sorunun çözümünde kolaylık sağlayacaktır. Çünkü bugüne kadar sağlıklı gelen orkidenizin son zamanlar da yaprağında ki çatlama muhtemelen sizin tanımlayacağınız bir uygulamadan kaynaklanıyordur. Genel de yaprak çatlamalarının nedeni düzensiz sulama, nem eksikliği, gübreleme ve sulama suyu kaynaklıdır. Su kaynağınızın aynı olduğunu düşünürsek orkidenin de çiçekleniyor olması bitkinin daha yüksek nem ihtiyacına işarettir. Tomurcuklar ağır büyüyorsa buda bir diğer nem noksanlığı işaretidir. Kış ayı olması sebebiyle orkidenizin ısı kaynaklarına yakın olması nem dengesini bozuyor olabilir. Sulama sıklığını ayarlamak için orkide sulama konusunu mutlaka okumanızı öneririm.

Sorunuzun iklimlendirme, gübreleme ve ışıklandırma ile yakından ilgili olmasına karşın henüz siteye eklenmeyen konulardan gelmiş olması büyük şanssızlık. En kısa zaman da konuları tamamlamaya çalışacağım. Eğer nem dengesinden kuşkulanıyorsanız orkidenin yakın çevresinde nem düzeyini artırmak için nem tepsisi kullanabilirsiniz.
Sonuç olarak orkideniz muhtemelen ölmeyecektir. Yapraktaki çatlama ise kalıcı bir zararlanmadır zararlanmanın ilerlememesi için biran önce önlemini almanız orkidenizin gelecekte daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
Geri dönüşleriniz diğer yetiştiriciler için rehber olacağından bilgilendirme yaparsanız çok mutlu oluruz.

Adsız dedi ki...

Merhaba, orkidemin üzerinde ilk aldığımda çok az örümcek ağı vardı, 3 hafta kadar da evde değildim. Şimdi örümcek ağları çoğalmış; bunun için bir ilaç önerebilir misiniz. Bir de dallarının uçları kurumuş, kesmem mi gerekiyor? Ne kadar ve nerden itibaren kesmeliyim? teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba, örümcekler gözle görülmeyen yaprak altlarında yumurtalarıyla birlikte, bitkinizin öz suyunu emerek yaşayan canlılardır. Eğer örümcek zararı varsa yapraklar da önce beyaz noktalar daha sonra kahverengi-siyah noktalar oluşur. Bu noktalar giderek birleşir. Teşhisiniz doğruysa tedavisi için farklı yollar izleyebilirsiniz. Evler de ilaç kullanımını ben pek uygun görmüyorum bu nedenle mümkün olduğunca kimyasal pesticid önerisinde bulunmuyorum. Örümcekler sıcak ve kuru havaları çok seven canlılar. Bu nedenle eğer siz ortamı nemli hale getirirseniz onlar için yaşam çekilmez bir hal alacaktır. Bunun için önce yapraklara spreyle su püskürtün daha sonra nemli yumuşak bir bezle orkidenizin yapraklarını silin. Daha sonra bitkinizi yaprakları sığacak şekilde şeffaf bir poşetin içine yerleştirip ağzını bağlayın. 2 gün sonra poşeti çıkarın bu işlemi 10 gün arayla 2 kez tekrarlayın. Eğer orkideniz Phalaenopsis ise bitkiyi daldırma yöntemiyle yıkayabilirsiniz. Daha sonra yaprak taçlarındaki suyu bezle almayı ihmal etmeyin.
Eğer başarılı olamazsanız 1/4 oranın da suyla seyreltilmiş saf alkolle yaprakları silebilir yukarıda ki işleme devam edebilirsiniz.
Orkidenizin dalları olarak bahsettiğiniz sanıyorum çiçek sapı çiçek sapı kuruyan orkideler için "Phalaenopsis Orkide Bakimi" "Orkide Budama" ve "Çiçek Bakımı ve Yeniden Çiçeklendirme" konularını okumanızı tavsiye ederim. Pesticid konusunu site de detaylı işlemeyi umuyorum bu nedenle gelecek günler de daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Umarım orkideniz sağlığına kavuşur. Hoşçakalın

Adsız dedi ki...

Merhaba,benim orkidemin çiçekleri yaklaşık olarak 5 gün gibi bir sürede döküldü. Ama hala yaprakları yeşil ve sağlıklı görünüyor bu durumun sebebi ne olabilir? ve bu durumda orkidemi budamam gerekir mi? şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

gokay dedi ki...

Merhaba orkidenizin köklerin de ve yaprakların da herhangi bir sorun yoksa çiçeklerin dökülmesi doğal bir durumdur.
Orkide eğer susuz kalırsa aynı menekşeler gibi kısıtlı imkanlara uyum sağlamak ve az suyu yaşamını sürdürmek için kullanacağından çiçeklerini dökebilir. Phalaenopsis iyi bakımla 3 ay kadar çiçeklerini dökmeden kalabiliyor bu durum da çiçekler eğer 40-45 günün üzerin de tam açmış vaziyette kaldılarsa dökme normal bunun altındaysa o zaman problem olabilir. Kökleri ve yaprakları kontrol edin site içerisin de sağlıklı bakım koşullarını okuyun hata yapıp yapmadığınızı öğrenerek tam çözüme ulaşabilirsiniz.
Herşeyin normal olduğu kanısına varırsanz "orkide budama" ve "Orkide çiçeği bakımı" yeniden çiçeklendirme makalelerini okuyabilirsiniz.
Normal dinlenme periyoduna geçtiyse bir daha ki çiçeklenme dönemini beklemeniz gerekiyor.
Not: Bu kadar şey yazdıktan sonra aklıma geldi sanıyorum çiçek sapında ki yapraktan kastınız yavru orkide oluşumu (keiki) bu durum da herşey değişir. Keiki oluşumu varsa "Keiki orkide üretimi" başlığını mutlaka okumalısınız. Eğer yavruyu büyütmek isterseniz hızlı köklenmeyi sağlamak amacıyla o bölgeye sphagnum yosunu sarıp köklenmeyi teşvik edebilirsiniz.
Keiki olması durumun da okuyacağınız başlıklar
"Keiki orkide üretimi"
"Orkide nasil çoğaltilir"
Katılımınız için teşekkür ederim. Hoşçakalın

Adsız dedi ki...

Dün malum 14 Şubat olduğu için,eşime Orkide aldım.Phalaenopsis sanırım,görünce çok sevindi ancak bakımını nasıl yapacağız, çok zormuş dedi.Birden;O narin güzelliği koruyamayacağımız için endişeye kapıldım,taa ki sitenizi görene kadar içim rahat değildi.Şimdiye kadar bu kadar ayrıntılı,konu odaklı site çok az gördüm.Emeğinize sağlık, birkaç farklı rengini daha almayı düşünüyorum sayenizde teşekkürler...

gokay dedi ki...

Kendi kendime güzel oldu mu? Doğru yazdım mı? Hata yaptım mı? gibi bir çok soruyu sorarken sizin bu desteğiniz içimi o kadar rahatlattı ki anlatamam. Bugün okuduğum en güzel sözler sizin sözleriniz oldu. Nezaketinize çok teşekkür ederim. Orkide sever bir dostumuzun sözünü alıntı yapmıştım onu sizin için tekrar yazıyım. "tek bir gününüzün dahi orkidesiz geçmemesini dilerim." Akvaryum kulübü Dr. Erkan Mirzaoğlu

Adsız dedi ki...

mrb phalaenopsis cinsi bir orkidem var arkadaşım hediye etmişti yaprakları yarılmaya basladı bir dalından sürgün vermeye başlamıstı ama bir kaç gün önce sararmaya başladı ne yapacagımı bilmiyorum umarım orkidem ölmez yardımcı olursanız çok sevinirim

gokay dedi ki...

Fazla ışıklanmadan şüpheleniyorum ama emin değilim, eğer kökler sağlıklı yeşil renktelerse sorun büyük ihtimalle güneş yanıklığıdır. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir alana taşıyın sorun çözülür.
Kesin teşhis için fotoğraf gönderme şansınız varsa fotoğraf gönderin yoksa bakım koşullarınızı daha detaylı yazın. Hangi şehir de yetiştirdiğiniz, ne sıklıkta suladığınız, ve sulama suyu kalitesi, ışıklanma koşulları gibi parametreler önemli. Site içerisin de verilen doğru bakım uygulamaları ile kendinizinkini kıyaslayın problemin çözümün de yardımcı olacaktır. Erken teşhis hayat kurtarır. Umarım orkidenizi tekrar sağlığına kavuşturabiliriz.
Hoşçakalın.

Adsız dedi ki...

mrhb phalaenopsis cinsi bir orkidem car bir dalı kurumaya başlamıştı bazı yaprakların üzerinde çukurluklar var al yapragının birinin ucu kurudu ve ikiye ayrıldıbugün köklerlnde bir sorun varmı diye saksısına baktıgımga saksının içinde cok kücük beyaz böcekler gördüm çicegimi haftada bir kez su dılu birkabın icine koyuyorum ve bir kaç saat orada bekletiyorum masamın üzerine direkt günes almayan bi yere koydum ama yakınında kalorifer var orkide costuran diye bir sıvı var üzerinde orkide besini yazıyor ondan kullanıyorum ilk defa orkide yetiştiriyorum şimdiden tşk ediyorum

gokay dedi ki...

Verdiğiniz bilgilere göre sorun fazla ışıklanmadan kaynaklanmıyor. Bir kaç sorun beraber gibi. Öncelikle yapraklarda ki çatlama ve yer yer çökmeler sulama sorunlarına işaret ediyor. Eğer musluktan gelen suya doğrudan 1-2 saat maruz kalıyorsa sorunun temel kaynağı sulama suyu sıcaklığıdır. Eğer orkide kaloriferin etkisiyle çok suya ihtiyaç duyuyorsa ki bunu şeffaf saksı kullanıyorsanız hemen fark edebilirsiniz. Köklerin rengi grileşirken büzülmeye de başlar, su verdikten sonra koyu yeşile dönüşür. Bu durum da sulama sıklığını artırmanız gerekir. 4-5 güne bir 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Sulama suyunuz mutlaka oda sıcaklığın da olmalı aksi halde söylediğiniz durumlar ortaya çıkar.
Köklerdeki böcekleri tanımlamak için yaprakları kontrol etmelisiniz eğer yapraklardaki küçük çöküntüler böcek istilasından kaynaklanıyorsa su probleminin yanın da bir de böcek problemimiz var demektir. Büyüteçle yaprakları inceleyebilirseniz daha kolay sorunu tespit edebilirsiniz. Özellikle yaprak altlarını kontrol edin pamuklanma veya tozlanma gibi belirtiler farkederseniz onları da ayrıntılı yazın.

Adsız dedi ki...

orkidemin yapraklarında kireç lekelerine benzer lekeler var bazı yaprakların altında oyuklar oluşmaya başlamış gibi görünüyor yaprakların başladıgı bölgede ise pamuklanma var bir yapragının üstünde küfe benzer bir leke oluşmuş :(

gokay dedi ki...

Sorunun kaynağı şimdi anlaşıldı (unlu bit) bu böcek bitkinizin öz suyunu emerek hem o lekeleri oluşturuyor hem de genel bir sararmaya neden oluyor. Soğuk suyla sulama ile benzer belirtileri var o yüzden tam anlayamamıştım. Tedavi için öncelikle civarda başka bitkiler de varsa onları kaldırın eğer onlara da bulaşmışsa toplu tedavi gerekir. Temas yoluyla veya hava yoluyla orkidenize gelmiş olabilir.
Çözümü izopropil alkol ve suyun yarı yarıya karışımını pamuk yardımıyla yaprakları silme ve köklere spreyleme ile yapabilirsiniz. Bu uygulama yumurtalara etki etmediği için 10 günde bir tekrarlanıp yumurtadan çıkanlar da etkisiz hale getirilmelidir. Eğer bitkiniz çok fazla bu böcekle enfekte ise toprağını değiştirmeniz ve değişim esnasın da köklere karışımı püskürtmeniz gerekir.
Bir başka yöntem neem ağacından elde edilen neemazal organik böcek öldürücüsünü kullanmak veya ziraat danışmanlarına başvurarak unlu bit (mealybugs)için insectisid ilacı alarak yapabilirsiniz. Bitkiyi yanınız da götürmeniz teşhisi doğrulama adına iyi bir adım olacaktır.
not: İzopropil ve su karışımına 1 litreye-3,4 damla olacak şekil de non-iyonik sıvı sabun karıştırmanız yayıcılık yapışma özelliklerini artıracaktır.
izopropil alkolü medikalciler de bulabilirsiniz.

Çınar dedi ki...

Merhaba!

Canım yol arkadaşım sevgililer gününde bana beyaz orkide göndermiş, ben de iş yerimde bakmaya çalışıyorum. Direk gün ışığı yok, üstü tamamen kapalı ve penceresi olmayan havalandırma sistemli bir ofiste çalışıyorum. Çiçeğimle olabildiğince iletişim kurmaya ve onu kontrol edip ihtiyacı olduğunca sulamaya çalışıyorum. Bu sayede yaklaşık iki haftalık bu süreçte çiçeklerimiz açtı, tomurcuklarımız oluştu, çok güzel oldular.

Fakat yolunda gitmeyen şeyler var sanırım. Topraktan çıkan dallar kurumuş, çürük ve kopuk görünümdeler. Yani açan çiçeklerin olduğu dallardaki gibi yeşil canlı renkte değiller. Aksine soluk renkleri beyazlıkları var. Buraya nasıl fotoğraf koyacağımı bilemedim ama gönderirsem beni bilgilendirebilir misiniz?

gokay dedi ki...

Merhaba Çınar hanım topraktan çıkan dallar orkide bitkinizin kökleri. Aslın da konu tamamen iklimlendirme ve ışıklandırma ile ilgili. Orkide kökleri doğal olarak sulandığın da canlı yeşil kuruduğun da yine yeşil ama üzeri gri bir tabaka ile kaplı gibi durur. Bu normal bir durum. Köklerin bazı yerlerinin kuru olması bulunduğu ortamın kuru olduğunu gösteriyor. Isıtma sistemin den uzak bir konuma alın. Saksı içerisinde ki kökler yeşilse hiçbir sorun yok demektir. Genelde içanadolu güneydoğu anadolu gibi kurak iklimler de saksı dışında ki kökleri canlı tutmak neredeyse imkansız bu nedenle telaş etmeyin. Eğer şeffaf saksı kullanıyorsanız saksı içinde ki kökleri kontrol edin onlar sağlamsa sorun yoktur.
resim eklemek için http://imageshack.us sitesine resmi yükleyip linkini cevabınıza yazarsanız her ihtimale karşı orkidenizin sağlığını kontrol etmiş oluruz.

bengü dedi ki...

merhabalar;
2 hafta önce hediye olarak beyaz renkli bir orkide aldım,tüle sarılı orkidemi bi süre tülden çıkarmadım tülü açtıgım zaman içinde kalan köklerin çürümüş olduklarını gördüm ve çürük kökleri makasla kestim,şimdi saksının yüzeyindeki kökler kahverengiye yakın içleri boş değil belli ki kökler kuru bu normal mi 1.sorum. 2.olarak ise geldiğinde çiçekler de yapraklar da çokı canlıydı oysa şimdi çiçekler soldu solmayanlar da oldukça zayıf dün sulama yaparken dibinde hızlıca geçen beyaz böcekler gördüm ne yapmalıyım orkidemi kaybetmek istemiyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba Bengü hanım
Orkideniz "Bakteriyel kök çürüklüğü"ne yakalanmışa benziyor yukarda bu konuyla ilgili açıklama var. Solgunluk köklerdeki çürümelerden kaynaklanıyor. Saksı tabanında ve saksının merkezindeki kökler çürümüşse acilen saksı harcını değiştirmeniz gerekir. Bir süre nemi azaltmanız ve suyu sadece yaşamını idare ettirecek kadar vermelisiniz. Böcekler muhtemelen çürümeden kaynaklı mantar böcekleri saksı harcı değişimi ve nem kontrolüyle o böcekleri kontrol edebilirsiniz. Eğer mantar böcekleriyse çürümüş köklerle beslenirler orkidenize doğrudan zarar vermezler. Böcekleri bir süre takip edip durumu gözlemlersiniz. Fazla ileri giderlerse insektisidle müdahale edebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

Orkidenin kökleri sağlıklı görüñürken yeşil yapraklarının dökülmesi ne anlama gelebilir?

gokay dedi ki...

orkidenin dıştaki kökleri sağlıklı görünebilir görünmeyen kısımdaki kökler ne durumda bu önemli bir nokta. Sulama alışkanlığınız, yaşadığınız bölgedeki nem durumu ve kaç yaprağın ne kadar sürede döküldüğü hakkında bilgi verebilirseniz yardım etmeye çalışırım. Kökler sağlıklı yapraklar da herhangi bir bozulma yokken yapraklar dökülüyorsa yanlışlıkla birinin çarpıp yaprakları dökmüş olma ihtimalini de düşünebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

Merhaba geçen sene kızıma babasının aldığı orkide çok güzeldi ben onu sonbaharda pencerenin önüne koydum ama güneş çok kötü bir şekilde yapraklarını yaktı tek yaprağı var ama oda bir kısmı özürlü bir şekilde kış boyunca ben suyunu eksik etmedim şimdi tomurcukları var açmak üzere ama eski güzelliği yok acaba daha sonra yaprak sürgünü verirmi merak ediyorum ne yapmam gerekir

gokay dedi ki...

Günlerin uzamasıyla daha fazla ışık alacak ve büyümesi hızlanacaktır. Bu dönemde yapmanız gereken şey uygun bir orkide besini ile ve sulama koşullarına mutlaka uyarak gübrelemek olacaktır. Bu yazı iyi değerlendirmeniz gerekiyor doğru bakım uygulamaları sayesin de yeni yapraklar verecektir. Site de şuan olmayan konulardan biri gübreleme, diğeri ışıklandırma konusu zaman zaman sitemizi kontrol ederseniz çok detaylı bir şekilde her iki konuyu da hazırlamaya çalışıyorum yeni konular orkidenizin eski günlerine dönmesine büyük fayda sağlayacaktır. Elbette her işin başı sevgi sevginizi verdiğiniz sürece orkide uzun yıllar sizinle kalmaya devam edecektir.

tülay dedi ki...

merhabalar. öncelikle böyle güzel bir sayfa böyle güzel bir bilgilendirme yaptığınız için çook teşekkür ederim. bende yaklaşık 7 ay önce sözlümden hediye olarak almıştım.. çiçekli olarak aldım , çiçekleri yaklaşık 1 ay sonra döküldü.. 1 ay önce tekrar tomurcuklandı, sonra tomurcukları açmadan soldu, 1 tanesi açtı hala çiçek duruyor. ama budamam gerektiğini düşündüm ve bugün gövdeden 2ye ayrılan dallardan birinin (çiçeksiz olanını) alttan 3. gözünün 2 cm yukarısından kestim. inşallah doğru yapmışımdır, bilgilendirirseniz sevinirim . teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba Tülay hanım beğendiğinize memnun oldum. Sizlerin katkılarıyla çok daha güzel olacağı inancındayım.
Doğru zamanlama ve doğru uygulama tatbik etmişsiniz. Mevsimin çiçek açmaya uygun olması nedeniyle budama yapmış olmanız gözlerden birini mutlaka uyandıracaktır.

bengü dedi ki...

merhabalar öncelikle bukadar güzel bir site oluşturduğunuz ve bizimle böyle güzel ilgilendiğiniz için teşekkür ederim daha önce de yazmıştım kök çürümeleri ve beyaz böcekler için saksı harcını değiştirdim çürük kökleri kestim toprağa tarçın serptim ancak çiçeğimde hiçbir canlanma olmadı yeşil yapraklar sararıp düşüyo plastik delikli saksı cam şeffaf bir saksının içine konulmuş bunun da biz zararı olurmu acaba sağlam kök sadece 2-3 tane var haftada bir kez batırma yoluyla suluyorum böceklerden de hala kurtulamadım çiçeği kaybediyorum ve çok üzülüyorum öneriniz var mı? fotograflar linkte http://imageshack.us/g/406/img2012031100652.jpg/

gokay dedi ki...

Merhaba Bengü hanım size yardım edebilirsem ben de aynı oranda mutlu olurum. Güzel bir orkideye sahipsiniz genel durumu iyi gözüküyor. Geri dönülmez bir durum değil. Öncelikle yapmanız gereken sulama konusunu yeniden iyice okumanız sulama her bölge ve her ortam için farklılık göstereceği için tek bir sulama tarifine uymak doğru değil. Hafta da 1 sulama genel mana da kullanılmış bir uygulama ve zaten böyle olduğu da belirtilmiş. Orkidenizin saksı harcı çok nemli gözüküyor demek ki orkidenin bakım koşulları hala normal standartlar da değil bunun için cam kavanozdan çıkarın plastik şeffaf saksı da bakmaya devam edin. Sulama sıklığınızı azaltın sulayacağınız zaman daldırma yerine yıkama yolunu seçin. Kısa zaman da düzelme beklemeyin bu süreç biraz zaman alacaktır. Fotoğrafta gözüken kökler tam yeşil renkteler o kökler eğer çok nemli sera ortamı gibi bir ortam da bakılmıyorsa gri renkte veya kurumuş olmalıdır. Saksı dışındaki kökleri kaloriferli evler de veya orta anadolu güneydoğu anadolu gibi kurak iklimler de yeşil tutumak neredeyse imkansız benim orkidelerimin altın da nem tepsisi olmasına rağmen saksı dışına çıkan köklerin çok az bir kısmını canlı tutabiliyorum.

Saksı harcındaki küçük kurtçuklar için şimdilik birşey yapmayacağız onlardan korkmayın zarar veremezler zaten bir süre sonra açlıktan ve kuraklıktan bir kısmmı kendiliğinden yok olacaklar eğer kalırsa onlar içinde bir kaç uygulama yapacağız.


Fotoğrafları müsade ederseniz arşivime koyup ilerde resimli hazırlayacağım orkide bakım problemleri konusunda yayınlamak isterim.
Görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

bengü dedi ki...

tabiki kullanabilirsiniz:) biraz olsun moralim düzeldi gidip gelip çiçeğe bakıyorum kötüleme var mı diye size çok çook teşekkür ederim .

gokay dedi ki...

Merhaba Bengü hanım konunun daha iyi anlaşılması için 2 gün önce suladığım orkidenin birinin köklerinin fotoğraflarını çektim
http://img694.imageshack.us/img694/3007/sam0833b.jpg Bu resimde göreceğiniz üzere üstteki kökler gri renkteler ve neredeyse üst kısım tümüyle kuru.
http://img715.imageshack.us/img715/574/sam0832m.jpg
Bizim için önemli olan ve sağlığın garantisi olan kökler saksı içerisindeki kökler bu fotoğrafta ise suyu emmiş tam yeşil renkte kökleri görebilirsiniz. Sizin orkidenizin saksı içerisindeki kökleri bu şekilde olmalı bir diğer dikkat çekmek istediğim konu kökler sulu görünmesine rağmen saksı harcı sanki kuruymuş gibi gözükmesi sanıyorum sizin en büyük hatanız saksınızı başka bir kabın içine yerleştirip hiç hava almamasını sağlamış olmanız. Bu nedenle saksı harcı havasız kalıp bozulmaya başlamış ve orkidenizin köklerini çürütmüş daha önce söylediğim gibi ortam nemini düşürüp sulamayı minumuma çekmeniz orkidenizi kurtarmanız için çok önemli bir adım. İleriki günlerde yeni fotoğraflar yollarsanız durumu yeniden gözden geçirebiliriz umarım orkidenizi kurtarmayı başarırız.
Fotoğrafların kullanımına izin verdiğiniz için teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Merhaba adim Beyhan 28 subat dogum gunundu ve esim bir orkide aldi. Bunun disinda 4 orkidem daha var. cok seviyorum orkideleri:) orkidem geldiginde saglikli gorunuyordu AMA 2 gun icerisinde cicekleri kurudu. Yapraklari kurumaya basladi.topraginda kirec tarzi beyaz tortular var. fazla gubreleme oldugu soylendi arastirdigimda. Saksi harcini degistirdim saksisini camasir suyuyla yikayip kullandim. Teshis ve tedavim dogrumu merak ettim:)) umarim dogrudur ve kurtarabilirim orkidemi. 2 orkide kaybettim bugune dek. Emeginize saglik site harika...

gokay dedi ki...

Merhaba Beyhan hanım bende orkideleri ve menekşeleri çok seviyorum. Gerçi orkidelerin yaşam tarzları, ilginçlikleri gizemleri daha fazla ilgimi çekiyor ama menekşedende vazgeçemiyorum. Bahsettiğiniz sorunlar yüksek kireçli veya tuzlu su kullanımında olması muhtemel durumlar. 2 günde çiçeklerinin dökülmesi soğuk veya tuz zararından desek yaprakların da kısa zamanda kurumaya başlaması başka problemleride yaşamış olabilceğini gösteriyor. Size geldikten sonra ki süreci çok iyi
kontrol etmişsiniz. Muhtemelen sizden önce yetiştiren kişi bakım hatalarını yapmış çiçeği kurtarmak size kalmış. Yeni gelen çiçekleri evdeki çiçeklerin yanına koymadan başka bir odada bir kaç hafta bekletmek olası salgın hastalıkların önüne geçecektir. Bundan sonraki gelişmeleri takip edip duruma göre hareket edebilirsiniz. Mevsimin uygun olması kısa sürede sonuçları görmenizi sağlayacaktır. Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur.

Adsız dedi ki...

Tesekkur ederim yorumunuz icin. Diger 2 orkideminde govdesi kurudu yapraklari yesil Hala ama uzun suredir yeni dal olusmadi 2 senedir bakiyorum topraklarini degistirdim dun. Bahara kadar beklemem mi gerekli acaba yeni govde olusumu icin?tam emin degilim AMA en son gecen yaz cicek actilar govdeleri kuruyalida 3 Ay kadar oldu

gokay dedi ki...

Beyhan hanım diğer orkidelerinizin gövdelerindeki kuruma sorunun genel bir durum olduğunu gösteriyor. Size yardım edebilmem için bakım koşullarını tam anlamıyla öğrenmem gerekir.

1-Sulama sıklığınız nedir?
2-Orkidenizin bulunduğu alanın genel nem durumu nedir?
3-Köklerde çürümeler varmı?
4-Hastalığı ilk farkettiğiniz günden bugüne kaç gün geçti?
5-Su kaynağınız çeşme suyu mu, kaynak suyu mu? Tuz derecesini biliyormusunuz?
6-Yapraklarda renk,doku veya solgunluk gibi değişimler varmı?
7-Fotoğraf yollama şansınız varmı?
Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar eğer bakım koşullarını tam bilirsek köklü bir çözüm üretebiliriz. Orkideleriniz hem daha sık çiçek açarlar hemde uzun süre çiçeklerini korurlar.
Eğer suyunuz musluk suyuysa bu sıralar yağan kar ve yağmurlardan istifade etmenizi öneririm.
Benim evde tuz ölçerim var. Gübreleme yaparken ve su kaynaklarını kontrol etmem gerektiğinde sık sık kullanıyorum. Eğer sudan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bir tane ec ölçer alarak işi çözebilirsiniz. Uzun yıllar kullanabilirsiniz. Marka vermek doğrumudur bilmiyorum ama ben hanna marka ec ölçer kullanıyorum çok memnunum. Pikniğe giderken yanımda götürüyorum temiz bir kaynak suyu
bulduğumda petlere doldurup eve getiriyorum hem ekonomik hemde orkidelerim mutlu.
Sorunun su olduğunu düşünerek bunları anlattım eğer sorun su kaynağı değilse vereceğiniz cevaplarla durumu aydınlatabiliriz.

Adsız dedi ki...

Sumru Hanim sultana slkllglm Haftada 1-2. EViM Kuzey cepheydi gunes Alan bir yerde duruyorlardi ciceklerim. Gecen yaz bebegim oldu bir ara yerlerini degistririp baska odaya koyduk daha sonra eski yerine yerlestirdik. 2 senedir benimleler ve ilk sene 2-3 Jezebel cicek actilar uzun surede kaldi cicekleri. Dinlendirilmis musluk suyu kullaniyorum sertlik degerini bilmiyorum. Cok slk degil AMA gubre olarak cicek costuran kullaniyorum. Saksi degisimi yaptim koklerinde curume vardi AMA asiri degildi. Yapraklarinda lekelenme yok gayet sagliklilar. Fotograf yollayabilirm AMA nasil ekleybilirim ? Simdi den tesekkur ederim

gokay dedi ki...

http://imageshack.us adresine girip dosyayı yüklüyorsunuz oradan aldığınız linki buraya yapıştırın birde fotoğraflarını görelim.
Bulunduğu ortamın nem durumunu yazmamışsınız. Bulaşık makinalarında 3ü birarada yıkama tabletlerine ilave tuz çözücü koyuluyorsa orkideniz için musluk suyu tuzlu demektir.

Adsız dedi ki...

http://db.tt/KUuDULLm. Bu ilk bahsettigim orkidem Tek yapragi kaldi oda sarariyor.
http://db.tt/vDdhWYik
http://db.tt/HBiLDZXj. Bu ikincisi Dali kuruyan.
http://db.tt/BMFJM4f8
http://db.tt/jgUtXFLD 3. Orkidem bununda Dali kurudu.

Adsız dedi ki...

http://db.tt/p9mqDATn
http://db.tt/FYsPZAj0
http://db.tt/JOgo4UQC
http://db.tt/qbMKEkl4. 4. Orkidem de d ilkinde bahsettigim tortu goruntuleri olusmaya basladi. Onu digerlerinden ayirdim . Normalde orkidelerim mutfakta duruyor nem orani fazla diye. Bu arada Kuzey cephe olan evimizden 1 hafta once tasindik bu evim Guney cephe gunes aliyor AMA stor onune koydum ve ozellile ogle gunesin den koruyorum.

gokay dedi ki...

Fotoğrafları inceledim çok net değil kökleri göremedim. Genel olarak tuz problemine benzemiyor. Kesin olarak söylemek çok zor sadece dikkatimi çeken saksıların alt kısımlarının sulanmış olduğu üst kısımlarının kuru olduğu. Ayrıca sulamalarınızda saksı altlıklarında suyun kaldığı tortulardan belli oluyor. Sulamayı nasıl yapıyorsunuz bilemiyorum ama kesinlikle saksı altlığında tek damla su bırakmamanız gerekir. Saksının sadece alt kısmını değil komplesini sulamalısınız. Menekşeler gibi sadece alttan sulama orkideler için uygun bir yöntem değil. Teşhisi koymak için doğru koşulların hangisinde hata yapıldığını bulmamız gerekiyor. Bunun için esas iş size düşüyor. Uygulamalarınızı düşünerek bakım koşullarını yeniden gözden geçirin Özellikle sulamaya bağlı bir problem olduğu kanısındayım. Aşırı sulama, saksı altlığında su bırakma, sıcak saatlerde soğuk suyla sulama, sulamada düzensizlik, kapalı havalarda ve düşük sıcaklıklarda sulama, nemli havalarda sulama gibi sulama odaklı tüm uygulamarınızı düşünerek sorunun nedenini tahmin etmeye çalışın.

Adsız dedi ki...

Merhaba. Geçen hafta hediye gelen orkidemizde 8-9 adet büyük ve 2-3 adet küçük yaprak mevcuttu. Ayrıca birçok da çiçek bulunmakta. Ama şimdi en alttaki 2 büyük yaprak ve 2 küçük yaprak tamamen sarardı ve sarktılar. Direk güneşe temas edebileceği bir yerde durmuyor, görünen kökleride sağlıklı görünüyor ama bu kadar kısa sürede neden 4 yaprağı birden sararmış olabilir? Fikir ve yardımlarınızı rica eder, bu güzel ve bilgilendirici sitenizden dolayı size hem teşekkür ederim hemde kutlarım.

gokay dedi ki...

Beyhan hanım ben mesaj gönderirken sizde aynı anda yazmışsınız 2. mesajınızı yeni okudum store derken sanırım tül perde arkasında durduğunu söylemek istemişsniz. Bende 1. mesajınızın 4. fotosunda olan siyah lekenin güneş yanığı olabileceğini düşünüyordum ama evinizin kuzey cephe olmasından bu seçeneği atlamıştım sanıyorum bu seçeneği yeniden düşünmeniz gerekecek çok az ışık alan bir alanda duran tüm çiçekler aniden yüksek ışığa geçtiklerinde benzer güneş yanıkları meydana gelebilir. Tül perdenin arkası en iyi seçenek olmasına karşın nasıl bir tül perde olduğu da önemli iri gözlü perdeler pek uygun değiller. Alıştıra alıştıra tül perde arkasına çekmenizde fayda var şimdilik
perdeden biraz daha uzaklaştırmanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

gokay dedi ki...

Sn. Adsız
"Merhaba. Geçen hafta hediye gelen orkidemizde 8-9 adet büyük"
Sizin orkidenizin problemi sudan olsa köklerde mutlaka zararlanma olurdu. Yüksek ışıkta almadığına göre ışık zararıda olamaz. Bir ihtimal düşük sıcaklık veya mantar enfeksiyonu olabilir. Yapraklardaki değişimi tüm detaylarıyla açıklarsanız birde fotoğrafla desteklerseniz daha net yanıt verebilirim.
Siteyi bğendiğinize çok memnun oldum. Sizlere bir nebze faydası dokunuyorsa bende sizin kadar mutlu olurum. Nezaketinize teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Tesekkur ederim yorumlar icin

Adsız dedi ki...

merhaba ben fatoş orkidem bana geldiyinde ölüyordu yazılarınızı okuyarak onu kurtardım ama şimdi tomurcuklanıyor fakat çiçek açmadan soluyor ne yapmalıyım

Adsız dedi ki...

merhabalar,orkidem çiçeklerini döktü ve 5 yaprağından birinde dalgalanma halinde sarılıklar var ne yapmalıyım ayrıca tekrar çiçek vermesi için budama mı yapmalıyım?

gokay dedi ki...

Fatoş hanım merhaba çiçeklerin solmasının bir çok nedeni olabilir. Fazla sulama, az sulama, gece gündüz ısı farkı gibi ani sıcaklık değişimleri, cereyan da kalma, fazla gübreleme, mutfaktaysa yakınlarında ki meyvelerin yaydığı etilen gazı tomurcukların dökülmesine çiçek sapının kurumasına yol açabilir. Seçenekleri değerlendirerek sorunun ne olduğunu siz bulabilirsiniz.

Sn. Adsız
"merhabalar,orkidem çiçeklerini döktü ve 5"
Orkide yapraklarındaki sararmaların birçok nedeni olabilir fazla ışık, fazla sulama veya mantar hastalıkları olabilir. Net yanıt vermek zor siz kendi uygulamarınızı doğru uygulamalarla kıyaslayarak bulabilirsiniz. Fotoğraf ekleyebilir ve bakım koşullarını detaylandırırsanız daha net yanıt verebilirim. Normal koşullarda çiçekleri dökülen orkideyi orkide budama başlığı altında açıklandığı gibi budayabilirsiniz.

Isil dedi ki...

Merhabalar,
Cok guzel 5 tane cam kenarinda duran orkidem vardi. Ancak, iclerinden birinde beyaz beyaz tozcuklar (sanirim unlu bit) olusmaya basladi ve zamanla bu hastalik hepsine sicradi. O tozcuklari tek tek temizlemeye calistim ancak, tekrar ciktilar. Su anda orkidelerim cok kotu durumdalar. sulamaya devam ediyorum ancak, dallar kurudu, tomurcuklanma yok. Ayrica, ciceklerin yapraklarinda ballanma olustu. Ne yapmam gerekiyor? Nasil temizleyecegimi, ciceklerimi nasil kurtaracagimi bilemiyorum. Yardiminiz icin cok tesekkur ederim.
Isil

Adsız dedi ki...

Merhaba Çok güzel 4 dallı orkidem vardı. Ancak çiçekler döküldükten sonra iki köklüydü her iki kökünde ortasından yaprakları çürüdü(sadece birer tane). Sonra hadi kurtarıyorum dedim bir tanesinin alttan yaprakları gitti:(( Dün gece tüm topraklarını döktüm çürüyen kökleri temizledim. Bir tanesinde hiç yaprak yok kçcücük yeşil bir kök var diğerinde 3 yaprak ve kök var:(( Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca nişan çiçeğimdi:(((

gokay dedi ki...

Merhaba hiç yaprağı kalmayan orkidenizin umudu yok onunla daha fazla zaman kaybetmeyin. Köklü ve yapraklı orkideyi gövdesi sağlam olmak şartıyla kurtarabiliriz. Eğer onun da gövdesi çürümüşse düğün çiçeğinize iyi bakmak için şimdiden sitemizi okumanızı tavsiye edebilirim.
Gövde sağlamsa öncelikle toprağını değiştirmeniz gerekiyor muhtemelen nişanda çiçekçiden size geldiği gibi süsleriyle kaldı. Sizde sulayınca hava almadığı için kökler çürüdü. Saksı harcını yenilerken kalan ölü kökleri mutlaka temizlemelisiniz ve tarçınlamalısınız. Bu işlemden sonra biraz gölge bir alana alın sulamayı kısın. Saksı değişim prosedürü site içinde var ona uygun haraket edin. Mevsimsel uygunluk orkidenizi kurtarma şansınızı artırıyor. Bir kaç fotoğraf yollarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.

Adsız dedi ki...

merhaba, benim orkidemin dallarında çiğ tanesine benzer yapışkan küçük damlalar var. Damlalar Şeffaf ve küçük. Bu bir hastalık mıdır? Hastalık ise ne yapmalıyım? Teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba dal derken çiçek dalından mı bahsediyorsunuz yapraklardan mı bunu bilmem gerekiyor. Bir kaç fotoğraf çok iyi olur üstelik yalnızca sizin için değil diğer orkide severler için de fotoğraf çok önemli. Güzel bir veri tabanını sizin katkılarınızla hazırlayabiliriz. Fotoğraf olmazsa mantari bir hastalık mı, böcek saldırısı mı anlamak için yaprak, kök , gövdede olağn dışı başka değişiklikler var mı bunları gözlemleyip aktarmanız gerekiyor.

gokay dedi ki...

Sn. ısıl sizin mesajınızı yeni farkettim çok geç cevap yazdığım için üzgünüm sizden de bir fotoğraf rica ediyorum inceledikten sonra en kısa zaman da cevaplarım.

bengü dedi ki...

sadece 1 yaprak kaldı:( saksıdan tekrar çıkardım köklerin tamamı çürümüş 1 tane bile sağlam kök yok köklerin çürük yerlerini temizledim ama kesmedim etrafını soydum doğru mu yaptım bilmiyorum ama eğer kesseydim hiç kök kalmayacaktı kökün ortasından geçen sert damar gibi bir kanal vardı o kanalları bıraktım evim güneş almıyo galiba bu yüzden çürümenin önüne geçemiyorum yeniden köklenir mi? çiçeklerin de hepsi döküldü budamalı mıyım? çiçeği gördükçe içim acıyor

DS dedi ki...

'duygu' Merhabalar Öncelikel sitenizi çok beğendim tebrik etmek istiyorum. Dün akşam bi orkide hediye aldım. Bakımını çok bilmiyorum araştırıyorum. Fakat gözüme bişey takıldı. orkide çiçekçide biraz bakımsız kalmış belli. Beyaz çiçekli bi orkide cinsini tam bilmiyorum. çiçeklerinin üzerinde minik acık kaverengi benekler var bu bi hastalık mi?
Bi de çiçeklerinden biri biraz sogun bi başka çiçek de sabah yanlardaki yapraklarını kapamış. bunun nedeni ne olabilir?

gokay dedi ki...

Merhaba Duygu hanım aslında sizin çiçeğin hastalığı yukarda yazıyor ama resim olmayınca anlaşılmıyor.
Çiçek yanıklığı (Botrytis); gerekli açıklamaları okuyun. Çiçekçide nemli bir ortamda durmuştur bakımınıda bilmiyorsa sık sık su püskürtmüştür. Siz çiçeklerine yapraklarına su püskürtmeyin. Ceryan da bırakmadan havadar bir ortama alın geçmezse mantar ilaçlarıyla ilaçlanabilir. Çiçeklerin kapanmış olması gece uykusu diyelim solması normal de olabilir, başka bir sorunda onu takip ederek çözümlemeniz gerekir.
Sitemizi beğendiğinize memnun oldum katkınız için bende size teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Bengü hanım sizin orkidenize ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Orkidenin sanıyorum daha öncede hiç canlı kökü yokmuş. Resimleri yeniden inceledim sarı yaprağı zaten temizlemeniz gerekiyordu ortamda hiç çürük kök yaprak herhangi bir saksı harcı bırakmamalıydınız. Bir tanesi kalırsa yoğurt mayaası gibi çoğalırlar. Bence hastalığın sizin evin güneş görmemesiyle hiçbir alaksı yok. Benim evim her cepheden güneş görüyor ama orkideler aydınlık fakat güneş görmeyen alanlarda duruyor. Yaz kış farklı yerlere aldığımda oluyor. Sizin orkidenizde sulama sorunu ve sulandıktan sonra başka bir kabın içinde köklerin havasız kalıp kompostlaşması sorunu olmuş. Hasta bölgelerin tamamını temizlemekten korkmayın. Bakteriyel kök çürüklüğüne uygun ilaçlarla ilaçlama da yapmanız gerekiyor. Hiç kök kalmadığına göre işiniz çok zor
yeniden kök atabilir ama süreç zorlayıcı olacaktır.

Göndermiş olduğunuz fotoğrafı arşivime aldım ilk güncellemede onu yüklemeyi umuyorum fotoğraf için tekrar teşekkür ederim.

bengü dedi ki...

pekii ne yapmalıyım şimdi kesiyim mi bütün kökleri sizce?

gokay dedi ki...

Çürümüş tüm aksamı kesin, yapraklarda dahil. Saksı harcında çürük kısımlar varsa onlarıda temizleyin. Kök çürüklüğüne karşı kullanılan mantari ilaçlardan biriyle ilaçlayın. İsim veremiyorum yasak olduğunu söylüyorlar. Yukarda bir tanesinin etken maddesi yazılı. Saksı harcı nemli olsun ama daha sonra suyu kısın. Ortam nemi yüksek olabilir ancak mutlaka hava sirkülasyonu iyi olan bir noktaya alın.

Adsız dedi ki...

merhabalar, ben merwe, yaklaşık 6 ay önce bir orkide aldım.aldığımda çiçekliydi. çiçekleri döküldüğünde budadım hemen yeni 2 filiz sürdü.fakat tomurcuklandıktan kısa bir süre sonra yeni filizin üstünde yoğun kıvamlı şeffaf damlacıklar oluştu ve bunlar tomurcukların bilmiyorum. nettende araştırdım fakat bir sonuca varamadım. yardımcı olabilirseniz çok dökülmesine sebep oldu. bu hastalık nedir sevinirim teşekkürler...

gokay dedi ki...

Sn Merve merhaba sizin sorununuz böcek saldırısıyla alakalı sitemizde o konu henüz işlenmedi çok detaylı olduğu için sadece hastalık tahmini yapıp araştırmayı size bırakıyorum.

Afit veya trips zararlıları benzer belirtiler gösterir bu konuda çok sayıda türkçe kaynak var oralardan araştırırsanız saldırının hangisinden olduğunu bulabilirsiniz. Bazı organik yöntemlerle sorunu çözme ihtimalinizde var.

DS dedi ki...

http://goo.gl/CZ3fl
'duygu'Merhaba yeniden. Benim orkiden çok kötu durumda linke fotoğrafını koydum. Çiçek yanığı hastalığı demiştiniz. ortamın nemini düşürdüm hava sirkülasyonunu artırdım. Ama olmuyor çiçekler birer birer kendilerini kapatıp sonra da soluyorlar. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin. Bu solma normal mi? Çiçek dökme zamanı mı? Çok telaşlıyım.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Duygu hastalık kesinlikle çiçek yanıklığı sorunun çözümü daha önce açıklanmıştı.

Bir diğer nokta sizin orkidenizin çiçeklerinin zaten dökülecek olması. Yani normal bir durum.
Bu konuda ayrıntılı bilgi verdiğim bir başlık var. Orkide sipariş edeceğinizde veya satın alacağınızda dikkat etmeniz gerekenleri tek tek yazmıştım. Sizin orkidenizin çiçekleri çok açılmış yeterli olgunluğa ulaşmışlar ortam nemi bakım koşulları yer değişikliği gibi etkenler çiçeklerin daha hızlı dökülmesine yol açar. Orkideniz genel mana da sağlıklı gözüküyor yaprağında çatlaklar oluşabilir bunun nedeni sulama konusunda ayrıntılı yazılı. Orkide bakımının en önemli püf noktası sulama o konuyu çok iyi öğrenin gerisini deneyimlerle halledebilirsiniz. Afrika menekşesi yetiştirdiyseniz benzer deneyimleri orkide içinde kullanabilirsiniz.

DS dedi ki...

Çok ama çok teşekkür ederim. Söylediğiniz başlıkları titizlikle okuyacağım.

pegasus79 dedi ki...

Merhaba ankarada oturuyorum ve orkide icin mantar ve hasere ilaclarini nereden temin edebilecegimi bilmiyorum. Ya da online da satin alabilirim. Cok tesekkurler

Adsız dedi ki...

Merhaba, benim Phalaenopsis orkiden var, kuzeye bakan pencerede yerde ve pencereye 1m ileride yerde duruyor.Orkidemin çiçeklerinde bite benzer beyaz böcekler var ne yapmalıyım ve neden olmuştur?Teşekkürler.

başak dedi ki...

MRB 4 gün önce bi orkide aldım. 4 dalı ve bol çiçekli. saksızı şeffaf .ilk aldığımda toprağın kuru geldi ve bir fincan kadar her gün su veridim. bi çiçeği soldu malesef:( ne yapacağımı bilemedim ve daha fazla güneş alan bi yere koydum daha sonra çiçek diplerinde beyaz unlu gibi böcekler gördüm cok fazla değildi ve hepsini temizledim ne yapmam gerekiyor acaba orkidemi kaybetmek istemiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Adsız dedi ki...

resımlerı nasıl yolayabılırz

Adsız dedi ki...

http://img205.imageshack.us/img205/2473/18042012367.jpghttp://imageshack.us/photo/my-images/209/18042012369.jpg/ cıcegım cok suda kaldı bakım hatası yuzune ustundekı butun cıcekler karardı ve dokulduler esımın dogum hedıyesı acıl yardıma ıhtıyacım var kurtarmak ıstıyorum ...mumkunse

gokay dedi ki...

Bakteriyel kök çürüklüğü; yukarda ne yapmanız gerektiği yazıyor. Sadece çok sulama değil su kalitenizde çok kötüye benziyor. Sulama suyunuzu değiştirmeniz gerekecek. Sulama konusunu okursanız detaylı olarak yazıyor.

bengü dedi ki...

merhaba gene ben:) orkidemin çiçek dalları hala yeşil ama hiç yapragı kalmadı çiçek dallarını tarif ettiğiniz şeklide budadım tekrar yaprak verir mi yoksa ümidi kesmeli miyim bir de diğer çiçekler köklensin diye suda bekletilir ya orkidede işe yarar mı

gokay dedi ki...

Kestiğiniz yerin hemen altında minik bir göz olacak oradan büyümesi gerekiyor. Büyüyeceği zaman şişer gözdeki değişimi takip ederek büyüyüp büyümeyeceğini anlayabilirsiniz. Orkideleri menekşe gibi köklendiremezsiniz. Üretimi konusunda detaylı yazıyor. Üretmesi de zorlu bir süreç.

Adsız dedi ki...

sumru hanım cıcegın resımlerını attım sıze cıcek acan dallar karardı kesmemmı gerekıyor yada baska ne gerekebılır oyle kalmasımı gerekıyor detaylı acıklama yapmamıssız yada umüdimi kesmemmı gerek ????

gokay dedi ki...

Resimlerinizi inceledim sorununuzun tam açıklaması yazdığı için detaya girmedim. Resmi arşive ekledim müsadeniz olursa ilerde oluşturulacak hastalık teşhis bölümünde yayınlamak isterim. Müsade etmeniz durumunda adınızı yazarsanız adınızla yayınlanacaktır.

Hastalıklı en ufak birşey bırakmadan temizlemelisiniz. Çİçek dalları yapraklar, saksı harcı dahil. Saksısınıda ya dezenfekte edeceksiniz veya yeni saksı kullanacaksınız. Sadece ilave şunu söyleyim kesme işlemi esnasında her seferinde kesici aleti dezenfekte etmelisiniz böylece sağlam bölgelere hastalığı yaymamış olursunuz. Dezenfekte işlemini siteden okuyabilirisiniz.

Ümidinizi kesmeyin hızlı davranın çünkü daha fazla gidecek yol kalmamış. Yönergeleri izlemeniz durumunda çiçeğiniz kurtulacaktır.

Adsız dedi ki...

(Merhaba, benim Phalaenopsis orkiden var, kuzeye bakan pencerede yerde ve pencereye 1m ileride yerde duruyor.Orkidemin çiçeklerinde bite benzer beyaz böcekler var ne yapmalıyım ve neden olmuş

tur?Teşekkürler.)
Merhaba, yukarıdaki sorumu daha önce sormuştum (10 nisan tarihinde) fakat bir yanıt alamadım ve çiçeğimin böcekleri halen mevcut, lütfen bir yanıt verirmisiniz? Zira çok üzülüyorum

gokay dedi ki...

Merhaba
Muhtemelen (trips) yaprak bitleri saldırmış. Civar bahçelerden, otlardan gelebilirler. Ekolojik bir çözümünü bilmiyorum tedavi etseniz bile aynı şekilde bakarsanız tekrar gelme durumları var bu nedenle çiçeği izole etmeniz gerekiyor.
Artık kimyasal önerisinde bulunmuyorum bu konuda ziratçilerin tek yetkili olduklarını hatırlatmak isterim. Kesin teşhis için fotoğrafla destekler çiçekteki ve yapraklardaki değişimleri aktarırsanız daha doğru yardımcı olabilirim.

Adsız dedi ki...

Sumru Hanım, çiçeğimin üç fotoğrafı aşağıdaki linklerde :
http://imageshack.us/photo/my-images/135/dscf3720f.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/405/dscf3721x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/217/dscf3722r.jpg/

gokay dedi ki...

Büyük ihtimalle trips. ancak çiçeklerde herhangi bir zararlanma göremedim o yüzden emin değilim. Böceklerin yaşadığı doğru ancak henüz zarar verecek durumda değiller. Elinizle temizlemeyi deneyin. Eğer başedemezseniz ve çiçeklere zarar verecek olurlarsa o zaman kimyasal deneyebilirsiniz.
Gelme yollarını sayarken diğer çiçeklerinizden gelme ihtimalini atlamışım onuda ayrıca belirtiyim. Yani sizin diğer çiçeklerinizde de bu böceklerin olma ihtimali çok büyük.

Adsız dedi ki...

(Büyük ihtimalle trips. ancak çiçeklerde herhangi bir zararlanma göremedim o yüzden emin değilim. Böceklerin yaşadığı doğru ancak henüz zarar verecek durumda değiller. Elinizle temizlemeyi deneyin. Eğer başedemezseniz ve çiçeklere zarar verecek olurlarsa o zaman kimyasal deneyebilirsiniz.
Gelme yollarını sayarken diğer çiçeklerinizden gelme ihtimalini atlamışım onuda ayrıca belirtiyim. Yani sizin diğer çiçeklerinizde de bu böceklerin olma ihtimali çok büyük.)Sumru hanım ilgi ve alakanız dan ötürü teşekkür edrim.

Adsız dedi ki...

ÇİÇEGİMİN RESMINI SIZE ATTIM UZUN YAPRAKLI ORKIDEYDI YAZDIGINIZ GIBI BUDAMAYA CALISTIM YANLIS KESTIGIM DALLAR TAMMMEN KARARDI VE TARCINDA DOKTUM SANMIYORUM ONLARDAN BIR DAHA CIEK ACSIN TEKRAR DALLANIRMI ??? AYRICA ALTINDAN YENI TAMURCUK SEKILDE DALLAR BUYUMEYE DEVAM EDIYOR AMA TOPRAGINI DEGISTIREMEDIM NASIL TOPRAK KULLANICAM BILMIYORUM KABUL DEGIL CUNKU ...MERVE

gokay dedi ki...

Daha önce yolladığınız mesajda isim olmadığı için emin olmadan yazıyorum. Eğer saksı harcı bembeyaz olan orkide sizinse kesinlikle saksı harcını değiştirmeli veya sürekli kaynak suyuyla yıkayıp saksı harcındaki tuzu atmalısınız. Çok nemli kalması durumunda çürümenin devam edeceğini unutmamalı. Bence en kesin çözüm saksı harcını değiştirmekten geçiyor. Çok titiz olmak kaydıyla tuzun kaynak suyuyla yıkanıp uzaklaştırma ihtimalide var. Büyüme başladığına göre demekki şuan doğru yolda ilerliyorsunuz. Gelişmeleri yine fotoğraflarsanız çok memnun oluruz.

Adsız dedi ki...

Merhaba. Ben yeni orkide bakıcılarındanım. Yılbaşında bir beyaz Phalaenopsis türü orkide hediye alınca orkide sevdalısı oldum. 20 Nisan da kendim iki farklı renk orkide aldım. Aldıktan bir hafta sonra farkettim ki bir tanesinin hemen hemen hiç sağlıklı kökü kalmamış. Hepsi çürümüş. Sitenizden elde ettiğim bilgiler ışığında tedavi etmeye çalışıyorum. Benim sorum ilk orkidemle ilgili. Çiçek sapı kırıldığı için alttan birinci boğumun biraz üzerinden kesmek zorunda kalmıştım yaklaşık 1 ay kadar önce. Çiçeğim oldukça sağlıklı görünüyor. Yapraklar sert ve canlı. Henüz çiçek sapı çıkarmadı. Sapı kestikten sonra bir yaprak çıkardı şimdi de bir yaprak daha çıkarıyor. sanırım bunlar sağlıklı belirtiler ancak benim dikkatimi şu çekti: Sürekli yeni kökler çıkarıyor. Zaten bol miktarda çok sağlıklı kökleri var. Her kökün ucundan 3'er 4'er patlayarak sürekli kök çıkarıyor. Ben çiçek sapı çıkarmasını beklerken o kök ve yaprak çıkarmakla meşgul. Bu kadar çok kök çıkarması normal bir durum mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Aramıza hoşgeldiniz. Orkide gerçekten çok ilgi çekici bir çiçek. Anlattıklarınıza bakılırsa doğru yolda ilerliyorsunuz. Çiçek sapından yaprak çıktıysa size şöyle dememiz gerekiyor; gözünüz aydın bebek orkideniz olmuş. Bu durumda orkide nasıl çoğaltılır ve keiki orkide üretimi (bebek orkide) konularını dikkatlice okumanız gerekiyor. İki yol var yavruyu büyütmeye çalışabilir veya budayıp anneyi güçlendirebilirsiniz.

selda dedi ki...

Merhaba, yorumlardan anladığım kadarıyla benim orkidemin de kökleri çürümeye başlamış. Bir de köklerin olduğu yerde küf benzeri yapılarla, küçük beyaz böcekler var. Yapraklar da yukarı doğru uzanmaya başladı. Sapların da uçlarından kesmeme rağmen kurumaya devam ediyorlar. Resimleri yolluyorum; yardımcı olursanız çok sevinirim; teşekkürler...
http://imageshack.us/g/88/050520121221.jpg/

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalşıyım. Benzer belirtileri başka bir orkidemiz göstermişti 5 Mart 2012 11:19 tarihli mesajı okursanız orada detaylı anlatmıştım. Yüklediğiniz fotoğrafın linki açılmıyor onun için bakamadım. Yeniden yüklerseniz veya çalışırlığını kontrol ederseniz teşhise yardımcı olur.

Orkidenizin yalnızca kök bölgesinde mi sorun var yoksa başka yerlerinde de (yaprak,çiçek...) değişimler var mı?

Orkide ne kadar zamandır sizde?
Sık sulama, su kalitesi, eski saksı harcı, yoğun nemli ortam vb durumlardan hangisi köklerde çürümeye neden olmuş olabilir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selda imageshack bazen açılmıyor bunu bildiğim için bugün yeniden kontrol ettim ve fotoğrafları gördüm. Kesin birşey söylemek için cevabınızı bekliyorum. Beyaz böceklerin hareketlerini gözle seçebiliyormusunuz boyutları tahminen ne kadar? Google unlu bit yazdığınızda resimler kısmında göreceğiniz böceklere benziyor mu?

selda dedi ki...

Merhabalar Sumru Hanım, orkidemin sadece kök bölgesinde böceklenme var; unlu bite benzemiyor. Böcekler tahminen 2 mm boyutlarında ,ince ve de hızlı hareket ediyorlar. Bu arada bahsettiğiniz yorumda belirttiğiniz gibi çürümüş kökleri attım; yalnız bulunduğum yerde harç bulamadığım için aynı harcı koydum. Böcekleri şu an göremiyorum. Köke yakın yapraklar kuruyup dökülüyor bu arada. Orkide 5 aydır bende, Alanya'da oturuyorum. Sanırım fazla sulama yapmışım. Bir de çürümüş kökleri sıyırdıktan sonra alttan çıkan ince kökleri de kopardım; çürükleri atıym derken biraz abarttım mı acaba ? İlginiz için çok teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Çürümüş parçaları atarken abartmaktan korkmayın. Önemli olan çürümeyi durdurup bitkiyi yeniden gelişime sokmak. Alanya da yüksek nem olduğu için sulama da problem olmuş olabilir. Muhtemelen yine aynı teşhis geçerli. Bir ihtimalde siyah çürüklük olma olasılığı var. Gerekli açıklamalar zaten yukarda yazıyor. Önlemleri alıp gidişata göre davranabilirsiniz. Ülkemizin cenneti Alanya,ya sevgiler

selda dedi ki...

Çok teşekkürler Sumru hanım, Alanya'dan da size sevgiler, saygılar...

özlem dedi ki...

Sumru hanım merhaba,
Çiçeklerimin bakımı için sitenizden faydalandım, teşekkür ederim.
Benim sorunum çiçeklerimden birinde sulama günü, yeri ve sıklığı değişmediği halde, alt yapraklarından birinde nokta nokta sarılıklar oluşması, bir diğer yapraktada orta çizgi sararmış, üzeri de çiçekli, ne yapmam gerekli, akşam fotoğrafını da gönderebilirim isterseniz ama şimdiden yazmak istedim, zaman kaybetmek istemiyorum. Acaba suyu fazla mı geldi ya da tabak altlığında su kaldı da o mu yaptı bilemedim, siz ne dersiniz?

gokay dedi ki...

Çiçeklerin tümünü aynı tür orkide olarak kabul ediyorum. Evet sulama sorunu benzer belirtiler gösterebilir. Her saksının harcı farklı özellikte olabilir bu nedenle saksı değişimlerin de aynı karışımı kullanmak gerekir ki tüm çiçeklere ortak çözümler üretilebilsin. Eğer harcınız ince taneliyse geç sulanması gerekir siz tümünü beraber sularsanız bu sorun oluşacaktır. Merkezdeki sararma da düzensiz sulamalarda olur. Bunun yanında sorunun bakteriyel bir hastalık olma ihtimali de var. Yaprak benek hastalıkları. başlığını dikkatli okuyun orada genel olarak anlatıldı ancak farklı durumlar da söz konusu siz bu hastalıkla ilgili benzerlik kurabiliyormusunuz kontrol edin. Fotoğraf yollarsanız onlarıda incelemek isterim. Görüşmek dileğiyle hoşçakalın

özlem dedi ki...

sumru hanım fotoğraflar hazır nasıl ulaştırabilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özlem fotoğrafı imageshack.us sitesine yükleyip linkini buraya yazın ben kontrol ederim.

Adsız dedi ki...

Sumru hanım Merhaba

1 senedir orkide bakıyorum ama tüm yaprakları hastalandı ve döküldü en son cıkna yaprak bile sarardı ne yapacağımı bilemiyorum yardımlarınıza ihtiyacım ekte linki yolluyorum yardımcı olursanız cok sevinirim
http://my.imageshack.us/v_images.php

http://my.imageshack.us/v_images.php

Adsız dedi ki...

merhaba benım orkidemin kökleri ilk once kufe benzer lekeler oldu sonra kurudular yapraklarıda sararıp dokuldu ve tomurcuklar vardı onlarda dokuldu ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevınırım.tuba

gokay dedi ki...

Kaç yaprak kaldı ve gövdesi ne durumda bu öenmli eğer gövde de çürüdüyse pek yapılacak birşey kalmamış gibi. Eğer bir kaç yaprak sağlam ve gövde sağlamsa mantari hastalıklar konusunda ne yapmanız gerektiği yukarda yazılı o prosedürü işlemeniz gerekiyor.

Adsız dedi ki...

Sumru Hanım Merhaba

Bir kac gün öncede yazdım fakat cevap alamadım ssizinde link de resimlerini göreceğiniz üzere orkidem hastalandı tüm yaprakları sarardı ve kesdim hatta 2 dal dı diğer dalda sararınca dibinden kesdim ne yapacağım konusunda bana yardımcı olursanız cok sevinirim şimiden cok tşk. ederim
http://my.imageshack.us/v_images.php

gokay dedi ki...

Mesajınızı gözümden kaçmış bu aralar işlerim yoğun olunca tam inceleyemiyorum. Fotoğraf linkiniz öyle olmamalı. Direct link yazmalısınız verdiğiniz linkte yalnızca size gözükür. Linki güncellerseniz en kısa zamanda cevaplamaya çalışırım.

Adsız dedi ki...

İlginize cok tşk ediyorum umarım bu sefer görünür

http://my.imageshack.us/v_images.php

Adsız dedi ki...

orkidemin 3 yaprağı sararıp dustu5 tane kaldı ama onlarda sarardı govdesı sağlıklı bu arada köklerinden sadece iki dal kaldı sağlğm olarak gene kök verır mi olmus kökleri temizledim ama ne yapacağımı bilmiyorum yardımlarınız için simdiden tsk ederim
tuba

Adsız dedi ki...

Umarım bu sefer olmuştur


http://imageshack.us/photo/my-images/96/orkide6.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/821/orkide1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/39/orkide2.jpg/

gokay dedi ki...

Bu sefer olmuş fotoğrafları inceleyebiliyorum. Orkideniz için biraz geç kalındığını düşünüyorum yanındaki sulama kabınız zaten durumu özetliyor muhtemelen aşırı sulamaya maruz kalmış kökler çürümüş bu aşamdan sonra eğer o gözüken tek yaprağın bağlı bulunduğu gövde sağlamsa ki hiç zannetmiyorum ve bir kaçta sağlam kök varsa yeniden düzelebilir. Bunun için yukarda yazdığı gibi kök çürüklüğünde yapılması gerekenleri yapmalısınız. Ayrıca orkide bakımı konusunu baştan sona yeniden okuyup bakımını öğrenmeniz bundan sonra edineceğiniz orkidelere daha iyi bakım yapmanızı sağlayacaktır.

gokay dedi ki...

Sn. tuba yapraklardaki sararmanın sebebi aşırı sulama, sıcaklık dengesizlikleri, fazla güneş ve mantari hastalıklar olabilir. Sebebini benim bilme şansım yok siz hangisinden kaynaklanmış olabileceğini söylerseniz yapmanız gerekeni söyleyebilirim. Eğer teşhisi doğru koyarsak tedavide başarı elde edebiliriz. Sadece sarı yaprakları ve ölü kökleri temizlemek geçici bir çözüm olur.

Adsız dedi ki...

oncelıkle yorumlarınız ıcın tesekkur ediyorm.orkidemi haftada bır yada 8 9 gunde bir suluyorum.koydugum yer gunes gormuyor.aldığım gunden berı aynı yerdeydi ama gunes ısınları gorsun dedıgınız ıcın hafif gunes goren camın altına koseye koydum.mantari hastalık olup olmadıgını bılmıyorum ama olabılır de ama yapraklar hızla sararıyor çok uzuluyorm.tuba

gokay dedi ki...

Yapraklar hızla sararıyorsa mantari hastalık olma ihtimali çok yüksek sararan yaprakları tamamen temizlemeniz, saksı harcını yenilemeniz ve mantar ilacı kullanmanız gerekiyor bunlara ilave olarak yukarda yazdığı şekliyle "mantar hastalıklarını önleme" kısmını uygulamalısınız.

Adsız dedi ki...

tavsiyeleriniz için tsk ederim hemen dediklerinizzi uygulayacağım ins orkidem sağlığına kavusur..

Adsız dedi ki...

hediye gelen orkideme daha iyi bakabilmek için çiçekçiden yardım alıp nasıl bakmam gerektiğini sorduğumda şeffaf saksıda yetiştirilmesi köklerinin ışık alması gerektiğini söyleyerek çiçeğimin saksını değiştiren çiçekçi(!) toprağını normal bitki toprağı koyarak çiçeğimin çiçeklerini dökmesine ve can çekişmesine neden oldu. ilk başlarda çiçeklerinin tekrar çıkacağı ümidiyle beklemeye karar verdim ama çıkmayınca rahatsız olup internetten araştırınca toprağının farklı olması gerektiğini öğrendim. Yaprakları gayet canlı ve yeşil olduğu halde dallarının bazı noktalarında sararmalar varken toprağını değiştirebildim. ardından da vitamin verdim. çiçeğim direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir ortamda haftada 1 sulanıyor. onu kurtarabilir miyim??

gokay dedi ki...

Bir süre yalnızca suyla sulayın, daldırma yöntemi yerine akıtma yöntemiyle sulamayı tercih edin. Çok sık sulama yapmayın kökler kendini toplayıp hastalık riskini atana kadar kısıntılı suyla idare etmesini sağlayın.

Mantar hastalıklarını önlemek için ne yapmalıyım? yukardaki başlığa uymaya çalışın. Bir süre bu şekilde bakım yaptıktan sonra köklerde herhangi bir çürüme görürseniz mantar hastalıklarına karşı ilaçlamanız gerekebilir bu nedenle iyi gözlemleyin geç kalmadan müdahale edebilelim.

Adsız dedi ki...

Yaklaşık 6 aydır baktığım yerini çok seven sürekli açan orkidemin çiçeklerinin gövde ile birleştiği yerde beyaz yapis yapis bir görüntü oluştu çiçekler dökülmeye başladı gövde ve kök sağlam gözüküyor ne yapabilirim

Adsız dedi ki...

Merhaba Orkidelerin dallarında ve büyük yaprakların arkasında yapışan küçük damlacıklar var. Bu bir hastalık mı ?ne yapmalıyız ?

laçin dedi ki...

merhaba. Benım beyaz bır orkıdem var ılk zamanlar gayet göz alıcıydı çiçekleri cok güzeldi. Daha sonra yaprakları tek tek döküldü. Ilk aldıgım ıcın sulamayı pek bılmıyordum acıkcası daha sonra bu sıteyı kesfettım ve cok memnun kaldım emeklerınıze saglık. Fakat benım orkıdem gıt gıde kötü bir görüntüye büründü.önce tek dalı sararmaya basladı daha sonra dıgerıde sararmaya basladı ve hala sararıyolar ve kurudular. Dırek günes ısıgı almayan bı yerde ve haftada 2 defa suluyorum köklerıde gayet saglıklı görünüyor. Uzun süredır cıcek acmasını beklıyorum ama hıc bır gelısme de yok benı bılgılendırırsenız cok memnun olurum, şimdiden teşekkürler..

gokay dedi ki...

Sn Laçin sararma çiçek dalında mı, yapraklarda mı yoksa her ikisinde aynı anda mı var bunu tam olarak açıklarsanız yardımcı olabilirim.

Adsız dedi ki...

Merhaba 4aydir baktığım bı orkidem var yaprakları sağlıklı ancak çiçekleri diplerinden rengini değiştirerek dökülüyor her gün yaklaşık bı tane çiçeği düştü ne yapmalıyım bu konuyla ilgiili ;(((

gokay dedi ki...

Orkidenizin pal olduğunu varsayarak söylüyorum phlaenopsis için çiçeklenme dönemi sonbahar- ilkbahar dönemidir yazda olduğumuza göre çiçeklerin dökülmesi normal bir durum. Yeni bir tablo hazırladım henüz yayına vermedim. Orkide türlerine göre çiçeklenme dönemlerini içeriyor siteyi takip ederseniz orkideler için normal çiçeklenme dönemlerini görebilirsiniz.

laçin dedi ki...

Sararma çiçek dalında

gokay dedi ki...

Sn Laçin çiçeklenme döneminin sonundayız normal bir durum. Eğer yeşil kısımda canlı göz varsa oradan budayarak gözü uyandırabilirsiniz yok tamamen dal kuruduysa dipten kesip çiçek dalını uzaklaştırabilirsiniz. Çiçeklenme için sonbaharı beklemeniz gerekiyor.

Adsız dedi ki...

Calismalarinizdan dolayi öncelikle tesekkürler.Benimde 3 yildir cok güzel orkidelerim vardi kolleksiyon gibi harika hic sorunum yoktu ama 6 aydir yapraklarin üstlerinde bal gibi bir yapiskan sivi oluyor daha sonra beyaz ele gelen tanecikler ve yaprak diplerinde farketdim diger orkide olmayan ciceklerin yapraklarinda da beyaz taneler var hatda candiz vazo , camin üstünde sanki bütün oda hastalanmis gibi cok sikildim hepsini atdim ve bulasik makinasinda saksiliklari yikadim aynisi 3 ay önce olmustu yine hepsini atmistim simdi yine ayni sikintiyi bastan yasiyorum bu hastalik kay hafta sonra evden gider koltuklarin üstünde dahi ayni sivi ve beyaz olusumlar gördüm cok rahatsiz oldum sildim felan sanki bir daha orkide alamacakmisim gibi sinirlerim bozuldu ne tavsiye edersiniz evin odanin heryerinde bu hastaligi nasil yok edecegim yine bulasma tehlikesinden korkuyorum her noktayi dezenfekte edebilmem cok zor kalorifer alti vs. heryere girmis olabilir ölmesi icin bir kac hafta beklemem yeterlimi yoksa olduklari yerde nasil cogaliyorlar cansiz madde üzerinde neden olusabiliyor nasil yayiliyor yardimci olursaniz cok sevinirim selamlar

Adsız dedi ki...

merhaba ben cansu orkidemin geleli 1 ay oldu çiceklerinde kahverengi noktalar ve büzüşmeler olmaya başladı 2 dallı bir orkidem var diğer daldaki çiceklerde bir sorun yok acaba hastalık mı diğerinde de hafiften kahverengi benekler oluşmaya başladı napmam lazım budamalıyım şimdiden yardımınız için çok teşekkürler

Adsız dedi ki...

Sumru hanim merhaba,
Hazirladiginiz site icin cok tesekkurler oldukca yararli bilgiler paylasmissiniz, benim sorum saksi ile ilgili olacakti. Her ne kadar benzer bir soruya cevap vermis olsaniz da acaba cam seffaf saksi orkide icin zararli olur mu? Elimde hic plastik saksi yok ve bulmakta oldukca zor oluyor acaba cam saksiya koysam cicege zarar vermis olur muyum? Cok tesekkur ederim

Adsız dedi ki...

ocak ayinda bana gelen orkidemde cicekleri vardi sonra kuruyup döküldükten sonra bugüne kadar acmadi. simdi ise sapi kuruyor ben kuruyan sapi kestikce kurumaya devam ediyor. sapın yarısından fazlasini kestim ne yapmaliyim.

Unknown dedi ki...

Merhabalar
Benim bir beyaz birde pembe iki orkidem var ve ikisi de benim icin cok degerli ... İki haftaligina sehir disina cikmistim sularini ayni sekilde erdirdim ancak dort yapragi olan beyaz orkidemin dort yapragida hic normalde oldugu gibi sert degil kivrilabilir sekilde yumusamis diger pembe orkidemin ise bir cicek dali ardi o cicek dali uzerinden bir yavru dal daha cikarmisti yavru dal sarardi kestim ben giderken cicek dali normaldi dondugumde oda sararmisti... Pembe olan saglikli gorunuyor ancak beyaz orkidem icin cok endiseleniyorum yardimci olursaniz cok sevinirim:(

tugba dedi ki...

merhaba benm bir orkidem var bana hediye olaraka geldi sevgililer gününde ve çiçekleri vardı 2 3 ay sonra ben saksıya diktim 4 5 aydır bir defa bi kaç tane çiçek açtı bir yandan kökleri kuruyor bir yandan ise yeşil yaprak çıkıyor neyden kaynaklanıyo hastalandı mı yoksa suyunu da çok vermemiştim yardımcı olursanız sevinirim:(

Adsız dedi ki...

merhaba orkidelerimin yaprakları ve dalları sararmaya başladı ne yapabilirim

ayşenur dedi ki...

merhaba,
arkadış uzun bir süre evinde yok bana da çiçeklerini emanet etti,kayseride yaşıyoruz.kayserinin havası kuru.ancak arkadaşım orkidesini içi su dolu cam bir fanusun içine koymuş çiçek 20 gün bu fanusun içinde kalmış.benim onu bulduğumda çiçeğin eski iki yaprağı(daha yeni küçük yapraklar çıkarmıştı)çürümüştü.tüm kökler çürümüş.ancak çiçeğin dibinden 3 tane yeni kök çıkmış.ben de çürüyen tüm kökleri ve iki büyük yaprağı temiz bir makasla kestim,üç yeni kök dışarda kalacak şekilde yeniden eski toprağına ve saksına yeniden yerleştirdim.şimdi mutfak penceremin önünde(sabahları güneş görüyor ve kapımız çokça açık olduğundan havadar bir yer)menekşelerimin yanına koydum doru yapmışmıyım? onu yaşatmak istiyorum bana yardım edin lütfen sevgiler

Adsız dedi ki...

merhabalaar
benim orkidemin köklerinde yer yer çok net görülebilen kadife kaplanmış gibi bir görüntü var.Tüylü bir yapı gibi diyebilirim.Ayrıca yine köklerinde yanık gibi kararmalarda mevcut.Bir diğer sorunda ben orkidemi hemen hemen bir ay öncesitede tarif ettiğiniz üzere budadım ama budadığım dallardan biri üstteki ilk boğumundan sararmaya başlamış.Çok üzülüyorum çiçeğime bişey olmasın.

Unknown dedi ki...

Merhaba
Benimde orkidemin köklerinde çürümeler var onları kesip saksı harcını değiştiricem; kök çürümesinin yanında yaprakları biraz yumuşadı ve iki yaprağı sararıp koptu canlı olan yaprağın bir tanesinde siyah benek oluştu toprağın üstündede beyaz küf var captan içerikli mantar ilacı aldım bunu sulama suyunamı dökmeliyim yoksa yaprak ve köklere püskürtmelimiyim.
Ayrıca bir tane keikim var mantar ilacını orkideme verdiğimde keiki zarar görürmü bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Unknown dedi ki...

merhaba ..benm 4 tane orkidem var eşimin hediyesi olan orkideyi kaybettikten sonra edindim bu orkidelerimi ve benim için çok ıymetliler.benim sorunum orkidemin 1 tanesinde yeni çiıan yaprağn altında 3 tane unlu bit yakaladım iha ettim ama alkol kullanmadım..tekrarlarmı diye sürekli kontol ediyorum..diğer iki rkidemi sularken saksı harcında çok küçük bayaz benekler gördüm..böcek yumurtası gibi çok tuhaf şeyler.birde yer yer beyaz olşumlar var pamuk gibi..konuylailgili net bir yanıt bulamadım bana yardımcı olurmusunuz.birde orkide bakımıyla ilgili malzemeleri bulamıyorum..harc besin vs.alabılecegım bıyer tavsıye edermısınz..tesekkur ederım marım en kısa zamnda cevalarsınz zıra konuyla ılgılı endıselerım cok :((

Macchi dedi ki...

Merhaba,
Mart ayında gönderilen soruna benzer bir sorun yaşıyor orkidem. Yaprakların etrafında ve arkasında çiğ tanesine benzer yapışkan sıvılar mevcut. Aynı zamanda aynı bitkinin bir yaprağı arka tarafında kararma yaşıyor. Ama yapışkan taneler tüm yapraklarında var. Yanında başka orkideler de var ama onlarda bunlar gözlenmiyor. Bu bir hastalık mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler.
Raife

Adsız dedi ki...

Merha... İki orkidemi cam önünde bıraktığım için yapraklari oldukça saradi farkeder etmez hemen aldim fakat gunden güne dahada sarariyorlar. Sararan yapraklari kesmelimiyim? Teşekkürler

Unknown dedi ki...

merhaba.. yazınız için çok teşekkürler bana çok yardımcı oldu.. size iki sorum var.. birincisi yazın hediye edildi orkidem bana ve iki hafta kadar çiçekliydi sonra o beyaz melekler döküldü ve bidaha açmadı nemli biyerde yaşıyorum sulamasınada dikkat ediyorum bunun sebebini öğrenmek istiyorum.. ikincisi bir seyehat sebebiyle çiçeklerimi bi arkadaşıma emanet ettim fakat fazla güneşlendi sanırım yapraklarında yanıklar var..yapraklarının tekrar yenilenmesi için ne yapmam gerekiyo nasıl kesmem gerekiyo..acil cevap verirseniz çok mutlu olurum çünkü çiçeğim acı çekiyomuş gibi geliyo acil müdahale etmek istiyorum.. şimdiden teşekkürler..

melisinnotlarii dedi ki...

merhabalar geçen sene bana orkide hediye gelmişti ben ona çiçekçinin dediği gbi baktım fakat çiçekleri döküldü ve birdaha da açmadı ama gövdesi hala yeşil duruyo ne yapmalıyım. lütfen yardım edin

Adsız dedi ki...

Merhabalar,
4 aylık bir orkidemiz var ofisimizde, geldiğinden beri gayet güzel gidiyordu kafat sanırım fazla sulamaktan dolayı ölüyor. Tüm çiçeklerini döktü, tomurcuk vermiyor. 1 yaprağı sarardı ve koptu, dallarında şeffaf su damlasına benzer saydam ve yapışkan gibi benekler var küçük küçük, şeffaf saksıda ve toprağını inceledim saksının içerisinde toprağında beyaz minicik bir kaç tane bit gibi birşeyler var yada böcek sanırım bilemiyorum.

Ne yapmamız gerek lütfen en kısa sürede dönermisiniz çok üzülüyoruz :(

Adsız dedi ki...

Merhaba yklaşık 17 gün önce hediye orkide geldi 3 tane.ama bir tanesinin yapragi sarardi ve cicekleri dökülüyor hepsinin yanlış sulama yapıyorum sanırım.çiçekçi kış aylarında alttan sulama yapacağımı söylemişti ama sanırım birşeyleri yanlış yapıyorum.yardımcı olursanız çok memnun olurum

Çiğdem dedi ki...

Merhaba Sumru hanım. Daha öncede sitenizden yararlanmıştım. Ben yaklaşık 2 senedir orkide yetiştiriyorum. Geçen hafta yeni bir orkide aldım.Phalaenopsis cinsi. Fakat alttaki 3 yaprağı sarardı ve koptu. Böyle birşeyle ilk kez karşılaşıyorum. Çok beğenerek aldım ölmesinden korkuyorum.Acaba sorun ne olabilir?Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Şmdiden teşekkürler...

Adsız dedi ki...

merhaba çok uzun süredir baktığım bir orkidem var. ilk dalları kurudu sonrada 2 yeni dal çıkarttı ve dallarında tomurcuklar var. fakat nerdeyse 2 haftadır tomurcukların büyümesi durdu ve açılmıyor. ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim orkidemin tekrar çiçeklenmesini istiyorum.

Adsız dedi ki...

merhaba orkidem cok kötü durumda nolur bana yardımcı olun yaprakalrı saradı ve döküldü sadece iki yapragı kaldı hiç cicegi yok saksıyı acıp köklerini temizledim ama cok kötü görünüyor dalları hala yeşil cicegimin ölmesini istemiyorum yardımınızı bekliyorum şimdiden tesekkürler..

Adsız dedi ki...

MERHABA
orkidelerimin çiçekleri döküldü ve budama işlemini yaptım..bir ay sonra baktıgımda dallarının kurumuş oldugunu gördüm, sulama işlemini düzgün yapıyordum ama saksının altında su kalıyordu sulama sonrasını kontrol edemedim. dün aksam ciceğimi elime aldıgımda yapragını tuttum ve kökünden koptu elimde kaldı..sanırım çürüdü buna bir çare varmıdır. saksını değiştirip tekrar yerine getirebilirmiyim. suan cicegimin yapragı yok ve dallarıda kuru lütfen yardımcı olup mesajıma cevap verirmisiniz..
teşekkürler.

rob dedi ki...

Merhaba benim orkidem de beyaz pamuksu bişey oluşuyor bunun içinden küçük bir böcek çıkıyor bundan nasıl kurtulurum tesekkurlr

ner dedi ki...

merhaba,
ofisteki orkidem geldiği günden beri bir kaç yaprağında küçük kahverengi beneklere sahip, gittikçe artıyor.sebebi ne olabilir ?
haftada bir kere su veriyorum, ilgileniyorum. yine de bir hata yaptığım kesin bir de bir çiçekçi de orkide vitamini diye bir ürün gördüm almam durumu düzeltir mi? :( yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

gokay dedi ki...

Sn ner vitamin durumu değiştirmez. Orkide doğrudan güneş görürse yapraklarında bu tip lezyonlar olabilir. Öncelikle doğru bakım uygulamalarını gözden geçirin olası problemleri tespit edin. Enfeksiyon kapmışta olabilir bu durumda ilaç kullanmanız gerekir. Prosedürü yukardan takip edebilirsiniz.Fotoğraf yüklerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba.Benim orkidemin gulleri soldukdan sonra budaklar kaldiqinda.Ona nasil bakayimki bi daha achsin? 2-ci sorum ise orkideler hangi aylarda achiyorlar..??

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Firəngiz Qasimova normal bakımını sulama, gübreleme, ışıklandırma, nem vs... isteklerini karşıladıktan sonra orkide budama konusunu okuyun. orda gösterilen yerden budayın uyuyan gözlerden biri sürgün verecek yeniden çiçeklenecektir.

Orkideler genelde sonbahar-yaz(sonbahar-Kış-ilkbahar arası dönemde çiçeklenirler. Bunun dışında marketten aldığınız orkide çeşitli hormonlar ve bakım koşulları ayarlanarak zamansız çiçeklendirilen orkidelerdir.

Unknown dedi ki...

merhaba,sonbaharda haline üzüldüğüm bir phalaenopsis satın aldım fiyatıda uygundu sadece 3 yaprağı vardı kısa zamanda 3yaprak daha çıkardı ayrıca gövdenin iki yanında galiba çiçek sapları gibi iki küçük dal filizlenmeye başladı ama kısa süre önce en üst yaprağında kahverengi benek şeklinde lekeler gördüm orkidemin iştahı gitti sanki lekeler alt yaprakta ve çiçek saplarında da var nerde yanlış yaptım bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim..

gokay dedi ki...

Merhaba Nisan Yıldız kısa zamanda bir fotoğraf rica ediyorum. Yaprakların altını kontrol edin böcek saldırısı olabilir gözünüzle görme ihtimaliniz var. Bazıları çok küçük ama küme halinde yaşadıkları için yaprağın az ışık alan yerleri ve taze sürgünlerde ararsanız daha rahat görebilirsiniz. Fotoğrafta kökler ve yapraklar net görünsün. Bakımını iyi yaptığınızı tahmin ediyorum emin olmak için sulama ve ortam nemi hakkında kısa bilgi aktarırsanız tespitimiz daha kolay olur. mesajınızı bekliyorum.

ŞeRiİ dedi ki...

merhaba benim orkiden çiçeklenmeye başkamıştı ve alt yapraklarından biri sarardı acaba hasta mı oldu çok endişeleniyorum ne yapmam gerekir cvp verirseniz çok sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn Şerii yaprak sararması doğal olduğu gibi hastalık belirtisi de olabilir. Fotoğrafsız bunu anlamak çok zor sizden köklerin durumunu ve yaprağı fotoğraflamanızı istiycem sulama, ortam sıcaklık ve nemi gibi bakım koşullarını aktarırsanız daha kolay teşhis yapabiliriz.

elif dedi ki...

merhaba bana hediye gelen bir orkidem vardı. Evim çok guneş almıyor ama yine de en aydınlık yerinde toprağına üstten su vererek bakmaya başladım. Küçük plastik saksının içindeki kökleri büyük plastik bir vazo içine oturtulmuş vazo ile saksının arası çakıl taşları ile doldurulmuştu. dışarıdan bitkinin köklerini göremiyordum. bana geldiğinde çok miktarda çiçekliydi. daha sonra da iki ay kadar çiçekli kaldı. çiçekleri döküldükten sonra temiz bir bıçak yardımıyla anlatıldığı gibi sapını kısalttım ve sulamaya devam ettim. fakat sırayla butun yeşil yaprakları döküldü ve çiçeğim öldü. gerçi hala birkaç yeşil kökü var ve ben onları sulamaya devam ediyorum ama pek ümitli değilim artık. tam bu işten vazgeçmiştim ki geçen gün bir hediye orkide daha aldım. şimdi onun da çiçekleri var fakat evde bir haftadan sonra çiçekler biraz buruldu. ben de korkudan iş yerime getirdim. iş yerim daha çok guneş alıyor. nasıl bakmam gerekli bir türlü bilemiyorum . acaba ilkin de neyi yanlış yaptım merak ediyorum

gokay dedi ki...

Merhaba
İlkinde muhtemel hata kendi saksısının dekoratif özellikli başka bir saksının içerisine oturtulup havasız bırakılması sulamalardan sonra suyun tahliye olmayıp orkide köklerini çürütmüş olması. Yapmanız gereken işlem dekoratif fazlalıklardan kurtulup suladıktan sonra suyun süzülmesini sağlamak kendi saksısında durursa hiçbir sorun olmaz. Doğrudan güneş ışığından ve ofisteki hava akımlarından koruyun. Sitemizi zaman zaman okuyarak bilginizi tazeleyin orkide bakımı hafta,da 5 dakika ile rahatlıkla yapılabilir. Takıldığınız konuları yine sorun.

elif dedi ki...

Benim yeni orkidem hediye geldiğinde çok güzel çiçekli idi ve tomurcukları vardı. Bir hafta evde durdu. Sonra evim çok güneş almıyor diye iş yerime getirdim. Biraz çiçekleri buruşmuştu üzüldm.İş yerinde iki haftadır bakıyorum ama çiçekler düzelmedi. Bir de üstüne üstlük tomurcuklar da kuruyup düştü. Ne yapmam gerekiyor. Bu orkideyi de öldürmek istemiyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Elif tomurcuk dökülmesinin bir çok sebebi olabilir. Yer değişikliğine bağlı sitres, soğuk hava cereyanı, yüksek sıcaklık, etilen gazı yayan olgun meyveler, köklerde çürüme, susuz kalması nemin çok düşük olması, böcek saldırısı başlıca nedenleri. Mevsimsel etki şu sıralar havaların ısınması orkide çiçeklerinin ömrünü kısaltıcı etki yapıyor hafif yer değişikliği etkisi ile dökülmüş olabilir. En öncelikli işiniz orkidenizin köklerini kontrol etmek. Sağlıklı kökler yeşil ve gri renkli olacak eğer köklerde kahverengileşme siyahlaşma gibi bozulmalar varsa işte asıl sorun odur. bu durumda orkidenizin yaprak ve kökleri ayrıntılı gösterir bir fotoğrafını yollamanız gerekebilir teşhisi koyup tedaviye başlayabiliriz.

Böcek saldırısı ihtimalide var çiçekleri ve yaprakları kontrol edin yapışkan madde, pamuksu yapılar, delikler yada böceklerin kendilerine rastlayabilirsiniz. Strese bağlı dökülme ihtimalinde sitemizi detaylıca okumanız doğru bakım koşullarını uygulamanızı ve haftada 5 dakikalık bakımla sağlıklı orkide yetiştirmenizi yardımcı olacaktır.

hhhhhhjj dedi ki...

merhaba sumru hanım
ankaradan yazıyorum aşağıda yaklaşık 20 gün önce hediye gelen orkidemin resimlerini yolluyorum.. sanırım bu süreçte dilinden anlayamadım daha önce hiç bitki yetiştirmedim.. nasıl bakmam gerekir.. tomurcukları sarardı ve düşmeye başladı.. kökleri de ilk günkü kadar canlı yeşil değil.. sanki küçüldüler.. ilk gün toprağında beyaz hızla gezen böcekler görmüştüm şuan yoklar.. yapraklarda beyazlıklar oluştu.. durum fotolarda da görüldüğü gibi.. nasıl bir bakım önerirsiniz.. benim için çok kıymetli kaybetmek istemem...teşekkürler...
http://imageshack.us/a/img707/6055/20130421143531.jpg
http://imageshack.us/a/img195/9826/20130421143429.jpg
http://imageshack.us/a/img89/894/20130421143422.jpg
http://imageshack.us/a/img546/3169/20130421143357.jpg
http://imageshack.us/a/img18/9256/20130421143342.jpg
http://imageshack.us/a/img825/7729/20130421143328.jpg
http://imageshack.us/a/img69/5846/20130421143319.jpg
http://imageshack.us/a/img827/4553/20130421143304.jpg
http://imageshack.us/a/img593/8014/20130421143251.jpg
http://imageshack.us/a/img18/1499/20130421143239.jpg
http://imageshack.us/a/img801/3331/20130421143218.jpg

gokay dedi ki...

merhaba sn hicret fotoğrafları inceledim orkide de iki sorun görülüyor. Brincisi orkdeniz susuz kalmış o kabın içine oda sıcaklığında kloru uçurulmuş suyu doldurun 5-10 dakika arası bekletin suyu koyduğunuzda toprağın üstünü kontrol edin sudan kaçan böcekler varmı tekrar bakın. Sudan orkideyi çıkarıp suyunu süzdürdükten sonra tekrar o saksıya koyabilirsiniz ama tabanda hiç su kalmayacak. Bu işlemi kökler hafif grileşmeye başladığında tekrarlayın. Çiçeklerin dökülmesi ve yaprak altındaki beyazlık böcek ihtiamlini akla getiriyor tomurcukların içinde böcekler olabilir orayı kontrol edin. Su noksanlığından tomurcuklar dökülüyor olabilir ancak yaprak biti benzer belirtiler gösterir siz böcekler beyaz dediğiniz için emin olamadım kontrolden sonra tekrar yazın böcek varsa tedavisini anlatmaya çalışacağım. Gördüğünüz böcekleri elle öldürmekte çözüm bunuda hemen tatbik edebilirsiniz.

gokay dedi ki...

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/923178_517053968355689_110871835_n.jpg

Sn Hicret sulama konusunda dikkat etmeniz gereken bir konu linkte

Unknown dedi ki...

Bana hediye orkide geldi ve plastik saksi icinde.bu saksi da cam vazo gibi biseyin icine oturtulmus ve arasinda taslar var.bana geleli 1 hafta oldu ve bugun cicekleri asagi dogru cansiz gibiler.daha sulayali 3 gun oldu.ne yapmayalim

gokay dedi ki...

Merhaba sn Bektaşoğlu hediye olduğu için görsellik için bu tip uygulamalar yapılıyor. Orkidenizi kendi orijinal plastik saksısıyla kalacak şekilde çıkarın. Muhtemelen havasız kalmış tabanda kalan suyu süzdürün. Orkidenin tabağında hiç su kalmaması gerekiyordu sanıyorum siz üstten suyu döktünüz fazla su altta birikti sulama konusunu mutlaka okuyun. Bu şekilde 1 hafta sulamadan idare edin 1 hafta sonra köklerin ve orkidenizin genel durumunu gösterir birkaç fotoğraf yükleyin ne yapmanız gerektiğine karar verelim çürüme olmadıysa hiçbir sorun çıkmayacak ancak çürüme olduysa müdahale etmek gerekiyor. Hoşçakalın

orkidem hasta sanirim :( dedi ki...

Merhava, phalaenopsis türü bir orkide hediye geldi bana. Çiçekleri de oldukça güzeldi ancak bu sabah yakından saksisina bakınca gördüm ki harcın içinde çok ama çok küçük beyaz böcekler geziyor.bu endişe etmem gereken bir durum müdür . Ayrıca ben ilk kez bir orkide bakacağım icin çiçeği tanımıyorum da tam olarak. Örneğin saksı harcı altındaki bitkiye ait olduğunu gördüğüm minik dallar kökleri mi? Ve dokununca içi boş gibi içine çökmesi normal mi? ? Adanada yaşıyorum ve bildiğiniz gibi nem orani çok yüksek bir şehir. Bu mevsimden itibaren sıcaklık ise 30-45 dereceye kadar çıkabilir. Nasıl bakmam gerekli? Yardim ederseniz minnettar kalırım Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sizi zorla blogger üyesi yaptığımıza hem sevindim hem üzüldüm. Aslında yorumları herkeze açık yaptığımda isim yazılsa açık bırakacağım ancak aynı anda 4-5 adsız mesaj geliyor yanıtlar karışıyor bende çözümü bu şekilde buldum. Siz yorduğumuz için üzüldüm üye olunacak kadar değer verdiğiniz içinde sevindim.

Böcekler sorun yaratabilir hatta sonun da bitkiyi kaybedebilirsiniz. Bahar ayı ile birlikte doğada böcekler çok aktifler benimde çiçeklerime pencereden düşen yapraklarla ve bahçeden gelen sebzelerle böcekler çiçeklere yerleştiler. Fotoğraf yollama imkanı varsa sizden kökleri ve özellikle böcekleri gösterir bir kaç fotoğraf istiycem doğru teşhis koyabilelim. Facebook sayfamızda Antalya bölgesi için orkide bakım kartı hazırlıyoruz sayfamızı ziyaret ederek bu konuda bilgi edinebilirsiniz. Adana Antalya benzer iklimler olduğu için aynı bakımı yaparak başarı elde edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/orkidebakim/posts/517627421631677

Köklerin içi boşsa, rekleri kahve-siyahsa çürümüş olabilir budama yaparak uzaklaştırabilirsiniz. Gerekli strelize kuralları sitemizde mevcut.

.: Renkli Bilezikler :. dedi ki...

Merhaba,

Orkidemi her pazartesi temiz su ile sulayıp ertesi gün kalan suyu boşaltıyorum lakin yeni çıkan yaprakları sararmaya başladı ve bazı yaprakları da sararmaya başladı, hafifleştiler ama üstündeki çiçekleri halen duruyor ve tomurcuk olanları da açtı. Sizce ne gibi sorunu olabilir. Saksısı plastik ve onun dışında da seramik saksısı var bugüne kadar direk güneş alan yerdeydi ofisimiz de sürekli cam açık şimdi kendi masama aldım ama masamda yapay ışık mevcut. Yardımlarınızı rica edeiyorum.
Teşekkürler,

gokay dedi ki...

Sorun sulamadan kaynaklanıyor. 5-10 dakika daldırma sulama için yeterli bir süre. Sulamayı kökleri takip ederek yapabilirsiniz ilk suladıktan yarım saat sonra köklerin rengini inceleyin köklerin rengi gün geçtikçe koyu yeşilden açık yeşile dönecek ve suyla şişip kalınlaşan kökler yavaş yavaş incelmeye başlayacak ortama göre değşebilir 4-7 gün arası normal bir süre bu sürenin sonunda 10 dakika suya daldırıp bekletin sonra suyunu süzdürün orkide düzelene kadar seramik saksıdan çıkarın kökler hava alsın daha sonra yine koyabilirsiniz. Biraz acele cevap yazdım takıldığınız noktaları tekrar sorabilirsiniz.

.: Renkli Bilezikler :. dedi ki...

cok tesekkur ederım =) sımdı saksıdan cıkarıyorum. cuma gunu on dakıka suda bekletıp sonra suyunu süzdürcem 4-5 gun ara ıle yapıcam ..
gercekten yanıtınız ıcın cok tesekkurler

Unknown dedi ki...

merhaba Sumru hanım öncelikle emeğinize sağlık.bir buçuk ay önce orkide hediye aldım ilk kez bitki bakıyorum. geldiğinde çok canlıydı 10 tane çiçek vardı üstünde.bendeyken 4 çiçek ve iki tomurcuk daha açtı. fakat son 15 günde tüm çiçekleri tomurcukları döküldü.en alttali iki yaprak sararıp döküldü. şimdi 2 yaprak daha sararıyor.bir kök çürümüş gibi görünüyor ve yeşil köklerde beyaz benekler var. birtane küçük beyaz böcek toprakta zıplarken farkettim. tül perde arkasında duruyor ikindi güneşini perdenin arkasından 1 saat kadar görüyor. haftada bir suya batırıyorum 2 dk bekletip çıkartıyorum.çeşme suyu kullanıyorum. fakat evde sigara içiliyor çok iyi havalandıramıyorum.resimleri yüklemeye çalışacam yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Unknown dedi ki...

http://imageshack.us/g/1/10155130/
resimler açılmazsa tüm linkleri göndereyim

Unknown dedi ki...

tüm orkide severlere merhaba.
iki ay kadar evvel ilk orkidemi satın aldığımda epey endişe içindeydim. böylesine güzel bir bitki fazlasıyla hassas olur, kısa zamanda solup gider diye düşünüyordum. ancak özellikle buradan öğrendiğim püf noktalarına dikkat ettiğimde gördüm ki orkide bakımı o kadar da zor değilmiş. 2 aydır gayet iyi durumdalar.. orkidelerimin resimlerini ekliyorum. iki küçük sorunum var: yaprakların birinde kısmi bir kuruma ya da çürüme oluştu. başka bir orkidemin yapraklarında ise hafif sararmalar görüyorum. yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

http://p1305.hizliresim.com/19/m/n76rc.jpg
http://r1305.hizliresim.com/19/m/n76rv.jpg
http://r1305.hizliresim.com/19/m/n76st.jpg
http://s1305.hizliresim.com/19/m/n76wu.jpg
http://p1305.hizliresim.com/19/m/n76gb.jpg

gokay dedi ki...

Fotoğrafları göremedim

gokay dedi ki...

Merhaba sn Koray Üçpınar orkideleriniz harika. Küçük bir iz var eğer bu izden sayı artmaya başlarsa o zaman böcek saldırısı ihtimalini düşüneceğim. Uzun zamandır varsa sorun değil her orkidede olabilecek önemsiz sorunlar. Yaprak sararması büyük ihtimalle sulamaya bağlı geçici bir durum gibi. Yani birara fazla sulanıp içine oturttuğunuz 2. saksı dolayısıyla havasız kalmış gibi. Çok ciddi bir sorun görünmüyor. Hatta facebook sayfamızda gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Antalyadan sn Ayşın,a ait bir fotoğraf üstüne orkide resmi paylaşmaya korkuyoruz. Ancak sizinkilerde çok güzel görünüyor bence paylaşmaya değer. Eğer küçük yırtık büyür veya tren yolu gibi başka izler görürseniz hemen haber verin o zaman sorun var demektir. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

http://imageshack.us/a/img515/2909/19052013427.jpg
http://imageshack.us/a/img194/3039/19052013426.jpg
http://imageshack.us/a/img689/9621/19052013423.jpg
http://imageshack.us/a/img96/7898/19052013420.jpg
http://imageshack.us/a/img713/9075/19052013419.jpg
http://imageshack.us/a/img826/2016/19052013417.jpg
http://imageshack.us/a/img803/4369/19052013410.jpg
http://imageshack.us/a/img713/4406/19052013416.jpg
http://imageshack.us/a/img195/633/19052013411.jpg
http://imageshack.us/a/img43/6708/19052013414.jpg
umarım bunlar açılır

Unknown dedi ki...

Merhaba phalaenopsis türü beyaz bir orkidem var yaklasik 10 tane çiçeği 6 tane de tomurcugu var alali bir hafta oldu daha dışarıda olan köklerinin uclari kurumaya basladi birde yapraklarinda hafif lekeler var leke olan yer incelmis ne yapabiliriz yeniyim biraz :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn Seda Erdoğan fotoğrafları inceledim. Şuan için görebildiğim tek sorun kökte çürüme belirtisi. Oda sulamaya bağlı gibi gözüküyor. Haftada 2 dakika ile bu şekilde çürümesi çok ilginç. Sulama güne bağlı değil bitki köklerine göre yapılmalı. Bizim için 3-4 güne bir sulama yapma ihtiyacı doğarken sizin için bu süre daha fazla olabilir. Sizde belki sorunu tahmin etmiş olmalısınız ki ortamın fazla havalanmadığını söylemişsiniz. Sorun sigaradan değil ortamın havalanmamasına bağlı yüksek nemde olabilir köklerde çürüme yapması. Sadece orkide için değil sizin içinde ortamın havalanması çok önemli. Taze hava girişi için genel bir kural aynı anda tüm pencereleri açıp biranda evi havalandırıp kapatıyorsunuz böylece ısı kaybı enaz iniyor. Orkideniz için şuan yapabileceğiniz önlemler
1- Sulamayı kesmek kökler grileşene kadar beklemek
2- Saksı harcı yenileme ve ölü kökleri temizleyip yeniden dikim
3- Ortamı havadar tutmak

Böcek zararı net görünmediği için o konuda ancak beklemeye geçilebilir. Bu esnada böceği takip edip şeklini görebilirseniz ne olduğunu anlayabiliriz.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Dicle Karateke orkide doğada yüksek nemde yaşıyor seralarda doğaya uygun olarak optimum koşulları sağlıyorlar. Bizim evde aynı koşulları sağlamamız neredeyse imkansız. Hele içanadolu, güneydoğu anadolu gibi sıcak ve kurak bölgelerde bunu sağlamak hiç mümkün değil. Durum böyle olunca seralardan çıkan orkide evimize geldiğinde saksı dışındaki kökleri kuruyabiliyor. Kurumayı bir nebze önlemek ve nemi artırmak için nem tepsisi kullanabilir, çiçeklerinizi yakın konumlandırabilirsiniz. Kuruyan kökler sorun teşkil etmiyor daha sonra kesip uzaklaştırabilirsiniz.

Yapraktaki incelme için kesin bir kanıda bulunamıyorum onu ancak fotoğrafla anlayabiliriz. Facebook sayfamızdan fotoğraf paylaşımı yapabilir sorunuzu sorabilirsiniz.

duygu dedi ki...

merhaba orkidemde beyaz minik böcekler oluştu ve ben bugün farkettim.suyun altına tutarak biraz beklettim ve bir orduyla savaşmam gerektiğini fark ettim.5 aydır üzerinde canlı çiçekleri var.yeni sap verdi ve oda çiçek açtı.eski sapında ise keiki bebeğim var ve sağlıklı görünen 3 kökü oluştu. orkidem bebekle aynı yerden yeni sap verip ordan çiçeklenmişti.çiçeğimi kurtarmam için yardım edin teşekkürler

gokay dedi ki...

http://farm3.static.flickr.com/2312/2094888357_0a89c452ce.jpg

linkteki böceklere benziyor mu? Benziyorsa hastalıklar sayfasına eklemek için bir fotoğraf yayınlarsanız çok memnun oluruz. İmkan yoksa sorun değil sadece diğer kullanıcılara örnek olması için gerekli. Benzemiyorsa işte o zaman teşhis için mecburen fotoğrafa ihtiyacımız olacak.

duygu dedi ki...

merhaba bu böceğin kaç kat küçültülmüş hali bilmiyorum.orkidemdeki böcekler toplu iğne ucu kadar küçük ve gözle zor görünüyor.

gokay dedi ki...

Doğru teşhis koyabilmek için başka veriler gerekiyor. Erişkin hiç böcek yoksa ve zor gördüğünüz böcekler buna benzemiyorsa o zaman soru değişiyor. Böceklerin rengi tam olarak ne? Yaprak çiçek saksı harcı nerede geziyorlar. Yapışkan sıvılar, kahverengi sarı delik, renk değişimi vb. belirtiler var mı?

duygu dedi ki...

resim nasıl gönderebilirim. bilgi verirmisiniz

gokay dedi ki...

orkide biti olarak bir bağlantı aldım ama çok sayıda sonuç var. Yaprak biti mi? Unlu bit mi? Fotoğrafı facebook sayfamıza veya istediğiniz bir alan yükleyin linki buraya yazın yeterli.

Unknown dedi ki...

merhabalar, ben Evin,
öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız ve emekleriniz için teşekkür ederim.
orkidem 40 gündür çiçekli. 8yaprak ve 4 çiçek dalım var. bakımına sizden öğrendiklerim doğrultusunda dikkat etmeye çalışıyorum. 2 gündür çiçekleri dökülmeye başladı. mevsim itibariyle normal olabilir belki ama kçklerin görüntüsü tedirgin ediyor. yeşil ve sulu değil gri ve kuru görünüyorlar. çürümeye benzemiyor bence. bu arada saksım köklere göre geniş ve yüksek. yani kökler çepeçevre çam kabukları ve saksıyla sarılı değil. köklerin etrafında gevşek bir çam kabuğu topluluğu va yani. umarım anlatabilmişimdir. endişelenmemi gerektiren bir durum var mı sizce? eğer yoksa ve bu normal bir süreçse ne zaman budama yapmamı önerirsiniz?
tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim.

gokay dedi ki...

Çiçeklerin mevsimsel nedenlerden döküldüğünü düşünüyorum tomurcuk olsa şüpheyle yaklaşabilirdim ancak şuan şartlar normal dökümü işaret ediyor. Saksınızın orkide için büyük olduğu anlaşılıyor. Büyük saksı diğer saksı çiçekleri nde olduğu gibi nasıl kullanılmayan su sorun oluyorsa orkide için daha fazla sorun oluyor. Antoryum, orkide vb... etli iri köklü bitkiler oksijene daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Fazla saksı harcı havalanmayı azaltırken her sulamada çiçeğin ihtiyacından fazla su tutuyor bu fazla su genelde çürümelere neden oluyor. Sizin diğer orkide yetiştiricilerinden daha dikkatli olmanız gerekiyor ben menekşede yetiştiriyorum menekşede büyük saksıda sorun çıkarıyor çiçeklenmiyor, köklerde çürüme olabiliyor yani saksı çiçekleri kendi büyüklüklerine göre 2 oda bir salon bize yeter boğazda villa sizin olsun diyorlar. Hoşçakalın.

gülşah dedi ki...

merhabalar 2 ay önce 3 orkide aldım 1 ay gayet güzel şekillerini korudular fakat şu an mor orkidem çiçeklerini döküyor beyaz orkidemin üzerinde kahverengi benekler oluştu sarı ise köklerini çok fazla dışarı taşırdı ve kurumalar başladı. saksıları şeffaf, adığım kişi değiştirmemem gerektiğini söylemişti, fakat yinede özel topraklarından aldım saksı değişiminin faydası olurmu? ... salonumda aydınlık bir bölgedeler haftada sularını veriyorum... ne yapmam gerekiyor... şimdiden teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba sn Gülşah havalar ısındıkça çiçeklerin dökülmesi hızlanacaktır bu normal bir durum endişe etmeyin budama yaparak yeniden çiçeklenmeye teşvik edebilirsiniz sıcaklıklar çok yükseldiğinde budama yeniden çiçeklenme ile sonuçlanmayabilir kışa kadar bekleyeceksiniz. Saksıdan çıkan köklerin kurak bölgelerde kurumadan kalması neredeyse imkansız fanus, nem tepsisi vb. bir sistemle nem oranını artırabilirsiniz kuruyan kökleri çok dert etmeyin herkezin başına gelen bir durum. Sizin için sadece beneklenen beyaz orkide sorun olabilir neden beneklendiğini anlamak zor fotoğraf ekleyebilirseniz teşhis için büyük kolaylık olur. Diğer çiçekleriniz sağlamsa onu uzak bir yere ayırabilirsiniz. Beneklenmenin bir çok nedeni var mantari hastalık olabilir, böcekler yapabilir ilk noktalanma ne zaman başladı, şuanda ilerleme var mı, yaprak üzerinde pamuksu oluşum veya yapışkan sıvı vb. farklı bir durum göze çarpıyor mu orkidenizin genel görünümüne bakarak diğerleriyle kıyasladığınızda farklılıklar var mı bu soruların yanıtını da verirseniz teşhis daha çabuk ve doğru yapılabilir hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba ben bu gun orkidemi suladim sonra ona tekrar bakdim amma ne goreyim kahve renkli kucuk bocekler sizce zararlimidir ve ne yapa bilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Balaqaev geç yanıt verdiğim için kusura bakmayın işlerim ani bir yoğunluk yaptı sorularınıza yanıt veremedim.

Kahverengi böceklerin şekli, hareketleri (Hızlı, yavaş) nerede yaşadıkları yaprak kök vs. gibi daha detaylı açıklama yapmalısınız. Yapraklarda gözle görülür zarar var mı delinme, sararma, yapışkan sıvı vs.

Unknown dedi ki...

bocekler koklerde hareketli gozle gorulur ciceyi suladigimda koklerde geziyorlar ne yapmaliyim?

ŞeRiİ dedi ki...

merhaba benim orkidemde yaprağa doğru bir sararma var ne yapmam gerekiyor ölmesini de istemiyorum birde çiçeklerini yeni döktü şimdi budamam mı gerekiyor ve bunu nasıl yapmalıyım şimdiden teşekkürler... fotoğrafını da gönderiyorum

file:///C:/Users/User/Desktop/IMG_0568.JPG

gokay dedi ki...

sn Şerii fotoğraf yollamamışsınız sararma nedenleri yaprak sararması konusunda açıklanıyor eğer fotoğraf yollarsanız bende kontrol edebilirim. Çiçekler dökülürken hemen budamalısınız yaz budamaları her zaman yeni çiçek dalı üretmeyebilir aklınızda bulunsun.

gokay dedi ki...

sn. Rabit Balaqaev en çok yardım etmek isteyip yardım edemediğim kişi sizsiniz. Böceklerin verdiği zarar veya böceklerin şeklini tarif etmeden anlamam imkansız. Herhangi bir böcekte olabilir orkide zararlısıda olabilir. Gözle gördüğünüze göre elle temizleme yapabilirsiniz ev ortamında ilaç kullanmak çok zor oluyor o nedenle pek öneremiyorum elle temizlemeyi küçümsemeyin yaşam döngülerini durdurduğunuzda çoğalamayıp kayboluyorlar. Nemli bir bezle yaprakları temizleyin gördüğünüz böcekleri öldürün. Eğer bunu yapmak zor ben ilaç kullanabilirim diyorsanız böcekleri ve verdiği zararı tarif etmeniz gerekecek.

Unknown dedi ki...

Merhabalar,ben Aslı.15 gün öncesine kadar orkidem gayet sağlıklı idi.15 gün önce temizlik vardı evde.Çiçeklerimi balkonda yıkadım ve orkidemi de yıkadım onlarla birlikte.Sonra koydum öylece kaldı,15 gündür su ve besin vermiyordum.Tüm yaptığım bu.Akşam sulama suyuna besin koyup suladım ve kontrol ettim.Köklerde bi sorun yok gibi 2 tane yeni kök çıkarmış hatta.Ama yaprağının tekinin alt kısmında hafif bir kahverengileşme var ve sanki birazcıkta eski sertliği gitmiş:(görünce çok korktum,üzüldüm:(Bana yol gösterin lütfen.Fotoğraf göndermek istesem nereye ve nasıl göndereceğim??Cevabınızı bekliyorum.Saygılarımla...

Unknown dedi ki...

merhaba berrin ben, eşimden gelen orkideme iyi bakamıyorum sanıyorum yapraklarında sararma oldu biri sararıp düştü diğeride sarar düşmek üzere çok su mu verdim acaca? çünkü sulama dışında başka bişe yapmadım, hemen pencere kenarında komidinimin üstünde orkidem ölüyo mu yoksa ?? :((

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Aslı Nani bu ciddi bir sorun olabilir o nedenle mutlaka fotoğraf yollamalısınız. Facebook sayfamıza ekleyebilir veya sumru19@gmail.com adresine mesaj atabilirsiniz.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Berrin Kaya yaprak sararması ile ilgili bir sayfamız var orayı okuyabilirsiniz.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-yapraklarinda-sararma.html

Nasıl sulama yaptığınızı anlatırsanız doğru olup olmadığına karar verebilir ve uygun sulama yöntemini tavsiye edebilirim.

Saksı içindeki köklerde, gövde de sarıdan kahveye çalan renk değişim veya siyahlaşma varsa ciddi sorun olabilir.

Fotoğraf yollama imkanınız varsa sorunu çok daha çabuk anlayabiliriz.

Unknown dedi ki...

Merhaba SN. Sumru Orkidemi sularken bir kaba oturtup suyu döküp birkaç dakika bekletiyorum.yine aynı şekilde sulama yaparken suyun yüzüne minicik nokta kadar beyaz kurtcuk gibi böceklerin çıktığını gördüm baktım ki toprağın heryerinde varlar bu durumda ne yapmalıyım lütfen yardım edin çok endişeleniyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Feyza Vural orkideye hastalık yapan kurtçuk tarzı bir zararlı bilmiyorum. Bazen saksı içine atılan meyve kabuğu vb. organik gıdalar kurtçuk oluşumuna neden olabiliyor. 2 hafta önce büyük bir yapı marketten orkide toprağı aldım bu hafta baktım köklerde tam tespit edemediğim çok küçük beyaz böcekler geziyor. Dün mesajınızdan sonra kendi orkidemi kontrol ettim benzer bir sorun olabilir diye yaklaşık 4 gün yaşadıktan sonra hepsi kayboldu. Yalnız bunlar kurtçuk gibi değildi hızlı hareket eden böceklerdi. Böceklerin daha fazla özelliğini yazabilirseniz orkide zararlısı olup olmadığını tespit edebiliriz. Komşu çiçeklerinizden gelip yuva yapan böceklerde olabilir.

nilaycavusoglu dedi ki...

Sumru hanım Merhaba,

Orkidelerimin çiçeklerinin ön ve arkasında ekte resimde eklediğim gibi kahverengi reçineli benekler buunuyor bunun nedeni nedir acaba? Aynı orkidemin yapraklarında yine resimlerini eklediğim şekilde değişimler gözlemekteyim.

Beş tane orkide yan yana sabah güneşi alan havadar bir yerde bulunmakta, hatta çiçekliktede çiçekten damlayan reçineler bulunmakta.

http://m1308.hizliresim.com/1d/l/rmprm.jpg
http://m1308.hizliresim.com/1d/l/rmptc.jpg
http://k1308.hizliresim.com/1d/l/rmpus.jpg
http://o1308.hizliresim.com/1d/l/rmpvv.jpg
http://m1308.hizliresim.com/1d/l/rmpyf.jpg

nilaycavusoglu dedi ki...

Sumru Hanım, Ekte resimlerini eklediğim orkidemin kökler sanki çok fazla dışarıda gibi görünmekte bunun çiçeğe bir zararı olur mu ne öneriyorsunuz?

http://k1308.hizliresim.com/1d/l/rmq06.jpg
http://k1308.hizliresim.com/1d/l/rmq1b.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn Nilay Çavuşoğlu mesajınızı yanıtladım ancak gönderirken yanlışlıkla kapattım ve mesajı silmiş oldum şuanda aynı oranda açıklayıcı yazamıycam ancak yapmanız gerekenleri sıralıycam.

1- Orkidenizi 2 saksıdan çıkarmalısınız kökleri çürütmüş
2- Saksı harcı yenilemeniz gerekecek
3- Hastalık (spider) mite kırmızı örümcek akarı olarak bilinen bir zararlı. Kurak ve sıcak havada zararı büyüyor.
tedavi de 2 yol var.
a) kimysal yol: imidaclopid, dicofol etken maddeli ilaçlarla ilaçlamalısınız
b) ev yapımı tedavi: 1/3 izopropil alkol + 1/3 su + 1/3 arap sabununu karıştırıp yaprakları 3-4 gün arayla silmelisiniz. Uygulama yaklaşık 6 kez tekrarlanacak yumurtadan çıkanlar tükendiğinde sona erecek. Ortam nemini artırmanız akarların daha az beslenmesine neden olacağı için zararı azaltacaktır. Yapraklara zaman zaman su spreyleyebilirsiniz.

Not: Zararlı bulaşıcı olduğundan diğer çiçeklerinizide kontrol edip toplu bakım yapmanız gerekebilir. Sadece orkide de varsa yer değiştirip karantinaya almalısınız. Hastalıklı bitkiye elinizi değerseniz dezenfekte etmeden diğer çiçeklere dokunmayın.

Beyhan Demircioğlu dedi ki...

merhabalar öncelikle böyle bi site kurduğunuz için çok teşekkür ederim. geçen sene aldığım orkide çiçeklerini döktü.sonra da sapı kurudu.gözünün içine batıyodum yeniden sapı çıksın diye.tam ohh sapı çıkmaya başladı derken benim beceriksizliğim yüzünden sapı kırıldı.yukarı doğru bağlamak istemiştim dik olsun diye.4 parmak kadar büyümüştü sapı.şimdi ne yapmam gerekiyo sapın kırıldığı yerden patlayıp tekrar sürür mi ..yoksa yeni sap çıkarmasını mı beklicem yine..çok üzgünüm

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Beyhan orkidenin çiçekleri aşağı baktığında da çok ilginç bir görüntü oluşturuyor. Çiçek sapını biraz daha büyüdükten sonra (25-30 cm) ağır ağır kaldırmanız gerekiyordu. Sulama 2-3 gün yarı yatık, sulama 2-3 gün biraz daha dik, sulama 2-3 gün sonra dik konuma alabilirdiniz. Doğrudan dikleştirdiğinizde genelde bu tip sorunlar oluyor. Bundan sonra ne yapabilirsiniz kırık yeri bıçakla düzgün şekilde kesip alın kırıklar nem kaybını artırır, hastalık riski taşır. Gelişim henüz yeni başladığı için çiçek sapının büyümeye devam edeceğini tahmin ediyorum kazara budamayı erken yapmış olmanız çiçek dalı sayısını artırabilir tek dal üzerinde değil de çift dala veya yana yatık çiçek dalı alırsınız. Bu yılın turfanda orkidesi sizden gelebilir fotoğrafı facebook sayfamızda paylaşırsanız memnun oluruz. Hoşçakalın.

Ebru dedi ki...

merhaba. Yedi yıldır çiçeklenmeyen ama sağlıklı bir cymbidium orkidem var. Çiçeklenmesini nasıl sağlarım? Düzenli besin de veriyorum. Altında su tutmak ve yazın dışarıda bırakmak doğru mudur?teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhab sn. Ebru 7 yıldır çiçeklenmemesi çok uzun bir süre. Neden çiçeklenmiyor olabilir. Bunun bir çok nedeni olabilir öncelikle ben olası nedenleri yazacağım sizden ricam kendi bakım koşullarınızı düşünerek hangisinin bağlantılı olabileceğini tahmin etmeniz olacak.

1- Yetersiz ışıklanma
2- Besin noksanlığı
3- Yetersiz nem
4- Sabit sıcaklık özellikle sonbahardan kışa doğru gece gündüz sıcaklık farkının çok az olması
5- Sulama sorunu

bunların içinde öne çıkan madde sıcaklık etkeni. Çünkü cybidium diğer orkidelere göre daha düşük sıcaklıklarda yaşıyor. Çiçeklenmesi için ortam sıcaklığının yaklaşık 15 derece gündüz 4-5 derece aşağı gece sıcaklığı istiyor kışa doğru çiçeklendiği düşünülürse bunu sağlayabilirsiniz. Cevabınıza göre detaylandırarak yanıtlamaya çalışacağım hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

orkidemizin yapraklarında ve toprağın içinde bit vb beyaz böcekler var ne yapmalıyım

Ebru dedi ki...

Tekrar merhaba. bu tür orkidenin sonbaharda dışarıda olması gerektiğini ne yazık ki bu sene öğrendim ve ilk defa orkidem yaz başından beri dışarıda.sanırım açmama sebebi de sizin tahmin ettiğiniz gibi sabit sıcaklık olmalı.Umarım bu sene çiçeklenir. Ne zaman içeri almalıyım? Evde de görece soğuk ve nemli bir yer mi seçmeliyim? Sulamayı bütün orkidelerim için saksıya dökerek yapıyorum. Klasik cinslerim sorunsuz çiçekleniyor. Cymbidiumlar suya daldırma şeklinde mi sulanmalı acaba? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

lila dedi ki...

Mrb benim orkidem kocaman yesil yaprakli beyaz cicekli bir orkideydi tomurcuklari cikmisti ben topragini degisip koklerindeki ölü kokleri azdi ama kestim sonrada bitki besini verdim once tomurcuklari curudu bir yapragi sarardi cubugu vekokleri kurudu tekrar cikardim saksidan icinde pire gibi bocekler var orkideyi su dolusu bardaga koydum topragida deterjanli suya ne yapmaliyim o benim icin cok degerli

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 324   Yeni› En yeni»