İzleyiciler

Orkide BudamaOrkide Nasıl Budanır?

Phaleonopsis Orkide Budama
Orkideler genellikle ölü kısımların çıkarılması, şekil verilme ve yeniden çiçeklendirme amacıyla budanır. Orkideleri sık budamaya gerek yoktur. Budama işlemi eylül kasım ayları arasında yapılmalıdır. Orkideler fungal ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı son derece duyarlı olduğundan budama işlemi yapılırken elimizi anti bakteriyel bir sabunla temizleyip budama işlemine başlamalıyız. Budama da kullanacağımız makas seyreltilmiş çamaşır suyuyla dezenfekte edilmiş olmalı eğer bir kaç farklı bitkide kullanılacaksa her bitkiye geçişte çamaşır suyu dolu kovaya 1-2 dakika batırılmak suretiyle kullanılmalıdır.

Budama da kurumuş ve sararmış yapraklarla kuru çiçek sapları gövdeye yakın yerden kesilip çıkarılmalı gövdeye zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Canlılığını yitirmiş ölü kökler temizlendikten sonra tarçın veya kömür tozu serpilerek bakteri oluşumu engellenmelidir.

Phalaenopsis orkide nasıl budanır?

Phalaenopsis türü orkideler aynı çiçek sapından yılda iki üç kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir. Bazı profesyonel yetiştiriciler 2. gözden kesip daha büyük çiçekler elde edebiliyor ancak bu işlem risk taşıdığından yeni orkide yetiştiriclerinin bunu yapmamaları daha doğru olacaktır. Çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuşsa çiçek gövdesine yakın yerden kesip çıkarılmalıdır. Telaşlanmayın bir süre sonra orkideniz yeni çiçek sapı üretecek çiçeklenmeye devam edecektir.


221 yorum:

«En Eski   ‹Eski   201 – 221 / 221   Yeni›   En yeni»
Unknown dedi ki...

orkidemin dalı büyüyordu yaklaşık bir karış olmuştu ana tam ortasından kırıldı yeniden büyür mü

Unknown dedi ki...

Merhabalar, oncelikle yeni orkide sahibi biri olarak konu hakkinda cok bir bilgim yok. Yaz tatili sebebiyle orkidelerimin yeri degisince bir tanesi daha evvel bidadigimiz yerin altindan keiki vermis. Orkidelerim derken 6 ay evvel d.gunu sebebi ile 2 orkide hediye aldim, ama yurt disinda oldugumdan orkideleri annem sulayip budadi. Ama keikiyi daha evvelden biliyordum. Sorum ayni orkidede keiki haricinde köklerden biri dal gibi yukari uzadi ve su an bu kokun ucunda, kok diyorum cunku rengi ve sekli saksidaki köklerle ayni, tomurcuk gibi bir yapi olustu. Bu kök nedir? Ucundaki tomurcuk mudur?

Gülşah dedi ki...

Merhaba iki aylik bir orkidem var. Geldiğinde uzerinde yaklasik 17ader cicegi vardi iki dalda.ancak cicekler bittikten sonra once saksi disina cikan kokler olmak üzere yavas yavas yapraklari sararmaya basladi ve suan uzerinde hic yaprak kalmadi ve artik yavas yavas dallarida dipten baslayarak yukariya doğru sarariyo ve ben cok üzülüyorum bunu kurtarma ihtimalimiz nedir yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

Orkide.. Ankara.. dedi ki...

Phalaenopsis beyaz orkide d.gunum icin gelmisti sararmaya baslayinca topragini degistirmek zorunda kaldim.cicek dallari kurudu kesecektim ama hem uclari hem de kok kisimlari acik yesildi hatta uc kismi sanki surgun veriyor ne yapacagimi bilemedim yapraklri yesil canli kok kisimlarini kuruyanlari ve yumusayanlari kestim tarcin tozuna buladim beklettim yeni karisima koydum.cicek saplarini yinede kesmelimiyim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Orkide Ankara sanıyorum orkideniz yavru veriyor, bu aşamada iki yol var ya çiçek dallarını kesip asıl orkidenizin güçlenmesini sağlayacaksınız veya çiçek dalı duracak ve üzerindeki muhtemel yavruyla gelişimine devam edecek. Yavrunun yetişmesi yaklaşık 1 yıl sürüyor çiçeklenmesi 1,5-2 yıla kadar sarkabilir. Hangi yola başvuracağınıza çiçeğinizin durumuna göre karar vermelisiniz. Eğer asıl orkide çok zayıfsa her iki dalı da kesmekte fayda var. Sararma hala devam ediyorsa sulama konusunu okumanızda fayda var. Aşırı sulama ve tabanda su birikimi orkidenin istemediği bir durumdur sulamaya dikkat ederek orkidenize uzun yıllar bakabilirsiniz. Kesin teşhis için orkidenizin bir kaç fotoğrafını facebook sayfamıza veya uygun gördüğünüz bir alana yüklerseniz durumunu daha kesin değerlendirebiliriz. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba bir orkidem vardı dallarını kestim boğumdan ondan sonra kurudu ve bir daha uzamadı. Yenisini aldım çiçekleri yeni dökülüyor ama şimdide bir dalının ucu kendinden sararmaya ve kurumaya başladı. Ne yapmam gerekiyo bu duruma çok üzülüyorum

Unknown dedi ki...

İyi günler.Eylül ayında bana hediye orkide geldi beyaz çiçekli olan:) İş yerindeki odamda ortalama sıcaklıkta duruyor. Pencere önünde, yalnız camlar filmli direk güneş ışığı almıyor. Şeffaf saksıda bakıyorum. Saksıdaki nemler tamamen yok olunca suluyorum yani hafta 1 kereye denk geliyor. Budamak için çiçeklerinin dökülmesi gerektiğini söyledi çiçekçi. Yalnız çiçeğinin dökülmesini beklerken sapları sarardı. Budadıktan sonra sakızla budanan yeri kapadım. Şu an beyaz beyaz kabuklandı. Deri soyar gibi soyuluyor sapı. Ama yeşil yapraklarından yeni yaprak çıkıyor. köklerinde çürüme yok gayet sağlıklı ama saplarının bu durumu nasıl düzeltilir ya da neden böyle olmuş olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Rana Yalın ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim. Eğer ki pencere önü soğuksa ve pencereden hemen sonra kalorifer petekleri varsa burada oluşan mikro klimatik bölge orkidenin çiçeklerini erken dökmesine ve yeniden çiçeklenmesine engel olur. Çözüm petekten yükselen sıcak havanın yapraklara ve çiçeklere doğrudan değmesini engellemektir, bunun için peteğin üzerine ısıyı geçirmeyecek kısmi bir kapatma yapabilirsiniz. Eğer petek yoksa olumsuz mikro klima sorunu yok demektir, bu durumda pencereden gelen kısmen soğuk (çok soğuk olmasın) hava çiçeklerin uzun yaşaması için uygun bir iklim oluşturur. Sizin için durumu yeniden değerlendirirsek ya iç ortam çok sıcak veya sulama aralığı uzun geliyor. Eğer petek sorunu olarak görüyorsanız peteğe çözüm bulmalısınız, petek sorunu yoksa sulama aralığı uzun geliyor demektir kaldı ki petek sorunu olmasa bile sulama aralığı sizin bakım koşullarınıza göre uzun görünüyor sulamayı 5 güne bire düşürebilirsiniz. Yeniden çiçeklenmesi için bir kaç ay sabredin dinlensin kendini toparlasın güçlensin sonra 2. ay gibi 18C sıcaklıkta bir ortamda çiçek sapları görünene kadar bekletin yeniden çiçeklenecektir. Orkide yılda 1 veya 2 kez çiçeklenir iyi bakımla çiçek ömrü 9 aya kadar uzayabilir. Sulama konusunda sitemizi takibe alın yıllardır söyleyip yapamadığım kök rengine bakarak sulama konusunu hazırladım bu hafta yayınlamaya çalışacağım tam profesyonel sulamayı o makaleden öğrenebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba. 24 kasımda hediye olarak gelen bir orkidem var. Bir haftadır çiçeklerini dökmeye basladı. Ve bir dalı kurumaya baslası. Alt üç bogum hariç kurudu. Ne yapmam gerekir? Çiçeklerini tam dökmeden budamalı mı? Çiçeklerini döken de kuruyan dalı. Diğer dalın çiçekleri duruyor. Haftada bir gün suluyorum. Kalorifer peteginden bir metre uzaklıkta. Günes direk almıyor. Perde arkasında kalıyor.

gokay dedi ki...

Merhaba Hatice hanım öğretmenler gününde hediye aldığınıza göre meslektaşız. phalaenopsis türü bir orkide çiçekleri en az 1,5 ay çiçekli kalır 9 aya kadar çiçekleri yaşayabilir. Bu kadar kısa sürede bir dalın çiçekleri dururken diğer dalın çiçeklerinin solması doğal bir durum değil. Çiçek dalının biri kırılmış olabilir, yetişirken bazen yaralı büyüyebiliyor seradan çıkınca hızla çiçekleri soluyor. O çiçek dalını kontrol edin yara veya ezik gibi bir kısmı varsa oradan budayıp çıkarın. Orkideniz için sağladığınız koşullar yetiştirmek için ideal koşullar. İyi günler dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhabalar orkidemi bir kere budamıştım ve ayrı bir dal büyüdü yeni tomurcuklar verdi . Ikıncı defa tekrar budama işlemi yapılır mı.yapilirsa da yeni.buyuyen dal dan mi budama yapıcaz. Şimdiden teşekkürler

gokay dedi ki...

Aynı çiçek dalından 2. kez budama yapmanız önerilmez. O dalı dipten budayıp bu yılın yeni çiçek dalı sürgününü beklemenizde fayda var. Hem orkideniz dinlenir hemde tazelenen çiçek dalı daha çok ve daha güzel çiçekler açar.

Unknown dedi ki...

Merhaba. 1 yıldır baktığım phalaenopsis orkidemin dalı sararmaya başladı ve sararma aşağı doğru ilerliyor. Ne yapman lazım. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

gokay dedi ki...

Sn. unknown çiçek dalı her yıl sararır, budanır ve yeniden çıkar bu doğal bir durumdur. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Ben orkidemi budadim, ama sayma islemi yapmadim, gozlerde tombiklik olanin 1-2 parmak uzerinden kestim, elhamdulillah yeniden ciceklendi cok guzel bir sekilde. Ancak simdi bu ciceklenmelerde yavas yavas zamani geciyor tamamen dokuldugumde 2. Kez budama yapilacak mi ya da bundan sonra nasil bir yol izlenemem gerekli? Yardimci olursanz cok memnun olurum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Feyza Betul Tolu çok doğru bir uygulama yapmışsınız genelde 2. veya 3. gözün tombik olanı çiçek dalı uzatıyor. 3. çiçeklendirme teknik olarak mümkün ama yapmamanızı öneririm gelecek yılın çiçek sayısını azaltır ve yaşam süresini kısaltır. Bu nedenle çiçekler solarken çiçek dalını dip kısma yakın 2-3 parmak yukarıdan budamanızı tavsiye ediyorum.

Unknown dedi ki...

Tesekkür ederim, yanlış anlamadıysam dalın gövdeye yani yapraklarının ordaki çıktığı yerden 2-3 parmak bırakıp kesmemi öneriyorsunuz. Peki o kalan kısım ne olacak? Muhtemelen kuruyacak o vakit koparmalı mıyım? Ne yapmalıyım? Ve daha çok çiçeklenmesi için ne yapılmalı orkidelerde :)
Simdiden tesekkurler

gokay dedi ki...

Budama sonrası kuruyacak dipten koparmak biraz zor iş o nedenle kendi düşene kadar beklemekte fayda var. Orkidenin çok çiçeklenmesi için çok sayıda bakım etkisi var. İstekleri ne ölçüde karşılanırsa yıl sonunda o ölçüde çiçek veriyor. Phalaenopsis türü için nem %60-80 gibi yüksek bir rakam, sıcaklık 26 C civarı çok ideali, su kalitesi en az kaynak suyu olmalı, güneşlenmesi uzun sürmeli ancak gölge olarak almalı, kökleri susayınca sulanmalı, saksısı şeffaf olmalı ve düzenli olarak gübrelenmeli. Su kalitesi arttıkça verilecek gübre oranı artacağından daha fazla besleme yapmak mümkün olacak. Bunlara ek bitkinin genetik kodları çok önemli. Örneğin Phalaenopsisin bazı türlerinin çiçekleri maksimum 30 gün yaşayabilirken, iyi bir hibritinin çiçekleri 8-9 ay canlı kalabiliyor. Ayrıca çok önemli bir parametre daha var ve siz ne yaparsanız yapın baş edemeyeceğiniz bir sorundur. Aldığınız pek çok orkide size gelirken yolda hastalık kapmaktadır ve o hastalıklar en küçük bir olumsuzlukta gün yüzüne çıkıp orkidenizi etkilemektedir. Hastalıksız orkide edinmenin en kesin yolu doku kültürü ile yetiştirilmiş yavruları alıp oradan kendi yavrularınızı yetiştirmenizdir. Çünkü Hollanda,da hastalanmasa bile Türkiyeye nakliyatı sırasında durduğu seralardan mutlaka hastalık kapmaktadır. Kısaca başlıklar böyle bu konu daha detaylı olarak makale şeklinde verilebilir. Umarım yardımı dokunur iyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Cok teşekkürler, bilgilerinizi paylaşıp zaman ayırdığınız için. Makaleyi de okumak isterim açıkcası. Paylaşım herkesin faydasına olacaktır. Memnun oluruz. Kolaylıklar dilerim.

Helin dedi ki...

Merhabalar kolay gelsin yaklaşık bir sene önce orkide aldım çiçeklerini döktü budama işlemi de yaptım fakat yapraklarda kuruma dalda da kuruma oluyor kuruyan dalı tekrar kestim kurumaya devam ediyor ama yeni dal çıkarıyor ne yapmam gerekiyor nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız, sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Helin çiçek dalı her yıl yaz mevsiminde kurur sonbaharda yenisi çıkar bu doğal döngüdür. Çiçek dalının kuruması normal. Yazın çiçek dalı verme ihtimali var ama çok çok düşük bu nedenle dal dediğinizin kök olduğunu tahmin ediyorum. Önemli olan yapraklardaki kuruma. Hangi yapraklarda kuruma oluyor ve ne şekilde ilerliyor?

«En Eski ‹Eski   201 – 221 / 221   Yeni› En yeni»