İzleyiciler

Sterilizasyon
Kullanılan aletlerin sterilizasyonu.

Budama, saksı değişimi veya hastalık tedavisi gibi durumlar da kullan aletleri sterilize etmek gerekir. Sterilizasyon için iki yöntem kullanılır.

Kimyasal sterilizasyon: Kullanılacak aletler kullanılmadan biraz önce %10 luk çamaşır suyu çözeltisine bir iki dakika batırılıp çıkarılır. Daha sonra suyla durulandıktan sonra kullanıma geçilir. Çamaşır suyu metal eşyalar üzerinde aşınmalara ve pasa sebep olur. Bu nedenle metal eşyaların suyla iyice durulandığından emin olunmalıdır.

Bir diğer kimyasal yöntem %70 lik etil alkol çözeltisine batırıp kullanmaktır. Bu yöntem de bazı yetiştiriciler küçük sprey şişelere alkolü koyup ihtiyaç olan yüzeye püskürterek sterilizasyon işlemini yapmaktadırlar.

Isı sterilizasyonu. Bu yöntem de aletler yüksek ısı kaynağına tutularak kızarana kadar bekletilip sterilize edilirler. Yöntem hızlı ve kesindir. Alev kaynağı olarak mutfak ocakları veya son zamanlar da yaygınlaşan portatif propan ocaklar kullanılabilir. Ateşe tutulan aletler kullanılmadan önce oda sıcaklığına gelene kadar bekletilmelidir.

4 yorum:

sevgi dedi ki...

Merhaba,

Yaprakları kestikten sonra sürmem gereken ilacı nereden temin edebilirim?

gokay dedi ki...

Burada bahsi geçen sterilizasyon kullanılan aletlerin sterilize edilmesi için geçerli. Yaprakları kestikten sonra tarçın serpebilir, ağız diş sağlığında kullanılan listerine püskürtebilir (Bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önlüyor) veya hiçbirşey yapmazsınız kendisi kesilen kısmı kurutarak önlemini kendi alır.

murat dedi ki...

Bunlar bu kadar önemlimi gerçekten?

gokay dedi ki...

Örneğin mutfakta kullandığınız bıçakla budama yaptınız, eğer daha önce hasta bir sebze ile temas ettirdiyseniz bir birine bulaşan hastalık bıçakla kolaylıkla taşınabilir. İnsanlarda olduğu gibi bitkiler dünyasında da hastalıklar açık yaralardan temas yoluyla hızla yayılabilirler. Gereksiz olduğu durum örneğin falçatanızla plastik kestiniz, kağıt veya ahşapla iş yaptınız bunu dezenfekteye gerek yok zaten hastalıkla teması yok.