İzleyiciler

Phalaenopsis Orkide Bakimi
Phalaenopsis Orkide Bakımı

İlk defa Hollandalı Alman botanikçi Karl Ludwig Blume tarafından keşfedilmiş. Phalaena adında bir tür kelebeğe benzediği için Phalaenopsis (Kelebeğe benzeyen (opsis)) adını vermiştir. Bulunduğu günden bu güne kadar dünyanın en popüler orkidesi olmayı başarmıştır. En popüler orkide olmasının sebebi yalnızca çiçeklerinin güzelliği değil aynı zamanda en kolay yetiştirilebilen orkide türü olmasıdır. Doğal yaşam bölgesi Asya'nın doğusu, Filipinler ve Srilanka'nın batısında bulunan tropikal ormanlardır. Yaşam koşulları gereği zaman zaman kuraklığa maruz kalmaları, bazen soğukla veya yüksek nemle mücadele etmeleri ev ortamına kolay adapte olmalarının başlıca sebebi olmuştur. Çiçekleri beyaz, alacalı pembe, bitkisi minyatür olan ve binlerce hibriti üretilen Phalaenopsis orkide yılda iki kez çiçeklenebilir. Çiçekleri 2 ile 4 ay arasında solmadan kalabilir. Epifitik yani ağaç üzerlerine tutunarak yaşayan ancak ağaçtan hiçbir besin almadan (parazit olmadan) yaşayan türün besinleri yağmur ve ağaç gövdesinde birikmiş besinlerden gelir.

Işık
Doğada ağaçlara tutunarak orman altlarında gölgede yaşar. Dolayısıyla doğrudan gelen güneş ışınlarını sevmez. Işık isteği olarak afrika menekşesiyle benzerlik göstereren Phalaenopsis için evin doğu penceresi en uygun yerdir. Güney pencereye koyulmaları durumunda doğrudan güneş ışınlarını almayacak bir konuma yerleştirilmelidir. Özellikle öğlen gelen dik güneş ışınları yapraklarını yakacağından ya perdeden süzülen ışık tercih edilmeli veya pencereden 1,5-2 metre geriye çekmek suretiyle uygun ışık miktarına ayarlanmalıdır.

Isı
İdeal ortam sıcaklığı gündüzleri 18-29 C derece arası, geceleri 13-18 C derece arası sıcaklıklardır. Bu sıcaklıklarda gelişimleri en üst düzeydedir. Daha düşük yada daha yüksek sıcaklıklar tolere edilebilir ancak çok düşük sıcaklıklarda tomurcuklanmanın duracağı unutulmamalıdır.

Nem
Phalaenopsis orkidesi diğer orkideler gibi yüksek nemden hoşlanır. İdeal bağıl nem miktarı %40 - 70 arasında değişiklik gösterir. Nem miktarını artırmak amacıyla gün içinde su spreylenebilir ancak çok pratik değildir. İçi çakıl dolu tepsilere su doldurmak suretiyle oluşturulan nemlendirme sistemi pratik ve gayet güzel çalışır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konu saksı tabanının su içerisinde kalmadığından emin olmaktır.

Sulama
Köklerinde su depolama şansı olmadığından kuraklığa pek tahammülü yoktur. Genellikle saksı ortamının biraz nemli olmasını tercih eder. İki sulama arasında saksı harcı kurumalı ancak tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Ortama göre değişmekle beraber genellikle haftada bir veya on günde bir kez sulama yeterli olur. Sulama içi su dolu bir kapta saksı harcı tamamen ıslanana kadar bekletmek suretiyle yapıldığı gibi, akan suyun altına tutarak saksı harcının suyu tamamen emmesi sağlanarak da yapılabilir. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken şey, bitki gövdesinin suyla temas etmemesini sağlamaktır. Eğer temas ettiyse yaprak aralarındaki su peçeteyle emdirilmelidir. Gece sulamaları yüksek nem yoğunluğu nedeniyle mantar üreme riskini artırdığından sabah sulaması tercih edilmeli sulama suyu ılık olmalıdır. Sulama da en çok dikkat edilmesi gereken husus sulama suyunun tuz içeriğidir. Yağmur suyu veya tuz içeriği düşük kaynak suyu kullanarak tuz zararı önlenmelidir.

Phalaenopsis Orkide Çiçeği
Gübre
Orkidelere gübre vermeden önce bilmeniz gereken şey diğer çiçeklerden farklı olarak orkidelerin çok az gübreyle gübrelenmeleri gereğidir. Altın kural olarak not alabilirsiniz az gübre çok gübreden iyidir. Orkideler büyüme dönemlerinde haftalık gübrelenmelidir. Dengeli kompoze gübreler NPK 20-20-20 veya benzeri bir gübreyle 4 litre suya 1/4 - 1/2 çay kaşığı gübre gelecek şekilde karışım hazırlanmalıdır. Çiçekçilerden orkide besini alarak üzerinde yazan talimatlara uygun gübreleme yapabilirsiniz. Hazır orkide besini alsanız dahi talimatlardan daha seyreltik gübreleme yapmak hata şansınızı azaltacaktır. Kışlık gübreleme ayda bir ve gübre dozu 4 litre suya 1/4 çay kaşığı gübre gelecek şekilde yapılmalıdır.


Yeniden Çiçeklenme
Phalaenopsis genellikle ilkbaharda veya sonbaharda çiçeklenmektedir. Tek bir çiçek dalında yirmiye yakın çiçek bulunabilir. Phalaenopsisi yeniden çiçeklenmeye teşvik etmek amacıyla ortam sıcaklığı 16 C derecenin altına çekilmeli bu sıcaklıkta 3 hafta kadar bekletilmelidir. Üç haftanın sonunda Phalaenopsis yeniden sürgün vermeye başlayacak ve tomurcuk üretecektir. Çiçeklenme sonunda çiçek sapını kesmek için acele etmeyin çiçek sapı kahverengileşene kadar bekleyip daha sonra budama yapın.


Saksı Değişimi
Yaklaşık olarak her iki yılda bir saksı değişimi yapılması uygundur. Eğer bitki çiçekteyse çiçeklenme sonunu beklemek daha uygun olacaktır. Genç orkideler ve büyüme periyodunda olan orkideler için bir büyük boy saksıya geçilebilir. Ancak yetişkin orkideler için daha büyük bir saksıya geçmeye gerek yoktur, aynı saksı kullanılacaksa saksı çamaşır suyuyla fırçalanıp yıkandıktan sonra kullanılmalıdır.


Phalenopsis orkide saksı toprağı
Orkide saksı harcı (orkide toprağı) sıradan bahçe toprakları veya torflardan farklıdır. Hindistan cevizi lifleri, ağaç kabukları, sphagnum yosunu, odun kömürü kırıntıları, hydroton, perlit, ponza, strafor köpük topları gibi havalanma kapasitesi yüksek, çabuk çürümeyen malzemelerden oluşmalıdır. Kendi saksı harcınızı yapma imkanınız yoksa orkideler için hazır satılan saksı harçlarından temin ederek kullanabilirsiniz.

Orkide saksısı seçimi yaparken son yıllarda popüler olan şeffaf saksıları tercih edebilirsiniz. Bu tip saksılar güneş ışınlarının kısmen geçişine izin verdikleri için orkide köklerinin aynı ormanda olduğu gibi ışık almasını sağlamakta köklerin fotosentez yapmasına yardımcı olmaktadır. Şeffaf saksılar kullanıldığında köklerin durumu izlenebilir, sulama zamanı tespit edilebilir böcek yada hastalık olup olmadığı kontrolü yapılabilir. Plastik saksıların bir diğer avantajı toprak saksılar gibi çabuk kurumamalarıdır. Yine de orkideler için hangi saksının daha doğru olduğunu orkidenin kendisinin söyleyeceğini unutmamak gerekir.

170 yorum:

Ayseniyya dedi ki...

Bilgilendirmeniz gerçekten harika fakat bir sorum olacak. Anneme Anneler Gününde bir orkide geldi.. Orkideleri çok severim bu yüzden onunla yakından ilgilenmek isterim fakat orkidenin türünü bilmiyorum dolayısıyla onu nasıl bakacağımı da.. Türünü nasıl öğrenebilirim bana yardımcı olur musunuz?

gokay dedi ki...

Faydalanmanıza memnun oldum. Orkidenin fotoğrafını imageshack.us sitesine yükleyin linki buraya yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Adsız dedi ki...

merhaba;
şubat ayından beri saksıda beyaz orkide bakıyorum güneş ışığı görmüyor ve 10 günde 2 kere suluyorum fakat beyaz orkidemin kenarları morlaşmaya başladı? ölmesinden korkuyorum orkidem benim için çok değerli sizce ne yapmayalım??

gokay dedi ki...

Güneş ışığı görmüyor derken güneşli-aydınlık-yarı gölge-karanlık tanımlamalarından hangisine uyar. Yetişkin yaprakların kenarlarının sonradan morardığını mı kastediyorsunuz?

Yaseturk orkide. Aski dedi ki...

Selam orkide severleri benimde. Cok orkidem. Var cok seviyorum. Esim sagolsun. Her ay bir orkide gonderir bana. Ölmelerinden korkuyorum. Bakimni bilmiyodum. Tam. Oyuzden. Cok orkdemi. Kaybettim. Suanki orkidelerimden birinin saksi altindaki. Koklerini asiri nemden. Curudugunu. Fark ettim. Bunun sebebide. Kesinlikle saksi icinde. Kalan asiri sudan oldugunu anlayinca cok uzuldum. Ama bir sansim vae yapraklari halen canli. Suyunu bosalttim. Ama. Cok. Uzuluyorum. Olcek. Orkidem diye. Sizce yasarmi. Olurmu. Nasi kurtaririm. Bebegimi

gokay dedi ki...

Merhaba sn.Yaseturk orkidelerinizi bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Facebook fan sayfamız var orada paylaşım yapabilirsiniz.

Orkidenizin kökleri çürümüşse sadece suyu almak yeterli olmayabilir. Çürüme ne aşamada ne kadar kök sağlam ve saksı materyali ne kadar çürümüş bunlar önemli. Eğer basit bir kök çürümesi yaşıyorsanız sorun olmayabilir ancak çürüme bitkiyi sarmışsa mutlaka saksı değişimi yapmanız ve mantari hastalıklara karşı ilaçlamanız gerekir.

Adsız dedi ki...

Merhabalar,benim orkidemin çiçekleri döküldü ve yaprakları sararmaya başladı.ayrıca dalının ucu sarı,sararma ortalama 5cm kadar.bu kısmı kesmelimiyim,Burda yazdığı gibi direk güneşe maruz kalmıyor saksıda tasların üzerinde,ayda bir sıvı besin veriyorum,kışın çok güzel ciceklenmisti ;( sorun ne olabilir

Adsız dedi ki...

merhaba bugün çiçekçiden orkide besini aldım içeriğinde %3 azot %9 fosfor %6 potasyum var sizce uygun bir karışım mı?

Adsız dedi ki...

lütfen yardım edin içim acıyor gözüm gibi baktığım orkideme ne oluyor:( lütfen fotoğrafa bakıp bir öneride bulunur musunuz [url=http://bit.ly/c25MCx][img]http://b1206.hizliresim.com/y/5/7hxm2.jpg[/img][/url]

Tuncay Erdogan dedi ki...

Orkide saksısı muhakkak şefafmı olması gerekli

gokay dedi ki...

Orkide doğada kökleri ışık görecek şekilde yaşıyor. Doğala en yakın saksı tipi şeffaf saksı olduğu için tercih ediliyor. Bunun dışında eğer acemi yetiştiriciyseniz köklerde ki değişimleri izlemeniz, sulama zamanını kolay ayarlayabilmeniz gibi başka imkanlarda tanıyor. Eğer nemli bölgeler de yaşıyorsanız delikli seramik saksılar kullanarak hem köklerin güneş görmesini sağlayabilir hemde dekoratif görünüm elde edebilirsiniz. Teak ağacı diye bir ağaç var bu ağaç suya çok dayanıklı çürüme yapmıyor yine bu ağaçtan imal aynı seramik saksılar gibi hem ekolojik hemde delikli saksılar da kullanabilirsiniz.

Evde Peri Var... dedi ki...

Mrblar. Benim phalaenopsis orkidem var birkac gun once cicek sapi kurudu ve budadim gosterilen yerdenancak kalan kisim gitgide o yesil rengini kaybediyor sararmaya basliyor gibi ben kaybetmek istemiyorum. Dibine baktim kuru degil ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

gokay dedi ki...

Çiçek sapı sürekli yeşil kalmayacak her yıl kurur ve yeniden çıkar. Bu mevsim çiçeklenme döneminin sonu doğal olarak budasanız da kurumaya devam edecektir. Eğer bu durum çiçeklenme döneminde (sonbahar-ilkbahar) yaşansaydı budadığınızda geride kalan gözlerden biri uyanıp sürgün verecek çiçek üretecekti.

Adsız dedi ki...

Adsız dedi ki...
merhabalar benim sorum;Phalaenopsis orkidem sefaf olan saksi kabindan kökleri tasiyor, ve altindada yukarida olan resimdeki gibi seramik bir kabin icinde saksiyimi degistirmeliyim?Ayrica kuruyan yerler var bunlarida budamam gerekiyor zannedersem.budama zamani varmi.bilgilendirdiginiz icin cok tesekkürler

28 Haziran 2012 21:19

gokay dedi ki...

Şeffaf saksının en büyük avantajı köklerin durumunu izleyebilme imkanı vermesi seramik saksı kullanabilirsiniz bunda bir sakınca yok ancak bunun en önemli şartı sulama yaptıktan sonra saksı altında kesinlikle su birikmesine müsade etmemelisiniz. Şeffaf saksının fazla suyunu tamamen süzdürdükten sonra seramik saksıya alabilirsınız. Kökler dışarı taşabilir çok anormal boyutlardaysa o zaman saksı değişim zamanı gelmiş olabilir bu durumda saksı değişim konusunu okumalısınız.

Adsız dedi ki...

Merhaba bu guzel site icin oncelikle cok tesekkurler. Benim sorum su; orkidemin cicekleri yeni dokuldu biliyorum bi dahaki ciceklenme mevsimi kışa ancak ne zaman budama yapmaliyim simdi budayayimmi yoksa sonmaharda mi budamaliyim? Seneye de ayni daldan cicek verirmi sizce?

mellsenc dedi ki...

Merhaba benim phalaenopsis orkidem var ve güzel kızım yapraklarını döktü bir sapını tamamen sararmadan kestim ve malesef bütün dal sarardı kurudu.Şimdi diğer dalın sapı sararmaya başladı yine bi hata yapmaktan korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Adsız dedi ki...

merhaba orkıdemın cıcek actgı sapları zamanla kurudu sarardı saman gıbı oldu bende o dalları kestım ancak kokunden yesıl yaprak verıyor fılızlenme oluyor cıcek acarmı yenıden :((( cunku uzun yesıl sapların uzamasımı gerekıyor cıcek acması ıcın...

elipso dedi ki...

ben de ilk defa orkide yetiştireceğim, bana hediye olarak geldi, cam şeffaf saksıda, ancak saksının dibinde delik mevcut değil. olması gerekir mi yoksa suyu direk dökerek sulamayı gereçekleştirmem yeterli mi? teşekkür ederim..
Elif TUNCA

Unknown dedi ki...

Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Geçen kasım ayında bu türden hediye bir orkide geldi. Çiçekleri 1 hafta içinde döküldü. Geldiğinden beride ikinci yaprağını verdi ama çiçek açmadı. Şimdide gövdesi ucundan aşağıya doğru kurumaya başladı ama yapraklarında kuruma yok. Bu durum normal mi, ne yapmam gerekiyor.

Adsız dedi ki...

merhaba;

ilk defa orkide yetiştiriyorum.orkidemin çiçek sapı kurudugunda kestim daha sonra yaprakları dökülmeye başladı. bugün kalan 2 yaprak da yerinden çıktı.. acaba bakmaya devam etsem yeniden çıkar mı? aslında çok dikkat ediyorum. orkide besini aldım. acaba besin mi iyi gelmedi bilemiyorum orkidemi de kaybetmek istemiyorum

Eren dedi ki...

Merhaba,
Yaklaşık 1.5 sene önce şehir fırsat kampanyalarından uygun fiyata orkide aldım. Aldığımda 2 adet çiçek dalı vardı, çok uzun sürede öyle kaldı çiçekler solduğunda dalları toprağın 2 cm yukarısından kesitim, o günden bu büne 1.5 yıldır orkidem birdaha hiç açmadı, bu arada toprağını değiştirdim, yaprakları döküldü tekrar 5-6 yaprak verdi şu anda da gayet sağlıklı yaprakları var toprağı kurumadan sulama da yapıyorum ancak 1.5 yıldır çiçek açtıramadım, en son 2 ay kadar önce yeni yeni kökler vermeye başladı, lütfen yardım edermisiniz ne yapmam gerekiyor tekrar çiçek açtırmak için

Hüseyin ÖZTÜRK dedi ki...

Merhaba,
20 Mayıs 2012 tarihinde Phalaenopsis Orkide almıştım. Aldığımda çiçekleri üzerindeydi. Görüntüsü şu şekildeydi;
http://postimage.org/image/cbbm0nvkv/

Temmuz sonuna kadar gayet sağlıklı bir şekilde çiçekleri üzerinde durdu. Fakat artık çiçekleri dökülmeye başladı. Zamanı gelmiştir diye düşünüyorum fakat uzun dallarından bir tanesinin sararması canımı sıktı. Bu normal bir durum mudur yoksa bir problemin belirtisi midir. Resimler son hali tarih 04.08.2012
http://postimage.org/image/s67i79oph/
http://postimage.org/image/qtpt5dr9x/

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.3 hafta önce deniz kıyısından toplamış olduğum taşları saksının üzerine hem nemi korusun hemde dekoratif dursun diye yerleştirmiştim. Bu taşların herhangi bir zararı olabilir mi?

Unknown dedi ki...

Merhaba ,
2 yıl önce iki tane 1 yıl önce de bir tane Phalaenopsis Orkide satın aldım aldığım bu orkidelerimde çiçeklenme olmamaktadır.Aldığımdan bu yana yer olarak da cam önünde perdeler kapalı olarak sabah güneşi almaktadır öğleye kadar öğleden sonrada ışık almaktadır.Birde yapraklarında solma var ama kökler yeşil çiçek vermemektedir çiçeklenmesi için ne yapmalıyım ?Bu arada orkide besini de kullanmaktayım.Şimdiden yardımlarınız için Teşekkürler,

Adsız dedi ki...

Sumru Hanım, elimde 20+20+20 Me gübre mevcut, gübreyi aldığım ziraatçi orkide için olmaz başka gübre alman lazım diyerek bilimum uçuk fiyatlarda sıvı gübreler sunmuştu, onları almadan çıktım tabii... Elimdeki toz gübreyi sizin tavsiye ettiğiniz şekilde çeyrek çay kaşığı olarak kullanabilir miyim ve artan kalan suyu 3/1 oranında sulandırarak yapraklarına fıslamam uygun olur mu?

Adsız dedi ki...

hediye gelen bir orkidem var onu çok sevdim fakat nasıl bakacağımı bilmiyorum burada yazan sulama ile bana söylenen sulama çok farklı. saksıyı içinde su dolu bir kapta tutmam söylendi 3 gündür bu şekilde tutuyotum ve çiçeklari soluyor galiba :( orkidemin türü phalaenopsis. doğru sulama yöntemi nedir şuan ne yapmalıyım o suda bekletmelimiyim bu yanlışsa çiçeğimi nasıl kurtarabilirim onu kaybetmek istemiyorum benim için çok özel yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

gokay dedi ki...

Sn Hüseyin Öztürk orkidenizin dalının sararması normal bir durum ancak seramik saksının içinden mutlaka çıkarın. Eğer saksı da ısrar ederseniz suyunu iyice aldıktan sonra saksıya yerleştirin tabanda kesinlikle su bırakmayın, sulamayı daldırma yöntemi yerine akıtma şeklinde yapın çok nemli ortam oluşmasın. Orkidenizin görüntüsü çok güzel olduğu için facebook sayfamızda paylaşıyorum umarım daha da güzelleşir.

gokay dedi ki...

20 20 20 gübreyi ben kullanıyorum elimde her türlü ölçümü yapacak cihazım olduğu için ben zaman zaman gübreli suyu kontrol ediyorum eş dost civara dağıtım da yapıyorum. 20 20 20 gübrenizin azotu NO3
olursa hiçbir problem olmaz. Sizin hata yapma ihtimalinize karşı optimum dengeyi sağlayarak değerleri verdim su kaynağınız ne kadar temiz olursa gübreden fayda o derece yüksek olacaktır. Tuzlu sulara birde gübre katarsanız sonuç hüsran olur tek dikkat etmeniz gereken suyun saflığı ve
azotun NO3 olması diğer bilgiler zaten yazılmıştı dikkat ederek çok ucuza gübreleme yapabilirsiniz.

Not: Bilgi kaynaklarım orkide üzerine uzman dünya çapında orkide üreticileri ve araştırmacılara aittir.

Adsız dedi ki...

nerhaba sumru hanım..benim bir phalaenopsis türü orkidem var..2 yıldır bakıyorum ve çok güzel çiçekleniyor..küçük bir cam saksıdaydı bugüne kadar ama köklerinin çoğu saksı dışına taştığı için bugün daha büyük bir saksı alıp, üzerinde çiçekli iki dalı olduğu halde saksıyı değiştirdim..ve saksıyı değiştirirken de çiçekli bir dalını kırdım..bu arada bütün sarkan kökleride saksının içine yerleştirdim..şuanda bütün kökler toprağın içinde kaldı yani dışardan(şeffaf saksıdan) bakınca kökler görünmüyor..sizce bu durum orkidemi olumsuz etkiler mi??ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler..

bilgenur dedi ki...

Benimde orkidemin Cicekleri üzerinde ve bende saksı değiştirmek istiyorum 2 aydır bende mevcut. Bir yaprağı sararmış başladı saksı değiştirirken kökleri gömmek bir sıkıntı oluşturur mü?

gokay dedi ki...

Saksı değişimin de acele etmeyin eğer saksının içinde kökler hiç gözükmüyorsa büyük saksıya koymuşsunuz demektir. Köklerin saksı içine yerleştirilmesinde bir sorun yok sadece saksı büyüklüğü önemli. Eğer ihtiyaçtan fazla büyük saksıya geçirirseniz köklerde çürüme ihtimali artar
konuyu daha detaylı olarak saksı değişiminde bulabilirsiniz.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-saksi-degisimi_19.html

Unknown dedi ki...

merhaba dün alışveriş merkezinden bir phalaenopsis orkide aldım. üst yüzeyinde şeffaf bir poşet var. bu poşeti çıkarmalı mıyım? çıkarmam orkideye zarar verir mi?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Munda o poşeti çıkarmalısınız. Çıkarmazsanız sulama sonrası muhtemel çürümelerle karşılaşırsınız.

Adsız dedi ki...

selamlar mayıs ayı sonları gıbı yapı marketten bi orkıde satın aldım ama koklerı cok sıkısmıstı cıceklı ıken degıstırmemem gerekırdı ama degıstırdım zaten sonrasındada bı sorun olmadı cıceklenmeye devam ettı ve sapı kuruyunca uygun yerden kestim temmuz gıbı çiçeğimi eşime emanet edip şehir dışına çıktım 1 ay sonunda geldiğimde sadece bir yaprağı kalmıştı sanırım cok suladı ve kökler çürümüstü tekrar söküp kökleri temizledim ve diktim suan hala bir yaprak vede ilginçtir sağlıklı bir yaprak sizce gene çiçek verirmi?

Adsız dedi ki...

merhabalar 3 ay önce 2 adet orkide aldım fakat bir orkidemin kökleri canlı yeşil renkte diğeri ise soluk yeşil renginde acaba normal mi

Adsız dedi ki...

merhaba sumru hanım ben fatoş erkek arkadaşım bana bir phalaenopsis aldı sayfanız sayesinde bakımı hakkında birsürü bilgi edindim yakında benimde sorularım olabilir şimdiden sayfanız ve vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

merhabaağustos sonunda bana bir orkide hediye edildi. orkidenin üzerinde iki daldada ayrı ayrı 6şar çiçeği vardı. ama orkidenin çiçekleri kurumaya başladı ve bunun yanısıra yapraklarıda kuruyor. sışta kalan kökleri de kurumaya başlamış. ben saksı değiştirmedim şeffaf saksıda duruyor. saksının altına cam bir kap kpydum ve haftada bir kez o cam kaba su koyup birkaç saat bekletiyorum. daha sonra içinde kalan suyu döküyorum ve saksının altına havlu peçete koyarak fazla suyu almasını sağlıyorum. onun dışında hiç sulama yapmıyorum. sanırım ben bu işi beceremedim. bu kurumaları önlemek için ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler...

Adsız dedi ki...

merhaba
orkidenin çiçekleri üzerindeki minik siyah benekler ne anlama geliyor?

Adsız dedi ki...

sumru hanım meraba fatoş ben benim orkidemin yeşil yapraklarından birinin tırnak batığı şeklinde bi açıklığı var sanırım satıldığı yerde olmuş o bölüm çürümeye başlıyo ne yapmam lazım kocaman yaprağı sadece o küçük çizik için kesip tarçınlamam orkideme zarar verirmi birde kökleri hafif dışarı salmış kendini kökler şeffaf plastik saksıda aynı zamanda porselen saksının içine konulmuş süs amacıyla içteki saksı tülle çevrili o tülü çıkarmalımıyım kökleri rahatsızlık duyarmı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Adsız dedi ki...

sumru hanım klimalı ortamlar orkideler için iyi deilmiş die duydum bizim ev kömür sobası kullandığımız için çok sıcak ılık bi ortam sağlayamayacağımdan orkidemi arkadaşımın evine götürüp orda bakmayı düşünüyorum sizce farklı bi ortama girmesi solup ölmesine ndn olur mu bulundukları yere alışan bitkilerin ortamı değişince öldüklerini duymuştum orkideler içinde durum bölemi? (fatoş)

Adsız dedi ki...

sumru hanım nerdesiniz size acil ihtiyacım var lütfen cvp yazın artık:(((fatoş)

Adsız dedi ki...

orkidem öldü yardımlarınız için teşekkür ederim sumru hanım gerçekten çok yardımınız dokundu ölmesinde madem ilgilenmiceksiniz ndn açıyorsunuz böle bi sayfayı anlamış deilim size güvenip yazanda suç bende suç asıl gerçekten çiçekleri insan gibi önemsediğinizi sanmıştım yanıldım ama bu bana pahalıya patladı:(((saolun başarılarınızın devamını dilerim...

Unknown dedi ki...

inanın bende sizin gibi 1 aydan fazla cvp bekledim işine gelene cvp yazıldı bana cvp falan verilmedi benimde 3tane orkidem öldü ne kadar önm verldiği buradan belli...

Adsız dedi ki...

bu siteyi incelerken benim gibi bi çok insanın bitkileri sadece bi ot deilde kanlı canlı bi ev hayvanı gibi benimseyip sahiplendiğini gördüm bu çok hoşuma gitmişti sitede de güvenle sıkıntımı paylaşabilmiştim ama sandığım gibi deilmiş bitkiler ezip üstüne bastıkları ot parçası değerindeymiş bunu kayıpla öğrenmem acı oldu:((

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Menderes ÖZTÜRK. Bize ekte resimlerini gönderdiğim orkide hediye edildi. Orkidenin bakımı hakkında hiçbir bilgim yok. Kulaktan dolma bilgilerle idare etmeye çalışırken sitenizi buldum. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Öncelikle birkaç sorum olacak;1- Orkide ilk geldiğinde üzerinde 10 kadar çiçek vardı. Çiçekler dökülmeye başladı. Bu budama zamanının yaklaştığı anlamına mı geliyor? 2- Bir de sulama işlem için bize su dolu şeffaf bir kabın içerisinde beklemesi gerektiği söylendi. Sadece haftada bir kabın içerisindeki suyu tazeliyorum. Yaptığım işlem doğru mudur? 3- Çiçekle beraber verilen bakım kartında "1x30 days nkp" yazıyor. Ayda bir kez "nkp" vermem gerekiyor ama ben onun ne olduğunu bilmiyorum. Resimler için linki aşağıda veriyorum.
http://imageshack.us/photo/my-images/688/ftgrf0041.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/688/ftgrf0041.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/10/ftgrf0039.jpg/

[IMG]http://imageshack.us/a/img688/7489/ftgrf0041.jpg[/IMG]
[IMG]http://imageshack.us/a/img707/4324/ftgrf0040.jpg[/IMG][IMG]http://imageshack.us/a/img10/6562/ftgrf0039.jpg[/IMG]

Adsız dedi ki...

Benim orkidemin yapraklari tek tek düşmeye başladı. 2ay önce hediye edilmişti ve bakıp, ilgilendikce hızla ciceklenmeye başlamıştı şimdi de yaprak dökümü bu durum gayet normal mı, degilse ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Merhaba Sumru hanım...Adım İlsen. Bir ay önce orkide hediye edildi.Fakat nasıl bakım yapıldığını bilmiyorum.Biraz sitenizden faydalandım.orkide besini aldım.üzernde şubat ayına kadar ayda bir sulayın yazıyor.Besinle birlikte.Ne sıklıkla sulayacağımı bilmiyorum.çicekleri çok fakat bir yaprağı sarardı ve düştü.Neden oldu acaba?Çok güneş görmüyor olabilirmi?Durduğu yer 21 veya 22 dereceleriarasında.Cinsi PHALAENOPSİS.Tavsiyelerinizi acilen bekliyorum.Teşekkürler...

Adsız dedi ki...

orkiden mi var derdin var :)

Adsız dedi ki...

bana 1 ay önce orkide hediye geldi o zaman yaprakları çiçekleri çok güzeldi canlıydı ama bugün 2 taraftaki dalların 1 tanesindeki çiçekler tamamen dökülmüş onu nasıl canlandırabilirim yardımcı olurmusun

Adsız dedi ki...

mrb. benim birkaç sorum olacaktı...orkidemin fotograflarını yollayacagım mail adresiniz varmı?teşekkürler...

Adsız dedi ki...

Merhaba. 3 hafta önce satın aldığım orkidem eve gelince birkaç tomurcuğunu döktü ama tomurcuklardan iki tanesi çiçek açtı.3-4 gün önce onu bir fanusun içine deniz kenarından topladığım ve yıkadığım taşların üzerine satın aldığım zamanki şeffaf saksısıyla yerleştirdim. Daha önce yaptığım gibi daldırma yöntemiyle suladım ancak bütün çiçekler hızla soldu ve dökülmeye başladı. Teaşlar yüzünden böyle olmuş olabilir mi?

Adsız dedi ki...

Merhaba,2 hafta önce almış olduğum orkidemin üzerinde çok fazla tomurcuğu vardı fakat birkaç gündür tomurcukları dökülüyor,saksının üstünde beyazlanmalar var,bu durumda ne yapabilirim?

Adsız dedi ki...

merhaba.. orkidem hediye olarak geldi ilk geldiğinde üzerindeki tomurcuklar yeşildi şimdide pembeleşti birazda buruşmaya başladı acaba çürüyormu yoksa çiçekmi açıcak? birde çiçekleri morarmaya başladı çürümesinden korkuyorum yardımcı olusanız sevinirim:)

Adsız dedi ki...

Merhabalar Sumru hanım,

Bu orkideyi eşimin işyerinden aldım eve getirdim,durumu vahim görünüyor acaba kurtarmak için önerileriniz var mı yoksa ölür mü?

Sevgilerimle,
Eda

http://img855.imageshack.us/img855/6518/img1669q.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/2309/img1670tt.jpg

http://img854.imageshack.us/img854/9326/img1671yh.jpg

Unknown dedi ki...

merhaba benimde bir orkidem var tam iki sene önce geldi ve çok iyi baktığım söylenemez lakin yerini çok sevdiği belli ama senede bir kere çiçek açıyor. ikinci dalını bile verdi tek bi orkide ve iki çiçek dalı var. bahar sebebiyle tomurcuklandı

Unknown dedi ki...

iyi günler benimde Phalaenopsis orkidem var. fakat bir hastalık meydana geldi çok üzülüyorum. Bakımlarıyla ilgili bir fikrim olmadığından yaprağında meydana gelen kuruluğun nemsizlikten olduğunu sanarak su vermeye ve yaprağını nemli bezle silmeye başladım, daha sonra sitenizle karşılaştım ve bunun mantar hastalığı olduğunu anladım. hastalıklı bölgeyi kestim ve tarçın sürdüm. şuan şekli çok kötü oldu yaprağın ama kurtulacaksa tabiki hiç önemli değil bir süre böyle görünmesinin. daha sonra saksını değşiştirmeye karar verdim. saksısı taşımayıp devrilmeye başlamıştı. değişimi yaparken köklerindeki kurulukları temizledim, fakat bu sırada da yapraklarının altında yapışkan bir sıvı oluştuğunu ve morarmalar olduğunu farkettim. yapraklarını nemli bezle silerek temizledim fakat başka ne yapabilirim bilmiyorum. devamlı günışığı alan bir odaya yere koydum direk güneş gelmesin diye cam bir saksıya diktim. başka ne yapabilirim acaba.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zeynep tas mümkünse bir fotoğraf gönderebilirseniz daha kolay teşhis koyabiliriz. Gönderemezseniz lütfen belirtin yinede yardımcı olmaya çalışıyım.

Unknown dedi ki...

gündüzleri evde olmadığım için gönderemiyorum inş hafta sonu yollamaya çalışayım.

gokay dedi ki...

Sn Zeynep tas fotoğraf olmadığı için tahminleri yazıyorum. Yaprak altı morarma genelde orkideler için normal bir görüntü. Genetik bir durum bazı orkidelerde hiç morarma olmayabilir (phalaneopsis için) tamamen yaprak yeşil olabilir ancak bu tam bir sorun değil. Bunun dışında fazla güneşlenmeden kaynaklanan morluk olabilir oda genelde yaprak yüzeyinde ortaya çıkar. Sizin orkideniz direk güneş aldıysa yaprak üstü sararıp güneş yanığı olmuş altıda kızarmış olabilir diye düşündüm. Ancak yapışkan sıvı işleri biraz değiştiriyor böcek saldırısı olabilir. Sararan yaprak taze yaprak mı eski yapraklardan birimi bu önemli. Gözle görünür böcek var mı? Neden mantar enfeksiyonu olduğunu düşündünüz? Cam fanusta fazla suyu süzdürüyormusunuz. Yaprağın sararması cam fanusa geçtikten sonra mı oldu? Sararma bölgesel mi genel mi? Şuan orkidenizde büyüme belirtisi var mı?

Bu soruları yanıtlarsanız cevaba biraz daha yaklaşabiliriz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

sarı çukurluk ve kuruluk şeklinde olunca mantar hastalığı tarifine uyduğunu farkettim. gittikçe büyüyordu. yaprak altlarının kenarları hafif morarma ama yeni eskiden kastınız nedir anlamadım. zaten alınalı 1-2 ay olduğu için zaten var olan bir yapraktı. ilk kabı plastikti sararma onun içindeyken başladı.ayrıca ilk alındığında bir sürü tomurcuğu vardı hepsi açılmadan kuruyup döküldü. şuan bir dalda 3 bir dalda da 2 tane çiçek var. yapraklarda böceklenme yok. saksısını değiştirirken kurumuş köklerini ve kırılmışları bogumlardan kestim fakat yeniden saksıya koyarken kırılmış olabilir diye de düşünüyorum çünkü köklerden sesler geldi. ayrıca normal süs bitkisi toprağı aldım çiçekçi bizde bunlardan koyuyoruz orkidelere dedi. o toprağı kullanmamda sakınca olur mu acaba? şuan büyüme farkedilmiyor nasıl anlayabilirim bilemiyorum. ilginiz için teşekürler.

gokay dedi ki...

Şuanda sarı yapraklar konusunu yazıyorum. Bir iki güne yayınlarım. Yaprak sararmasının bir çok nedeni olabilir. İlla hastalık anlamı taşımaz. Eski yaprak alt yapraklar yani yaşlı yapraklar yukardakiler taze yaprak. Yaşlı yapraktaki sararmalar genelde ortam değişikliğine bağlı orkidenin bir tepkisi. Başlı başına bir sorun değil. Normal çiçek toprağı ne yazıkki phalaneopsis için uygun değil. O konuda konuşacak fazla bir şey yok. Orkidenin saksısını dekoratif amaçlar veya hastalık dışında değiştirmenize hiç gerek yoktu. Eski düzene geçmezseniz orkideyi zaten kaybedersiniz.

melike dedi ki...

merhabalar Sumru hanım,
ikeadan aldığım phalaenopsis türü orkide 3 hafta içerisinde çiçeklerini döktü.fazla suya maruz bırakmışım, köklerin bazılarında çürümeler var, çiçek sapındaki bir tomurcuktan çiçek açıcakken içinde kurumuş,fakat çiçek sapının en ucunda tomurcuklanma var, budama yapmalımıyım yoksa o tomurcuğun açmasını beklemelimiyim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Melike yaz döneminde çiçek ömrü kısa oluyor doğal bir dökülme olabilir. Köklerdeki çürüme saksı içinde mi yoksa saksının üstünden dışarı çıkan köklerde mi? Eğer saksı dışındaysa sorun yok. Budamayı evet şimdi yapmalısınız son tomurcuk genelde o şekilde kalır daha fazla büyüyüp çiçek açmaz.

melike dedi ki...

evet Sumru hanım köklerdeki çürüme saksı dışındaydı. İlgi ve alakanız için çok teşekkürler.

ipek dedi ki...

sumru hanım merhaba acil yardımınıza ihtiyacım var bebeklerim 4 yaşındalar şimdiye kadar sorunumuz olmadı ışıklandırmaları nemlendirmeleri sulamaları ve budanmaları hep programlı yapıldı son çıkan çiçek sapını gene kuruyunca kestim fakat bir gariplik var kesilen kısımlaarın dibinden tekrar sap oluşup tomurcuk vermeye başladılar. Neden olduğunu anlayamadım. Tek bir oorkide de değil tüm çiçeklerimde aynı sorun var cevabınızı dört gözle bekliyorum yardımız için teşekkürler....

gokay dedi ki...

Merhaba sn İpek Çiçek dalını 4 yıl boyunca 3. gözün üzerinden mi kestiniz yoksa kuruduktan sonra dipten mi kestiniz? Normalde 3. gözden kestiğinizde alt gözlerden biri uyanır ve yeniden çiçek dalı üretir bu basit bir hile eğer budamazsanız dal tamamen kurur ve yeni çiçek alamazsınız. Tarifinizden ben normal yeniden çiçeklenme sürecinin başlangıcını anladım bunun dışında bir durum varsa fotoğraf yollayabilirsiniz. 4 yıldır bakım yaptığınızı söylediğiniz içinde bunu biliyorsunuzdur diye düşünüyorum ama benim anladığım bu oldu.

Facebook sayfamızı inceleyebilirsiniz oradada sizinkiler gibi çılgın bir orkide var.

Mesajınızı bekliyorum hoşçakalın.

Adsız dedi ki...

Merhabalar..
14 Şubatta aldığım phalaenopsis orkidemde önce yaprak sararması oldu. Sitenizden araştırdım ve fazla sulamadan olduğunu farkettim. Daha sonra çiçekleri kurudu ve tek tek dökülmeye başladı. 1 ay sonra yanlışlıkla saksı devrildi, yere düştü ve en güzel dalı kırıldı böylece orkidemde çiçek kalmadı. Çiçekçiye götürdüm, dışındaki 2. saksının dibinde hep 1 cm kadar su bulundur zamanla kendini toparlar gayet sağlıklı dedi ama gittikçe daha kötü oldu. Diğer kırılmayan dalı da zamanla kuruduğu için kesmek zorunda kaldım. Bazı köklerinde de kuruma ve kopmalar oldu.
Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Esen çiçekçiniz yanlış tarif vermiş. Öncelikle 2. saksıdan kurtulun. Tabanda su kesinlikle kalmamalıydı büyük ihtimalle kökler çürümüştür tam anlayabilmemiz için kökleri gösterir bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Eğer çürüme gövdeye geçmişse geri dönüş zor, yok gövde sağlam ve yalnızca tabandaki kökler çürümüşse o zaman saksı değişimi ve çürümüş köklerin temizlenmesi sorunu çözebilir.

Adsız dedi ki...

Şimdi çektim. Sizce durumu nasıl?

http://j1306.hizliresim.com/1b/g/p5dwt.jpg

http://j1306.hizliresim.com/1b/g/p5f00.jpg

gokay dedi ki...

Çok şanslısınız orkideniz göründüğü kadarıyla tamamen sağlam biraz fazla sulu görünüyor ama şuan için sorun yok. Saksı üstündeki köklerin siyahlaşması kurak iklimlerde genelde karşılaşılan bir durum herhangi bir sorun çıkmıyor. Bundan sonra köklerin şuandaki rengine bakın koyu yeşil gün gün bu renk açılacak ve bazı yerler grileşecek yazın ortalama haftada 2 gün sulama yapacaksınız kışa kadar böyle devam edin. tabanda su bırakmamalısınız sulama konusunda detaylı açıklanıyor orayı takip edin. Şuan gördüğüm dalın ikiside canlı 3. gözün üstünden budayın yeniden çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz havalar ısınıyor sıcaklık arttıkça orkide yeşil kısımlarına ağırlık veriyor çiçeklenmezse şaşırmayın eğer serin ve nemli bir yer bulursanız büyük ihtimalle yeniden çiçeklenecektir.

Unknown dedi ki...

merhaba,dün beğenerek bir Phalaenopsis orkide aldım.Ancak eve gelene kadar orkidemin açmış çiçekleri soldu. Bunları nereden kesmeliyim? dediğiniz gibi 3.boğumdan mı budamalıyım? acaba ne zaman tekrar çiçek açar?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selda Bülbül yazın orkide çiçeği için dinlenme dönemi sıcaklar arttıkça yaprak ve kök gelişimi olacak kışa doğru yeni çiçek dalı verecek. Bu mevsimde biraz serin, nemli ve loş bir ortamda 15 gün süreyle bakabilirseniz 3. boğumdan (halka şeklinde) keserek yeniden çiçek dalı üretmesi için teşvik edebilirsiniz. Çiçek dalı üretmesede üzülmeyin kışa yeniden çiçek dalı üretecek yazı iyi geçirmesi için çalışma yapabilirsiniz.

pınar dedi ki...

Sumru hanim merhaba orkidelerime yakindan bkiim dedim.ikiside yeni yparaklar vermis ama birinin kokune yakin resimdeki beyazligi farkettim.ustundede cam sakizi gibi ufak yapiskanlar var.ne yapabilirim?
http://r1306.hizliresim.com/1b/y/prh95.jpg

pınar dedi ki...

Sumru hanim buda ayni cicegimin topragindaki goruntu.bu 14 subatta gelen bir cicek bu arada.4_4,5 aylik.yapraklari ve dalinin ustu saglikli.hatta bir dalinda cok kucuk mercimek kadar bir tomucrcuklanma var ama acmiyor.bu beyazliklara ne yapabilirim.
http://o1306.hizliresim.com/1b/y/prj3n.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba Pınar hanım çiçek dalındaki beyazın nedenini anlayamadım biraz araştırma yaptım benzer bir bulguya rastlamadım. Orkidenizin genel görüntüsü iyi ancak köklerdeki renk yeşilden hafif mat sarımsı renge dönüşmeye başlamış bu köklerin sağlığının bozulabileceği ihtimalini gösteriyor aşırı sulamadan kaçının yaprak altlarında böcek araştırması yapın yapışkan sıvıda böcek ihtimali gösteriyor ancak bu tip bir saldırı hiç görmemiştim bende bu esnada biraz daha araştırma yapıyım umarım sorunu halledebiliriz. Minik tomurcuk muhtemelen hiç açmayacak genelde son tomurcuk o şekilde kalır.

pınar dedi ki...

BEYAZLIKLAR kireçli sudan kaynaklı olabilir mi? çünkü gectiğimiz hafta köklerini temizleyip tekrar saksıya yerleştirmiştim.böcek oluşumu görmedim.ondan önceki hafta biraz fazla sulamısım sonradan tabagında su birikince farketmiştim.artık daldırma yönetemiyle suluyorum.bi açsalar çiçek dünyalar benim olacak :D

gokay dedi ki...

Topraktaki beyazlıklar büyük ihtimalle tuz. Ben çiçek dalının alt kısmındaki beyazlığın ne olduğunu anlayamadım.

Gülçin dedi ki...

Sumru Hanım Merhaba, İlk defa orkidem oldu, fakat yanlış sulamadan dolayı köklerinde çürükler oluştu, çiçeklerin çoğu döküldü birkaç tane kaldı. Yapraklarında bir sorun görünmüyor. Ayrıca köklerin bazılarında problem yok. Hergün köklerini ıslatıp, tabanda biriken suyu döküyorum. Ayrıca çiçek ofisimde, hiç pencerem yok, klima 24 derecede çalışıyor, akşamları oda ışığı ve klima kapalı oluyor. Adana da yaşıyorum. Bu aşamada ne yapmam gerekir, bilgi verirseniz sevinirim.

Gülçin dedi ki...

Sumru Hanım, faydası olursa resimleri gönderiyorum.
http://imageshack.us/a/img266/7905/57mf.jpg
http://imageshack.us/a/img33/2501/3bih.jpg
http://imageshack.us/a/img692/3832/iqjg.jpg
http://imageshack.us/a/img208/2081/f83t.jpg
http://imageshack.us/a/img818/535/vt7u.jpg
http://imageshack.us/a/img24/1925/r928.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülçin Adana nemli bir iklim buna birde klima ile sıcaklığın düşmesi eklenirse orkide çiçekleri için neredeyse en ideal ortam oluşuyor. Sizin en az 3 ay çiçek izlemeniz gerekli ki bu süre daha da uzayabilir. Bu aşamada yapmanız gereken
1- Hemen beyaz saksıdan çıkarıp şeffaf saksıda kalmasını sağlamak
2- Klima esintisi doğrudan orkideye gelmeyecek bir alana alın
3- Sulama artık yapmayın kökler çürüme aşamasına gelmiş 1 hafta bu şekilde kalsın sulamadan önce 1-2 fotoğraf çekin suladıktan sonrada fotoğraf çekip tekrar yollayın köklerin durumuna göre ne yapmanız gerektiğine karar verelim sizinle aynı durumda olan bazı arkadaşlar sorunu çabuk çözdüler umarım sizinkide kolay çözülür.

Anlattığınız ortamda sulama sıklığınız haftada 1 veya daha uzun süre olabilir fotoğraf yolladığınızda bunu daha net anlayabiliriz.

Not: Orkidenize belki bir florasan almanız gerekebilir yeterli ışıklanma olmazsa yeniden çiçeklenmesi ve büyüme zorlaşır o konuda ilerleyen dönemde yardımcı olmaya çalışırım.

Gülçin dedi ki...

Sumru Hanım Merhaba,
Söylediğiniz gibi hiç sulama yapmadım. Resimler ekteki gibi.

http://imageshack.us/a/img21/3904/60p7.jpg
http://imageshack.us/a/img829/8228/dzk6.jpg
http://imageshack.us/a/img534/9379/m2wf.jpg
http://imageshack.us/a/img585/8688/6mgk.jpg

Gülçin dedi ki...

Merhaba, size sulama öncesi resimleri göndermiştim. Hafta sonuda en alt iki yaprak döküldü. Konu hakkında desteğinizi rica ediyorum.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım,
Öncelikle çok güzel ve faydalı bir site hazırlamışsınız, ellerinize sağlık.

Ankarada yaşıyorum, 2 tane Phalaenopsis türü orkidem var. Haftada bir su veriyorum. İkisi de mutfağımda yan yana duruyorlar ve sabah güneşini alıyorlar. Mutfağımın balkonu cam balkon; çok sıcak olduğu için orkideleri mutfakta tutuyorum.

İlkini şubat ayında almıştım. 3 dalı var ve 3'ünde de çiçek vardı. Aldığımda da olmak üzere çiçeklerde siyah nokta şeklinde lekeler var. Sitenizi okuduktan sonra acaba bu bir hastalık belirtisi mi diye düşündüm?

http://t1307.hizliresim.com/1c/q/qmm19.jpg

Ben yaprakları tozlu olduğu için bir kere yapraklarını yıkadım, suyu süzüldükten sonra yerine aldım. Geçtiğimiz günlerde bir daldaki çiçeklerin hepsi döküldü, bugünde başka bir daldan bir çiçek döküldü. Bir de altta eklediğim resimlerde göreceğiniz üzere yaprakların ortasında sararma oldu. Gittikçe de kötüleşti. Güneşten olabileceğini düşünerek (sabah güneşini camın arkasından alıyordu) önlerine başka bir çiçek koydum ve direkt güneş almasını önlemeye çalıştım.

http://k1307.hizliresim.com/1c/q/qmm7s.jpg

Sizce yaptığım doğru mu, başka bir öneriniz olabilir mi? Dökülen dalı ne zaman budamalıyım?

http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qmkbb.jpg
http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qmkdd.jpg
http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qmkg2.jpg
http://s1307.hizliresim.com/1c/q/qmks1.jpg
http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qmktt.jpg

Diğer orkidemi mayısta aldım, henüz çiçekleri dökülmedi. Ama yaprakları yıkadıktan sonra bunda da aynı şey oldu, yapraklar diğerine göre daha iyi durumda. Bundaki sıkıntı ise köklerde kuruma var ve köklerin rengi diğerine göre daha açık yeşil. Buna ne önerirsiniz?

http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qmky6.jpg
http://t1307.hizliresim.com/1c/q/qml1j.jpg
http://r1307.hizliresim.com/1c/q/qml2w.jpg
http://s1307.hizliresim.com/1c/q/qml42.jpg

Her iki orkidem de iç içe iki şeffaf saksıda duruyorlar. Saksılarını değiştirmeyi düşünüyorum, içtekilerden dıştakilere geçeceğim. Ama daha kötü olurlar mı endişesiyle henüz yapmadım. Siz ne dersiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülçin son gönderdiğiniz fotoğraflardan ışık yansıması nedeni ile ne olduğunu anlayamadım. Köklerin net görünür olması gerekiyor. Muhtemel bir kök çürüklüğü veya mantar enfeksiyonu olabilir. Kurtulmak için saksı harcı değişimi, çürümüş köklerin temizlenmesi ve ilaçlanması gerekiyor. Teşhisi doğru koyabilmek için yaprak veya kök belirtilerinin net anlaşılması gerekli. Yaprak dökülmesi kısa süreli strese bağlı dökülmede olabilir. Gövdede kararma veya yumuşama varsa sorun çözümsüz hale gelmiş demektir. Gövdeyi kontrol edin eğer gövdede çürüme varsa uğraşmayın yoksa sizden kökleri ve yaprakları net gösterir birkaç fotoğraf daha yollamanızı rica ediyorum sorunu net anlayalım boş yere uğraşmayın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Umut Salgın sorunuzu o kadar net aktarmışsınız ki tahmine hiç yer yok kısa zaman da orkide bakımını öğreneceğinize eminim. 1. ve 2. orkidenizin yapraklarındaki sorun güneş yanığı özellikle yazın doğrudan güneş ışığına hiç maruz bırakmayın. Kışın sabah güneşini alması sorun olmadığı gibi faydalıda olabilir gerçi oda açıya bağlı maksimum 10 a kadar olan güneşi görmeli.

Çiçeklerdeki siyah noktalar botytris cinera mantar hastalığı şuan sorun geçmiş. Ankara Bauhaus,taki orkidelerde bu sorunu görmüştüm birini uyarmaya çalıştım ancak o kişi benim orkideyi alacağımı onu kandırdığımı düşündü ve hasta orkideyi aldı. Sorun nem oranı düştüğünde kısa sürede çözülüyor sadece çiçeklerde lekesi kalıyor.

2. orkidenizin kökleri şuan için susuz orkide kökü görüntüsü veriyor herhangi bir sorun yok. Büyük saksılara şuan için geçmeyin orkide için küçük saksılar yeterli ve hatta o 2. saksılardan çıkarın tabandan hava alsın. Sulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz yazın kurak iklimlerde bir sulama yeterli olmuyor.
Işık için dik gelen açının önüne karton vb başka bir nesne koyarak ışığın dolaydan gelmesini sağlayabilirsiniz ben menekşelerim için öyle yapıyorum.

Saksı değişiminden ziyade gübreleme yaparak orkidenin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Orkide besini adı altında çeşitli gübreler satılıyor bir tanesiyle gübreleme yapabilirsiniz.

Budamayı çiçekler döküldükten veya solduktan hemen sonra yapabilirsiniz.

Kışa orkidelerinizin çiçekli fotoğraflarını bekliyoruz.

Gülçin dedi ki...

Sumru Hanım Merhaba,
Öncelikle İlginiz için teşekkür ederim.
En alt iki yaprak dökülmüştü, şimdi bir yaprak dha dökülecek gibi görünüyor. Saksı içinde kökler canlı görünüyor fakat yüzeydekiler resimdeki gibi. en son geçen perşembe sulama yaptım, dipler oldukça kuru görünüyor. gövde de yumuşama ve çürüme görünmüyor. Ayrıca çiçek sapları giderek aşağıya doğru kuruyor. budama yapsam fayadası olur mu?
Yeni resimler ektedir.

http://imageshack.us/a/img571/9141/3t30.jpg
http://imageshack.us/a/img593/8544/q4hq.jpg
http://imageshack.us/a/img191/3170/gd72.jpg
http://imageshack.us/a/img854/7417/nnup.jpg
http://imageshack.us/a/img827/1219/du7p.jpg
http://imageshack.us/a/img829/3196/r3ip.jpg


gokay dedi ki...

Merhaba sn Gülçin tam emin değilim ancak sürecin durduğunu zannediyorum. Belirtiler iyi yönde alt yapraktaki sararma fazla sulama, stres vs.. nedenlerle olabilir bundan sonra haftada 2 sulamaya geçebilirsiniz ancak mutlaka suyu çok iyi süzdürün. Çiçek sapları bırakın kurusun toparlanması için yazı iyi atlatıp kışa hazırlanmalı bu yıl yaprak verirse çok iyi olur eğer çürüme devam etseydi şuan kalan yapraklarınızın çoğu aşağı sarkmış olacaktı haftada 2 sulama yaptığınızda kökleri iyi takip edin kök rengi parlak yeşil ve kuruduğunda gri tonlarında olmalı sararma, kahverengileşme olursa o zaman sıkıntı var demektir. Üst köklerdeki siyahlaşmayı dikkate almayın aşırı kurak iklimlerde normal bir durum.

2 hafta önce Aksaray,da nem oranı %11, Urfa,da %8 dolaylarındaydı.

Unknown dedi ki...

Sumru hanım,

İlginiz için çok teşekkür ederim. Her iki orkidemin çiçeklerinde de siyah noktolardan var. Bende onları Bauhaus'tan almıştım, ama bunların hastalık belirtisi olduğunu bilmiyordum. Dediğinize göre sıkıntı yok orkidelerimde, umarım da olmaz. Beyaz orkidemin kökündeki kuruluk için su verdim ama nemin artmasıyla lekeler de artış olmaz değil mi?

Dediklerinizi yapıyorum. Direkt güneş ışığına maruz kalmıyorlar artık. Yapraklar zamanla düzelir mi?

Çiçekleri 2. saksılardan çıkardım ama beyaz orkidemin çiçeklerinin hepsi bir tarafta olduğu için denge sorunu yaşıyorum. 2. saksı devrilmeyi önlüyordu. Olmazsa budama zamanı geldiğinde büyük saksıya geçerim ne dersiniz?

En kısa sürede orkide besini de temin etmeye çalışacağım.

İnşallah kışın çiçekli hallerini size gönderebilirim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum, sevgilerimle..

gokay dedi ki...

İçanadolu,da yazın mantar enfeksiyonu için gerekli nem düzeyine çıkmak çok zor nem oranı %10 lara kadar düşüyor. Hatta bizim nem oranını artırmak için önlem almamız gerekiyor ben nem tepsileri oluşturdum menekşe ve orkidelerin onların üzerinde duruyor. Kışın gerek yok ama yazın şart oluyor vakit bulunca nasıl yapıldığını paylaşmaya çalışacağım. Kısacası sulama yapmanız çiçekteki mantarı tetiklemez çünkü o mantar kapalı ortamlarda konteynır, veya sera gibi yüksek nem ve hazasız ortamlarda ortaya çıkar muhtemelen nakliye esnasında oluyordur.

Yapraklardaki sararmanın en kötü yanı kalıcı olması yeni yapraklar gelene kadar onlara bakmak zorunda kalacaksınız.

2. saksıyı kullanırsanız dikkatli olmalısınız suyunu mutlaka süzdürün.

Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz orada bazen sitede olmayan paylaşımlar oluyor. Takıldığınız konularda yeniden mesaj atın. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru ben Azerbaycanda yasiyorum anneme orkide hediyye aldim phalaenopsis uzerinde tam 30 tane cicek vardi ve her zaman duzenli olarak suluyorum ve bir gun suladigimda koklerin uzerinde kahve renkli bocekler gordum bazi koklerde curukluk var lutfe bana yardimci olun ne yapa bilirim? bizlerde bu cicek cok pahali kaybetmek istemiyorum,cicek yeni yaprak veriyor .

gokay dedi ki...

Sn. Balagaev bir iki fotoğraf yollayabilirseniz herşey çok kolay olacak. Kökleri ve orkidenin genel durumunu gösterir olmalı. Kahverengi böcekler çürüyen köklerle besleniyor olabilir orkide zararlısı olabilir olmayabilir de. Türlerde renk değişikliği olabiliyor sadece böcek demekle ne olduğunu anlamak imkansız. Orkideye verdiği zarar, yuvaları, kendileri tespit etmede önemli bulgular. Böceği doğru tespit edersek çözümü de doğru yaparız. Böceklerin besin kaynağını anlamamız çok önemli. Yaşlı yaprakla mı, genç yapraklarla mı besleniyor. Köklerde yeşil kısımlarımı tüketiyor yoksa çürümüş köklerlemi besleniyor. Yapışkan sıvı, islenme, küf, delinme, pamuklanma gördüğünüz her ne varsa ayrıntılı yazın ancak o zaman hangi böcek olduğunu anlayabiliriz.

Unknown dedi ki...

Sumru hanim her zaman suladigimda ortaya cikiyorlar bocekler iki tur birileri zipliyor ben sarimsak suyu verdim faydasi olmadi sizce topragini deyissem faydasi olurmu?

gokay dedi ki...

Köklerde ki çürümenin ne boyutta olduğunu bilsek zaten toprak değişimi yapmanız gerekecek. Toprak derken bahçe toprağı değil orkide toprağı kastediyorum. Böcekler orkide ile besleniyor olsalar şimdiye kadar bir belirti verirlerdi herhangi bir belirti olmadığına göre köklerle besleniyor veya misafirler. Daldırma yöntemiyle sulayarak böceklerin çıkışı sağlayabilir çıkanları elinizle temizleyebilirsiniz bir süre bunu yapın yumurtalardan çıkanlarıda temizlendikten sonra yaşam döngülerini kırabilirsiniz. Yaprakları ıslak bezle varsa bizde arap sabunu veya yeşil sabun diye geçen zeytinyağından elde sabunları suda çözerek silme işlemini yapabilirsiniz. Sabunla sildikten sonra 25 C civarı suyla bitkiyi komple yıkayın bu işlemi 3 GÜN arayla 3-4 kez tekrarlayın. Tabi bu söylediklerim sağlıklı orkide için geçerli eğer köklerde çürüme varsa bitkiyi komple yıkamak sorun olabilir. O zaman sadece yaprakları yıkarsınız.

Unknown dedi ki...

Merhabalar
Ben yaklaşık 3 ay önce koçtaştan Phalaenopsis cinsi orkide almıştım.Aldığımda gayet çiçekli olan orkide yeni yeni bütün çiçeklerini dökmeye başladı ve kökleri saksıdan dışarı çıkmaya başladı.Sizce saksı değişimi ve budamaya ihtiyaç varmı.Resimlerinide yükledim ilgilenirseniz sevinirim.
http://j1308.hizliresim.com/1d/1/r0242.jpg
http://k1308.hizliresim.com/1d/1/r025z.jpg
http://k1308.hizliresim.com/1d/1/r0275.jpg
http://j1308.hizliresim.com/1d/1/r028p.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tunçel orkideniz çok sağlıklı bugüne kadar çok iyi bakım yapmışsınız kökler gelişiyor, yaprak gelişimi var ve çiçekli hepsi mükemmel. Şuan için saksı değiştirmek için acele etmeyin budama sayfamızda anlatıldığı gibi orkidenizi budayıp yeniden çiçeklenmesi için teşvik edebilirsiniz. Çok sağlıklı olduğu için bu öneriyi yapabiliyorum bu mevsimde yeniden çiçeklendirmek zor ancak sizin için olasılık yüksek en azından deneyebilirsiniz. Saksı değişimini içerideki kökler dışarı baskı yapmaya başladı mı yapabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

merhaba bana 5 gün önce phalaenopsıs orkıde hedıye geldı.boyu nerdeyse 60-65 cm. 6 adet beyaz çiçeği var. cam fanus ıcınde kumlarla süslüydü.camın içinde seffaf küçük bir saksıya koyulmustu. ben onun seffaf saksısını cıkarıp hazır aldıgım normal bir bahce topragıyla kendı kabuklu topragını karıstırıp tekrar cam fanusa koydum.bilgilerinizi okuyunca kafam bıraz karıstı.nasıl bakmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevınırım....

gokay dedi ki...

Merhaba sn. funda atasoy facebook takipçilerimizden Olcay beyin bir fotoğrafını yolluyorum onun dizaynı orkide için uygun sadece biraz yüksek. Taban da iri kabuklar yukarı çıktıkça taneler küçülecek ancak hiçbir zaman sadece torf olmayacak çok havadar olması orkide için önemli nemli bölgeler de tane boyutu artacak kurak iklimlerde küçülecek orkide toprağı konusunda detaylı açıklanmıştı. Eğer torf içinde durursa bir süre sonra kökleri çürüyecek ve orkidenizi kaybedeceksiniz.


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/945297_10151476743818547_1730621470_n.jpg

pınar dedi ki...

Merhaba sumru hanim,yukarida fotograflarini ekledigim orkidelerin biri subat digeri mayis ayinda gelmisti.ikibucuk uc ay kadar cicekli kaldiktan sonra cicek acmadi ve dallari sirayla kurudu.dallari kestim.daha sonra sanırım yanlis sulamadan kokleri çürüdü.topragini yeni orkide topragi ile degistirerek çürükleri kestim ve tarcinladim.normalde isiktan biraz uzak duruyordu.tabaklarina sulu cakil tasi koyarak camin onun ve ip perdemin arkasina koydum.ama yapraklari cansizlasti gibi geldi.ama biride yavru yaprak verdi.diger cok yaprakli ve dalli olan phal ise annemde bi kenarda duruyordu.köklerini yesil gorunce onuda diger orkidelerimin yanina getirdim.sizce ne durumdalar.baska birsey yapmam gerekirmi?

pınar dedi ki...

resimlerden bazıları görüntülenemediğinden tekrar yukledim.bakarmısınız?

http://l1309.hizliresim.com/1f/k/ssnqn.jpg
http://t1309.hizliresim.com/1f/k/ssnr4.jpg
http://u1309.hizliresim.com/1f/k/ssnrp.jpg
http://l1309.hizliresim.com/1f/k/ssns6.jpg
http://u1309.hizliresim.com/1f/k/ssnsf.jpg

Unknown dedi ki...

Merhaba, mart ayında bir orkide almıştım, temmuz ayında bütün çiçeklerini döktü. İki dalı var, ve çiçeklerini döktükten sonra dibindeki yeşil yapraklarından yeni bir yaprak çıkardı. 1 hafta önce de dalından dibindeki gibi yapraklar çıkarmaya başladı. Uçları önceden top gibi olup uzuyordu fakat çiçeklerini döktü dokeli hiç uzamiyor. Sadece su ile besleniyor şeffaf kabinda ve cok aşırı güneş ışığı almayip tamamen gün ışığı alan bir yerde, tabi izmir'de olduğumu da belirteyim ki havalar yeterince sıcak ve nemli. Ölmesini istemiyorum ancak ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Pınar yanlış sulamadan kastınız nedir? Aşırı sulama, uzun süre sulamayıp çok su verme vb... bir durumdan mı bahsediyorsunuz? Çürümüş kökleri temizledikten sonra ne kadar sağlam kök kaldı? Birde orkidenin bulunduğu iklim neresi nemli bölge mi kurak mı? Cevabınızı bekliyorum dün akşam fotoğrafların bir kısmı görülmediği için yanıtlamamıştım siz fotoğrafları yeniden yükleyince sorun çözülmüş

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Aslı Yıldız orkideniz yavru vermiş biz ona orkide dilinde keiki diyoruz. Keiki genelde bakım koşullarında hata yapıldığında oluşuyor. İzmir orkide için uygun bir iklim ışıklanma iyi, nem sıcaklık yeterli büyük ihtimalle sulama nedenli bir sorundur o da sorun varsa. Gübreleme yapmanız orkide için mecburi çünkü sudan başka beslenme kaynağı yok siz orkideyi aç bırakıyorsunuz Aksaray belediyesi olsa balık emülsiyonlu su orkidelere çok iyi gelir ekstra gübreleme yapmanıza gerek yok derdim ama İzmir için durum aynı olmayabilir.

Keiki,yi büyütüp büyütmemek size kalmış yaklaşık 8-9 ay sonra köklenecek o tarihe kadar bakmanız gerekli tabi annenin enerjisini alacağını hatırlatıyım daha az çiçek demek özellikle kurak iklimlerde çıkarsa budama öneriyorum çünkü yetiştirmek hayli zor köklenmesi için sphagnum yosun vb. ekstra destekle köklendirmek gerekiyor İzmir de bu daha kolay olabilir seçim sizin iyi bakımla keiki 2 yıl sonra ilk çiçeğini verecek.

pınar dedi ki...

merhaba sumru hanım ,sanırım asırı suladım ve tabaklarında su bıraktım.çürümüş kökleri temizledikten sonra birinde hala yeşil sağlıklı olan 3 kökle beraber olmak üzere yaklaşık 5 kök kaldı.diğerinde hiç yeşil kök kalmamış malesef yeni çıkmalarını bekelyeceğim.toprak değiştirirken tarcınlayıp daha onceki spagnumlarla sararak diktim.bulundum il afyon yazı kısa olmakla beraber yakıcıdır ama çiçeklerim için odama ozellikle termometre aldım.nemi ve sıcaklıgı görebilmek adına.sıcaklık genelde 22-24 derece aralıgında bunda sonra biraz düşecektir diye düşünüyorum.nem olayınıda şöyle yaptım: nerde okudum hatırlamıyorum ama orkidemin tabaklarının dibinde biraz su tutup üstüne cakıl taşları koydum.böylece kökler ve saksı tabanım suya deymiyor.ama ışık aldıgı sürede nem saglıyor.birbirlerinin yanından da ayırmıyorum.kök temizliği yaptıgım iki orkidemin yapraklarındaki cansızlasmanın nedir acaba baska ne yapmam gerekir?

pınar dedi ki...

Sumru hanımmm :)) lütfen yardım edin orkidelerimin yaprakları bıraktı kendini.tavsyieniz varmıdır?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Pınar mesajınızı yanıtlamayı unutmuşum iyi ki uyardınız.

Orkidelerinizin kökü çok az kalmış. Yapraklardaki pileli görüntü aşırı sulamaya bağlı kök çürüklüğü, saksı değişimi stres vb. durumlarda olduğu gibi fusarium hastalığında da oluşabilir. Orkidenizin yeni yaprak çıkarması bu ihtimali zayıflatıyor yapraklardaki solma ne yazık ki devam edecek. Solan yaprakları kendiniz budama yaparak su kaybını azaltabilir erken toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Kesmeniz gereken yapraklar altta ve pileli görünümü almışlar.

Sulamayı fazla yaptığınızı düşünüyorum ne kadar sularsanız sulayın yaprakların solgunluğu geçmeyecek hatta artacak. Nem tepsilerini bir süreliğine kaldırın. Zaman zaman yapraklara su spreyleyerek nemlendirebilirsiniz.

Daldırma sulama yapıyorsanız aynı suyla diğer orkideleri sulamayın ve kalan suyu diğer çiçeklerinize vermeyin. Sağlıklı olsa hiçbir sorun olmaz ancak şuan hastalığı yayma riski var. Bir tanesinin son haliyse kökleri ve kendi iyi görünüyor saksı üstünde çürüyen kökleri dikkate almayın normal bir durum Afyon gibi kurak iklimlerde yaşanılması kaçınılmaz. Bizim için önemli bölge saksı içinde kalan kökler. Gelişmelerden haberdar ederseniz yine durum değerlendirmesi yapabiliriz.

sema... dedi ki...

merhaba orkidem bana geldiğinde çok canlıydı fakat 2günde iki tane çiçeği soldu. :( orkide alınan yer saksının içinde az su kalmasını ve suyu haftada bir değiştirilmesini söylemiş. seramik bir saksı ve içi ağaç kabuklarıyla dolu. nasıl bakım yapabilirim. sulama şekli yanlış olduğu için mi döküldü acaba?

gokay dedi ki...

Sulama hatası orkidenin tabanın da su kalması köklerin çürümesine yol açar. Kurak iklimde belki tolere edilebiliyor ancak nemli iklimler ve kış aylarında hiç şansı yok. Seramik saksının içinden çıkarın kökleri kontrol edin tabandaki köklerde sararma veya siyahlık yoksa stresten dolayı çiçekleri dökmüştür durum atlatılabilir eğer köklerde çürüme varsa yeniden gözden geçiririz.

Kısa süreli bir durum olduğu için büyük ihtimalle stres kaynaklıdır. Ağaç kabuklarından nem tepsisi benzeri bir uygulama yapılmak istenmiş ancak ağaç kabuğu sisteme uygun değil. Çakıl taşı, pomza, perlit vb. inorganik metaryaller kullanılabilir ve saksı tabanı yine suya değmemeli. En uygun yöntem daldırma sulamayla kışın haftada 1 kez sulayıp suyunu süzdürdükten sonra yerine almanız.

pınar dedi ki...

http://m1310.hizliresim.com/1g/f/tjxw1.jpg
http://l1310.hizliresim.com/1g/f/tjxwu.jpg
Merhaba sumru hanim o kadar sevincliyimki hemen size yazmak istedim.hemde sormak... resimlerde(ilkinde sag asagiya.dogru ) gorulen yumru gibi ufak tomurcuklar var.onlar yeni dalmidir yoksa yeni kök mü.yapraklarin he men altindan cikiyor? Cevabinizi merakla bekliyorum :-)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Pınar birinden emin değilim ancak sanırım her ikiside yeni kök gelişimi. Bu çok iyi bir haber orkideniz sorunlarını atlatmış, gelişime başlamış kışa sağlıklı köklerle girmesi çiçeklenmeyi geciktirse de bahara çiçeklenme şansını çok artıyor. İlginçtir hastalıktan çıkan orkideler iyi bir ortam bulduklarında diğer orkidelerden daha fazla çiçeklenebiliyorlar.

Bayramınızı kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

pınar dedi ki...

Merhana sumru hanım,internetten biraz arastırma yapınca yeni dal oluşumlarıda yaklaşık benimkilere benziyor.yeni Dal ve kökü nası ayırt edebilirim biribirinden.çünkü uzayınca napacagımı bilmiyorum.bir yandan da dal olmasını cok istiyorumki kışa doğru çiçeklensin.. :) teşekkürler

gokay dedi ki...

Çiçek dalında halkalar olur kısa bir süre sonra çok net farkedebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

iyi günler Sumru hanım umarım bu yazımı farkeder ve cvplarsınız... iki aylık bir şehir dışına çıkmam gerekti orkidelerimi bir arkadaşıma bıraktım yaklaşık bir yıldır hiç sorun yaşamamıştım bakımı kolay haftada bir sulama yeter dedim arkadaşım iyi baktığı halde daha bıraktığımın 3. günü çiçeklerini dökmeye başlamış iki ay sonunda aldığımda sadece çubuklar kalmıştı yapraklar sağlıklı ama çubuklarda kuruma vardı bende burda anlatıldığı gibi 3. boğumdan budadım
http://t1310.hizliresim.com/1g/y/u2df2.jpg
bugün sabah budadığım orkidelerim ile konuşup incelerken birinde yeni bir oluşum gördüm kökmü yoksa dalmı ayırt edemedim
http://p1310.hizliresim.com/1g/y/u2dlk.jpg
orkidelerim tekrardan açarmı bakıma devam etmelimiyim okadar güzellerdiiki ...cinsini tam bilmiyorum minik orkidemin kökü tamamen çürümüş ama atmaya kıyamadım yaprakları sağlıklıydı resmi : http://k1310.hizliresim.com/1g/y/u2dnj.jpg
bu minik sevimli orkideyi tekrardan kazanmam mümkünmü tavsiyeleriniz var mı şimdiden teşekkür ediyorum...

gokay dedi ki...

Merhaba Betül Koyuncu tüm mesajları yanıtlamaya çalışıyorum mesaj fark edememem imkansız çünkü 3 farklı yerden haberdar ediliyorum.

Orkide bakımının çok kolay olduğunu farketmişsiniz evet neredeyse haftada 1 kez sulamak yeterli. Çok uğraştırıcı değil çiçekleri harika ve uzun yıllar arkadaşlık edebiliyor. Orkidelerinizin türü phalaneopsis dünyada en çok yetiştirilen ev orkidesi.

Budama geç olduğu için bir tanesi artık kuruma yolunda ilerliyor sararıp rengi açılmış, diğeri daha canlı ama ne olursa olsun o gördüğünüzün yeni çiçek dalı olması orkidenizin bu yılda sizin evi renklendireceğini habercisi.

Mini orkideniz yeni yaprak veriyor büyüme eğiliminde olduğu için kök verme olasılığı çok yüksek. Eğer geçici bir kök sorunu yaşadıysa saksı harcı değişimi ile bu durumu kolaylıkla atlatabilirsiniz. Sanıyorum sphagnum yosunu ile sarmışsınız çok da iyi olmuş. Kısa zamanda o da durumu düzeltir.

Yer değişikliğinde çiçeklerde ani dökülme, yaprakta sararma yaşanabilecek bir durum arkadaşınız elinden geleni yapmış.

Çiçekli hallerini facebook sayfamızdan paylaşırsanız memnun oluruz. Hoşçakalın.

adsız dedi ki...

merhaba dün hediye olarak bir orkide geldi. orkidemın saksısı dısında bır saksı daha mevcut 2 saksısı var yanı dıs saksının ıcınde yarım karıs su var.ve saksı tül ile çevrili acaba orkıdem fazla mı sulanıyor o tül zarar verır mı orkideme lutfen acıl yardım

gokay dedi ki...

Merhaba sn. adsız 2. tülden kurtarın, saksıdan hemen çıkarın orkide kökleri su ile doğrudan temas etmemeli. Orkide bakımı çok kolay ancak bir şekilde zorlaştırılıyor. Bakımı yukarda yazıyor haftada 1-2 kez sulama, arada gübreleme hepsi bu kadar. Tüm detayların toplamı aslında bu ifadeyi söylüyor. Samsun tıp fakültesinde duvarlarda şöyle yazıyordu. Bu yol kantine gitmez, bu yol bankamatiklere gitmez. Bizde orkide bakımında hem giden yolları hemde gitmez yolları tek tek anlatmaya çalıştık. Orkidenin su dolu kovada durması da gitmez yollardan biri. Facebook sayfamızda orkidenizin son durumunu paylaşabilirsiniz görerek yanıtlamak daha doğru olur.

Unknown dedi ki...

Merhaba... Evde yaklasik 12ye yakin orkide bakiyorum, kökler ve yapraklarda aslinda sorun yasamiyorum, bu dönemde neredeyse tüm orkidelerim kök verdi fakat sorunum bir türlu cicek acmiyorlar. 15 derecenin altina indirin demissiniz yaklasik kac derece olmali binanin icine koysam soguktan ölür mü? lutfen yardim eder misiniz

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülşah Özkan sıcaklık tespitinizden önce genel durumu değerlendirelim.

1- Işık durumu nasıl orkideler yeterince ışık alıyor mu?
2- Yaşadığınız bölge ve evin nem durumu nasıl?
3- Sulama sıklığınız yaz ve kış nedir?
4- Çiçeklenme ne zamandan beri olmuyor? Orkideler sizde 2 yıldır çiçek vermiyor mu, yoksa çiçekli aldınız ama alalı 1 yıl yada 6 ay gibi bir süre mi oldu?
5- Sıcaklıktan kaynaklandığını neden düşündünüz. Ev ortamı yaz kış sıcaklığı nasıl. Kullanmadığınız bir oda da sıcaklığı düşürme şansınız var mı?

Mesajınızı bekliyorum. Hoşçakalın

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru hanim orkidem her gun sivi salgiliyor bende siliyorum sizce normalmi?

SEMA dedi ki...

Merhaba ben henüz acemi bir orkide yetiştiricisiyim. Bir hediye sonucu iki haftadır diyebilirim. Bu yüzden uzun süre sitenizden bilgilendim. İyi bir orkide bakımı için yazılanların hepsini tek tek uyguladım. Orkidemin türü Phalaenopsis evimiz doğu güney ve batı cepheli her zaman ışık alan bir odada doğrudan güneşe maruz kalmayacağı bir yere yerleştirdim. haftada bir kere saksıdan gözlemlediğim kadarıyla ihtiyacı olduğunda su verdim ancak köklerinde sararma ve kahverengilik geldiğinde de vardı. Üzerinde çiçekleri mevcut ve bazıları tomurcuk halinde. Bu haliyle saksı değişimi yapmalı mıyım? Bir de sanırım saksısı küçük her an çiçek kısmımın ağırlığından dolayı düşme tehlikesi atlatacakmış gibi geliyordu bana bu yüzden beyaz plastik yerine ağır bir saksıya koymak niyetindeydim. Bu sabah ben işteyken Annemin toz alma merakı yüzünden korktuğum başıma geldi. Gözlemlediğim kadarıyla yaprak kısmında bir şey yok. Ancak çiçeğin olduğu çiçeğe yakın sap kısmının olduğu bölümde bükülmeler, zedelenmeler var. Çiçekleri sanki beslenemeyecekmiş gibi geliyor. Artık olan oldu kızamıyorum da. Kızsam orkidem eski haline gelmiyor. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

Canan dedi ki...

Sumru hanım merhaba. Ben Canan,size Tekirdağ'dan yazıyorum. Phalaneopsis türü orkidelerimizin bakımını düzenli biçimde yapıyoruz ancak sorunumuz şu. Malum kış ayındayız ve sobalı bir evde yaşıyoruz. Orkidelerimizi sobaya en uzak bölgeye koyduk fazla sıcakta kalmasınlar diye ama alt yapraklarında bir sararma söz konusu olmuş.Sizce ne yapmalıyım. yardımcı olursanız çok sevinirim,bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Canan sobadan en uzak noktaya yerleştirmeniz çok doğru bir işlem bunu uygulamış olmanız orkidenin dilinden anladığınızı gösteriyor. Yaprakta sararma stres kaynaklı olabilir özellikle alt yapraklardaki sararma. Sararmanın nedenini anlamak için size bazı sorularım var. 1- Yaprakları sararan orkideniz ne kadar zamandır sizde 2- Kaç orkidede benzer durum var. 3- Saksı sisteminiz nasıl? 4- Sulama sıklığınız nedir 5- Orkidelerin genel görünümü nasıl? Cevaplarınıza göre yeniden değerlendirme yapabiliriz. Hoşçakalın

Adsız dedi ki...

Merhabalar,
Orkidemi şubat ayında Mersin'den almıştım. Komodinin üzerinden düşünce saplardan biri kırıldı, diğer sapının da çok geçmeden çiçekleri kurudu ve döküldü. Haziranda Ankara'ya getirdim. Çiçeklenme için sizin gösterdiğiniz yerden ikisini de kesmiştim o zamanlar, fakat aylar oldu görünüşü hala aynı. Çiçeklenmiyor! :( Acaba yanlış bişey mi yaptım?

http://u1312.hizliresim.com/1j/n/vqd5t.jpg
http://u1312.hizliresim.com/1j/n/vqd55.jpg
http://u1312.hizliresim.com/1j/n/vqd15.jpg

Şimdiden teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Hande Esen fotoğraf yollamanız çok iyi olmuş sorunu daha hızlı çözebiliriz. Şüphelendiğim bir neden yetersiz sulama ihtimalini düşünüyorum. Eğer yeri sürekli fotoğraftaki konum da ise kalorifer peteğinin kuraklaştırdığı bölgede su ihtiyacı daha fazla olacak. Ankara kurak, petekler daha fazla kuraklaştırdığında bir de haftada 1 sulama yapıyorsanız 3 temel nedenin toplamında çiçeklenme gerçekleşmemiştir. Çünkü çiçek demek daha fazla nem kaybı demek yeterli nem olmayınca çiçek üretmeye cesaret edememiş.

Çözüm: Sulama sıklığınızı bilmediğim için görüntülerden tahmin ederek yazdım mesajınıza sulama sıklığınızı yazarsanız çözümü topluca yazarım.

Adsız dedi ki...

Haklısınız Sumru Hanım sulamadan kaynaklanıyor olabilir çünkü dediğiniz gibi haftada bir suluyorum. Yeri normalde televizyonun üstü (olası tehlikelerden uzak tutmak için yüksekte) ben fotoğraf çekmek için almıştım. Ev doğalgazlı ve fazla sıcak olmuyor ideal bi sıcaklık var. Ne sıklıkta sulama yapmalıyım? Yaz ayı geldiğinde de dediğiniz sıklıkta sulamaya devam mı etmeliyim? Yazın evim güneş almadığı için çok serin oluyor. Orkidemin hala çiçeklenme şansı var mı? Bir de annem sulama yaparken küf gibi bi koku geldiğini söylüyor, ben o kokuyu almıyorum ama bi sorun var mıdır diye şüphe ettim. İlginize çok teşekkür ederim..

gokay dedi ki...

Yerinde fotoğraflasanız daha iyi olurdu şimdi şartlar değişti. Sulama ve yetersiz ışıklanma. Aslında çiçeklenmemenin birinci nedeni ışıktır. Pencere önü olduğu için o seçeneği elemiştim şimdi ise birinci sıraya yerleşti. 1- Öncelikle kesinlikle tabanda su bırakmayın suladıktan sonra mutlaka suyunu süzdürün. 2- Pencere önüne doğrudan güneş görmeyeceği bir alana alın perde ile pencere arası petek üstü olmasın yeter. Bence fotoğrafladığınız yer çok uygun daha iyi yer tespit ederseniz oraya yerleştirin. 3- Sulamada kök kontrol yöntemini uygulayın. Önce sulayın kök rengine bakın koyu yeşil olacak ve kökler şişkin duracak, sonra gün gün renk açılacak, köklerin üstünde gri bir tabaka oluşacak ve şişkinlik gitmeye başlayacak. Kökler çok fazla grileşmeden ve suyunu tamamen kaybetmeden yeniden sulama yapacaksınız. Bu konuda fotoğraflı anlatım hazırladım yakın zamanda yayınlayacağım oradan da bilgi edinebilirsiniz.

Küf kokusu Ankara şartlarında eğer 2. bir saksı içine koyup su içinde bırakmıyorsanız zor bir ihtimal. Genelde dekoratif olsun diye 2. saksıya koyuluyor o zaman küflenme yaşanabiliyor.

Normal bakıma geçtiğiniz taktirde çiçeklenme ihtimali elbette var.

seyd dedi ki...

merhaba bana 1bucuk ay önce bir orkide hedye geldi geldgnde 5 tane ciceği vardı 2 hafta içinde döküldü çiceklernde siyah benekler vardı. çiceklerini dökünce orkidemi budadım budadığımdan beri hiç filiz vermedi. gecen hfta evde degildim 4 gün eve geldgmde sapı sararmya başlamştı gitgide sararıyor ne yapmalıyım?

Unknown dedi ki...

merhaba, benmde bir orkidem var fakat dalları kurudu ama saksıda kalan kökleri hala yeşil. onu hayata döndürmek için ne yapmam gerek ?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Betulserhat Saygın Orkidenizin çiçek dalları tümüyle kuruduysa bu doğal bir durum orkideniz canlı ve muhtemelen gelecek yıla hazırlanıyor. Çiçek dalı 2-3 ay çiçekli kaldıktan sonra kuruyabilir bundan daha kısa zamanda kuruduysa bakımla ilgili bir sorun olabilir o zaman bakım bilgilerinizi aktarırsanız sorunu tespit edebiliriz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba kolay gelsin..benim orkidemin ilk önce çiçekleri döküldükten sonra dalı kurudu kahverengi oldu bende kestim dalını, şimdi ise yavaş yavaş yemyeşil yaprakları sararıp solmadan dökülmeye başladı en son kopan yaprağın altı simsiyah tuhaf bişey olmuş çok üzüldüm evimiz çok güneş almıyor oturma odasında bulunduruyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar..

Unknown dedi ki...

http://hizliresim.com/eQp8ZV
http://hizliresim.com/wMa8La
http://hizliresim.com/KqJQPW
Merhaba sumru hanım , benım sorum eklendiğim ftglarla daha ıyı anlaşılacak sanki hiç geri döndüremeyecek gibiyim ne yapmam gerekiyor saksı değişimi vs.? Cınsı phelaneopsis 2-3 aya çiçekli kaldı döküldü ve cıceklı dalmkomple kurudu yardımcı olabilirseniz çok sevınırım teşekkür eder saygılarımı sunarım..

gokay dedi ki...

Sn. Yusra Karaman ne kadar çabuk fotoğraf yollarsanız o kadar iyi olur. Hastalığın doğru teşhisini koymamız başarılı tedavi için şart. Mesajınızı bekliyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yusra Karaman sorun taç çürüklüğü ana orkidenizin ne yazıkki artık düzelme şansı yok o büyüyemeyecek çok nadir de olsa tabandan sürgün verebiliyor şansa bağlı bakıma devam edebilirsiniz. Diğer kalan parçanın şansı var onu nasıl tedavi edeceğinizi bazı fotoğraflar göndererek anlatmaya çalışacağım email adresimden veya facebook sayfamızdan iletişime geçerseniz memnun olurum. Hoşçakalın

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Elif Orhan orkidenizin 1. fotoğrafı çok sağlıklı görünüyor 2. fotoğraf tüm yapraklar sarı renkli 3. fotoğraf yeniden normal. Ben tam sorunu anlayamadım fotoğraf çekimi nedeni ilemi 2. fotoğrafta sarı çıkmış yoksa gerçekten sarı mı? Fotoğraflar arasında zaman farkı var mı ve yaprak sayısı eksildi mi?

Unknown dedi ki...

https://imageshack.com/i/nhlzmfj
https://imageshack.com/i/j69o1vj
https://imageshack.com/i/nsvcjlj
Sumru Hanım merhaba....Kasım ayında hediye gelen çiçeğim bugün ilginç bir şekilde tüm çiçeklerini döktü...Daha önce bu çiçek geldiğinde bakımı için sitenizden faydalanmıştım şimdide ne yapmam gerektği konusunda bana yardımcı olmanızı çok istiyorum.Çok üzüldüm çünkü.Şimdiden çok teşekkür ederim:(

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Esra Ar orkide yaklaşık 1,5-3 ay çiçekli kalabilir sonra budama yaparak yeniden çiçeklenmesini sağlarız ve aşağı yukarı yine aynı süre tekrar çiçekli kalır. Orkideniz kasım ayında geldiğine göre bu süre makul herhangi bir sorun yok bu aşama da çiçek dalını budayıp yeniden çiçeklenmesi için teşvik edebilirsiniz. Gönderdiğiniz fotoğraflar çok küçük göremiyorum bir daha fotoğraf ekleyecek olursanız saksı için kökleri gösterir ve bakım yaptığınız yerden oynatmadan fotoğraflarsanız sağlığı ve ortam koşulları hakkında bilgi verebilirim. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Sumru hanım ıkıncı ftg tamamen ışıktan ötürü öyle aynı zamandan çekilmiştir sımdı benım demek ıstedııgım sadece cıceklı dal kurudu ıcı boş kamıs gıbı ,yapraklarım aynı eksık yok yeniden açacağı zaman yenı bir dal mı çıkacak saksı degisimi yapmam gerekıyor mu ? Teşekkür edıyorum

gokay dedi ki...

Sn. Elif Orhan o halde sorun yok herşey normal. Çiçek dalı yılda 1 veya 2 kez çiçek üretir sonra orkide dinlenmeye geçer çiçek dalı herzaman kurumayabilir genelde normal yaşam koşulları dışında çiçekli aldığımız için uyum sorunu yaşayabilir 1 sezon atladıktan sonra normale döner ve sonbahardan yaz başına kadar çiçekli kalabilir. Çiçek dalı kuruduysa gelecek yıl yeniden çıkacak bunun için endişe etmeyin. Saksı değişimi yapmanıza gerek yok kökler saksı içini iyice sarıp dışarı çıkarsa veya saksı harcı eskirse değişim yapılır sizin için böyle bir durum yok. Yani biraz hasret çekeceksiniz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

http://imageshack.com/a/img827/9510/qra7.jpg
http://imageshack.com/a/img829/2347/k5jg.jpg
http://imageshack.com/a/img268/1650/it8j.jpg

Sumru hanim merhaba, cicekli orkidem resimde göreceğiniz üzere govdesinden çürümüş bu sekilde yapraksiz yasarmi neden olmustur acaba. Yapraklari saglam ve koklendire bilirmiyim? Bir diğer orkidemde kendisi sağlıklı fakat saksi içindeki kökleri kahve rengi oldu ölüyormu acaba onun resmi burda ekli değil. Bu arada phalaenopsis cinsi orkidelerim. Teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Evren Sayartaner orkideniz taç çürüklüğüne yakalanmış. Bir tür mantar hastalığı hastalık yüksek sıcaklık ve yüksek nemde hızlı gelişiyor hastalığın tedavisi erken teşhiste yapılabilir kalan parçada hiç gövde kalmadığı için köklenme ihtimali görmüyorum. Saksı içinde ise nadir de olsa yeniden sürgün verebiliyor. Verdiğini düşünsek bile çiçeklenmesi 2 yıl sürüyor. Mantar yayılmacı başka orkideniz varsa yan yana koymayın sularını bir birine kullanmayın. Tedavisinde physan 20 diye bir ilaç kullanılıyor ancak ülkemizde bu var mı bilmiyorum. Ev çözümleride var ancak erken teşhiste işe yarayabiliyor. Hastalık aşağıdan yukarı tırmanırken ilk farkettiğinizde sağlıklı bölgeyi ayırıp köklendirebiliyorsunu yukarı çok tırmandığında ise çözümü yok. Mantarın öldürülmesinde peroksit çok etkili hastalıklı bölgeye sürdüğünüzde peroksit köpürüp mantarları öldürüyor sonra tarçın serpip normal bakıma geçiyorsunuz şansınız varsa sürgün verip yeni taç oluşturabiliyor.

Unknown dedi ki...

Sumru hanim yardimlariniz ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız icin çok teşekkürler.

Unknown dedi ki...

MERHABA BEİM YAKLAŞIK 10 ONCE HEDİYE GELEN ORKIDEMIN ALT YAPRAKLARINDAN 2Sİ SARARDI VE BİRİ TAMAMEN KOPTU GELDİĞİNDEN BERİ 2 KERE SULADIM DİBİNDE SUDA BIRAKMADIM AMA IKINCI SULAMADA SIVI GUBRE EKLEDİM GALIBA FAZLA EKLEMİŞİM ŞİMDİ NE YAPABILIRIM ÇİÇEKLERİ BURUŞTU BOYNUNU BÜKTÜLER RESİM EKLEYECEKTIM FAKAT NASIL EKLENDIGINI BILMIYORUM LUTFEN YARDIMCI OLUN ORKIDENIN DURDUGU ODA İŞYERİMDE VE DIŞARIYI GÖRMÜYOR GÜNEŞ ALAMIYOR BUDA ETKEN OLMUŞ OLABİLİR Mİ

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yasemin Yılmaz facebook sayfamızdan veya sumru19@gmail.com adreslerinden birine fotoğraf yollayabilirsiniz. Güneş almadığı için olmaz ama gübre etkili olmuş olabilir. Her fırsatta çok az gübre kullanılması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum gübre satan firmalar su kalitesini zamanı hiç göz önünde bulundurmadan 1l ye 1 kapak yazıp satıyorlar ne yazık ki doğru bir uygulama değil ve sonuçları ağır oluyor.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru hnm
Benmim biir phalaenopsis im var ama o soğuk bir yerdeydi yaklaşık 8 aydır onu şimdi yanıma aldım nasıl bakmam gerektiğini araştırdım sapının kesilmesil gerekiyormuş ama neresinden kesicm 5 gözü var.
Ayrıca saksınında değiştirsem mi kökleri baya uzamış küsmesini istemiyorum onun toprak eklesem nasıl toprak almalıyım ne zaman yapmalıyım veya bana ne önerirsiniz?

Unknown dedi ki...

merhaba ,
bencede bilgilendirmeniz çok güzel bende acemi bir orkide bakıcısıyım.
Size sormak istediğim orkidemin yeşil olan yaprakları dipten kurudu ve döküldü.Hiç yaprağı kalmadı gövdesi kahverengi olmaya başladı ancak üzerinde hala açmamış tomurcukları var.Bu durumda ne yapmalıyım acaba?Şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Başak Yılmaz fotoğraf gönderebilirseniz çok iyi olur gönderemezseniz lütfen yine mesaj atın gerekli açıklamaları yapmaya çalışıyım. Fotoğraf olursa daha kesin çözümler üretebiliriz hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Merhaba Gökhan Tunçlu elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışıyorum aynı zamanda bilgileniyorum da. Geçen hafta dünya Kadınlar günü için gelen orkilere geçerken baktım büyük bir yapı marketin reyonlarında hasta orkideler satılıyordu kökler çürümüş mantarlaşmış diğer orkideler içinde risk oluşturacak şekilde satış yapılıyordu. Sanıyorum bu orkideler Türkiye geneline yayılmış ve sıcak ortama geçince mantar sulamanın etkisiyle hızla yayılmış ve çok sayıda orkide bu şekilde kaybedilmiş. Yapacak hiç birşey yok bundan sonra sizlerin mağdur olmaması için tek tek fotoğraflayıp hasta orkideleri gösterip onların satılmaması için sizleri bilinçlendirmeye çalışacağım sizin ve sizin gibi çok sayıda orkide severi bu mağduriyet oluşmadan önce koruyacağız. Mesajınız bu anlamda orkide severler için iyi bir katkı oldu orkide bakımı zor ben bakamam diyenlerin pek çoğu zaten ölü ve hasta orkideleri alıyorlar orkide bakımı çok kolay umarım sizde yeniden orkide sahibi olur aramıza katılırsınız hoşçakalın.

Not: Mesajınızın ilk paragrafından başka orkideleriniz olabileceği ihtimalini düşündüm eğer başka orkideleriniz var ise kesinlikle elinizi hasta orkideye dokunup diğerlerine de dokunmayın, aynı suyla sulamayın, en kısa zamanda atın. Saksısını alırsanız %10 luk çamaşır suyu ile dezenfekte edip kullanabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba sumru hanım
kurumuş olan çiçek gövdesinden köküne yakın bir yerden kestim gündüzleri camı çıyorum hava vursun diye suyu bittikçe suluyorum
göndere bilirsem fotoğraflarıda yollarım ama çiçek çıkartan gövdesi kuru odun gibi yeşermesi için yapabileceğim birşey varmı

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Başak Yılmaz fotoğraflara profilinizden baktım saksının altında sürekli su bulunuyor mu? Suyu bittikçe ilave ediyorum dediğiniz için soruyorum birde herhangi bir bölgede kök gelişimi var mı?

Unknown dedi ki...

Evet suluyorum sulu ortami sevdiğini hatirliyorum
Arada da speyle yapraklarina sıkıyorum icme suyundan
Koke gelince de hayir hatta bana gwldikten sonra sarkan kokler kurudu bu güzel cicek icin ne yapmam gerekiyorsa lutfen soyleyin

gokay dedi ki...

Sn. Başak Yılmaz sizden 1-2 fotoğraf daha rica ediyorum bakım yaptığınız yerde çevresini gösterir şekilde ve saksı içi köklerin 2-3 yönden çekilmiş fotoğraflarını göndermelisiniz tabandaki su birikimi nedeni ile kök çürümesi yaşanmış olabilir orkide için ekstra bakım yapmanıza çok çaba göstermenize gerek yok sadece haftada 1-2 kez sulamak yeterli. Doğru konum, doğru sulama herşeyi çözer. Hoşçakalın

Unknown dedi ki...

Plastik yerine cam saksı kullanabilir miyiz. Bir sakıncası var mı?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Aslıhan Candevir plastik saksının avantajları kırılmaz, altı orkide için özel dizayn edilmiş, sıcak-soğuk ısı iletimi zayıf olduğundan ani sıcaklık değişimlerinden etkilenmez orkide için en önemli noktası burası. Cam avantaj olarak dekoratif olabilir onun artısı da bu kullanılabilir ancak tabanı mutlaka delik olmalı su tahliyesi yapılmalı.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru hnm
tekrar fotograf paylaştım rica etsem onlara da bakabilir misiniz

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Başak Yılmaz fotoğrafları inceledim net ve açıklayıcı çekim yapmışsınız. Orkidenizin tek sorunu var gibi duruyor fazla sulama. Saksı dışı kurumalara bakarak sulama yaparsanız asıl önemli olan saksı içi köklerin sağlığına zarar verebilirsiniz. Sizinkide öyle olmuş saksı içi köklerde çürümeler olmuş. Tüm kökler yeşilken kahverengine dönüşüp içi boşalan kökler çürük kökler. Ne yapmalıyım? Öncelikle tabağında hiç su bırakmayacaksınız, saksı içi kökler grileşene kadar sulama yapmayacaksınız ve bu yıl saksı harcı değişimi gerekiyor kahverengi köklerin temizlenmesi çok iyi olur ilerde enfeksiyona neden olabilir yapılacakların hepsi bu. Standart bakıma uymanız tüm sorunları çözecektir. Ayrıca pencere önü, dışı, klima, petek vb. ani iklimsel değişimlerden uzak tutmalısınız orkide bu tip değişimlerden hoşlanmaz hatta hiçbir çiçek hoşlanmaz çünkü bulunduğu ortama adapte olmuştur. Pencereden dışarı çıkması mesafe olarak bir adım olabilir ancak orkide dünyadan marsa yerleşmiş gibi hissedecektir.

(Kars,tan Mars,a yolculuk yapmak isteyen türk bilim kadını Güler Ergun,u da anmış olalım. Belki birgün Kars,tan Mars,a taşınmanın nasıl bir duygu olduğunu orkide kadar etkilenip etkilenmediğini ondan gerçekten öğrenmiş oluruz.)

Unknown dedi ki...

Iyi gunler tum annelerin anneler gununu kutluyorum sumru hanim kafama takilan bir iki soru var.orkidenin koklerinin saksidan sarkmasinin bi zarari var mi birde ne kadar siklikla vitamin takviyesi vermeliyim tesekkurler.

Unknown dedi ki...

Henüz alalı 2 gün oldu daha ilk defa bakıyorum henüz genç bir orkide alınca saksı değişimi ve toprak değişimi yaptım orkide toprağı alarak kendi toprağını da beraber koydum saksıya ama etrafında siyah uçan sinekler var neden kaynaklanır bu?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülşah Kaya orkide bakımı büyük saksılarda genelde pek olumlu sonuçlanmıyor eğer ben uzun yıllar orkide bakıyım diyorsanız kendi saksısında tutmanız gerekiyor saksı büyüdüğünde ihtiyaç fazlası su oluyor bu su sineklenme, beyaz böcekler, kök çürüklüğü gibi pek çok soruna neden oluyor. Önerim klasik saksısına dönüş ve yazın 3-4 güne bir sulamak bakımın hepsi bu kadar.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Mücahit İrez sitemiz de artık Sumru hanım soruları yanıtlamıyor bundan sonra ben yanıtlamaya çalışacağım. Orkidenin köklerinin saksıdan sarkmasının temelde hiçbir sakıncası yok ancak burada köklerin saksıdan çıkması önemli bir parametre şöyleki genelde saksı büyük veya sulama sorunları varsa orkide saksı içinde rahatsız olup kaçmaya çalışıyor yani saksı tabanındaki köklerde çürüme olabilir eğer böyle bir sorun yoksa nemli iklimlerde köklerin saksı dışına çıkması çok normal hatta iyi bir şey. Hava nemini ve oksijen alımını destekleyip aynı zamanda kısmi fotosentez yapıyor. 2. sorunuzun cevabı özellikle yaz mevsiminde her sulama suyunda vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Bizde çeşitli ölçüm aletleri var önerilen dozları uyguladığımızda ec değerlerinin çok yüksek olduğunu gördük bu nedenle ticari gübrelerin etiketlerinde her ne yazıyor ise onu üçte bir oranında kullanın orkide çok kaliteli su istiyor her zaman kaliteli su temini mümkün değil bu nedenle gübre dozunu düşük tutmak peç çok sorunun önüne geçiyor. Kışın gübre dozunu daha da düşürerek 2-3 sulamada bir verebilirsiniz.

cansu dedi ki...

orkide dallarından çiçek değilde yaprak veriyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

gokay dedi ki...

sn. Cansu orkideniz yavru veriyor orkide dilinde keiki diyoruz. Genelde bakım koşullarında sorun varsa yavrulama yapıyor. Ayırma için yavru köklenene kadar beklemeniz gerekecek ilgili makale http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-nasil-cogaltilir.html

Adsız dedi ki...

Merhaba ben orkidelerimin fotoğraflarını Facebook sayfanızda mesaj olarak gönderdim size. En yakın zamanda cevap alabilirsem sevinirim. Çünkü iki orkidemin köklerinde çürüme gördüm ve mavi orkidemde ise minik iki adet yeşil böceğe rastladım. Lütfen orkidemin durumu hakkında bir bilgi verin. Bu arada harika bir sayfanız var. İyi ki var

Unknown dedi ki...

Merhabalar mayis ayinda orkide hediye geldi cok guzel ilgilendim tomurcuklari acti cok canli duruyodu fakata bi yapragı saradı ve cicekleri dokülmeye başladı ne yapmam gerekiyo lütfen yardimci olun .

Nuray D. dedi ki...

Orkidem yeşil yaprak çıkan tam ortadan çiçek dalı çıkarmış ve ana çiçek dalında boğum yerinde yaprak çıkmış üzerinde çiçekleri var tekrardan yeşil yaprak çıkartır mı?

Büşra dedi ki...

Merhaba benim bi orkidem var bikaç gündür bende ama geldiğinden beri cicek döküyo ve bu cins oldugunu biliyorum çiceklerin uzerinde küçük kahverengi noktalar var hasta olabilir mi ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Büşra çiçeklerdeki benekler mantar enfeksiyonu çiçek dökülmesine etki etmez, önemli bir sorun değil sadece göz zevkinizi bozar. Çiçek dökülmesi ise büyük ihtimalle mevsimsel etki ve zaten çiçeklerini dökecek orkide edinmenizden kaynaklanmıştır. Bu konuda vereceğim linkteki orkide seçimini okuyabilirsiniz. http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-cicegi-secimi.html

Unknown dedi ki...

Merhaba sitenizi herkez gibi bende cok beğendim elinize sağlık. Bende orkide tutkunlarındanım hatta abartanlarım 😃 Acaba su miktarım azım cokmu, burda yeteri kadar güneş alıyormu almıyormu, orkidelerim sağlıklımı değilmi vs vs gibi düşüncelerle sürekli kaygı halindeyim sitrnizdeki bilgilerle hareket ediyorum. Size sorum mavi orkideme beyaz örümceğe benzeyen bi böcek bulaştı ve tüm yapraklarını dökmesine sebep oldu. Çiçeğimi böceklerden arındırın toprağını değiştirip köklerine tarçın serptim ilaç kullanmak istemedim bu bilgiyse bi arkadaşımdan edinmiştim. Ayrıca 3. Boğumdan budadım. Aradan bir ay gecti ama henüz bi gelişim göstermedi çiçeğim bu konuda ne yapabilirim

Adsız dedi ki...

merhabalar ben sobalı bir evde oturuyorum orkideyi sobanın olduğu odaya mı bırakmam gerekiyor?

Unknown dedi ki...

Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bende orkidemi budadım ama sanırım bir sorunumuz var size foto atmak istiyorum nerden atabilirim şimdiden teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zertuş Anlar sumru19@gmail.com adresine fotoğrafları gönderebilirsiniz.

Leyla emre dedi ki...

1 haftalik orkidem var hediye geldi 1 kere sulama yaptım biraz nemsiz bi ortamda sabah güneş ışıkları vuruyor onun dışında direkt güneş işinina maruz kalmıyor cicegimin yaprakları kesik kesik oldu ve beyaz çiçekler solmaya benek benek siyahlıklar olusmaua başladı ve biri cicegimini düşürdü ve çiçeğim biraz başından kırıldı ne yapmam gerekiyo