İzleyiciler

Orkide

Orkidelerin Dünyasına Hoş Geldiniz

Orkide dünyanın en sevilen çiçekleri arasında birinci sırada, en çok satılan çiçekler listesinde ise Atatürk çiçeğinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Atatürk çiçeği yapraklarında ki kırmızı rengi gittikten sonra genellikle atıldığı için sürekli yenileriyle değiştiriliyor olması satış rakamını artırmaktadır. Oysa orkideler çok yıllık bitkilerdir bir kez alındıktan sonra uzun yıllar evimizi süsler. Her yıl düzenli çiçek açarlar. Bazı türler yılda iki, üç kez açabilir. Orkidelerin uzun yıllar yaşaması yetiştiren kişiyle arasında bağ kurmasına yol açmakta dost olarak görülmektedir.

Orkideler ilk keşfedildikleri yıllardan beri cazibesini korumuş git gide artan ilgi odağı olmayı başarmışlardır. Kimi zaman evlenme tekliflerinin vazgeçilmezi, kimi zaman düğün buketi, kimi zaman söyleyemediklerimizin tercümanı, ailenin parçası, en nihayetinde dostumuz olmuştur. Orkide yalnızca çiçek değil aynı zamanda yazın vazgeçemediğimiz dondurmamızın, kışın salepimizin tadıdır. Tüm dünyaca bilinen Kahramanmaraş dondurmamız ününü bu bölgede yetişen salep orkidesinin köklerinden elde edilen toza borçludur.

Orkide ailesi yaklaşık 35 binin üzerinde tür, yüz binin üzerinde meleziyle dünyanın en geniş çiçekli bitki ailelerinden biridir. Bu kadar geniş bir çeşitlilik olunca çok farklı bölgelerde çok farklı yaşam koşulları süren türlerin olması kaçınılmazdır. Kimi tropik ormanlarda ağaç üstlerinde epifitik olarak, kimi salep orkidesi gibi dağlarda toprak içerisinde yetişmektedir.

Onlarca filme konu olan, şiirler, kitaplar yazılan bu bitkileri yakından tanımak istiyorsanız o zaman doğanın en egzotik en muhteşem çiçekleri orkidelerin dünyasına hoş geldiniz.

Site Kullanımı

Bu site, orkide yetiştiricileri için temel kaynak olması amacıyla hazırlanmıştır. Site içerisinde evinizde veya ofisinizde orkide yetiştirmek için gerekli olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Site dili mümkün olduğunca herkesin anlayacağı, en sade olacak şekilde kullanılmıştır. Mavi orkide, kırmızı orkide veya Singapur orkidesi gibi sıkça kullanılan genel adlandırmalar yanında Latince isimler kullanılarak uluslararası geçerlilik kazanması sağlanmıştır. Site içerisinde  orkide bakımı, çiçek açtırma, sulama, iklimlendirme, orkide toprağı hazırlama, saksı değişimi gibi konuların yanında Orkide nasıl çoğaltılır? Orkide nasıl budanır? Gibi sorulara cevap aranmıştır.

Ayrıca binlerce türü bulunan muhteşem renk, desen ve şekilde orkide olmasına karşın ülkemizde yeterli tür sayısı olmayışı, istenildiği zaman bulunamaması, bulunsa dahi çok pahalı olması  gibi konular düşünülerek ebay'den  en ucuz orkide nasıl alınır? Özel tüpler içerisinde canlı orkide siparişi, tüpten çıkarılan orkidelerin dış ortama alıştırılması gibi konular işlenerek doğanın harikası bu muhteşem çiçeklere ulaşmanın en kolay yolları anlatılmıştır.

Orkideler hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazır mısınız?

Siteden Bazı Başlıklar


Orkide çiçeği
Orkide çiçeği bitkisi hakkında ilginç konuları ve yaşam tarzlarını inceleyebilirsiniz.

Evde Orkide Bakimi
Kolay bakılan türler ve size uygun türü seçmeniz için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Orkide siparişi.
Birine online orkide gönderecekseniz veya kendinize orkide siparişi verecekseniz sipariş vermeden önce nasıl orkide siparişi verilir ve sağlıklı orkide almanın yollarını öğrenin.

Phalaenopsis Orkide Bakımı
İç mekanlar da yetiştirmesi en kolay tür. Sulama, gübreleme ve yeniden çiçeklendirme gibi bir çok konuda açıklayıcı bilgiler bulabilirsiniz.

En güzel orkide seçimi
Orkide satın almaya gidecekseniz önce orkide seçimi nasıl yapılır bu konuyu öğrenerek giderseniz kaliteli orkideler edinme şansınızı artırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular
Orkide yetiştirmeye yeni başlıyorsanız tüm orkide yetiştiricilerinin sorduğu ortak soruları okuyarak orkide bakımı hakkında genel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Orkide toprağı nasıl olmalı?
Orkide toprağı sıradan çiçek topraklarına benzemez bu nedenle toprak kelimesi bildiğimiz manada değil saksı harcı yada saksı karışımı gibi bir manaya gelir. Eğer orkidenizin saksı harcını yenilemeyi düşünüyorsanız bu konuyu mutlaka okumalısınız. Nelerden hazırlanır, ne kadar kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Orkide sulama
Orkide bakımında bilinmesi gereken en önemli konulardan biridir. Eğer bir orkide ölüyorsa muhtemel nedeni hatalı sulamadır. Bu nedenle orkide sulama konusu çok iyi bilinmelidir. Su kaynakları nelerdir? Ne zaman sulama yapmalıyım? Ne kadar su dökmeliyim? Gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Orkidem hasta ne yapmalıyım?
Tüm dünya da görülen benzer orkide hastalıklarını öğrenerek tedavi edebilirsiniz. Bir çok hastalık zaten ülkemiz de patatesten domatese kadar çok sayıda bitki türünde görülen hastalıklardan. İlaçları ve uygulama yolları bir birine benzer. Hastalık teşhisinden sonra gerekli ilacı zirai ilaç satışı yapan bayilerden alabilirsiniz.

Orkide yaprak sararması
En sık karşılaşılan bazen sorun olmayan, bazen ciddi sorun olan orkide bakım konusudur.

Orkide nasıl çoğaltılır?
Orkide üretiminin farklı yollarını, saksı değişimi sırasında orkideleri bölme, doku kültürüyle üretim ve bebek orkidelerin saksıya alınması gibi  (keiki) işlemleri öğrenebilirsiniz.

Keiki oluşumu ve teşvik edilmesi
Bazı orkideler çiçek saplarından yavru vermek suretiyle çoğalırlar. Yavru orkide almak için yapmanız gerekenler hakkında bazı ipuçları bulabilirsiniz.

Orkide nasıl budanır?
Orkide budama tüm orkide yetiştiricilerinin bilmesi gereken temel bir konudur.

12 yorum:

Unknown dedi ki...

Merhaba,

Orkidemde son bir kaç haftadır bazı değişimler oluyor ve ben sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Bana yardımcı olur musunuz?

Unknown dedi ki...

facebooktaki sayfanızı öğrenebilir miyim?

gokay dedi ki...

Facebook sayfamıza sağ alttaki "f" yazan butondan ulaşabilirsiniz. direk bağlantı için facebook/orkidebakim adresini kullanabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Yaklaşık 10 gün önce mor renkli bir orkide hediye geldi.Üstünden suladım ve tatile gittim.Tatilden döndüğümde yaprakları ucundan başlayarak solmaya , kahverengileşmeye başlamıştı.Çiçekler de soluyor git gide,tomurcukları kurumaya başladı.Ne yapmalılım.İlk defa orkide bakıyorum .

gokay dedi ki...

Merhaba sn Sevgi Karahan. Orkideniz soğukta kalmış olabilir mi? Önemli bir duruma benziyor o nedenle sizden fotoğraf rica ediyorum. iletişim adresime mail atabilir veya facebook sayfamıza yükleyebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhabalar yaklaşık üç yıllık bır orkıdem var 6 ay önce çiçek beren sapı kurudugu için kestim halen sap vermedi ama yaprakları halen yeşil duruyor sap verirmi teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zerin dutalkutay şimdiye kadar çiçek dalı vermiş olması gerekiyordu. Baharda da verebilir ama şimdiye kadar neden vermediği ile ilgilenelim. Bakım bilgileriniz çiçeklenme için önemli. Ev sıcaklığı kaç derece, sıcak mı soğuk mu? Yeterli ışık alıyor mu? Sulama sıklığınız nedir? Ortam nem düzeyini nasıl tarif edersiniz? Gübre kullanıyormusunuz, en son ne zaman yaprak çıkardı? Sorular çok ama ihtimallerde öyle fotoğraf olsa daha çabuk tahmin edebiliyorum olmayınca sorular artıyor. Cevabınıza göre yeniden yanıt vereceğim. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Mrb benim orkidem budandiktan sonra kurumaya devam etti. Tamamen kesmelimiyim bu konularda tecrubesizim yardiminuza ihtiyacim var.birde koklerin ucunda yesillenme oldu resmin linkini yorum altina atacagim bu iyi birseymi yoksa sulama kaynakli bir sorun mu bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

Unknown dedi ki...

http://i.hizliresim.com/Amnjyp.jpg
Resimide bu

gokay dedi ki...

Merhaba sn. İlknur Yüce,
Havalar ısındığı için budama sonrası kuruma normal aslında sonbahar kış budamalarında yeniden çiçeklenme ihtimali daha fazla oluyor. Kuruyan kısmı kesebilirsiniz kışa tekrar çıkacak. Yeşil kök uçları büyüme döneminde aktifleşen kök uçları o renk orkidenin en sağlıklı gelişim hali kısacası her şey güzel.

Unknown dedi ki...

Merhabalar, ismim Rana. Eylül ayında bana hediye orkide geldi. ne çok soğuk ne çok sıcak olmayan bir ortamda direk güneş ışığına maruz kalmayacak şeklide pencere önünde bakıyorum. köklerin de ışık alabilmesi için şeffaf saksıda orkidem. daldırma yöntemiyle haftada 1 kere olacak şekilde saksıdaki nemlilik kaybolana kadar bekleyerek sonra suluyorum başka orkidem olmadığı için özel kapta. arada bir havalandırıyorum. yeni yaprak verdi fakat büyümüş yaprakların bir tanesinin ucunda iğne deliği gibi delinmeler olduğunu bugün farkettim. neden olur yayılır mı nasıl çözerim? endişelendim açıkçası. şu an sadece tek yaprağın ucunda küçük bi alanda bu sorun var. ayrıca çiçek sapları da ikisi de tamamen kurumuş vaziyette acaba yeni sap verir mi ya da kuruyan sap canlanır mı? çünkü kökleri gayet canlı yeni yaprakta verdiğine göre ölme durumu yok. ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.fotoğtaflarını da çektim yoruma nasıl ekleyeceğimi bilemediğimden açıklamaya çalıştım.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Rana Yalın, blog sistemine fotoğraf eklenemiyor en büyük sorunu da bu, sumru19@gmail.com adresine fotoğrafları gönderebilirsiniz. Sorun yok gibi hatta çok iyi bakım yaptığınızı zannediyorum. Fotoğrafları gönderirseniz kesin teşhis koyabilirim. İyi günler dilerim.