İzleyiciler

Orkide Saksi Degistirme
Orkide Saksı Değişimi

Diğer bitkiler gibi orkideler de zaman zaman saksı değişimine ihtiyaç duyarlar. Saksı değişimine karar vermek için bitkinin ve saksı harcının durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Genel olarak 2-3 yılda bir saksı değişim ihtiyacı doğar ancak bu süre kesin bir kural değildir. Eğer saksı harcının tuzlandığı düşünülüyorsa, saksıda kahverengileşmiş ölü kökler varsa ve bitki kökleri aşırı çoğalıp saksıdan dışarı çıkıyorsa saksı değişim ihtiyacı var demektir. Saksı değiştirmekteki amaç substrat yenilemektir bunun dışında sık sık orkide saksısı değiştirmek gereksizdir.

Saksı değişimi ne zaman yapılmalıdır?

Saksı değişimi için en uygun zaman türlere göre farklılık gösterebilir ancak genel olarak çiçeklenmeden hemen sonra herhangi bir tarihte veya ilkbahar mevsiminde büyüme evresi başladığında yapılabilir. Saksı değişim takvimi

Saksı harcı (Substrat)

Orkide Saksı Değişimi
Kullanılacak saksı harcını kendi ihtiyaçlarınıza göre hazırlayabilir veya çiçek malzemeleri satışı yapan alışveriş merkezleri, çiçekçiler ve internet gibi çeşitli satış kanallarından orkideler için özel olarak hazırlanmış saksı harcı satın alabilirsiniz. Orkideler için saksı harcı çam kabukları, osmunda yosunu (eğrelti otu), hindistan cevizi lifleri (cocopeat), sphagnum yosunu, perlit, odun kömürü kırıkları gibi kolay bozulmayan, havadar malzemelerden oluşur. Bahçe toprağı gibi klasik toprak karışımları içermez, bazı karışımlarda az da olsa bataklık torfu (peat moss) kullanılmaktadır.  Her bitki için kullanılacak saksı harcı farklılık gösterebilir, bazı orkide yetiştiricileri bitkinin o güne kadar yaşadığı saksı harcının en uygun saksı harcı olduğunu ve aynı karışımın hazırlanması gerektiğini tavsiye etmektedir. Ancak orkidenin bulunduğu yer, köklerdeki gelişim ve saksı büyüklüğü gibi değişen etkilere uygun saksı harcı seçimi yapılması daha uygundur.

Bitki kökleri inceyse nem ihtiyacını karşılamak amacıyla saksı harcı ince tanelerden oluşturulmuş karışım, bitki kökleri kalınsa daha fazla havalanma ihtiyacı duyacaklarından iri taneli saksı harcı tercih edilmelidir. Burada bir diğer belirleyici etken sulama sıklığıdır. Orkideler saksının yapısına göre veya bulunduğu ortamın nemine göre sulama ihtiyacı değişebilir, Sık sulama yapılıyorsa iri taneli, az sulama yapılıyorsa nemi korumak amacıyla ince taneli karışımlar tercih edilmelidir. Asıl olan bitkinin rahatıdır hangi karışımın uygun olduğunu bitki kendi gösterecektir.

Saksı harcını ister kendiniz hazırlayın ister hazır satın alın saksı harcı kullanılmadan önce yeterli neme sahip olmalıdır. Bunun için saksı değişimi yapmadan önce harç sıcak suda bir gün bekletilirek suyu emmesi sağlanır. Daha sonra harç süzülüp, yıkanıp tozundan arındırıldıktan sonra gölge bir yere dinlenmeye alınır. Hafif nemli, ıslak sünger kıvamına gelince kullanıma geçilebilir.

Saksı Seçimi

Genç bitkiler gelişimini sürdürdükleri için saksı boyutu büyütülebilir ancak yaşlı bitkiler için çoğunlukla gerek yoktur. Orkideler nadiren bulundukları saksıdan daha büyük saksılara ihtiyaç duyarlar bunun için saksı değişiminde aynı saksı büyüklüğü tercih edilmelidir. Eğer kök gelişimi büyük saksıya geçmeyi gerektiriyorsa 2 yıllık gelişimi düşünerek uygun saksı büyüklüğüne geçilebilir. Saksı seçiminde son yıllarda şeffaf saksılar tercih edilmektedir. Bunun sebebi şeffaf saksıların bazı avantajlar sunmasıdır. İçi gözüktüğünden köklerin gelişimi izlenebilmekte, zararlı böcek olup olmadığı ve sulama ihtiyaçları gözle kontrol edilebilmektedir. Aynı zamanda orkide kökleri klorofil içermekte, yapraklar gibi fotosentez yapmaktadır. Bu sebeple köklerin güneş ışınlarını görmesi bitki gelişimi için gereklidir.

Hazırlık

Saksı değişimi yapılmadan bir iki gün önce normal gübreleme programına uygun gübreleme yapılarak bol suyla sulanır. Sulama bitkiyi daha dinç tutar ve saksı harcının köklerden kolay ayrılmasına yardımcı olur.
Makas ve bıçak alkole veya çamaşır suyuna batırılarak dezenfekte edilir. Dezenfeksiyon bitkilerin hastalıklarını bir birlerine taşımasına engel olur.
Aynı saksı kullanılacaksa %10 luk çamaşır suyu ve fırça yardımıyla temizlenip durulandıktan sonra kullanılmalıdır.

Saksı değişimi

1. Adım Saksıyı ters çevrip bir elle bitkiyi tutarken diğer el yardımıyla silkeleme yaparak bitkiyi saksıdan ayırın. Genelde ayırma işlemi kolaydır ancak zorlanma olursa bıçak yardımıyla köklerin saksıdan ayrılması sağlanır.
2. Adım Bitki saksıdan ayrıldıktan sonra köklerin içine yerleşmiş saksı harcını tamamen temizlemeye çalışın. Çoğu zaman bitki köklerini sallayarak substratı ayırmak mümkündür, ancak kök yumağı içinde kalan substratı temizlemek kolay değildir bunun için suya tutarak temizleme yapmaya çalışmak işlemi kolaylaştıracaktır.
3. Adım Çürümüş kökleri makas yardımıyla kesip temizleyin. Tabanda çürümüş kökler fazlaysa ve temizlemeyle kök azalıyorsa büyük saksıya geçmeye gerek yoktur aynı boyutta saksıyla devam edilir. Kök yumağı canlı ve büyümeye devam ediyorsa bir boy büyük saksıya geçilmelidir.
4.Adım Saksı tabanına direnajı artırmak için seramik kırıkları veya köpük koyulmalıdır. Yayvan saksılar için bunu yapmaya gerek yoktur.
5.Adım Yeni sürgünlerın ve yaprakların saksı harcından aşağıda kalmamasına özen göstererek bitkiyi saksının ortasına yerleştirin ve saksı harcını yanlardan doldurun.
6. Adım Parmağınızla harcı bitki köklerine doğru ittirin ve saksıyı sertçe yere vurarak saksı harcının köklerin arasına yerleşmesini sağlayın. Daha sonra tahta sopa yardımıyla saksı harcını yerleştirmeye devam edin. Bu esanada köklerin korunması için azami dikkat gösterin.
Not: Yanlara doğru büyüyen orkide (sympodial) türleri yaşlı yapraklar saksı kenarına yakın olacak şekil de yerleştirilmelidir. Büyüme genç sürgünler yönünde olacağı için orkide ilerde saksı merkezine yerleşecektir. Dikine büyüyen orkide türleri (Monopodial) ise tam saksı merkezine yerleştirilmelidir.

Saksı değişim sonrası bakım

Saksı değişimi yapıldıktan sonra bitki gölge ve serin bir yere yerleştirilip zaman zaman su püskürtülerek nem ihtiyacı giderilmeli 5-6 gün sulama yapılmamalıdır. 3-4 hafta sonra gübreli su verilebilir.


48 yorum:

Oya dedi ki...

Merhaba,
Sayenizde cok yararlandim, bundan sonra orkidem daha saglikli olacaktir.... cok faydalandim, cok tesekkur ederim.

kattyperry dedi ki...

orkidemin saksısını değiştirmek istiyorum ama şu anda çiçekleri var zarar gelir diye korkuyorum. sizce ne zaman değiştirmeliyim?

Adsız dedi ki...

ORKİDEMİN KÖKLERİ ÇÜRÜMÜŞ BİR TARAFTANDA YAPRAK VERİYOR HALA KURTARABİLİRMİYİM

idil dedi ki...

i. Bir tanesi de çiçek sapından sürgün verdi. Yeni bir bitkicik oluşuyor.Çiçek saplarını özellikle budamadım.Yeni bitkicikler olur diye.Çiçeklenme evresi tamamlananları, iki üç haftada bir bir litre suda bir çay kaşığı (üç 20) kompoze erittiğim su ile suluyorum.Bu aydan itibaren de çiçeklenme için gübre vereceğim.Tabii her ikisinde de iz elementler var.Gövdeden sürgün verenlerin saksılarını herhalde önümüzdeki yıl yıl büyütmem gerekecektir değil mi?

gokay dedi ki...

Merhaba sn İdil 1 lt suya 1 çay kaşığı gübre fazla olabilir su kalitenizin çok iyi olduğunu varsaysak bile fazla gelir. Öneri olarak ben 4 litreye 1/2 çay kaşığı veriyorum ancak özellikle yazın her sulama suyuna katıyorum. Gübreleme konusunda detaylı bir makale hazırlığım var umarım herkezin ulaşacağı çok ucuz temin edilecek gübrelerle kendi orkide besinimizi hazırlayabileceğiz. Fotoğraflarla tuz değerlerini, su kalitesinin etkisini ve dönemsel olarak hangi gübreyi vermemiz gerektiğini açıklamaya çalışacağım. Kompoze gübre kullanan biri olarak sizin deneyimlerinizden de faydalanabiliriz. Gövde sürgünlerini ilkbahar döneminde ayırmak daha iyi oluyor aktif büyüme dönemi olduğu için stresi çabuk atlatıyorlar.

canann dedi ki...

Merhaba, benim orkideminde kökleri dışarıya doğru büyüyor. Sanırım saksısının değişmesi gerekiyor. Şimdi değiştirsem bir sorun olur mu?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. canann çok aşırı büyümediği sürece değişim yapmanız şart değil. Bu aylar çiçeklenme mevsimi başlangıcı olduğu için ertelemenizde fayda var. Tavsiye edilen saksı değişim zamanı çiçeklenmeden sonra köklerin aktif büyüme evresine geçmeye başladığı dönem. İlkbahar-yaz dönemi.

Kerem dedi ki...

Ben iki yıl kadar önce orkideme bakım yapılsın diye çiçekçiye götürdüm ve çiçekci orkidemi dah büyük bir saksıya aldı ve de Dalını 2 boğum altından kesti ve ogünden beri orkidem yeni dal vermedi ha bire kök ve yaprak çıkarıyor son derece sağlıklı ama dal vermiyor.Dal vermesi için ne yapmak gerekir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Kerem
Çiçeklenmemenin en büyük nedeni yetersiz ışıklanma. Yapraklar açık renkli ve ışığa yöneliyorsa büyük ihtimalle yetersiz ışıklanma vardır. Eğer ışık yeterli ışıkta sorun yok diyorsanız sabit sıcaklık neden olabilir.

Yaz-kış-gece-gündüz sürekli belli sıcaklıklarda duruyorsa bu da çiçeklenme sorunu yaşatabilir. Çiçeklenme için en uygun sıcaklık 18-22 C derece arası teşvik için önce düşük sıcaklığa çekip biraz loş bir alan seçebilirsiniz bu şekilde 1 hafta bekletip daha sonra normal ışık ancak yine 20 C derece civarı sıcaklıkta tutmalısınız.

Yüksek nem çiçeklenme için başka bir teşvik hepsini yaptınız olmadı ise nem artırıcı önlemler alabilirsiniz. Genelde merkezi ısıtmalı orta, doğu ve güneydoğu Anadolu için geçerli bir durum.

elif dedi ki...

merhaba,
bir hafta önce arkadaşım buket halinde orkide hediye etmişti.yapraklar giderek sararıyor.ne yapabilirim:( saksıya ekim yapılabilinir mi.? yoksa tohumlarını mı ekmeliyim.?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Elif buketin içinde köklü orkide var mı?

elif dedi ki...

Merhaba Sumru Hanım
Buketin içinde kök yok, kesilmiş bir halde bir dal var.
Kurtaramıyor muyuz.?
:(

Unknown dedi ki...

ADIM.KAYA ..SLM ORKİDEYİ ZAMANINDA NORMAL BUDAMA YAPTIM FAKAT DAL KURUMAYA BAŞLADI DİBE KADAR SARARAM GEREKLİ.BİRDAHA DAL VERİRMİ.? ÇİÇEK AÇARMI.??DI.NE YAPM

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Arda Kaya her budama çiçeklenmeye dönüşmez dal kuruması çok normal. Eğer kışın olsaydı çiçeklenme ihtimali daha yüksek olurdu. Yeniden dal vermesi için bir süre dinlenmesi gerekiyor orkide ne kadar güçlü olursa o kadar çiçek dalı üretiyor dinlenme dönemindeki bakım çiçeklenmesini etkileyecek.

sadece ben dedi ki...

Merhaba,
2 tane orkidem var. Bir tanesi 1 yıl önce budama yapmıştım.. fakat hala dal vermedi. Yaprakları çoğalıyor ve sağlıklı görünüyor, kökleri çıktı, uzadı ama hala dal ve çiçek vermedi.. Normal mi sizce?
Teşekkürlerç

gokay dedi ki...

sn.sadece ben normal bir durum. Orkideler yılda bir veya iki kez çiçekleniyor. Çiçekler ortama, bakıma ve bitki yaşına göre değişmekle birlikte 2-6 ay arası canlı kalabiliyor. Bu sürede bizim için yeterli oluyor. Orkideler için çiçeklenme mevsimi sonbahar-yaz arası dönem genelde loş ve grileşen kış aylarında rengarenk çiçekler açtığı için çok seviyoruz. Önümüzdeki ayları çiçeklenmek için bekleyebilirsiniz.

Çiğdem yılmaz dedi ki...

Orkidem bütün çiçeklerini döktü, sanırım dibinde su kalmıştı. Hala kurtarabilirmiyim ��

gokay dedi ki...

sn. Çiğdem Yılmaz(Kuzenimle aynı ad soyad tesadüf olabilir) Tabanında su kaldığı için, çiçekleri erken dökmüş olabilir ancak bu sorun olduğu anlamına gelmez uyarı olarak değerlendirebiliriz. Eğer ki çok uzun süre kökler suda kaldıysa örneğin. 2 haftadan fazla bu durumda köklerde sorun olabilir o zaman fotoğrafla durum kontrolü gerekir. Saksı içi kökleri ve gövdenin yakın çekim görüntüsü sorunu netleştirir. Sulamayı bir süre kısmak acil önlem olarak kullanılabilir. Genel kabul görmüş uygulamamız yazın 3 güne bir, kışın 5-7 güne bir sulama şeklindedir. Siz bunu ilk 2 hafta 7 güne bir sulama sonra 5-7 güne bir sulama şeklinde yapabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Yeni aldığım bitki için saksı değişimi gerekir mi?
Yine şeffaf mı olsun?
Kökleri daha çok yeşil renkte şeffaf, beyaz mı olması lazım?
Bir de cam saksı olursa altında delik olmayacak sorun olur mu?
Şimdiden teşekkürler

gokay dedi ki...

sn. Unknown İlk soruyu yanıtlayınca diğerleri şimdilik geçersiz olacak. Yeni orkideniz için saksı değişimi yapmamanızı öneririm. Bir sonraki yıla kadar bile bekleyebilirsiniz. Değişim yapacağınızda şeffaf saksı tercih etmeniz orkidenizin sağlığı için iyi olur, altında delik olmayan tüm saksılar orkide için hayati derecede tehlike oluşturur.

Unknown dedi ki...

Merhaba,orkidemi yeni aldim fakat genc oldugu icin saksisini degistirmek istiyorum. Nasil bir saksi kullanmaliyim, sulamasini kac gunde bir yapmaliyim ve hastalik olup olmadigini nasil anlarim. Simdiden tesekkurler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Büşra Arıkan şeffaf saksısında bakımına devam etmenizi öneririm. Saksı değişimini belki bir yıl sonra ilkbahar aylarında ve çiçekleri solduktan sonra düşünebilirsiniz. Yapraklarında sararma veya gövdesinde kararma yoksa hastalık için endişe etmeyin. Sulama konusu çok önemli genel tarifimiz kışın 5-7 günde bir yazın 3 güne bir tüm saksının sulanması yönünde. Daha detaylı bilgiyi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

hülya dedi ki...

merhaba benim orkidemin yaprakları koyu kahverengi bir renk alıp kurudu. ben onları kestim orkidemde boğumlar oluştu. yeni yaprakta çıkartıyor.ne yapmam gerektiği hakkında bilği verirseniz cok sevinirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Hülya fotoğraf gönderirseniz memnun olurum.

Zambak dedi ki...

İyi günler.orkidem bir sene önce hediue gelmişti.sadece haftada bir sulama yaptım bugüne kadar.yaklaşık 2.ay önce son çiçeklerini döktü ve sapı kurudu.yaprakları sağlıklı,köke yakın yerden küçük bir dal büyümeye başladı.bazı kökleri saksının dışına çıkıyor.kuruyan dalı kesmeli miyim,saksı değişimini ne zmn yapmalıyım baharı beklesem çok mu geç olur?teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Zambak saksı değiştirmenize gerek yok, yeniden çiçeklenme evresine girmiş. Çiçekler tamamen döküldükten sonra yaza doğru saksı değişiminden ziyade toprak değişimi yapabilirsiniz. Kuruyan çiçek dalını dipten 1-2 parmak yukarıdan istediğiniz yerden kesebilirsiniz. Bazı yetiştiriciler 4 parmak kadar yukarıdan kesip çürüyene kadar tutacak olarak kullanabiliyorlar tercih sizindir. Saksı dışına çıkan kökler orkidenin doğal yaşamının bir parçası. İyi günler dilerim

Unknown dedi ki...

Merhaba.ben orkideleri çok seviyorum.bir orkidem var 3 yıldır benimle.her yaz çiçek açıyor.ama yaz sonundan beri hastalanıp duruyor.bende napıcamı bilmediğim için çiçekçiye götürdüm.1 ay sonra yeniden eve getirdim.1 hafta sonra suladığımda beyaz böcekler ortaya çıktı.bende hem saksısını hemde toprağını değişdim dün.hasta kökleri geçen sefer kesmişdim.kökleri biraz zayıf yani yem yeşil değil.3 yaprağı var.1 tanesi solmuş gibi,diğeri fena değil, öbürü yeni çıktığı için çok canlı ve yeşil.ben genelde gübre vermiyorum.ama çiçekçi gübre gerektiğini ve gübrelediğini söyledi.ama gübre 2 çeşitmiş.biri yaprağı için diğeri çiçek için.ben hangisini almalıyım.ve orkidem eski sağlığına nasıl kavuşur?mailden resimde yolladim

Unknown dedi ki...

merhaba,
verdiğiniz değerli bilgiler için tewşekkür ederim.
Benim sorum sizin sitenizi okumadan önce orkidelerimin saksı değişimini yaptım. Şeffaf orkide saksıları aldım. Orkideleri yerleştirdikten sonra farkettim ki altlarında delik yok.. Bu orkidelere sıkıntı yaratır mı ? ne yapmamı önerirsiniz, özellikle sulamada..Teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba bdk mimarlık tabanda mutlaka delik olmalı. Deliksiz ve büyük saksılarda önerilerin hiç biri işe yaramıyor en iyi öneri delik açmanız ve küçük saksıları değiştirmeniz şeklinde olur. Mutlaka uygun saksılara dikim yapın sonradan uğraşmayın.

Unknown dedi ki...

Meraba orkıdenın ıcınde sunger var saksısını degıstırdıgımızde sungeri cıkarayımmı yoksa ıcındemı kalsın sungerı yada yosun ne den koyuyolar

Unknown dedi ki...

Merhaba. 5 tane orkidem var. 1 tanesj haric hepsinin saksi icindeki kokleri ölmus vaziyette. 3 tanesi disa kok cikariyor ama 1 tanesinde disa kok yaprak dal hic bise yok sanirim o iyice ölmus vaziyette. Butuk kokleri kesip tekrar ekmekmi gerekir yoksa suda mibekletmek lazim ? Bir de diger yasayanin disarda cok fazla ve uzun koku var onlarida iceri sokmak gerekir mi ? Son olarak bir tane dalda yavrum var onu napicam bilmiyorum. Cok karisik oldu yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Jelibon hiç yaprak ve kökü olmayan ölmüş ona yapacak bir şey yok elinizi sürmeden onu atın. Ancak kalanlar için bir şeyler yapılabilir, hepsinin saksı içi kökleri çürüdüğüne göre tek ihtimal kalıyor saksınız yeterince hava almıyor ve tabanda çok fazla su kalıyor demektir. Öneri yapmadan önce orkidelerin durumunu görmekte fayda var. Eğer fotoğraf yollarsanız kurtarmak için daha fazla şansımız olur

gokay dedi ki...

sn. unkown süngeri çıkarabilirsiniz gövde çürüklüğüne neden oluyor. Fide döneminden kalma artık yetişkin olduğu için gereksiz.

cihangir dedi ki...

merhabalar bana hediye gelen orkide çiçeklerini döktü sonra o sapları kurudu ben normal sanıyordum bir çok bakım sayfası okudum çiçeğin yapraklarıda sararmaya başladı ( aşagıdaki büuük yapraklar )ve döküldü sadece 3 yaprak kaldı kökü dışarda olduğu için öyle olmuş okumalardan anladığım kadarıyla saksısını değiştirip tüm kuru kökleri kessem sizce yeniden canlanır mı hiç ölsün istemiyorum ben çiçek açmasını beklerim 1 yıl bile olsa ölmesin yardımcı olun lütfen ne yapmam gerek?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Cihangir,
Hiçbir işlem yapmadan önce orkidenizin sararan yapraklarının gövdeyle birleştiği noktaların bir kaç fotoğrafını facebook sayfamıza yüklerseniz kesin teşhisi koyabiliriz. Mümkünse bakım koşullarını değiştirmeden fotoğraflayın ki sorunu net anlayalım. Eğer gövdede kararma varsa oraların fotoğrafının çekilmesi daha önemli durum tespitine yardımcı olur.

Eğer gövdede kararma varsa acil tedavi gerektirdiği ve sizin için önemli olması açısından baştan tahmini tedaviyi yazıyorum thiophanate methyl etken maddeli ilaçla bitkinizin tamamını yıkamanız gerekiyor. Mantari bir hastalık olduğu için hastalığı evsel çözümlerle durdurmak mümkün olmuyor. Çok ileri safhada değilse bir kaç uygulamadan sonra düzeliyor. Mantarların sıcak, yüksek nemli, hava sirkülasyonunun zayıf olduğu yerlerde hızlı çoğaldığını unutmayın tedavi bu koşulların tersiyle doğru orantılı. Sulamayı kısmanız varsa tabanında su dökmeniz, 2. saksı varsa çıkarmanız tedaviye yardımcı olacaktır.

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Orkidem o kadar çok çiçeğe sahipti ki odama giren çıkan herkes hayrandı taaa ki tüm çiçeklerini dökene kadar. şimdi çok fazla kök çıkarıyor(saksının dışına uzuyorlar) ve dökülen çiçeklerin olduğu dalı kesmiştim oradan tekrar filizlendi. bir arkadaşımda saksısını değiştir dedi ama tekrar canlanan bitkiyi öldürmek istemiyorum. ne yapmalıyım saksısını değiştirmeli mi yoksa beklemeli miyim?

Tuba dedi ki...

Merhabalar bir yıl olmamış bana geleli orkidemin nor çiçek açan rizede yaşıyorum doğal gaz ısıtmalı evdeyiz orkidemin kuruyan köklerini makasla kestim çiçekleri dökülen dalları kuruyan yere kadar carpraz şekilde kestim köklerde curumeler oluyor bir yaprağının küçük bir bölümünde sararma beneklenme oluştu ne yapmalıyım çok seviyorum orkideyi ilk orkidem bide budamadan sonra tarzında serptim umarım doğru yoldayım.dir tesekkurler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Tuba Rize,de yaşadığınız için yüksek nemli bölgede mantari hastalıklar hızlı yayılabilir bu nedenle sizden sararan yaprağın yakın plan bir kaç fotoğrafını facebook sayfamıza yüklemenizi rica edeceğim. Rize,den mesaj yazan ilk kullanıcımızsınız Rize gibi çok yüksek nemli bölgede orkide yetiştiren üyemiz yok, o nedenle başarılı yetiştirme için gerekli koşulları sağlamanız için elimden gelen çabayı göstereceğim. Belki Akdeniz bölgesi için yaptığımız yetiştirme programının bir benzerini Karadeniz bölgesi içinde yapabiliriz. İyi günler dilerim.

Not: Akdeniz bölgesi için Ayşın Sevinç hanımın bize verdiği orkide yetiştirme programı.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/akdeniz-bolgesi-evde-orkide-bakimi.html

Unknown dedi ki...

Merhaba benim 2 tane orkidem var 1 yıldır çiçek açmadılar. İlk ciceklerini döktükten sonra kesmiştim dalları sonra çiçek fln yok.haftada 1 kez daldırma yöntemiyle suluyorum. Yeni yaprak ve yeni kökler çıkmaya başladı diye sevinmiştim fakat sonra alttaki yaprağı sararmaya başladı ve sarardı diğer i de bazı yapraklar kötü oldu. Ben de kestim ve tarçın sürdüm toprağında küçük böcek gördüm ve hemen saksıları boşalttim. Çürümüş kökleri varmış onları kesip temizledim sanırım toprakları da çürümüş yeni toprak aldım ve orkide vitamini aldım. 3- 4 tane minik kökleri var eski saksıya mi dikmeliyim yoksa yeni saksı aldım biraz daha büyük ona mi diksem karar veremedim. Bir de vitamini hemen mi vermeliyim teşekkür ederim şimdiden.

gokay dedi ki...

Merhaba Tuğba hanım, Sorularınızı yanıtlamaya sondan başlıyorum kesinlikle büyük saksıya dikmeyin kendi saksılarına dikim yapın. Şuanda vitamin kullanabilirsiniz ancak tavsiye edilen vitamini 1/3 oranında her sulama suyuna katarak verin taze kökleri koruyalım. Saksıda böcekler neden oluştu? Eğer toprak aşırı nemli kalırsa çürüyen kökleri ve toprağı yemek üzere böcekler çıkar sulamayı kıstığınızda kaybolurlar. Dert edilecek kısım böcekler değil, sulamayı doğru yapmak, kökler az kaldığı için bitki saksı içindeki suyu çekemiyor bu nedenle toprak sürekli nemli kalıyor. Ne yapmalı? Toprak yüzeyinden spreyle sulama yapmak bu aşamada daha doğru bir yaklaşım olur, ancak yaprak aralarına kesinlikle su kaçırmayın mümkün olduğunca toprak yüzeyini ıslatmaya çalışın. Tabandaki toprak nemi ile yüzeydeki toprak nemini dengede tutmaya çalışın. Bir süre sonra yeni kökler çıkacak kökler saksıya yerleştikten sonra daldırma yöntemine geçebilirsiniz. Daldırma yönteminde orkidenizi su içerisine batırın, çıkarın sonra yine batırıp çıkarın sulama için yeterlidir içinde uzun süre bırakmayın hepsi en fazla 1 dakika alır. Neden çiçek açmıyor. Yeterli güçte olmadığı için çiçeklenmekte zorluk çekiyor olabilir, genelde sıcaklığın 18 C civarı olduğu bir odada bekletildiğinde çiçeklenme gerçekleşir ancak bu aşamada size önermiyorum şuan orkidenizi güçlendirmek sizin için daha önemli. Sorunuz olursa yine yanıtlamaya çalışırım iyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Ne kadar güzel bilgiler verdiniz çok teşekkür ederim. Küçük saksılarına diktim orkidelerimi ve kökleri büyüyene kadar yukarıdan spreyle ıslatacağım.karsta yaşıyorum biraz soğuk oluyor ev sıcak ama pek güneş de göremiyoruz belki de o nedenle orkidem güçsüz olabilir. Ne sıklıkla sulamam gerekir bilemiyorum toprakları kurudukça mi sprey sıkmalıyım bide vitaminli su mu sıkayım sürekli

gokay dedi ki...

Merhaba Tuğba hanım, Sizin de teşhis ettiğiniz gibi az güneş görmesi etkilemiş olabilir. Sulamayı düzenleyerek yetersiz güneşlenme sorununun etkilerini çözebilirsiniz. Aslında kök rengine bakarak sulamak en iyisidir ancak siz 4-5 güne bir spreylediğiniz su saksının yarısını ıslattığında sulamayı kesebilirsiniz. Tabanı kısmen kurak kalsın üst toprakta nemli olsun ancak çok fazla sulu kalmasın. (Bir kaç gün içinde taban ve üst aynı nem dengesine gelir.) Böylece siz nemli kısmı üst bölgede tutarak kök gelişimini teşvik etmiş olacaksınız. Kars olduğu için yetişmez zannetmeyin Hollanda Kars,tan daha uygun bir iklim değil, orada da güneşlenme problemi var ama Avrupa orkide üretiminin %48 ini Hollanda yapıyor.

Birisi..x dedi ki...

Merhaba ben Gamzenur. Mersin’de yaşıyorum.
Hediye olarak bir orkide geldi. Beyaz phalaenopsis.
Üzerinde çok sayıda çiçek ve tomurcuk var. Şu an seramik bir saksıda. Bir çiftli bir tekli kök. Sizce üzerinde çiçek olduğu halde saydam bir saksıyla değiştirmeli miyim ? Çiçekler dökülür mü ? Ya da değiştirmezsem çürür mü ?
Ayrıca dışarı çıkmış bir kökü var grimsi yeşilimsi tam yeşil değil sağlıklı mıdır ? Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gamzenur. Kesinlikle şeffaf saksıya geçmenizi öneririm. Normalde çiçekli bitkinin saksısı değiştirilmez ama seramik saksıda orkide yetiştirmek pek mümkün olmadığı için bitkiyi tümden kaybetme olasılığı daha yüksek. Artı saksılama bitkinin formu hiç bozulmadan yapıldığı için sizde aynı kök formunu bozmadan standart 700ml lik şeffaf bir kaba alırsanız çiçeklerin dökülmeyeceğini garanti ederim. Eğer kesinleştirmek isterseniz sumru19@gmail.com adresine seramik saksı dizaynını gönderebilirsiniz. Dışarı çıkan grimsi-yeşil kök tamda sağlıklı bir kökün görüntüsüdür. İyi günler dilerim.

Adsız dedi ki...

Mrb iki gün önce orkide aldım bir kaç çiçek var ve tomurcuklu açmamış olanlarda var bugün en büyük tomurcuk açmadan döküldü topraktaki kokeklerden birazı sarı gibi fotoğraf atsam bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım

gokay dedi ki...

Fotoğraf gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Unknown dedi ki...

İyi günler Sumru hanım. Yazılarınızdan çokça faydalandım öncelikle teşekkür ediyorum. Orkidem şeffaf saksı içinde ayrıca seramik 2.saksısı var. Suyu biriktiğinde kontrol ediyorum. Ancak köklerinin şeffaf saksının altındaki deliklerden taşmaya başladığını gördüm. Saksısını değiştirmeli miyim? Bir de 2 aydır bakıyorum ve hiç gübreleme yapmadım hangi sıklıkla gübreleme yapmalıyım?

gokay dedi ki...

Bu aylarda saksı değişimi önerilmez, ilkbaharı bekleyebilirsiniz. Orkide doğası gereği yayılıcı köklere sahiptir saksı üzerinden veya tabanından kollar atabilir bu onun besin arayışının bir sonucudur. Ne yöne büyümesi gerektiğini köklerden aldığı sinyallere göre karar verebilir. Ne sıklıkta gübreleme yapmalısınız, yaz dönemi büyüme dönemidir yazın her sulamada veya bir atlayarak kışa kadar gübreleme yapabilirsiniz. Gübre kullanımında ticari tavsiyenin 1/2 oranını kullanmanızı öneririm yüksek doz orkide kökleri için sorun çıkarabiliyor pek çok firma doz ayarlamada başarısız. Orkideniz kışında gelişiyorsa her sulamada bir, gelişim zayıfsa 2-3 sulamada bir kullanabilirsiniz zaten yarım doz kullandığınız için kış dönemi için de sorun olmayacaktır.
Sitemizden faydalanmanıza memnun olduk, sizlerin katılımıyla ve pek çok yetiştiricinin yıllardır verdiği bilgilerle her yıl daha iyi olmaya çalışıyoruz. Öğrenme döneminde aklınıza takılan her konuda yazabilirsiniz. İyi günler dilerim