İzleyiciler

Orkide Nasil CogaltilirOrkide Nasıl Çoğaltılır

Orkide üretiminin bir kaç değişik yolu var. Laboratuvar ortamına ihtiyaç duyan üretim şekilleri gerçekten çok güç ortamlar. Ev için en uygun üretim yöntemleri vejetatif üretim yolları. Hem daha hızlı çiçekli bitkiler elde edilebiliyor hemde uygulaması kolay yollar.

Tohumla üretim

Dünyanın en küçük tohumlu bitkisi orkideler. Bir aspirin ağırlığına yüz bin orkide tohumu sığdığı düşünülürse boyutları daha net hayal edilebilir. Kendi besinlerini karşılayamadıkları için bazı mantar türleriyle simbiyotik ilişkiye girip çimlenme için gerekli enerjiyi sağlamaları gerekiyor. Laboratuvar şartlarında mantarla aşılanan tohumlar kavanozlara ekilerek çimlenmesi sağlanıyor. Bazı orkide türlerinin çimlenmesi için 10-12 yıl gibi uzun bir süre gerekli, orkidelerin nesillerinin tehlikede olmasının başlıca sebebi çimlenmesindeki güçlüktür.
Doku kültürü ile üretim

Doku kültürüyle üretim

Bitkinin çeşitli yerlerinden kesilen parçalarının steril kavanozlar içerisinde ihtiyacı olan tüm şartların yerine getirildiği özel beslenme solüsyonlarında çoğaltılıp köklendirilmesi işlemidir. Bu yolla elde edilen bitkiler anne bitkinin genetik olarak tıpa tıp aynısı olduğu için üstün melez orkide türlerinin üretilmesinde bu yol tercih edilir.

Ayırma İle Üretim

Sympodial Orkidelerin Çoğaltılması
Bu tür orkideler tek bir gövdeden yan yana simpodial olarak gelişim gösterirler. Ne kadar çok bitki gövdesi olursa olsun hepsi tek kök sistemine bağlı yani aynı bitkidir. Bu yüzden az sayıda gövdeli bitkiler ayrılırsa gelecek yıl kendini tam toparlayamayacağı için çiçeklenme gerçekleşmeyecektir. Büyüme mevsimine doğru ve çiçeksizken yapılan ayırma işlemleri daha başarılı olmaktadır.

Ayırma İşlemi
Saksı değişim zamanın da ayırma işlemi yapmak en iyi yoldur. 8 den fazla gövdesi bulunan orkideler ikiye bölünebilir.
 • Bunun için saksıdan çıkarılan bitki köklerindeki saksı harcından tamamen temizlenir. Bitki temiz ve steril bir bıçak ile eşit şekilde iki bölüme ayrılır.
 • Buruşmuş yapraklar ve ölü kökler temizlendikten sonra yeni harçla saksıya dikilir.
 • Dikim işleminde söküldüğü saksı harcı seviyesi ile aynı seviyeden dikilmelidir.
 • Gölge ve nemli bir yere kaldırılan orkideler bir hafta bekletildikten sonra normal bakım yerine alınır. 4-6 Hafta içinde yeni sürgünler görülecektir.

Keiki ile Üretim

Keiki
Hawai dilinde keiki bebek anlamına gelir. Orkideler bazen kendiliklerinden bazende  yeterli bakım koşulları sağlanmadığında veya bakım periyotları bozulduğunda yavru üreterek çoğalma eğilimine girerler. Çiçek sapında önce yeni yapraklar gelişir daha sonra bu yapraklardan kökler çıkmaya başlar. Anne bitkinin genetik olarak tıpa tıp aynısı olan yavru orkideler yeterli büyüklüğe geldiklerinde başka bir saksıya ayrılarak yeni orkideler üretilebilir. Bu tür gelişim görülen en bilinen türler Dendrobium, Phalaenopsis, Oncidium, ve Epidendrum'dur.

Bebek Orkidelerin Ayrılması

 • Bunun için keikinin bulunduğu çiçek sapı altta ve üstte bulunan gözlere yakın yerlerinden yaklaşık olarak 5-6 cm uzaklıktan kesip çıkarın. Keskin ve steril bir bıçak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kökleri ılık su içinde iyice yıkayın. Su kökleri yumuşatacak, elastikiyet kazandıracak ve köklerin saksı içine zarar görmeden daha rahat oturtulmasını sağlayacaktır.
 • Köklerin rahat sığacağı anne bitkiden biraz daha küçük bir saksıya yerleştirin.
 • Anne bitkinin saksı harcına benzer ancak biraz daha küçük tane boyutlarından oluşan saksı harcına dikin. Dikim esnasında kökler saksı harcından altta, büyüme noktaları ve kesilen çiçek saplarının ise saksı harcından üstte olmasına dikkat edin.
 • Gölge ve sıcak bir yere alın. Bebek orkideler anne orkidelerden biraz daha sıcaktan ve yüksek nemden hoşlanırlar.
 • Çok sayıda orkideniz varsa üzerine bakım kartı yerleştirip, bitkinin adını, saksı değişim tarihi gibi bilgileri not edin.
Keikiler alındığı yerde ilk büyüme belirtilerini gösterdiklerinde anne orkidenin yanına alınarak anneyle aynı bakım uygulamarı yapılarak yetiştirilmeye devam edilir. Yaklaşık olarak keikiler 18 - 24 ay sonra ilk çiçeklerini vereceklerdir.

  87 yorum:

  Adsız dedi ki...

  Merhaba, Cattleya labiata orkidemi kökünden ayırıp çoğaltmak için saksısından ayırdım, yeni saksıya ekecekken gübresinin 1 gün sıcak suda bekletilmesi gerektiğini okudum, orkideyi emaneten geniş saksıya yerleştirdim, kökü olduğu gibi bıraktım, aksilik oldu orkideyi saksiya dikemedim. Dün akşam farkettim tomurcuk vermiş, yeşil yapraklar sararmış ne yapmam gerek panik durumdayım. Acil yardımınızı rica ediyorum..

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. denizdoğan gübreden kastınız nedir? Cattleya enaz 3 adet yalancı soğanlı parçasının bölünmesiyle çoğaltılır. Köklerin büyük kısmını temizleyin ölü kök hiç bırakmayın steril bir bıçakla kesin ve mutlaka köklere tarçın serpin. Sıcak ve nemli yerde bir süre alıştırın. Temizlediğiniz kökler için endişe etmeyin onlar yeniden yerine gelecek. Eğer ölü kökler bırakırsanız çürümeye neden olup bitkinize hastalık yapabilirler.

  Adsız dedi ki...

  Merhaba,
  Iki saksı orkidem yanyana duruyor (beyaz çiçekli) ve ikisinin de üzerinde 6 şar tane kocaman beyaz çiçek var. Bugün orkidelerden bir tanesini tüm çiçeklerini döktü ve dalı tepesinden kahverengileşmeye başladı. Diğerinde bir değişme yok. Dökülen orkidenin kahverengileşen dalını budamam mı gerekir? Budamanın yıl sonuna doğru yapılması gerektiğini okumuştum, o nedenle soruyorum. Eğer budamam gerekiyorsa, sadece kahverengi yeri mi yoksa budama bölümünde yazan şekilde daha aşağılardan mı kesmeliyim? Yardımınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla

  gokay dedi ki...

  Budama bölümünde gösterildiği gibi yapmalısınız. Şuan birçok bölge çiçeklenme sezonu içerisinde. Şartlar uygunsa budamadan sonra uyuyan göz sürgün verip yeniden çiçeklenecektir.

  Adsız dedi ki...

  merhaba benim daha önce 2 tane orkidem oldu onları yeni aldığımda tomurcukları dökülmüştü ve tabi bakamadım ve öldüler şimdi yeniden aldım ve üzerinde çok tomurcuk olmasına rağmen hiç biri dökülmedi ve gayet sağlıklı gözüküyorlar odanın nemini buhar makinesiyle yapıyorum uygun olurmu acaba? orkideleri cok seviyorum

  gokay dedi ki...

  Uzun zamandır yazmak istediğim 3 konudan biri iklimlendirme bir türlü yazamadım. Aslında en iyi bildiğim gübreleme ve iklimlendirme konularını en sona saklamıştım, nasıl olduysa kaldıkça kaldılar. Site içerisindeki bilgileri okursanız kolay kolay orkide öldürmezsiniz. İklimlendirme ile sulama arasındaki yakın ilişkiyi gözönünde bulundurursanız çok iyi olur. Aslında bakım komple bir iş her bölge, her ortam için farklılık gösteriyor. Bunun için çiçeği sürekli takip ederek
  isteklerine doğru cevap vermelisiniz.

  Adsız dedi ki...

  Benim phalaenopsis orkidem var.2ay önce almisdim.önceleri cok iydi ama birden cicekleri dökülmeye basladi sonra saplari kurudu.bir baktim kökleri cürümüs tamamen.bende kökleri kesdim cikardim hepsini.yapdim dogrumu?orkidemin ölmesini istemiyorum.yeni kökler üreticekmi acaba.

  gokay dedi ki...

  Yaptığınız işlem doğru, yeniden çürütmemek için gerekli önlemleri alırsanız, doğru bakım uygulamalarını yaparsanız çiçeğiniz yeniden kök verecektir.

  Adsız dedi ki...

  Merhaba ben de orkide hayranlarındanım. Sitenizde tüm sorulara cevap verdiğinizi gördüm. Umarım bana da yardımcı olursunuz.Ben geçen sene beyaz orkide aldım. Bu sene 7 tomurcuk çıktı.ama sadece 3 tanesi açtı. Nedeni ne olabilir? Bir de yaprağın birinin ortası beyazlaşıp kurudu ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  gokay dedi ki...

  Merhabalar sizin sorunuzun cevabı http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html burada olabilir. Dökülme sebepleri genelde soğuğa maruz klama veya sulama kaynaklıdır. Yaprağın birinin ortasının kuruması da düzensiz sulamaya işaret ediyor sulama ve sıcaklık konusuna dikkat ederseniz sorun çözülecektir.

  Adsız dedi ki...

  merhabalar. benim orkidemdede iki tane keiki var. ama sadece yaprak çıktı. kök oluşmadı. yavrunun olduğu sap kurudu. ödüm kopuyo yavru orkidem ölecek diye. köklenmeden şimdi sapı kesip ayırsam keikim ölürmü :((

  gokay dedi ki...

  Merhaba daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Normalde köklenme olmazsa sizin köklendirmeyi teşvik etmek amacıyla o bölgeye sphagnum yosunu vb. bir uygulama ile yavruyu köklendirmeniz gerekiyordu. Sapın kuruması bir nevi anne orkidenin ondan vazgeçtiğini gösteriyor. Zaten sap kuruduğu için bundan sonra beslenemeyecek fazla sürmeden kuruyacaktır. Diğer yavrunuz yeşil kısımdaysa onu köklendirmek için çaba sarfetmeniz daha uygun olacaktır. Bence sap kuruduysa ve köklenme yoksa boş yere ödünüzü koparmayın onu hemen kesin sıcak nemli gölge bir alana taşıyın. Sonucu bizimle paylaşın başkalarının başına gelirse yardım edelim.

  Adsız dedi ki...

  22 mayıs 2012 8 çeşit orkidem var ,çoğaltmak istiyorum nasıl yapmalıyım

  nigar dedi ki...

  orkideleri çok seviyorum.bakımı konusunda zorluk çekmiyorum,senede iki kere açıyorlar.hele bir çeşit var ki 30 tane çiçek açtı.her gün mutlaka gelişmelerini izliyorum.onlarla konuşup,sevgimle yetiştiriyorum.fakat onları çoğaltma konusundaki açıklamalar yetersiz geldi.keiki ile çoğaltma olması için sapta oluşum olması lazım.onca orkidem var keiki vermiyo.illede saptan mı keiki verir?

  gokay dedi ki...

  Sn Nigar ve sn adsız ne tür orkideleri çoğaltmaya çalışıyorsunuz. Sn. Nigar hangi konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsunuz yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

  Sn. Nigar bir konuda haklısınız orkide çoğaltma konusunda eksik bilgi vermişim şimdi farkettim. Orkide çoğaltmanın en kolay yolu ebay,dan doku kültürüyle üretilmiş orkide kavanozlarından birini edinmek. Ebayden nasıl orkide alırım diyorsanız http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-siparisi.html adresini inceleyebilir

  aldıktan sonra ne yapmalıyım sorusunu merak ederseniz
  http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-yetistirme.html adresini inceleyebilirsiniz.

  Adsız dedi ki...

  keikiyi keserken alttaki ve üstteki ğözler keikili kısımdamı yoksa dıştamı kalacak? teşekkürler...

  gokay dedi ki...

  Gözler hariç kesit almalısınız.

  Aslı dedi ki...

  merhabalar, 4 yaşında ki ilk göz ağrım orkidem saptan keiki verdi (keiki olduğunu burdan öğrendim :) keikiden 3 kök çıkarmaya başladı. alt gövde de keiki ile aynı zamanda yaprak çıkartmaya başladı. Ancak alt gövde de çıkan yaprak ve keikinin kökleri büyümeden alt gövde tüm yapraklarını sırası ile dökerek öldü. keiki nin olduğu dalda kurumaya başladı. bizde keikinin olduğu dalı kestik, 3 minik kök ile saksıya yerleştirdik. kökte çıkan minik yaprağın da minik bir kökü var, onu da saksıya yerleştirdim. kökleri toprakla pek fazla örtmedim. ne yazıkki bunları bu yazıyı okumadan el yordamı ile yaptım. başka ne yapabilirim, acaba o minik kökler gelişir mi? orkide besini almıştım, ondan versem işe yarar mı acaba? teşekkürler

  Adsız dedi ki...

  merhaba
  bugün indirim olan bir alışveriş merkezinden 2 saksı ve 2 şer dallı orkide aldım. dallardan 2 tanesinde gözlerinden yeniden dallanma meydana gelmiş. ben onları kekiki sanıp almıştım. ama burada okuduğum kadarıyla keikiler önce yaprak , sonra kök olarak hayat buluyormuş. benim orkidelerimin dallarından çıkan dallarda tomurcuklar bile var. ama ne yaprak ne de kök var. bu sıradan bir dallanma mıdır?

  Adsız dedi ki...

  merhabalar, dün bana 3 dal Orkide hediye geldi ancak orkideler ayrı ayrı köklere sahip degil, hepsi bir kökten çıkıyor..daha once de 3 dal orkide gelmişti ancak farklı kokleri vardı ayrı saksılara dikmiştim..bu normal bir durum mu?ciceklerden birinde mantar, küf vb hastalık olsa, digerleri de kurtulmaz bu durumda..ayrıca kökleri dışarı tasmis ve bir kısmı kurumuş, ne yapmalıyım???

  Adsız dedi ki...

  merhaba cambaria orkidem var 8ay önce köklerini kaybetti 8 aydır köksüzler ne öldüler ne dirildiler halen kök çıkarmadılar artık çok sıkıldım beklemekten köklenmeleri için hormon kullanabilirmiyim kullanabilirsem nasıl kullanıcam ve hörmon adı verebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

  Adsız dedi ki...

  merhaba,yaklaşık 2 sene önce eşim bir orkide aldı bana, ilk başta sürekli çiçek açtı yaprak çıkardı ama daha sonra ev değiştirdim ve malesef bu dönemde bakamadım, yaprakları çatladı, kökleri kurudu... tam öldüğünü düşünürken son bir umut toprağını değiştirdim güpre verdim, şimdi hem eski çiçek dalından burdan okuduğum keikiden verdi hemde alttan incecik bir filiz çıkartıp minik 2 yaprakçık verdi ama kökten değil sanki tohum çimleniyormuş gibi. keikiyi biraz daha büyüyünce tarif ettiğiniz gibi ayıracağım ama alttan gelen o küçük yeni orkideyi nasıl ayırmam lazım?? çatlayıp ortadan yarılan yaprağı kesmem mi lazım? yardımcı olursanız çok sevinirim

  Unknown dedi ki...

  ben yeni orkide aldım fakat bakımı konusunda hiç bilgim yok bu konularda yeni biri olan bana ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz orkide bakımı ile ilgili tüm konularda olabilir. Şimdiden teşekkür ediyorum

  Adsız dedi ki...

  MERABA, 7 AYDIR EVİMDE BULUNAN ORKİDEM YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE KEİKİ VERD. DÖRT TANE KÜÇÜK YAPRAĞI VAR VE HİÇ KÖK VERMEDİ. AYRICA İKİ UZUN SAPI DİYİM ONLARDA ÇIKTI ŞİMDİ TOMURCUKLANMAYA BAŞLADI SANIRIM ÇİÇEK VERİYOR. HİÇ KÖKÜ YOK BEN ONU ANNEDEN NASIL AYIRICAM NE YAPMALIYIM ACABA? BİRİ BENİ AYDINLATIRSA SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Nana dedi ki...

  Merhaba
  Phalaenopsis cinsi 2 orkidemde toplam 4 tane yavru oluştu bu keikilerden biri köklendi yaklaşık 6,7 cm uzunlukta kökleri var diğerleri henüz küçük kök vereni ayırmak istiyorum ama çok tecrübesizim bir yandanda her iki orkidende 6/7 aydan sonra ilk defa çiçeklenecek tomurcuklandılar ayırmak için doğru zaman mıdır? ��������

  gokay dedi ki...

  Şuanda ayırmak için çok uygun bir dönem çünkü orkideler için aktif gelişim dönemi yavrunuz bu dönemde kendi başına yaşayabilmek için kök ve yaprak gelişimini sağlamaya yönelecek sıcaklık ve ışığın etkisiyle geçiş dönemini çabuk atlatabilecek. Çiçekler keiki ile yanı dalda ise karar sizin yaz döneminde zaten çok fazla göremeyeceğiniz çiçekler olacak çiçeklenme ile keiki gelişimi ve anne olumsuz etkilenecektir. Hem çiçeğe bakacak hem yavruya bakacak hemde kendini geliştirecek bu zor bir görev.

  Acemi olmanız hiç önemli değil profesyonelde olsanız işlem basamakları aynı izleyeceğiniz tam prosedür yukarda yazılı.

  Nana dedi ki...

  Teşekkürler ayıracağım
  Bugün toprak ve saksı almaya gidiyorum ;)))

  Unknown dedi ki...

  Merhaba, benim orkidemin iki cicek dali (cicekleri dokdu, kesdim, tomurcuklar var), bir kucuk yavrusu var, yavrunun iki yapragi var ama kokleri gozukmuyor. Orkidin zemini kuflu, ve ana orkidin yapraklarinda saralmalar var, ama kokler canli gibi, ne yapmaliyim, yavruyu ayirmaq istiyorum, kokler olmadan yasaya bilirmi? Bir de orkidin zeminini de degismek istiyorum, kuf boyle temizlenecekmi? Lutfen yardim edin.

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Baghirova fotoğraf yollama imkanınız varsa facebook sayfamıza veya sumru19@gmail.com adresine mesaj atın fotoğraf yollama imkanı yoksa lütfen belirtin tahminde bulunmaya çalışalım.

  Unknown dedi ki...

  merhaba,
  2 senedir orkide bakıyorum şimdiye kadar her şey yolundaydı orkidem tomurcuklandı ayrı bir sap verdi ve her iki sap da toplamda 20 ye yakın çiçek vardı. uzun süre çiçekli kaldıktan sonra (yaklaşık 6 ay) çiçekleri döküldü ve her iki sap da kurumaya başladı bir sapı tamamen kurudu. diğer sap ise yarıya kadar kurudu. kurumaya devam ederken sapı orta yerınden budadım. suanda kalan sapın üzerinde minik yapraklar olusmaya başladı. orkideme iyi koşul sağlayamadığım için mi yavru verdi? bir de bu aşamada ona nasıl bir ortam sağlamam gerekir? orkide besini vermeli miyim? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn Güçer her kötü koşulda orkide keiki verir diye kesin bir kural yok. Genelde olumsuzluklar yavru vermeyi teşvik ediyor. Eğer bakımında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız sizden başkası sorunu bulamaz. Bakım koşullarını ve orkidenin isteklerini düşünerek bunu bulabilirsiniz. Yavru aldığınıza göre artık 2 yol var ya keikiyi kesip atacaksınız çünkü anne orkidenin gücünü alacak veya ben bakarım diyorsanız yavru köklenene kadar bakmanız gerekecek. Buda 8-9 ay gibi uzun bir süre olabilir. Gübreleme orkidenin olmazsa olmazı mutlaka beslemelisiniz çünkü orkide besinini doğada yağmurlardan ediniyor. Her sulama bir yağmur. Yağmur suyunda bitki beslemede önemli bir bileşik olan nitrat iyonu içme sularında bulunmuyor o nedenle sadece su vermek yetmiyor.
  Normal bakım koşullarını uygulamanız orkide için konforlu bir ortam sayılır.

  Not: 6 ay çiçekli kalması koşullarının çokta kötü olmadığına işaret ediyor.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba.benimde yaklaşık bir yıl önce hediye gelen beyaz açan bir orkidem var.geldiğinde çiçekleri vardı .çiçekler yaklaşık bir ay durdu ve döküldü .sonra site yazılan şekilde budadım.(steril neşter-tarçın kullanıldı)budadığm sap da kurudu.yaklaşık bir yıl hep uyku modunda kaldı besin alıp besin verdim.yapraklar gayet sağlıklı.ama son zamanlarda sıkılıp kızmaya başladımm.neden kıpırdanma yok sende seni atacam diye her yanına gidişinde kızdım:)).ama yaklaşık bir ay önce :önce bir kök ki kökü çiçek veren sap sandım dünyalar benim oldu.daha sonra baktım ki kök neyse dedim iyi bişi sonra iki yaprak açtı.belliki keiki verdi.şimdi ne yapcam keiki ana orkidenin gövdesinden çıktı kök biraz daha üzerinden çaresiz kaldım .keikiyi mi bekleyeyim yoksa onu kesiyim mi.keiki ana orkidenin en alt yaprtağından çıktı kökde onun daha üzerinden gövdeden.ben orkidemin çıçek açmasını daha çok istiyorum .yavruyuda istiyorum ama hiç kök vercekmiş gibi durmuyo.acil yardım istiyorum teşekkür ederim.

  Unknown dedi ki...

  merhaba hediye gelen orkidemize bakmakta acemiyiz. çiçekleri döküldü ve bir dalı kurudu şu ana kadar sürekli kökleri suyun içerisindeydi. diğer dalda sararmaya başladı. saksı içinde ağaç kabukları var. bundan sonra ne yapmamız lazım?

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Erkam İşler ilk işiniz suyun içinden çıkarmak olmalı. Uzun süre suda kaldıysa kökler çürümüş, hastalık başlamış olabilir. Orkidenizin ne durumda olduğunu anlamamız için kökleri ve genel durumu gösterir bir kaç fotoğraf yollamanızı rica ediyorum. Bundan sonrası için orkidenizin son durumu çok önemli.

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Sinem Terim aynı durumu bu yıl ben yaşadım kökten yavrulama nadir görülen bir durum ancak bu yıl nadirden fazla bu durumla karşılaştık. Genel olarak duygularınızı anlıyorum yavru orkide deyince kesmeye kıyamıyorsunuz ancak keiki denilince kesip almak daha kolay oluyor. Bence keikiyi kesip alın çünkü bu kadar uzun zaman da sizin en az 1 yaprak almanız gerekiyordu bu olmadığına göre bakım da bir sorun var gibi duruyor. Sorunun ne olduğunu anlayabilmemiz için nasıl bakım yaptığınızı kısaca açıklamanızı rica ediyorum. Su kaynağı, saksı, ortam nem ve ışık alma durumu, sulama sıklığı, gübreleme konularına mutlaka değinin.

  yorgunlukahvesi dedi ki...

  Merhaba benim orkidemde böyle bir oluşum var sizce artık ayırmalı mıyım?

  Bir de şimdilik plastik bardağa eksem sorun olur mu, yoksa yine büyük saksı mı almalıyım. Büyük saksıda kökleri ışık almayabilir diye korkuyorum.

  Ve bir de genel bir yorum yapabilir misiniz ?

  Fotoğraflar aşağıdaki linklerde..

  [IMG]http://o1309.hizliresim.com/1f/7/sdmlk.jpg[/IMG]

  [IMG]http://s1309.hizliresim.com/1f/7/sdmmp.jpg[/IMG]

  [IMG]http://p1309.hizliresim.com/1f/7/sdmnb.jpg[/IMG]

  [IMG]http://o1309.hizliresim.com/1f/7/sdmnu.jpg[/IMG]

  [IMG]http://s1309.hizliresim.com/1f/7/sdmps.jpg[/IMG]

  gokay dedi ki...

  Bebeğiniz çok sağlıklı kök gelişimini yapmış artık taşıyabilirsiniz hem anneden yük kalksın hem de kendini toprakta yaşamaya adapte etsin Yavruyu annenize verebilirsiniz emanetçinin hakkı hem orkide bakımını öğrenir hemde gelecek yıla orkidenizi garantiye almış olursunuz. Plastik bardak çok uygun minik saklama kapları, bal reçel kovaları vb. ürünleri tabanda en az 4-5 farklı yerinden delerek kullanabilirsiniz. Delme işlemini suyun tamamen tahliye olacağı şekilde yapın. Hoşçakalın.

  Unknown dedi ki...

  iyi günler. Orkidemi aldığımda çiçekleri vardı, bir süre sonra döküldüler. Tam 1 yıldır acmıyorlar artık. 1-2 ay önce bir çiçek dalı çıktı başladı uzamaya ama fazla uzamadan durdu. 2 aydır aynı uzunlukta da duruyo, ne kurumuyo ne de çiçek açmıyor. bir kaç gündür çiçek dalından yeni orkide yaprağı çıkmaya başladı ama daha kökleri falan yok. Ben neapim? Ne zaman ayırmam lazım onu dalından bilmiyorum. Çok tşk ederim

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Cihan Gergin 1 yıl atlama olabilir mevsimsiz orkide alımlarında bu durum yaşanabilir, mevsiminde yani bahar kış döneminde aldıysanız ve çiçeklenmiyorsa çok sayıda nedeni olabilir yeniden çiçek açtırma sayfasında detayları okuyabilirsiniz. Yavru almış olmanız zamansız çiçek dalı çıkması bakımında sorun olabileceğine işaret ediyor. Sıcaklık, ışıklanma, düzensiz sulama bu süreçte etkin olabilir. Normal bakım koşullarını okuyup ne konuda eksiklik olduğunu bulabilirsiniz.

  Yavrunuz yaklaşık 7-9 ay sonunda köklenecek köklenene kadar bakmalısınız köklenmeden yerinden alırsanız şansı olmaz, eğer yavru almayım ben daha çok çiçek ve kendi orkidemi güçlendiriyim diyorsanız budama yapabilirsiniz.

  Unknown dedi ki...

  selam orkidemin yeni çıkmakta olan sapı ucundan kırıldı çok üzüldüm sap uzar mı ve çiçek açarmı???

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Hamsi Tava üzülmeyin sap büyümeye devam edecek ve muhtemel gözlerden birini canlandırarak çiçek üretecek. Sadece süreç uzayacak.

  Fotoğraf yollarsanız kırılma da düzeltme yapıp yapmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Normalde eğer kırık, yarılma vb şekilde düzgün değilse keskin bir aletle düzeltme yapmanız gerekiyor. Bu arada gözlerin durumu önemli olduğu için keseceğiniz nokta önem kazanıyor.

  Unknown dedi ki...

  merhaba arkadaşımın orkidesine bakıyorum. yurtdışından getirmiş fidanlarını. ancak sanırım fazla sulamadan kaynakları 2-3 cm lik yaprakları olan yavru orkidelerin 2-3 tane kökü tamamen kurudu diğerleri de altlardan kahverengileşmeye başladı :( ne yapmam gerekiyor. ne kadar su vermem lazım ? geri kalanları yeşil yapraklı olanları kurtarabilir miyim sizce ?

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Asil Peynirci kökleri ve genel durumu gösterir bir iki fotoğraf yollayabilirseniz daha kesin yanıt verebilirim. Fideler ne kadar süredir dış ortamda, eski sulama düzeni ve toprağı nasıldı. Fidelerin dış ortama alıştırılması biraz karmaşık bir proses titiz olmanız gerekiyor. İlgili linki ek bilgi olarak okuyabilirsiniz.

  http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-yetistirme.html

  mbdreamsworld dedi ki...

  merhaba benimde orkidem iki yerinden keiki verdi. şimdi ayırsam olur mu?

  Unknown dedi ki...

  gecen yıl aldıgım orkıde sapından yenı fılız verdı fakat cok hassas olduklarından kırıldı kırılan yavru fılızle yenı orkıde uretılebılırmı

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Mahiye Bakırcı ayırma için başlangıç şartı keikilerin köklenmiş olması gerekiyor. Köklenme gerçekleştiyse ve yeterli büyüklükteyse ayırma işlemi yapabilirsiniz.

  gokay dedi ki...

  Merhaba Nurdan tarlacı kırılan daldan yeni orkide üretemezsiniz orkide üretimi çok zor ve uzun bir süreç. Türe göre ayırma veya kendisi yavru verdiğinde nispeten daha kolay üretilebilir.

  mbdreamsworld dedi ki...

  BEN BİRAZ GEÇ KALDIM GALİBA KEİKİLER TOMURCUK VERDİLER. ŞİMDİ DEĞİŞTİRMEK OLURMU Kİ? YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba ben orkide üretimi yapmak istiyorum fakat tam anlamıyla bir bilgiye sahip değilim doku kültürü ile üretim yapmak tohuma göre daha kolay görünüyor bunu ne şekilde yapabilirim??? şimdiden teşekkürler

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Ayşe Çevik doku kültürü ile üretim bilimsel bir süreçtir eğer ticari olarak orkide üretimi yapmak istiyorsanız doku kültürü ile üretimi değil ,doku kültürü ile üretilmiş fideleri alarak yapabilirsiniz. Genelde havalar ısındığında ebayden orkide fidesi satışı yapılıyor belki ilk olarak oradan fideleri alıp yetiştirme yöntemini öğrenmeniz süreç için daha uygun olabilir. Doku kültüründen dış ortama alıştırmakta ayrı bir önemli prosestir.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba benim birkaç saksı orkidem var. Orkide nasıl yetiştiriliri izlerken orkide çiçek saplarındaki gözleri açıp o gözlerin üzerine yeşil kremsi bir ilaç sürdüler. Bu ilacı ismini öğrenebilir miyim? Nerde ve nasıl elde edebilirim.( Öyle zannediyorum ki köklendiriciydi.) En kısa zamanda yanıt verirseniz çok memnun olurum. Yayınınızda başarılar dilerim. Selamlar.

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Mustafa Arar daha önceki mesajınızı yanıtlamıştım
  ilgili başlık http://www.orkidebakimi.com/2011/09/orkide-nasil-bakilir.html

  Unknown dedi ki...

  Arzu KESKİN MISIR
  Merhaba Benim 2 yıldır bir orkidem var ilk aldığımda tek sap çiçeği vardı fakat kısa bir zaman sonra döküldüler, 2 yıldır yaprakları büyüyor ama dal verip çiçek açmıyor tam olarak ne yapmam lağzım teşekkürler.

  gokay dedi ki...

  Sn. Arzu Keskin Mısır http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html şu sayfayı okuyabilirsiniz. Çiçeklenmede sıcaklığın etkisi önemli eviniz gece-gündüz yıl boyu sabit sıcaklıkta kalıyorsa bu sorun yaşanıyor. Bakım koşullarınızı aktarırsanız neden çiçek dalı üretmediğini anlayabiliriz. Hoşçakalın.

  Unknown dedi ki...

  Teşekkür ederim yorumunuzu biraz geç okudum...
  ve diğer bir sorunun 2. bir orkide 3 dal orkide hediye geldi fakat hafta sonu işyerinde unuttum üzerinde 10 taneden fazla tomurcuğu vardı ve açmadan sarardı kurudu ve dökülde açmış olanlara birşey olmadı daha duruyor bu durumda çiçeklenme bittikten sonra ne yapmam gerekiyor

  gokay dedi ki...

  Çiçekler solduktan sonra budama sayfamızda gösterildiği gibi budayacaksınız. Tomurcukların dökülme sebebi soğuk-sıcak-rüzgar gibi iklimsel etkilerdeki ani ve olumsuz değişiklikler strese girmiş normal bakıma geçerseniz büyük ihtimal ile budamadan sonra yeniden çiçek dalı üretecektir.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba. İki dallı bir olan orkidem var. Çiçekleri döküldükten sonra tepeden itibaren kurumaya başladılar. Dalın birini üçüncü boğumun biraz üstünden budadım fakat aşağıya doğru kurumaya devam edince dalı en altından kestim bu kez. Dider dal ise üst kısmından yeni bir tomurcuk verip yana doğru büyümeye başladığı için onu budamamıştım. fakat bir süre sonra ucundan itibaren siyahlaşıp dalın gövdesi buruşur gibi oldu. bu durumun en fazla yana doğru uzamaya başlayan yeni tomurcuğa kadar gelip orada kalacağını düşünüyordum. Fakat bu siyahlaşma ve buruşma yeni oluşan o dal kısmını da geçip dalın altına doğru ilerlemeye başladı. O dalı da kesip atmak istemiyorum, uygun bir yerinden budasam faydası olur mu, durur mu bu kuruma? Yardımınız için teşekkür ederim...

  gokay dedi ki...

  Merahab sn. Ali Al orkideniz mantar hastalığına yakalanmış olabilir bulaşıcı olduğu için diğer orkidenizle aynı yere koymayın elinizi sürdükten sonra mutlaka dezenfekte edip diğerine öyle dokunun. Sizden ricam fotoğraf yollamanız yalnız fotoğrafa kökleri ve yaprakları gösterecek şekilde ayrı ayrı eklemeniz. Durumu netleştirelim tedavi ve olası önlemleri daha sonra anlatmaya çalışıyım.

  Unknown dedi ki...

  Çok teşekkür ederim sumru hanım. 0 ikinci dalı da üçüncü boğumun biraz yukarısından budadım bugün, inşallah kuruma aşağıya doğru devam etmez diye temenni ediyorum. Önceki mesajda söylemeyi unuttum, saksı içindeki malzemelerde de bir yükselme var, malzemeler saksıdan taşma noktasına geldi, köklerle ilgili bir durum var sanırım, saksıdan kökleri gözlemleyemiyorum, çiçeği saksıdan çıkarıp kökleri bir kontrol etsem mi diye düşünüyorum, fakat pek tecrübeli olmadığım için çiçeğe iyice zarar vermekten de korkuyorum, köklerde çürüme var olabilir mi, ne düşünür, ne tavsiye edersiniz? Tekrardan teşekkür ediyorum.

  gokay dedi ki...

  Orkideniz şeffaf bir saksıda olması gerekiyordu. Eğer 2. bir saksı içindeyse bazen çiçekçiler şeffaf saksı ile saksı içine oturtup üzerini süs veya ağaç kabukları ile kapatıyorlar bu şekilde dizayn edilmiş olabilir. Kökleri görmeden bakım yapmanız zor olur. Tekrar kontrol edin eğer şeffaf saksı yoksa o zaman fotoğrafı kesinlikle göndermeniz gerekecek saksı orkide bakımına uygun olmayabilir köklerde sorun olabilir olasılıklar çoğalıp gidiyor.

  Unknown dedi ki...

  sumru hanım gmail adresinize fotoğraf gönderdim, fakat çiçekten de ümidimi kesmek üzereyim. o budadığım ikinci dalda da hastalık durmadı, aşağıya doğru siyahlanmaya devam ediyor.

  gokay dedi ki...

  Sn. Ali Al orkidenizde fotoğraflar net olmadığı için bende %100 lük bir yanıt veremiyorum ancak parçaları birleştirdiğimde orkidenizde sorun görünmüyor. Çiçek dalının ortam sıcaklığı veya iklimsel değişiklikler nedeni ile, bir ihtimal çarpma sonucu hasarlanmaya bağlı kuruduğunu tahmin ediyorum. Yeni gelen yaprağın altındaki kahverengilik (Doğrusu morluk) orkidenin doğası gereği veya vitamin noksanlığında görülen bir durum. Siz ümidinizi kesmişsiniz ama onun daha çok yolu var gibi görünüyor. Kuruma alttan yukarı giderse tehlike işareti ancak illede tehlike demekte doğru olmaz. Şimdilik teşhisim sorun olmadığı yönde yaprak büyümesi, köklerin sağlıklı olması yaprakların sağlıklı olması bana bu sonucu çıkarttı siz yinede gözlemlemeye devam edin değişim olursa haberdar edersiniz hoşçakalın.

  Unknown dedi ki...

  sorun olmadığı yönündeki düşünceniz bir nebze olsun ümitlendirdi beni teşekkür ederim. çiçek dallarındaki(yapraklarda değil) bu siyahlanma ve buruşma başlamadan önce dalın üzerinde bir iki noktadan mor renkte su gibi bir sıvı çıkmıştı ve destek çubuğuna bağlamaya çalışırken dokunduğum yerlerde de ıslanmalar olduğunu görmüştüm. bondan yaklaşık bir hafta falan sonra dalın üstünden başlayıp aşağıya doğru ilerleyen bir siyahlık ve buruşma başladı ve dediğim gibi, dalı ortalardan bir yerden budamama rağmen siyahlanma ve buruşma durmayıp aşağıya doğru devam etti. şu anda da daldaki siyahlanma ve buruşma dalın dibine ulaşmak üzere. umarım gerçekten bir sorun yoktur. çok teşekkür ederim.

  gokay dedi ki...

  Şu hikayeyi başta anlatsanız daha iyi olurdu. Dalı tamamen dipten budayın. Enfeksiyon belirtisi ancak hangi sınırlarda kalacağı önemli bitkinizin genel durumu sağlık ancak mantar enfeksiyonu ise diğer bölgelere yayılabilir. Kesme işleminden sonra diğer parçalara dokunmayın, her kesimden sonra bıçağı sterilize edin bu çok önemli çünkü sağlam bölgeye hastalığı bıçağınızla taşıyabilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyon olsa şimdiye kadar bitkiyi öldürürdü büyük ihtimalle mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon durmuş ancak kuruma devam ediyor olabilir kestiğiniz yerde aynı sıvıları siyahlık vb. bir terslik görürseniz sistemik mantar ilaçlarından kullanmanız gerekebilir.

  Unknown dedi ki...

  sumru hanım geçen gün siz dalı dipten kesmemi söyledikten sonra dalı kestim. diğer dalı da daha önce kesmiştim zaten. yani şu anda çiçekte hiç dal yok, sadece yaprakları kaldı. peki şimdi tekrar dal verecek mi? verecekse nekadar bir zaman içinde verir ve bunu hızlandırmak için yapmam gereken bişeyler var mı?

  gokay dedi ki...

  Sn. Ali Al orkide genelde yılda 1 kez bazen 2 kez çiçeklenir. Bu durumda gelecek sonbaharı beklemeniz gerekecek yaz dönemi aktif büyüme dönemidir bu dönemdeki bakım koşulları çiçek sayısını, iriliğini ve dalında kalma süresini etkileyecek. Aktif büyümeye geçen orkidelerin beslenmesi gerekir orkide besini kullanabilirsiniz.

  bahar dedi ki...

  Merhaba, Orkidemin yan dali uzerinde 6 cicek varken dipten kirildi. Su an suda bekliyor. Kurtulma sansi olabilir mi? Ne yapabilirim? Tesekurler

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Bahar o dal için yapılabilecek bir müdahale yok orkide için bazen böyle bir durum yaşanıyor ve anlık şoka sokabiliyor hele 1 yıl açmasını bekleyip misafirlerden biri geçerken sapına kolunu takıp kırarsa buz kesebiliyorsunuz sonra olsun canım önemli değil yine açar diyorsunuz da içiniz kan ağlıyor. Bu tip durumlar yaşamamak için özellikle çiçeklenme döneminde kazalara maruz kalmayacak şekilde konumlandırmak gerekiyor. Kırılan dalı vazoda bekletip çiçekleri bir süre daha izleyebilirsiniz ancak saksının içine batırmayın çürümeye neden olabilir. Kırılan yere de tarçın serpebilirsiniz. Hoşçakalın.

  Unknown dedi ki...

  Orkidem çicek açmak için tomurcuk cıkartıyo du tomurcukların yanında ikitane beyez küçük böcek gördüm bunlar hasalıkmı hastalıksa nasıl mücadele edecem cevap

  gokay dedi ki...

  sn. Şeref aman tomurcuklarda sararma, buruşma, delik, dökülen var mı? Fotoğraflama şansınız varsa teşhiste çok yardımcı olur.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba benim 2 saksı orkide var 2 side bebek yaprak verdi 3 tane kök sürgün verdi sürgün boylar 5 cm kadar artık saksı ya alabilirmiyim

  Unknown dedi ki...

  Yaprakların üzerine şire dokulmus gibi oluyor.
  Suyun altında yikiyorum. Fakat 15 gün sonra yeniden yaparak lar siteden parlamaya başlıyor.
  Genel görünümleri sağlıklı
  Teşekkürler
  Ramazan MERCAN

  gokay dedi ki...

  sn. Ramazan Mercan yaprak biti olabilir yapraklarda sarı-kahve lekeler, delinme gibi deformasyon var mı? Böcekler için yaprak altlarını kontrol edebilirsiniz yeşil-sarı vb. renkli armut tipli biraz minik şeffaf çekirge tipli böcekler. Böcek varsa yine yıkamaya devam arap sabunlu su daha iyi netice verir. 1 litre suya 1 yemek kaşığı civarı koyarak yıkama ve silme yapabilirsiniz. İşlem aralığını uzatmadan 5 gün arayla 3-4 defa tekrarlayarak kurtulabilirsiniz.

  İsimsiz dedi ki...

  Merhaba bir sorum olacaktı orkidem yaprağında yeni yapraklar açtı ayırmak gerekiyor mu

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. isimsiz sanıyorum çiçek dalındaki yapraklardan bahsediyorsunuz. O yeni yapraklar orkidenin yavrusu oluyor, yavrunun kendine ait kökleri gelişince ayırma işlemini yapıyoruz bu süre 6-9 ay kadar sürebilir anneye ne kadar iyi bakarsanız yavruyu ayırma süreniz o kadar kısalır. İyi günler dilerim.

  Unknown dedi ki...

  benimde orkudemde iki cubuk vardi cicekleri dokuldu ce simdi yaprak cikarmaya basladilar.bu mevsimde cikarmalari dogrumu sagliklimi orkidem

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Osman tokat aslında yaprak çıkarmak için her mevsim uygun. Orkideler tropik iklim bitkileri ancak ülkemizde genelde ortam sıcaklığı 22C üstü olduğunda özellikle 24-25C den sonra çiçeklenmek yerine yaprak çıkartmaya yönelebiliyorlar. Sağlık konusunda sorun olduğunu zannetmiyorum ancak çiçeklenmede sorun çıkması çok muhtemel. Yapmanız gereken bu yaprağı sağlıklı büyütmek üzereyken serin bir alana alıp 16-18C arası sıcaklıkta çiçek dallarını görene kadar bekletmek. Daha sonra normal bakım yerine alabilirsiniz çiçek dalı gelişmeye devam edecektir.

  Unknown dedi ki...

  Keiki yöntemi olmuş meğer orkidem çok şanslıyım. Çiçekçim dediki tokiden 3 ev çıkmış gibi birşey olmuş dedi����

  olcay zili dedi ki...

  selam ben tohumdan orkide yetiştirmek istiyorum ((fungisit içerikli ilaç ve knudson,solüsyon ile ilgili bilgisi olan varmı tohumları ekeceğimiz kavanoz icerisindeki krema ya benzeyen malzeme nedir

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Olcay Zili tohumdan orkide yetiştirme konusunda benim tecrübem yok, ancak işinize yarayacak bir kaç bilgi verebilirim. Tohumdan orkide yetiştirmek zorlu bir iş ancak yetiştirilemez mi tabiiki yetiştirilebilir önemli olan istemektir. Tohumdan orkide yetiştirmek için hangi türü yetiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin Maraş dondurması üretiminde kullanılan sahlep orkidesinin protokolü farklıdır ve bu yıl yeni bir protokol patentlenmiştir. İlgili içeriğe Türk Patent Esntitüsü (TPE)sitesi arama sayfasından ulaşabilirsiniz. Phalaenopsis türü bir orkide için bu düşünceniz varsa ingilizce kaynakları araştırabilirsiniz. Tohumdan üretim için kullanılan jelden kastınız sanıyorum besi yeri. Üretim protokolünü elde ederseniz nasıl dezenfekte etmeniz gerektiği, hangi ilaçları kullanmalısınız bunları oradan öğrenebilirsiniz. Besi yerinde en çok kullanılan ürünler Sigma marka ürünlerdir. Örnek olması için bir tane link vereceğim evsel bir protokol izliyor denemeler için kullanabilirsiniz.

  https://dokmaidogma.wordpress.com/2011/09/10/how-to-grow-orchids-from-seeds-kitchen-style

  Gelişmelerden bizleri de haberdar ederseniz memnun oluruz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  safak dedi ki...

  Merhaba,

  Benim phaleopsis türü orkidem eski yaptaklarını döktü ve yeni yaprak verdi yapraklar biraz büyüdükten sonra şimdi de saksının içinde köklerin üzerinde zar zor çıkmaya çalışan iki yaprak gördüm. Acaba onları ayırmam mı gerekir, ayıracaksam bunu nasıl yapacagım? Bilgilerinizi paylaşabilirsenix çok memnun olurum. ( bu arada akdeniz bölgesinde yaşıyorum, orkidem bol güneş alan bir odada aydınlık bir yerde duruyor. Sulamasını hafta da bir kez derin yarıya kadar su dolu bir kaba oturtup 5 dakika bu kapta bekleterek yapıyorum. Haftada bir kaç kez de köklerine ve yapraklarına su püskürtüyorum.Saksısı artık küçük gelmeye başladı onu da değiştirmem gerek. Ama değiştirmeden önce bu kökten çıkan yapraklara ne yapmam gerekiyor onu öğrenmek istiyorum.)
  Teşekkürler.

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Şafak verdiğiniz bilgiler değerlendirme için çok iyi oldu sulama yönteminiz doğru, su püskürtmenize gerek yok fazla nem o bölgede sorun çıkarabilir ve saksı üstünden köklenmeyi teşvik eder bu nedenle orkideniz saksısından taşma yapıyor olabilir. Bir de teyit için öğrenmem gerekiyor orkidenizin türü phalaeonopsis türü müdür? Çünkü bu tür kolay kolay saksı içinden yavru vermez. Phal türü bir orkide ise yavruların kendi kök sistemine sahip olması gerekiyor başka türlü yaşaması güç bu nedenle köklenene kadar beklemeniz gerekecek. Farklı türse lütfen türünü belirtiniz iyi günler dilerim.

  safak dedi ki...

  Cevabiniz icin tesekkurler. Evet orkidemin turu Phalaenopsis.

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Şafak yavru kendi gövdesinden kök sistemini geliştirene kadar bekleyin, 3-4 tane canlı yeşil renkte kök olduğunda anne orkideden ayırabilirsiniz. Aşağıdaki linkte yavru orkidelerin ayrılması kısmını okuyabilirsiniz. İyi günler dilerim.

  http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-nasil-cogaltilir.html

  safak dedi ki...

  Çok teşekkürler paylaştığınız bilgiler için. HEnüz yeni kökler yeterli sayıda değil ama gözlemleyip 3-4 tane olduğunda bahsettiğiniz yöntemle ayıracağım. İyi günler dilerim.

  Unknown dedi ki...

  Merhaba ben orkide hiç bakamıyorum kaç tane geldiyse hepsi öldü :( en sonuncusu geçen yıldan beri tepesinde iki ayrı dalda da yapraklı ayırmammı gerekiyor. Resim gönderme şansım var muçı? Bu da ölsün istemiyorum:(

  gokay dedi ki...

  Merhaba sn. Vildan Uzel sumru19@gmail.com adresine fotoğraf gönderebilirsiniz.