İzleyiciler

Orkide Kaynakları

Orkide Kaynakları

Orkideler hakkın da yararlanabileceğiniz önemli kaynakları bu bölüm de bulabilirsiniz.Ulusal tez bankası içerisin de çok sayı da orkidelerle ilgili araştırma bulabilirsiniz. Yurdumuz da bulunan orkideler, orkidelerin çoğaltılması, doku kültürü çalışmaları, endemik türler gibi konular da giderek genişleyen akademik bir tez bankası. Tezleri okuyabilmeniz için sahibinin izin vermiş olması gerekiyor. Herkeze açık içeriklere sisteme üye olarak ulaşabilirsiniz.

www.agaclar.net/forum Site içerisin de orkide bakımıyla ilgili yetiştirici deneyimlerine, ülkemiz de bulunmayan orkide türlerini almak için yurt dışından ortaklaşa orkide siparişi veren gruplara ve çeşitli sorunlarınıza yardım alabileceğiniz benim de üye olduğum genel de paylaşmayı seven bir forum.

Mesleki eğitim ve öğretim sisteminin güçlendirilmesi projesi kapsamın da orkide yetiştiriciliği hakkın da hazırlanan ilk kaynaklardan biri. Bazı konuların tam aydınlanmamış olması doğal. Üreticilik yapmak isteyenler kaynaktaki bazı bilgilerden ve sitemizden faydalanarak bilgileri harmanlama suretiyle üretim düzeyin de bilgiye sahip olabilirler.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Phalaenopsis orkide üretimiyle ilgili bilgiler, fusarium hastalığı için ilaç tavsiyleri topraksız orkide yetiştirmeye kaynak olabilecek bir besleme reçetesi bulunuyor. Genel olarak sera da ticari olarak orkide üretmek isteyenler için hazırlanmış sade bir kaynak.

akvaryumkulubu.org. Akvaryum klübü olduğuna bakmayın evde bu tür hobileri olanlar genel de bir kaç değişik alan da hobilerini yaşamaya çalışıyorlar. Bazen evde orkide yetiştirme imkanı olmuyor iş yerinde bakılıyor bazen evde akvaryum olmuyor işyerine taşınıyor durum böyle olunca her iki alan da uzman yetiştiricilerle karşılaşmak mümkün oluyor. Bu forum da çok beğendiğim bir kaç yazı var. Orkide yetiştirmenin nasıl bir tutku olduğunu yazışmalardan anlayabilirsiniz.
"tek bir gününüzün dahi orkidesiz geçmemesini dilerim." Akvaryum klübü Erkan Mirzaoğlu

Bahcevan Murat Pilevneli orkide bakımının en yalın halini anlatmış. Güney de yetişen en gır gır orkide diye bahsi geçen orkide sineğe benzeyen cilicia orkide türü. Orkideleri tanıdıkça daha ne çok gır gır orkidelerin olduğunu göreceksiniz.

KoçtaşBauhaus Bahçe malzemeleri, orkide toprağı ve orkide besini bulabileceğiniz hipermarketler. Ayrıca bu marketler de phalaenopsis orkide türü başta olmak üzere bir kaç farklı türde orkide bulabilirsiniz. Zaman zaman çiçekleri solan orkidelerin büyük indirimlerle satıldığı oluyor. Çiçeği solan orkideleri alıp gerekli bakım işlemleri yaparak kısa zaman da yeniden çiçekli hale getirebilirsiniz. Sitemiz içerisin de yeralan yeniden çiçeklendirme konusunu okuyarak ve çiçek alırken orkide çiçeği seçimi konularını okuyarak buradaki indirimlerden faydalanarak en ucuz orkide çiçeği ve en sağlıklı orkideleri alabilirsiniz.

Çiçek sepetiÇiçek market Online orkide siparişi verebileceğiniz siteler. Genel de çiçek seçmeye vakti olmayan ancak hediye orkide göndermek isteyenlerin tercih ettiği siteler. Sipariş vermeden önce hediye edeceğiniz orkidenin rengine bağlı anlamlarının olduğunu unutmayın bu nedenle eğer erkekseniz mutlaka orkidenin anlamı makalemizi okumanızı tavsiye ederim, bayanların bu konu da çok dikkatli olduklarını düşünürsek orkide seçimin de yapacağınız tercihler farklı mesajlar içerebilir. Ayrıca orkide siparişi verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini orkide siparişi makalesinden öğrenebilirsiniz.

American Orchid Society Amerika orkide yetiştiricileri derneğinin sitesi. Çok sayı da araştırma, yetiştirici deneyimleri ve yeni araştırmalar yer alıyor. Eğer katkı da bulunmak isterseniz ülkemiz de bulunan endemik orkide türleri hakkın da makale gönderebilirsiniz.

Staugorchidsociety orkide hastalıkları ve tanımlamasın da en iyi kaynaklardan biri. Hastalıklı orkide resimlerimiz olmadığı için böyle açıklama şansımız olmadı. Hastalıkları sitemizden okuyup resimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Wikipedia Orkide ailesi botanik bilgileri, türleri hakkın da çeşitli ansiklopedik bilgiler ve türlere ait resimlere ulaşabilirsiniz.

6 yorum:

yorgunlukahvesi dedi ki...

Merhaba yine ben Sumru hanım..

Aşağıda bir forum var oraya detaylı sıkıntımı anlattım, fotoğraflar da ekledim. Daha önce de anlatmıştım size ama o zamandan bu yana değişik şeyler farkettim mesela galiba köklerim çürüdü :(

Acaba fotoğrafları da bir inceleyip yorum yapabilirmisiniz konuyla ilgili. Şimdiden çok teşekkür ederim.

http://www.agaclar.net/forum/1196853-post72.htm

gokay dedi ki...

Merhaba sn. yorgunluk kahvesi fotoğraflara baktım yazınızı okudum orkidenizin genel görünüşü iyi yaprak veriyor olması çok iyi sadece emin olmak için sizden 1-2 fotoğraf daha rica ediyorum. Saksının iç ve özellikle alta doğru olan kısımlarının net fotoğraflarını yollamanız. Orkide için üst köklerin çok önemi yok yani pasif bölge asıl önemlisi tabana doğru olan kısım.

Unknown dedi ki...

merhabalar...
acil yardımınıza ihtiyacım var..:( ben orkideme yanlışlıkla su yerine saf alkol verdim ve sanırım kökleri kurumuş:( yapabilceğim bir şey var mı? kurtarmak istiyorum orkidemi. benim için çok değerli:(

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Ayşegül Özdan
Su şişesi içerisine saf alkol koyulması sık karşılaşılan bir durum. Eczaneden alırken bende pete koyduruyorum ancak üzerindeki su etiketini söküp kapağı farklı renge boyayıp cd kalemi ile alkol yazıyorum.

Alkol şimdiye kadar zaten uçmuştur ama yine de ılık suyla 3-4 defa daldırma şeklinde yıkama yapabilirsiniz. Kökleri ve saksı metaryelini dezenfekte etmişsiniz. Daha sonra kuruyan kökleri temizleyip yeniden saksılayabilirsiniz. Tüm kökler kuruduysa zor ihtimal üstlerdeki kökler kalmıştır yeniden kök verecek bu biraz zaman alabilir. Eğer çok fazla kök zarar gördüyse ortam nemini artırmanız faydalı olur. Su kaybını önlemiş olursunuz aklınıza geldikçe yapraklara su spreyleyebilirsiniz. Zaten nemli bölgedeyseniz çokta önemli değil. Gübreleme yapıyorsanız gübreyi kesin yeni kökler görene kadar sabredin. Önümüzdeki günlerde fotoğrafını yollarsanız genel bir değerlendirme daha yapabiliriz.

Unknown dedi ki...

verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. hemen çiçekçiye götürüp toprağını değiştirttim.kökleri yıkandı temizlendi ama kurumuş kökleri temizlemedik. suyuna da orkide coşturan diye birşey aldım ondan döktüm. ama anlamadığım bir şey var. yeni toprağı saksı ile birlikte gelen gibi değil. daha çok toprak var. önceki toprakta suyu döktüğümde altında inip gidiyordu şimdi toprak suyu tutuyor. ben bu toprak çeşidine nasıl su vermem gerektiğini bilmiyorum bu konuda da yardımcı olabilir misiniz?? bugün eve gidip size fotoğrafını çekip göndereceğim ama ben pek umutlu değilim. çünkü çiçek sapında sararmalar var. :(. aslında iki saptanda sürgün vermişti orkidem:( ve inanın o kadar üzgünüm ki:(

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özdan toprağı değiştirmenize gerek yoktu açıkça belirtmiştim. Zaten toprak edinme sorunumuz var. Muhtemel sizin aldığınız toprak geçenlerde bizim şikayet ettiğimiz içinden böcek çıkan firmanın toprağı. Birçok kullanıcımız bu konuda sorun yaşadı. Toprak daldırma sulama yöntemine uygun değil. O toprağı genelde eleyerek kullanıyoruz. Nemli bölgelerde sorun çıkarabilir sulama sıklığınızı azaltmanız gerekecek.

Gübre vermemenizi de özellikle belirtmiştim çünkü şuan da kalan kökler hassas bir durumda ona tekrar gübreli su vererek hassasiyeti artırmamalıydınız. Bundan sonra gübre vermeyin.

Fotoğrafı yollarsanız çok daha iyi olur.