İzleyiciler

Orkide Ciceginin Bakimi
Çiçek Bakımı ve Yeniden Çiçeklendirme

Orkide satın aldınız veya biri size orkide hediye etti er yada geç çiçekleri dökülecektir. Çiçekler solduktan sonra orkideniz gayet sağlıklı olmasına karşın yeniden çiçeklenmiyorsa bunun bazı nedenleri olabilir.

Çiçek Sapını Budama

En yaygın tür olan Phalaenopsis çiçekleri döküldükten sonra yeniden çiçeklenmesi için budanması gerekir. Eğer çiçek sapı sarı veya kahverengine dönüşmüşse kurumuş demektir yeniden çiçek sapı üretmesi biraz zaman alacaktır. Bu yüzden çiçek sapı yeşilken budanmalı uyuyan gözlerin dallanması teşvik edilmelidir. Phalaenopsis yıl içerisinde aynı çiçek dalından 2-3 kez çiçek açabilir. Budama çiçek sapının ortasından veya alttan itibaren sayıldığında 3. gözün 5 santim üzerinden yapılmalıdır.

Sıcaklık Ayarı

Ev ortamında gece gündüz sıcaklık farkları bir birine çok yakın olduğundan çiçeklenme olmayabilir. Doğal yaşam koşullarında orkideler 8-10 C derecelik gece gündüz sıcaklık farkında yaşarlar. Orkide geceleri serin bir alana alınarak bir süre bakılarak yeniden çiçeklenmesi için teşvik edilir. Sıcaklık farkı 8-10 derece olan iklimlerde yaz aylarında dış ortama alınarak bu isteği karşılanabilir.

Işık

Orkidenizin yaprakları çimen yeşili veya tonlarında olmalıdır. Eğer çok koyu yeşilse yetersiz ışık aldığının göstergesidir. Orkide az ışık alırsa çiçek üretmek için gerekli enerjiyi karşılayamaz. Doğrudan gelen ışınlardan korumak şartıyla alıştıra alıştıra daha aydınlık bir alana taşınmalıdır.

Karanlıkta Bekletme

Her şeyi yaptınız ancak durumda değişiklik yoksa çiçeklenme için küçük bir ipucu bazen orkideler çok karanlık bir alanda gün içinde en az 12 saat kadar bekletildiğinde yeniden çiçeklenme için kandırılabilirler.

Düşük Nem

Orkideler çok düşük neme maruz kaldığında çiçeklerden su kaybetmemek için kendilerini korumaya alırlar ve çiçek üretmezler. Çiçek üretimi için %60 bağıl nem seviyelerine çekilmelidirler.
İpucu: Orkide satın alındıktan sonra taşınması esnasında veya online orkide siparişi verildiğinde kış aylarında yapılan nakliye işlemlerinde aşırı soğuğa maruz kalıp çiçekleri dökülebilir. Kış aylarında mümkün olduğunca kendi orkidenizi görerek almanız ve nakliyesini korunaklı olarak kendiniz yapmanızda fayda vardır.


109 yorum:

Adsız dedi ki...

benim bir orkidem iki yavru verdi onları ayırdım.bir yıldır çiçek açmadılar. sürekli yaprak çıkarıyorlar.anne orkideninde dalı kurudu kestim.hiç birin çiçek açıçak dalıda yok.ben nerde yanliş yaptım

gokay dedi ki...

Yavru orkide vermiş olması kesin olmamakla birlikte bakımında bir zamanlar hata yaptığınıza işaret ediyor. Yavruların hızlı gelişim göstermeleri iyiye işaret demekki artık doğru bakıyorsunuz. Çiçek açmama nedenleri yukarda yazıyor bunlara ilave olrak doğru bakım koşullarını tekrardan bir göz gezdirin. Anne orkide duruma göre yılda 1-2-3 kez çiçeklenebilir bu bakım koşullarına, bitkinin önceki yıllarki gelişimine ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Sizin orkideniz sanıyorum 1 kez çiçeklenmiş budadıktan sonra tekrar açmamış bu olabilir. Şuan orkideler büyüme dönemine girdiler
bu dönemi iyi atlatın gerekli gübrelemeleri yapın
gelecek yıla veya sonbahara çiçek açacak güce kavuşsunlar.

tirtom72 dedi ki...

bilgi için tesekürler.. sadece yaprakların olması, çiçek açıçak dalı olmaması normalmi.orkidelerim dahaha sonra bir dal çıkaraçaklarmı, çiçek açması için bir dalı olması gerekmiyormu.bir senedir dal çıkarmaması normalmi

gokay dedi ki...

Sağlıklı ve yetişkin orkidenin bir yıldır çiçek dalı oluşturmaması normal değil. Enaz 1 tane oluşturması gerekirdi. Eğer yavrulardan bahsediyorsanız onların ki normal bir durum. Ayrıca çiçek dalı her yıl kuruyup yeniden çıkar bunda endişe edecek bir durum yok..

Adsız dedi ki...

merhaba orkidelere gubreyi ne kadar surede bir verebiliriz.Bir orkidem var ve daldirma yontemi yaparken gubreyi(sivi) suyun icine karisrtirip mi yapmaliyim?

gokay dedi ki...

Evde baktığımız orkideler tropik iklim bitkileri olduğu için tüm mevsim boyunca düzenli olarak gübreye ihtiyaç duyarlar.

Gübreleme sıvı gübrenin içeriğine göre değişir eğer orkideler için özel gübre kullanıyorsanız üzerinde yazan oranın biraz altında veya yarı oranında gübreyi suya karıştırıp daldırma yöntemini kullanabilirsiniz. Gübreyi yarı oranlı tavsiye etmemin sebebi eğer suyunuz tuzluysa üzerine gübre ilave edip tuz oranını çok artırma ihtimalini önlemek ve hassas köklerin gübreye alışma döneminde zarar görme ihtimalini ortadan kaldırmak için.

Türkiye,de yaz dönemi orkideler için büyüme dönemi bu dönemde verdiğiniz gübrenin yarısını ve daha seyrek kış döneminde kullanabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

slm,orkidemin yapragi sararmaya basladi ama cicegi acik bir sekilde duruyor.ne yapmam gerekiyor,yapraklar neicin sarariyor? ;(

Eren dedi ki...

merhaba diğer başlığada yazmıştım ama sanırım doğru yeri burası imiş. Sorunum özetle; 1.5 yıl önce aldığım orkide çiçekleri kuruduktan sora toprağın 2cm üstünden dallarını kestim ve birdahada tekrar dal vermedi, en az 5-6 yaprak açtı ve gayet sağlıklı görünüyor yukarda yazanları aynen uyguladım hatta sürekli klima çalışarak 16 derecede duran bir odada 3 hafta bıraktım ama nafile bir türlü çiçek dalı vermiyor, 1 ay kadar önce saksısınıda değiştidim değiştirmeden önce yeni kökler de vermeye başlamıştı, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

merhaba, orkidemin bir dali 20 cm kadar uzerinden yavruladi. yavrulayan kisim yeni yapraklar ve kokler veriyor. gittikce de buyumekte, agirlik yapip dalindan kopmasindan korkuyorum. yavruyu dalindan nasil ayirmam gerekiyor?
tesekkurler

adsız dedi ki...

mrb yaklaşık iki ay yapı marketinden phalaenopsis türü orkide almıştım on gün öncesine kadar çok güzel görünüyordu şimdi yavaş çiçekleri kurudu dallarını uçları biraz sarardı yapraklarına değişiklik yok budamalımıyım budadıktan sonra nasıl bakım yapmalıyım saksı ve toprağını bu dönemdemi değiştirdeceğim

Adsız dedi ki...

ne kadar su vvericem

Adsız dedi ki...

Benim koçtaştan aldığım ve bu siteyi bulmadan önce neredeyse kuruttuğum bir orkidem vardı. Eşsiz bilgiler için teşekkürler çünkü şimdi aynı kökten 2 çiçek başı verecek kadar büyüdü kızım. Ayrıca başka bir yerde satıldığını görmediğim seramik orkide saksısını da zengarden sitesinde buldum. İyi bir orkide toprağı da bulursam bu hafta sonu ilk kez toprak değişimi de yapacağım.

Adsız dedi ki...

Merhaba iki orkidem de yeni sap veriyor fakat saplar biraz egri büyüyorlar yaklasık 5-6 cm kadar oldular biraz daha buyumelerini bekleyeyim mi yoksa simdiden onları bir iple daha onceki sapın baglı oldugu cubuga baglayayım mı? Daha cok narin oldukları için baglarken kırılır diye korkuyorum? Ne yapmalıyım ? Cevap verebilirseniz cok mutlu olurum..

Adsız dedi ki...

benim orkidemin dalı sapsarı oldu budamaya korkuyorum yanlış bişey yaparım diye tam olarak sararmanın başladığı yerdenmi kesmeliyim yada kesmemelimiyim yardımcı olun lütfen

Adsız dedi ki...

öncelikle siteni çok bilgilendirici sizi kutlarım yaklaşık 9 adet orkidem var

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/580/fotoraf8i.jpg/][IMG]http://img580.imageshack.us/img580/8027/fotoraf8i.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

bunları resimde görüldügü gibi cam önünde dikey jaluzi ardında bakmaktayım sulama şeklim 3 günde 1 fakat hemen altta yanan kalorifer olduğundan nem oranı çok yüksek olması için bu şeilde sulama yapmaktayım.
size soracaklarım şunlar

1- bu sarakan kokleri kesmelimiyim.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/33/fotoraf1v.jpg/][IMG]http://img33.imageshack.us/img33/1218/fotoraf1v.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

2- sararmış yaprakları koparmalımıyım..?

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/560/fotoraf2x.jpg/][IMG]http://img560.imageshack.us/img560/7127/fotoraf2x.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

3- keiki yi öklendiremedim daha fazla beklemelimiyim yoksa kullandığım sıvı orkide gübresine ek hormonmu kullanmalıyım.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/40/imagelaeu.jpg/][IMG]http://img40.imageshack.us/img40/5276/imagelaeu.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Levent güzel bir koleksiyon ve uygun bir ortam oluşturmuşsunuz. Çiçekler bir birine yakın durduğunda orada %15e kadar nem artışı yaptıklarını biliyorum.
1- Kökler normal görünümde kesmeyin olduğu gibi bırakın.

2- Sararmış yaprakları temizleyin.

3- Keiki için biraz daha bekleyin. Çiçekli olması işi epey uzatacaktır. Köklenmeyi teşvik için o bölgeye sphagnum yosunu sarıp nemli tutarak yapabilirsiniz. Havai köklendirme diye google da aratısanız benzer uygulamaları görebilirsiniz.

4-Saksı altlıklarına perlit, pomza veya çakıltaşı koyarak saksıları bunun üzerine oturtabilirsiniz. Daha sonra suyla doldurarak kökler suya değmeyecek şekilde nem tepsisi oluşturabilirsiniz. Nem oranı arttıkça orkideler daha mutlu olacaktır.
Hepsi çiçek açtığında umarım facebook sayfamızda paylaşırsınız.

Adsız dedi ki...

İlginize çok teşekkür ederim inşalla sorun yaşamadan çiçek açarla ve bende sizlerle paylaşırım. Tekrar teşekkürler

Unknown dedi ki...

mrb iyi günler dün çok güzel bir orkide hediye edildi yalnız suyun içinde bu şekilde yaşar mı bilmiyorum çi,cekciye götürüp toprağın içinemi koydursam yoksa kendim alıpda mı toprağa gömsem ölsün kurusun istemiyorum çok güzel :(

gokay dedi ki...

Sn. Nagihan Kahraman orkidelerin dünyasına hoş geldiniz. Bitkiyi tanıdıkça ne kadar enteresan bir çiçeğiniz olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
Yarı hydroponic orkide sistemleri var ancak tamamen suda yetiştirme sistemine henüz rastlamadım. Eğer görsel olarak suyun içinde dizayn edilmişse köklerin diğer bitkilere göre daha fazla oksijen ihtiyaçları olduğundan çürüyeceklerdir. Kaldıki özel tasarlandığı varsayalım hava motoru ve hava taşı olmalı. Bahsetmediğinize göre olmadığını varsayıyorum. Bu durumda orkide toprağı ile saksılamanızı öneririm. Bir fotoğraf herşeyi açığa kavuşturur. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

https://plus.google.com/116897268904662368429/posts
İÇİNDE MİNİK PEMBE TAŞLAR VAR aslında ama resimde çıkmadı çürüsün istemiyorum :/

gokay dedi ki...

Çekmeniz gereken fotoğraf köklerin olduğu saksılı bölge. En kısa zamanda fotoğrafı yükleyin daha fazla suda kalırsa sonuç ölümcül olacaktır.

Unknown dedi ki...

https://plus.google.com/116897268904662368429/posts

çektim hemen sabah işe gelince :/ bugün daha bir halsiz cansız sanırım çürüyor :/

gokay dedi ki...

Sn. Nagihan Kahraman sizin ki sadece çiçeklerle aranjman yapılmış güzel bir buket. Ben köklü zannetmiştim. Bu durumda çiçeklerin uzun süre dayanabilmesi için yapmanız gerekenler. 1-Vazodan çıkardıktan sonra keskin bir bıçakla alt kısımları kesin.
2- 1 litre suya 1 çay kaşığı şeker- 2 çay kaşığı limon suyu - 2,3 damla çamaşır suyu ekleyin
3- Vazoya tekrar çiçeklerinizi koyun. Sadece saplar suda kalacak kadar su ekleyin. Tahmini 3-4 parmak yüksekliği
4- Zaman zaman su spreyleyin güneşten koruyun.
Suyu bir kaç kez değiştirirseniz çiçekler uzun süre canlı kalacaktır. Hoşçakalın.

zafer aydınlı dedi ki...

merhabalar yaklaşık 5 ay öncesinde bir orkide hediye olarak geldi aradan 1 ay geçtikten sonra tüm yaprakları döküldü. sitenizdeki yorumları okuduktan sonra yapmam gerekenleri yaptım.ve şimdilerde ise tek olan dal sayısı 2 ye çıktı 1. daldan da ayrıca 1 dal daha çıktı ve anacak şöyle bir durum söz konusu yaşlı olan dalda hiç çiçek tomurcukları yok ancak dalda kurumada olmadı.bu durumdan sonra ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

gokay dedi ki...

Sn Zafer Aydınlı tüm yapraklar döküldüden kastınız çiçeklerin yaprakları sanıyorum. Çiçeklerini döken dalı 3. gözün 2-3 cm üstünden budamanız gerekli ilgili konu budama sayfasında. Sonrasında uyuyan gözlerden biri uyanıp yeni çiçek dalı verecek. Uygun bakımla 3 ay kadar orkide çiçeklerini seyredebilirsiniz. Açıklamayı yeterli bulmadıysanız lütfen fotoğraf ekleyin. Daha fazla yardımcı olmaya çalışırım hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhabalar benim orkidem çiçek tomurcuklarını oluşturduktan sonra tüm tomurcuklar kuruyup döküldü. çiçek sapına budama yapmalımıyım

gokay dedi ki...

Merhabalar
Çiçek tomurcukları döküldüyse bazı işler ters gitmiştir. Üşüme, nem noksanlığı fazla gübreleme, ışık noksanlığı veya böcek saldırısı neden olmuş olabilir. Eğer geçici bir sorun olduysa şuan orkide iyiyse evet budama yapıp yeniden çiçeklenmesi için teşvik edebilirsiniz. Eğer sorunu anlamadıysanız facebook sayfamızdan veya herhangi bir yere fotoğraf yükleyin sorunu beraber anlamaya çalışalım. Hoşçakalın.

sezai25 dedi ki...

Selamlar, 3 senedir birlikte olduğumuz bir orkidem var. Çiçeği ilk aldığımda 7 çiçekliydi ertesi sene 5 çiçek açtı bu sene ise 3 çiçeği var. Bu çiçek sayısında ki azalmanın sebebi nedir acaba? Teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba sn Sezai 3 senelik beraberlik artık aileden biri olduğunu gösteriyor. Orkidenizin neden her yıl çiçeklerinin azaldığının olası nedenlerini sıralıyorum. Çiçeklenmenin az olmasının en büyük nedenlerinden biri yetersiz ışıklanma, nem dengesindeki dalgalanmalar, sulama düzeni veya düzensizliği diyelim, saksı harcının eskimesi tuz birikimi vs... (saksı harcı değişimi gerektirir), beslenme noksanlıkları (besin eksikliğinde yetersiz yaprak ve kök gelişimi olabilir), Sulama suyunun kalitesinde değişim etkenlerinden herhangi biri veya bir kaçı orkidenizin az çiçek açmasına neden olmuş olabilir. Nedenlerden size uygun olabilecekleri seçin. Bazıları çok az etkili bazıları yüksek derecede çiçeklenme için önemli nedenler siz kendinize uygun nedenleri seçin çözümü yeniden düşünelim.

sezai25 dedi ki...

Cevabınız için teşekkürler Sumru Hanım, Orkidem kuzey penceresiönünde ve öğleden sonra 2 saat gibi tül perde arkasından güneş alıyor. Saksı harcını bu sene değiştirmedim çünkü kök yapısı çok sağlıklı. Saksı harcı olarak orkide torfu olarak satılan torfların içerisindeki çam kauklarını kullandm sadece toprak kısımlarını kullanmadım. Besin olarak da sıvı orkide gübresi kullanıyorum, kutu üzerinde yazan miktarın yarısını her iki sulamada bir uyguluyorum. Sulamayı reverse osmos su ile yapıyorum, oda sıcaklığında ve en az bir gün dinlendirilmiş su ile. Bir hafta gübre verdiysem diğer hafta vermiyorum. Böylece tuz birikimini önlemeye çalışıyorum.

gokay dedi ki...

Büyük ihtimalle ışık yetersiz geliyor. Diğer uygulamalarınız doğru bakımı bildiğinizi gösteriyor.

Özellikle phalaneopsis orkideler ışıklı ortamı seviyorlar kışın daha etkin ışık almasını sağlamalısınız. Menekşe bakımıyla ilgili bir site hazırladım orada ışıklandırmayı yazdım aynısını orkide içinde yapacağım ama vaatlerden ben yoruldum 1 yıldır yapamadım. Orada bir resim var menekşe içinde orkide içinde çok güzel bir ışıklanma örneği hatta menekşeden daha çok orkideye uygun linki yolluyorum perdenin kısa olması, pencereye yakın konumlama iri gözlü tül perde kullanımı gibi bir çok uygulama ile ışıklanma oranı artırılabilir.

http://www.meneksebakimi.com/2013/02/afrika-meneksesi-isik-ihtiyaci.html

Reverse ozmozla sulamanız harika bu suyu yalnız başına değilde miksleyerek kullanın orkide pH 6,5-7 arası uygun, ozmozda pH yüksek olabilir. Gübrelemeyi yarım yaptığınız için ve osmos suyu kullandığınız için her sulamada kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar orkidelerin sürekli beslenmelerinin doğru uygulama olduğunu gösteriyor.

CaNSu dedi ki...

merhaba;bir hafta önce hediye orkide geldi ama şuan çiçeklerinde büzüşmeler görüyorum sebebi nedir acaba ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

merhaba sn Cansu çiçeklerin solması doğal yaşam gereği olabilir. Bunun dışında köklerde çürüme, susuz kalma, böcek saldırısı, hava akımı, yetersiz nem, meyvelerden gelen etilen gazı çiçeklerde solmaya neden olabilir. Yapacağınız ilk iş kökleri kontrol etmek sulyken yeşil renkte, susuz kaldığında grileşir bu renk tonları dışında kahverengileşme, siyahlaşma çürüme belirtisidir. Böcek saldırısı varsa çiçeklerin üzeri kontrol edin. evde menekşe bakımı başlıklı yazıyı okuyun herşey normalse orkide çiçeği bakımı başlığında anlatıldığı gibi çiçekler solduktan sonra budayın yeniden çiçek dalı üretmesi için teşvik edin. Eğer şüpheniz devam ederse bir kaç fotoğraf yollayın beraber inceleyelim.

CaNSu dedi ki...

iki tane çiçeği düşmüş bile kendiliğinden diğer çiçekleri duruyor şuan bir de tomurcukları açmadı daha normal mi ? hafta da bir sulama yapıyorum yaprakları da yeşil

tuğba dedi ki...

merhaba
ocak ayında 3 dallı bi orkide hediye geldi geldiğinde her dalında 4 5 adet çiçek vardı ama 1 ay içinde hepsi döküldü 2 dalın en üst kısmları kurudu onların çiçek açması için ne yapabilirim ? diğer dal tekrar çiçrk açtı 5 tane çiçeği var ama o dalda çok uzadı aşağı doğru sarkıyo onun için ne yapabilirim birdee en önemlisi orkidem böceklendi üzerinde beyaz beyaz böcekler var ben temizledikçe çoğalıyolar çok üzülüyorum o böceklerden nasıl kurtulabilirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn Tuğba çiçeklerin dökülmesi böceklerden olma ihtimali yüksek. orkidenizin genel durumunu, böcekleri ve verdiği hasarı yakından gösterir bir fotoğraf istiycem (yaprakta delinme, renk değişimi, çiçeklerde büzülme vs..) fotğraftan sonra teşhisi koyup ne yapmanız gerektiğini yazabilirim.
Böceklerin saksı harcının içinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hoşçakalın

tuğba dedi ki...

sumru hnm resim nasıl gönderebilirm

gokay dedi ki...

facebook sayfamız var, sumru19@gmail.com veya herhangi bir resim yükleme sitesine yükleyip bağlantısını burdan mesaj atarsanız inceleyebiliriz.
facebook.com/orkidebakim
sumru19@gmail.com

Unknown dedi ki...

Merhaba. Bana 1,5 sene önce orkide hediye edildi. Öncelerde bir gelişme yoktu ama ona güzel bir yer buldum yerini sevdiği için maşallahı var. Benim sorum şu olacak; Baya dal verdi ve diikine doğru uzuyor ancak yapraklarım saksıdan artk baya aşağıya doğru sarktı. Ben de saksısını büyütmem gerektiği kanısına vardım ama bilene danışmadan da yapmak istemedim. Sizce saksısını büyütmeli miyim? Hiç saksı değişimi yapmadım. Çiçeklerimin arasında hafif solmuş olanlar farkettim çok çicek açtı diye arada birkaç tanesinin solması normal mi ?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Yılmaz
Orkide saksısı değişimi çok zor değil izleyeceğiniz yol tam olarak saksı değişim konusunda anlatıldı. Facebook sayfamızda sizin tarifinize uygun bir orkide paylaşıldı saksısını inceleyebilirsiniz. Orkideler çiçekliyken saksı değişimi pek uygun değil. Saksıyı değiştirmeden önce belki çiçeğinizi budayıp yeniden çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz bunun için budama konusunu okuyabilirsiniz. Ben budamadan saksı değişimi yapmak istiyorum diyorsanız bile çiçeklenme döneminin sonunu bekleyin. Çiçekler sırayla açıp sırayla soluyor doğal bir süreç. Facebook sayfamızda çiçeğinizi paylaşırsanız memnun oluruz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba. Ben geçen sene orkide almıştım.yaklaşık 5 aylık bi bakım sürecinden sonra çiçekleri dökülmeye başlamıştı.orkide bakıcılığı yapan bir müşterim onu iyileştirebileceğini söyleyip almıştı fakat beceremedi ve tamamen çürüdü. şimdi yeni bi orkide çiçeği daha aldım. saksıyı geçen sefere nazaran daha büyük aldım. orkidelerin bakımları diğer çiçeklere nazaran değişiyormuş ve ben bunu yeni öğrendim.benim merak ettiğim, kaç günde bir su vermeliyim? güneş ışığı görmelimi? ve yukarda yazılan sıcaklık derecesi hep sabitmi olmalı? bu seferde orkidenin çürümesini istemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba Sn Ömer Aslan bu orkidenizi çürütmeden yaşatmanız için elimizden gelen yardımı yapacağız. Öncelikle evde orkide bakımını okuyun. Güneş görmeyecek dolaylı ancak parlak ışık olacak yani perde arkası, pencereden biraz içerde aydınlık alanlar uygun konumlar. En çok dikkat edilecek konu su ve sulama. Su kalitesi orkide için yağmur suyu anlamına geliyor. Yani içinde çokaz tuz bulunduran ılık su. Bu şartı sağlamak için arıtılmış su, kaynak suları eğer musluk suyu çok tuzlu değilse musluk suyunu dinlendirip oda sıcaklığına geldikten sonra sulama yapıyoruz. Buraya kadar su kalitesi ikinci kısım sulama. Bunu şöyle yapıyoruz önce kökler grileşiyor ve küçülüyor yani susuyor sulandıktan sonra koyu yeşile dönüyor. Bizim için ideal aralık ne çok koyu yeşil kalması nede aşırı grileşip köklerin küçülmesi. Bunu kökleri takip ederek bir kaç sulamada kendiniz anlayacaksınız. Sulamayı tek orkide olduğu için daldırma usulü ile yapabilirsiniz. Sudan tasarruf ediliyor ve orkide için oldukça ideal bir yöntem. Gövdenin içine su girmeycek şekilde (yaprak araları) suya daldırıp 10 dakika civarı bekletiyorsunuz. Süre yaz kış değişkenlik gösterebilir kışın özellikle nemli bölgelerde 5 dakika beklese yeterli olabilirken yazın bu süre 10-15 dakikalara kadar artabiliyor. Süreyi kök renklerini inceleyerek anlayacaksınız. Sulama yaptıktan sonra suyunu komple süzdürüp yerine kaldırıyoruz. Sulama süresi yukardaki kurallara bağlı kalırsanız kendiliğinden ortaya çıkacak ancak referans olması açısından yazın 3-4-5 gün kışın 5-6-7 güne kadar değişebiliyor. Her iklim her ev farklı koşullar sağladığı için saksı, harç vs.. farkları bu süreyi değiştiriyor. Orkide ihtiyaçtan fazla saksılarda kök çürümesi yaşar saksı değiştirirken daha dikkatli davranmakta fayda var önce ortama ayak uydurmalı daha sonra kökler saksıdan taşmaya başladığında değişim düşünülmelidir. Başka soru ve sorunlarınızda yeniden yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Facebook sayfamıza kayıt olup gelişmeleri takip edebilirsiniz. Sıradaki makalelerden biri daldırma sulama ile köklerdeki renk değişimi gün gün fotoğraf çekiyorum yakında okuyabilirsiniz.

radyoaktifkirpi dedi ki...

selamlar, orkidemin çiçeklerinde beneklenmeler var fotoğraftaki gibi.. ne yapmalıyım.
http://www.agaclar.net/forum/attachments/orkide/414387d1370539296-img_20130606_195346.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba fotoğraftaki hastalık büyük ihtimalle mantar hastalığı çiçek yanıklığı (Botrytis ) olarak geçiyor ilgili başlık hastalıklar konusunda ayrıntılı olarak anlatılıyor oradan takip edebilirsiniz. Belirtiler uygun değilse lütfen tekrar mesaj atın.

Fotoğraf bulmada sorun yaşıyorum fotoğrafınızı hastalıklar konusunda müsade ederseniz yayınlamak isterim. Hoşçakalın

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-hastaliklari.html

CaNSu dedi ki...

Merhaba; orkidmin çiçeklerinde delikler oluştu sebebi nedir acaba? Bir de saksısındaki tahta parçalarının bazılarında pamukçuklar var küf gibi neden olmuş olabilir ne yapabilirim? teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn Cansu hızlı teşhis için 1 adet çiçeklerin 1 adette pamukçukların fotoğrafını ekleyebilirseniz çok memnun olurum. Ekleyemiyorsanız yine belirtin tahmin etmeye çalışıyım. Ön araştırma olarak yakından baktığınızda yaprak altlarında, saksı içinde böcek görebilirsiniz.

Neslihan+ dedi ki...

Merhaba
eşim yaklaşık bir ay önce bana orkide hediye etti. son 1 haftadır yavaş yavaş çiçeklerini dökmeye başladı orkidem. iki dalı var dallardan birinin dibinde çürüme gibi koyulaşma görüyorum ve en dipte çok küçük beyaz beyaz böcekler var onlardan nasıl kurtulabilirim. Bunlara rağmen küçük bir yeni yaprak verdi ama.. ilgili resimleri aşağıda paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

http://img14.imageshack.us/img14/3760/h05u.jpg

http://imageshack.us/a/img17/7888/ur31.jpg

http://imageshack.us/a/img594/8978/gop2.jpg

http://imageshack.us/a/img15/500/oajp.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Neslihan böcekleri biraz daha detaylı tanıtmalısınız. Bacak sayısı, şekilleri, haraketleri ve belirgin zararları. Dip derken saksı tabanımı yoksa saksının üstü orkidenin kök başlangıcınımı kastediyorsunuz.

Fotoğraftaki böceğe benziyormu.

http://entoweb.okstate.edu/ddd/images/mealybugs.JPG

serenity dedi ki...

Merhaba, yaklaşık iki sene önce kadar bir orkide hediye edildi. Tek dalda çiçeklenmişti, çiçeklerini döktükten sonra sitenizde belirttiğiniz şekilde budadım. Yeni dal vermek yerine yavru verdi ve ben de yavruyu başka bir saksıya aldım. Yavru çok güzel bir şekilde yapraklanmaya devam ediyor. Ancak ana orkidenin dalı tamamen kurudu. köküne kadar kuruduğu için budadım ve neredeyse yaklaşık bir buçuk senedir dalı yok ve yeni bir dal oluşumu da görülmüyor. Saksıyı değiştirip, yeni orkide toprağı ekledim. Gübreleme ve ışık oranı tavsiye edildiği gibi. Yaprakları çok sağlıklı ama bir daha ne zaman dal verecek bilemiyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Neslihan+ dedi ki...

Böcekler tarif edemeyeceğim kadar küçük boyuttalar fotoğraftaki gibi değiller çiçeğin yapraklarının dibinde görüyorum daha çok... Saplardaki çürüme onlarla mı ilgilidir bilemiyorum tabi. Bu mevsimde çiçeklerin dökülmesi normal midir onu da bilemiyorum :) son derece amatörüm orkide bakımı konusunda bu yüzden yardımlarınızı talep etmiştim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Serenity
Keiki verdiğine göre büyük ihtimalle o yıl olumsuz bakım koşulları oluşmuş daha sonra atlatmış ve şuan normal seyrinde ilerliyor. Orkide için bugün yaptığınız bakım hatası uzun süre sonra etkisini gösterebiliyor. Bu birinci ihtimal yani bu kış herşey normal ise yeniden çiçek dalı verecek. 2. kısım ise sıcaklığın yüksek ve sabit olma ihtimali. Eğer merkezi ısıtmalı evde otuyor ve eviniz 25-30 C arası sabit sıcaklıkta kalıyorsa buda başlı başına çiçeklenmemek için yeterli neden olabilir. En iyi çiçeklenme gündüz sıcaklığı 21 +-2 C civarı ve gece bu sıcaklıklarda en az 4-5 C derecelik düşmeler ile sağlanabilir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Neslihan+ çiçeklerdeki dökülme büyük ihtimalle mevsimsel etkilerden. Böceklerin verdiği zarar belirginleşmeden tahmin etmek çok güç. Böcekler orkide için sorun olsa mutlaka bir iz bırakırlar. Yaprakta delikler özellike yeni sürgünde sararma kararma şıra, islenme, örümceklenme vb. Eğer orkide toprağında çürüme varsa buradan besleniyor olabilirler ve orkideye zarar vermezler. Ancak toprağınız çürüme yapıyorsa orkide için bu sorun olabilir. Geçici olarak başka bitkilerden gelmiş olabilirler ıslak bezle silerek temizleme yapabilirsiniz ulaşamadığınız alanlarda ise bir süre takip edin ne tür zarar verdiğini tespit etmeye çalışın yaşamlarını sürdürmeleri için beslenmeleri gerekiyor beslenme varsa atıkta olmalı. Bu zinciri yakalarsanız sorunun neden kaynaklandığını anlayabiliriz.

Unknown dedi ki...

Meraba. benimde bir orkidem var . çiçekleri döküldü ancak dalın uclarında tomurcuk gibi birşeyler oluştu ve dallarından yapraklar çıkmaaya başladı . uclarında tomurcuk var ama yienede budamalımıyım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn Bayık orkideniz yavru (keiki) vermiş. Keiki üretimi yaklaşık 8-9 ay sürüyor kurak bölgelerde daha zorlu bir süreç. Eğer orkidenizi güçlendirmek çiçeklerini izlemek istiyorsanız çiçek dalını budamanız, yok ben yavruları üreteceğim çiçek önemli değil açsa da olur açmasa da sorun değil diyorsanız en azından yavrulardan birini büyütmeyi deneyebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Orkidem cicek acmiyor. Surgun veriyor ama surgunlerde kahve rengi lekeler olyuo ve kuruyo. Yapraklari cok saglikli ama alti aydir cicek acmiyor

gokay dedi ki...

Merhaba sn. kayratugraga sorunun belli başlı nedenlerini yazıyım siz hangisi olabileceğini tahmin edin.
1- Uzun süre susuz kalıp fazla suyla sulama
2- Tuzlu su kullanma
3- Gece gündüz sıcaklığında ve ışık yoğunluğunda ani ve yüksek oranda değişim
4- Yetersiz ortam nemi ve nemde dalgalanma
5- Hava akımında kalma pencerenin açlıp yanında kalması sonucu olabilir
6- Meyve sepeti vb. etilen gazı yayan olgunlaştırıcı etkisi olan kimyasal bir etki.
7- Böceklerin beslenmesi sonucu sapta kuruma

İhtimalleri ve kendi uygulamalarınızı düşünerek yeniden yazın sorunu netleştirelim hoşçakalın.

tygnbs dedi ki...

mrhaba bana 3 dallı orkid hrdiy gldi.dallardan birind çiçklrd kahvrngi lklr var ndn acaba n yapmalıyım??

gokay dedi ki...

merhaba sn. tygnbs büyük ihtimalle çiçek yanıklığı (Botrytis); ayrıntılı bilgiyi hastalıklar sayfamızdan edinebilirsiniz. Yüksek nem düşük hava sirkülasyonunda oluşur genelde orkidelerin nakliyesinde ortaya çıkıp daha sonra evde hastalık ilerleyemeden kayboluyor. İlerleme yoksa hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Orkide satın alma başlığında açıklamıştık.

Unknown dedi ki...

merhaba orkidemin yaprakları tamamen döküldü çiçekleri de döküldü kökleri çürümeye başlamıştı temizledim ama tam köklü değil saksınıda değiştrdim artık kurumaya başladı ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

sn. Nil Türk cevabınızı diğer gönderiden vermiştim ama buradan da veriyim orkideniz büyük ihtimalle siyah çürüklük hastalığına yakalanmış yapraklar yeşilken nedensiz yere düşmeler görülür yapacak bir şey yok düzelme ihtimali var ama çok zorlu bir süreç. Kimyasal ilaç kullanımı ve dikkat gerektiriyor. Bu durum için genelde imha yolu tercih ediliyor. Hastalığın sebebi sizin de belirttiğiniz gibi aşırı sulama. Orkide için en iyi yol hastalığı hiç getirmemek.

Unknown dedi ki...

mmor çiçekli bir orkide çiçeğim var bol tomurcuklu ama tomurcukları dökülüyor ne yapmalıyım lutfen yardım edin

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gizem İnce orkide tomurcuklarının dökülme nedeni genelde sıcaklıktaki ani değişimlerden veya hava akımından kaynaklanır. Eğer kalorifer peteği, klima soba vb. yakınında ise tomurcuk dökülmesi yaşanabilir. Bunun dışında fazla sulama, gübreleme ve böcek istilası da nedenler arasındadır. Hangi nedenlerin olduğunu kendi bakım koşullarınızı değerlendirerek bulabilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Sayın sumru,
Orkidemi yaklaşık 2 ay önce aldım, ve satıcının belirttiği gibi şeffaf saksının altındaki haznede sürekli su bulundurdum ve sanırım hata yapmış olmalıyım, orkidemin önce tomurcuk ve çiçekleri kurudu ardından tüm yaprakları düştü, en son yaprağı daha yemyeşilken kökle birleştiğiyerden kökle beraber kürüyüp ayrıldı, kökler sağlam görünüyor, ama sadece çalı gibi 2 dalı kaldı, kurtarma şansım varmı ne yapmayılım, yardımcı olursanız sevinirim, bu arada kuusura bakmayın bilgisayarımdaki sorun sebebi ile bu mesajı birkaç kez yazmak zorunda kaldım, sanırım mesajım birden çok uulaştı, siğerlerini silip buna cevap verirseniz sevinirim,

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Rıfat Arıkan çiçekçiniz orkideye suikast düzenlemiş sanıyorum bana çok kızıyorlar her şeyi anlatırsan biz kime çiçek satacağız diye. Öncelikle geçmiş olsun sizin de belirttiğiniz üzere orkide için yapılacak en kötü uygulamayı yapmışsınız. Tüm gövde çürüyüp düştüyse fazla yapacak bir şey yok aslında kurtulduğu olmuyor mu elbette oluyor yanlardan patlama yapabiliyor bu yıl 2 tanesine şahit olduk. Ancak şöyle bir sorun var her ne kadar yeniden sürgün verse de büyümesi yaklaşık 2 yıl sürecek 3. yıl çiçeklenecek yani çok uzun ve zor bir süreç. Hastalık mantari bir enfeksiyon bir kaç kişi bende dahil listerine adlı ağız bakım ürününü kullandık çok etkili oldu evde varsa deneyebilirsiniz. Çürümüş yerlere püskürtüyorsunuz ve enaz 1 hafta hiç suyla temas ettirmiyorsunuz. Zaten bu işlemleri yapmasanız bile sulamayı kesmeniz gerekiyor sonrası için biraz şans gerekiyor. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

selamlar,
ben orkidemi birkaç ay önce budamıştım. şimdi yeni bir dal ve üzeride tomurcuklar çıktı yeşil yeşil. sanırım onlar çiçek olacak değil mi. fakat ilk iki tomurcuk daha açmadan sarardı ve kurudu, diğerleri de öyle olacakk diye korkuyorum. ne yapmam gerekir?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Adem Öztürk

Tomurcuk dökülmesinin 3 temel nedeni var

1- Sıcaklıktaki ani değişim, aşırı sulama, fazla gübre kullanımı, hava akımları, petek, klima etkisi vb. etkilerin biri veya bir kaçı.

2- Meyve sepetlerinden çıkan etilen gazı, evde yapılan boyalar, sigara vb. kimyasal etkiler (daha çok çiçekler üzerinde etkili)

3- Böcekler ve hastalık etkisi

En sık karşılaşılan nedenler genelde 1. şıka bağlı stres kaynaklı tomurcuk dökülmeleri. Böcek etkisi çiçeklerde delinmeler, yırtılmalar, yapraklarda sararma delin vb. etkilerle tespit edilebilir. Tüm koşulları değerlendirerek sorunun nedenini kendiniz bulmalısınız. Cevap yazarsanız olası nedenleri yeniden değerlendirebiliriz

Unknown dedi ki...

İyi geceler benim orkidem de çiçek tomurçuk oluyor ve kuruyor dökülüyor büyümüyor ne yapmalıyım

Unknown dedi ki...

Iyi geceler orkidemi 6-7 ay once budadim fakat hala bir dal cikarmadi. 3.bogumun direk dibinden kesmis bulundum ondan olabilir mi simdi ne yapmaliyim :/ eger gormek isterseniz de fotograf atabilirim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Serkan Mutcali orkidenizi temmuz gibi budamışsınız o tarihler doğal orkide için çiçeklenmenin sonu anlamına geliyor sizin aldığınız orkide doğal yaşam döngüsü bozulmuş mevsim dışı çiçeklendirilmiş bir orkide sizinki gibi orkideler geç çiçeklenebilir veya hiç çiçek dalı üretmeden o dalı kurutabilir doğal döngüye geçtiğinizde yani 1 tam yıl geçirdiğinde 2. budama da yüksek ihtimal ile yeniden çiçeklenir. Çiçek dalı kuruma yapmadıysa baharda üretebilir orkidenizin fotoğrafını yollarsanız genel durumunu kontrol edebiliriz. Hoşçakalın.

Polyanna. dedi ki...

Merhabalar. Yaklaşık 3 aydır bende olan orkidem solmaya başladı. Daha önce hiç çiçek bakmadığım için bakımları nasıl yapılır ya da şuanda acil olarak ne yapsam kurtarabilirim bilmiyorum ya da bu süreç normal de ben mi büyütüyorum onu da bilemiyorum. Bu yüzden size birkaç resmini göndericem umarım neler ve nasıl yapmam gerektiği konusunda bana detaylı bir şekilde yardımcı olabilirsiniz. şimdiden çok teşekkür ediyorum...
http://imageshack.com/a/img829/172/oil0.jpg
http://imageshack.com/a/img839/1850/sxfe.jpg
http://imageshack.com/a/img856/5898/jy9p.jpg
http://imageshack.com/a/img822/6730/f3u3.jpg

Unknown dedi ki...

Cok tesekkur ederim simdi fotograf attim ne yapmam gerekli bundan sonra cevabinizi bekliyorum :) https://imageshack.com/i/ngjq1hj

gokay dedi ki...

Orkideniz çok sağlıklı yeni bir yaprak çıkarmış gibi geldi bunu son zamanlarda çıkardıysa muhtemelen oda sıcaklığı yaprak büyümesini teşvik etmiştir sıcaklığın çiçeklenmeye etkisini gösteren bilimsel bir çalışma facebook sayfamızda var oradan inceleyebilirsiniz. 3. gözü dipten kesmeniz kötü olmuş genelde oradan sürgün verir ama bu illa oradan verecek diye bir kaide değil aşağıdaki gözler canlıysa oradan da sürgün verebilir. Bu aşamada sıcaklık önemli orkideyi 1 haftalık kandırma dönemine alabilirsiniz. Karanlığa yakın loş ve sıcaklığın 18-20 C derece arası olduğu bir alanda bekletebilirsiniz. Sonra normal bakıma geçebilirsiniz bazen sürgün verme 1 yıl bile sürebilir sürgün vermezse dal kurur düşer sonra yenisi çıkar.

Unknown dedi ki...

teşekkür ederim sumru. 2.boğumdan sürgün verebilir diyorsunuz yani. Ben bir haftalık dönemine başladım şuanda. Diğer gözler canlı sanki bir kuruma falan yok nemini,sulanmasını ve sıcaklığına çok dikkat ediyorum. Çiçekçi bana 3.gözün dibinden kesmemi söylemişti. 2.gözden sürgün verir demişti. İlginize tekrardan teşekkür ederim. Çok yardımınız dokundu :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Polyanna orkide sağlığı için önemli kısım saksı içi ve yaprak bölgesinin sağlığı fotoğraflara sıradan bakarken kök bölgesini göremeyeceğimi zannetmiştim neyse ki son fotoğraf kök bölgesine aitmiş. Saksı içi kökler şuan çok sağlıklı ve parlak yeşil eğer bir sorun olursa o kökler önce donuk sonra kahverengi-siyah renklerine dönüşür saksı içi kökleri iyi takip ederseniz sorunları çok hızlı tespit edebilirsiniz. Çiçeklerin solması normale benziyor çiçek ömrü 1,5-3 ay arasında değişiyor bakımla ve ortamın iklim koşullarına bağlı bir süre. Çiçekler solduktan sonra budama yaparak yeniden çiçeklendiriyoruz o zaman çiçekleri izleme süresi biraz daha artıyor. Şimdilik her şey yolunda diğer bilgileri yeni bakım yaptığınız için verdim. Hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Serkan Mutcali 3. göz meselesini daha iyi açıklayan fotoğraflar yükleyip ve neden 3. göz olduğunu makalede düzeltmeler yaparak tekrar açıklamaya çalışacağım. Umarım orkideniz yeniden çiçeklenir hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Merhaba. Bir orkide aldım.çiçekleri döküldü ve yeni bir yaprak çıkarmaya başladı. kasım ayında gereken yerden budadım. yaprak baya büyüdü şu an. ancak budadıgım dal hala yeşil. yeni bir dal da çıkarmadı. ben yanlış bir şey mi yaptım acaba ve bunu nasıl düzeltebilirim.

gokay dedi ki...

Sn. Selin Tekin herhangi bir yanlışlık yok mevsim dışı çiçeklenmiş orkide aldığınız için doğal koşullara uyumu için bir sezon gerekiyor bu sürede olağan dışı durumlar yaşanabilir çiçek dalı kurumadığına göre göz uyanabilir bunun için yukardaki uygulamaları deneyebilirsiniz. Facebook sayfamızda sıcaklığın çiçeklenme üzerine etkisinin gösterildiği bilimsel çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhaba benim orkidem sürekli yavru dallar veriyor ancak hiç açmıyor nerede ise bir sene oldu ne yapmam gerekiyor

gokay dedi ki...

Merhaba sn. A. Aras yavru dal tanımlamanızı anlayamadım. Bitkinin yeşil yaprakları mı, çiçek dalında yavrular mı, yoksa çiçek dalından yan dallar gelişip tomurcuklar açmadan dökülüyor mu? Kısaca bilgilendirme yaparsanız sorunu netleştirebiliriz. Fotoğraf yollarsanız daha iyi olur. Hoşçakalın.

Nil dedi ki...

Merhaba Antalya dan yaşıyorum. Tek dal orkidem çiçeklerini yeni döktü. Sapı kahverengi ve boğum yerleri beyaz. Çiçeklenmenin bittiği noktadan budadım. İçi hala canlı, yeşil biraz daha alttan mı budamalıyım? Bu arada yaprakları çok güzel büyüyor büyük ve yukarıya doğru sol yapraklar çok hafif sarı yeşil oldu fakat hala canlı. Kökleri yeşil canlı, üzeri hafif beyaz sünger gibi, toprağın dışına doğru yanlardan taşıyor. Daha iyi olması, için ne yapmalıyım? Biraz daha aşağıdan mı budasam. 3. boğumun 4-5 santim üstünden budadım bugün. Biraz kapalı balkonda cam açık şekilde bekletsem çiçeklenir mi?

Seynepçe dedi ki...

3 yıldır sürekli yaprak ve kök geliştiren bir orkidem var. ilk aldığımda çiçekliydi fakat düşüp dalı kırıldı. bana küstü mü anlamadım, tam üç yıldır gözüne bakıyorum yine de açmadı. hatta dal bile çıkarmadı. ama çok güzel yaprak ve kök geliştiriyor :(

onur dedi ki...

Merhaba orkidem bir ay once bir dalindan 2 cicek acti ama 2 gun once solmaya basladi birde bazi yapraklarinda sararma olmus nasil canlandirabilirim acaba

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nil balkonda bekletme konusunda emin değilim orkide çiçeklenmek için 18-22 C sıcaklık istiyor. Balkonda aşırı güneş yaprak yanıklığı, rüzgar vb. etkiler stres, böcek vb. bulaşma riski bence içeride tutmanız daha uygun olur. Olası riskleri sıraladım tercih sizin. 3. boğumun üstünden budayın rakamların çok çok önemi yok göze zarar gelmesin yaklaşık 1-2 parmak üstünden budama ideal aralık. Ben anlatımlarımda ölçü birimi olarak genelde parmak, karış, kaşık vs. pratik ölçü referanslarını kullanıyorum çok gerekli olmadıkça gr ve cm gibi kesinlik içeren ölçüler vermiyorum. Osmanlı ve Amerika bu tip ölçü birimleri kullanmış bence ülkemizde böyle ölçü birimine geçerek büyük kolaylıklar sağlayabilir. Orkidenizde sorun olmayınca ölçülere daldık alt yaprak sararması büyük ihtimal ile normal, köklerin gri renkli olması çok iyi, çiçek dalı yeşilken budanacak buda normal yani herşey iyi duruyor daha iyi yapmak için yapılacakları Antalya bakım kartını ve sitemizin orkide bakımı sayfalarını okursanız daha çok yapılmayacak şeyleri görürsünüz yapılacaklar sulamak ve ara sıra gübrelemek hepsi bu. Bakım bilgilerini okuyun yine sorunuz olursa onları yanıtlamaya çalışıyım.

Şimdi kar yağıyor buraya siz balkon deyince Antalya havasına adapte olmakta zorluk çekiyorum Akseki,yi henüz aştım.
Hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Seynepçe size küstüğünü zannetmiyorum küsse yaprakları, kökleri sürekli gelişmezdi. Çok sayıda etken var ancak sizinki için en önemli etkenin sabit ve yüksek sıcaklık ihtimalinin geçerli olacağını düşünüyorum. Bakım koşulunuzda iç sıcaklık 25 C üzeri ise sürekli yaprak ve kök gelişimi, 18 altında ise durağan ne yapraki, ne çiçek nede kök gelişimi yaşanır sizin için tek ihtimal yüksek sıcaklık bunu teyit ederseniz olası önlemleri aktarmaya çalışırım. Bu olasılık doğru değil diye düşünüyorsanız bakım koşullarınızı ışık, sıcaklık, nem, sulama, gübreleme gibi parametreleri aktarırsanız diğer olasılıkları da devreye sokarız hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Sn. Onur sizden orkidenizin köklerini ve genel durumunu gösterir fotoğraf rica ediyorum durumu net tespit edersek sorunu daha kalıcı çözebiliriz. Hoşçakalın.

Seynepçe dedi ki...

Sumru hanım, tekrar merhaba. istanbul da yaşıyorum, orkidem pencere ye yakın olan bir masamın üzerinde duruyor. ve kalorifer peteği ile arasında 50 cm civarında mesafe var. oda sıcaklığım kaç derece bilmiyorum ama kombiyi en 40-50 derece arasında çalıştırıyorum. yorumlarda okuduğum kadarıyla gece ve gündüz sıcaklığı arasında 10 derece fark olmalıymış. acaba geceleri balkona mı çıkarsam ya da peteğinin kapalı olduğu boş bir odam var, oraya mı alsam? bir de daha önce bir kere saksıyı değiştirdim ama şimdi yine kökler hep saksının dışına doğru uzadılar. bu şekilde 5-6 tane kök var saksıdan 7-8 cm dışarda. tekrar daha büyük bir saksıya mı geçirmeliyim? çok teşekkürler ilginiz için, hoşçakalın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Seynepçe orkideniz en son ne zaman çiçeklendi? Balkona çıkarmayın sizin sorunuz üzerine ben yukardaki açıklamamda bir eksiklik fark ettim. Belirtilmiyor ancak orkide için 14-16 C derece altına düşmemekte fayda var ideal çiçeklenme için 15 C civarı 2 hafta veya biraz daha uzun bekletme yapılabilir ancak daha aşağı sıcaklıklarda orkidenin genel sağlığı için sorun olabilir makaledeki kasıt aslında 26 C civarı sıcaklıklardan 8-10 C aşağı inmek yoksa ev ortamı gündüz 22 C civarı gece de 18-20 arası ise çiçeklenmede sorun yaşanmıyor. Konu ile ilgili facebook sayfamızda bilimsel bir çalışma var onu incelemenizi öneririm. Neden çiçeklenmede sorun yaşadığınızı ve son çiçeklenmenin ne zaman olduğunu açıklarsanız biraz daha net bir sonuca varabiliriz. Hoşçakalın.

Seynepçe dedi ki...

sumru hanım, orkidem en son 3 yıl önce bana geldiğinde dallı ve çiçekliydi. tv ünitesinin üzerine koymuştum, bir sabah uyandığımda çiçeğimi yerde ve dalı kırılmış bir şekilde buldum. dengesi bozulmuş düşmüş, o günden sonra bir daha dal ve çiçek vermedi. sıvı orkide besinini şişe suyu ile karıştırıp suluyorum. acaba besin vermeyi kesmeli ya da kullandığım sıvı besini başka bir markayla değiştirmeli miyim?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Seynepçe çiçeklenmenin orkide besini ile ilgisi var. NPK 8-8-8 gibi rakamlar yazar eğer N değeri yüksek besin kullanıyorsanız bu azot oranı yüksek demektir ve yeşil kısımların büyümesini teşvik eder yeşil kısımlar büyüyünce çiçeklenmede sorun olabilir. Bunların dışında odanın iklimi büyük etkenlerden biridir yüksek, düşük sıcaklık, düşük nem, yetersiz ışık, yetersiz sulama vb. etkilerde çiçeklenmede soruna neden olabilir yukarıdaki anlatım her şeyi tam yapılan ancak çiçeklenmeyen orkidelerin yeniden çiçeklenmesi için tavsiyeler eğer bakımında eksikler varsa onları tamamlamak çiçeklenme için daha iyi bir teşvik olacaktır. Orkidenizi durduğu yerde kökleri ve genel durumu gösterir şekilde fotoğraflarsanız sağlık kontrolü de yapabilirim. Son 3 yılda saksı harcı değişimi yapıp yapmadığınız, orkide besininin dozunu yüksek tutmuş olmanız ve bu süreçte yeni yaprak-kök gelişimi gibi büyüme belirtileri orkidenizin neden çiçeklenmediği konusunda da fikir verebilir ayrıca bu bilgileri de aktarırsanız yeniden değerlendirebilirim. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Sumru Hanım, blogunuz için teşekkürler. Ayrıca cevap yazmanız da muhteşem bir özveri. Orkidemin hikayesi şu: Ocak ayında doğumgünümde işyerinden orkide hediye ettiler. İşyerinde odamda pencere olmadığı için eve getirdim. Dışarıda biraz üşütmüş olabilirim. Eve gelince bir farkettim ki içinde minik minik böcekler var. Hiçbir bilgim olmadığı için telaşla orkideyi dikkatle saksısından çıkarıp ılık suyun altında temizledim; bir de baktım ki bir sürü kök çürümüş ve harca yapışmış. Tek tek çürüyen kökleri kestim, harç malzemesini tek tek yıkadım ve tekrar saksıya yerleştirdim. Çiçekleri 3 hafta sonra sarardı ve döküldü; hatta ana sapı da sarardı; ben de budadım. Daha önce size budama konusunda danışmıştım, 3. gözden değil de yanlışlıkla 2. gözden kesmiştim; duruma göre iyi bir şey yapmış olabileceğimi belirtmiştiniz. Ancak umudu kesmedim ve haftada bir değişik sulama yöntemleri ile bakıma devam ettim. İki hafta önce minik bir yaprak verdi. Ne kadar sevindiğimi anlatamam. Neredeyse her gün kontrol edip konuşuyorum orkidemle :)
Ekte resmini ekliyorum. Sizce orkidem sağlıklı mı?

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31.0-8/q77/s720x720/1912244_10152270107053926_519885524_o.jpg

fantasticfootball dedi ki...

Merhaba; sizlerden bir yardım bekliyorum

Sorunum şu:

Orkidelerime kışın çok iyi bakım yaptım. O kadar çok dalları çiçekleri var ki dalları çiçekten eğilir halde ama bazı çiçekleri açmadan yada tam açmak üzereyken sararıp dökülüyor. bazıları tomurcukken daha...

son sararmam sulama sonrası oldu acaba çiçekler acarken farklı bir taktik mi var yardım ederseniz çok sevinirim.Şundan olabilir mi? Suyuna gübre katıyotrum hala acaba bundan olabilir mi?

Çok üzülüyorum böyle olmasına.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Fantasticfootball tespitiniz yerinde gibi geliyor hani benimde uzun zamandır tomurcuk dökülmelerine eklemeyi unuttuğum nedenlerden birini hatırlatmış oldunuz bunun içinde teşekkür ederim. Gübre dozu fazla geliyorsa çiçeklerde dökülme görülebilir. Ben sürekli çok az dozda gübreleme tavsiye ediyorum çünkü firmalar çok gelişigüzel doz önerisi yazıyorlar sizin su kalitenizi önemsemeden herkesin saf suyla suladığını kabul ediyorlar halbuki böyle bir imkan yok. Su kaynağınız ne kadar tuzluysa gübre dozunu o oranda azlatmanız gerekiyor bende prensip olarak öneri dozunun kışın 1/3, yazın 1/2 oranını her sulama da tavsiye ediyorum. Gübreleme konusu çok detaylı aslında kafamda toparladım ancak aktarma imkanı bulamadım. Bu ihtimalin dışında genelde tomurcuk dökülmesi ani iklimsel değişimlerden kaynaklanır. Sıcaklıkta artma-azalma, hava akımına maruz kalma klima, soba, kalorifer vb. etkiler, bunun yanında aşırı sulama ve son olarak nadirde olsa böcekler dökülmeye neden olabilirler. Böcekler yapraklarda delinme, tren yolu, renk açılması, yapışkanlık vb. belirtilerle kendilerini gösterebilirler. Orkidenizi de merak ettim eğer paylaşırsanız hem sağlığını kontrol etmiş hemde merakımızı gidermiş olursunuz. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Bende yeni bir orkide aldın ama çok minik büyüklere el değmiyor şimdi onu nasıl büyütebilirim normal bir boyuta ulaşması nekadar sürer bu benim ilk orkide cinsi phanalopesis

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Rümeysa Çelik sanıyorum yavru orkide aldınız önümüzdeki mevsim yaz yani orkidenin yeşil kısmının gelişim dönemi. Yavru orkideler sıcağı ve nemi çok sever nem derken sürekli sulama olarak düşünmeyin havada ki nemden bahsediyorum eğer sahil bölgesinde yaşıyorsanız aranan şartlar zaten mevcut tek yapmanız gereken 3-4 güne bir sulamak. Burada çok çok önemli bir nokta yavrunuzun büyüklüğüne göre saksı seçimi yapmanız yaklaşık kök orkide toprağı oranı yarı yarıya olmalı. Yani 100-150 ml bir bardak işinizi görebilir. Eğer kurak iklimlerde yaşıyorsanız o zaman fanus kullanabilirsiniz genelde tek balık yetiştirmek için kullanılıyor tabanı çakıl-pomza vb. bir karışımla doldurup tabana arasıra su döküyorsunuz su seviyesi saksı tabanı ile temas etmeyecek ve düzenli olarak taban malzemesinin kurumasına müsaade edeceksiniz böcek-mantar gelişimini engeller. Gübrelemeyi unutmayın her sulama veya 2 sulamada bir ticari markaların önerilen dozunun en fazla 1/3 ü kadarını kullanın. Yetişkin olma süreci sera koşullarında 1,5-2 yıl ama bu demek değil ki 1 yaşında da çiçek açmıyor çok küçükkende çiçeklenebiliyor.

Unknown dedi ki...

Merhaba nisanimda Çilli cok güzel bir orkide geldi malesef arkadasimin nazari değdi ve bir gunde bütün ciceklerini döktü. Sapın 3. Gözün 2 cm kadar yukarisindan budadim yeşil yaprak cikariyordu ki eski yapraklarin birinde kahverengi lekelenme oldu.hastalik yayilmasin diye yaprağı kestim aeada gubrede veriyorum hiçbir gelisme yok.bu arada orkidem camdan 3-4 mt geride koklrri yesil ve kalınhava akımı var ama hala neden gelisme yok lütfen yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

sn. Meral Çakır çiçekler bir günde döküldüyse muhtemelen arkadaşınızın gözü değmiş veya biri sabotaj yapmış çiçekler çok olgunsa dökülme yaşanabilir ama oda 3-5 güne yayılır. Varsayalım ortam sıcak ve kuru hava akımı hızlı çiçek dökümüne neden olabilir onunda bu kadar yapabileceğini zannetmiyorum bundan sonraki orkidelerinize nazarlık takın facebook sayfamızda pek çok orkide severin orkidelerine nazarlık taktığı fotoğrafları görebilirsiniz. Yapraktaki kahverengileşme soruna işaret köklerde çürüme olabilir. Gübre dozu fazla geldiğinde yaprak lekelenmesi, solma, köklerde çürüme yapabilir. Eğer daha fazla teşhis koyulmasını istiyorsanız fotoğraf gönderebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Merhabalar. Orkide bakmaya yeni başladım eve gelen ilk orkidemin tüm çiçekleri döküldü şimdide yapraklarında yuvarlak kahve lekeler oluşmaya başladı. Ben aldığım zaman ilk olarak saksılarını değiştiriyorum. sanırım fazla ıslak bıraktım o yüzden tüm çiçeklerini döktüler ancak yapraklarında neden öyle hastalık oluşuyor bilemedim. Şimdi de diğer orkidemin çiçekleri kurumaya başladı. şu anda diğer 3 tanesi sağlıklı gözküyor ama tam emin değilim yine onlarında yapraklarında sorun var gibi. Resimlerini çektim yollamak ve bilgisi olan birinin bana yardım etmesini istiyorum. lütfn yardımcı olur musunuz? orkidelerim çiçekleri dökülünce çok üzülüyorum. :( Saksı diplerine çakıl taı yerletirip orkide toprağı koyup o şekilde diktim orkidelerimi. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum:((

elif elif dedi ki...

Bn bugün bi orkide hediye aldım ama nasıl bakacagimi bilmiyorum kurumasindan çok korkuyorum. Orkide iki saksili bi saksida kökler var diğer saksı ise bos. Çiçekçi boş olan saksı hep şu dolu olmalı demiş. Bn bu nu hergün mu sulicam ne yapicam bilmiyorum lütfen yardımcı olun

canan kara dedi ki...

merhaba, yeni bir orkide sahibiyim ama sanırım bakım konusunda bir yerlerde hata yaptım. şöyle ki; orkidemin ilk olarak çiçekleri döküldü, çiçek dalı kurudu ve sonrasında da yavaş yavaş yaprakları sararıp dökülmeye başladı. orkidemin başına bunlar geldikten sonra çiçek dalını 3. gözün 2 cm üzerinden budadım ve saksısını değiştirdim. şimdi 3. gözden bir çiçek dalı gelmek üzere ama endişeliyim. çünkü sadece 1 yaprağı kaldı ve o da diğerleri gibi sararıp gidicek. benim sorum tekrar yaprakları çıkar mı? bu durumda ana dalın kurumasından da korkuyorum.sizce ben nerede yanlış yaptım ve ne yapmalıyım. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Elif Elif her gün sulama yapmayacaksınız. Orkideniz muhtemelen phalaenopsis türü bir bir orkide. Bakımını aşağıda verdiğim linkten okuyabilirsiniz. Çok genel bir uygulama kışın 5-7 güne bir, yazın 2-4 gün arası su dolu bir kaba batırıp bir dakika kadar bekleterek sulama yapıyoruz. Sadece su dolu kaba daldırdığınızda suyun saksı üst seviyesinin 1-2 parmak altında kalmasına dikkat edin yeter. Bakımın hepsi bu kadar iyi günler dilerim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Canan Kara sizin orkideniz biraz kritik bir durumda olduğu için fotoğraf yollamanızı rica edeceğim. Orkidenin yapraklarının gövdeyle birleştiği yerde kararma, sararma, çürüme vb. değişimler varsa özellikle o bölgeleri fotoğraflayın. Bu süre zarfında gövdeye su değdirmemeye özen gösterin muhtemelen mantari bir hastalık yaşıyor son yaprakta düştükten sonra orkideniz için geri dönüş ihtimali çok zayıflayacak.

Unknown dedi ki...

Merhaba Sumru hanim. Yeni bir orkidem var eşim yaklaşık bir ay önce hediye olarak almıştı.ama şu iki gündür çiçeklerini dökmeye başladı.en üstlerde tomurcuk çıkmış ne yapıcağımı bilemedim. Hiç daha önce canlı çiçek bakmamıştım durmadan sitenize girip neler yapabiliceğimi öğrendim ama şuan çok endişeliyim ne yapmam lazım.

Unknown dedi ki...

merhaba.benim orkidem alttan 2. gözden yaprakla beraber aynı anda tomurcuk verdi.ilk orkide deneyimim.ama ben hiç aynı anda hem yaprak hem tomurcuk görmedim.aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler.

Unknown dedi ki...

Merhaba.orkidem bana geleli bir yıl oldu. İlk sapı kurudu. İkincisi de fotograflarda görüldüğü gibi. Haftada bir sabah suluyorum.ayda bir de übre veriyorum. Direk ışık almıyor,ama aydınlık alanda. Yaprakları cogalıyor.ama çiçeklenmiyor. İkinci dalı yok ancak budarken yeniden cıkar denilmişti hala cıkmadı.sizce su an orkidem saglıklk mı? Resimlerini göndericem istediğiniz halde? Saygılar.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Hatice Arslan orkidenizde bir sorun algılamadım. Çiçek sapını budadıktan sonra çiçeklenme durumu genelde sonbahar-ilkbahar arası dönemde geçerli. Her budama sonrası çiçeklenmesi garanti değil. Orkidenizin çiçeklenmesi için 18 C civarında bir ortamda çiçek sapı görülene kadar durması gerekiyor. Bu yaklaşık 2-3 hafta süre tutar. Fotoğraf yüklemesini facebook sayfamıza yapabilirsiniz fotoğraftan sağlık kontrolünü yaparız en azından durum kesinleşir. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

Merhaba eşim hediye orkide almıştı yaklaşık 1 buçuk yıl oluyor ilk çiçeklerini döktükten sonra bir daha hic açmadı ışık alan yere koyuyum diye 1 hafta kadar pencerenin önünde kaldı sonra aldım ama yaprakları yandı sanırım şimdi o yaprakları dokuyor ama üstten yeni dal ve yaprak açıyor ama hic cicegi yok kökleri de canlı yeşil değil. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum ne yapmaliyim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Emine Karagöz orkide bakımında önemli bir kaç konu var. Öncelik uygun konumu bulmak bu konum hem ışığı iyi almalı, hem perde arkasından almalı hemde kalorifer, klima gibi ani iklim değişikliği yapacak etkilerden uzak bir konum olmalı. Cam önü özellikle kışın petekler nedeniyle ve camdan gelen soğuk havayla en kötü konumlama olur. Düşünün bir yanınız üşüyecek bir yanınız yanacak ve bu aynı anda olacak. Bu nedenle pencere önünden uzak duralım. Konumlama tamamlandıktan sonra sıra saksı seçiminde bunun için şuandaki en uygun saksı kendi şeffaf saksısı, bu saksı içinde olur ve ışığı doğrudan görürse en iyi yaşam koşulu bu olur. Yok ben 2. bir dekoratif saksı kullanacağım derseniz o zaman sağlığını garanti edemem ama bu şekilde bakım yapan pek çok yetiştirici var ve sorunda çıkmıyor. Saksı işini de hallettiysek geriye sulama kalıyor. 4-5 güne bir uygun yöntemle sulama yaptığınız taktirde orkidenizin yaşaması için hemen her şartı yerine getirmiş olursunuz. Bundan sonra yeşil kökler olacak, yeni yapraklar çıkacak bitki gelişimine devam edecek. Bitkinizin yeni kökleri var yaprakları da büyüyor ve çiçeklenmiyorsa tek yapmanız gereken bitkiyi 18C civarı bir sıcaklıkta çiçek dalları görünene kadar bekletmek. Sonra çiçeklenecek ve uzun süre çiçeklerini seyredebileceksiniz. İyi günler dilerim.

Unknown dedi ki...

3 ay önce aldığım orkidemin çiçekleri sararmaya başladı ama aldığım zaman tomurcuk halinde olanlar açmaya başladı onlar gayet sağlıklı haldeler ama diğer çiçekler soldu ve yapraklarısa sararmaya başladı ne yapmam lazım

Unknown dedi ki...

Merhaba benim orkidem klasik çiçeklerini döktü daha sonra yeni gövde verdi fakat uzayan gövde yaklaşık 20 cm oldu ama çiçek vermedi sonra birkaç ay sonra tekrar ikinci bir gövde verdi fakat aldığımda tek daldı duan o ikinci gövdede bir yirmi santim çar sizce çiçek verir mi yada çiçek açması için ne yapmam lazım uzun zamanıdır çiçek açmasını bekliyorum