İzleyiciler

Orkide Cicegi

Epiphyte Phalaenopsis

Orkide Çiçeği

Orkideler 30 binin üzerinde tür ve her geçen gün yenisi eklenen 100 binin üzerinde hibritiyle dünyanın en geniş çiçekli bitkiler ailesi. Antartika harici dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetişebilirler. En yoğun bulundukları bölgeler tropik ve yarı tropik iklim kuşakları, bu bölgelerde yaşayan tüm orkidelerin %70 i epifitik olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Bir kısmı endemik yani yalnızca bir bölgede bulunuyorlar. Ülkemizde bulunan orkideler kökleri toprak altında bulunan karasal orkideler olarak adlandırılan orkideler. Kahramanmaraş dondurmamızın ve sahlebimizin yapıldığı orkide türü bu gruba giriyor.

insektifera
Birçok orkide türünün çiçeği, bal özü, bitkisel yağlar ve böcekler tarafından yenilebilecek besin maddelerine sahip değiller. Ancak nesillerini devam ettirebilmek için böceklerin veya arıların kendilerini ziyaret etmesi gerekir. Bu nedenle doğa gerçekten bazı şaşırtıcı önlemler alarak bu sorunu çözmüştür. Bazı orkide türleri (insektifera) böcek çeken orkide çiçeği gibi, böceklerin dişisine benzeyen çiçek şekilleriyle erkek böcekleri çiftleşmek maksadıyla kendine çeker çiftleştiğini zanneden böcek ayaklarına ve vücuduna yapışan çiçek tozlarını diğer çiçeklere taşır. Ülkemizde bulunan klikya (cilicia) orkidesi bu tür orkidelerdendir. Bir kısım orkide çiçeği ise sinekleri çekmek amacıyla çürük et gibi kokar. Neyse ki büyük bir kısım orkide çiçeği  gül, karanfil, baharat, çikolata gibi inanılmaz güzellikte kokular yayar. Tozlaşma için sergiledikleri bu hünerleri nedeni ile insanlar tarafından afrodizyak etkileri olduğuna inanılmaktadır.

Bir diğer inanış eski Yunanda baba, büyük orkide kökünü yediği takdirde çocuğunun erkek, annenin küçük orkide kökünü yediği durumdaysa kız çocuğunun olacağına inanılırdı.

Orkideler yaşam şekillerine göre iki gruba ayrılırlar. Epifitik (Epiphyte) orkideler ağaç üzerilerinde süngerimsi havai kökleri vasıtasıyla havadan beslenen türlerdir. Bu türler tropik ve yarı tropik iklim bölgelerinde bulunur. Genelde evlerde yetiştirdiğimiz orkide türleri bu gruba girer. Diğer grup orkideler  terrestrial orkideler olarak adlandırılan toprak altında kökleri bulunan orkide türleridir. Bu tür orkideler bir önceki sezon yumrularında depoladıkları besini kullanarak diğer sezonda yeni yumrular oluşturmak suretiyle yaşamlarını sürdürürler. Bu türler daha çok orta kuşak olarak adlandırılan geçit bölgelerinde yaşarlar. Kahramanmaraş'ta yetişen salep orkidesi aynı türün en güzel örneğidir.

Orkidelerin üreme şekilleri başlı başına bir maceradır. Orkide tohumu o kadar küçüktür ki dünyanın en küçük tohumlarını teşkil ederler. Bir aspirin 100 bin orkide tohumuna eşdeğerdir. Bu kadar küçük tohumlarının olmasının nedeni tohum taslağında besin bulundurmamalarından kaynaklanmaktadır. Hafif olmalarının avantajını kullanarak bir yerden bir yere kolayca taşınabilirler, ancak bir diğer ilginçlik şurdadır ki orkide tohumlarının çimlenebilmesi için gittikleri yerde bazı mantarlarla temas etmesi gerekmektedir. Eğer tohum kendine has mantar türüyle karşılaşmazsa çimlenme gerçekleşmemektedir.

Orkidelerin ilginç yaşam tarzları, sıra dışı özellikleri ve muhteşem görünümlü çiçekleri yüz yıllardır ilgi odağı olmaktadır. Son yıllarda üretim şekillerinde ki gelişmeler orkide fiyatlarını düşürmüş ucuz orkide alma şansımızı artırmıştır. Düğünde orkide çiçek buketi olmuş, anneler gününde hediye, evlenme tekliflerinin vazgeçilmezi olmuştur. Her ne şekilde orkide çiçeği edinmiş olursanız olun dünyanın en muhteşem çiçekleri orkidelere sahip olmanın mutluluğunu yaşayın.
7 yorum:

çiğdem dedi ki...

Merhaba ben orkide çeşitleriyle ilgili birşey sormak istiyorum. Geçenlerde yeni bir orkide aldım. Çiçeği diğer orkide çiçeklerinden daha küçük. Calimero diye bir orkide türü olduğunu duydum. Bunların özellikleri nasıl? Tek farkları çiçeklerinin küçük olması mı acaba? Yoksa bakımları da farklı mı? Şimdiden teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Orkide satıcısına başvurup bakım kartını mutlaka alın. Türü ve bakımıyla ilgili optimum koşulları oradan öğrenebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

merhaba, 1,5 senedir beyaz bir orkidem var, yapraklari döküldükten sonra birdaha acmadi. dalini kestigim halde devamlı kurumaya devam ediyor ve yeni dal acmiyor. yesil olan yapraklari devamli yenisini aciyor.

bengü dedi ki...

merhaba orkidemin çiçeğinin yapraklarında küçücük kahverengi benekler var bu neyin ggöstergesidir yardımcı olursanız sevinirim

Unknown dedi ki...

geçen yazdandır iki orkidem var geçen yaz orkidelerim çiçek açtı ve çiçekleri kuruyup döküldü,bu kış itibariyle tekrar çiçeklendiler bir hafta önce bir orkidemin çiçekleri kuruyup döküldükten sonra çiçeğin döküldüğü noktadan başlayan bir sararma oluştu bu sararma dalın en alt kısmına kadar devam etti ve bende fazla ilerlemesin diye kesmek zorunda kaldım,şimdi diğer orkidemin de çiçeği kuruyup döküldü ve dalı sararmaya başladı, orkidemlerimin tamamen kuruyup ölmesinden korkuyorum,Sumru hanım bu konuda beni aydınlatır ve orkidelerimi kurtarmama yardım ederseniz çok sevineceğim(bu arada Şanlıurfada yaşıyorum buralar yaz aylarında çok sıcak oluyor bir öneriniz varmı) Serkan

gokay dedi ki...

Merhaba sn Akan orkidelerin çiçek dalları kurur her yıl yeniden çıkar sizinki sanıyorum biraz gecikmiş mevsimsel farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir aynı dal yeniden çiçeklenmiş gerçi yılda 2 kez çiçeklenebiliyorlar herhangi bir sorun görünmüyor hatta çiçek dalını bu kadar uzun yaşatmış olmanız iyiye işaret yerini sevdiğini gösteriyor. Eğer şüpheniz devam ederse facebook sayfamızdan orkidenizin fotoğrafını paylaşabilirsiniz sorun olup olmadığını kesin teşhis edebiliriz.

gokay dedi ki...

Sn. Gülistan Özkan Akan sorunuzun bir kısmını yanıtlamadığımı şimdi farkettim. Urfa orkide için yazın sorun olabilir. Orkide sıcaklığa dayanıklıdır ancak kuraklıkla birleşince sorun çıkarıyor. Yapılacak 3-4 önlem var.
1- Tepsiye çakıl taşları koyun ve çakıl taşlarının üzerine çıkmayacak şekilde suyla doldurun. Orkideyi tam ortasına yerleştirdiğinizde nem oranı ortalama %25 artış gösteriyor.

2- Çiçeklerinizi yakın konumlandırarak bir birlerine nem kaybını azaltıp mikro klima oluşturabilirsiniz

3- Zaman zaman yapraklara su spreyleyebilirsiniz

4- Fanus, mini sera vb. Bir düzenek kurabilirsiniz.