İzleyiciler

Keiki Orkide Uretimi

Bebek orkide üretiminin teşvik edilmesi

Henüz köklenmemiş bebek (Keiki) orkide
Orkide üretmenin birkaç değişik yolu var ancak evde üretmenin tek yolu vejatatif üretim yöntemlerini kullanmak. Tohumla veya doku kültürü ile orkide üretimi amatör üreticiler için çok zorlu bir yol. Ama illede iki orkidem olsun diyorsanız Dendrobium, Phalaenopsis, Oncidium, ve Epidendrum gibi türler çiçek saplarından (Keiki Hawai dilinde bebek) yavru vermek suretiyle çoğalabilirler Keiki oluşumu büyüme hormonlarının anne orkidenin çiçek sapında birikmesiyle genellikle çiçek sapının uç kısmında oluşan bebek orkidelerdir. Keiki oluşumu bazı uygulamalar yapılarak teşvik edilebilir.
  • Çiçeklenme döneminin sonunda hemen çiçek sapını kesmek için acale etmeyin bir süre bekleyin. Çiçek sapını çiçek başlangıcının hemen altından kesip gölge bir yerde 2-3 hafta bekletin. Gözler sürmeye başladığında keiki oluşumunu kontrol edin.
  • Çiçek sapındaki uyuyan gözlere İBA, NAA gibi büyüme hormonları tatbik edip yavru oluşumunu teşvik edin
  • Orkideler olumsuz yaşam koşullarında ölecekleri hissine kapılıp yavru üretmeye çalışırlar. Bunun için normalden daha gölge bir alanda ve biraz su miktarı kısılarak yaklaşık 2-3 hafta bekletilirse uyuyan gözler keiki oluşturabilir. Tabi bunun her zaman gerçekleşmeyeceğini bilmenizde fayda var.
Keiki oluşumu gerçekleştikten sonra normal bakım periyoduna geçilmeli, yavru orkidenin ayrılacak boyuta ulaşması beklenmelidir. Bebek orkidelerin gelişmesi 10-12 ay sürebilir.

Dikkat edeceğiniz gibi genelde yavru oluşumu olumsuz koşullarda geliştiğinden alışveriş merkezlerinde de sıklıkla yanlış uygulamalar yapıldığından ve hatta keiki oluşumu için  ısı, ışık yetersizliği, fazla sulama, az sulama, nem düzensizliği gibi her koşulun sağlandığı düşünülürse hem çiçeklenme dönemi bitmiş orkidelerin indirimli satışlarından faydalanılabilir hemde en ucuz orkide yavrusu elde etme şansını yakalayabilirsiniz. Çiçek saplarının uç kısımlarını kontrol ederek keiki oluşumu olup olmadığına bakıp alırsanız, belki biraz şansla bir kaç yavrulu orkide yakalayabilirsiniz.


9 yorum:

erkut dedi ki...

çok güzel bir yöntemmiş.. kolay gibi görünüyor mutlaka denenmeli.

gokay dedi ki...

Geçenler de dişçime gitmiştim yerde bir tane keiki gördüm. Biraz ileri de duran orkideden kopmuş. Dişçim orkidesinin ne kadar sağlıklı her sene nasıl çiçekler verdiğini anlattı. Toprağına baktım sadece torftan oluşuyor. Phalenopsis türü orkideler de yalnızca torf sağlıklı olmamasına karşın orkidenin her yıl çiçek açıp neşeler saçması büyük ihtimalle toprağının iyiliğinden çok dişçimin diş tedavisi yaparken etrafa sıçrattığı sulardan ve jaluziden süzülen ışıktan kaynaklanıyor. Zaten köklere baktığım da toprak altında kalan köklerin çürümüş olduğunu gördüm. Dişçime orkideler için hazırlanmış özel orkide toprağı kullanmasını bu durum da hem diğer keikinin yakın zaman da köklenip ayrılacak boyuta geleceğini hemde orkidesinin daha sağlıklı olacağını söyledim. Yerdeki keiki ise doğal olarak benim himayeme geçti. Sn. Erkut Gördüğünüz gibi nerede nasıl keiki sahibi olacağınız hiç belli olmuyor.

Adsız dedi ki...

merhabalar.bende geçen yıl bir orkide almıştım.çiçekleri aylarca dökülmeden kaldı döküldükten sonra gereken yerden budadım.bu sene yine çiçeklenir sandım ama yavru orkide çıktı budadğım noktanın iki santim altından.onu nasıl ayırmalıyım geçmi kaldım nasıl boyuttta bir saksıya ekmeliyim bilemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

Adsız dedi ki...

merhaba
bugün indirim olan bir alışveriş merkezinden 2 saksı ve 2 şer dallı orkide aldım. dallardan 2 tanesinde gözlerinden yeniden dallanma meydana gelmiş. ben onları kekiki sanıp almıştım. ama burada okuduğum kadarıyla keikiler önce yaprak , sonra kök olarak hayat buluyormuş. benim orkidelerimin dallarından çıkan dallarda tomurcuklar bile var. ama ne yaprak ne de kök var. bu sıradan bir dallanma mıdır?

Unknown dedi ki...

yeni bir orkide aldım.Phalaenopsis.2 gün pencerede kaldı ve sıcaktan dolayı bir yaprağı çok sarardı.yandı sanırım onu nasıl iyileştirebilirim yada yaprağının kesebilirmiyim?birde bazı kökleri saksı dışında yada yukarı kalkık böyle olması normalmi yapılacak birşey varmı?aldığımda ikinci sürgünü veriyormuş ama 2. boğumdan kırmışlar bende ellemedim uzarmı kendiliğinden yoksa birşey yapmam gereklimi?teşekkürler

hndntpc dedi ki...

Keiki köklenince mi kesmek gerekiyor benim orkidemde şu an 3 adet keiki oluşumu var ve ne zaman kesmem gerektiğini bilmediğimden dokunamıyorum yardımlarınızı bekliyorum :)

Adsız dedi ki...

merhabalar benim phanelopsis orkidem var keiki yi resimdeki gibi degilde govdesinden koklerinin yanindan cikardi ayirirken anneye zarar vermek istemiyorum ayni sekildeki gibi ayiricam birde koklerinde yesilyesil yasun gibi olup curuyor neyi yanlis yapiyorum bilmiyorum curumesinden korkuyorum .tsklerr

veli gündoğdu dedi ki...

ben orkide saksısını değiştirdim ancak onun köklerini kesmedim suan ise dal verdi neyapmam gerek saksıya kökler sığmıyor

gokay dedi ki...

sn. Veli Gündoğdu sorunuzu biraz daha netleştirirseniz memnun olurum.