İzleyiciler

Orkide Nasil Bakilir

Orkide bakımı

Orkide Nasıl Bakılır

Orkide yetiştirmek çok sayıda etkene dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Orkide bakımı ile ilgili sıkça sorulan sorulara buradan bakabilirsiniz. Orkide bakımında asıl soru ben orkideler için nasıl bir ortam sağlayabilirim bunu belirlemektir. İmkanlarınızı belirledikten sonra sıra bu ortama uygun orkide türünü seçmeye gelir. Tabi hediye orkide bakımı bu şartlara uymuyor, çünkü size hediye alınan orkide görüntüsüne bakılarak seçilmiş orkidedir. Ancak kendiniz orkide alıyorsanız bu kurallara uymanız en iyisidir.

Literatürü kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Hangi orkide türünü yetiştirmek istediğinize karar verin. Orkide türünü seçerken en iyi yollardan biri türlere özel yetiştirme makalelerini okumaktır. Hem orkideler hakkında geniş bilgi edinirsiniz hemde yetiştirme şartlarını bir birleriyle kıyaslama şansınız olur.

Orkide yetiştirmek için gereken genel şartlar

  1. İç mekanlarda (%40 - %70) arası nem miktarı 
  2. Doğru ışık
  3. Yeterli Gece ve gündüz sıcaklıkları
  4. Türlere uygun sulama programı. Sulama için saf su kaynağı
  5. Temiz hava sirkülasyonu
  6. Zaman zaman seyreltik gübrelerle gübreleme
  7. Orkidelere uygun saksı
  8. Saksı değişimi ve orkideler için hazırlanmış saksı harcı
Bu liste yalnızca orkide bakımı için gerekenlerin kısa özetini içeriyor. Hastalıklar, tedaviler, budama ve düzenli bakım hakkında derinlemesine bilgi edinmek için makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.


34 yorum:

Adsız dedi ki...

merhaba bursadan rahime öztürk iki saksı orkidem var çiçeklerini döktüler birinin sapını kestim iki çiçek sapı vardı tek sap çıkardı onbeş santim kadar oldu öteki birkaç yeni kök çıkardı onun sapını kesmediğim içinmi çiçek vermedi onu yavru veriyormuş diye kesmedim beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Unknown dedi ki...

benim 4 adet orkidem var evim 25-28 derece sıbaklıkta bu yuzden bolkonda bakıyorum 17-20 derece senede 1 açıyo daha sık açması için ne yapmalıyım besinlede beslıyorum kaç derece ıyı olur metal seffaf saksıların üstüne metal saksı geçirdim bir zararı varmı

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Selin Dırama orkidelerinize çok iyi bir ortam oluşturmuşsunuz. Sadece bakım konusunda metal saksı ısı iletiminde ani değişiklikler yaptığı için tercih etmemenizi önerebilirim. Plastik, ağaç veya seramik kullanabilirsiniz. Orkideler genelde yılda 1 kez açıyor bunu 2 yapmanın yolu belki kandırmayı deneyebilirsiniz. 22 derecenin üstü ve bol aydınlıkta yaprak büyütüyor. 22-18 arası çiçek oluşumuna daha yatkın. Eğer mevsim ilk bahara denk gelirse ışık yoğunluğu ve sıcaklık artacağı için yaprak büyütmeye geçecektir bu mevsimde ışığı kısarak daha karanlık bir ortam da bir süre tutup sıcaklığın yine düşük olmak kaydıyla yeniden çiçek dalı vermesini deneyebilirsiniz. Çiçeklenme sonu mayıs haziranı bulursa yeniden çiçek açtırmak çok z or olacaktır. Facebook sayfamızda orkidelerinizi paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Unknown dedi ki...

Ben hobi olarak orkide yetiştiriyorum. Çiçeklerini döktüler. Orkide yetiştiriciliğini izlerken çiçeklerin saplarında ki gözlerin üzerinde ki yeşil yaprakları kaldırıp o gözlerin üzerine yeşil krem gibi bir ilaç sürdü.(köklendiriciydi herhalde) bu köklendiriciyi nasıl elde edebilir m

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Mustafa Arar linki gönderebilirmisiniz? Hormon ve vitamin karışımı bir jel var keiki teşviki için kullananlar var tek dal üzerinde tüm gözlerden keiki vermiş şimdi arasam bulamam belki ama yine de fikir edinebiliriz.

gokay dedi ki...

Bahsettiğiniz jel ebay de satılıyor. Optimum koşullarda köklenip saksılanması yaklaşık 11 ay sürüyor çiçeklenmesi 2 yıl. Yani bir tane orkide şişesi alıp kırıp üretmek daha kolay. İçerisinde auxins (IAA, NAA), cytokinins (BAP) ve B1 vitamini vb. bir karışım varmış. Pratikte işe yarıyor gibi görünüyor ama dediğim gibi hem anneyi yoruyor hemde uzun bir süreç.

Unknown dedi ki...

13 Ocak 2014 tarihinde yazdığınız cevabda Yeni bir tane orkide şişesi alıp kırıp üretmek daha kolay diyorsunuz.O şişeyi nasıl elde ederim?Orkide kuruyor diye atıyorduk.Tesadüfen orkide bakımı yetiştirilmesini gördüm .Mükemmel, harika orkideleri gördüm akşam eve gelince o güzellikleri seyretmeye doyamıyorum. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Yayınlarınızda başarılar dilerim Saygılar Selamlar

gokay dedi ki...

Sn. Mustafa Arar mevsim olarak şuanda uygun değil hem kargolama yapmıyorlar yapsalar bile yolda soğuk alır. Ülkemizde üretici firma bilmiyorum genelde avrupadan gelirken hediye olarak ülkemize giriş yapıyor, diğer durumlarda ebay,den satın alıyorsunuz kargolama yapıyorlar. Kargonun yapılabilmesi için mevsim şartlarının uygun olması gerekli buda mayıs sonrasına denk geliyor. Örnek olması için bir tanesinin linki ekliyorum yazın fiyatlar 30-50 dolar arası oluyor ve çeşitler çoğalıyor. Phalaneopsis türü hibritleri seçmenizi öneririm erken gelişim gösterip çabuk çiçeklenirler.

http://www.ebay.com/itm/Orchid-Flask-Hybrid-36-40-Plants-Fresh-KSY-53012-kui-1xMg-1-/221211936404?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3381424694

Unknown dedi ki...

Verdiğiniz çevaplar için teşekkür ederim.yayınlarınızda başarılar dilerim

Unknown dedi ki...

Phalaenopsis orkidem var 5 adet dal 12 gün bana geleli ama beyaz çiçeklerinde sararma ve dökülme başladı hiç sulamadım güneşte görmedi ne yapmam gerekiyor

gokay dedi ki...

Sn. Esma Yılmaz 5 dal çok fazla muhtemelen bir kaç tane orkide yan yana duruyor. Çiçekçi dizaynlarında genelde sorun oluyor fotoğraf yollarsanız durumu kontrol edebiliriz saksı ve sulama sorunu olabilir. Sulamadığınız iyi olmuş saksı tabanında tahliye deliği var mı kontrol edin. Varsa lavaboda su döküp fazlasını tahliye edin daha sonra dizayna göre nasıl bakım yapmanız gerektiğini aktarmaya çalışırım. 12 gün uzun süre çabuk davranırsanız iyi olur. Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

Sumru Hanım merhabalar,
Orkidelerin bakımında havalandırmanın önemini biliyorum ancak tavsiye ettiğiniz havalandırma şekli nedir acaba?
Malum havalar soğuk ve benim orkidelerim camın önünde duruyorlar şuanda yani demek istediğim önünde bulundukları pencereyi mi açmalıyım yoksa uzaktan bir pencere açıp ortamı mı havalandırmalıyım?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Didem Şarlı Bağlarbaşı bu konuyu sorduğunuz için teşekkür ederim. İç mekan havalandırması orkide için önemli olduğu kadar yaşam kalitemiz için de önemli bir uygulama. Bu konuda bilimsel çalışmalarda var, bugünlerde ev havasını temizleyen bitkiler konusunda bilgi vermem için çok sayıda mesaj aldım konumuz orkide olduğu için ben o konuları açıklamaya girmedim ancak kısaca anlatabilirim. Öncelikle kışın ev havalandırmasında uzman görüş evin ısısını kaybettirmeden ani hava değişimi sağlamak. Bunun için odanın, evin tüm pencere ve kapılarını açıp cereyan yaptırarak havalandırmak. Isı kaybını minumuma indirirken ev havası hızlı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bu uygulamayı bulunduğunuz bölgenin havasının en temiz olduğu vakitlerde yapmak daha uygun olur. Orkide ve diğer bitkilerimiz için ani sıcaklık değişimleri şok etkisi yapabilirve çiçeklerde dökülme gibi hiç istenmeyen bir etkiyle karşılaşabiliriz. Böyle etkilerden korumak için mümkün olduğunca hava akımlarına kapalı kalmasını sağlamalıyız akımdan uzak bir nokta veya taşıma yaparak cereyan etkisinden uzak tutabiliriz.

Ev havasını değiştirmek için NASA ve bir kaç bilim adamının yaptığı araştırmalar neticesinde bazı bitkilerin gece karbondioksit alıp oksijen verdiği, bazı bitkilerin ksilen, tolüen vb. boya kaynaklı kimyasalları alıp toprağa verdikleri tespit edilmiş. Bu konuyu aydınlatmak için detaylı bir makale yazılabilir. İngilizce kaynaklarda fresh air plant olarak arandığında belirli bilgilere ulaşılabilir. Bu konuda yazılmış kitaplarda var. Konu aslında çok önemli hayat kalitesinde ciddi yükselişler yapıyor umarım ilerleyen süreçte daha detaylı ve işimize yarayacak şekilde makaleleştirip yayınlayabiliriz. Hoşçakalın.

gurolakman dedi ki...

ilk kez orkide yetiştiriyorum geldiğinden beri hiç saksı değiştirmedim iki çiçek dalı var biri tamamen döküldü diğeri iki çiçek ile halen duruyor saksısı biraz küçük gibi geliyor bana değiştirmem gerekirmi... sayfanızı çok beğendim başarınızın devamını diliyorum ...gürol akman

gokay dedi ki...

Sn. Gürol Akman sayfamızdan faydalanmanıza memnun oldum ilk defa yetiştirdiğinize göre devamını diliyorum katılımlar arttıkça Güney Amerikaya gidemiyorsak o bize gelir diyeceğiz ve yeni bakım yöntemleri yeni türlerle kendimize özgü dizaynlarla hayatımıza renk katmaya çalışacağız. Orkide doğasını incelerseniz kökler hep açıkta ve ağaçların üstünde bu şu demek oluyor yağmur yağıyor sular emiliyor hemen peşinden sadece ortamda hava kalıyor. Saksı büyüdüğünde ise sulama yapıyoruz sular emiliyor ve fazla büyük saksıda geriye artık su kalıyor işte biz o suyu istemiyoruz çünkü orkide suyu emdikten hemen sonra havayla baş başa kalmak istiyor bu nedenle orkide saksısını büyütmenize gerek yok kökler çok dışına taşıp artık ben buraya sığamıyorum diyene kadar ideal boyda bakıma devam etmenizi öneririm. Takıldığınız konularda yine mesaj atın hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba ben yenı orkıde yetıştırmeye basladım ama bakımını bılmıyorum ışık nasıl olmalı yardımcı olabılırmısınız

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Yurdaer Kavurgacı orkide bakımı önce doğru konumlama ile başlıyor konumlamadan kasıt sadece ışık değil iklimsel özellikleri ve çevresel etkileride kapsıyor. Doğru konumlama için hava akımlarına kapalı (kapı pencere arası) kalorifer petekleri, klima, cam önü özellikle soğuk iklimlerde tek camlar için daha fazla geçerli vb. ani iklimsel değişimlere kapalı, pencere ve perde arasına kalorifer de eşlik ediyorsa bu en olumsuz koşul olur. Buraya kadar iklimsel etkiler göz önünde bulunduruldu bundan sonra çevresel etkiler sigara dumanları, kimyasal etkiler, meyve sebze sepetleri gibi etilen gazı çıkışları ve dışardan satın alınan meyve-sebzelerden-çöp kutusundan böcek geçişinin olmayacağı bir konum olmalı. Burada tamamsa son aşama yeterli ışık alacağı ancak doğrudan güneş ışığı değmeyecek bunun için en güzel konumlama güney-güney batı penceresi gibi bol ışık alan yönlerdeki pencerenin perde arkası yakın konumlar en ideal konumlamalar güneş ışınları perdeden süzülerek gelirse çok daha faydalı olur böyle pencere yoksa bol ışık alacak ancak doğrudan güneşin yapraklara gelmeyeceği konumları tercih edebilirsiniz pencereden çok uzaklaşmak yetersiz ışıklanmaya yol açar orkideniz yana yatar ışığa ulaşmaya çalışır. Konumlama bu şekilde zaten doğru konumlamadan sonra standart sulama yaparsanız herhangi bir sorunla karşılaşmadan orkidenizi yetiştirebilirsiniz.

meltem dedi ki...

mrba bnm esim aralik ayinda tek dal orkide aldi saksizi şeffaf ve kucuk oldugu icn degistrdm zatn cicekleri dökülmüştu. ama hala çiçekleri cikmadi bazen gunes gormesi icn balkona cikariyorm. iyimi yapiyorm? nasil bakmaliym?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Meltem saksısı küçük olacaktı keşke değiştirmeden önce araştırma yapsaydınız. Balkona çıkarmayın hem doğrudan güneş görmemeli hem de hava akımlarından olumsuz etkilenir. Sizin için önerim sayfalarımızı biraz okuyun sonra facebook sayfamızı takibe alın çünkü burada olmayan bazı paylaşımlar orada oluyor. Sorularınız olursa o zaman yanıtlamaya çalışıyım.

Unknown dedi ki...

saksı degıstırıken kokunden bır parça kırıldı bende kestımm o kırılan kısmı kurtara bılırmıyım parça köklerı yasatabılırmıyım

gokay dedi ki...

sn. Ali Gürel kökü atabilirsiniz kısmen fotosentez yaptığı için uzun süre yaşayabilir ancak üretmek maksadıyla bir işe yaramaz atabilirsiniz.

orkide dedi ki...

geçen kış bir orkide aldım mayıs ayında çiçekleri dökülünce 3. boğumdan budadım yeni yaprak veriyor ama çiçek ve çiçek sürgünü vermedi henüz neden acaba

gokay dedi ki...

sn. orkide çok normal bir durum. Yaza girdiği için çiçekleri erken dökmüştür. Yazı yeşil yaprak ve kökleri geliştirerek geçirir. Kışın çiçeklenir. Orkide yılda bir veya maksimum iki kez çiçeklenir. Çiçekler 2-6 ay hatta daha uzun süre izlenebilir. Bu süre bakıma ve ortama bağlı olarak değişebilir.

Büşra dedi ki...

Merhaba bi haftadır bi orkide bakıyorum ama nerdeyse hergün bi çiçek döküyo ciçekler dökülmeden önce güçsüzlesiyo ve sapları hafif sararıyo ne yapmam gerek yada neyi yanlış yapıyorum.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Büşra eğer orkidenizi yeni aldıysanız ve üzerinde tomurcuklar varsa çiçeklerin dökülmesi yer değişikliği, rüzgar, güneş, susuzluk vb. etkilerle olmuştur. Yok tüm çiçekler açıksa muhtemelen çiçeklenme süresinin sonunda edinmişsinizdir bu durumda çiçeklerin dökülmesi normal olur. Çiçek alırken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-cicegi-secimi.html

Unknown dedi ki...

Merhaba orkidemi suya batırınca torfundan minik kara sinekler çıkıyor bu normal mi?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. unknown ortam uygun olduğu için ev olarak kullanabiliyorlar. Orkide için sorun değiller, sineklerin kaynağı mutfak veya dış ortam olabilir.

Unknown dedi ki...

Merhaba.benim orkidem alttan 2. gözden aynı anda yaprak ve tomurcuk verdi. Aynı anda hem yaprak hem tomurcuk vermesi normalmi? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Nevin ve Muhsin dedi ki...

Selam
6 saksı orkidem var. Hepsi çok sağlıklı, geniş yeşil yapraklı oldukları halde geçen yıldan buyana çiçek açmıyorlar. Onlara kızmaya başladım.😀 Yaz boyunca köklerini saksıdan dışarıya doğru büyüttüler. Bu saksımız yetmiyor anlamında mı? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba Nevin hanım ve Muhsin bey sondan başlayım eğer orkidenizin kökleri saksıyı tamamen doldurup dışarı çıkıyorsa bu köklerin saksıda sıkıştığına işaret olabilir, eğer saksı içinde kök yok ve buna rağmen dışarı çıkıyorsa bu saksınızın orkideye pekte uygun olmadığı bu nedenle köklerini dışarı taşıyarak saksıdan kaçma isteğinde olduğunu gösterir. Kökleri kontrol ederek hangi senaryonun daha isabetli olduğuna siz karar verebilirsiniz. Çiçeklenme konusuna gelirsek aslında çok basit sıcaklık 18 C civarına düşürüldüğünde sonbahardan kışa doğru her mevsimde çiçeklenme sağlayabilirsiniz kaldı ki yaz için bile geçerlidir ama doğaya aykırı davranmamıza gerek yok. Sulamayı biraz kısıp örneğin 5 güne bir sulama yapıyorsanız 7-8 güne bire düşürüp 18 C sıcaklığa çekin çiçek çubuklarını görünce yeniden asıl bakım yaptığınız alana alın. Çiçeklenince çiçekleri bizimle paylaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Nevin ve Muhsin dedi ki...

Sayın Gökay
Öncelikle beni hemen cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Sizin önerinizden sonra orkidelerimi cam balkona taşıdım. Çünkü oda ısımız 23 derecenin altına hiç düşmüyordu. Balkonda 18-20 derecede bu 15 gün içinde hepsi çiçek sapı çıkardılar. Çiçeklendiklerinde fotoğraflarını göndericem. Tekrar teşekkürler. 🙏

Unknown dedi ki...

Ablama orkide aldım ama bakımını bilmiyoruz ikimizde.yapraklarımda hafif bükülme var gibi geldi bize. sobayla aynı salonda bakmışlar ondan kaynaklı olabilir mi acaba

gokay dedi ki...

Merhaba unknown olabilir ancak daha çok susuz kaldığında olur. Sulama aralığınız nedir? Fotoğraf gönderirseniz daha çabuk teşhis koyabiliriz.

Unknown dedi ki...

merhabalar 2 haftalık orkidem var. ana kökleri saksının ustunde duruyor ve beyazlamaya ve ıçini boşaltmaya başladı. 2 yaprağımda sarardı. ama saksının içinde ki kökleri yeşil ve çiçekleri hala duruyor. saksını değiştirmeli miyim ? çiçekleri varken değiştirmeyin dediler. bu ikinci orkidem birini kaybettim buna bir şey olsun istemiyorum :( bana yardımcı olur musunuz lütfen..