İzleyiciler

Orkide Bakim SorulariYeni orkide yetiştirmeye başlıyorsanız sık sorulan soruları okuyarak orkide bakımına iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ne sıklıkta sulama yapmalıyım?

Yetiştirlen orkide türüne ve bulunduğu ortama göre sulama sıklığı değişiklik gösterebilir. Öncelikle yapmanız gereken orkidenizin türünü öğrendikten sonra yetiştirme koşullarını incelemektir. Cattleyas, Dendrobiums, Encyclias, Epidendrums gibi orkideler iki sulama arasında saksı harcının hafif kurumasına müsade edilebilir, Phalaenopsis, Paphiopedilums. Phragmipediums & Miltonias gibi orkidelerin saksı harcı daha nemli olmalıdır. Geceleri genç orkideler yetişkin orkidelere göre daha fazla sıcağa ve neme ihityaç duyarlar. Büyük saksılar, plastik saksılar daha seyrek sulanmalı, sepet, tel örgü veya toprak saksı gibi ortamlarla, küçük saksıda yetiştirilen orkideler daha sık sulanmalıdır. Ortam nemi düştükçe veya ortam sıcaklığı arttıkça saksıdan buharlaşan su fazlalaşacağından daha sık sulama gereği doğar. Işıklanma süresi azaladığında, ortam sıcaklığı düştüğünde (kışın) veya herhangi bir zamanda ortam nemi arttığında sulama sıklığı azaltılmalıdır.

Musluk suyu kullanabilirmiyim?

Farklı şehirlerde farklı su kaynakları kullanıldığından musluk suyu içerisindeki bileşenlere bağlı olarak bu durum değişir. Bazı bölgelerde kuyu suyu veya musluk suyu orkideler için kullanılabilirken bazı bölgelerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Suyun bileşimi yağmur suyuna ne kadar yakınsa orkideler o derece mutlu olacağından mümkün olduğunca arıtılılmış su veya yağmur suyu kullanılmalıdır. Musluk suyu kullanılacaksa içerisindeki klor ağzı açık bir kapta kaynatma veya bir kaç gün güneşte bekletilmek suretiyle uzaklaştırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Yağmur yağarken yağmur hasadı yaparak ihtiyacınız olan suyu biriktirip kullanmanız en güzel çözüm olabilir.

Karasal ve epifitik orkide arasındaki fark nedir?

Karasal orkideler organik maddece zengin humuslu topraklarda yetişir. Yetişme ortamı olarak kökler toprak içerisinde sürekli nemli ancak tamamen su içerisinde değildir. Epifitik (Epiphyte) orkideler ise ağaç üzerlerinde kökleri açıkta yaşar ve yağmurlu zamanlar dışında kökler kuru olur. Üzerinde yaşadıkları ağacın besinlerinden faydalanmadan (parazit olmadan) ağaç kabukları arasına birikmiş çürüntüler ve yağışlı zamanlarda gelişmiş kök yapılarıyla yağmur suyunu emerek beslenirler.

Saksı değişiminin gerekli olduğunu nasıl anlarım?

Orkide türüne ve duruma göre değişmekle beraber genellikle 2-3 yılda bir saksı değiştirilmelidir. Kökler tüm saksıyı kaplamış ve saksıdan dışarı çıkmışsa, siyah ve kahverenginde ölü kökler görünüyorsa, saksı harcı çürümüş veya kokuşmuşsa saksı değişimi yapılmalıdır. Saksı değişiminde yetişkin orkideler için her zaman bir büyük saksıya geçmeye gerek yoktur. Özellikle ölü kökler temizlendikten sonra kök tacı küçülmüşse tekrar aynı boyutta taze saksı harcına dikilmesi daha uygundur.
Orkide saksı değişimi

Orkidemi ne sıklıkta gübrelemeliyim?

Orkideler düzenli olarak gübrelenmeli, yaz aylarında haftada bir, kış aylarında ayda bir ve daha seyreltik gübrelerle gübrelenmelidir. Orkideler için özel hazırlanmış orkide besini kullanılmalı ürün ambalajında yazılan talimatlara dikkat edilmelidir. Yeni orkide yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken konu su kalitesine göre değişmekle beraber uygulanacak gübre miktarında az gübre çok gübreden daha iyidir ilkesini akıllarından hiç çıkarmamaktır.

En iyi orkide saksı toprağı nasıldır?

Öncelikle bilinmesi gereken epifitik orkideler kesinlikle toprak içinde yetiştirilmeye çalışılmamalıdır. Orkide toprağı yada asıl adıyla orkide saksı harcı, orkideler için özel hazırlanmış karışımlardır. Karışımın içeriği orkidenin bulunduğu iklime, saksı türüne ve sizin bakım şartlarınıza göre farklılık gösterebilir. Tüm saksı karışımları mümkün olduğunca havadar ve dengeli nem sağlama özelliğine sahip kolay kolay çürümeyen materyallerden oluşur. Saksı harcı hindistan cevizi kabuğu lifleri, ağaç kabukları, sphagnum yosunu, perlit, pomza gibi malzemelerin karışımlarından oluştuğu gibi saksı harcı yalnızca bir malzemeden de oluşabilir. Saksı karışımı hazırlarken orkidenin ekolojik yaşam koşullarına uygun köklere yüksek nem sağlayacak, ve havadar olacak karışımlar tercih edilmelidir.

Orkide bakımı zor mu?

Kesinlikle zor değil aksine orkide bakımı kolaydır. Yalnızca diğer bitkilerden farklı istekleri vardır. Bu istekler karşılandığında ev ortamında rahatlıkla yetiştirlebilir.

Orkide ne sıklıkta çiçek açar?

Bu sorunun cevabı orkide türüne göre farklılık gösterir. Bazı orkideler yılda bir kez çiçek açarken bazıları yılda 2-3 kez, bazıları ise yıl boyu çiçekli kalabilirler.

Orkide kokulu mu?

Evet bazı orkide türleri kokuludur. Kimi orkideler hafif koku yayarken, kimileri çok güçlü koku yayabilir. Kokuların çoğu tanıdık kokular bazı orkideler gül, karanfil, yasaemin gibi kokarken bazıları çikolata, vanilya, baharat kokusu gibi kokular yayar. Orkideler tozlaşma için sineklerin dikkatini hem şekilleriyle hemde kokularıyla çeker bu tip orkideler ise çürük et kokusu gibi kokular yayabilir neyse ki bu tür orkideler çok fazla değildir. Koku yayma zamanları orkide türüne göre farklılık gösterir. Gece, gündüz, bahar, yaz gibi.

Ne tür Orkide Saksısı kullanmalıyım?

Orkideler doğada saksı içerisinde yaşamıyorlar. Doğal yaşam koşulları gereği kökler açıkta, ve ağaçlardan sarkmış şekilde havada asılı bulunuyorlar. Ancak evde bu ortamı sağlamak güç, köklerin yüksek nem ihityacı karşılanırken kökleri çürütmemek çok önemli. Aslında sağlıklı orkide yetiştirme sağlıklı kök yapısıyla çok yakından alakalıdır. Bu yüzden şeffaf plastik saksı kullanımı bazı avantajlar sağlayabilir. Kökler izlenebilirken doğada olduğu gibi köklerin ışıkla teması sağlanabilir. Toprak saksılar veya sepetler çabuk su kaybettiğinden sık sulanması gerekir. Plastik saksılar nemi daha uzun süre koruyabilir. Orkide saksıları

Orkidem hasta ne yapmalıyım?

Eğer bakteriyel bir hastalık tespit ederseniz hastalığın diğer bitkilere bulaşmaması için öncelikle o bitkiyi diğer bitkilerden uzağa taşımanız gerekir. Bakteriyel hastalıklar için; en iyi savunma saldırıdır sözünden hareketle sistemik etkili fungal bir bakteriyel ilaç kullanılmalıdır.

Bitkinin herhangi bir yeri kesilirse buradan bakteri girişini önlemek için kesilen yere her mutfakda bulunan tarçın sürün.

Hastalıklar bitki sağlıksızsa daha çabuk bulaşırlar. Bitkinin sterste olup olmadığına dikkat edilmelidir. Köklerde çürüme var mı? Yeterli hava sirkülasyonu oluyor mu? Hastalıklı bitkilere kullandığınız aletleri siterilize etmeden mi kullandınız? Gibi sorular irdelenmeli bitkinin sağlıklı olabilmesi için gerekli optimum şartlar sağlanmaya çalışılmalıdır.

Gece sulamalarından kaçınmak bitkinin bakteriyel hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Sulama suyu ılık olmalı  ve sulama sabah veya öğle saatlerinde yapılmalıdır.


317 yorum:

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 317   Yeni›   En yeni»
öznur dedi ki...

merhaba bir hafta önce iki tane orkide almıştım biri lila renkli diğeri ise beyaz..lila renki orkidemde 2 tane tomurcuk vardı açmadan döküldü..beyaz orkidemde tomurcuklar açtı fakat alttan bir tane yaprak sarardı ve döküldü..şimdi iki orkidemde birden en alttaki yaprakların rengi açılmaya başladı açık yeşil ve sarımsı sanırım dökülücekler ne yapmam gerekiyor? bütün yapraklar dökülmeden nasıl kurtarabilirim?

gokay dedi ki...

Merhaba Öznur hanım;
Öncelikle sorunun ilk aldığınız yerden kaynaklanma ihtimalinin olduğunu söylemeliyim. Bir hafta içerisin de normal olmayan bir reaksiyon söz konusu. Sizin bakım koşullarınız tam güneşlenme ve sık sık yüksek sıcaklık düşük sıcaklık koşulları göstermiyorsa kesinlikle satın aldığınız yerden kaynaklanıyordur. Yok benden diyorsanız öncelikle direkt güneş alıyorsa hemen oradan alıp aydınlık bir alana taşıyın. Sıcaklık değişimlerinin çok yüksek olmamasına dikkat edin. Soğuk suyla suluyorsanız suyunu biraz ılıklaştırıp daha sonra sulama yapın. Şeffaf saksıdaysa köklerin sağlığını kontrol edin. Mümkün olduğunca gözlemlerinizi detaylı yazın. Site içerisindeki anlatılan normal bakım koşullarına uyarsanız bir süre sonra orkideleriniz toparlanmaya başlayacaktır.

Not:Çiçeklerin dökülmesi aldığınız yerden eve götürürken dahi soğuğa maruz kalması durumunda olabilir.

öznur dedi ki...

öncelikle beni hemen bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum..çok soğuğa maruz kalmadı ama yolda üşümüş olabilir tabi yada dediğiniz gibi aldığım yerlede ilgili olabilir..siteniz çok güzeldi ve ben yeni edindiğim bütün bilgileri uygalamaya başladım..orkidelerim kendi doğal şeffaf saksıdaydı kendi şeffaf saksısından çıkarmadan dekoratif amaçlı farklı bir saysıya koymuştum şimdi hemen geri döndüm şeffaf saksıa ve direk güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde..sulama konusunda aldığım ilk gün çeşme suyu ile sulamış suyun altında biraz bekletmiştim şimdi yarısında kadar içme suyu ile dolu bir kabta 10 dak. bekleterek suladım site içerisindeki bütün bilgilere dikkat ediyorum fakat aldığım ve eve getirdiğim ilk gün kapalı saksı musluk suyu kullanmıştım ve köklerindeki kuruyan kısımları ev makasıyla kestim makastan hastalık kaptırmış olabilir miyim? köklerini kemek gibi bir bilgi hiç yok :( birde genel bir bilgi vardır kuruyan yaprakların diğerlerine hastalık bulaştırmaması için hemen koparılması gerektiğini duymuştum bu doğrumu? orkidemin sararan alt yapraklarına napmalıyım kendisinin düşmesini mi beklemeliyim elimle yada temiz olduğunu düşündüğüm makasla kesmelimiyim?..yaprakların alt kısmından baktığımda benek benek büzüşmeler ve beyaz beyaz ufak noktalar var ve lila renkli orkidemin çiçeklerinde de kahverengi gibi benek benek noktalar oluştu sanırım çiçekleride kurumaya başlıyor..şimdiden çok teşekkür ediyorum.

gokay dedi ki...

Öznur hanım anlattıklarınızdan anladığım geldiği yerde bazı olumsuzluklara maruz kalmış olma ihtimalini artırıyor. Makası diğer bitkilere kullanıp dezenfekte etmeden orkideye de kullandıysanız hastalık bulaşması mümkün ancak bu kadar kısa zaman da tüm bitkiyi etkisi altına alamaz. Başka çiçekleriniz varsa onları kontrol edin benzer belirtiler görürseniz hemen karantinaya geçin. Hastalıklı bitkileri bir odaya alıp tecrit edin. Orkide budama konusunda sarı yapraklara ne yapmanız gerektiği yazılı. Orkide hastalıkları konusunda "çiçek yanıklığı"nı okursanız çiçeklerdeki beneklerin nedenini anlayabilirsiniz. Şimdilik önerilerim bunlar bir süre çiçekleri gözlemleyip normal koşullara nasıl tepki verdiklerine bakmamız gerekiyor eğer sorunlar artarsa diğer sararma sebeplerini yeniden gözden geçirmemiz gerekir. Saksı konusun da şunu söyleyebilirim misafir geldiğinde veya yemek masasına dekorasyon yapmanız gerektiğin de uygun saksılara alabilir diğer zamanlarda şeffaf saksı da tutabilirsiniz.

seda dedi ki...

merhaba phalaenopsis türü iki dallı beyaz bir orkidem var. evimiz biraz nemli ve karanlık, orkidem tomurcuklanıp yeni çiçek açtıktan sonra önce çiçekleri soldu sonra dallardan biri önce sarardı ve sonra kurudu, budamakta geciktiğimi fark ettim ama artık yapabileceğim bi şey yoktu, kuruyan dalı kestimi. yaprakları hala yeşil ama şimdi de diğer dal tepeden sararmaya başladı. bunun çok sulamaktan kaynaklandığını sorduğum bir çiçekçi söylemişti ama ev de nemli olduğu için çok nadir suluyorum.acaba neyden kaynaklanmış olabilir. Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum, yeniden dal çıkar mı, çiçeğim ne olur? teşekkür ederim

gokay dedi ki...

Merhaba Seda hanım eviniz orkide için uygun bir ortam olabilir hele ki uzun süredir sizde ve çiçeklenme gösterdiyse herşey normal demektir. Sulama süresinin normal olduğunu söylemişsiniz buna karar vermeden önce orkide sulama konusunu mutlaka okuyun. Çiçeklenme döneminde su ihtiyacı artar çünkü her çiçek fazladan su harcamak manasına gelir. Sulama konusu orkide bakımının olmazsa olmazı çünkü diğer bitkiler bu konuya tolerans gösterirken orkidenin pek tolerans tanıdığı söylenemez. Aslında anlattıklarınız normal çiçek açma ve solma periyoduna uygun önemli olan bu periyodun ne kadar sürdüğü. Bu konuya açıklık getirirseniz normal mi değilmi karar verebiliriz. Yapraklar zaten herdem yeşil olmalı sararıyorsa sorun var demektir. Bunun dışın da kökleri kontrol edin kökler normalse orkideniz dinlenme dönemine geçmiş demektir yeniden çiçeklenme için biraz hasret çekip son baharı beklemeniz gerekir.

seda dedi ki...

merhaba, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
orkidem aydır bende,sulama konusuna dikkat edicem ben öncesinde fazla su evmediğini duyduğum için biraz nadir suluyordum. Beni asıl korkutan çiçeklerin solması değil dalın kuruması oldu, iki daldan biri kurudu, diğerinin de üstü sararmaya basladı,bi çiçekçinin tavsiyesi üzerine kuruyan dalı biraz geç kaldığım için dibinden kesmek zorunda kalmam oldu. Sanırım şimdi de sararan kısmı budamam gerekiyor. Bu durum normal mi bilmiyorum, yeniden dal çıkar mı, yoksa tepeden aşağı doğru inip yapraklara da sıçrar mı, kökler normal görünüyor. Tavsiyeleriniz için şimdiden tesekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba Seda hanım
Çiçekler solduktan sonra orkidenin dalı normal olarak sararır ve kurur budarsanız gözler harekete geçer ve yeniden çiçeklenir. Budama konusun da nereden budamanız gerektiği yazılı. Çiçek sapında (dal) bir tane sağlam göz kaldıysa büyük ihtimalle oradan sürgün verecektir vermezse de üzülmeyin o sap kuruduktan sonra dinlenme döneminin sonun da yeniden çiçek sapı verecektir. Yani her yıl bu sap kuruyup yenisi çıkacak. Siz kalan çiçek sapını budayın onun gözlerini harekete geçirmeye çalışın tek dalın kalması yeni çiçeklerin daha büyük olacağı anlamına gelir buda sevindirici yönü.

Adsız dedi ki...

merhaba bir ay önce orkidem hediye geldi.üzerinde bulunan çiçekler ik hafta sonra kurudu ama 2 yeni tomurcuk oluştu.anlar da açtı ve kurudu şuan 3. bogumdan çiçek açackmış gibi duruyor.Çünkü başka hiç çiçeği yok ne yapabilirim

gokay dedi ki...

3. boğumdan çiçek açmaz, oradan srügün verir o sürgünden tomurcuklar oluşur eğer göz uzamaya başladıysa dokunmayın bir süre uzamaya devam etsin daha sonra boğumun 3 cm kadar üzerinden budarsınız. Budama konusunda nasıl yapacağınız yazılı. Birde normal bakım koşullarını tam uygulamaya çalışın çiçekler biraz erken dökülmüş gibi geliyor ama bu yer değişikliği ve mevsimsel adaptasyondan olabilir. Bundan sonraki periyodu daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

merhaba yaklaşık 6 ay önce orkide aldım.üzerindeki çiçekler soldu ve dalı söylenen şekilde budadım.aylardır bir sorun olmadı çiçeğimde.2 tane yaprak verdi ve büyüdü.şimdi dipten bir dal daha çıkıyor.bütün bunlara rağmen bu sabah birden böceklendi.saksısında onlarca üvez var ne yapmalıyım.

gokay dedi ki...

Merhaba bahsettiğiniz sinekler genelde nemli ortamları seven o ortama yumurtalarını bırakan sinekler. Daha önce bende de benzer durum yaşanmıştı sorundan şöyle kurtuldum. 1 litre ılık suya non-iyonik deterjan veya bebe şampuanlarından 1-2 çay kaşığı kadar döküyorsunuz, daha sonra saksıyı bu suyun içine oturtuyorsunuz sineklerin kurtçukları ya ölüyor veya su yüzeyine çıkıyor yüzeye çıkanları suyu dökerek uzaklaştırıyoruz. Daha sonra çamaşır durular gibi saksımızı yıkıyoruz. Bu işlemi 1 hafat arayla iki kez tekrarlayın. Daha sonra sulamayı kısıp orkide harcının biraz kurumasına müsade edin. Kalan larvalar yüzeyde olduğu için nem kalmayınca etkisiz hale geliyorlar. Ben bu şekilde kurtuldum şuan herhangi bir problem yaşamıyorum. Bazı arkadaşlar sinekleri elektirkli süpürgeye çektiriyorlar ama o larvalara çözüm olmuyor.

Adsız dedi ki...

teşekkür ederim yalnız bebe şampuanı yada deterjan çiçeğe zarar vermiyormu?sinekler saksının toprağı içinde sabahları çoğalıyor cama yapışıyorlar saksıda kayboluyorlar.ertesi sabah saksıdaki toprakta yüzlerce çıkıyorlar.orkideyi birsüre sulamasam kurtulabilirmiyim?

gokay dedi ki...

Suyun yüzey gerilimini düşürüp kurtçukların vücut çeperlerinin hücre yapısını bozarken orkidelerin köklerini korumak amacıyla bebe şampuanı veya non iyonik deterjan kullanıyoruz. Yoksa herhangi bir deterjan veya sabun kullanabilirdiniz.
Bazı arkadaşlar sinekleri elektrikli süpürge ile çekiyorlar ama bu durumda saksı içindeki kurtçuklar köklerle beslenirken bir taraftan da büyümeye devam ediyorlar. Yani geçici bir çözüm Seçim sizin.

şule dedi ki...

merhaba.yaklaşık 2 ay önce bi arkadaşım beyaz bir orkide hediye etti.geldiğinde çok güzeldi.hatta sonradan bir tane daha çiçek açtı.ama son bir haftada bütün yaprakları kurudu dökülmeye başladı.:(yaprakları yeşil.dalının en üstü de sararmaya başlamış.ne yapmam gerekiyo?güneş alan aydınlık bir odada.haftada bir suluyorum.acaba yanlış yaptığım bişey mi var yoksa normal mi?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şule "daha çiçek açtı.ama son bir haftada bütün yaprakları kurudu dökülmeye başladı" derken çiçeklerin dökülmesinden mi bahsediyorsunuz yoksa bitkinin yeşil yapraklarında mı bunu net söylemelisiniz. Eğer kastınız sadece çiçekler döküldü demekse çiçek sapının sararması normal tümü sararmadan http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-budama.html linkte anlatıldığı gibi budamalısınız.
Yok yapraklarsa konuyu biraz daha açmanızı istiycem.

şule dedi ki...

evet yanlış yazmışım pardon çiçekler kurudu ve döküldü.yaprakları hala yeşil.budama kısmını okudum ama eylül ya da kasım aylarında budama yapılması gerektiğini söylüyor.şimdi yapsam olur mu?

gokay dedi ki...

"Phalaenopsis orkide nasıl budanır?

Phalaenopsis türü orkideler aynı çiçek sapından yılda iki üç kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirme için çiçeklenme döneminin sonunda çiçek sapı yeşilken yaklaşık olarak çiçek sapının ortasından veya aşağıdan yukarı çiçek gözleri sayıldığında 3. gözün 2-3 cm üstünden çiçek sapı kesilmelidir"
Sulamayı haftada birden ziyade gerektiği kadar yapmalısınız bu nedenle konu geniş olduğu için burada yazmıyorum. Kendi sayfasından okumanız daha doğru olur. Bakımınızla ilgili eğer bir sorun olsaydı mutlaka bir işaret gelirdi demekki doğru gidiyorsunuz. Aslında bakımı çok kolay yalnızca biraz farklı o kadar.

nesrin dedi ki...

merhaba benim 2 tane orkidem var biri 3 senelik 1 lsenelik ikiside uzun zamandir cicek acmiyor fakat habire yaprakveriyor nedeni ne olabilir aydinlatirsaniz sevinirim

Adsız dedi ki...

merhaba,

ikea dan aldigim beyaz orkidelerim bir sure sonra ciceklerini doktu, ben de sapini iki bogum yukardan kestim. yeni yaprak cikarmakla beraber altan bazi yapraklari da dokuldu, ama bir tulu yeniden cicek acmiyor. kokleri ve yapraklari saglikli gorunuyorlar, ama cicek acmiyor. ne yapabilirim?

pegasus79 dedi ki...

Merhaba, dun bir soru yazmıştım ama bugun sorumu göremiyorum. Ankarada oturuyorum ve orkidelerime birşey olursa diye mantar ve pest ilaçlarını evde bulundurmak istiyorum. Fakat bu ilaçları nereden bulabilirim bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhabalar sn. pegasus sorunuz hastalıklar bölümünde hala duruyor. Sorunuzu ben Ankara için yanıtlayamıyorum. Ziraat ilaçları satan yerleri bulmalısınız Ankaralı,lar yanıtlayabilir diye her iki bölümede yazdığınız aynı sorunun ikisinide olduğu gibi bırakıyorum belki bir yanıt alabilirsiniz.

gokay dedi ki...

Sn. adsız ikeadan aldığınız orkideler çiçeklenmiyorsa ya bu yılki çiçeklenme periyodunu tamamlamıştır veya aşağıda yazılı birçok nedenden birinden ötürü çiçeklenmiyordur.http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

gokay dedi ki...

Sn. Nesrin sizin mesajınızı yeni farkettim. Verdiğiniz gübreler azot ağırlıklı veya saksı harcınız orkideye bol azot sağlıyorsa yeşil aksam gelişip çiçek vermeyebilir diğer sebepler ayrıntılı şekilde linkte yazılı okuyarak hangisinden olduğunu kendiniz tespit edebilirsiniz.
http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

Adsız dedi ki...

Merhaba...Orkidemin yaprakları hayli fazlalaştı ve iileşti.Bu yaprakları budamak gerekir mi?

gokay dedi ki...

Budama; gençleştirme, gereksiz fazlalıkları alma, kurumuş kısımları temizleme vb... durumlarda yapılır. Eğer bitkinizin yaprakları çok sıklaştı buharlamşma veya sulama esnasında sorun olup yapraklarda çürümeye neden oluyorsa o zamanda budayabilirsiniz. Ancak herşey normalken budamak doğru olmaz. Hatta şöyle söyleyim birçok orkide sever sizin durumunuza gelebilmek için ekstra ışıklandırma, gübre solüsyonları ve iklimlendirme elemanları gibi birçok yola başvuruyor. Siz bu yolları aşmışsınız.

Aslında nasıl bir bakım yaptığınızı, nerede, nasıl yetiştirdiğinizi bizimle paylaşırsanız sitemizde yayınlamaktan memnuniyet duyarız. Böylece herkez tecrübelerinizden faydalanabilir.

Adsız dedi ki...

Orkidemin yapraklarının ucunda hafif kuruma var ama dipden de yeni yapraklar çıkıyor.Bu kurumalar çürüme belirtisi mi acaba,

gokay dedi ki...

Yüksek tuzlu sularla sulama yapıldığında görülebilir. Sulama konusunu okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Eğer yeni gelen yapraklarda benzer belirtiler varsa kalsiyum noksanlığından olabilir.

Adsız dedi ki...

beyaz bir okidem var tomrcuklanıyor ama açmadan sararıp soluyor neden

gokay dedi ki...

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html buradan cevabını öğrenebilirsiniz.

Adsız dedi ki...

İyi günler , yeni aldığım orkidemin tomurcukları dökülmeye ve çiçelerinin yaprakları saramaya başladı , sebebi ne olabilir ?

Adsız dedi ki...

Merhaba, beyaz bir orkidem var tomurcuklandı bir iki dali,sanki çiçekleri çok geç acacak veya açmayacak gibi.. plaktik saksıda, saksıda kum gibi birşey de gömülü, bir dikdörtgen cam kavanozda. su ihtiyacını kalemle anlamam gerekiyor da, kuma sapladığımda sulu mu olması gerekiyor yada iyice su kalmayıncaya kadar su vermemem mi gerekiyor bilemedim..üstten saksıya su verdiğimde tabii ki kökleri ıslanıyor fakat kumda biriken (kalan) suyu çekme durumu ne kadar zaman alır?

gokay dedi ki...

Merhaba sizin fanustaki orkidenize mikro klima kurulmuş. Sistem aslında çok güzel ancak sistemi nerede kullandığınız çok önemli kurak bölgeler için iyi bir uygulama nemli bölgeler için problem olabilir. Nasıl sulama yapacağınız konusunda şöyle söyleyebilirim öncelikle saksınızı kuma gömmekten vazgeçin tabandan hava alması çok önemli. Sulama bitkinin su ihtiyacını karşılamak için kumdaki su ise ortam nemini artırmak amacıyla dolayısıyla siz bitkinin kök bölgesindeki su durumuyla ilgilenmelisiniz nasıl sulayacağınız site içerisinde sulama bölümünde ayrıntılı yazıyor. Çiçeklerin açmaması ise yeniden çiçeklendirme kısmında yazıyor sulamayı düzene sokarsanız muhtemelen çiçekler açacaktır.

gokay dedi ki...

Adsız dedi ki...
İyi günler , yeni aldığım orkidemin tomurcukları dökülmeye ve çiçelerinin yaprakları saramaya başladı , sebebi ne olabilir?
Bir fotoğraf olursa daha kolay çözüm bulabiliriz. Yapraktaki sararmanın birçok nedeni olabilir sulama, hastalık, güneşte kalma, gübreleme vs...

Adsız dedi ki...

Hemen cevabınız icin teşekkürler Sumru Hn. orkideye mikro klima kurulmuş, çok güzel sistem demişsinniz de, sonrasında kumdan çıkarın da demissiniz.Sanırım ortamın nemi ile alakalı diyorsunuz da nasıl anlaşılır bu?..Güneşi direk almayan ama ışığı fazlasıyla alan cam kenarında orkidem. Amac orkide köklerinin nemli olarak kalması mı yoksa kurudukça sulanması mı? Ciceklendirme kısmını da bulamadım. Selamlar

gokay dedi ki...

Aslın,da kum yerine perlit, pomza vs... gözenekli bir malzeme olsa daha iyi olurdu onu belirtiyim. Kumdan çıkarınla kastım kuma gömmeyin kökler hava alacak şekilde minik taşların üzerin de dursun manasında söyledim. Bazik pomza kullanırsanız daha dekoratif duruyor. Orkideler menekşeler gibi hafif hafif nem almaktan ziyade doğrudan sulanmayı severler bu nedenle siz kökler kurudukça sulamalısınız. Ortam nemi eğer güneydoğuranadolu, veya ortaanadoluysa yetersiz, marmara ise yeterli, sahil şeridiyse yeterli ancak kapalı ortamlar tehlikeli havadar bir yer olmalı. Orkide çiçeği bakımı ile ilgili kısım aşağıda yazıyor.
http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

Adsız dedi ki...

merhaba benim lila bir orkidem var yaklaşık 6 aydır beraberiz, ilk aldığımda 3 çiçeği 5 tomurcuğu vardı 2 tomurcuğu döküldü diğerleri açtı 6 çiçekle uzun süre kaldı sonra döküldüler, bende dalı uygun bir boğumdan kestim ama canlı idi tarçınla kapattım, şimdi gayet sağlıklı yani bence 2 tane yeni yaprak çıkardı çok güzel yaprakları ama alttaki yapraklaradan biri sarardı sararan yaprağı kesmelimiyim, yoksa düşmesini beklemlimiyim, orkidemin suyuna arada doğum kontrol hapı atıyorum bu doğru bir uygulama mı?

gokay dedi ki...

Merhaba yaprak canlılığını yitirdiyse artık bir önemi kalmamamış demektir gövdeye zarar vermeden kalan kısmı budayabilirsiniz. Doğum kontrolü hapı konusunda daha öncede bu tip uygulamalar duydum ama ben uygulamadım. Orkideler de diğer bitkiler gibi çeşitli hormonların etkisiyle yaşayan canlılar. Doğum kontrol hapının içeriğin de büyümeyi tetikleyen bir hormon varsa örn. GA3 gibi faydalı olabilir. Net birşey söylemek çok zor. Orkide gübreleme konusunu henüz yazmadım ama ben yalnızca gübreleme yapıyorum. Çok basit reçetelerim var kendi gübrenizi kendiniz hazırlayabileceğiniz şekilde. Daha önce yapılan bilimsel bir araştırma da farklı enzimlerle yapılan denemelerde orkidenin büyümesine etkisi olmadığı gerekçesiyle yalnızca kimyasal gübreleme tavsiye edilmiş. Konuyu yazmadan önce çok detaylı araştırmam gerektiği için net cevap veremiyorum. Sizin gözlemleriniz de bir etkisi olduysa konuyu yazmadan önce dikkate alır gerekli araştırmaları yaparım.

Adsız dedi ki...

İyi günler. Elimde, ucunda açmış ve açacak olan çiçekleri olan bir orkide sapı var. Bu sapı köklendirebilir miyim? Nasıl bir uygulama yapmalıyım? Bilgilendirebilirseniz çok müteşekkir olacağım. Bol çiçekli günler dilerim.

gokay dedi ki...

Çiçek sapını köklendiremezsiniz ancak yavru vermesi için teşvik edebilirsiniz. Gerekli açıklamalar aşağıdaki linkte mevcut

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/keiki-orkide-uretimi.html

Adsız dedi ki...

Merhaba benim orkidemin yapragi sanki ateste yanmis gibi tam ortasinda bozuk para buyuklugunde beyazlik olustu etrafinda da sanki kirec dokulmus gibi beyaz tozlar var(yapragin icinde ele gelmiyor).1,5ay oldu orkidemi alali cicekleri uzerinde acmaya devam ediyor ama yapraginda olusan sorunu nasil cozebilirim yardim ederseniz cok sevinirim

gokay dedi ki...

İlk ne zaman bu sorun oluştu? yapraktaki yaralanma büyümeye devam ediyor mu? Yaprağın diğer yerlerinde başka göze çarpan değişimler var mı?

Melike dedi ki...

Merhaba;

Phalaenopsis cinsi orkidemin taç yapraklarında ortası beyaz, kenarları yeşil benekler oluştu. Bu benekler gittikçe büyüyor ve yaprağı incelterek kurutuyor. Sonrasında renkleri kahveye dönüyor ve yaprak kuruyor. Yeşil yapraklardan birinde de tek bir sarı nokta var ama belki hastalıkla ilgisi olmayabilir, çünkü taç yapraklardaki benekler gibi yayılmıyor. Ek olarak sürgün uçları da sanki kuru gibi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Adsız dedi ki...

merhaba ben orkidem içim doğum kontrol hapı kullandığımı söylemiştim size, ben daha önce orkide yetiştirmedim o yüzden aradaki farkı bilemiycem yalnızca bir defa kullandım, yararı olmamış olsa bile zararı olmadığına eminim,bu arada benim orkidem şuanda çiçeksiz sürekli yeni yaprak çıkarıyo bu normal bir durum mu? birde ben çiçeğimi akşamları ışıktan yararlansın diye salona alıyorum sabahları çıkarkende cam kenarına bırakıyorum orkidelerin yer dğiştirmekten hoşalanmdıklarını duymuştum bu doğru mu

Canan dedi ki...

Sumru hanim,cicegi eve getirdigimde olustu camin onundeydi hemen yerini degistirdim sadece bir yaprakta oldugu gibi kaldi cicekleri acikti halada uzerinde yeni tomurcuklar verdi ayni zamanda yeni bir yaprak daha buyuyor boyle bakinca yapraktaki o yara olmasa gayet saglikli gorunuyor acaba yapragi kesmelimiyim yoksa boyle beklemelimiyim birde an alttaki yaprak cansiz gorunuyor.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Melike ayrıntılı anlatımın yanında bir de fotoğraf yollasanız çok güzel olurdu. Tahminen yaprak benek hastalığı veya antraknoz olduğunu düşünüyorum. Yani sorun mantari bir hastalık gibi gözüküyor. Herikisinde de tedavi süreci aynı olduğundan "Yaprak benek hastalıkları" kısmını okuyup anlatıldığı gibi tedavi etmeniz. Eğer bulunduğunuz bölge çok sıcaksa antraknoz ihtimali artar bu durumda daha serin bir alan ve hava sirkülasyonunu mutlaka artırmanız gerekir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Canan sizin sorununuz güneş yanıklığı. Pencere önüne ilk koyduğunuzda oluşmuş. Orkide daha önce gölge bir alanda bakılıp kısa sürede olsa güneşe maruz kalırsa bu sorun oluşur. Yara göz zevkinizi bozmaktan başka birşey yapamaz. Durmasın da herhangi bir sakınca yok. Alt yapraktaki cansızlık ayrı bir sorun olabilir doğru bakım uygulamalarını mutlaka gözden geçirin.

gokay dedi ki...

"Adsız dedi ki...
merhaba ben orkidem içim doğum kontrol hapı kullandığımı söylemiştim"

Doğum kontrol hapına gerek olduğunu düşünmüyorum gübreleme ve iyi bakımla istediğiniz sonuca zaten ulaşabilirsiniz. Şuan orkideler çiçek yönünden dinlenme döneminde büyüme yönündan aktif durumdalar. Çiçeklenme için son bahara kadar beklemeniz gerekecek. Yer değişikliği tüm canlılar için stres ve adaptasyon demektir. Uygun bir konuma yerleştirip orada bırakırsanız doğasına uygun haraket etmiş olursunuz.

Adsız dedi ki...

iyi günler. benim orkidemin içinde gözle zor görünebilen incecik böcekler oluştu. ne yapmam gerekiyor? bi de orkidem tam olarak çiçeklerini açtı ve şimdi dökülüyorlar. normal mi?

Adsız dedi ki...

iyi günler.ismim betül. benim yaklaşık 2 ay önce hediye gelen bi orkidem var.beyaz ve 2 çiçek dalı var.ilk defa yetiştiriyorum. yaklaşık 1 haftadır çiçek dökmeye başladı.bu normal galiba. benim sorum çiçeklerin hepsi döküldükten sonra budamam gerekiyomu.çiçek sapı sağlıklı görünüyor.yani eylül kasım aylarında budama yapılır yazıyoduda beklememmi gerekiyo? cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Adsız dedi ki...

merhaba bana bir orkide hediye geldi fakat kökleri seramik içinde ben bunu nasıl sulamalıyım

zulcenah dedi ki...

Merhaba bizim orkide çiçeğimizin ciçekleri döküldü ve sapı kuruyunca kestik. Sonra alt 3 yaprağı çürümeye başladı. yanmış gibi ezilmiş gibi oldu bu durumda ne yapmalıyız geri kanaln 2 küçük yaprağı çürürmü? ne yapmalıyız
Şimdiden teşekkürler.

Adsız dedi ki...

merhaba,

oncellikle hizli cevaplariniz icin cok tesekkur ederiz.

benim merak ettigim konu su; Phalaenopsis cinsi orkidemi daha gunesli bir yere alinca yapraklanmasi, var olan yapraklarin buyumesi (bayaa buyuduler) cok hizlandi. hatta bir cok yeni kokler cikardi. ben ciceklenmesini cok istiyorum ama acaba bu ayda da ciceklenmesi mumkun mu? yoksa ciceklenme donemi gecti mi? ne zamana kadar beklemeliyim?

sagolun, Ahu

gokay dedi ki...

Sn. Ahu çiçeklenme döneminin sonuna geldik bundan sonra çiçeklenmesi zor. Yaz döneminde gerekli bakım uygulamalarını yaparsanız sonbahar da veya kışa girerken çiçeklenecektir. Yeniden çiçeklendirmek için aşağıdaki linki okuyabilirsiniz.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

gokay dedi ki...

Sn. Zulcenah yapraklardaki değişim hangi bölgelerde. Çürümeden kastınız yapraktaki kurumamı yoksa kötü kokulu bakteriyel bir çürüklük mü? Normal bakım koşullarını okuduğunuzda yanlış yaptığınızı düşündüğünüz bir uygulama var mı?

Adsız dedi ki...

Merhaba adım Aynur,

çiçeklenen orkide sapım kırıldo.. kırılan yeri tarçınla kapattım. ama bolcana çicek acan bölümü elimde kaldı. Bu durumda yapılacak birşey var mı? Bu çiceklenen saptan birşey olur mu? yoksa atılacak mı? ACİL cevap ltf, teşekkürler

gokay dedi ki...

Çiçek sapı her sene yenilenir orkide türüne göre değişmekle birlikte pal için çiçeklenme dönemi sonbahar-ilkbahar arasındaki dönemdir. Yani siz yanlışlıkla kırmasanız bile yaz döneminde o çiçek sapı zaten kuruyacaktı. Çiçek sapı çiçekler dökülene kadar vazoyu süsler başka bir işe yaramaz.

Adsız dedi ki...

Ben Aynur yine, teşekkür ederim hemen cevabınız icin, iyi ki varsınız... bu orkidelere karşı bambaşka kişiliğe bürünüyor insan :)daha önceden de yazmış ve sormuştum birşeyler size. Benim orkideme mikro klima sistemi uygulanmış demiştiniz :) :) Sevgiler...

Adsız dedi ki...

ben orkideme bir buçuk senedir bakıyorum lila çiçeklilerden. orkidemin dallarındaki, kökten itibaren tüm boğumları sarardı ocak ayından beri açan çiçekleride artık dökülüyor bir iki çiçek kaldı, budamam mı gerekiyor? ama iki dalı var ve o daldanda yürüyen tekrar iki ince dal daha var,biride ucundan kurumaya başladı:( nasıl, neresinden budayacağım bilmiyorum? acaba çiçeğim ölüyormu? yeşil yaprakları sağlıklı, saksısı şeffaf ve havadar, yeri aydınlık. kökleri solgun görünmüyor. lütfen yardımcı olurmusunuz? ne yapmam gerekiyor? :(

gokay dedi ki...

Bu dönemde orkideler çiçeklerini döker çiçek saplarını kuruturlar. Bu normal bir durum sararan saplar artık ölmüş işlevsiz uzuvlar. Bu kısımları köke yakın yerden budayıp atabilirsiniz. Bu budamaya temizlik budaması diyebiliriz. Yeşil kalan çiçek sapı gözden sürgün verdiyse ki tarifinize göre öyle anlaşılıyor bu dalı sürgün veren kısmın 2 parmak üzerinden budayabilirsiniz. Bu budama da gözün sürgün vermesini teşvik etmek amacıyla yapılır ancak sizin orkideniz zaten sürgün verdiği için budama yapsanızda yapmasanızda durum değişmeyecek o dal yeni çiçekler üretecektir. Sonuç olarak herşey normal gözüküyor.

gokay dedi ki...

Sn. Aynur son zamanlar bazı mesajlara hızlı yanıt veremedim sizin ki tesadüf etti elimden geldiğince hızlı ve doğru yanıtlamaya çalışsamda bazen mümkün olmuyor. İlginize teşekkür ederim. Eğer bulursam dün izlediğim Martha Stewart,ın orkidelerle ilgili programını facebook sayfamızdan paylaşacağım ilginiz ve sevginiz biraz daha artacak.

Adsız dedi ki...

ya çok teşekkür ederim, bu urum normal gidişatsa sevindim bile diyebilirim :)ama orkidemi kesip biçmeden önce emin olmak istiyorum bu 2 tane ana dalı, uzun olanları yani 3. boğumdan sora değilde köke yakın yerden mi kesicem şimdi ama o zaman kuruyan dalıda komple ana dalıyla beraber kesmişmi olucam yani? bunu tekrar söleyebilirmisiniz yanlış birşey yapmış olmayayım çok korkuyorum çünkü başına bi hal getirmeyeyim birde bu çiçek ilk geldiğinde boğumları yeşildi şimdi kökten itibaren hepsi kuru kuru oldu buda normal o zaman?! çok teşekkürler şimdiden :)

arzu dedi ki...

sumru hanım merhabalar, benim orkideminde çicek sapı aynı sizin yeniden çiçeklendirme yazınızdaki gibi kahverengiye dönmüş ve kurumuştu. bende onu en alt kısmından budadım, sonrasında bir sene geçmesine rağmen bir çok yaprak ve yeni kökler versede çiçek sapı çıkarmadı. budanan kısma tarçın falanda sürmemiştim.geçenlerde bir çiçekçi tanıdığım çiçek sapını en alt kısımdan kestiğim için, bir daha çiçeklenmeyeceğini söyledi. bu doğru mu? teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Arzu. Çiçek sapı tamamen kuruduktan sonra yapılacak tek şey onu gövdeye yakın yerden kesmek olur. Tarçın sürme olası bakteriyel hastalıkları önlemek için. Eğer çiçek sapı yeşilse 2. veya 3. kez yeniden çiçeklenmeyi teşvik için budama yapılır biri temizlik için diğeri çiçeklenme teşviki için, biri çiçeklenme sezonunda diğeri çiçeklenme sezonunun sonunda yapılır.

Orkideniz yeniden çiçek sapı üretmemiş normalde üretmiş olması gerekirdi bu durumda yeniden çiçeklendirme kısmındaki konuları okuyup gözden geçirdikten sonra sizin orkidenizin neden çiçeklenmediğini bulup ona göre şartlar oluşturmalısınız.

Adsız dedi ki...

merhaba sumru hanım, benim 4 adet orkidem var, sormak istediğim iki tanesinde sulama yaptıktan bir kaç saat sonra yani saksı kuramaya başladığında ve kuruduğunda saksının iç yüzeyinde yeşillenme oluyor, yosun oluşuyor sanki, tekrar suladığımda bu yeşillenmeler geçiyor fakat kururken tekrar yeşillenme oluyor, saksının iç yüzeyinin yeşillenmesi normal bişey mi ve neden oluşuyor nasıl engelleyebilirim?

sinemm dedi ki...

Merhaba benim orkidem yere düşmüştü toprağını tekrar saksısına koyarken toprağında iki tane mısır tanesi büyüklüğünde sarı yumurta gibi toplar vardı birini bakarken patlattım içinden su gibi sıvı çıktı diğerinide çıkardım kavanoza koydum ne olduğunu bilmediğimden acaba onlar nedir çok merak ediyorum. Şimdiden teşekürler..

Adsız dedi ki...

Merhaba
Orkidemi sanirim fazla suladigim icin kokleri sararip curumustu. Ben de sararanlari temizlemek icin saksisindan cikardim ve gereken yerleri budadim. Daha sonra tekrar ektim. Simdi bir yapragi sararmaya basladi. Ne yapmaliyim?

Adsız dedi ki...

Merhaba
benim orkidem geçen sene hediye geldi beyaz renkli iki dal orkideydi çiçekleri geldiginde 3 4 ay üzerinde kaldı sonra çiçeklerini döktü açıkçası o dönemde fazlada ilgilenmedim yeri çok güneş alan cam kenarına yakın bir yerde değil ama şimdi yerini değiştirdim sulama şekline dikkat ediyorum 15 günde bir vitamin vermeye başladım saksısı küçük gelmeye başladı saksısını şeffaf orkide saksısıyla değiştirdim direk güneşe maruz bırakmıyorum sanırım şimdiki yerini sevdi yerini değiştirdikten sonra 3 tane yeni yaprak çıkardı kökleri her geçen gün çoğalıyor hatta yeni koydugum saksıda yakında küçük gelicek kökleride yeşil ve gayet sağlıklı görünüyor çiçek saplarınıda budama şeklinde yazdığınız gibi budadım ama uçlarından sararıp kurumaya başladı acaba bir şeyi yanlış mı yaptım bilemiyorum ama baktığımda çok sağlıklı görünüyor özellikle yerini değiştirdikten sonra gözle görülür büyümesi oldu acaba tekrar çiçek açarmı

Adsız dedi ki...

mrb benim de iki dallı bir orkidem var ilk aldığımda çok canlı idi ama daha sonra çiçeklrinde lekeler oluşmaya başladı ve alt iki küçük yaprağı soldu ne yapabilirim ne önerirsiniz ve nedeni ne olabilir?

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Beyaz bir orkidem var. Tatilde ablama bıraktım. Geldigimde tüm yatakları dökülmüş. Cicekcime sordum dallarını kesin dedi. Bende saksidaki yapraklarına altı santim kala kestim. Yanlış kestiğimi kestikten sonra internet araştırmam sonunda anladım şimdi ne yapmalıyım. Israrlı bir sekilde dallarının çıkacağına inanıyorum;(...

Adsız dedi ki...

merhaba orkidem çiçeklerini doktu dalı da sarardı, bende yeşil kalan dala kadar kestim 3.bogumun 2 3 cmine kadar, ama bugun kalan dalda sararmaya basladı, yapraklar gayet sağlıklı duzenli suluyorum çiçek verir mi acaba ?

nilgün dedi ki...

merhabalar;
benim orkidem daha yeni, geleli 1 hafta oldu ama 1 hafta içinde bütün çiçeklerini döktü dallarından bir tanesi sararmaya başladı,bir yaprağı sararıp düştü. Orkideyi eve getirdikten sonra şeffaf saksıda ve çok su vermeden 20 dakika saksısını suda bekleterek suladım.Eve götürürken çok sıcaktı ondan olabilir mi yada havalar çok sıcak diye mi ben ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun orkidem ölüyor :( birde kuruyan dalı 3. boğumdan keseyim mi

Adsız dedi ki...

merhabalar;
orkidem bir hafta kapalı ortamda kaldı.geldiğimde çiçeklerini dökmüştü,heme suladım ama akşamdan sabaha dökmeye devam etmiş,şu anda da dökmeye devam ediyor.aldığım yerden verilen bilgiye göre 6aylık periyotlar ile çiçek açıyormuş.bu süre mi doldu yoksa bir hastalıkmı var bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen.

Adsız dedi ki...

merhaba elif ben.
yaklaşık 6 aydır sağlıklı bir orkidem vardı ama bu gün farkettim ki dalı uçtan köke doğru sararıyor halbuki 2 3 haftadır yeni yapraklarına çok sevinmiştik. bu tarihte budaya bilirmiyim acele yardımcı olursanız sevinirim

Adsız dedi ki...

Merhaba, bende yaklaşık 3 senedir orkide bakıyorum. Geçen hafta daldırma yönteminden sonra okide torfu biraz kurusun diye akşam camın önüne koymuştum. Ancak sabah yediği güneşten dolayı yapraklarında yer yer sararma vardı.İçime sinmedi ve köklerine baktığımda köklerinde de sararma olmuştu.Kaynaklara baktığımda köke sphagnum yosunu sarılması gerektiğini öğrendim ancak bu yosunu bulamadığım için.orkidemin kestiğim yerlerine tarçın sürüp öylece eski torfuna yerleştirdim.Bugün orkidemin hali iyice kötüydü tekrar çıkarıp baktığımda bütün yapraklarda sanki su toplamış ve dokunduğumda kötü bir koku geldi. Kökleri tamamen sararmış olduğundan kesmek zorunda kaldım ve şu an tarçınlı bir şekilde dışarda bekletiyorum. konuyla ilgili bilgisi olan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum.. orkidemi kaybetmek istemiyorum..

Unknown dedi ki...

MERHABA SUMRU HANIM BENİM 3AY ÖNCEHEDİYE ALDIGIM, ORKİDEDEN GERİYE SADECE GÖVDE VE KÖKLER KALDI BUDAMALAR NETİCE VERMEDİ DALLAR YENİDEN TOMURCUKLANMADAN KURUDU YAPRAKLARDA BAKLENMEDİK BİR ANDA ORTALARINDAN EZİLMİŞ GİBİ ÇÜRÜYEREK DÖKÜLDÜ ORKİDEMİ TEKRAR ESKİ CANLILIĞINA DÖNDÜRMEK İÇİN NE YAPMALIYIM

Adsız dedi ki...

merhaba
ben orkide bakımında çok yeniyim. ama bnm orkidem çiceklerini çok çabuk dökmeye başladı. oda sıcaklığında nemli kalacak şekilde hergün suyunu veriyorum çok az. yalnız 3 gün memlekete gitmiştim. 3 gün sulanmadı havasız odada kaldı. döndüğümde çiceklerini dökmüştü. şimdi tek çiceği kaldı. tekrar çicek açma ihtimali varmı ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilirmisin ne yapcamı bilmiyorum :(

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Şeffaf altı delikli ve yerden biraz yüksek orkide saksılarından nasıl satın alabilrim, bir türlü bulamadım, orkideyi aldığım mağaza seracısına söyledi ama yok, bulamıyoruz,konu hakkında bilgisi olan var ise yazarmı, ilk mağazadan aldığım orkidenin saksısı çapı 12cm boyuda 12-13 cm büyüdükçe yetmiyor.

Samet ACAR dedi ki...

Merhaba,

Ben daha yeni orkide aldım ama çiçeğinde küçük küçük lekeler var. Bu lekelerin sebebi çiçeğin hasta olması vs. sebepler olabilir mi? Eğer olabilirse çözümü için yani onu iyileştirmek için ne yapabilirim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

gülşah uzun dedi ki...

merhaba
orkidemin bütün çiçekleri soldu:((yapraklarında bi sorun yok ama çiçeklere uzanan dalları sarardı..ne olduğunu anlayamadım ve ne yapmam lazım..yardım ederseniz çok sewinirim..şimdiden teşekkürler..

Adsız dedi ki...

merhabalar..ben orkidemi ikinci boğumun üç cm yukarısından budadım.acaba bir sorun olur mu?

Adsız dedi ki...

Merhaba,bir sene önce orkide hediye aldım.üzerinde çiçekleri vardı.altı ay kadar kaldı döküldü ve üçüncü boğumdan budadım.fakat çok fazlaca alt yaprak vermesine rağmen hiç çiçek verme belirtisi yok.birde saksıdan ince kok gibi olan seyler dısarı sarktı.saksıyı mı değistirmeliyim acaba.bilgi verirseniz çok sevinirim.simdiden teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Artık cevap gelmiyor:(

Adsız dedi ki...

Merhaba.3 ay önce bir orkide aldım.Çiçekleri 2 tanesi kapanıp döküldü, kökeri uzadı saksının dışına taştı.Yaprak çıkarmaya başladı.Budamam gerekiyor mu? şimdiden teşekkürler

Unknown dedi ki...

Bazı AVM'lerden ucuza alınan(15-25 TL gibi)Orkidelerin kusurları daha çok oluyor.Gerçek Orkide satan çiçekçilerden alırsanız,her konuda onlardan yardım alabilirsiniz.(hesap sorarsınız.)
Orkidelerin genel bakımı için bu siteler çok faydalı.Ama belli ki Sumru hanım cevap vermekten bıkmış(Aynı sorular insanı bıktırıyor),veya Siteden ayrılmış olabilir.
Araştırmaya devam..Sevgiler.

Not: Orkide sevenler Fan Klubü var mı?Yoksa bizler kuralım derim.

Adsız dedi ki...

Merhaba;

Dallarda tomurcuk şeklinde oluşan çiçekler kurumaya başladı. Neden olabileceği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Saygılar...

Adsız dedi ki...

Orkidemin yeni filizlenen cicek dali ust kismindan 3cm kirildi henuz daha cicek acamamisti malesef coz uzgunum neyapabilirim yardim lutfen

Adsız dedi ki...

merhaba.. Ben Gül. Benim orkidemin aldığımda 5 tane çiçeği 3 tane tomurcuğu vardı. Tomurcukları açtı ve gayet sağlıklıydı, ama kökleri fazlasıyla dısarı cıkmıştı, bundan dolayı daha büyük bir saksıya aldım, yine seffaf ve köklerinin kolay ışık alabileceği bir saksı. Sulamasını ve gübresini düzenli yapıyodum. Daha sonra çiçeklerinin hepsi bi kaç gün içerisinde birden öldü. Bakımına devam ettim aydınlık nemli bir ortamda bulunduruyordum. Çiçeklerin tamamının sapıyla arasında kalan yerlerinin saradığını görünce kestim ve bakımına devam ettim, okuduğum bir yazıda köklerinin bir arada olması daha çok çiçek vermesini sağladığını görünce küçük bir saksıya aldım, am bu sırada köklerin nerdeyse yarısı sararmıstı, düzelir die yine bekledim ama düzelmeyince onları kestim ve çiçeğimin sapını sizinde yazdığınız gibi budadım.. Sizce bundan snra ne yapmalıyım ? Ne kadar zamanda çiçeklenir ve eskisi gibi olur ?

Unknown dedi ki...

yaklaşık 2 yıl önce aldığım orkidemi budadıktan sonra dalları tamamen kurudu bir buçuk yıl boyunca sadece kök attı .3 ay kadar önce dal vermeye başladı dallar 10 cm kadar olmadan tomurcuklanma başladı dalların ucundan önce şeffaf sonra koyu kahverengiye dönen bir akıntı gelmeye başladı 2 gün önce fark ettim uçları siyahlaşmış ve çürümeye başlamış ayrıca köklerinde de sanırım çürüme var ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

Sn. Aslı Ateş ortamın nem durumu, sulama alışkanlığınız hakkında kısaca bilgilendirme ve şimdiye kadar genel bakım koşullarını düşünerek son zamanlarda nasıl bir değişim olduğu konusunda sizin tahminleriniz fotoğrafla desteklenirse net bir çözüme ulaşabiliriz.

Unknown dedi ki...

merhabalar eşim sevgililer günü sebebiyle bana orkide almış.fakat getirirken 2dalından birtanesi kırılmış üstündede çiçekleri var ne yapmam gerekir şimdi kurur mu aynı dal yeniden çiçek açar mı ??

gokay dedi ki...

Sn. Yasemin Cansu çiçek dalı dipten kırıldıysa ona yapılacak birşey yok. Seneye kadar tekrar çiçek dalı vermeyecektir. Eğer sağlam bir göz kaldıysa kırılan bölümü keskin bir bıçak yardımıyla düzgün bir şekilde kesip alın. İlerleyen süreçte bakım uygulamalarını doğru yaparsanız tekrar uyuyan göz çiçek dalı verecektir. Site içerisindeki bilgileri okuyup bakım koşullarına uyarsanız uzun yıllar size arkadaşlık edecek bir orkideye sahip olursunuz. Sevgilinize kızmayın her ne kadar bir dalı kırılmış olsada sizi düşünen, çiçeklerin en güzelini hediye eden sevgiliniz var.

Okunacak link: http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-budama.html

Unknown dedi ki...

merhaba... bu site ve güzel bilgiler için çok teşekkürler. bugün nişanlım bana hediye olarak mavi bi orkide almış. size bazı sorularım olacak. orkidemin resmini gönderiyorum.

http://imageshack.us/photo/my-images/405/orkidem.jpg/
http://img405.imageshack.us/img405/43/orkidem.jpg

kırmızıyla işaretlemiş olduğum yerlerde orkidemin iki dalındada morumsu kahveringimsi kısımlar var. bu bir sorunmudur yada hastalıkmıdır? öyleyse ne yapmam gerekiyor? maviyle işaretlediğim yerdede kök dışarıda ve ucu beyaz renkte onu koparmalımıyım? eve gelir gelmez sitenizden öğrendiğim gibi orkidemi daldırma yöntemiyle suladım 10 dakika kadar suda beklettim sonra süzülmeye bıraktım. bu işlemi 4 günde bir tekrarlarsam sağlıklı olur diye düşünüyorum. orkidemin kökleri yaprakları gibi yeşil renkte. 7 yaprağı ve 4 tomurcuğu var. vereceğiniz bilgiler için şimdiden tekrar teşekkürler...

gokay dedi ki...

Merhaba Özge Şentürk Orkideniz Yalan Dünya dizisinde Beyaz,ın Gülse Birsel,e hediye ettiği orkidenin aynısı. Nişanlınız özel bir uğraşıyla elde etmişe benziyor. Çiçeğiniz genel manada iyi gözüküyor kurşuni uçlu kökler normal orkide kökleri grilik büyüme noktaları sakın koparmayın ve saksıdan fırlayan köklere alışın. Çiçek dalında işaretlediğiniz yerler uykudaki gözler ilerleyen zamanda çiçekler dökülünce "orkide budama" konusunda anlatıldığı gibi budama yapıp yeniden çiçeklenmesini sağlayacaksınız. Sulama 4 gün şeklinde değil ihtiyaç duydukça yapılmalı kökleri takip ederek su ihtiyacını anlayabilirsiniz. İlk suladığınızda koyu yeşil susamaya başladığında beyazlaşan bir görünüm alacak tıpkı dışarı fırlayan kök gibi. Bunu sulama yaptıkça daha iyi anlarsınız. Hoşçakalın.

şeyda dedi ki...

merhaba sumru hanım siteniz mükemmel gerçekten... 2 3gün önce hediye orkide geldi benım nasıl sulanacaği hakkında bi bilgim olmadığı için aldığı çiçekçiye sordurdum ordan suyu seven bi çiçek 2 saksı arasına su koyun demiş bende aynen ole yaptım fakat ertesı gün bu siteyi okuduğumda yanlış yaptığımı anladım yani saksı 24 saat suyun içinde kaldı bi sorun olurmu???

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şeyda 24 saat uzun bir süre 2 saksı arası dediğiniz sanırım şeffaf saksının içine koyduğunuz dekoratif özellikli başka bir saksı. Hemen sudan çıkarın bunun kesin olmamakla birlikte bir iki hafta sonra yapraklarda çatlamaya sebep olma ihtiamli var. Ölümcül değil hiçbirşeyde olmayabilir. Köklerin hava alması gerekiyor şeffaf saksıda durduğu sürece sorun olmayacaktır.

şeyda dedi ki...

aynen şuan şeffaf saksıda inş dediğiniz gibi hiçbişey olmaz:)birde bulunduğu odaya güneş girmiyo ama gayet aydınlık sadece mutfaktan güneş alıyor evim gün içinde güneş görmesi için 1 2 kere yer değiştirmekte bir sorun olurrmu? çok teşekkür ederim bilgileriniz için..

gokay dedi ki...

Aydınlık alan zaten ideal konumu yer değiştirmenize gerek yok. Öğlenki güneş ışınlarına maruz kalırsa yapraklarda yanıklar oluşur bunu aklınızda bulundurun. Konumlandırma için detaylı bir makale yazıyorum ilerde oradan okuyup bilgi edinebilirsiniz.

aslı dedi ki...

merhaba, iki aydır beyaz türünü bilmediğim orkidem var. Kökler saksı dışına çıkmaya başladı ve bazıları kurumaya döndü. Ne yapmalıyım?

gokay dedi ki...

Orkide doğada oldukça nemli ve sık yağış alan bölgeler de yaşıyor. Aynı nemi iç mekanda sağlamak çok zor. Ortamın nemini artırmak için çiçeklerinizi yakın konumlandırabilir, nem tepsisi oluşturabilir zaman zaman su spreyleyerek nemi artırabilirsiniz. Bu önlemlerin dışında kökler saksıdan çıkıp büyüyorsa zaten bulunduğu konumu beğenmiş sizinde iyi bakım yaptığınızı gösterir. Kuruyan kökleri fazla dert etmeyin. Saksı içini takip etmeniz bakım için daha önemli.

şeyda dedi ki...

http://imageshack.us/scaled/avatar96/191/sam0470j.jpg
http://imageshack.us/scaled/avatar96/835/sam0469r.jpg
sumru hanım benim orkidemin yaprağında resimdeki gibi bir siyahlık oluştu ne yapmalıyım yaprağı kesmelimiyim???

gokay dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
şeyda dedi ki...

http://imageshack.us/photo/my-images/850/sam0473t.jpg/
[IMG]http://imageshack.us/a/img850/8515/sam0473t.jpg[/IMG]
http://imageshack.us/photo/my-images/837/sam0475x.jpg/
[IMG]http://imageshack.us/a/img837/3863/sam0475x.jpg[/IMG]

gokay dedi ki...

Merhaba sn Şeyda. Fotoğrafları yüklemeniz çok iyi oldu. Gördüğüm kadarıyla orkideniz sorunu atlatmış. Geçici bir mantar enfeksiyonu yaşamış. Yaprak hafif renk açılması yapmış. Hepsi sulama hatalarının sonucu.
Öncelikle yapmanız gereken mantar enfeksiyon sebepleri ve tedavi sürecini iyi anlamak. Zaten orkideniz atlatmış ama tekrarlanmaması için sulamayı dikkatli yapıp yeniden enfeksiyona sebep olmayın.
Yapraktaki kararmış bölgeyi kesip alın kararma yayılmaya devam ederse (zor ihtimal) yaprağı komple kesip çıkarın. Kestiğiniz parçaya toz tarçın serpin enfeksiyonu tazelemesin.
Sonrası standart bakıma devam edin herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Harç taze kökler sağlıklı. Yani herşey sizin için iyi gözüküyor. Hoçakalın.

gulendam dedi ki...

merhaba 6-7 ay önce aldığım beyaz orkidem başlangıçta çok güzel çiçek açtı fakat bir anda tüm çiçeklerini döktü fakat uç kısınlarında yeni tomurcukları olduğu için budamadım. Şimdi ise o tomucuklar kurudu ama alt kısımlarındaki boğumların ikisinden yeşil yapraklar çıktı galiba bebek orkide oluyorlar bu durumda ne yapmalıyım? Aynı yerde kalmalı mı, uç kısımlarda sararan tomurcukları kesmelimiyim ya da sulama miktarım nasıl olmalı?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülendam çiçek istiyorsanız budama yapmanız gerekecek. Çünkü yavru orkide anne orkideyi zayıflatır. Yok ben yavru almak istiyorum diyorsanız uzun bir süreç alacak köklenme oluşana kadar beklemeniz gerekecek. Bakım koşulların da herhangi bir değişim yok. Standart bakımı uygulayın ve mutlaka orkide besini kullanın. Keiki oluşumunun genelde olumsuz bakım koşullarında meydana geldiğini hatırlatmak isterim. Daha önce yaptığınız uygulama hatasını bularak tekrar etmemeniz uzun yıllar aynı orkideye bakmanız için kilit önem taşıyor. Derya Baykal,ın sık sık 15 yıllık orkidelerim var sözleri orkidelerin sadece çiçek olmadığı aynı zamanda hayat arkadaşı olduğunu vurguluyor.

Unknown dedi ki...

Merhaba. Orkidem bu sabah kötü bir kaza sonucu sapından kırıldı.Kök ve yapraklar olan kısmın ucunda yaklaşık 10 cm sap var çiçekli kısımda da bir miktar sap var . Bu durumda ne yapabilirim kök olan kısım tekrar büyür mü? Kuruyup gitsin istemiyorum inşallah bi çözümü vardır lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Feyza ben tam neresi kırılmış anlayamadım. Çiçek sapı kırılmışsa hiç üzülmeyin erken budama yapmış olursunuz bir tane göz kaldıysa kırılan kısmı keskin bir bıçakla kesip düzeltin. Gövde kırıldı diyorsanız onu görmeden yanıtlayamam. Sap derken saksıdan çıkan kökleride kastetmiş olma ihtimalinizi de düşünüyorum eğer köklerden birini kırdıysanız yine üzülmeyin kırılan yeri bıçakla kesip ucunu düzeltin tarçın serpin. Eğer cevap tatmin edici değilse lütfen fotoğraf yükleyin daha fazla yardımcı olmaya çalışıyım.

Peroş dedi ki...

Merhaba,
Bir yıldır baktığım orkideyi yanlış boğumdan kestiğim için
* 3 hafta önce yeniden budadım.
* Kökleri 2 yaprak arasından ve saksıdan çıktığı için 2 hafta önce saksısını değiştirdim.
Şu an saplardan bir tanesi kurudu ve orkidenin 8. yaprağının büyümesi durdu. Serin bir yerde tutmaya, fazla sulamamaya çalışıyorum ve hiç gübre vermiyorum. Sizce ters giden bir şeyler olabilir mi ? Ne yapmam gerekiyor ?
Not: Çiçekler en son geçen mayısta döküldü, 2. defa sonbaharda açmadı. Yapraklar hala yeşil
Teşekkürler
Hatice

gokay dedi ki...

Merhaba Sn. Hatice sanıyorum geçen yılki çiçek dalını yanlış budadığınızı düşündüğünüz için tekrar budamışsınız ama çiçek gelmemiş neden diye soruyorsunuz. Öncelikle şunu söyleyim çiçek dalını budadıktan kısa süre sonra uyuyan göz sürgün vermeye başlar ve çiçeklenme olur. Bu kadar uzun zaman çiçeksiz kalmaz. Sizinki çiçeklenmediğine göre yetersiz ışıklanma, düşük sıcaklık, gübre noksanlığı, kuru hava, sulama vb. etmenler çiçeksiz kalmasına neden olmuş olabilir. Anlattıklarınıza bakılırsa siz yapılmaması gereken herşeyi yapmışsınız. Bu durumda genel orkide bakımını okumanızı tavsiye edebilrim orada herşey yazıyor. Kendiniz kontrol edin zaten sorunu bulursunuz. Koşulları düzeltirseniz bu yıl çiçek dalı alma şansınız olabilir. Özellikle gübrelemeyi mutlaka yapmalısınız. Hoşçakalın

Peroş dedi ki...

Sumru Hanım,

Diyorsunuz ki, hala yaşıyor olması bir mucize :) Evet ben hiç gübre vermedim, bir kere güneşte bıraktığım ve yaprakların üstleri hafif sararıp kaldığı için güneşe koymaya çekinir oldum. Budama makasını dezenfekte etmedim. Bu nedenle dallardan biri kurumuş olabilir. Şimdi kapalı balkona ve biraz güneş alan bir yere koydum.Güneşe göre belli aralıklarla yerini değiştirmem gerekebilir. Bu haftadan sonra gübre de vermeye başlayayım. Artık sonbahara çiçeklerini görürüz.

Çok teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Hatice budama makasını başka bitkilere kullandıysanız özellikle balkon, bahçe vs... gibi dış mekanda tutuyorsanız mutlaka dezenfekte ederek çiçeklerde kullanın. Dezenfekte etmek dediğimizde zor bir iş gibi gelmesin Alkol, %10 luk çamaşır suyu gibi herhengi bir dezenfektan kullanabilirsiniz. Sizin çiçek dalının kurumasının makastan olduğunu sanmıyorum doğal bir süreç. Bakımınızı çokta küçümsemeyin sonuçta hala sağlıklı olduğu kanaatindeyim. Gübresiz ne yazıkki doğal yaşam döngüsü bir yere kadar kendinizden düşünün aç nereye kadar sağlıklı olabilirsiniz. Gübrelemeyi ve sulamayı çok dikkatli yapın çok gübreleyip eski açlığı biranda gideriyim yöntemi açlıktan daha kötü sonuçlar doğrurur. Aklınıza takılan soruları yine sorun yanlış bir adım atmayalım.

Unknown dedi ki...

Merhaba, orkidemde 2 dal bulunuyor fakat dalın bir tanesi dibinden kurumaya başlamış, içi boşalmış gibi..fakat dalın üst kısmı hala yeşil..bu orkidemin çürüdüğü ya da hastalandığı anlamına mı gelir? buna neden olan ne olabilir? diğer dalda da aynı şey olur mu? bir de üst kısmı kesip kullansam tekrar üreyebilir mi?
teşekkür ederim şimdiden..

gokay dedi ki...

Merhaba sn Fatma çiçek dalının kuruması normal bir durumdur. Ancak sizinki tabandan başlayarak kuruduğu için tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Mümkünse birkaç fotoğraf ve bakım koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi isteyeceğim. Ortam nemi, sulama sıklığı, köklerin görüntüsü, yakınındaki çiçeklerin durumu, ortamın hava sirkülasyon durumu, saksının başka bir saksı içinde bulunup bulunmadığı gibi konuları açıklamalısınız.

Unknown dedi ki...

Merhaba sn Sumru,sitenizden okuduğum bilgiler doğrultusunda bakım yapmaya çalışıyorum. Orkide plastik saksı içinde (daha önce dışında da bir saksı vardı ama dibinde su kalmasın diye onu çıkardım)saksıya da tahta kalem sapladım (bu da sitenizden okuduğum bir bilgi) kalemi kontrol ediyorum, eğer kuruysa belki yarım çay bardağı kadar su döküyorum. Sulama işlemi de 2-3 günde bir oluyor genelde. Ayrıca ortamda nem olması açısından çiçeğin bulunduğu odadaki kaloriferin üzerine kap içerisinde su koydum. Yine çiçeğin yanına da su dolu bir tabak koydum...Çiçeği alalı da 1 ay bile olmadı...3 hafta kadar oldu..Çiçeğin bulunduğu odanın sıcaklığı ise tahmini 25 derece kadardır..ayrıca güneş ışığının direk çiçeğe gelmemesine de dikkat ediyorum..çiçeğin fotoğraflarını da en kısa zamanda paylaşacağım..teşekkürler..

Unknown dedi ki...

Tekrar merhaba Sn. Sumru
Daha önce orkidem kırıldığı için sizden yardım istemiştim sanırım iyice anlatamadım durumunu şimdi fotoğraflarını gönderiyorum umutlu haberlerinizi bekliyorum :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn feyza fotoğrafları gördüm. Siz çiçek dalının birini kırmışsınız. Onuda götürüp saksının içine dikmişsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk iş onu atmak olacak. Daha sonra mutfaktaki tarçından biraz serpin mantar üreme riski var. Başka yapacağınız işlem yok. Göz yoksa bu yıl oradan tekrar çiçek alamazsınız seneyi beklersiniz. Göz var sanıyorum bu yıl yeniden sürgün verebilir. Diğer kalan dal daha güçlenir çiçeklerin ömrü biraz daha uzar. Sulama yaparken gövdeyle yaprağın arasına su kaçırmayın. Kaçarsa silin. Daha önce yapmışsınız tekrarlamayın oradan çürüme yapma olasılığı yüksek. Saksının içi çok karanlık geldi, sanıyorum yeni sulama yapmışsınız sulamayı dikkatli yapın o şekilde çok karanlık gözükmesi fazla uzun sürmesin. Köklerin hafif grileşmesine müsade edin aynı saksı dışındaki kökler gibi. genel olarak orkideniz şuan için iyi durumda bakım koşullarını bir kaç kez okuyup gözden geçirin. Başka sorullarınız olursa lütfen yazın.

Unknown dedi ki...

Merhaba sn. Sumru, orkidemin fotoğrafları şu şekilde;
http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx2h.jpg
http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx2w.jpg
http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx34.jpg
http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx3k.jpg
http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx46.jpg
http://a1303.hizliresim.com/17/7/ktx4d.jpg
http://a1303.hizliresim.com/17/7/ktx4n.jpg
ilginiz için çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar diliyorum..

Unknown dedi ki...

Sn Sumru merhaba..orkidemin fotoğraflarını çekip internete yükledim ve adreslerini de bu kısma ekleyerek size gönderdim (3 defa)..fakat bir türlü mesajım yayımlanmıyor..bir problem mi var acaba?
teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn fatma k ben bu mesajı yanıtladığımı zannediyordum. Feyza vural,la - Fatma k ikiside size mi ait. Yada ben karıştırıp sizin mesajı oraya mı yazdım. Yazdıysamda nasıl yaptım şaşkınım. Kontrol ediyorum ve işin içinden çıkamadım. Sizin fotoğrafların cevabı 6 Mart 2013 23:42 son mesaj.

Unknown dedi ki...

Merhaba sn. Sumru..sanıyorum sn. Feyza'nın mjını cevaplamışsınız..benim son mjımın tarih ve saati 7 mart-11:01..benim orkidemin 2 dalı var, 1inde dibinden kurumaya başladı..siz de fotoğraf istemiştiniz..gönderdiğim halde bir türlü yayımlanmamıştı ama sonunda olmuş:)..çiçeğin bulunduğu ortam ve sulaması ise şu şekilde; "Orkide plastik saksı içinde (daha önce dışında da bir saksı vardı ama dibinde su kalmasın diye onu çıkardım)saksıya da tahta kalem sapladım (bu da sitenizden okuduğum bir bilgi) kalemi kontrol ediyorum, eğer kuruysa belki yarım çay bardağı kadar su döküyorum. Sulama işlemi de 2-3 günde bir oluyor genelde. Ayrıca ortamda nem olması açısından çiçeğin bulunduğu odadaki kaloriferin üzerine kap içerisinde su koydum. Yine çiçeğin yanına da su dolu bir tabak koydum...Çiçeği alalı da 1 ay bile olmadı...3 hafta kadar oldu..Çiçeğin bulunduğu odanın sıcaklığı ise tahmini 25 derece kadardır..ayrıca güneş ışığının direk çiçeğe gelmemesine de dikkat ediyorum.." bu durumda ne yapmalıyım?yorumlarınızı bekliyorum..ilginiz için de çok çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar..

gokay dedi ki...

http://c1303.hizliresim.com/17/8/kuy2c.jpg

1- Kırık
2- Kalem
3- Plastik çubuk
4- Kırık çiçek sapımıdır
5- Yeşil sap

Kırık kısma biraz tarçın serpin, kırık çiçek sapı saksıya dikili mi tam anlayamadım eğer dikliyse hemen atın. Orkidenin genel durumu iyi görünüyor, bakımına dikkat etmeniz en büyük şans. Sulamayı çay bardağı ile yapmayın yalnızca o kısmı düzeltmeniz gerekiyor. Ya su dolu bir kaba oturtup 5-10 dakika durdurup suyunu süzdürün, yada 1 maşraba suyu köklerin heryerine gelecek şekilde azar azar dökün. Siz sadece bir bölgeyi sularsanız diğer alanlar kuru kalır sulanan alan da çürüme başlayabilir. 2-3 gün sulama şeklinde gün kısıtlaması pek doğru değil. Ben hafta da 1 gün suladığım zamanlarda oluyor 3 günde bir yaptığım zamanda. Bu havaya ortama ve bitkiye göre değişebiliyor. Kalem kontrolü iyi bir ölçüm aracı aynı zamanda köklerin görünen kısmını kontol ederek sulama zamanı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda kısa bir sunum yapabilirim. Sulamadan önce köklerin durumu, sulandıktan sonra ve kaç gün sonra tekrar su ihtiyacı olduğunu görselleştirebiliriz. Karışıklık için üzgünüm sizi tekrar yorduk. Aklınıza takılan soruları yine sorarbilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Mrb.Sanırım fotoğraflar karışmış fatma hanımınkilerle bende tek kırık çiçek sapı var sökün atın diyince bende sapı çıkarmam gerekiyo sanmıştım kafam karışmıştı :)kırılan yerin altında sadece bir göz var o da baya aşagıda buradan tekrar çiçek açma ihtimali var mı?yanlışlık varsa giderilmesi adına tekrar gönderiyorum fotoğrafları şimdiden teşekkürler SN.Sumru iyi çalışmalar...
http://c1303.hizliresim.com/17/8/kv0bc.jpg
http://c1303.hizliresim.com/17/8/kv0fk.jpg

gokay dedi ki...

Merhaba sn.feyza vural Aslında sizin fotoğrafları ilkkez görüyorum nasıl karıştırdım hala anlayamadım. Orkidenizin genel sağlık durumu pek iyi görünmüyor. Kırılan çiçek dalından ziyade sağlığını düzeltmek için çabalayın. Nem, ışık, gübreleme, sulama, ortam sıcaklığı hakkında bilgilendirirseniz neden daha canlı olmadığını anlayabiliriz.

Unknown dedi ki...

Merhaba sn. Sumru,
1) http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx2w.jpg
bu linkteki resimde 2 tane ok var..2dalı işaret ettim, kuru olan zaten belli oluyor..diğeri ise yeşil..kuruyan dalı söküp atmalı mıyım? yeşil dala da zarar verir mi?

2)http://d1303.hizliresim.com/17/7/ktx34.jpg
bu linkteki resimde ise kırmızı bir yuvarlak göreceksiniz..bu da kuruyan dalda, kuruyan kısım ile yeşil kısmın birleştiği yer..yeşil kısmı dalından ayırsam tekrar çoğaltmam mümkün olur mu?
ilginiz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar :)

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Fatma kuruyan dal bana kırılıp oraya sokulmuş gibi geliyor. Biraz asılın gövdeye bağlıysa zaten gelmez yok boştaysa çabuk çıkar. Gövdeye bağlıysa kurdeleyi öncelikle çıkarın çürümeye neden olmuş. Sonra kuru kısmın bir iki parmak altından tam yeşil kısımdan kesin. Çürüme kurdeleden olduysa yayılmasını önlersiniz. Kestikten sonra bıçağı bitkinin başka yerine sürmeyin. Kestiğiniz yere tarçın serpin başka birşey yapmanıza gerek yok. Eğer orkide kendini güçlü hissederse uyuyan gözlerden biri uyanıp çiçek dalı üretecektir.

Unknown dedi ki...

Tekrar Mrb.Sn.Sumru :)
Orkideme yaklaşık bir aydır bakıyorum ilk geldiğinde toprağı üstünde yeşil kökleri vardı iki tane onlar kurudu sanırım yerine alışamadı .Fakat yeri yaşam şartları için uygun olduğunu düşünüyorum pencere yanında komidin üstünde duruyor yani ışık bol bol var .Pencere altında kalorifer var ona da su koyduğum kaplar taktım nem olsun diye arada bir camı açıp hava almasını sağlıyorum oda sıcaklığı da 22 derece fln sulamayı bolca su döküp süzdürerek yapıyorum yazılarınızdaki gibi gözlemliyorum en sık 3 günde fln suluyorum fakat sanırım gübrede problem var dediğim gibi 1 aydır evimde ve henüz hiç gübreleme yapmadım sizce sağlıksız görünmesinin nedeni besinsiz kalmış olması mı? Bu şartlarda sadece vitamin veya gübre eklersem sağlığına kavuşur mu? Yardımlarınız için çok teşekkürler.İyi çalışmalar...

gokay dedi ki...

Gübreden kaynaklandığını sanmıyorum. Anlattıklarınıza bakarak herşey doğru gibi görünüyor. Büyük ihtimalle alınırken böyleydi. Köklerin kuruyup kaybolması ortam neminin çok düşük olduğu ihtimalini akla getiriyor. Nem tepsisi yapabilirsiniz. Gübreleme elbette önemli çünkü ihtiyaçlarını karşılası için beslenmesi gerekiyor. Bir ihtimalde suyunuzun fazla tuzlu olabileceğini düşünüyorum. Sulama suyunuz oda sıcaklığında ve fazla tuzlu olmamalı. Bizim şebeke suyu uygun olmadığı için ben bahçeye gittiğimiz zamanlar orkidelerim için kaynak suyu doldurup getiriyorum. Sadece orkide sulamada kullanıyorum. Derin bir kaba oturtup 10 dakika civarı bekletip suyunu süzdürüyorum. Eğer suyunuz tuzluysa gübreleme daha kötü sonuç verir. Sulama için arıtma yada kaynak suyu deneyin nem tepsisi yapın. Şimdilik gübreleme yapmayın 2 hafta sonra duruma göre başlayabilirsiniz. Önerilerim tahmine dayalı yüzde yüz böyledir demek zor. Çünkü diğer koşullar normal eğer çiçekçide aşırı nemli kalmış kökler çürümüşse size gelincede kurumuş olabilir. Köklerin kuruması kurtulduğu anlamına geliyor. Buda başka bir tahmin.

Unknown dedi ki...

Sn. Sumru yardımlarınız için çok teşekkür ederim..
iyi çalışmalar diliyorum, saygılar..

şeyda dedi ki...

http://imageshack.us/photo/my-images/18/sam0577b.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/706/sam0576ng.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/534/sam0575f.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/844/sam0571q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/195/sam0572y.jpg/

sumru hanım yine ben yazıyorum bu sefer biraz çekinerek yazıyorum ama sizden başkada yardım alabilecegim biri yok çevremde orkide yetiştiren kimse yok. resimleri yükledim en arkadaki çiçeğim soluyor galiba ama ben sebebini anlayamadım hem tomurcuk verirken hem başka bi çiçeğin solması normal mi yoksa nem eksikliğinden mi oluyor.3 çiçeğinide yeni açtı. evim çok sıcak sık sık havalandırıyorum su kaynatıp yanına koyuyorum bazen.6 7 günde bir suluyorum.diğerleride solar diye korkuyorum şuan.kurumuş sapnda resmini çektim bana geldiğinden beri kuruydu o sap kendiliğinden koparmı yoksa ben mi kesmeliyim

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şeyda her türlü sorunuzu sorabilirsiniz lütfen çekinmeyin. Orkide,niz zaten önemli bir sorunu sağ salim atlattı şimdi görüyorum ki sanki o günleri hiç yaşamamış. Kökler, yapraklar, çiçekler çok sağlıklı. Çiçeklerin düşmesi normal bir döngü. İlk açan çiçekler zamanla solacak yeni tomurcuklar açacak. İnsan hep kalsın istiyor ama çiçek beklemekte başka bir mutluluk. Çiçeklerin dökülmesini sıcaklık, nem, hastalık, çürümüş meyve vs... gibi bazı etkenler hızlandırabilir. Sizin için sıcaklık ve nem biraz etkin olmuş olabilir. Zaman zaman çiçeğe toz tanecikleri şeklinde su sipreylerseniz çiçekler biraz daha uzun süre dalında kalacaktır. Şuan Ankara,dayım umarım dönünce sulama prosedürünü fotoğraflayarak gün gün gösterip yeniden sulama zamanını görselleştirmeye çalışacağım. Sulamayı vaktinde yapmakta çiçeklerin ömrünü uzatan faktörlerden. Konuyu yayınlanınca takip etmenizi öneririm. Hoşçakalın

şeyda dedi ki...

Çok teşekkürler bilgileriniz için..:)

özlem dedi ki...

merhaba. benim orkidem hediye geldikten sonra 3 ay kadar çiçekli kaldı. daha sonra çiçekleri kurudu ve döküldü. onun dışında gayet sağlıklı duruyordu 2 ay kadar öylece durdu. o sırada da normal bakımına devam ettim. sapların ucunda tomurcuklar oluşmaya başlamıştı. ama sapları uçlarından başlayarak kurumaya başladı. ve giderek aşağı doğru iniyor kuruması. acaba orkidem ölüyor mu? ne yapmam gerekir? cinsini de bilmiyorum açık pembeydi çiçekleri. teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Özlem genelde her dalda 6-8 civarı çiçek olur son çiçek tomurcuk şeklinde kalır buradan kuruma başlar normal bir durum. Yeniden çiçek dalı vermesi için budama yapmanız gerekiyor ilgili başlık linkini veriyorum hoşçakalın. http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-budama.html

Unknown dedi ki...

merhaba orkidemin yeni çıkarmış olduğu yaklaşık 10cmlik filiz üzerinden 3cm kadar kırıldı bende bant yardımıyla sardım tekrar kaynarmı ne yapmalıyım çok üzgünüm...

gokay dedi ki...

Merhaba Mehmet Çakmak filiz kırıldıysa yeniden tutacağını sanmıyorum bantla yapıştırdığınızda havasız kalıp orada enfeksiyon oluşma ihtimali artar. Büyük ihtimalle sapın alt kısımlarında sağlam çiçek gözleri vardır eğer kırık yeri keserseniz gözlerden biri uyanıp sürgün verecektir. Kırıklar enfeksiyon riski taşır düzgün bir şekilde kesildiğinde ve tarçın serpildiğinde risk çok azalır. Kesmeye karar verirseniz keskin ve temiz bir alet yardımıyla yapmanızı öneririm. Sterilize etmek için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz. Çok üzülmeyin belki budamadan sonra yine 2 kez çiçek alabilirsiniz.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/sterilizasyon.html

Unknown dedi ki...

Merhabalar,

Oncelikle boyle bit site ile bizlere yardimci oldugunuz icin size cok tesekkur ederimm. Benim orkidemin sapi cok uzadi asagi dogru oldukca fazla egildi. Beredeyse ucu saksiya degecek. Yaklasik 75cm var uzunlugu. Uclarinda tomurcuklar var. Bir tanesi cicek acti. Daha once de tomurcuklanip sararip tomurcuklar dusuyordu. Simdi cicek acti fakat cok uzun sekilsiz duruyor. Ne yapmam gerekiyor acaba. Ciceklr dusunce budamali miyim?? Cevabnizi bekliyorm. Tesekkur ederim

gokay dedi ki...

Merhaba sn Onur Can Alver faydalanmanıza çok memnun oldum. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Orkidenizin çiçek sapının uzayıp eğilmesi aslında normal bir durum. Sizinki biraz abartmış ama çok anormal sayılmaz. Türe bağlı olduğu gibi koşullardan kaynaklıda olabilir. Muhtemel phalaenopsis türü orkideniz doğada ağaçların üzerinde aşağı sarkıyorlar. Ben orkidelerimin bazılarını duvara asıyorum sarkan çiçekleri görenler çok şaşırıyorlar izlemesi gerçekten çok büyük bir zevk. Eğer dik dursun diyorsanız ticari işletmelerinki gibi çubukla bağlayıp dikleştirebilirsiniz. Sapın kırılgan olması durumunda gün gün az az kaldırarak dik duruma getirebilirsiniz. Çiçekler bittikten sonra budama da tarif edildiği gibi budayıp yeniden çiçeklenmesini teşvik edebilirsiniz.

Unknown dedi ki...

Ben yaklaşık iki hafta önce bir lila renkli orkide aldım şimdiye kadar herşey çok iyiydi ama dün sanki küsmüş gibi çiçeklerden iki tanesi boynunu büktü ne yapmam lazım .

gokay dedi ki...

Merhaba sn Peker
Orkide alırken nasıl alalım diye rehberimiz var.
Herşey normalde olabilir aldığınız yerden sorunluda almış olabilirsiniz. Kökleri kontrol edin canlı yeşil rente veya yeşil ancak gri renkli olmalılar özellikle saksı tabanına yakın yerdeki köklerin durumu önemli. Yer değişikliği, hava sıcaklığı,nem dengesi, sulama meyve sepetinin yanında durması, soğuk zararı gib bazı etkilerde çiçek dökülmesine neden olabilir diğer nedenler giderilebilir ancak kökteki çürüme ihtimali geri dönüşü olmayan bir yolda olabilir kök sağlığı iyiyse tavsiyem sitemizi detaylıca okuyun birçok sorunun cevabını bulacaksınız kökler sağlıklı değilse hemen bir fotoğrafını yollayın, bakım koşullarını anlatın durumu anlamaya çalışalım. http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-cicegi-secimi.html

Unknown dedi ki...

merhabalar. yaklaşık 3 hafta once bir orkide geldi bana. esintili havalarda su fısfıslıyorum. nem oranı da % 70-80 civarnda. fakat orkidem ciceklerinu doktu. butun yapraklarda yaprak kokunden baslayarak kızıl rengini alıyor. ne yapmalıyım ?

gokay dedi ki...

Merhaba sn sevgi süzer emin değilim ancak güneş yanığı olma ihtimali yüksek, su fıs fıslama ile beraber kızarma akla bu ihtimali getiriyor. Doğrudan güneş ışığı almamalı daha az ışık alan bir alana alın ve su püskürtmeyin çünkü ortamda yeterli nem var. Eğer bu ihtimal doğru değilse yani zaten güneş almaz burası diyorsanız ister facebook sayfamıza ister başka bir yere orkidenin genel durumunu gösterir fotoğraf yükleyin tekrar gözden geçirelim. Hoşçakalın

Unknown dedi ki...

çok teşekkür ederim Sumru hanım. evet direk güneş ışığı aldı birkaç gün. yalnız size facebooktan nasıl ulaşabilirim. sayfanızı bulamadım da.

Unknown dedi ki...

iyi günler hediye olarak orkide aldım saksısını açtığımda içi tamamen su ile doluydu o suyu döktüm yanlış mı yaptım acaba sulu kalmaması gerekiyor diye okudum ama ne yapmam lazım teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn Özer orkidenize suikast düzenlemişler umarım başaramamışlardır. Çiçekçiler kasten mi yapıyor bilmiyorum bir çok kişide benzer durumlar yaşadı.

Suyu döktükten sonra başka bir saksının içine oturtmayın suyu iyice süzdürün. Enaz 1 hafta sulamayın sulamada gün vermk doğru değil çünkü ortama göre çok değşiyor sizde 1 haftada su ihtiyacı olan orkide bende 3 günde bir sulanması gerekiyor. Bunun için köklerdeki renk değşimini takip etmek daha doğru şuan sizin orkidenin kökleri koyu yeşil o renk açılıp hafif grileşmeye döndüğünde sulama yapmanız gerekli. Sulama konusunda detaylı anlatmıştım orayı mutlaka okuyun. Kendi programınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun dışında genel bakım koşullarında herşey yazılı eğer bir sorunla karşılaşırsanız hemen mesaj atın orkide için erken müdahale etmek çok önemli köklerde kahverengileşme siyahlaşma gibi çürüme belirtileri varsa bir iki fotoğraf yüklemeniz çok iyi olur. Eğer normalse zaten bir sorun çıkacağını zannetmiyorum bu bir çok kişide oldu ve düzeldiler. Umarım sizinkide sağlamdır.

Unknown dedi ki...

Merhaba.benimde ilk defa bir orkidem oldu.3gun once aldim.dallari ciceklerle dolu fakat yaprklarindan bir kaci sararmis curumus gibi.ve kokleri saksinin disinda.topragin ustunde kurumus bir halde.ben kendi kendi kendime saksisini degistieecektim iyi ki sitenize rastaladim.bu cicekli haliyle saksisini degistirmelimiyim yoksa kuruyan yapraklari.mi kesmeliyim.saksi degistirmek icin ciceklerin solmasini beklersem ona zarar verir miyim.ilginiz icin simdiden tesk.ederim

gokay dedi ki...

merhaba sn. Kübra sarı yaprakların bazı nedenleri var. Saksı değişimi veya budama yapmadan önce mümkünse tabandaki kökleri ve bitkinin genel görümüne dair bir kaç fotoğraf yüklerseniz boşuna uğraşmamış olursunuz. Belki sararmış yapraklar güneş yanığıdır sadece keserek sorun çözülür başka bir sorun varsa tahmin etmeye çalışırız. Kökler çürümüşse o zaman titiz bir bakım gerecek. Fotoğraf yükleyemezseniz onuda belirtin başka çözüm önerileri sunmaya çalışalım.

gladiatrix dedi ki...

Merhaba, bir arkadaşımdan bütün çiçekleri kopmuş bir orkide geldi bana. Bir çiçekçi de 3. boğumun biraz üstünden budayıp sakızla kapatmamı söyledi. Yaptım ama bu doğru mudur? O sakızı ne zaman çıkaracağım? Alt boğumların birinden filizlenmeye başladı sanki. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn gladiatrix 3. boğumdan budama doğru bir yol. Amaç kalan 3 gözden hangisi sürgün vermeye müsaitse onun canlanmasını teşvik etmek. Budama da budanan yerden nem kaybı ve hastalık girme ihtimaline karşı bu tip uygulamalar yapılabiliyor. Sakızı dal sararıp alt sürgün çıkmaya başladığında alabilirsiniz. Eğer kurak iklimlerdeyseniz zaman zaman su spreylemek sürgün için teşvik oluyor.

Unknown dedi ki...

Merhaba birsey ogrenmek istiyorum sizden mavi bir orkidem var merak ettigim tekrardan acacagi zaman mavi rekmi acacak yoksa baska bir renkmi

gokay dedi ki...

Merhaba sn Alemdaroğlu bu yıl ülkemize gelen mavi phalaneopsisler gerçekten çok güzel Yalan dünya dizisinde Beyaz Gülse Birsel,e hediye veriyor. Bende orada gördüm sanıyorum birçok kişi oradan gördü. Evet o orkideler doğal mavi ve her defasında mavi açacaklar.

Unknown dedi ki...

merhaba.eşim yaklaşık 2-3 sene önce bir orkide getirdi bana ozaman üzerinde çiçekleri vardı.çiçekleri geçince ben budanması gerektiğini bilmiyordum eşimde dibinde çiçek sapını koparmış.daha çiçek sapı çıkarmadı ve çiçek açmadı.yaprakları var.arada yaprakta çıkarıyor ama çiçek yok.sizce ne yapmalıyımda çiçek açtırmalıyım.

gokay dedi ki...

merhaba unknown aşağıda verdiğim linkte çeşitli öneriler var. Ancak bu öneriler doğru bakım koşullarının uygulanmasına rağmen çiçeklenmeyen orkideler için geçerli. Sizin önce evde orkide bakımı konusunu okuyup eksik yaptığınızı veya bilmediğinizi düşündüğünüz bir konu varmı onu tespit etmeli daha sonra yeniden çiçeklendirmeyi okumalı ve tekrar olası sorunları sıralamanız ve beraber çözüm aramamız gerekiyor.

http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-ciceginin-bakimi.html

Unknown dedi ki...

merhabalar
orkidemi 2 ay önce hediye olarak aldım 2 aydır çok sağlıklı, tek sorun en ortadaki ve en büyük yaprağının yana doğru eğilmesiyle başladı. bitki yan yatacakmış gibi ve bunu önlemek istiyorum. herhangi bir destek mi vermeliyim ne yapmalıyım? teşekkür ederim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Erdem sabah sorunuzu yanıtlama fırsatı bulamadım. Yaprağın eğilmesi ışığın yetersiz olduğu durumlarda ışığa yönelme nedeni ile karşılaşılan bir durum. Zaman zaman yön değiştirmek bu sorunu çözebiliyor. Bunun dışında yaprak çürüme yaptıda o sebeple yatıyorsa sorun ciddi demektir. Çiçeğin genel sağlık ve kök durumu iyiyse gövdede herahngi bir bozulma yoksa büyük ihtimalle ışık sorunudur. Artık fotoğraf çekip bilgisayara atmak kolay olduğu için genelde fotoğraf istiyorum imkanınız varsa fotoğraf yükleyebilirsiniz. Sorunu daha net anlamamıza yardımcı olur. Fotoğrafsız siz daha fazla bilgi aktarırsanız yine anlama imkanımız olabilir.

Unknown dedi ki...

öncelikle çok teşekkür ediyorum.
bunu hiç düşünememişim. evet hiç yönünü çevirmedim çiçeğin eğimli yönü odaya baktı hep çürüme filan yok sağlıklı duruyor. tekrar eski haline getirmek mümkün mü acaba çünkü bayağı yattı? size daha önce ulaşmalıymışım :( fotograf nasıl ekleyebilirim, ya da size nasıl ulaştırabilirim?

gokay dedi ki...

Facebook sayfamıza ekleyebilirsiniz. Yandaki f yazan kutucukta sayfa açılıyor. Adresimiz: facebook.com/orkidebakim
Bunun haricinde sumru19@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

ayşe dedi ki...

Merhaba, öncelikle sorulara içtenlikle cevap vermeniz çok güzel.
benim sorunum şu. Eşim 25 gün önce evlilik yıl dönümünde orkide hediye etmişti. orkide geldiginde çok bakımlı ve güzel görünüyordu ucunda açmak üzere olan 6 tane tomurcuguda açtı. Çok sevindim buna. ilk 20 gün su vermeyin, yerine alışsın dedikleri için su vermedim. internetten araştırdıgımda yapraklarına su püskürtmenin yeterli olacagı yazıyordu. öyle yaptım ve şimdi yapraklar eskisi diri ve dik değil yavaş yavaş çiçeklerin yaprakları dirençlerini kaybediyormuş gibi geliyor. En üstten alta dogru. alttakiler diri ama sanırım onlarda diriliğini kaybedecek gibiler. ne yapmalıyım. sulamada mı hata yaptım acaba

gokay dedi ki...

Merhaba sn Ayşe konu orkide olunca öneri ve tarifler sınırsız. Orkide nemin %80-90 olduğu bir bölgede 20 gün susuzluğa dayanabilir ancak sahillerden içeri girdikçe 20 gün susuz kalması sıkıntılara yol açar. Sorunuzda anlayamadığım nokta şuan nasıl bir sulama programı takip ettiğiniz aslında uzunca bir cevap yazmıştım ama sildim çünkü şuan susuz mu sulama yapıyormusunuz tam belirtmemişsiniz. Orkideniz nasıl bir saksıda, ortamın nem durumu nasıl, ve sulama programınızı kısaca açıklarsanız yeniden yanıtlamaya çalışacağım.

şeyda dedi ki...

http://imageshack.us/photo/my-images/208/sam0925k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/823/sam0921m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/402/sam0924i.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/822/sam0922n.jpg/
merhaba sumru hanım orkidemin çiçekleri döküldükten sonra budadım 20 gün olmuştur.galiba kurumaya başlıyor ne yapmalıyım yaz döneminde bir daha çiçek açmaz mı? birde toprağında beyazlıklar oluşuyor besininden kaynaklanabilir mi

gokay dedi ki...

Orkideniz şuan için çok sağlıklı. Çiçeklerin dökülmesi veya solması iklimsel nedenlere bağlı görünüyor. Orkidenizi her budadığınızda yeniden çiçek dalı üretmesi garanti değil bakım şartlarına göre bu değişiklik gösterebilir. Özellikle budamadan sonra çiçek dalına su spreylemeniz gözün canlanması için teşvik oluyor. 20 günlük susuzluktan sonra çiçek dalını üretmemesi çok normal 2. dalı budar normal bakım koşullarına uyarsanız son bir kez çiçek dalı alabilirsiniz. Artık kışı beklemelisiniz yaz dönemi orkideniz gelişip kışa hazırlık yapacak bu dönemdeki gelişimi iyi olduğunda çiçekleri daha fazla, iri ve uzun ömürlü oluyor.

Toprağındaki beyazlık suyunuzun kireç veya tuz oranının yüksekliğinden kaynaklanıyor. Hemen hemen herkezde yaşanan bir durum. Kaynak suyu arıtma su veya yağmur suyu gibi su kaynakları kullandığınızda bu sorun ortadan kalkıyor.

şeyda dedi ki...

çok teşekkür ederim sulamasını düzenli olarak yapıyorum budayalı 20 gün oldu. fakat 2.dalı budama olayını anlamadım:)

gokay dedi ki...

http://img850.imageshack.us/img850/8515/sam0473t.jpg Şurada biri eski biri yeni iki çiçek dalı görmüştüm 2. dal hala duruyor gibi düşündüm. Tarihlere dikkat etmemişim.

zehra dedi ki...

Merhaba, benim orkidelerim bol bol ve gayet güzel açıyorlar, cam fanus içinde yetiştiriyorum. Su verdiğimde fanus içinde su birikiyor ve bu su bir hafta boyunca kalıyor ve orkideler de bunu yavaş yavaş çekiyor. Öncelikle bunu yapmam yanlış mı? Artı, fazlasıyla sağından solundan etrafa kök salmış durumdalar, hepsi de canlı, saksıdan fışkırmış durumdalar, bu konuda ne yapmalıyım, hepsini kesiyim mi? Bir de orkide saksısına çubuk yerleştirirken dikkat etmeli miyiz, köklere zarar verebilir mi?

gokay dedi ki...

merhaba sn zehra çok uzun iki mesaj yazmıştım bugün internetimiz devamlı kopuyor 2 mesajda gönderirken silindi bende kaydetmemiştim şuan tekrar aynı uzunlukta yazamayacağım. Facebook sayfamızda fotoğraf paylaşabilirseniz çok memnun oluruz. Paylaşamıyorsanız sumru19@gmail.com adresinede gönderebilirsiniz. Fotoğraf yollayamıyorsanız lütfen belirtin yeniden mesaj yazmaya çalışıyım hoşçakalın.

Peroş dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Unknown dedi ki...

Orkidemi belirtilen boğumd kestim kurudu sonra diğer boğumda kestim tam ışkın verirken kuruyor alt yapraklarıda yumuşadı acil bişeyler yapmam lazım yardımcı olurmunuz

gokay dedi ki...

Havaların ısınması dolayısıyla çiçek dalını budamanıza rağmen kuruması olabilecek bir sonuç Her budama yeniden çiçek dalı üretecek diye kesin bir kural yok. Sıcaklık ve neme önemli derecede bağlı bir durum. Alt yapraklardaki yumuşama bir sorun işareti olabilir yaşlı yapraklarda en alttakiler oluyor yaşa bağlı yumuşayıp sararma olabilir, bunun dışında yetersiz sulama veya çürüme benzeri bir durumda olabilir fotoğraf yükleyebilirseniz net olarak anlarız. Kendi uygulamalarınızı düşünerek sulama sıklığınız veya çürüme ihtimallarinden birini değerlendirebilirsiniz. Genel bakım koşullarını ve orkidenizin ne zaman alındığı nerede durduğu bilgilerini yeniden ilave ederek açıklama yaparsanız bende yeni fikirler üretebilirim.

pınar dedi ki...

Merhaba sumru hanım.Benimde iki adet orkidem var.Çok da seviyorum orkideleri.bir tanesi 14 subat da gelmişti.1,5 -2 ay kadar kaldı çiçekleri sonra döküldü.ben alttan 3 bogum emin olamadımdan 4 bogum bırakarak budadım.sulamayada devam ettim.yaprakları hala canlı ve çiçek vermedi henüz ama sağlıklı görünüyor.Sakız yapıştırsam faydası olurmu?
Bir diğer orkidemide alalı 2 ay oldu.son çiçeğini 3 gün önce döktü.Fakat 2 gündür bir farkettim dalı aşağıya doğru kızarmış.neden olabilir.nasıl iyileştirebilirim? onuda budayıp sakız yapıştırarak kapatabilirmiyim? çok üzüntülüyüm :(

gokay dedi ki...

Sakız yapıştırmanıza gerek yok yapıştırsanızda kızarma devam edecek. Mevsimsel olarak çiçeklenmenin sonundayız anneler gününde gelen orkidem şuan için çiçekleri hala çok canlı ancak uzun sürmeyeceğini tahmin ediyorum. Yeniden çiçeklenmenin şartları yüksek nem, 20-22 c derece sıcaklık ve 8-10 saat ışıklanma süresi bu koşullara ne kadar yaklaşırsanız yeniden çiçeklenme ihtimali o kadar artar. Çiçek dalı kurursa sorun değil zaten her yıl kuruyacak ve gelecek yıl yeniden çıkacak kışı bekleyeceksiniz. Beklemekte ayrı bir zevk.

pınar dedi ki...

Benim kurudu dediğim dal ana dal kökten cıkan. Diğeri hala yemyeşil oldugu için endişelendim.ölmez yani oylemi?

gokay dedi ki...

Kökten çıkan çiçek dalı her yıl kurur kışın yeniden çıkar. Ynai doğal bir süreç orkideniz ölmüyor bilakis doğal yaşam döngüsüne devam ediyor. Yemyeşil olan da bir süre sonra kızaracak ve kuruyacak. Eğer budama yapar şartları optimize edebiliğrseniz halka şeklindeki boğumlarda uyuyan gözlerden biri aktif olacak ve yeni çiçek dalı üretecek. Aksi durumda kışa kadar bekleyeceksiniz. Ters gittiğini düşündüğünüz her konuda mesaj atabilirsiniz.

pınar dedi ki...

Budamayı nası yapabilirim,şartları nası optimize ederim? Dün blogunuzun tavsiyesiyle saksıları boşaltıp kökleri tarcın tozladım.kökleri saksıdan ışık alacak şekilde tekrar yerleştirip gece boyu esintide bıraktım.sabahda yerlerine aldım.(yerlerini sevdikleri kanısındayım) düzenli ve orantılı ışık almaları konusunda çabalıyorum.ama sulama konusunda hata yapıyor olabilirim.sulama konusunda tavsiyeleriniz varmı ? Birde çiçek coşturan bir orkide sıvısı almıltım.onu nasıl uygulamalı? Çokk tesekkürler

gokay dedi ki...

Sitemizde budama konusu yazıyor sol menüde var oradan bakabilirsiniz. Yine sulama konusu da var. Orkide bakımında en önemli konu sulama. Altlığında su bırakmayın. Tek orkideniz varsa daldırma yöntemi çok kullanışlı mevsime göre daldırma süresi değişiyor kışın serin evlerde batırıp çıkarma veya 1-2 dakika tutma, kaloriferli veya sıcak kurak evlerde yaz tarifesi 10 dakika köklerin üstüne çıkmayacak şekilde suya daldırıp bekletme şeklinde uygulaması var. Daldırma da özellikle nemli iklimlerde yaprağın gövdeye bağlandığı noktalara su kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Suyunu süzdürdükten sonra yerine alarak işlemi tamamlarsınız. Genel olarak söylüyorum zamanla kökleri takip ederek kendiniz öğreneceksiniz kışın haftada 1, yazın haftada 2 defa sulamanız gerekiyor. Rakamlar ortama, saksıya göre biraz değişiklik gösterebilir. Hiç çiçek coşturan kullanmadım kendi gübremi kendim hazırlıyorum size o konuda yardımcı olamıycam. Zaten hazır orkide besini kutusunda talimatlar yazıyor. Ölçek olarak kapak kullanıyorsunuz üzerindeki yönergeleri takip edin. Eğer suyunuz size acı, buruk vs. geliyorsa yani tuz oranı yüksekse ya kaynak suyu kullanın veya gübre oranını kutunun üzerinde yazanın yarısı kadar kullanın.

Unknown dedi ki...

Merhabalar 6 ay önce orkidem hediye geldi üzerinde çiçekleri ve tomurcukları vardı tomurcuklar açtı ama yer değişikliği yaptım ve çiçekleri solup dökülmeye başladı normalmi ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Avkan mevsimsel olarak çiçeklerin dökülmesi normal ama 6 ay önce alınan orkidenin çiçekleri bugüne kadar nasıl geldi orkide için çok uzun bir süre.

pınar dedi ki...

Merhaba sumru hnm phalaenopsis orkide bakımı baslugına birkac resim yuklu yorum bırakmştım.yorumlarım onaylanmamış snrm.bakarsanız cok sevinirim.

gokay dedi ki...

Yorumunuzu yayınlayıp cevaplamıştım tekrar kontrol edebilirsiniz. Bir tanesini onaylamadım onuda şimdi onaylıyorum benzer mesajları diğer kullanıcıların kolay takibi için bazen onaylamıyorum.

Anagram dedi ki...

Merhabalar, adım Ekin. İlgili kişiye danışarak fazla güneş istemeyen bir bitki olarak tanımladığı orkideyi aldım ve yalnızca sabah güneşi gören odamda yetiştirmeye çalışıyorum. Sizce balkona veya daha güneşli bir ortama yerleştirmeli miyim?

şeyda dedi ki...

sumru hanım orkidem keikiyi gövdesinden çıkardı toprağının içinden araştırınca hep dalından ürettiğini gördüm sebebi nedir bazı köklerinin uçlarıda açık yeşil olup şişiyor gibi çürüyor olabilir mi ne yapmalıyım

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Ekin balkona yerleştirme konusunda zamanlama ve bulunduğunuz iklim önemli akdeniz sahil şeridinde dış ortamda orkide yetiştirebilirsiniz ancak iç kısımlara doğru bu şansınız azalıyor dış ortamda böceklerin gelme ihtimalide var gerçi ben Antalya,da yaşıyor olsam mutlaka denerdim.

Odanızın konumu orkide için uygun sayılabilir imkan varsa doğrudan güneş almayacağı güney cephesine yerleştirebilirsiniz. Yoksa yerinden oynatmayın.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Şeyda genelde keikilerin çiçek dalından çıktığı doğru ancak zaman zaman gövdeye yakın yerlerden de yavru verebilir. Yavru köklendikten sonra köküyle birlikte anneden ayrılarak kendi saksısına alınır. Kök uçları büyüme noktaları diğer kısımlardan biraz şişkin olabilir bu büyümenin olduğunu gösterir yaz aylarında büyüme belirginleşir eğer emin değilseniz facebook sayfamızda fotoğraf paylaşabilirsiniz.

Ayşe dedi ki...

Merhaba Sumru hanım...
Adım Ayşe orkidem bana 2.kez çiçek açtı 2 yada 3 ay çiçekli kaldı.Şimdi çiçeklerini dökmeden dalları kurumaya başladı yerini sevdigini düşünüyorum sitenizde anlatışdığı gibi bakımını yapıyorum.İlk ana bogum kurumaya başladı uç kısmı budadım kurudugu yerden fakat hala kurumaya devam ediyor.Dallarından birinde keiki mi veriyor acaba bilemiyorum.Ana gövde yaprağında içten yaprakda vermeye başladı.resimlerini çektim ve yolladım.Bana yardımcı olabilir misiniz lütfen..Yanlış birşey yapmak istemiyorum.Orkidemi çok seviyorum.

http://p1307.hizliresim.com/1c/8/q104c.jpg
http://k1307.hizliresim.com/1c/8/q1068.jpg
http://n1307.hizliresim.com/1c/8/q1072.jpg
http://p1307.hizliresim.com/1c/8/q1091.jpg
http://n1307.hizliresim.com/1c/8/q10bk.jpg
http://n1307.hizliresim.com/1c/8/q10cj.jpg

şeyda dedi ki...

köklerini görmem biraz zor olucak galiba ayn saksının içinde büyüyemezmi? bire üzerinde siyahlıklar oluşmus bugun gördüm
http://imageshack.us/photo/my-images/4/3vue.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/607/mo7j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/69/zvja.jpg/

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Ayşe
Mevsim olarak çiçeklerin kışa göre dayanıksız olması normal bir durum, kış döneminde yapılan budamalar büyük ihtimalle yeni çiçek dalı üretimiyle sonuçlanır. Yazın bunu kesin olarak söylemek zorlaşıyor sulama düzeni, nem dengesi, gün uzunluğu çiçeklenmeyi etkileyen başlıca nedenler. Öncelikle sulama düzeniniz iyi olmalı yazın orkideler çabuk susuyor pratik olarak genelde haftada 2 kez sulama yapıyoruz.

Fotoğraftan keiki olduğunu seçemiyorum eğer yapraksa kesinlikle keikidir. Keikiyi büyütmek veya budamak size bağlı yavru büyütmek uzun bir süreç genelde ev ortamında keiki büyütmeye uğraşılmıyor eğer üretmeyi seviyorsanız keikiyi büyütürsünüz ben anneyi güçlendiriyim çiçeklerini izleyim diyorsanız budamanız gerekli tercih o konuda sizindir.

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şeyda orkideniz gayet sağlıklı herhangi bir sorun görünmüyor köklerin üzerindeki siyahlıklar içanadolu veya güneydoğu Anadolu gibi kurak iklimlerde karşılaşılan bir durum. Fotoğrafta yeni sulanmış orkide kökleri görülüyor sürekli bu nemde kalmamalı kökler hafif griye dönene kadar sulama yapmayın. Yavru orkideniz aynı saksı içinde belli büyüklüğe gelene kadar zaten kalmak zorunda kendi köklerini çıkardığında ayırmalısınız çünkü hem annenin gölgesinde büyüyemez hemde anneyi gereksiz yere sıkıştırır. Biraz Amerikan usulü annelik oluyor bize uygun değil ama en iyi çözüm orkideler için bu.

Ozlem dedi ki...

Merhaba;
Acemi orkide bakan biri olarak yerşil yaprakları eğrilmişti acaba saksıdan mı düşüyor diye yaprakları düzeltmeye çalışırken bütün yapraklar kopuverdi bir tane dalı hala yeşil ve çiçekli şimdi ne yapmam gerektiğine karar veremedim tekrar yaprakları çıkarmı yoksa atmalı mıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

sevgi dedi ki...

Merhaba orkidem bana yaklaşık 1 ay önce hediye olarak geldi. Çiçekçiden ve internetten öğrendiklerimle bakımını yapmaya çalışıyorum. Altına koyduğum bir kapla 3-4 günde bir kere suluyorum. Bulunduğu odanın pencereleri açık oluyor ve direk güneş ışığına maruz değil. fakat son 2 haftadır çiçekleri solup dökülüyor. neden oluyor,nerede yanlış yapıyorum. Lütfen yardım edin.

Unknown dedi ki...

Merhaba, yaklaşık bir ay once hediye bir orkide geldi bana, bikac gun sonra bir cicekciye nasil bakılması gerektiğini sordum, çiçekleri kuruyup döküldüğünde yeşil yapraklara yakın bir yerden kalem ucu gibi çapraz sekilde kesilip dalların bir kapta sadece su içinde bekletilmesi gerektiği yanıtını aldım ancak sitenizi inceledigimde böyle bir bilgiye rastlamadim. Ciceklerim yavas yavas kuruyup dokuluyor bir dalinda digerinden daha sik dokulme oldu ama ikisindede hala cicekler var cok da guzeller. Tqmamen dokulduklerinde ne yapmam gerekiyor? Daha ustelik ilk kez bu sabah uzerindeki kartta tarif edildigi gibi suladim, bir kaba saksinin yarisina gelecek kadar su koyup saksiyi icine oturttum ve bes dakika sonra çıkardım. Ilk kez bugun suladim.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Özlem şuan orkidelerin yapraklarının büyüme dönemi bu döneme denk geldiği için şanslısınız orkideyi kurtarmak istiyorsanız çiçekten vazgeçmeniz gerekecek çiçek dalını dipten budayabilirsiniz. Kalan yaprak parçaları olduğu gibi kalsın kırık olması sorun değil, nem oranını artırın gübreleme de yaparsanız kısa zamanda yaprak vermeye başlar atmak bizim için son çare.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Sevgi yaptığınız bir yanlışlık olmasada mevsimsel etkiler nedeniyle çiçekler dökülüyor. Orkide için en uzun çiçekli kalma dönemi kış ve bahar ayları bir üst mesajda belirttiğim gibi orkideler yazları yaprak büyüterek ve kök gelişimi sağlayarak geçirir kışın çiçeklenir. Sulama konusunda bir hata da yapıyor olabilirsiniz. Su dolu maşrapa veya benzeri bir kaba orkideyi oturtun su seviyesi köklerin çok hafif üzerinde olabilir bu şekilde 5-10 dakika bekletin sonra suyunu tamamen süzdürdükten sonra başka kapalı bir saksıya oturtmadan şeffaf saksısıyla yerine alın. Bu şekilde sulamada herhangi bir hata yapmazsınız.

gokay dedi ki...

Merhaba sn Acar çiçekçi arkadaşımıza sitemizi önerin bundan sonrası için hata yapmasın. Sulamayı çok geç yapmışsınız bugüne kadar sağlam gelmiş olması büyük ihtimalle nemli bir bölgede yaşadığınız ihtimalini aklıma getiriyor çünkü kurak bölgelerde bu mevsimde 1 ay susuzlukta yaşaması çok zorlaşır. Mevsimsel olarak haftada 2 kez tarif ettiğiniz gibi sulama yapın. Orkide budama konusunda anlatıldığı gibi budama yapın tekrar çiçeklenmesi için teşvik etmiş olursunuz. Birde gübrelemeyi yaparsanız orkide bakımını komple yapmış olursunuz. İşte hepsi bu sadece diğer çiçeklerden farklı bakım metodları var öğrendiğinizde bakımının çok kolay olduğunu sizde anlayacaksınız. Kaldı ki evde 1 ay susuz kalıp çiçekli kalabilen hangi çiçek var ki?

Unknown dedi ki...

merhaba, 7-8 ay önce 2 adet orkide aldım. şimdiye kadar hiç bir problem yoktu ve hem çiçek açıyordu hemde yaprakları gayet sağlıklıydı. bakımını değiştirmedim ve yer olarak da aynı yerde duruyor ve direk güneş almayacak bir yerde. 3 ay kadar önce saksını değiştirdim. saksı orkide saksısı şeffaf ve altında delikleri var. toprağı da orkide toprağı olarak aldım. ancak 2 haftadır her ikisininde birer dalı sararmaya başladı. ayrıca çiçekleri de hepsi birden dökülüyor.. aşağıda fotoğraflarını da ekledim.
http://imageshack.us/photo/my-images/194/yj38.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/4/p4jl.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/200/51sr.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/16/zpgv.jpg/

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Şeyda Can mevsime bağlı çiçek dökülmeleri normal. Hızlı olması sıcaklık ve nem dengesiyle alakalı şuan için orkidelerinizde belirgin bir rahatsızlık görünmüyor. Birinde sanıyorum daha önceden güneş yanığı olmuş ama onu farkedip düzeltmiş olmalısınız ki özellikle güneş almadığını belirtmişsiniz. Yaprak sararma nedenleri yine sitemizde yazılı oradan takip edebilirsiniz. Orkidenizin rahatsızlığından şüpheye düşerseniz koöklerini kontrol edin. Eğer köklerde yeşil dışı renk değişimi varsa sararma, kahve-siyah veya beyazlaşma o zaman sorun var demektir. Bahsettiğiniz saksı tam orijinal orkide saksısı değil sıradan bir plastik. Herhangi bir şeffaf kabı alıp altını delerseniz onunla aynı olur. Asıl orkide saksısının tabanına bakarsanız özel dizayn edildiğini görebilirsiniz. O saksıların tabanı düz ve dış bükey şekli ile orkideye uygun değil ancak orkide saksısı olarak yokluktan satılıyor.

Bir daha soru soracak olursanız orkidelerin saksı içindeki köklerini gösterir mutlaka fotoğraf ekleyin.

Hoşçakalın.

Unknown dedi ki...

merhaba,

beyaz renk bir orkidem var 14 şubatta hediye aldım yaklaşık 7 aydır sürekli çiçek açtı çok sağlıklı ve yerinde mutluydu, fakat 1 hafta önce evde tadilat olması sebebi ile yerini değiştirdim, bu sabah kötü bir süprizle karşılaştım butun çiçekler sararmış ve tek tek dökülmeye başladılar :((( yaprakları yeşil ve canlı görünüyor acaba yerini değiştirdiğim için küstümü? aynı yerine geri koydum şimdi yeniden çiçek acarmı çok endişeliyim :((

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nilgün Aydın bu söylediklerinizi diğer kullanıcılarımız duymasınlar çünkü genelde 3 ay civarı çiçekler kalabiliyor. Aslında budama ve iyi bakımla 6-7 ay çiçekli kalması mümkün ancak her zaman iyi koşullar sağlamak mümkün olmuyor. Siz ilk defa orkide sahibi olup 7 ay çiçekleri izlemişsiniz hiç hasret çekmemişsiniz bence biraz da çiçekleri bekleyin o bekleyişte ayrı bir güzel. Orkideler seçilirken tüm çiçekleri birlikte açan türler tercih ediliyor böylece görsel bir şölen sergileniyor. Havalar ısındıkça, gün uzadıkça çiçekten yaprak gelişimine geçiş oluyor. Tesadüf eseri belki birazda hava akımı yer değişikliği stresi ile hızlıca hepsi beraber dökülmüşler. Bu aşamadan sonra yapacağınız 2 uygulama var. Budama sayfamızda anlatıldığı gibi budayıp yeniden çiçeklenmeye teşvik etmek veya dipten budayıp yaprak gelişimine teşvik edip kışa yeniden çiçek dalı çıkarmasını beklemek.

Nereid dedi ki...

Merhaba,
Beyaz renkli bir orkidem var. Geleli neredeyse 1 ay oldu. Ofiste bakıyordum ancak yeterli güneş alamadığını düşünerek eve getirdim. Çünkü önlerden birkaç yaprak solup düşmüştü ve endişelendim. Eve getirdim. Evde direk güneş görmeyeceğini düşündüğüm bir yere orkidemi koydum. Ancak sanırım rüzgardan akşamına orkidemin yapraklarını çok hırpalanmış buldum, zaten yere de düşmüştü :( Şimdi onu farklı bir yere aldım. Orkidem kurtulur mu?çok endişeleniyorum. teşekkürler

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Nereid yer değişikliği orkide yaprakların da sararma yapabilir bu geçici bir durum yaprak sararması başlığında ayrıntılı bulabilirsiniz. Işıklandırma konusunu orkide için yazamadım ancak menekşe için yazmıştım http://www.meneksebakimi.com/2013/02/afrika-meneksesi-isik-ihtiyaci.html grafikte 1-2-3 diye sıralanan güneşin şiddetli bir anında çiçeğin üzerine elinizi tuttuğunuzda yada dergi vs. gibi altta oluşan gölgenin şiddetine göre yer seçimi yapabilirsiniz. 1 hiç kullanılmayacak, 2-3 yaz kış durumuna göre kullanılabilir 4 te gelişim yavaş olur altın da ise yetersiz ışıklanma olacaktır. Kendi gölgenizi ofiste göremiyorsanız yetersiz ışıklanma var diyebiliriz.

Rüzgar ve özellikle kapı pencere araları hava akımı (cereyan) hiç istemediğimiz bir durum. Yaprakların hızlı su kaybetmesine neden olabilir yapmanız gereken havadar ancak esintinin olmadığı bir alana almak nemli bir ortam olursa çok daha iyi olur mutfak, banyo yakınları, diğer çiçeklerin yanı vs... Veya nem tepsisi oluşturarak nem artışı yapabilirsiniz. Orkide zayıf bir çiçek değil 1 kök ve 1 yaprakla geri dönebilir bundan sonra bakım koşullarını düzenli uygulayın, su kaybı olduğu için sulamasını şimdi yapabilirsiniz. Hoşçakalın

yorgunlukahvesi dedi ki...

Merhaba geçen sene eylülde söz çiçeği olarak getirilmiş orkidem gayeet sağlıklıydı. beyaz iki dallı bir orkide. Sonra çiçekleri döküldü ve yeniden çiçek açtı yani sanırım sağlıklı olduğunu gösteriyor. Ancak biz 2 ay önce evlendik ve çiçeği annemde bıraktım sanırım bakımıyla ilgili sorunlar oldu hem orkidem tüm çiçeklerini döktü hem de dalları sarardı :( ben de onu kendi evimize getirdim ama bizim evimiz de biraz karanlık. ve ben haftalık gübreleme gibi işlemleri hiç yapmadım. yani bilmiyordum. Annemdeyken de normal makasla ince dallarını budadım. İyice kurumuşlardı, ama şimdi büyük ve ana dalları da sarardı. Acaba şimdi ne yapmam gerekir, ölmesinden çok korktum. Çiçekçiye götüreyim dedim ama götürmeden de halledebilirsem iyi olur çünkü taşırken çok sallanıyor ve zarar görecek diye korkuyorum. Saksısını da hiç değiştirmedim hala sözde geldiği saksıda duruyor. Toprağı ve bakımı farklı diye anneme de elletmedim o aslında saksını büyütelim demişti. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler..

gokay dedi ki...

Merhaba sn. yorgunlukkahvesi yeni evli sayılırsınız tebrik eder, mutluluğunuz daim olmasını dilerim. Annenize güvenmemekte biraz haklısınız çünkü orkide klasik çiçekler gibi bakılmıyor genelde anneler eski usul çiçek baktıkları için orkideye de benzer şekilde yaklaşıyorlar ve sonuç kötü oluyor.

Dalların sararması normal bir durum dibe yakın 4 parmak kadar yukardan budayın. Kalan parçayı orkideyi tutup kaldırırken çok işe yarıyor o yüzden dibe yakın budayın demedim.

Işık konusunda bir üst mesajımı inceleyebilirsiniz.

Mutlaka gübreleme yapmalısınız çünkü büyüme dönemi şimdi ve bu dönemi ne kadar güçlü geçirirse kışın ona göre çiçek dalı üretecektir.

Saksısını büyütmek için henüz erken önce bakımı öğrenin sonra kökler büyüyüp saksıdan çıkmaya başlarsa o zaman değişim şart olacaktır. Sitemizi biraz okuyun gerekli pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. Bulamadıklarınızı tekrar sorun yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Hoşçakalın.

«En Eski ‹Eski   1 – 200 / 317   Yeni› En yeni»